“REKTÖR BEY, BU KADARI KÂFİ…”
Artık bu üniversiteye, doğru (liyakatli) insanların getirilme zamanıdır. Bırak üniversiteleri bütün ülke için esas mesele, doğru (liyakatli) insanları, doğru yere, doğru zamanda getirebilme meselesidir…
Tarih: 29.2.2020 20:37:45/ 11627okunma / 1yorum

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi şehrimiz için sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda yadsınamaz bir öneme sahip.

Ancak üniversitemiz, ülkemizde ki üniversiteler arası başarı sıralamasında, adeta çakılmış gibi olduğu yerde duruyor. Bizden yıllar sonra kurulmuş olan Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesinin bile üç sıra gerisindeyiz.  Malatya, Elazığ, Kayseri, Eskişehir, Trabzon, Samsun, Adana, Mersin, Isparta, Denizli, Muğla, Manisa, Diyarbakır, Gaziantep üniversiteleri almış başlarını gitmişler, hepsi bizim önümüzde…

Bu durum oldukça üzücü ama üzülmek çare değil ki! Neden böyle yerimizde sayıyoruz veya neden sürekli geride kalıyoruz? Asıl sorulması gereken soru bu.

Üniversitemizin geri kalmasına veya yerinde saymasına sebep olabilecek birçok sorun olabilir ancak kamuoyu kanaati ve bana göre asıl sorun kesinlikle, Yönetim sorunudur.

Şu veya bu şekilde üniversite yönetimine gelenler ne hikmetse göreve başlar başlamaz kendilerine bir savunma hattı oluşturuyor ve kazdıkları çukurların içine girip sinerek, o çukurların içinde korunaklı bir dört yıl geçirmenin hesabını yapıyorlar. Öyle olmasa 1974 de kurulmuş bir üniversite, olduğu yerde çakılıp kalır mıydı?

İnsanlara şu veya bu şekilde yönetici sıfatı verilebilir ancak o insanların kişilik özellikleri, liderlik özellikleri, tecrübeleri, zihniyetleri, hayata bakış açıları, yapacakları yönetim işine uymayabilir.

Üniversite esas olarak bilim üretme, bilimsel çalışma yapma ve eğitim alanlarıdır. Bilimin temelinde ise merak ve şüphe vardır. Bu açılardan bakınca ana faaliyet konusu bilim olan bir üniversiteyi yöneten kişilerin analitik, pragmatik ve demokratik kafa yapısına sahip olmaları adeta zarurettir. Hayatı teoloji ile geçmiş bir ilahiyat profesöründe bu özelliklerin olmasını bekleyemezsiniz. Bu insanların hayat görüşleri ve dogmatik beyin formatları, cami cemaatlerini yönlendirme de çok başarılı olabilir ama elli bin kişilik karma bir organizasyonun yönetimine uymaz.

Artık bu üniversiteye, doğru (liyakatli) insanların getirilme zamanıdır. Bırak üniversiteleri bütün ülke için esas mesele, doğru (liyakatli) insanları, doğru yere, doğru zamanda getirebilme meselesidir…

Sivas Cumhuriyet üniversitesinde de son dört yılın sonuçlarına baktığımızda görüyoruz ki, mevcut kadro ile bu iş yürümüyor, olmuyor…

Üniversite de son dört yıl içinde yapılan belediyecilik faaliyetleri kimilerince bir başarı olarak görülebilir. Üniversite giriş kapılarına kubbeli giriş takları, yollara süslü sokak lambaları, pıtırak gibi çoğalan kafeler, vizesiz geçilemeyen nizamiyeler, cafcaflı bazalt kaldırımlar yaptırılmış olabilir. Ancak bu paralar harcanırken üniversitenin araştırma ve uygulama hastanesinin acilinde stent bulundurulmadığı için bir insanhayatını kaybedebilmiştir. Üniversitenin kendi yetiştirdiği bilim insanlarına, uzmanlarına karşı “giderlerse gitsinler” yaklaşımı sergilenebilmiştir. Yönetim kadrosunun, gerek üniversite gerek vakıf içinde NEPOTİZM ve KRONİZM kokan uygulamaları ise herkesin malumudur.

Biliyorsunuz, yakın zamanda Sivas Bilim ve Teknoloji üniversitesine kurucu rektör (!) atandı. Ak parti milletvekili Mahir Ünal Sivas´a kadar geldi, “kurucu rektörü” ziyaret etti, mesajını verdi ve gitti. Hep birlikte suspus izledik. Birisi de çıkıp “ bizim cemaatimiz dururken, sizin cemaatinizden rektör atamak ayıp olmuyor mu?” Bile diyemedi.

Sivas Cumhuriyet üniversitesi rektörlük seçimi yaklaşırken bari bu kez aynı sessizlik olmasın. Uzaktan kumandalılar veya Ankara da uyduruk makamlarda oturup kulis yapanlar, sizde hele bir kenarda durun.

Elbette son söz Sayın Cumhurbaşkanının ama kamuoyunun  “Rektör bey, teşekkür ederiz, bu kadarı kâfi”, dediğini de, herkes duymalıdır…

Tacettin KEPENEK
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: REKTÖR KADARI
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
doğruya doğru
2.3.2020 21:10:57
"Üniversitemizin geri kalmasına veya yerinde saymasına sebep olabilecek birçok sorun olabilir ancak kamuoyu kanaati ve bana göre asıl sorun kesinlikle, Yönetim sorunudur." evet dediğiniz gibi birçok sebep var, ama rektör bey hocaların elinden tutup yayın yaptıracak değil sanırım, biraz da herkes aynaya baksın. Senelerdir koltuğuna oturmuş, çalışan kesimi bile çalışmaz hale getirmek için uğraşan, her türlü oluru çıkmaza ittiren bir sistem var ilk önce bu kafa yapısından kurtulmak lazım
"DANTE ve İLAHİ KOMEDYA"
"DANTE ve İLAHİ KOMEDYA"
Osman ÇELİK Yazdı...
DİKİM EVLERİ MASKE ÜRETİYOR!
DİKİM EVLERİ MASKE ÜRETİYOR!
Anadolu´nun en emin yeri olan SİVAS´ın, stratejik durumu tarih boyu bilinirken, özellikle savaşlar ve salgınlar anında SİVAS´ın önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Son salgınla DİKİM EVİ akılara gelirken, burada bırakın TÜRKİYE´nin Dünyanın maske ihtiyacını karşılayabilecek ekipmanların olduğu SİVAS kamuoyu tarafından devamlı dile getiriliyor.
HASTANE Sivas´a LAZIM!
HASTANE Sivas´a LAZIM!
HASTANE borçlarının giderilmesi için ÜNİVERSİTE HOCALARININ her birinin 2000´er lira bağış yapmaya hazır olduklarını belirtmeleri yanı sıra ÖĞRETMENLERİN DE Nisan ayına dair EK DERS ve KURS Ücretlerini bağışlama arzusunda olduklarını beyan etmeleri ise SİVAS adına GURUR VERİCİ olarak kabul ediliyor.
CUMA NAMAZI KILINMALI!
CUMA NAMAZI KILINMALI!
Mehmet ZAHİD KOTKU geleneğini devam ettiren Muharrem Nureddin COŞAN, “Halkının %99´u Müslüman olan ülkemizde Cuma Namazı´nın gerekli kategorisinde yer aldığına olan inancımızı ve belirli kısıtlamalarla kılınmasına duyduğumuz ihtiyacı belirtmek istiyoruz.” dedi.
AMAN DİKKAT!
AMAN DİKKAT!
SALGIN nedeniyle okulların NİSAN sonuna ertelenmesi, İSTANBUL´u hareketlendirdi. Pek çok SİVASLI´nın, memleketleri olan SİVAS´a dönme düşüncelerinin salgının yayılma ihtimalinden dolayı engellenmesi bekleniyor.
TEDBİRLERE UYALIM!
TEDBİRLERE UYALIM!
15. Yüzyılda atalarımızın uyguladığı yöntemler hala geçerliliğini koruyor.
BiR YERYÜZÜ CENNETİ!
BiR YERYÜZÜ CENNETİ!
AKDENİZ´in incisi ALANYA, gezip görenleri adeta büyülüyor.
"TARIMSAL ÜRETİM SEFERBERLİĞİ İLAN EDİLMELİ"
"TARIMSAL ÜRETİM SEFERBERLİĞİ İLAN EDİLMELİ"
TMMOB ZMO Yönetim Kurulu Başkanı Baki Remzi SUİÇMEZ "Tarıma yönelmeliyiz" dedi...
"Dönme Dolap"
"Dönme Dolap"
Sabah Lunapark´´a giden görevliler sandalyelerin hâlâ dönmekte olduğunu görmüşler. Bekçilerin ikisi de ölmüştü…”
27 YILDIR KESİNTİSİZ YATIYORLAR!
27 YILDIR KESİNTİSİZ YATIYORLAR!
Şu günlerde yapılan İNFAZ DÜZENLEMESİ çalışmasına, SİVAS olayları mağdurlarının da eklenmesi bekleniyor. HİÇBİR terör örgütü bağlantısı olmayan mağdurlar, “OTEL YANGINI” ile uzaktan yakından ilgileri olmadığı halde 27 yıldır zindanda kesintisiz yatıyorlar.
AŞIK VEYSEL
AŞIK VEYSEL
Emsali KARADUMAN Yazdı...
Yağ Pekmez
Yağ Pekmez
“Ahanda TÜRK, ahanda ERMENİ, ahanda RUM ayrı gayrı ne olaki. Halayda aramıza giremeyen büyük devletler, fitne ateşini soktular”
"CORANA" VİRÜSÜNÜN FAYDALARI MI?
"CORANA" VİRÜSÜNÜN FAYDALARI MI?
Yiğide Neayak Yazdı...
SİVAS POSTASI´na Manşet Olmanız An Meselesi!
SİVAS POSTASI´na Manşet Olmanız An Meselesi!
Şehrin TEK ÖZGÜR GAZETESİ Sivas Postası, ortaya koyduğu düşünceler, şehre dair ürettiği projeler ile gerek il içinde gerekse il dışında ki okurların dikkatini çekiyor.
GÖZDEN KAÇAN BİR GERÇEK!
GÖZDEN KAÇAN BİR GERÇEK!
Evi temizleyeceğim, günüm var, arkadaşlarım gelecek diye binbir bahane ile evdeki eşlerini dışarı gönderen ev hanımları, VİRÜS ile adeta büyük bir darbe yediler.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar