NUMUNE Yıkılmasın!
Eski Numune Hastanesi´nin yıkılmamasını isteyen Muhammed SARISÖZEN, Bakan İsmet YILMAZ´a açık bir mektup yazarak burasının korunmasını istedi.
Tarih: 3.4.2018 06:41:42/ 1984okunma / 2yorum

 

Sayın İsmet YILMAZ

Ben Muhammed Sever SARISÖZEN.1939 Sivas doğumluyum.

Büyük dedem Hacı Abdurrauf Efendi, ATATÜRK´ün Sivas´a gelişinde onu karşılayan ağırlayan Milli Mücadelede hep yanında olan Osmanlının son, Cumhuriyetin ilk müftüsüdür.

Cam-i Kebir Haziresinde yatmaktadır.

Ddem Seyyit Şeyh Hüseyin Efendi, alimdir şairdir.Amcam Abdülkadir SARISÖZEN VALİ, babam Sırrı SARISÖZEN kamu görevlisi bestekardır, şairdir.Fehmi ve Muzaffer SARISÖZEN amcalarım Çanakkale gazisidir.

Eski Belediye Başkanlarından Hayri SIĞIRCI´nın anne tarafından yeğeniyim.

Onurum ve gururum olan bu büyük ailenin Sivas´taki lakabı, “SARIHATİPZADELERDİR”

80 yaşına bastığım şu günlerde Sivas´taki eski NUMUNE HASTANESİ´nin yıkılacağını üzüntü ile öğrendim içim sızladı. Yıkılırsa onarılmaz yaralar açacak.

Akrabam Dr. Nevzat ÖZTOP orada BAŞHEKİMLİK yaptı. Annem Saliha SARISÖZEN´in nice talebeleri orada Dr. Memur, Hemşire vb. olarak çalıştı.

Orada acı tatlı hatıralarımız vardır. Sivaslı olupta orada hatırası olmayan yok gibidir.

O bina bir hatıralar anıtıdır.Sivas´ın hafızasıdır.

SİVAS MİLLETVEKİLİ bir BAKAN olarak bu Sivas´ın tarihinde önemli yer edinen hafızalar abidesinin yıkılmayacağı düşüncesiyle bu mektubu kaleme aldım. Bunu siz önleyebilirsiniz.

Allah´ın selamı,kitabımızın Kelamı üzerinize olsun.

                                                  Muhammed Sever SARISÖZEN
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: NUMUNE Yıkılmasın
Okuyucu Yorumları (2 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
kemal ak
3.4.2018 11:15:11
burda belediye neden tavrını açık net ortaya koymuyor sanki buranın yıkılmasını isteyen Vali Bey.Burada toplumu karşı karşıya getirmek için oyun oynanıyor bunlardan bir tarafı Vali Beymiş ve yıkılmasını sade ve o istiyormuş gibi lanse ediyorlar.Belediye bulundukları topluluğun durumuna göre söylem geliştiriyor kimi yerde yıkılsın kimi yerde yerde yıkılmasın çok zamanda sezsiz kalarak sadece seyretmekle işi idare ettiğini zannediyor herhalde.
sinan korkmaz
5.4.2018 15:06:05
sivasta yıkılacak yer oldumu doğan ürgüpü çağırın en iyi o yıkar
SİVAS´ı 100. Yıla Hazırlamalı!
SİVAS´ı 100. Yıla Hazırlamalı!
Şehrin geleceğine dair öncü fikirler üreten ve bunların takipçisi olan SİVAS POSTASI ekibi, SİVAS KONGRESİ´nin 100. Yılına 100 Proje fikrini de bütün ayrıntıları ile değerlendiriyor.
Sanatkar Şair MIGIRDİÇ KORKOR
Sanatkar Şair MIGIRDİÇ KORKOR
Artin KORKOR Yazdı...
Kahvehaneler Kışa Hazır!
Kahvehaneler Kışa Hazır!
ARALIK´a girdiğimiz şu günlerde, hemen hemen yazlık işlerin bittiği Sivas´ta, insanlar kışa hazırlanıyor. Yazın genelde çalışmama yolunu seçen hemşerilerimizin, havalar soğur soğumaz kahvelerin yolunu tutmaları bekleniyor.
ERATNA BEYLİĞİ´mizin Ata Diyarı Kan Ağlıyor
ERATNA BEYLİĞİ´mizin Ata Diyarı Kan Ağlıyor
SİVAS merkezli kurulan ERATNA BEYLİĞİ´nin Uygur Türkleri tarafından kurulduğu biliniyor. Şimdilerde ise Uygur diyarında ölüm kol geziyor.
SiVAS´ta İki HİTİT Şehri
SiVAS´ta İki HİTİT Şehri
Sivas´ta bulunan iki Hitit Şehri arkeologları büyülemeye devam ediyor. Altınyayla İlçesi´ndeki SARİSSA ile Yıldızeli İlçesinde bulunan KAYALIPINAR geçmişe önemli ölçüde ışık tutuyor. Sivas´ta bulunan bu iki tarihi zarafet, araştırmacıların yıllar sürecek çalışmaları ile zamanla daha iyi gün yüzüne çıkmayı bekliyor.
KALE Doğal Film Seti
KALE Doğal Film Seti
Malatya, Mardin, Kayseri, Van Uluslar arası Film Festivalleri ile ülke gündemlerinde yerlerini almaya devam ediyorlar. Film Platoları oluşturarak kültür ve turizm anlamında önemli kazanımlar elde eden bu illerden, potansiyel olarak geri kalmayan Sivas ise sadece bu gelişmeleri seyretmekle yetiniyor.
KIRK AZİZLER Turizme Kazandırılmalı
KIRK AZİZLER Turizme Kazandırılmalı
SİVAS´ın inanç turizmi açısından değerlendirilmeyi bekleyen pek çok değeri, şehir yöneticilerince görmezden geliniyor. Üçlerbey Mahallesi´nde bulunan “KIRK AZİZLER” in şehit edildiği yerde bunlardan biri. Burasının dünya turizmine açılması gerekirken, imara açılması hayret ve ibretle izleniyor. Burasının neden turizme kazandırılmadığı ise merak ediliyor.
ŞEHRE Yakışmıyor!
ŞEHRE Yakışmıyor!
Kongre Lisesi ve Selçuk Ortaokulu´nun hemen yanı başında bulunan metruk bina görenleri ürkütüyor. Nazi Almanya´sı İşkence mekanlarını anımsatan yapının, güvenlik açısından da tehdit oluşturduğu bilinirken, ÇEVRE Şehircilik İL MÜDÜRLÜĞÜ´nün ne yaptığı ise merak ediliyor.
SİVAS´ın Görünmeyen Üniversitesi
SİVAS´ın Görünmeyen Üniversitesi
Sivas´ın kültür ocağı Âşık Ruhsati, Sivaslılar tarafından anlaşılamıyor. Aşık Ruhsati adeta bir okul gibi binlerce söz sultanının yetişmesine önayak olurken, doğduğu topraklarda tam anlamıyla anlaşılamadı.
Sami AYDIN Güzellemesi Yapan Çapsızlara
Sami AYDIN Güzellemesi Yapan Çapsızlara
Mehmet BAŞKAN Yazdı!...
Karadenizi SİVAS´a Bağladı
Karadenizi SİVAS´a Bağladı
SİVAS´ın efsane Valilerinden Halil Rıfat Paşa´nın, SİVAS-GİRESUN bağlantısını gerçekleştirmek için verdiği mücadele bugün Karadeniz-Akdeniz yol bağlantısının da ilham kaynağını oluşturması ile de önem taşıyor.
Sivas`a Erkek Sığınma Evi Açılmalı
Sivas`a Erkek Sığınma Evi Açılmalı
Eşinden psikolojik şiddet gören pek çok erkek, kendini maça, kahveye, sokaklarda gezmeye, tesbih sallamaya ve basit siyasi konuşmalara vererek deşarj oluyor. Mahalle baskısı nedeniyle konuşamayan pek çok erkeğin, Sivas sokaklarında melul mahzun dolaşması görenlerin içini burkuyor.
Vakıfların KİRACILARI Zorda!
Vakıfların KİRACILARI Zorda!
Vakıfların kiracıları dertli. Yüzde 12 ile yüzde 17 oranındaki kira artışları zaten ekonomik zorda olan esnafı perişan etti. Zorda olan esnaf, STSO ve ESNAF ODASI´nın kendi organizasyon şeması ile temasa geçerek bu artışın geri çekilmesini sağlamaları gerektiğini bekliyorlar..
Kamu Vicdanı Rahatsız!
Kamu Vicdanı Rahatsız!
SİVAS Belediyesi´nin 50 civarında İTFAİYECİ ve ZABITA memuru alacağı bilinirken, bununla ilgili olumsuz ihbarlar geliyor.
KALE Film Platosuna Dönüşmeli
KALE Film Platosuna Dönüşmeli
SİVAS POSTASI GAZETESİ´nin yıllardır gündeme getirdiği Kale´de bir Film Platosu oluşturma fikri, şehirde benimsendi. Böyle bir hayalin gerçekleşmesi durumunda, SİNEMA YÖNETMENLERİNİN tercihlerinden birinin de SİVAS olacağı belirtilmekte..
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar