Mü´minlerin Özellikleri
Ömer Yıldız Yazdı...
Tarih: 11.2.2019 14:15:07/ 328okunma / 0yorum

Bir rol model olarak mü´minlerin Kuran´da zikredilen bazı özellikleri:

 1- Yalan söylemezler, aldatmazlar;  aldatmanın en aşağılık şekli olan “Allah ile aldatma”nın semtine uğramazlar. (31/Lokman: 33)

2- Mü´minler Allah anıldığında yürekleri ürperir, Allah´ın ayetleri okunduğunda imanları artar ve yalnız Rablerine güvenip O´na dayanırlar. (8/Enfal: 2)

3-Müm´minler Allah ile birlikte başka bir tanrıya kulluk etmezler,  Allahtan başkasından yardım istemezler, Allah´a asla şirk koşmazlar.  (25/Furkan: 68)

4- İffetlerini korurlar (23/ Mü´minun: 5) ve zina etmezler. (25/Furkan: 68)

5. Mü´minler namazlarını huşu ile gönüllük esasına dayalı ve duyarlılık ile kılarlar. (23/Mü´minun: 2)

6. Mü´min, Allah´a şükürden hemen sonra gelen anne babaya şükretmenin bilinci ile (31/Lokman: 14) onlara, serzenişin en makul şekli olan“öf” bile demez, onlara iyi ve güzel davranır. (17/İsra: 23)

7. Boş işlerle uğraşmazlar ve anlamsız şeylerden tümüyle yüz çevirirler. (23/ Mü´minun: 3)

8. Mü´minler Allah yolunda mallarıyla, canlarıyla cihad ederler ve muhacirleri barındırıp onlara yardım ederler. (8/Enfal: 72)

9. İman edenler, bir kısmı günah olduğu için zandan çok sakınırlar. Birbirlerinin ayıplarını araştırmazlar. Bir tür manevi yamyamlık olduğu için insanların arkasından gıybetini etmezler.  Çok merhametli olan Allah´a saygılıdırlar. (49/Hucurat: 12)

10- Rahmân´ın has kulları olan mü´minler vakurdurlar, alçak gönüllüdürler.  Cahillerle tartışmaz ve onların sataşmalarına “Selâm” der geçerler. (25/ Furkan: 63)

11. Mü´minler doğru bildiği konularda ve mücadelesinde hiçbir kınayıcının kınamasından korkmazlar. (5/Maide: 54)

12- Namazı düzgün ve sürekli kılar ve zekâtı verirler. Söz verdikleri zaman gereğini yerine getirirler. (2/Bakara: 177) Emanete ve ahidlerine sadıktırlar. (23/Mü´minun: 8)

13- Mü´minler hayatlarında karşılaştıkları sıkıntılara, darlığa, hastalığa ve savaşın getirdiği zorluklara karşı sabırlıdırlar. Baskılara boyun eğmezler. (2/Bakara: 177)   

14- Mü´minler yetimi kollayıp gözetir,  onu itip kakmaz ve yetimin hakkını asla yemezler. (4 /Nisa: 2)

15- Mü´min malı çok sevmesine rağmen zekâtını vermekten imtina etmez.  (2/Bakara: 177)

16- Secdenin yüzlerinde bıraktığı etkiden tanınan mü´minler, kâfirlere karşı kararlı ve tavizsiz, kendi aralarında ise son derece merhametlidirler. (48/ Fetih: 29)

17-“Onlar, utanç verici bir iş yaptıkları veya kendi kendilerine haksızlık ettikleri zaman Allah´ı anar ve günahlarının affı için yalvarırlar.”Günahta ısrar, günah işlemekten daha büyük günah olduğu için bunu bile bile günah işlemekte ısrarcı olmazlar.  (3/Al-i İmran: 135)

18- Mü´minler müşriklere ve taptıkları putlarına küfür edip sövmezler. Bilirler ki böyle bir çirkinlik yaparlarsa müşrikler de dönüp onların Allah´ına söverler. (6/ En´am: 108)

19- Mü´minler birbirlerinin kardeşidirler. Birbirlerini bırakıp da kâfirleri dost/veli edinmezler. (3/ Al-i İmran: 28)

20-  Allah, güzel davrananları sevdiği için mü´minler de bollukta ve darlıkta hayır için harcarlar, öfkelerine hakim olup insanların kusurlarına bakmazlar. (3/ Al-i İmran: 134)

21- Mü´minler hiç şeyi Allah ile bir tutmazlar, anaya babaya iyilik yaparlar, rızkı verenin Allah olduğuna inandıkları için yoksulluk korkusuyla çocuklarını öldürmezler. İster açıktan isterse gizliden gizliye olsun fuhşa yaklaşmazlar ve Allah´ın dokunulmaz kıldığı cana kıymazlar. (6/ En´am: 151)

22- Mü´minler din tüccarlığı yapmaz,  dinden ve dindarlıktan para kazanmaz, Allah´ın ayetlerini az bir pahaya satmazlar. (3 /Al-i İmran: 199)

23- Mü´minler, dünya hayatının geçici menfaatine göz dikerek: Müslüman olduğunu beyan edenlere "Sen mümin değilsin!" demezler. (4/Nisa: 94)

24- Hak ve hukuka son derece titizlik gösteren mü´minler ölçme ve tartmayı tam yaparlar. (6/En´am: 52) Eksik ölçüp eksik tartmaz.

25- İnsanların apaçık düşmanı olan Şeytanın peşinden gitmez ve yeryüzündeki her şeyin helal ve temiz olanlarından yer (2/Bakara: 168), pis ve murdar olana tenezzül etmezler.

26- Rahmanın has kullar mü´minler, yalancı şahitlik etmezler, boş sözlerin konuşulduğu yerlerden hiç oralı olamadan geçip giderler. (25/Furkan: 72)

27- Mü´minler Adaleti titizlikle ayakta tutan, Allah için şahitlik eden kimselerdir.   Haklarında şahitlik ettikleri kimseler zengin de olsa, fakir de olsa ve şahitliği kendisi, anne-babası ve akrabası aleyhinde de olsa -Allah onlardan daha yakın olduğu için- adaletten sapmazlar.   Şahitlik ederken dilini eğip bükemeden doğruyu söylerler. (4/Nisa: 135)

28- Antlaşma yaptıklarında vermiş oldukları sözü tam yerine getirirler. Kefil olarak Allah´ı gösterdikleri yeminlerini bozmazlar. (16/Nahl: 91)

29- Mü´minler Allah-kul ilişkilerinde verdikleri ahidlerine sadıktırlar. Allahtan başkasına kulluk etmeyeceği sözünü tutarlar. (13/Rad: 20)

30- Dehşeti her yeri kaplayacak bir günden korktukları için adaklarını yerine getirirler. (76/İnsan: 7)

31-  Mü´minler Allah´ın kendilerine rızık olarak verdiklerinden “infak” ederler, hayırlı işlere harcarlar. (8/Enfal: 3)

32- Geceleri az uyurlar. Seher vakitlerinde bağışlanma dilerler. (51/Zariyat: 17-18)

33- Mü´minler, açıklandığı zaman hoşlarına gitmeyecek şeyleri sormazlar. (5/Maide: 101)

34- Mü´minlerin idari işleri aralarında şura iledir. Kararları danışarak alırlar. (42/Şura: 38)

39- Mü´minler Allah´ın uğrunda savaşırlar; kâfirler ise tâğût/Allah´a karşı gelenin uğrunda savaşırlar. (4/Nisa: 76)

40-  Mü´minler hak olan Kur´ân´ı, gerçek dışı sözlerle örtüp gizlemezler. (2/Bakara: 42)

41- Mü´minler, mallarıyla ve canlarıyla Allah yolunda, Allah´ın rızasını kazanmak için cihad ederler. (49/Hucurat: 15)

42- Mü´minler insanları iyi ve doğru olanın yapılmasına özendirir, teşvik eder, kötü ve zararlı olanın yapılmasına engel olurlar. (9/Tevbe: 71)

43- Mü´minler, Rableri tarafından Nebîlere ne verilmişse hepsine inanırlar. Hiçbirini diğerinden ayırmayan ve Allah´a teslim olmuş kimselerdir. (2/Bakara: 136)

44- Mü´minler, hayırlı işlerde ve iyilikte birbirleri ile yarışırlar. (23/Mü´minûn: 61)

45- Mü´minler, sadece Allah´tan yardım isterler ve yalnızca O´na ibadet ederler. (1/Fatiha: 5)
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: minlerin Özellikleri
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Cumhuriyetin Rantçıları I
Cumhuriyetin Rantçıları I
Murat KALENDER Yazdı...
Masraflar KİMDEN?
Masraflar KİMDEN?
SİVAS BELEDİYESİ bünyesinde bulunan Birim Müdürleri ve Meclis Üyelerinden oluşan bir OTOBÜS insanın BATUM ve Azerbaycan´a gittiği bilgilerine ulaşıldı. Millet geçim sıkıntısı ile cebelleşirken, bu insanların geziye kendi ceplerinden mi yoksa BELEDİYE yani HALKIN cebinden mi gittikleri merak ediliyor.
Modern Aklın Eleştirsi
Modern Aklın Eleştirsi
Hayata ve insana dair ileri sürülen bazı düşünceler; toplum hayatını, girift insan yaşayışını düzenleme ve ona yön verme iddiasındaki birçok ideolojinin de temelini oluşturmuştur.
Eşkiya
Eşkiya
/yaşadım seni bir kez daha görebilmek için yaşadım/
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Takip Eden Değil Takip Edilen Gazete!
Bilenler de Susarsa!..
Bilenler de Susarsa!..
“KUL HAKKI, LİYAKAT, MÜLAKATLARDA HAKKANİYET” gibi konularda görüş bildirmeyen şehrimiz İLAHİYAT ULEMASINA kolayından iki soru sorarak ilmi açıklamalarını kamuoyu adına bekliyoruz.
Namzetim, Namzetsin, Namzet!
Namzetim, Namzetsin, Namzet!
Cumhuriyet Üniversitesi REKTÖRLÜK seçimleri yaklaşırken, bu dönem artık TIP kökenli bir rektör üniversitede konuşulurken, HİLMİ ATASEVEN´in alttan alta REKTÖRLÜĞÜN aile içinde kalması mantığı ile adaylığa hazırlandığı, haber merkezimize gelmeye devam ediyor.
Dostoyevski´nin Köpeği
Dostoyevski´nin Köpeği
Hayatları boyunca haksızlığa ve kötü davranışlara maruz kalmış insanların, köpek örneğinde olduğu gibi, iyi bir davranış ile karşılaştıklarında nasıl davranacaklarını bilemeyip bocalayabileceklerini dile getirir…
Ak Parti´nin Listesi Neyi Vaadediyor?
Ak Parti´nin Listesi Neyi Vaadediyor?
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Buhara´dan SİVAS´a X.Bölüm
Buhara´dan SİVAS´a X.Bölüm
İbrahim BALABAN Yazdı...
Şeffaf Bir Başlangıç İçin!
Şeffaf Bir Başlangıç İçin!
BELEDİYE BAŞKANLIĞINI kim alırsa alsın, ŞEFFAF BELEDİYECİLİK anlayışı gereği, koltuğa oturmadan önce İÇ İŞLERİ BAKANLIĞI MÜFETTİŞLERİNİN davet edilerek bir incelme yapılmasının kamu yararı gereği önemli olduğu vurgulanıyor.
Onun da Bir KİTABI Olsun!
Onun da Bir KİTABI Olsun!
Kalabalık ortamlarda şiir okuması ile tanınan Mevlana Mahalle Muhtarı Kazım GÖZEL´in yine kendi yazdığı bir şiiri bağırarak okuduğu gözlemlendi. GÖZEL´in bağırması ile irkilen bazı dinleyicilerin “CENK Mİ” var düşüncelerinin belirdiği yorumları yapıldı.
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
BİR YIL AŞKIN UĞRAŞARAK SİVAS TARİHi KONUSUNDA ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMAYA İMZA ATTI!!!
Güzellikler Çoğalıyor!
Güzellikler Çoğalıyor!
SİVAS, Türkiye´nin en huzurlu illerinin başına geliyor. “ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN” sosyal bilinçlenme adımına SİVAS´ın hemen uyum sağlaması da emniyet birimlerince övgüyle bahsediliyor.
SİVAS, Devlet Kuran ŞEHİR
SİVAS, Devlet Kuran ŞEHİR
Osman ÇELİK Yazdı...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar