NAİM SÜLEYMANOĞLU
Ali BAL Milat Gazetesi´nde yazdı...
Tarih: 27.11.2019 21:43:53/ 363okunma / 0yorum

Naim Süleymanoğlu, herkeste heyecan uyandıran büyük bir başarının sahibi. Naim Süleymanoğlu,  rekorlarıyla anıldığı gibi dünyaya verdiği mesajla da bilinir. Bu mesaj, Bulgaristan´da yaşayan Türklerin maruz kaldığı sindirilmenin, yok edilmenin ve soykırımın dünyaya duyurulmasıydı. Genç yaşta vefat etti ama bıraktığı iz sonsuz olacaktır.

 Naim filmini, 23 Kasım Cumartesi günü Ankara´da MEB´in 81 ilden davet ettiği yılın başarılı öğretmenleriyle birlikte izledik. Her öğretmenin izlemesi ve öğrencilerine izlettirmesi gereken etkileyici bir film olmuş.  Tebrikler!

MEB, 81 ilden Ankara´ya davet ettiği başarılı öğretmenleri yoğun ve etkileyici programlarla ağırlamaya çalıştı. Bu programlardan bir kısmını önceki yazımda anlatmıştım. Öğretmenlerimizden edindiğim intibâ, Naim filminin en güzel etkinlik olduğu yönünde idi. Her biri alanında başarılı projeler yürüten öğretmenlerimiz için de alanında dünya ve olimpiyat rekorları kıran Naim Süleymanoğlu´nun hayatının anlatıldığı filmde örnek alınacak nice başarı hikâyesi vardı. Azim, kararlılık, sabır, disiplin, adanmışlık ve cesaret hepsi bu filmdeydi. Başarı için olmazsa olmazların gösterildiği filmde hepimiz için ders vardı. 

Naim filminde tarihsel gerçekliği, 1980´lerde Bulgaristan´da Türklere uygulanan etnik ve kültürel soykırımı görmek mümkün. Filmin başlamasıyla içinize derin bir hüzün çöküyor, boğazınızda her şey düğümleniyor,  göğsünüze bir dağ oturuyor, nefesinizi tutup filmi izliyorsunuz. Bir de o zulüm yıllarını hatırlıyorsanız tam bir trajedinin içine düşüyor ve ağlamaya başlıyorsunuz. Ben şahsen ağladım, ağlayanları da gördüm.

Filme konu olan hikâye, 1977 Bulgaristan günlerinden 1988 Seul Olimpiyatları´na kadar olan dönemi kapsıyor. Teknik yönden değil ama sosyo-politik yönden söylenecek çok şey var. Küçük yaşlardan itibaren büyük ağırlıkların altına giren bir gencin neler yapabileceğini görüyorsunuz. Pedagojik yönden de ele alınacak sahneler vardı. Havuz kenarında halter çalışan sporcuların söyleneni bir türlü anlayamaması üzerine, kenardan izleyen küçük Naim´in giderek, halteri bir çırpıda kaldırması, hem de önceden hiç ders almamasına rağmen halter hocasının dikkatinden kaçmıyordu. Filmi izleyen öğretmenler için oldukça önemli bir sahne idi. Öğretmen nedir dense, tek kelime ile “kâşif” derim. Filmdeki bu karede bir kâşif vardı. Naim´i keşfetti ve onun hayatını değiştirdi.         Öğretmen kâşif olmalı, her çocukta gizlenen olağanüstü yeteneği keşfetmeli. Filmde sonraki sahnelerde de Naim ile çok yakından ilgilenen bir hoca var. Naim´e,  çok yol yürüyecek bu ayaklar, çok, diyordu hocası. Hatta küçük Naim, antrenmanlarda yorulup uyuyor. Hocası, küçük Naim´i kucağına alıyor ve yatağına götürüyor, çoraplarını çıkarıyor, yatırıyor. Bir çalışma anında Naim´e söylediği şu sözler ise hepimiz için altın değerindeydi: “Gölgede duranın gölgesi olmaz. Güneşte dur ki gölgen olsun. İnsanlar gölgene sığınsın.” Naim´in başarısına sığınmıştık, politik sahada elde edilemeyen başarıları halter sporu ile elde etmiştik.  Filmde Naim´in ağzından çıkan şu cümle de çok mühimdi: “Ben konuşursam dünya dinler!”

Yatılı okullarımızda benzer manzaralar vardır muhakkak. Öğretmenler Günü nedeniyle izlenen bu filmden de anlaşılıyor ki bir öğretmen bir çocuğu keşfediyor, bir çocuk da bir dünyayı değiştirebiliyor. Bulgaristan´da komünist parti, dünyaya kapalı bir yönetim anlayışı ile tüm iletişim kanallarını kapatarak Türklere uyguladığı baskıları gizlemeye çalışıyordu ama Naim bu oyunu bozdu. Avustralya´da katıldığı yarışmalardan kaçıp, Türk Büyükelçiliğine sığınan Naim için dönemin Bulgaristan lideri Todor Jivkov, bir tek Naim kaçacağına beş yüz bin Türk kaçsa daha iyiydi, diyor filmde. Demek ki yetiştirdiğiniz başarılı bir genç yüz binlerce insandan daha etkili. Bu etkiyi sağlayan sebep ise başarılı bir sporcu oluşu idi. Şimdi buradan eğitim sistemimize bir bakış getirelim. Okullarımızda her öğrencinin mükemmel derece her dersi başarmasını bekliyoruz. Oysa Naim örneğinde olduğu gibi bir çocuktaki cevheri keşfedebilsek sadece o çocuğu değil,  bir milleti kurtarmış oluyorsunuz. Naim Süleymanoğlu özgürlüğüne kavuştuğunda ve Olimpiyat Şampiyonu olduğunda tüm dünyanın gözü önünde şu konuşmayı yapıyor: “Camilerimizi kapattılar. Türklüğümüzü unutturdular. Çok zülüm yaptılar.” Tüm insanlık adına yapılan bu konuşmayı tüm dünya alkışlıyordu.  Naim´in sadakatini ve milleti için fedakârlığını gördüğümüz, anımsadığımız şu sahne de önemliydi: ABD´li yetkililer Naim´e büyük servetler öneriyor, büyük markalarla sponsorluk anlaşmaları sunuyorlar ama Naim´in cevabı ise kulağımıza küpe türünden: “Ben, Bulgaristan´da zulüm görenlerin sesi olacağım, bu markaların değil.”

MEB, 81 ilden Ankara´da ağırladığı başarılı öğretmenlere bu filmi izlettirmekle çok güzel bir iş yaptı. Tüm yetkililere bir kez daha teşekkür ediyoruz. Başarı hikâyesiyle herkese örnek olan Naim Süleymanoğlu, milletinin sesi oldu. Ruhu şâd, durağı cennet olsun.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: NAİM SÜLEYMANOĞLU
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SİVAS´ın Zihniyeti Değişmeli
SİVAS´ın Zihniyeti Değişmeli
Osman ÇELİK Yazdı...
TUHAF!
TUHAF!
Cumhurbaşkanı´nın Sivas için üniversiteye tahsis ettiği kadroları istediği gibi istediğine kullanması, istemediğine kullanmaması nedir? Ne anlama gelmektedir?
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
TÜRKİYE´de fark oluşturan eğitimciler, eğitimin felsefesinin oluşmasına büyük katkı sunmaya devam ediyorlar.
Kar Şiiri
Kar Şiiri
/senin ellerinde rüyam gelip gider/
BABA DEVE BİR PUL...
BABA DEVE BİR PUL...
TÜRK, ERMENİ, KÜRT, ÇERKEZ her bir millet SİVAS´ımızda idi ve herkes kendi kavlince yaşar idi…
Güzel Bir Haber!
Güzel Bir Haber!
KAYSERİ, Hidayet Aydoğan Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinin hazırladığı ´Bacopa Monnieri Bitkisini Kullan Atık Sularını Temizle´ Projesi ile Tunus´ta TÜRKİYE´yi dünya 3.yaptılar.
Doğanın SİVAS´a Armağanı
Doğanın SİVAS´a Armağanı
SİVAS´ın “kaşıkçı elması” YILDIZ DAĞI görenleri büyülüyor. Eşsiz doğası, dingin havası ve güzelliği ile arzı endam eden YILDIZ DAĞI, kış turizmi yanı sıra yazın da gezi tutkunlarını bekliyor.
Tuhaf Çok Tuhaf!...
Tuhaf Çok Tuhaf!...
SİVAS´ta 1 Aralık PAZAR GÜNÜ komedi türü bir olay yaşandı.SERPİNCİK Yolunda uygulama yapan Jandarma,sürücüye değil de yan koltukta oturana ehliyet sorarak 2018 lira ceza kesti.
Gölgede Kalanın Gölgesi Olmaz!
Gölgede Kalanın Gölgesi Olmaz!
Sanırız ki Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Mehmet Kul da Rektörlük süresini böyle dolduracak. Nezaket ziyaretleri, ara sıra tepkilere karşı açıklama… Sanırız devasa Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Alim Yıldız´ı takip ediyorsunuz. Bizden uyarı “gölgede kalanın gölgesi olmaz.”
SİVAS POSTASI "FİKİR ÜRETİR!"
SİVAS POSTASI "FİKİR ÜRETİR!"
Takip Eden Değil Takip Edilen Gazete!
Sabahattin KARAGÖZ İle Söyleşi...
Sabahattin KARAGÖZ İle Söyleşi...
Bir yörenin en İyi gözlemcileri dışarıdan gelip, orada bîr müddet kalanlardır. Onların bakış açıları tarihe not düşer mahiyettedir. Sabahattin Karagöz´de ekmeğinin ve ideallerinin bir savaşçısı olarak öğretmenlik hayatının ilk göz ağrısı Sivas´a gelir. Genç bir öğretmenin hayallerini, umutlarını ve yarınlara dair düşüncelerini samimiyetle irdeleyelim dedik. Sabahattin KARAGÖZ ile Altınyayla İlçesi Deliilyas Beldesinde, kaderin ördüğü görev yıllarını konuştuk…
ÖYLE Mİ?
ÖYLE Mİ?
YÖK´ün yayınladığı verilere göre sondan 10. sırada gözükmektedir. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi kütüphanesinde öğrenci başına düşen kitap sayısı 1,487. Kitabın 1 buçuğu olmaz ancak 1 buçuk bile değil.
KİTAPLARINI İMZALADILAR!
KİTAPLARINI İMZALADILAR!
Yazdıkları şiirler, bir kitapta toplanan minik öğrenciler, Milli Eğitim Müdürü SAVAŞÇI´ya kitaplarını imzalayarak hediye ettiler.
ALTINYAYLA Kitaplaştı!..
ALTINYAYLA Kitaplaştı!..
Sivas´ın ALTINYAYLA İlçesinin, geçmişten günümüze kültürel değerlerini yansıtan ilk kitabı okurlarla buluştu. Yöre için paha biçilmez bir eser olan “ALTINYAYLA” kitabı için emek harcayanları alkışlıyoruz.
KAMUOYU BUNU BEKLİYOR!
KAMUOYU BUNU BEKLİYOR!
Genelde “BAYRAMDA BOZUK PARA BULUNDURUN ve KIŞ LASTİĞİ” takın diye yaptığı açıklamalar haricinde yıllardır şehir için önemli riskler almayan Esnaf Odası Başkanı KÖKSAL´ın kışa yaklaştığımız şu günlerde“KIŞ LASTİĞİ” takın diye açıklama yapması bekleniyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar