mutluyum, mutlusun, mutlu...
Bilimle, sanatla, akademik başarı ile gündeme gelmesi gereken Cumhuriyet Üniversitesi, 2017 yılını da pek çok skandallarla tamamladı. Irmağın ötesinde mesut ve bahtiyar günler özleyen üniversitemizin, SİVAS POSTASI GAZETESİ olarak genel bir panoramasını okurlarımıza sunuyoruz.
Tarih: 5.1.2018 17:46:33/ 5872okunma / 10yorum

SPHM ÖZEL HABER

SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi 2017 yılında AKADEMİK yetkinlik ve atakla değil bir çok skandal haberle anıldı.Sıkı sıkıya dili ve edebiyatı olan bir rektörün göreve başlayıp, hak ve adalet kavramları üzerinde yoğunlaşması iktiza ederken, eş dost ve akraba ayrıcalıklarını ilk gündem olarak ele alması 2017 yılının en çok konuşulanı oldu. Hatta hızını alamayan REKTÖR´ün ilk etapta AUDİ merakını somutlaştırıp, komik kabortalı elektirikli çocuk arabasına binmesi de 2017 yılının en komedi türü gösterileri arasında yerini aldığı bilinmekte.

Ayrıca Rektörün yeğenlerinden Z.Yıldız´ın Enstitü sekreterliğine diğer yeğeni M.Sakar´ın da vakıfta yetkili bir konuma getirildiği iddiaları gündemi hayli meşgul etmeye 2017 yılında devam ettiği gözlemlendi.

 Haziran 2017´de yaptığımız haberle M.Sakar´a hisse devri yapıldığı sonrasında da hisse devri yanlışından dönülerek hisselerin noter kanalıyla Vakfa devredildiği haberi gazetemizce kamuoyuyla paylaşılmıştı. Her ne kadar bu tür olaylarlagündeme düşseler de Rektörün yeğenlerinin yeni yıla keyifli girdikleri belirtiliyor.Üniversitede yüzlerce uzman varken çeşitli Kamu kuruluşlarından üniversiteye personel nakli yapılması hatta bu kişilerden bazılarının önemli görevlere getirilmesi de gündemi meşgul etmişti. Rektörün yeğenleri kadar mutlu olmasalar da bu kişilerinde 2018 Yılını mutlu bir şekilde karşıladıkları tahmin ediliyor. Yıllarca kamu kuruluşlarında çalışıp, köprünün öteki tarafına büyük bir iştahla bakan bu arkadaşların dilekleri kabul görmüş ve sonunda Cumhuriyet Üniversitesinin önemli bir ferdi olmayı başarmışlardır.

Bura da Valilik Özel kalemden Üniversiteye geçmiş, hatta Genel Sekreter Yardımcısı görevine getirilmiş Alper Duran´a özel bir yer açmak gerekir. Duran bir taraftan derslere girerek hocalık yapmanın bir taraftan da projeleri hayata geçirmesinin keyfıni yaşamakta. Kısaca “o”artık tam bir Üniversiteli, o yüzden 2018 yılına diğer kamu kuruluşlarından geçenlerin arasında en mutlu girenin o olduğu söyleniliyor.

Birazda idari kadroya gözatıp yeni yıla mutlu girdiğini düşündüğümüz bazı isimlere yer verelim.Sayın Rektörünyüksekokullara, merkezi birimlere atadığı müdürlerden mutlu ettiği çok sayıda Müdür olsa da,CÜSAM´ın Müdürü Prof.Dr. A.Mahiroğulları´nın bu kişiler arasında tecrübesiyle bir kalem boyu önde olduğu düşünülmekte.2018 Yılına girerken İlçe meslek yüksekokulundaki çocuğunu hala merkeze getirememenin üzüntüsünü taşıyan Mahiroğulları´nın, bir keyifsizliğinin de eski yıllarda kar kaplı Sivas´ın bu ocak ayında kar görememesi olduğu söylenmekte, zira Mahiroğlu´nun yakınlarına CÜSAMolarak Sivas´ta “Sivas Kültürel Coğrafyasında Kar´ın Yeri ve Kar´ Potansiyeli ve Kış Turizmine Katkıları”konulu konak Söyleşileri” yapmayı arzuladığını karın yağmamasının canlarını sıktığınısöylediği belirtiliyor. Gerçi; konaklarda bu aralar söyleşilerin arttığını kendilerine pek sıranın gelmeyeceğini söyleyen Mahiroğulları her şeye rağmen yeni yıla CÜSAM´ın başında keyifle girdiği ve yeni yılla ilgili projelerini hayata geçirmek için kış günlerinde gayım vakitlerde kafa yoracağı belirtiliyor…Bahara doğru kenger sakızı ve şifalı otlar üzerine araştırmalar yapma faaliyetlerine yoğunlaşacağı düşünülen Mahiroğulları´nın Sivas haritası üzerine kafa patlatacağı düşünülmekte, ayrıca kendisinin sürpriz projeleri de yine kış gecelerinin gayım vakitlerinde çalışağı ve bu yüzden “haydi inşallah 2018 yılı CÜSAM” yılı olacak umuduyla gözlerinin parladığı ve yeni yıla diğer Müdürlerden daha mutlu girdiği belirtiliyor.

Müdürlerin yanı sıra yine Üniversitede çok keyifli Dekanların olduğu ve 2018 yılını keyiflekarşıladıkları belirtiliyor.

Vakıf Başkanlığı görevini bırakarak bir çok soruyu ardında bırakan ve görevi bırakma sebebi hala sırra kalem olan Biyolog kökenli Prof.Dr. A.Alim´in Tıp Fakültesinin temel tıp bölümüne profesör kadrosu çıkarılarak Eczacılık Fakültesine dekan vekili yapılan Alim´in Vakıf yöneticiliğinden kurtulduğu için çok mutlu olduğu ve canla başla daha önce de Dekan Yardımcılığı yaptığı fakültede her dönem hizmete hazırım desturuyla çalışmalara koyulduğu ve yeni yıla en mutlu giren dekanların arasında olduğu düşünülmekte. Eski Rektörlerden İlyas Dökmetaş ve Faruk Kocacık zamanında son olarak da Alim Yıldız´ın döneminde görev alarak herkes gider biz kalırız diye omuzları yüksek başları dik gezen dekanlardan Veterinerlik Fakültesi Dekanı Prof.Dr.H. Kara ile Teknoloji Fakültesinin Dekanı olarak atanan Prof.Dr. S.Elagöz´ün yeni yıla en mutlu giren dekanlar olarak ipi göğüsleyeceği düşünülürken, yılın sonuna doğru diğer fakülte dekanlıklarına yapılan atamalar sonucu onlardan daha mutlu dekanların görüldüğü anlaşıldı.İlahiyat fakültesinde görevli olan ve Eğitim Fakültesi Dekan vekilliğini yürütenProf.Dr. A.Aksu kendisinin vekil dekanlığa içerlense dekardeşi olduğu söylenen Prof.Dr. İ.Delice´nin Edebiyat Fakültesine Dekanlığıyla gururlandığı ve iki kardeşinde yeni yılı mutlu makamlı girdikleri belirtiliyor. Yine Mühendislik Fakültesine Prof.Dr. M. Şimşir´in yerine Dekan olarak atanan Prof.Dr. B. Erdem ile Mimarlık Fakültesinin Dekan vekilliğiniyapan Jeoloji Mühendisi eşi Prof.Dr. N.Ö.Erdem´in 2018 yılınıen mutlu karşılayan çiftlerden olduğu söyleniliyor.İlahiyat fakültesinde kadrosu bulunan İletişim Fakültesi Dekan vekili Prof.Dr. C. Ağırman´ın da bol bol dua edip şükür ettiği ve alanı olmadığı halde İletişim Fakültesini çok sevdiği ve yeni yılda büyük katkılar sağlayacağı için keyifli olduğu tahmin ediliyor…

Üniversitede öğretim elemanlarının kendi yakınlarına kadro ayarlama yarışı 2017 yılına yine damgasını vurdu. Aslında bu liyakatsız yaklaşım yıllardır bu Üniversitenin kanayan yarası, bu şekilde yapılan atamaları burada zikretsek ajanda olacak nitelikte. Sadece üniversite personeli yakınlarını aldırma arzusunda değil, üniversiteyi iş kapısı olarak gören ve liyakatsız bir şekilde yakınlarını üniversiteye yerleştirmek isteyen Sivas´ta çok akabil insanlar var. Rektör yardımcısı Mehmet Çimen´in oğlunu görev yaptığı yere aldırmasıyla başlayan alımlar dur durak bilmedi. Çimen Rektör yardımcılığını bıraksa da, Çimen soyisimli bir öğretim elemanını Üniversiteye kazandırmanın gururuyla yeni yıla huzurlu girmenin mutluluğunu yaşamıştır herhalde. Artık rahat birşekilde Tıp Fakültesinde emekliliğini bekleyebilir. Duyduğumuza göre Tıp Fakültesinde Soğuk Çermikte Villa Yapmış deneyimli hocalar varmış, Çimene bu konuda yardımcı olabileceği tahmin ediliyor. Yılın Sonuna Doğru uzman kadrosundan bir yakını (rivayete göre oğlu) alınan İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. O.Alacahan´ın da üzerinden bir yük indiği ve yeni yıla çok mutlu girdiği söyleniliyor Yine aynı fakülteden Doç.Dr. O. Kaynar´ın Eşi H. Kaynar´da yıllarca Meslek Yüksek Okulunda çalıştıktan sonra 2017 yılının sonuna doğru Güzel Sanatlar Fakültesi grafik bölümüne alanı olmadığı halde Yrd.Doç.Dr olarak atanmış olup Üniversitenin en keyifli öğretim elemanı olarak yeni yıla girdiği konuşulmaktadır. İktisat Fakültesinde görev yapan Yrd.Doç.Dr. R. Kılavuz´da memurluk yapan eşi öğretim görevlisi kadrosuna geçmiş böylece Kılavuz ailesi de yeni yıla mutlu girmişlerdir. Haber merkezime gelen bilgilere göre bu ailelerden daha mutlu olan üniversite personelleri olsa da, burada birkaçını zikrettik.

Bu ara da Rektör yardımcısı Ali TAŞKIN´ın da en mutlu olanlar arasında olduğu zikrediliyor. Halim selim bir goruntu verme uğrasinda amma velakin,kongorlu rektör yardımcısı odasında mesut ve bahtiyar bir yılı geride bırakarak, olası bir TAŞKIN soy isimli birini buraya nasıl aldırırız hayaliyle yanıp kavrulduğu sanılıyor.

Evet; mutlu olanlar kadar onları mutlu edenleri de burada anmadan geçemeyiz. Alim Yıldız ve ekibini bu hassas ve liyakatlı çalışmalarından dolayı tebrik ederiz. Ne de olsa yakın ekibi çok mutlu kişilerden oluşmakta… Ortaokulda öğretmenlik yaptıktan sonra üniversiteye girerek hızlı bir şekilde yükselen bir Genel Sekreter önce kendisini sonra da etrafındakileri mutlu etmektedir. Yine öğretmenlikten üniversiteye geçerek çok kısa vakitte rektör danışmanlığına kadar yükselen mutlu danışmanlardan tutunda, üniversitede sağlık alanında onca profesör varken Sağlık bilimleri fakültesinden yrd.doçent olduğu halde yapılan ve üniversitedeki kadrolaşmalarda en etkili isim olan rektör danışmanı da en mutlulardan. Kısaca önce kendileri mutlu olan sonra da kendi yakınlarını mutlu eden bu yönetimin en büyük icraatı liyakata önem veren ve bu noktada hassas olan onlarca akademisyeni de beraberinde mutsuz etmektedir. Ne diyelim Mutlu olmaya, mutlu etmeye devam edin; ama unutmayın siz mutlu olurken ya da birilerini mutlu ederken; sizin yüzünüzden mutsuz edilenlerin olduğunu da  unutmayın..

Cumhuriyet Üniversitesinin logosuna sekiz köşeli yıldız ı yerleştirmekle felsefesinden haberlerinin olup olmadığı ve Siyasetname eserini de iyi analiz edip etmediklerini kamuoyu tarafından merak ediliyor.

Son SÖZ ;….

EVET SİZLER BU FELSEFEYLEDE İLERLEYİN

Mutluyum; Mutlusun; Mutlu….
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: mutluyum mutlusun mutlu
Okuyucu Yorumları (10 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kamil Yılmaz
8.1.2018 16:18:32
Ne sanslı adamlar var yaaw. Kimyacı ol, tıpa kadronu çıkarsınlar.. Ne yetenek.
Mutlu Mesut
8.1.2018 16:17:05
Hey şey güzel de; kimse dikkat çekmiyor nedense. Öyle bir adam var ki en mutlulardan biri.Bu adam tutuklu rektör adayı ile kapı kapı geziyordu bi ara. Sonra darbe girişimi oldu. O ekibin sadece bir kaç ismini topladılar kimse buna dokunmadı.Hatta yeni rektörün ilk icratı , bu adamı tıpa görevlendirmek oldu 13b ile.Sonra millete yurtdışında 3 günlük kongre izni için yasal isin gerekirken ve herkesin bursu iptal edilirken bu adam ve eşini 1 yıllığıa hem de amerikaya gönderdi üniversite. Ortalık durulana kadar gezdiler orda şimdi döndüler. Bu sfer de çok ilginiç hiç alakası olamayn bir alana hem de tıp fakültesine kadrosunu çıkardılar. Allahım neler oluyor
Erdal esin
7.1.2018 10:55:45
Sayın Cumhurbaşkanı mız illerde yurt ihtiyacı için bina kiralayarak öğrencilerimizin dışarda farklı yerlerde kalmamaları adına yoğun çaba sarf ederken ve talimat verirken misafirhanede kalan öğrencileri herhangi bir yer gösterilmeden çıkarılmış ve ortada bırakılmış lardır.Bu bina şu an ismi mihmandar otel olarak hizmet vermeye başlamıştır. üniversitenin otelemi ihtiyacı vardı?yurt ihtiyacı varken veyahut yeni yapılan yurtlar hizmete girmeden neden aceleci davranılarak öğrenci ler mağdur edilmiştir?
Veli dürüst
8.1.2018 22:58:25
Cemal Ağırman mutlu olmasın da ben mi olayım. Fakültede kendisini (haklı olarak) adam yerine koymayan ekip bir sekilde kaçırıldı. Yanina da iki tane yancı bulundu. Ee birde fakülteye din dersi konuldu. Gerçi yetişmiş elemanları püskürtüp yerine de adam bulamadıkları için halkla ilişkiler bölümü kapanacak ama olsun. O kadar kusur kadı kızında da olur. Kendi mutluuu, yancıları mutluuu....yasayip gidiyorlar.
ümit
18.1.2018 14:49:15
cumhuriyet üniversitesi hocaları akrabalık ilişkileri mercek altına alınmalı ve cumhurbaşkanına rapor sunulmalı, yarıdan fazlası akraba. anne baba çocuk aynı bölümde ´´hocalar´´. babaları ve oğulları babaları ve kızları ... kocaları ve karıları için hazırlıklarda tam gaz öyle değilmi Ümit Naldöken
DEMİR
6.1.2018 20:27:23
Sivas´ımıza üniversite çok yazık etmektedir Üniversitemiz bilimle teknoloji ile uğraşması gerekirken Eşdost, Valilik Personeli ataması ile uğraşmamalı artık titreyip kendine gelmeli ve hak ettiği yere zirveye konulmalıdır
Mahir
6.1.2018 20:34:13
Bence Rektör, Genel sekreteter vekili ve rektör danışmanı enis baha biçer Ak Partiye oy kaybettiren icraatlerin baş sorumluları, yetkililerin müdahale etmesi lazım geldigine inanıyorum.
Gülizar
7.1.2018 00:02:25
Auidi,zafer ve diğer yeğen,yardımcı doçent danışmanlar ve en etkilisi enis baha , lojman tahsisi(zafer´e) , yöneticilerin karı-koca oluşu, bilgisayar lab. ların köhneliği, yemekhanelerde yemeklerin kalite durumu, yetkin olmayanların atamaları ve emekli olması için baskı yapılan idari personel bu liste çoğaltılabilir nitelikte yetkililer gerekeni yapmalı!
Sabri
7.1.2018 00:41:50
Benim adım Ali dayı Bir´den başka bilmem sayı Diyen içinde Allah ve kul sevgisi olan birinin akrabası olan rektörün adaletsizlikleri dizboyu, birileri harekete geçmeli diye düşünüyorum.
Ruhi
21.1.2018 15:14:50
MAALESEF SİVASLI BAZI HOCALAR VE ÇOK CİDDİ AKADEMİK ÇALIŞMALARI OLMAYAN YABANCI HOCALAR ALİM HOCANIN ÇEVRESİNİ SARMIŞLAR İL DIŞINDA SİVASLI KALİTELİ AKADEMİSYENLERİN SİVAS A GELMESİNİ ENGELLEMEK İÇİN ÇOK CİDDİ GAYRETLER GÖSTERİYORLAR. ADETA C.ÜNİVERSİTESİNİ KUŞATMIŞLAR. SONUÇ OLARAK SİVAS KAYBEDİYOR. ÇOK YAZIK OLUYOR
Yöresel Kültürü Katlediyorlar!
Yöresel Kültürü Katlediyorlar!
Köylerde, beldelerde, ilçelerde yaz boyu devam eden düğünlerde son yıllarda moda haline gelen “orkestra” ekipleri kültürel yapıyı adeta katlediyor.Belediye Başkanlarının, Kaymakamların, muhtarların bu kültür katliamına izin vermemeleri bekleniyor.
Diriliş Partisi Orta Kattaydı!
Diriliş Partisi Orta Kattaydı!
Faruk AKSOY, Yeni Şafak´ta bam teline değen bir yazı kaleme aldı...
Babaannem Derdi ki
Babaannem Derdi ki
Meral DEMİR Yazdı...
Şehre Yakışmıyor!
Şehre Yakışmıyor!
Sivas Merkez KONGRE LİSESİ yan tarafında yıllardır harabe halinde bekleyen bina, şehir merkezine yakışmıyor. NAZİ ALMANYASI işkence binalarına benzeyen bu yapıya BELEDİYENİN neden müdahale etmediği anlaşılamıyor.
Yorgun Süvari
Yorgun Süvari
Yalnızlıklar rıhtımı ruhsuz şehirlerin aylak sokakları, sebepsiz acıların mirasını aktarır. Kırılgan gölgelerin selidir kalabalıklar. Afili yalnızlıklar armağanıdır bitkin kaldırımlar. Pespaye adamların siluetine mahkûm yorgun bakışlar çoğaltıyor zaman
İnsanı İDDİASINDAN Vururlar!
İnsanı İDDİASINDAN Vururlar!
SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi İLAHİYAT FAKÜLTESİ hocaları, “hakkaniyet ve liyakat” üzre bir duruş göstermediklerinden dolayı eleştiri alıyorlar. Özellikle alanları olmadığı halde bazı fakültelere Dekan olan İLAHİYATÇI kardeşlerin, her şart ve durumda diğer dekanlıklar için de yoğun çaba göstermeleri ibretle izleniyor.
Sayın Rektör
Sayın Rektör
Tacettin KEPENEK Yazdı...
Sivas Kışa Hazırlanıyor!
Sivas Kışa Hazırlanıyor!
Sivas Mutfağının en önemli unsurlarından biri olan “bulgur kaynatma” geleneği bu sene de tamamlandı. Eylül başı gibi bulgurlarını kaynatarak değirmenlerde öğüten SİVAS´ın köy ve kasaba insanları, kış hazırlığının en önemli besinini de hazırlamış oldu.
Sizi Alkışlıyoruz!
Sizi Alkışlıyoruz!
Yolda kalmışlara, kimsesizlere, dizinde derman olmayan yaşlılara, kıyıdan köşeden geçenlere, kimsin nicesin, diye sormadan her CUMA günü sıcak yemek ikram eden DENİZ YILDIZLARI DERNEĞİ, sessiz sedasız bir erdemi şehirde yaşatmaya devam ediyor.
KARADEMİR de Favori!
KARADEMİR de Favori!
Yerel seçimlere 6 ay gibi kısa bir süre kala AK PARTİLİLER Belediye Başkan arayışlarına ara vermeden devam ediyorlar.Bu gelenekte ismi her daim ön planda olan Halil İbrahim KARADEMİR´in de ismi Belediye Başkanlığı için geçiyor.
Memleket...
Memleket...
Sonra Sivas´a dönmek için araba tuttuk. Yolda giderken ‘Ah, unuttum´ dedi: ‘Buranın karayemişleri meşhurdur. Anam beni İstanbul´a mektebe gönderirken yanıma torba içinde yemişler vermişti, onları yiyerek gelmiştim. Benim memleket sevgim, yemişle başlar. Geri dönüp alalım.´
Yükselen Dolara Karşı, Yükselen Vicdan
Yükselen Dolara Karşı, Yükselen Vicdan
Yusuf Ağah Yazdı
Bir Fikir!
Bir Fikir!
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İLAHİYAT FAKÜLTESİ, eğitim öğretime devam ederken, burada eğitim gören öğrenciler için “KANAAT DERSİ” konulmasının faydalı olacağı öngörülüyor.Özellikle pek çok İLAHİYAT MEZUNUNUN alanı olsun olmasın pek çok kurum idareciliği için yoğun çaba gösterdikleri gözlemlenirken, KANAAT DERSİ´nin faydalı olacağı belirtiliyor.
Dağların Türküsü
Dağların Türküsü
Hüseyin KAYA Yazdı...
GANDİ´yi Örnek Alabilir!
GANDİ´yi Örnek Alabilir!
Göreve gelir gelmez, AUDİ marka otomobil aldıran Rektörün, yerli üretimi desteklemek için Kongre Müzesi önünde elektirikli çalışan akülü araba benzeri komik arabaya binmesi gülümsemelere neden olmuştu. Hatta Rektörün AUDİ´ye binmeyerek yerli üretime destek için AUDİ´yi sattırıp, gelirini araba çalışmalarına bağışlayacağı zannedilmişti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar