Sahipsiz SİVAS ve Ertan BUYRUK
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Tarih: 31.12.2018 08:39:38/ 9431okunma / 18yorum

Sahipsiz Sivas Ve Ertan Buyruk
-Şimdi bir Ertan Buyruk yazısı ile Rektör(ler) kısmına kısa bir ara vereceğim. Alim Yıldız ile alakalı bir iki yazımız olacak ama.

-Neticede İstanbul ve Ankara ilçe belediyeleri belirlendi. Ankara´da hiç adayımız yokken, 34 belediyeli İstanbul´da, sorsanız 2 milyonu aşkın Sivas´lının yaşadığı şehirde 3 adayımız var. İkisi Koyulhisar´dan, diğeri Gürün´den. Allah´tan medarı iftarımız büyük düşünürün -Dil-Edebiyat´ın kurucu iradesi- ailesini temsilen bir kardeşimiz de Ataşehir´in adayı.
***
-Ertan Buyruk..! Haaa işte üzüldüğüm sahipsizlik bu dostlar! İstanbul´da 18 Karadenizli adayın ardında bir tutkunluk, bir lobi var, aileler var, sermaye var, bürokrasi var...

Biz de elimizin altındaki bir üniversiteye rektör ataması yaptıramıyoruz! ‘Elin Maraşlı´ Mahir Ünal´ı, maharetle bu işi bizim adımıza yapıyor. ‘Yer yarılsa da içine girsek´ demesi gereken Meclis´teki Sivaslılar tweet aleminden tebrik ediyor. 
***
-Diğer taraftan, Ertan Buyruk olmasın diye, olmadık yerleri aşındıranlara! Tamam olmadı, güçlüsünüz, elinizden öperim! 
-Ya arkadaş bu gücü, Allah rızası için...
*Bedelli askerlerin, Temeltepe´ye gelmeleri için de kullansaydınız.

*Ülkemizin Savunma Sanayinin, Sivas organize sanayisinde genişlemesi için de kullansaydınız.
*Sivas´ın, hükümetin açıkladığı öncelikli teşviklerde, komşu illerin aldığı fırsatları almasını da sağlasaydınız. 
-O kadar fazla ki kaçırdığımız fırsatlar. Ben sadece bir bakanın elinin altında olup da, bizden sakındığı bir iki şeyi diyebildim. 
-Güce bakın! Habib Bey Sivas´ın Kuzeyine can verecek ve merkezde en kalabalık Merder köylerinin yolunu, devleti zarara uğratmayı göze alarak ve bu saatten sonra o yoldan geçen herkesi, zaman ve yakıt yönünden yıpratacak Karadeniz yolunu, Zara´ya götürebiliyor! 
***
-Yazı dağılıyor, ben Ertan Buyruk´u yazayım. Sivas aşığı, isminin önünde Prof yazmasına rağmen; sokakta esnafla esnaf, işçi ile arkadaş, gençlerle genç... Bakmayın ismine, o aslında zengin bir ailenin de çocuğu. Ben taa çocukluğuma dair ilk hatırladığım anıdan itibaren bilirim aileyi, geniş yürekli bir babası vardı. 
-Sayın Buyruk´u Rektör yaptırmaya gücü yetseydi; İsmet Beyin, Habib beyin, Semiha Hanımın, hatta Hilmi Bilgin´in ve Selim Dursun´un.

Eee tabi bu güç meselesi. Nasıl Mahir Ünal´dan güçlü olmalarını bekleyebiliriz ki! Neyse, konumuza dönelim. Yaptırabilselerdi. Ertan bey söz vermişti okulun henüz olmayan binası için; bir kamu binasına çökmeye gerek kalmadan, kendisi, babasının hayrına ve etrafındaki dostlarının bağış desteği ile yaptıracaktı. 
-Devlet kazanacak, çarşıda esnaf da çivi, tuğla, demir satarak kazanacaktı. 

-Ankara´´daki iyi ilişkileriyle -her ne kadar onun elinden tutup Rektör yapamadılar ise de- iyi bir öğrenim kadrosu kuracak, Üniversiteyi ülke ekonomisinde bir alanda ihtisas sahibi yapacaktı.  Ve Alim Yıldız´ın tamamen şehirden kaçırdığı on binlerce ögrenciyi çarşıya çekip, okulu bir kaç mahalleye dağıtıp, il ekonomisine katkı sağlamak falan!
***
-Hülasa, nadide bir insan! Eksiği; bir cemaati, bağlı bulunduğu bir tarikatı, faliyet gösterdiği bir vakfı veya derneği,  devam ettiği bir sohbet gurubu yok! İyi ki de yok! 

-Sivas´ta kalmış biri, içimizde yaşamayı seçmiş biri. Yazlıkları, İstanbul´da evi, Ankara´da yerleri var ama o hep Sivas´ta yaşamaktan mutlu olmuş biri. Bu yazımız, geçen gün Sayın Buyruk´un gazetelere verdiği ‘teşekkür ilanına´ cevaben kaleme alınmıştır. 
-Az dedim, az yazdım, utanır okurken tahmin ediyorum. 
-Seni seviyoruz Ertan Buyruk... Sivas için yüreği yanan herkesi! 
***

-Ha bir de; sizin çiftlikten, çocukken çaldığımız; elma, erik, kiraz ve iğdeler için ‘rahmetli babanız adına´ helallik isteriz, bütün Alibabalı çocuklar adına, sadece şahsıma değil...   
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sahipsiz SİVAS Ertan BUYRUK
Okuyucu Yorumları (18 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Lütfü BULAK
1.1.2019 17:28:47
Bana göre İhsan Buyruk SiVAS ın gelmiş geçmiş en büyük,en asil,en soylu,en kültürlü,en beyefendi ve en mükemmel bir tüccarıdır.Fakir fukaranın babasıydı.İhsan Buyruk un Sivas a olan faydasını kelimeler ile anlatmak mümkün değildir.ihsan beyin oğlu Ertan Buyruk ise çok kaliteli,engin yüreği olan,bilgi becerisi ile çok yüksek kapasiteli pırıl pırıl ender bir şahsiyettir.Ertan Buyruk inanıyorum ki daima vatanına ve milletine hizmet etmeyi ömrünün sonuna kadar prensip edinmiş biridir ve inanıyorum ki Rabbim bir gün onun gönlünden geçeni kendisine bahşedecektir.Yolu hep açık olsun.
YUSUF
31.12.2018 13:15:53
ERTAN HOCAYA SİVAS sahip çıkmalı. SİVAS tan gitmemeli. SİVAS hep kaybeediyor.ALLAH SİVASA YARDIM ETSİN.
...
31.12.2018 15:49:45
farklı raflara ait kitaplar gibi gün yüzüne çıkarılmalı değerli kitaplar bunda hem fikiriz ama soruyorum size kendi kitaplığınızda bulunan değerli bir kitap ile yola çıkmak varken size ait olmayana meyletmek neden size ait sizi bilen bir dostla yola çıkmaktan farklı mıdır ki bu değer tartışmasız bir kavramdır ama sizin olandan daha değerli bir varlık yoktur işte o yüzden Ertan bey biçilmiş bir değerdi ama her zamanki gibi bizden olmayanla yola çıkmaya mecbur bıraktılar bunu duyurmaya çalışmanız güzel bir şey tebrik ederim.
Eğitimci
31.12.2018 12:08:45
İKİNCİ ÜNİVERSİTE "şeker fabrikasına" dönmesin...
Ertan Buyruk
31.12.2018 10:26:45
Üzeyir Bey, şahsımı çok özel hissettirdiğiniz yazınızı okudum. Bana göre en büyük servet arkadaşlarınızın ve dostlarınızın her daim yanınızda olmalarıdır. Allah herkese yaşadığı olumlu veya olumsuzluklar karşısında teşekkür edeceği dost ve arkadaşlar nasip etsin. Rektörlük adaylığım sürecinde ve sonrasında aldığım telefonlarla ve mesajlarla böyle büyük bir servete sahip olduğumu gördüm, hissettim. Bunu başarabildiysem ne mutlu bana ve bana bu hazzı yaşatan ve hissettiren tüm dostlarıma şükranlarımı sunuyorum. Rabbim Hepinizden Razı Olsun. Ben de sizleri çok seviyorum. Üzeyir Bey ayrıca "Sana ve senin gibi bizim dikili ağacımızdan ekili tarlamızdan çocuk kalbi ile kim ne aldı ise helali hoş olsun".
İlhan kalem
2.1.2019 20:29:29
Tüm bürokratlarımız Sivaslı Ama Ertan Buyruk hocam hani derlerya yedi göbek Sivaslı sivas sevdalısı Anlatmaya hiç gerek yok Buyruk Ailesini Bilen bilir Destek yazınızdan dolayı teşekkür eder Layık Olduğu Yerlere gelmesi için Sahip Çıkmalıyız
sivaslı
31.12.2018 12:00:16
Sayın Ertan BUYRUK zarif bir insan. AHMET TURAN GAZİ Mahallesinde bir CAMİ inşaatı başladı. Daraldığımız noktada aradık hiç yok demedi. ERTAN BUYRUK sivas için şans bence..
Mehmet Ateş
31.12.2018 09:39:17
Sayın Prof. Dr. Mehmet KUL´u tebrik ve takdir ederim. Başarılar dilerim. Ne oldu zorunamı gitti Maraşlı birinin rektör olması Sivas postası. Demek ki Reis Sivasta bu işi layıkıyla yapabilecek bir prof.! görmemiş. Niye zoruna gidiyor. İllaki Sivaslı olacak diye bir kaide mi var.
Fatih Sızır
31.12.2018 09:46:45
Sayın Üzerin Yiğit; kendi adınıza konuşun. Sivaslıları sizinle aynı fikirdeymiş gibi gösterip acıtasyon dahilinde belagat yapıyorsunuz.
SİVAS SEVDALISI
31.12.2018 12:04:48
REKTÖR Ertan BUYRUK olsa idi. Bina yapımı filan noktasında SİVASLI yanında durur yardım ederdi. İSTANBUL SİVAS İŞ dünyasını harekete geçirirdi. Bu yeni rektörü ÜNİVERSİTE camiası bile tanımıyor. Kimi harekete geçirecek. SİVASA yazık oldu bence.
Şirin Baba
31.12.2018 22:52:50
Sevgili ve saygıdeğer hemşehrilerim ben tek cümle ile şunu ifade etmek istiyorum konuyu uzatmıyorum biz ne kaybetti isek hep değerlerimize sahip çıkmadığımızdan kaybettik. Artık bir şeyler yapmalı sık dokuyup ince elemeli memleket için uğraşmalı ve çalışmalıyız. Bir tane daha sivas yok!!
Hakan Arslan
31.12.2018 23:53:48
Uzeyir bey Sivası çok seviyorsanız dönün Sivasta yaşayın. Uzaktan Sivasla ilgili yazı ve yorumlarınız kusura bakmayın hariçten gazel okumaktan öteye geçmiyor
sivaslı
1.1.2019 14:58:51
Ertan Hocam Sivas´ın medarı iftiharı ama sırf siyaset uğruna memleket sevdalısı bu Yiğit ve gerçek Yiğidoyu Rektör yapmayanlar utansın . Yazıklar olsun Seviyoruz seni ERTAN HOCAM...
Mehmet Ateş
31.12.2018 12:28:00
Arkadaşlar tamam Ertan Buyruk Sivaslı olduğu için çevresi vardır, bazı noktalarda daha kolay iş çevirebilir. Belkide daha başarılı bir rektörde olabilir. Ama henüz göreve yeni atanmış bir hocayı (Mehmet Kul) bu şekilde demotive etmekte doğru değildir. Biz sivaslılara düşen yeni rektörümüzü desteklemektir. Nerden biliyoruz çok güzel işler yapmayacağını. Ön yargılı olmayalım. Herkes memleketinde başarılı olacak diye bir kaide yok değil mi? Ben biraz önceki eleştirime rağmen (ki bu eleştirim esas olarak Sivas Postasının ön yargılı tavrınadır) Ertan hocanın yeni üniversiteyede katkı vereceğine inanıyorum.
Üzeyir Yiğit
31.12.2018 12:31:10
Sevğili Mehmet Ateş; evet, benim zoruma gitti. Beni Sivasta bu işe layık birinin olmama fikri incitti. Sizin gitmemeside sizinle alakalı Mehmet Kul değil derdim. Sivas Sevgili Fatih Sızır; ben benim gibi düşünen insanların lisanı tercümanı oldum. Elbette Sivasın hepsi benim gibi düşünse. Rektör Sivaslı, kabinede bir Sivaslı, Ankara, İzmir, Mersin de enaz bir belediye Sivaslı istanbulda enaz 5 Sivaslı belediye resimiz olurdu. Ben kimseye hakeret etmedim benim gibi düşünenler adına sesli bağırıyorum.
Yigit
31.12.2018 13:28:30
Sivas, Sivas olalı hep aynı zulmü görüyor. Kendi içinde Ertan Buyruk gibi Sivas sevdalısı önemli bir değeri yetiştirmiş bu topraklara, yapılan reva mıdır? Demirin tuncuna insanların zalimine kaldık evvelden beri, birileri müdahale etmese biz bize yeterdik aslında. Affet hocam sana sahip çıkamadı bu Sivas.
Ahmet Okur
31.12.2018 13:00:14
Her kumaş kendini belli eder, bu iş reis işi değil ciğerlerine kadar kul hakkına girmiş dil edebiyat derneği ve alım yıldız icraatlarından bir iş Allah Sivas´ın ve mazlumların yardımcı olsun. Zalimleri ve haksizlari da kahhar ismi hürmetine kahretsin
Araştırma Üniversitesi
31.12.2018 13:13:27
Erciyes üniversitesi cumhuriyet üniversitesinden sonra açılmış olmasına rağmen on araştırma üniversitesinden birisi oldu. Demek ki problem bizde. Bizden kasıt yerli yabancı bütün üniversite mensupları ve şehrin ahalisidir. Örneğin şair bir rektör üniversite giriş kapılarının sanatsal dizaynından başkaca neler yapabilir. Bir Erciyes´in rektör ve yardımcılarına bakın bir de sivasınkine. On yıllardır kafa aynı. Yeni üniversitenin kurulma aşamasında kamuoyu önüne böyle tartışmalarla çıkıyor olması üzüntü verici bir durumdur. Bence yerli zengin cömert tanınmış tarafsız ve milliyetçi bir kişi bir diğerine göre rektörlükte daha avantajlı ve Sivas için daha karlıdır.
Sonsuza Uçan Kelebekler
Sonsuza Uçan Kelebekler
Osman ÇELİK Yazdı...
BU DEĞER SIVAS´ta...
BU DEĞER SIVAS´ta...
ŞARKIŞLA´nın Batı ve Kuzeybatısında KIZILIRMAK vadisinde yer alan ve EMLEK YÖRESİ olarak tabir edilen bölge, adeta soyut kültür mirası olarak dikkat çekiyor. Yetiştirdiği 200 aşık ve yüzlerce eser ile UNESCO´nun dikkatini çekebilecek bir değer olarak keşfedilmeyi bekliyor.
Sen Ne Güzel İNSANSIN!
Sen Ne Güzel İNSANSIN!
TÜRKİYE´nin en sıra dışı Rektörü olan hemşehrimiz Prof. Dr. Mustafa ÜNAL, “anne ve babası vefat eden öğrencisine” eşiyle birlikte kız istedi.
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
SARIKAMIŞ´ın anlatıldığı “BEYAZ HÜZÜN” Tiyatrosu AKM´de sergilendi. SALONUN hınca hınç dolu olması ise sevinçle karşılandı.
SARIKAMIŞ Şehitlerinin İLÇELERİ
SARIKAMIŞ Şehitlerinin İLÇELERİ
ANADOLU´nun yağız delikanlıları geri dönmeyi hiç düşünmediler.627 ve daha ismi bilinmeyen nice SİVASLI, kara kışa kıtlığa aldırmadan bu vatan için gittiler...
Sarıkamış´a Gidip Dönmeyen SİVASLILAR
Sarıkamış´a Gidip Dönmeyen SİVASLILAR
1914 yılının 15-22 Aralık tarihleri arasında, Sarıkamış yakınındaki Allahuekber dağlarında, Kars´ı Ruslardan geri almak için harekata katılan 60 bin asker donarak öldü. Başkumandan vekili Enver Paşa büyük bir güçle, Rusları hiç beklemedikleri bir yerden, Allahüekber dağlarından aşarak vurmayı ve Kars´ı yeniden vatan topraklarına katmayı hedeflemişti. Allahuekber dağlarının yer yer 2-3 bin rakımlı geçitlerinde ısı sıfırın altında 30 dereceye kadar düşüyordu. Türk askerlerinin büyük bölümü ise çölden gelmişti ve üzerlerinde yazlık üniformalar vardı. İşte 1914-1918 Sarıkamış ve Kafkas Cephesinde Şehit olan Sivaslıların isim listesi
KALE Doğal Film Seti
KALE Doğal Film Seti
Malatya, Mardin, Kayseri, Van Uluslar arası Film Festivalleri ile ülke gündemlerinde yerlerini almaya devam ediyorlar. Film Platoları oluşturarak kültür ve turizm anlamında önemli kazanımlar elde eden bu illerden, potansiyel olarak geri kalmayan Sivas ise sadece bu gelişmeleri seyretmekle yetiniyor.
Bu Ayıp Bize Yeter!
Bu Ayıp Bize Yeter!
Altınyayla İlçesi Deliilyas Beldesine ait olan CELALOĞLAN Türküsü kitaplaşmayı bekliyor. DELİİLYAS topraklarından doğan bu eşsiz türkünün, kitaplaştırılarak kültür hayatımıza ne zaman kazandırılacağı merak ediliyor.
TRT´de SİVAS Rüzgarı
TRT´de SİVAS Rüzgarı
Sivas´ın kadim kültürü TRT AVAZ ekranlarında izleyici ile buluşmaya devam ediyor.”Ninniden ağıta Anadolum” isimli programda Sivas´ın türküleri ve ağıtları ekrana yansıdı.
Şehrin İnsanı...
Şehrin İnsanı...
şehrin insanı, şehrin insanı, şehrinbozuk paraların insanı, sivicelerin
Gözler Milli Eğitim´de...
Gözler Milli Eğitim´de...
Şehir kamuoyu Müdür SAVAŞÇI´dan eğitim anlamlı temiz bir sayfa açmasını bekliyor. Milli Eğitim tarafından bilinen şaibeli okul idarecileri hakkında bir incelemenin zaruret olduğu vurgulanırken, Kurum kültürünü oluşturamayan, görevini yapmayan, Bayrak törenleri ve İSTİKLAL MARŞI hassasiyeti olmayanların görevlendirmelerinin iptal edilmesinin mecburiyet olduğu vurgulanıyor.
Bir GÜZELDAĞ Klasiği
Bir GÜZELDAĞ Klasiği
Bekir GÜZELDAĞ´ın hazırlayıp sunduğu “Hikayeleriyle Türkülerimiz” isimli program izlenme rekorları kırıyor. “Hastanenin Kapısına Kar Doldu” isimli türkünün hikâyesini ekrana taşıyan GÜZELDAĞ, Sivas kültürüne önemli bir katkı daha sundu.
Çekirge Bir Sıçrar İki Sıçrar!
Çekirge Bir Sıçrar İki Sıçrar!
“GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAKTAN” 10/04/2019 tarihinde mahkemeye çıkacak olan ALTINSOY´un şahitleri tesir altına alıp kendi lehine ifade vermeleri için bir MAARİF MÜFETTİŞİNİ aracı koyduğu iddia ediliyor.
Yeniden Yargı Yolu Açılmalı!
Yeniden Yargı Yolu Açılmalı!
28 ŞUBAT´ta bir oldu bitti ile hayatı karartılan mazlumların yeniden yargılanması talep ediliyor. Toplum vicdanında dinmeyen bir yara olan 28 ŞUBAT´TA pek çok insan bir siyasi yargılama ile hapiste çürümeye devam ediyor.
Vicdan ve Adalet SİVAS´ı da Görmeli
Vicdan ve Adalet SİVAS´ı da Görmeli
Kardeşi kardeşe kırdırmak için SİVAS ve BAŞBAĞLAR´da oynanan oyun milletin vicdanında derin yaralar açtı. Dış ve İç güçlerin terör örgütlerini kullanarak bir Alevi-Sünni ayrışması yapmak için SİVAS´ta yaptıkları katliam bütün Sivaslılar tarafından nefretle kınanıyor. Yaklaşık 24 yıldır olaylar ile uzaktan yakına ilgisi olmayan insanlar ise cezaevinde çürümeye devam ediyorlar.28 Şubat ruhu ile verilen cezalar kamu vicdanını yaralarken, Sivas mazlumlarının yeniden yargılanması bekleniyor.SİVASLILAR, Adalet Bakanı Abdülhamit GÜL´ün bu konuya eğilerek haksız yere içeride çürüyenler içinde adaleti tesis etmesini istiyorlar.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar