Bugün, 20 Eylül 2020 Pazar


ferit çakmakcı
10.10.2016 08:13:35
öncelikle bu yazının yazılış sebebini sizlere sormak isterim.. haftanın yorgunluğunu iş hayatının stresini atmak için pazar gününü piknik alanında değerlendirmenin neresi gariptir.ayrıca bu denli aktiviteler halk içerisindeki birlik beraberlik duygusunu artırmaktadır.kimisi akrabasıyla kimisi ise komşularıyla gelip güzel bi gün geçiriyor.Siz bu duruma eleştiri yapacağınıza tavuk ve et fiyatlarına vurgu yapsanız daha güzel olabilirdi teşekkürler...

Anahtar Kelimeler: PAŞABAHÇE Hüzünlü Veda

PAŞABAHÇE´ye Hüzünlü Veda

Havaların soğumaya başlaması ile birlikte, halkımız PAŞABAHÇE´ye veda etti. Yaz boyu tonlarca et ve tavuk kanat ile mutlu olup bedensel olarak obezleşen halkımızın, bu ayrılığa nasıl dayanacağı merak ediliyor.

 

Sivas´ın gözde mesire alanlarından bir olan Paşabahçe, yaz boyu  insanların akınına uğradı. Sabahın erkeninde kamelyaları kapan şehrimiz insanı, bir ?ayin gibi? etleri hazırlayıp, mangalların üzerine caba ederek mutlu oldular.

Tonlarca tavuk kanat ve köftenin yendiği Paşabahçe´de spor yapma olanakları da var. Gezip spor yaparak bir gram kilo veren şehrimiz insanının, yüz gram geri aldıkları gözlemleniyor.

Paşabahçeye adım atar atmaz semaver ve mangalları yakan insanlar, hayattan bağlarını tamamen kesip, yeme içme ayinine odaklandıkları görülüyor.

İnsanların çıldırmış gibi yiyip içmeleri tuhaf görüntülere neden oluyor. Hayatta, yemeden içmeden sanki başka önemli bir şey yokmuş gibi insanların mangallara saldırdıklarının görülmesi eski ?Roma adetlerini? devamlı hatırlattı.

Paşabahçe ve sair zamanlarda, Sivas´ın bu denli et tüketmesinin hayra alamet olmadığı ve bu tür devamlı et tüketiminden dolayı şiddete meyilin artabileceği vurgulanıyor.

KIŞA girdiğimiz şu günlerde, halkımızın buraya veda ettiğii gözlemleniyor.Kış boyu etten ayrılacak olan Sivaslılar´ın, kendilerini kısır, bad ve etli pideye vurmaları bekleniyor.