Melih GÖKÇEK Ekolünden Yansımalar
Bu amaçlara ulaşmak için, öncelikle belediye başkanının kendi altyapısı sağlam olmalıdır. Şehir kültürünü özümsemiş, egolarından kurtulmuş, adalet ve hakkaniyet duyguları gelişmiş, vizyon sahibi, istişare ile karar alan ve bir daha seçilme kaygısı taşımayan bir kişi olmalıdır.
Tarih: 29.1.2018 22:08:27/ 2055okunma / 0yorum

MELİH GÖKÇEK EKOLÜNDEN YANSIMALAR

Heybe doldu. Artık yazma zamanı. Bu gün belediye heybesinden bir şeyler çıkarak, ilk köşe yazıma başlamak istedim.

Belediye diğer resmi kurumların hiç birine benzemez. Doğumdan ölüme kadar kentlilerin bir şekilde hayatına dokunur.

Belediye, kentin öz malıdır, öz kurumudur. Belediyeciliğin çağımızda ki anlamı ve amacı,  insanların mutlu olduğu,  kendisinin ve çocuklarının geleceğini kurmak istediği ve bir parçası olmaktan gurur duyduğu bir kenti oluşturabilmek ve sürekliliğini sağlayabilmektir.

Bu amaçlara ulaşmak için, öncelikle belediye başkanının kendi altyapısı sağlam olmalıdır. Şehir kültürünü özümsemiş, egolarından kurtulmuş,  adalet ve hakkaniyet duyguları gelişmiş, vizyon sahibi, istişare ile karar alan ve bir daha seçilme kaygısı taşımayan bir kişi olmalıdır.

Bunlara ilaveten belediyeciliğin doğasına uygun olarak ekip çalışmasına yatkın olmalıdır. Kaliteli ekip kuramayan,  bir belediye başkanının ve yönetiminin başarılı olma şansı yoktur.

Belediye başkan adayları seçim öncesi kampanya döneminde, çeşitli projeler ortaya koyarlar, sözler verir, taahhütlerde bulunurlar. Zamanı geldiğinde de vatandaş, eğer unutmamış ise hesabını sorar.

Önümüzde ki Belediye seçimleri Mart 2019 de yapılacak olup tam 1 yıl 1 ay gibi bir süre kalmıştır. Bu sebeple, objektif olarak dönem muhasebesini yapma zamanı da gelmiştir diye düşünüyorum.Çünkü,  seçime 2-3 ay kala yapılan tartışmalar, siyasi çekişmelerden öteye gidememektedir. Eğer mevcut belediye başkanı tekrar aday gösterilir ise yapıp yapmadıkları, taahhütleri, verdiği sözler kendisine sorulabilir,aday gösterilmez ise geçmiş olsun. Soracak muhatap bile bulamazsınız. 

İşte bu yüzden şimdiden sormak lazım, ne taahhüt ettiniz? Ne yaptınız? Neyi yapamadınız? Niye yapamadınız?

Seçim önü mega projeler olarak sunulan, Kızılırmak düzenleme(rekreasyon) projesi, Perakende  Sebze hali, Tahıl meydanı (Şems-i Sivasi Meydanı),Eski sanayi mezbeleliği projesi, Esentepe kentsel dönüşüm projesi, Kale projesi ve yeni belediye binası projelerini tekrar hatırlatmak isterim.

Hiç gereği yok iken, Doğan Ürgüp ile başlayan, Sami Bey ile devam eden Yüksek hızlı tren gar yeri ve güzergahını değiştirme hamlelerini dört yıl süre ile izledik.

Sayın Başkan,  kamuoyunun bütün itirazlarına rağmen ısrar etti ve kimseyi dikkate almadı.

Ne oldu? Akıl ve mantık galip geldi, tekrar en başa dönüldü. Ancak,bu lüzumsuz değişiklik hamleleri, kamulaştırma dahilen az 100 milyon lira gibi bir paranın heba edilmesine sebep olmuştur diye, tahmin ediyorum.

Peki, müsebbibi veya müsebbipleri hesap vermeli midir? Veyatoplum bunu hesabını sormalı mıdır?Sayın başkan açısından ibretlik ve enteresan bir durum bence.

Sivas belediyesinin dişe dokunur ve devam eden tek projesi Mevlana tüneli.  Ancak,  İkinci tüp bitirilecek, kamulaştırmalar yapılacak, yollar yapılacak, viyadük yapılacak. Bu işin bu dönemde bitirilmesini arzu ederiz. Çünkü ilan edilen sürenin üzerinden zaten epey bir zaman geçti.

Eski adı Kepenek Meydanı, şimdi ki adı 15 Temmuz Şehitler Meydanı olan altı kapalı otopark, üstü park olan bina bitirildi gibi ama henüz açılamadı. Bu otoparkın giriş çıkışlarına, ilgili başkan yardımcısının, teknik elemanların ve vatandaşın dikkatini çekmek isterim. Nasıl olsa, herkes oradan, bir şekilde geçiyordur.  Bir de alıcı gözle bakmanızı rica ediyorum. Tam bir traji-komedi ( jandarma tarafından olan girişe dikkat). Üzerinde ki park alanı ise karmakarışık, göz hizasından algılamanız zaten mümkün değil. Oysa ki, 2005 yılında Meydan düzenleme projesi  (medreseler dahil) Vali Hasan Canpolat tarafından, Çekül Vakfına Prof. Muzaffer Sözen ve Metin Keskin ekibine yaptırılmış, eksiklerine rağmen sonuçta ortaya çıkan proje ve iş fevkalade diyebilirim (sadece ağaç kesmede ipin ucu kaçmasaydı daha iyi olurdu).  Başkan keşke buranın projelendirmesini de aynı ekibe verseydi. Harcanan paranın hakkı ortaya çıksa, daha iyi olmaz mıydı?

Doğru tercihler yapmak, doğru kişilerle çalışmak önemlidir ama başarılı ve doğru belediyecilik uygulamalarını takip etmekte bir o kadar önemlidir.

Özellikle 15-20 yıl yerlerini koruyabilen bazıbelediye başkanlarının kendilerine özgü hizmet ve iş yapma anlayışları, belediyecilikte çeşitli ekolleri ortaya çıkarmıştır.1990 yıllarda, Temel beyin belediyecilik anlayışı ve hizmetleri birçok belediye tarafından da örnek alınmış ve takip edilmiştir.

Sayın başkanınbu dönemin de,  eski Ankara Büyükşehir Belediye başkanı Melih Gökçek ekolünü benimsediğini görüyorum. Melih Gökçek ekolünün ana unsurlarına benzer olan, battı-çıktı, Pembe taksi, Hobbit evleri, macera parkı, piknik alanları gibi medyatik pazarlamaya uygun hizmetlerde aşama kaydedildiğini söyleyebilirim.

Tacettin KEPENEK

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Melih GÖKÇEK Ekolünden Yansımalar
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Merhamet...
Merhamet...
Yüreklerin o dingin seyri alemini, nasıl da katlettik hunharca? MERHAMET; ağaca, kuşa dağa taşa merhamet…MERHAMET, sızım sızım bir yangın yerini abı hayata çeviren merhamet!..
yaşamak yaralanmaktır
yaşamak yaralanmaktır
yaşamak yaralanmaktır
su akar yatağını bulur
su akar yatağını bulur
Mısrasını yitirmiş şiirlerden, yarım kalmış öykülerden, kahramanı yitik romanlardan, gökteki yıldızların allı pullu salınışlarından, zarif tebessümlerden,tebessüm ardındaki derin hüzünlerden…
Sanayi Dönüşümünde SİVAS´ta Var
Sanayi Dönüşümünde SİVAS´ta Var
Sanayide MİLLİ ATILIM projesi kapsamında 11 ilde yapılacak olan SANAYİ SİTELERİ dönüşümünde SİVAS´ta yer alıyor.
Sorumlular Göreve!
Sorumlular Göreve!
SİVAS POSTASI GAZETESİ´nin geçtiğimiz hafta gündeme getirdiği, tarihi ALİ BABA CAMİNİN haziresinin bakımsızlığı hala devam ediyor. Ne VAKIFLAR, ne MÜFTÜLÜK, ne de BELEDİYE oraya el atmamak için direniyor.
Sanduka Örtüleri Yenilendi
Sanduka Örtüleri Yenilendi
Kanuni Sultan Süleyman Han´ın ŞAİR Şehzadesi ve oğulları asırlardır SİVAS´ın misafiri. Babasına baş kaldıran cengaver Şehzade Beyezıd Han´ı her gün SİVASLILAR ziyaret ediyor. Bakan YILMAZ´ın, güzel bir düşünce ile İstanbul Olgunlaştırma Enstitüsüne yaptırdığı türbe örtüleri ise dualarla değiştirildi.
ESTAŞ, İkinci Fabrikayı Açtı
ESTAŞ, İkinci Fabrikayı Açtı
Milli ve yerli sanayinin ete kemiğe bürünmüş hali olan ESTAŞ, 1000 civarında çalışanı ile takdir ediliyor. İkinci Fabrikayı da hayata geçiren ESTAŞ, burada da istihdama önemli katkılar sunuyor.
Keşişin Kayıp Kitapları
Keşişin Kayıp Kitapları
SİVAS tarihi ve kültürü açısından çok önemli hatıralar zinciri...
geçmiş zaman olur ki!...
geçmiş zaman olur ki!...
Sevgi iyilikti, sevgi emekti…
Doğal Besin Kaynağı
Doğal Besin Kaynağı
Havaların yağışlı gitmesi mantarları coşturdu. Sivas´ın dört bir bucağında mantar bolluğu yaşanıyor.
SİVASLILAR Her Şehirde!
SİVASLILAR Her Şehirde!
Sivaslılar yurdun dört bir bucağına dağılmış vaziyette.SİVASLILAR´ın en çok yaşadığı illerin başında İSTANBUL, ANKARA, KAYSERİ, İZMİR gelmekte. Bu illerin her birinde 50 binin üzerinde SİVASLI yaşarken, diğer illerde de SİVASLILAR epey bir varlık oluşturuyorlar.
Talibi Coşkun´un Hatırası Yaşatılıyor
Talibi Coşkun´un Hatırası Yaşatılıyor
Halk kültürünün “EVLİYA ÇELEBESİ” olarak tabir edilen TALİBİ COŞKUN eserleri ile yaşıyor. TRT repertuarında yer alan türküleri yanı sıra ilginç hayatı ile de dikkat çeken AŞIK TALİBİ COŞKUN´un hatırasını yaşatan ALTINYAYLA BELEDİYESİ “Aşık Talibi Coşkun Sanat Evi” açarak, güzel bir hizmet ortaya koydu.
bayramın dokunaklı hüznü...
bayramın dokunaklı hüznü...
Dokunaklı, yarı mahzun, yarı sevinçli bayram günleri...
Belediye Kiracıları Dertli!
Belediye Kiracıları Dertli!
Belediye´ye ait dükkanlarda kiracı olan esnaflar kira miktarını ödeyemiyorlar. Borç harç bularak kira ödeme çabasında olan esnaf, ekonomik durgunluk nedeniyle de iş yapamıyorlar. Başbakan YILDIRIM´ın esnafın işlerini kolaylaştıran önlemler alırken, Başkan AYDIN´ın da buna benzer kolaylaştırmalara giderek, dükkan kiraları aşağıya çekmesini bekliyorlar.
Sorumlular Göreve!
Sorumlular Göreve!
Güzel mimarisi ve haziresinde birçok ilim sahibi insanları barındıran 1792 yılında yapılmış olan ALİBABA camiini caminin arka kısmındaki haziresine bakımsız tan girilememektedir. Sivas postası olarak sorumlularını göreve davet ediyoruz.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar