MÜTEAHHİT KAZIĞI!
Tacettin KEPENEK Yazdı...
Tarih: 9.10.2019 23:29:25/ 2807okunma / 0yorum

26 Eylül de İstanbul´da meydana gelen 5,8 büyüklüğünde ki deprem, beklenen asıl depremin küçük bir provası gibi oldu.Artık geldim, geliyorum diyor…Ha bugün, ha yarın… Korkunun ecele faydası yok ama geç kalmadan her türlü tedbiri almak zorundayız. Sadece Allah´tan gelen bir afat deyip, kendimizi avutamayız…

 Elbette, asıl olması gereken depreme karşı sağlam binalar yapmak. Buna imkân sağlayacak, mevzuat ve teknik yönetmelikler bir hayli güvenli hale getirildi.Ancak uygulamaya yönelik sistem sorunları halen ortada durmaktadır.

Bu günlerde deprem konusunda çok şey konuşuluyor ama gündeme gelmesi gereken bir konu daha var. İnşaat sektörünün ana paydaşları olan belediyeler, yapı denetim firmaları, mimar-mühendisler ve müteahhitler konusu. Özellikle yasal gücü elinde bulunduran belediyeler ile ekonomik gücü elinde bulunduran müteahhitler.

 YAPI DENETİM FİRMALARI, yaptıkları işin parasını müteahhitlerden aldıkları sürece bu iş olmaz, olamaz. Güya bunlar, ücretini aldığı müteahhidi denetleyecek! Türk insanının fıtratına uyacak iş mi? Allah aşkına.

 BELEDİYELER,imar planınızırt pırt değiştirmekten, yıl içinde bile sayıları binlere ulaşan gerekçesiz ve tamamen ranta yönelik plan tadilatları yapmaktan, yeşil alanları imara açmaktan artık vazgeçmelidir. Her gelen partinin kendi müteahhidine rant yaratma ahlaksızlığına artık bir son verilmelidir. Belediyeler,  kanunen yapmak zorunda oldukları Jeolojik zemin etütlerini, bölge risk analizlerini,bir an önce yapmalı, İmar planlarını ranttan ziyade jeolojik ve teknik analizlere göre yeniden revize etmelidir.

 Hiçbir belediye başkanı, Kızılırmak´ın yatağını imara açmamalı,bizatihi kendi şirketi ile Kızılırmak´ın yatağına

10-15 katlı site yapma cüretini gösterememelidir.

 MÜTEAHHİTLER,inşaat sektörün ekonomisini oluşturan insanlardır.Piyasa müteahhidi dediğimiz kişiler veya firmalar artık finans güçlerine, mesleki birikimlerine, teknik kadro gücüne ve başarılı iş yapma durumlarına göre derecelendirilmeli ve sınıflandırılmalıdır. Maalesef, şuan ülkemizde hiçbir ehliyete sahip olmadan yapılabilecek tek iş kolu, sadece ve sadece sat-yap piyasa müteahhitliğidir.

 Sektörde azımsanmayacak sayıda, çok iyi organize olmuş, çok başarılı müteahhitlik şirketi olsa da,esas çoğunluk (yaklaşık 200.000  kişi ya da firma)ustalıktan,kuyumculuktan, kasaplıktan, marketçilikten vb. farklı alanlardan gelen devşirme insanlardır. Etrafınıza bir bakın,mühendisten mimardan pek fazla piyasa müteahhidi göremezsiniz. Çünkü ülkemizde ki sistem buna fırsat vermemektedir.

 Deprem gerçeği ile yaşamak zorunda olduğumuz bu ülkede, devletin merdiven altı sat-yap müteahhitlereartık birçeki düzen verme zamanı, çoktan geldi de geçiyor.Bina inşa etmek, projesinden yapımına kadar “meslek cahili” insanların eline bırakılamayacak kadar ciddi bir iştir.Cahil cesareti, bu işi bozar ve bozmaktadır.

 Sırf bu cehaletebir örnek olsun diye,şahit olduğum bir olayı anlatmak isterim. Bir müteahhidin dolgu zemine yapacağı büyük bir binaiçin, proje gereği temelin altına beton kazıklar yaptırması gerekmektedir.  Ancak kazık işini yapacak olan firma ile gizlice anlaşır ve kazık boylarını 18 metreden 6 metreye düşürür.Ona göre bu kazık boyu yeterlidir.Zaten kazığın boyunu kim görecek ki, kazıkların başı görünsün yeter. Sağlam zemini bulmak ta, ne demek?Deprem olana kadar kim öle, kim kala.Bu durumun, ne yapı denetim farkındadır,ne belediye!

 Peki, bumerdiven altı müteahhidini, deprem olunca kim bulacak?Hiç kimse! Hem bulsalar ne olacak? 1999 Gölcük depreminden sonra,bir tek müteahhit Veli Göçer´i buldular da, ne oldu?  Değil mi?

 Bu meslekte geçirdiğim otuz yıldan sonra gördüğüm şey,bunlara sebep olanın, maalesef ve maalesef devletin ve sistemin bizatihi kendisi olduğu gerçeğidir. Parayı verenin düdüğü çaldığı, gerisinin teferruat olarak görüldüğü bu sistem, artık sona erdirilmelidir.

 Bu sistem yani bu sakat düzen, artık düzeltilmelidir, düzeltilmek zorundadır…

Biliyorum çok şey istiyorum ama umutsuzda yaşanmıyor ki, birader…

 Tacettin KEPENEK
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: MÜTEAHHİT KAZIĞI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SİVAS Ne Zaman Uyanacak?
SİVAS Ne Zaman Uyanacak?
SİVAS´tan da geçen DOĞU EKSPRES, Kars´ı abad ediyor. KIŞ TURİZMİ için “KAZ ETİ” konuklara sunulurken,KAZ üreticileri bir tane kazı 180 liradan satıyorlar. KAZ üretimi için ideal olan SİVAS´ta ise Turizmin ve Tarımın felsefesinin yapılamamasından dolayı, bu yönde bir girişim ortaya konulamıyor
Üniversite REKTÖRÜNÜ Arıyor!
Üniversite REKTÖRÜNÜ Arıyor!
ÜNİVERSİTE, yeni rektörünü ararken, bu seçime SİVAS kamuoyunun da doğrudan müdahil olduğu gözlemleniyor. ÜNİVERSİTE´de köklü bir değişim beklenirken, ehliyet ve liyakat üzre genel bir anlayışın, ÜNİVERSİTE kurulduğu günden bu yana, ilk defa bu denli güçlü arzulandığı görülüyor.
Bu Köyden SİVAS´ın Haberi Var mı?
Bu Köyden SİVAS´ın Haberi Var mı?
Sivas´ın Tuğut köyüne niçin el atılmaz? Niçin köy koruma altına alınmaz?
GÖZETLEME Deliği Rağbet Görüyor!
GÖZETLEME Deliği Rağbet Görüyor!
Evlerin dış kapılarında bulunan gözetleme deliği kabul görmeye devam ediyor.
KİMLER GELDİ GEÇTİ!
KİMLER GELDİ GEÇTİ!
Aslan ÜLKER Yazdı...
BU SORUNUN CEVABI ARANIYOR?
BU SORUNUN CEVABI ARANIYOR?
Yayın hayatına başladığı 10 yılı aşkın bir zamandır FETÖ yapısının karanlık yüzünü deşifre eden SİVAS POSTASI, bu yapının en güçlü olduğu zamanlarda dahi onlarla mücadele etmeye ara vermedi. DEVLETİN ve MİLLETİN yanında yer alan SİVAS POSTASI, “CIAMAAT”ın karanlık yüzünün perdelerini aralayarak sorgulamaya devam ediyor.
"EZDİM ELEDİM, ÇÖZDÜM BELEDİM"
"EZDİM ELEDİM, ÇÖZDÜM BELEDİM"
Öyle ya KUL değil ki insanı daralta, o sonsuz KUDRET sahibi koca TANRI, hiç insanı darda kor mu?”
"PARALEL VİCDANLAR"
"PARALEL VİCDANLAR"
Tacettin KEPENEK Yazdı...
HODRİ MEYDAN!
HODRİ MEYDAN!
SİVAS POSTASI´nın 10 yılı aşkın arşivleri incelendiğinde FETÖ ayrıntıları ortaya çıkmaktadır.
Okuma Güçlüğü
Okuma Güçlüğü
Prof.Dr. Nazım ELMAS Yazdı...
Site- Kentler
Site- Kentler
Perihan Mağden, günümüzde “Üç Büyük Günah: Yaşlılık, yalnızlık ve çirkinlik” diyor.
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Yine baktım ki hemşerilerim hepimiz GÖZ YAŞLARIMIZI AVUÇLARIMIZIN İÇİ İLE SİLMEKTEYİZ.
YETKİLİLER GÖREVE!
YETKİLİLER GÖREVE!
SİVAS işsizlik sorunu ile boğuşurken, bu işsizliğe çözüm bulma noktasında çözüm ortaya koyma mecburiyeti olan OSB ise vatandaşca sorgulanıyor. TEŞVİK alan bazı isimlerin fabrika yapmadıkları iddia ediliyor.
TELEFONLARDAN CIZIRTI GELİYOR!
TELEFONLARDAN CIZIRTI GELİYOR!
SİVAS´ta halka iletişim hizmeti sunan GSM operatörlerinin, halkın daha sağlıklı konuşması için alt yapı yatırımlarına ağırlık vermesi bekleniyor.
Artık ŞE-HİR-LE-ŞE-LİM!..
Artık ŞE-HİR-LE-ŞE-LİM!..
SİVAS´a köy ve kasabalardan gelip de hala, oradaki yaşam tarzlarını şehre hakim kılıp “klan” mantığının sürdürülmesi, SİVAS´ı köyleştirmeye devam ediyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar