MÜTEAHHİT KAZIĞI!
Tacettin KEPENEK Yazdı...
Tarih: 9.10.2019 23:29:25/ 2595okunma / 0yorum

26 Eylül de İstanbul´da meydana gelen 5,8 büyüklüğünde ki deprem, beklenen asıl depremin küçük bir provası gibi oldu.Artık geldim, geliyorum diyor…Ha bugün, ha yarın… Korkunun ecele faydası yok ama geç kalmadan her türlü tedbiri almak zorundayız. Sadece Allah´tan gelen bir afat deyip, kendimizi avutamayız…

 Elbette, asıl olması gereken depreme karşı sağlam binalar yapmak. Buna imkân sağlayacak, mevzuat ve teknik yönetmelikler bir hayli güvenli hale getirildi.Ancak uygulamaya yönelik sistem sorunları halen ortada durmaktadır.

Bu günlerde deprem konusunda çok şey konuşuluyor ama gündeme gelmesi gereken bir konu daha var. İnşaat sektörünün ana paydaşları olan belediyeler, yapı denetim firmaları, mimar-mühendisler ve müteahhitler konusu. Özellikle yasal gücü elinde bulunduran belediyeler ile ekonomik gücü elinde bulunduran müteahhitler.

 YAPI DENETİM FİRMALARI, yaptıkları işin parasını müteahhitlerden aldıkları sürece bu iş olmaz, olamaz. Güya bunlar, ücretini aldığı müteahhidi denetleyecek! Türk insanının fıtratına uyacak iş mi? Allah aşkına.

 BELEDİYELER,imar planınızırt pırt değiştirmekten, yıl içinde bile sayıları binlere ulaşan gerekçesiz ve tamamen ranta yönelik plan tadilatları yapmaktan, yeşil alanları imara açmaktan artık vazgeçmelidir. Her gelen partinin kendi müteahhidine rant yaratma ahlaksızlığına artık bir son verilmelidir. Belediyeler,  kanunen yapmak zorunda oldukları Jeolojik zemin etütlerini, bölge risk analizlerini,bir an önce yapmalı, İmar planlarını ranttan ziyade jeolojik ve teknik analizlere göre yeniden revize etmelidir.

 Hiçbir belediye başkanı, Kızılırmak´ın yatağını imara açmamalı,bizatihi kendi şirketi ile Kızılırmak´ın yatağına

10-15 katlı site yapma cüretini gösterememelidir.

 MÜTEAHHİTLER,inşaat sektörün ekonomisini oluşturan insanlardır.Piyasa müteahhidi dediğimiz kişiler veya firmalar artık finans güçlerine, mesleki birikimlerine, teknik kadro gücüne ve başarılı iş yapma durumlarına göre derecelendirilmeli ve sınıflandırılmalıdır. Maalesef, şuan ülkemizde hiçbir ehliyete sahip olmadan yapılabilecek tek iş kolu, sadece ve sadece sat-yap piyasa müteahhitliğidir.

 Sektörde azımsanmayacak sayıda, çok iyi organize olmuş, çok başarılı müteahhitlik şirketi olsa da,esas çoğunluk (yaklaşık 200.000  kişi ya da firma)ustalıktan,kuyumculuktan, kasaplıktan, marketçilikten vb. farklı alanlardan gelen devşirme insanlardır. Etrafınıza bir bakın,mühendisten mimardan pek fazla piyasa müteahhidi göremezsiniz. Çünkü ülkemizde ki sistem buna fırsat vermemektedir.

 Deprem gerçeği ile yaşamak zorunda olduğumuz bu ülkede, devletin merdiven altı sat-yap müteahhitlereartık birçeki düzen verme zamanı, çoktan geldi de geçiyor.Bina inşa etmek, projesinden yapımına kadar “meslek cahili” insanların eline bırakılamayacak kadar ciddi bir iştir.Cahil cesareti, bu işi bozar ve bozmaktadır.

 Sırf bu cehaletebir örnek olsun diye,şahit olduğum bir olayı anlatmak isterim. Bir müteahhidin dolgu zemine yapacağı büyük bir binaiçin, proje gereği temelin altına beton kazıklar yaptırması gerekmektedir.  Ancak kazık işini yapacak olan firma ile gizlice anlaşır ve kazık boylarını 18 metreden 6 metreye düşürür.Ona göre bu kazık boyu yeterlidir.Zaten kazığın boyunu kim görecek ki, kazıkların başı görünsün yeter. Sağlam zemini bulmak ta, ne demek?Deprem olana kadar kim öle, kim kala.Bu durumun, ne yapı denetim farkındadır,ne belediye!

 Peki, bumerdiven altı müteahhidini, deprem olunca kim bulacak?Hiç kimse! Hem bulsalar ne olacak? 1999 Gölcük depreminden sonra,bir tek müteahhit Veli Göçer´i buldular da, ne oldu?  Değil mi?

 Bu meslekte geçirdiğim otuz yıldan sonra gördüğüm şey,bunlara sebep olanın, maalesef ve maalesef devletin ve sistemin bizatihi kendisi olduğu gerçeğidir. Parayı verenin düdüğü çaldığı, gerisinin teferruat olarak görüldüğü bu sistem, artık sona erdirilmelidir.

 Bu sistem yani bu sakat düzen, artık düzeltilmelidir, düzeltilmek zorundadır…

Biliyorum çok şey istiyorum ama umutsuzda yaşanmıyor ki, birader…

 Tacettin KEPENEK
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: MÜTEAHHİT KAZIĞI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Nasıl DUA Edilmeli?
Nasıl DUA Edilmeli?
Ömer Yıldız Yazdı...
EMEKLİ OLUYOR!
EMEKLİ OLUYOR!
SİVAS´ta göreve başladığı günden bu yana şehirle ünsiyet kurmada zorluk çeken İl Müftüsü AKKUŞ´ın önümüzdeki günlerde emekli olarak SAKARYA´ya yerleşeceği öğrenildi.
BUYRUK Ailesinin Acı Günü!
BUYRUK Ailesinin Acı Günü!
SİVAS´ın yetiştirdiği çok değerli bilim insanlarından Prof. Dr. Ertan BUYRUK´un abisi İlhan BUYRUK Sonsuzluğa uğurlandı.
UFKA BAK UFKA!
UFKA BAK UFKA!
Dünya baş döndürücü bir yarış halinde ekonomik gücüne güç katarken, SİVAS´ta horoz dövüşleri yaşanıyor. Köy mantığı zihniyetinden çıkamayan şehir her geçen gün köyleşmeye doğru emin adımlarla ilerliyor.
SİVAS POSTASI´na Manşet Olmanız An Meselesi!
SİVAS POSTASI´na Manşet Olmanız An Meselesi!
Şehrin TEK ÖZGÜR GAZETESİ Sivas Postası, ortaya koyduğu düşünceler, şehre dair ürettiği projeler ile gerek il içinde gerekse il dışında ki okurların dikkatini çekiyor.
GÖL KURTARILACAK!
GÖL KURTARILACAK!
Dünyadaki tek HİTİT GÖLÜ olan 1900 rakımdaki SUPPİTASSU´nun yolu yapıldı.
Sen UYU SİVAS!
Sen UYU SİVAS!
Tarihi KULMAÇ DAĞLARI´nın eteklerinde bulunan şifalı “KOKMUŞ SUYU” değerlendirilemiyor.Böbreklerdeki taşları düşüren ve idrar yolu hastalıklarına iyi gelen tarihi kaynak su, kaderine terk edilmiş bir durumda. Yöre Kaymakamları, belediye başkanları ve muhtarların ne düşündükleri ise tam bir muamma!
SİVAS´tan Bir TODOR USTA Geçti!
SİVAS´tan Bir TODOR USTA Geçti!
Artin KORKOR Yazdı...
Samimiyettir Anadolu
Samimiyettir Anadolu
Gece inende sıra sıra dizili dağlar üzerine, bir başka sukut kaplar dört bir yanı. Uzun uzadıya dinmeyen köpek havlamaları, gecenin eksik olan musikisini tamamlarlar adeta. Bir yer sofrasında kurulur bereket şiirleri… Bir öteye bir beriye salınır hatıraların miski amberi…
Kültür Ocağı SİVAS!
Kültür Ocağı SİVAS!
Türk Edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Peyami SAFA´nın babası İsmail SAFA´nın kabri ALİAĞA CAMİ Haziresinde…
Harikalar Diyarı SİVAS!
Harikalar Diyarı SİVAS!
Tarihi ve turizm alanları ile keşfedilmeyi bekleyen SİVAS´ta acilen kültür ve turizmin felsefesinin yapılması gerekiyor.
SİVAS SAHİPSİZ DEĞİL
SİVAS SAHİPSİZ DEĞİL
SİVAS POSTASI, Şehrin görünmeyen yüzünde yaşanan olayları ve kamuoyu gündeminin nabzını tutmaya devam ediyor.
Haykır
Haykır
Yalnızlık girdaplarının dönel sularına, çağıldayan zamanın ipinde sallanan ruhlara haykır! Sakın susma seni senden alan basitliğin hırçın cellâtlarına. Kalabalıkların geniş ovalarından, muhabbet dağının çetin yamaçlarına sığın.
İyi ki SİVAS POSTASI Var!
İyi ki SİVAS POSTASI Var!
SİVAS POSTASI kamu yararına pek çok konuyu gündeme taşımaya devam ediyor. OSB´de mevcut bulunan İTFAİYE binası ve yeri hakkındaki tartışmalara ise taraflardan bir açıklama gelmemesi ibret ile takip ediliyor.
Artık ŞE-HİR-LE-ŞE-LİM!..
Artık ŞE-HİR-LE-ŞE-LİM!..
SİVAS´a köy ve kasabalardan gelip de hala, oradaki yaşam tarzlarını şehre hakim kılıp “klan” mantığının sürdürülmesi, SİVAS´ı köyleştirmeye devam ediyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar