Muhtarlar ve Diğerleri
Tacettin KEPENEK Yazdı...
Tarih: 6.4.2019 22:11:55/ 2332okunma / 0yorum

MUHTARLAR VE DİĞERLERİ

MUHTARLAR

2019 Yerel yönetim seçimleri, geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşti ve seçimlerde en büyük çekişme ve aksiyon muhtarlık seçimlerinde oldu. Kim derdi ki, gün gelecek millet muhtar olmak için kıran kırana mücadele edecek ve hatta birbirini öldürecek. Nereden, nereye? Belki de her şey, yıllar önce Sayın Recep Tayyip Erdoğan´a”artık sen muhtar bile olamazsın” denmesiyle başladı.

Recep Tayyip Erdoğan´a çok görülen muhtarlık müessesi, kendisinin cumhurbaşkanı olmasından sonra tartışmasızbüyük kazanımlar elde etti. Bu seçimlerde ise her mahalle veya köyde en az 5-6 aday ortaya çıktı. Bazı köy seçimlerinde meydan muharebeleriizlendiği gibi 60-70 seçmenlik bir köyde bir adayın 150 bin lira dağıttığını duymuşluğum bile var. Hayretler içinde kalmamak mümkün değil.

Muhtarların bu ülkeye maliyeti yıllık en az 1 milyar 600 milyon lira (Eski hesapla 1,6 katrilyon lira), beş yılda 8 milyar lira (8 katrilyon). Peki, iyi güzel de bunun karşılığında muhtarlarne iş yapar, ne üretir veya ne değerde bir hizmetortaya koyar?

Devletimiz varolsun,  var olsunda bu kadar üretimsiz ve geri dönüşsüz savurganlığa meydan verilmese daha iyi olmaz mı? Bu kaynaklar ile hayata yeni atılacak ve üretici olabilecek en az 40-50 bin gence iş verilse daha iyi olmaz mı? Bu seçimlerde gördük ki muhtarlık meselesinin öncesi ve sonrası toplumsal bir soruna dönüştü, dönüşüyor.Gerçekte bir karşılığı ve fonksiyonu olmayan bir konum için yeni çarpışma ve kutuplaşma alanları yaratmak ne kadar doğru bilemiyorum. Kanaatimce köyler hariç,  muhtarlık müessesesi bu devirde artık gereksizdir ve kaldırılmalıdır.

VE DİĞERLERİ

BBP genel başkanı seçime on gün kala akşam Sivas´a gelir, partide toplantılar yapılır, gece karşıda ki otelde kalır ve sabah Ankara´ya yola çıkar. Doğan bey kazanacağına o kadar emindir ki, genel başkanının seçim çalışması yapmasını bile istemez. Seçime bir hafta kala Doğan beyin TV programlarında ki vücut dilini yakından takip ettim.Üslubu seçimi kazanmış bir kişinin özgüvenini sergiliyordu. Bu aşırı inanmışlığından dolayı bu seçimin asıl kaybedeni SayınDoğan Ürgüp´tür.

Ak parti ve Hilmi Bey seçimi kazanmış olsa da bence Ak partide kaybedendir,  oy oranı %58 den  %46´ya düşmüştür. Ak parti Zara da seçimi kaybetti ve dolayısıyla Zara´lı milletvekilimiz Habip Soluk da kaybetti. Gürün de ise eski emniyet genel müdür yardımcısının zoraki adaylığı tutmadı. Ak parti Gürün dekazanamadı ve dolayısıyla Gürünlü eski bakanımız ve milletvekilimiz İsmet Yılmaz da kaybetti. Ben buradan şu sonucu çıkarıyorum.Demek ki,  Ankara bürokrasi ve siyasetinin kıdemlilerinden olan iki milletvekilimizin de, adam ve aday seçiminde zafiyetleri var.

Bence kazanan şimdilik Sivas´tır. En azından BBP ve Doğan Ürgüp tercihine düşmekten kurtulmuştur. Sivas´ın büyümesi ve gelişmesi için umutlar tazelenmiştir, gerisini zaman gösterecek.

Seçimden sonra şimdi en önemli aşamaya geçilmiştir. Belediyeyi yönetecek ekibin ve kadronun kurulması. Sayın Başkanın ne yapıp yapamayacağı, üç aşağı beş yukarı kuracağı kadrodan belli olur. 

 

Tacettin KEPENEK

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Muhtarlar Diğerleri
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SİVAS, Suriye´yi YÖNETİYORMUŞ!
SİVAS, Suriye´yi YÖNETİYORMUŞ!
SİVAS eşsiz geçmişine rağmen değerlendirilemiyor. Şehrin kültür ve turizminin felsefesi yapılamazken, tarihi kaynaklardaki bilgiler ise gerek halk gerekse şehir yöneticileri tarafından bilinmiyor.
Bunu Yapabiliriz!
Bunu Yapabiliriz!
Karasal iklimle örtüşen TÜRKİYE´nin kendine has en özge yemek kültürü olan SİVAS´ın, GASTRONOMİ Festivalini artık düşünme zamanının geldiği belirtiliyor.
KALİGRAFİ EĞİTİMİ BAŞLADI!
KALİGRAFİ EĞİTİMİ BAŞLADI!
SİVAS´ta Devlet ve Özel okullarda olmayan bir eğitim yeniliği başlatıldı. Eğitim tarihinde ilk olan bu çalışma ile, İlkokul 3.sınıf öğrencilerine “KALİGRAFİ” öğretilmeye başlandı. Bu uygulamanın sistemleştirilerek önümüzdeki yıllarda “müfredat” programına gireceği öngörülüyor.
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Çok yanık, titrek bir ses o kadar güzel etrafa yayılıyordu ki. Usulca odadan çıktım vardım baktım ki, “SEKLEM ÇUVALININ” üzerine çıkmış sabah ezanı okumakta
Danışmanım, Danışmansın, Danışman!
Danışmanım, Danışmansın, Danışman!
Belediye Başkan Danışmanlarının nasıl bir kamu yararına hizmet verdikleri yıllardır anlaşılamıyor.
ZOR OYUNU BOZAR!
ZOR OYUNU BOZAR!
MİLLİ EĞİTİM´in işi titiz ve ciddi alması neticesinde okullardaki “şebeke” yapıları da tasfiye ediliyor.TCK´nın 313. Maddesi gereği suçu sübuta erenlerin ise cezalandırılmaları gerektiği hukukçularca dile getiriliyor.
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
“TONUS köylerini bilirim dayım taraflarıdır. Mileves (düzensiz,tembel) insanlardır. Sadece 2 ay ekin eker biçerler, diğer zamanlar duvar diplerinde gölgeyi kollarlar. Ellerinden bir iş pek gelmez. Birkaç söğüt dikerler su kenarına o kadar çalışmazlar, yatarlar” dedi…”
SİVAS´tan Bir TODOR USTA Geçti!
SİVAS´tan Bir TODOR USTA Geçti!
Artin KORKOR Yazdı...
Annemin Günlükleri!
Annemin Günlükleri!
Elenora BALCİS Yazdı...
"UYUYAN ŞEHRİN" Hazinesi!
"UYUYAN ŞEHRİN" Hazinesi!
SİVAS´ın adeta denizi olan HAFİK GÖLÜ değerlendirilmiyor. Tarihi ve doğal güzelliği ile keşfedilmeyi bekleyen milli hazine acilen “MİLLİ PARK” statüsüne alınarak projelendirmeye hazır.
CEP Telefonu Operatörleri İşinizi İyi Yapın!
CEP Telefonu Operatörleri İşinizi İyi Yapın!
Son günlerde SİVAS´ta bazı vatandaşların telefon konuşmalarını sağlıklı yapamadıklarını dile getirmeleri dikkatlerden kaçmadı. Yaklaşık beş ay kadar önce 73 civarında vatandaş, telefon konuşmalarını rahat yapamayıp cızırtılı yaptıklarını dile getirmekle birlikte, son birkaç gündür de 275 civarında vatandaşın telefon konuşmasını sağlıklı yapamadığından dolayı hoşnutsuzluk içinde oldukları belirtiliyor.
Halkı ÇARPIYORLAR!
Halkı ÇARPIYORLAR!
CEP telefonlarına “VATSAP” hesabınız çalındı gönderdiğimiz şifre ile giriş yapın” diye şifre gönderip sonra da yönlendirme yaparak sitelerine abone yapıp vatandaşı 56 lira çarpıyorlar.
BENDE SIĞAR İKİ CİHAN
BENDE SIĞAR İKİ CİHAN
/ Bende sığar iki cihân ben bu cihâna sığmazam/
ADİL COŞKUN´a VEDA
ADİL COŞKUN´a VEDA
Ömür boyu Türk Milliyetçiliğine hizmet etmiş,MHP üst yönetiminde ve Sivas İl başkanlıgında uzun yıllar bulunmuş,Millet vekili adaylıkları bulunan merhum Adil COŞKUN vefat etmiştir
YENİ ŞAFAK ile Yollarını Ayırdı
YENİ ŞAFAK ile Yollarını Ayırdı
SİVAS başta olmak üzere ANADOLU´da en çok takip edilen yazar olan FARUK AKSOY´un yazılarına YENİ ŞAFAK GAZETESİ´nde son verilmesi şok etkisi oluşturdu. İrfani geleneği temsil eden AKSOY, bu topraklardaki vicdan ve adaletin de gür sesi olarak biliniyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar