Melih GÖKÇEK Ekolünden Yansımalar
Bu amaçlara ulaşmak için, öncelikle belediye başkanının kendi altyapısı sağlam olmalıdır. Şehir kültürünü özümsemiş, egolarından kurtulmuş, adalet ve hakkaniyet duyguları gelişmiş, vizyon sahibi, istişare ile karar alan ve bir daha seçilme kaygısı taşımayan bir kişi olmalıdır.
Tarih: 29.1.2018 22:08:27/ 2163okunma / 0yorum

MELİH GÖKÇEK EKOLÜNDEN YANSIMALAR

Heybe doldu. Artık yazma zamanı. Bu gün belediye heybesinden bir şeyler çıkarak, ilk köşe yazıma başlamak istedim.

Belediye diğer resmi kurumların hiç birine benzemez. Doğumdan ölüme kadar kentlilerin bir şekilde hayatına dokunur.

Belediye, kentin öz malıdır, öz kurumudur. Belediyeciliğin çağımızda ki anlamı ve amacı,  insanların mutlu olduğu,  kendisinin ve çocuklarının geleceğini kurmak istediği ve bir parçası olmaktan gurur duyduğu bir kenti oluşturabilmek ve sürekliliğini sağlayabilmektir.

Bu amaçlara ulaşmak için, öncelikle belediye başkanının kendi altyapısı sağlam olmalıdır. Şehir kültürünü özümsemiş, egolarından kurtulmuş,  adalet ve hakkaniyet duyguları gelişmiş, vizyon sahibi, istişare ile karar alan ve bir daha seçilme kaygısı taşımayan bir kişi olmalıdır.

Bunlara ilaveten belediyeciliğin doğasına uygun olarak ekip çalışmasına yatkın olmalıdır. Kaliteli ekip kuramayan,  bir belediye başkanının ve yönetiminin başarılı olma şansı yoktur.

Belediye başkan adayları seçim öncesi kampanya döneminde, çeşitli projeler ortaya koyarlar, sözler verir, taahhütlerde bulunurlar. Zamanı geldiğinde de vatandaş, eğer unutmamış ise hesabını sorar.

Önümüzde ki Belediye seçimleri Mart 2019 de yapılacak olup tam 1 yıl 1 ay gibi bir süre kalmıştır. Bu sebeple, objektif olarak dönem muhasebesini yapma zamanı da gelmiştir diye düşünüyorum.Çünkü,  seçime 2-3 ay kala yapılan tartışmalar, siyasi çekişmelerden öteye gidememektedir. Eğer mevcut belediye başkanı tekrar aday gösterilir ise yapıp yapmadıkları, taahhütleri, verdiği sözler kendisine sorulabilir,aday gösterilmez ise geçmiş olsun. Soracak muhatap bile bulamazsınız. 

İşte bu yüzden şimdiden sormak lazım, ne taahhüt ettiniz? Ne yaptınız? Neyi yapamadınız? Niye yapamadınız?

Seçim önü mega projeler olarak sunulan, Kızılırmak düzenleme(rekreasyon) projesi, Perakende  Sebze hali, Tahıl meydanı (Şems-i Sivasi Meydanı),Eski sanayi mezbeleliği projesi, Esentepe kentsel dönüşüm projesi, Kale projesi ve yeni belediye binası projelerini tekrar hatırlatmak isterim.

Hiç gereği yok iken, Doğan Ürgüp ile başlayan, Sami Bey ile devam eden Yüksek hızlı tren gar yeri ve güzergahını değiştirme hamlelerini dört yıl süre ile izledik.

Sayın Başkan,  kamuoyunun bütün itirazlarına rağmen ısrar etti ve kimseyi dikkate almadı.

Ne oldu? Akıl ve mantık galip geldi, tekrar en başa dönüldü. Ancak,bu lüzumsuz değişiklik hamleleri, kamulaştırma dahilen az 100 milyon lira gibi bir paranın heba edilmesine sebep olmuştur diye, tahmin ediyorum.

Peki, müsebbibi veya müsebbipleri hesap vermeli midir? Veyatoplum bunu hesabını sormalı mıdır?Sayın başkan açısından ibretlik ve enteresan bir durum bence.

Sivas belediyesinin dişe dokunur ve devam eden tek projesi Mevlana tüneli.  Ancak,  İkinci tüp bitirilecek, kamulaştırmalar yapılacak, yollar yapılacak, viyadük yapılacak. Bu işin bu dönemde bitirilmesini arzu ederiz. Çünkü ilan edilen sürenin üzerinden zaten epey bir zaman geçti.

Eski adı Kepenek Meydanı, şimdi ki adı 15 Temmuz Şehitler Meydanı olan altı kapalı otopark, üstü park olan bina bitirildi gibi ama henüz açılamadı. Bu otoparkın giriş çıkışlarına, ilgili başkan yardımcısının, teknik elemanların ve vatandaşın dikkatini çekmek isterim. Nasıl olsa, herkes oradan, bir şekilde geçiyordur.  Bir de alıcı gözle bakmanızı rica ediyorum. Tam bir traji-komedi ( jandarma tarafından olan girişe dikkat). Üzerinde ki park alanı ise karmakarışık, göz hizasından algılamanız zaten mümkün değil. Oysa ki, 2005 yılında Meydan düzenleme projesi  (medreseler dahil) Vali Hasan Canpolat tarafından, Çekül Vakfına Prof. Muzaffer Sözen ve Metin Keskin ekibine yaptırılmış, eksiklerine rağmen sonuçta ortaya çıkan proje ve iş fevkalade diyebilirim (sadece ağaç kesmede ipin ucu kaçmasaydı daha iyi olurdu).  Başkan keşke buranın projelendirmesini de aynı ekibe verseydi. Harcanan paranın hakkı ortaya çıksa, daha iyi olmaz mıydı?

Doğru tercihler yapmak, doğru kişilerle çalışmak önemlidir ama başarılı ve doğru belediyecilik uygulamalarını takip etmekte bir o kadar önemlidir.

Özellikle 15-20 yıl yerlerini koruyabilen bazıbelediye başkanlarının kendilerine özgü hizmet ve iş yapma anlayışları, belediyecilikte çeşitli ekolleri ortaya çıkarmıştır.1990 yıllarda, Temel beyin belediyecilik anlayışı ve hizmetleri birçok belediye tarafından da örnek alınmış ve takip edilmiştir.

Sayın başkanınbu dönemin de,  eski Ankara Büyükşehir Belediye başkanı Melih Gökçek ekolünü benimsediğini görüyorum. Melih Gökçek ekolünün ana unsurlarına benzer olan, battı-çıktı, Pembe taksi, Hobbit evleri, macera parkı, piknik alanları gibi medyatik pazarlamaya uygun hizmetlerde aşama kaydedildiğini söyleyebilirim.

Tacettin KEPENEK

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Melih GÖKÇEK Ekolünden Yansımalar
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yöresel Kültürü Katlediyorlar!
Yöresel Kültürü Katlediyorlar!
Köylerde, beldelerde, ilçelerde yaz boyu devam eden düğünlerde son yıllarda moda haline gelen “orkestra” ekipleri kültürel yapıyı adeta katlediyor.Belediye Başkanlarının, Kaymakamların, muhtarların bu kültür katliamına izin vermemeleri bekleniyor.
Diriliş Partisi Orta Kattaydı!
Diriliş Partisi Orta Kattaydı!
Faruk AKSOY, Yeni Şafak´ta bam teline değen bir yazı kaleme aldı...
Babaannem Derdi ki
Babaannem Derdi ki
Meral DEMİR Yazdı...
Şehre Yakışmıyor!
Şehre Yakışmıyor!
Sivas Merkez KONGRE LİSESİ yan tarafında yıllardır harabe halinde bekleyen bina, şehir merkezine yakışmıyor. NAZİ ALMANYASI işkence binalarına benzeyen bu yapıya BELEDİYENİN neden müdahale etmediği anlaşılamıyor.
Yorgun Süvari
Yorgun Süvari
Yalnızlıklar rıhtımı ruhsuz şehirlerin aylak sokakları, sebepsiz acıların mirasını aktarır. Kırılgan gölgelerin selidir kalabalıklar. Afili yalnızlıklar armağanıdır bitkin kaldırımlar. Pespaye adamların siluetine mahkûm yorgun bakışlar çoğaltıyor zaman
İnsanı İDDİASINDAN Vururlar!
İnsanı İDDİASINDAN Vururlar!
SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi İLAHİYAT FAKÜLTESİ hocaları, “hakkaniyet ve liyakat” üzre bir duruş göstermediklerinden dolayı eleştiri alıyorlar. Özellikle alanları olmadığı halde bazı fakültelere Dekan olan İLAHİYATÇI kardeşlerin, her şart ve durumda diğer dekanlıklar için de yoğun çaba göstermeleri ibretle izleniyor.
Sayın Rektör
Sayın Rektör
Tacettin KEPENEK Yazdı...
Sivas Kışa Hazırlanıyor!
Sivas Kışa Hazırlanıyor!
Sivas Mutfağının en önemli unsurlarından biri olan “bulgur kaynatma” geleneği bu sene de tamamlandı. Eylül başı gibi bulgurlarını kaynatarak değirmenlerde öğüten SİVAS´ın köy ve kasaba insanları, kış hazırlığının en önemli besinini de hazırlamış oldu.
Sizi Alkışlıyoruz!
Sizi Alkışlıyoruz!
Yolda kalmışlara, kimsesizlere, dizinde derman olmayan yaşlılara, kıyıdan köşeden geçenlere, kimsin nicesin, diye sormadan her CUMA günü sıcak yemek ikram eden DENİZ YILDIZLARI DERNEĞİ, sessiz sedasız bir erdemi şehirde yaşatmaya devam ediyor.
KARADEMİR de Favori!
KARADEMİR de Favori!
Yerel seçimlere 6 ay gibi kısa bir süre kala AK PARTİLİLER Belediye Başkan arayışlarına ara vermeden devam ediyorlar.Bu gelenekte ismi her daim ön planda olan Halil İbrahim KARADEMİR´in de ismi Belediye Başkanlığı için geçiyor.
Memleket...
Memleket...
Sonra Sivas´a dönmek için araba tuttuk. Yolda giderken ‘Ah, unuttum´ dedi: ‘Buranın karayemişleri meşhurdur. Anam beni İstanbul´a mektebe gönderirken yanıma torba içinde yemişler vermişti, onları yiyerek gelmiştim. Benim memleket sevgim, yemişle başlar. Geri dönüp alalım.´
Yükselen Dolara Karşı, Yükselen Vicdan
Yükselen Dolara Karşı, Yükselen Vicdan
Yusuf Ağah Yazdı
Bir Fikir!
Bir Fikir!
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İLAHİYAT FAKÜLTESİ, eğitim öğretime devam ederken, burada eğitim gören öğrenciler için “KANAAT DERSİ” konulmasının faydalı olacağı öngörülüyor.Özellikle pek çok İLAHİYAT MEZUNUNUN alanı olsun olmasın pek çok kurum idareciliği için yoğun çaba gösterdikleri gözlemlenirken, KANAAT DERSİ´nin faydalı olacağı belirtiliyor.
Dağların Türküsü
Dağların Türküsü
Hüseyin KAYA Yazdı...
GANDİ´yi Örnek Alabilir!
GANDİ´yi Örnek Alabilir!
Göreve gelir gelmez, AUDİ marka otomobil aldıran Rektörün, yerli üretimi desteklemek için Kongre Müzesi önünde elektirikli çalışan akülü araba benzeri komik arabaya binmesi gülümsemelere neden olmuştu. Hatta Rektörün AUDİ´ye binmeyerek yerli üretime destek için AUDİ´yi sattırıp, gelirini araba çalışmalarına bağışlayacağı zannedilmişti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar