Melih GÖKÇEK Ekolünden Yansımalar
Bu amaçlara ulaşmak için, öncelikle belediye başkanının kendi altyapısı sağlam olmalıdır. Şehir kültürünü özümsemiş, egolarından kurtulmuş, adalet ve hakkaniyet duyguları gelişmiş, vizyon sahibi, istişare ile karar alan ve bir daha seçilme kaygısı taşımayan bir kişi olmalıdır.
Tarih: 29.1.2018 22:08:27/ 1871okunma / 0yorum

MELİH GÖKÇEK EKOLÜNDEN YANSIMALAR

Heybe doldu. Artık yazma zamanı. Bu gün belediye heybesinden bir şeyler çıkarak, ilk köşe yazıma başlamak istedim.

Belediye diğer resmi kurumların hiç birine benzemez. Doğumdan ölüme kadar kentlilerin bir şekilde hayatına dokunur.

Belediye, kentin öz malıdır, öz kurumudur. Belediyeciliğin çağımızda ki anlamı ve amacı,  insanların mutlu olduğu,  kendisinin ve çocuklarının geleceğini kurmak istediği ve bir parçası olmaktan gurur duyduğu bir kenti oluşturabilmek ve sürekliliğini sağlayabilmektir.

Bu amaçlara ulaşmak için, öncelikle belediye başkanının kendi altyapısı sağlam olmalıdır. Şehir kültürünü özümsemiş, egolarından kurtulmuş,  adalet ve hakkaniyet duyguları gelişmiş, vizyon sahibi, istişare ile karar alan ve bir daha seçilme kaygısı taşımayan bir kişi olmalıdır.

Bunlara ilaveten belediyeciliğin doğasına uygun olarak ekip çalışmasına yatkın olmalıdır. Kaliteli ekip kuramayan,  bir belediye başkanının ve yönetiminin başarılı olma şansı yoktur.

Belediye başkan adayları seçim öncesi kampanya döneminde, çeşitli projeler ortaya koyarlar, sözler verir, taahhütlerde bulunurlar. Zamanı geldiğinde de vatandaş, eğer unutmamış ise hesabını sorar.

Önümüzde ki Belediye seçimleri Mart 2019 de yapılacak olup tam 1 yıl 1 ay gibi bir süre kalmıştır. Bu sebeple, objektif olarak dönem muhasebesini yapma zamanı da gelmiştir diye düşünüyorum.Çünkü,  seçime 2-3 ay kala yapılan tartışmalar, siyasi çekişmelerden öteye gidememektedir. Eğer mevcut belediye başkanı tekrar aday gösterilir ise yapıp yapmadıkları, taahhütleri, verdiği sözler kendisine sorulabilir,aday gösterilmez ise geçmiş olsun. Soracak muhatap bile bulamazsınız. 

İşte bu yüzden şimdiden sormak lazım, ne taahhüt ettiniz? Ne yaptınız? Neyi yapamadınız? Niye yapamadınız?

Seçim önü mega projeler olarak sunulan, Kızılırmak düzenleme(rekreasyon) projesi, Perakende  Sebze hali, Tahıl meydanı (Şems-i Sivasi Meydanı),Eski sanayi mezbeleliği projesi, Esentepe kentsel dönüşüm projesi, Kale projesi ve yeni belediye binası projelerini tekrar hatırlatmak isterim.

Hiç gereği yok iken, Doğan Ürgüp ile başlayan, Sami Bey ile devam eden Yüksek hızlı tren gar yeri ve güzergahını değiştirme hamlelerini dört yıl süre ile izledik.

Sayın Başkan,  kamuoyunun bütün itirazlarına rağmen ısrar etti ve kimseyi dikkate almadı.

Ne oldu? Akıl ve mantık galip geldi, tekrar en başa dönüldü. Ancak,bu lüzumsuz değişiklik hamleleri, kamulaştırma dahilen az 100 milyon lira gibi bir paranın heba edilmesine sebep olmuştur diye, tahmin ediyorum.

Peki, müsebbibi veya müsebbipleri hesap vermeli midir? Veyatoplum bunu hesabını sormalı mıdır?Sayın başkan açısından ibretlik ve enteresan bir durum bence.

Sivas belediyesinin dişe dokunur ve devam eden tek projesi Mevlana tüneli.  Ancak,  İkinci tüp bitirilecek, kamulaştırmalar yapılacak, yollar yapılacak, viyadük yapılacak. Bu işin bu dönemde bitirilmesini arzu ederiz. Çünkü ilan edilen sürenin üzerinden zaten epey bir zaman geçti.

Eski adı Kepenek Meydanı, şimdi ki adı 15 Temmuz Şehitler Meydanı olan altı kapalı otopark, üstü park olan bina bitirildi gibi ama henüz açılamadı. Bu otoparkın giriş çıkışlarına, ilgili başkan yardımcısının, teknik elemanların ve vatandaşın dikkatini çekmek isterim. Nasıl olsa, herkes oradan, bir şekilde geçiyordur.  Bir de alıcı gözle bakmanızı rica ediyorum. Tam bir traji-komedi ( jandarma tarafından olan girişe dikkat). Üzerinde ki park alanı ise karmakarışık, göz hizasından algılamanız zaten mümkün değil. Oysa ki, 2005 yılında Meydan düzenleme projesi  (medreseler dahil) Vali Hasan Canpolat tarafından, Çekül Vakfına Prof. Muzaffer Sözen ve Metin Keskin ekibine yaptırılmış, eksiklerine rağmen sonuçta ortaya çıkan proje ve iş fevkalade diyebilirim (sadece ağaç kesmede ipin ucu kaçmasaydı daha iyi olurdu).  Başkan keşke buranın projelendirmesini de aynı ekibe verseydi. Harcanan paranın hakkı ortaya çıksa, daha iyi olmaz mıydı?

Doğru tercihler yapmak, doğru kişilerle çalışmak önemlidir ama başarılı ve doğru belediyecilik uygulamalarını takip etmekte bir o kadar önemlidir.

Özellikle 15-20 yıl yerlerini koruyabilen bazıbelediye başkanlarının kendilerine özgü hizmet ve iş yapma anlayışları, belediyecilikte çeşitli ekolleri ortaya çıkarmıştır.1990 yıllarda, Temel beyin belediyecilik anlayışı ve hizmetleri birçok belediye tarafından da örnek alınmış ve takip edilmiştir.

Sayın başkanınbu dönemin de,  eski Ankara Büyükşehir Belediye başkanı Melih Gökçek ekolünü benimsediğini görüyorum. Melih Gökçek ekolünün ana unsurlarına benzer olan, battı-çıktı, Pembe taksi, Hobbit evleri, macera parkı, piknik alanları gibi medyatik pazarlamaya uygun hizmetlerde aşama kaydedildiğini söyleyebilirim.

Tacettin KEPENEK

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Melih GÖKÇEK Ekolünden Yansımalar
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İyi Ki Geldiniz!
İyi Ki Geldiniz!
Baharın, bereketin ve sevginin timsali olan Leylekler Sivas semalarını eleğimsağma gibi rengarenk yaptılar.Kışa doğru genelde NİL deltasına yol alan leylekler, Mart başı ile SİVAS´a akın akın gelmeye başladılar.
Omurgalı Olmak Zor mu?
Omurgalı Olmak Zor mu?
Onurlu, ilkeli, kimseye minnet etmeden, tavır sahibi olarak yaşamak varken, küçük çıkarlar için dalkavukluk yapıp takla atmalar son hız devam ediyor. Omurgalı olmak yerine, omurgasız olmayı yaşam tarzı kabul eden nice insanın acınası bu zavallı hallerini mideler kaldıramıyor.
Sahtekarlık
Sahtekarlık
Nefret ettiğin insanla iyi geçinme çabasına siz medeniyet diyorsunuz, ben sahtekarlık diyorum. O yüzden anlaşamıyoruz.
KÖMBE Yemek Mesele!
KÖMBE Yemek Mesele!
Sivas kültürünün en önemli unsurlarınından biri olan SİVAS MUTFAĞI, asırlık gelenekleri ile de dikkat çekiyor. Özellikle “kaymak ile yapılan kömbe” yemesinin zahmetli olması lakin insanı tok tutan özelliği ile uzun yol erzakları arasında yerini alıyor.
Yorgun Süvari
Yorgun Süvari
Yalnızlıklar rıhtımı ruhsuz şehirlerin aylak sokakları, sebepsiz acıların mirasını aktarır. Kırılgan gölgelerin selidir kalabalıklar. Afili yalnızlıklar armağanıdır bitkin kaldırımlar. Pespaye adamların siluetine mahkûm yorgun bakışlar çoğaltıyor zaman
Siz Kimsiniz? Devlet Var Devlet!
Siz Kimsiniz? Devlet Var Devlet!
Türkiye büyük devlet olma yolunda emin adımlarla ilerlerken, PARALEL varı kadük girişimlerde hala devam ediyor. Milli Eğitim Müdürü ALTINSOY´un şehrin amiri gibi KIZILIRMAK İLKOKULU ve Halk Eğitim Merkezi Yerini “RAVZA DERNEĞİNE” devrediyorum demesi tek kelimeyle şok etkisi oluşturdu.
"Madımak" Bir "OD" Dur...
"Madımak" Bir "OD" Dur...
“Numune hastanesi üzerinden camii karşıtlığı yaratarak, camii ve külliye yapımı için kamuoyu oluşturmaya çalışmak doğru bir şey değildir.”
Kadın ve Devrim
Kadın ve Devrim
Meksika Devrimi sırasında sıklıkla tacize maruz kalmalarına rağmen erkeklerle birlikte savaşa katılan kadın askerler cinsiyetlerini gizleyerek “Pedro Herrera” adıyla savaşmak zorunda kalmışlardır.
Öncelik SİVAS Olmalı
Öncelik SİVAS Olmalı
Derli toplu öte bir hayal ve ufka, o kadar hasret ki Sivas. Asırlar varki diriltilmeyi bekleyen bu şehir, hala diriltilemiyor.
Yüz Çöreği II
Yüz Çöreği II
Sürekli türküler okunur, maniler söylenir, şiirler okunur, halaylar çekilir.
SiVAS´ı Yeniden Anlamak
SiVAS´ı Yeniden Anlamak
Bu devin uyanması demek, Anadolu´da, yeni bir umudun da dirilişi demektir. Elindeki altın tasla, başını duvardan duvara vuran bu şehrin silkinerek “bizden bir şey olmaz” kalıbını yerle yeksan edip, emin adımlarla ötelere yönelmesi zamanıdır.
Türk Sinemasının Unutulmaz Replikleri
Türk Sinemasının Unutulmaz Replikleri
"Evlenince pembe pancurlu evimiz olacek Necla." "Aman Allahım, ne kadar mesudum!"
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
SİVAS Merkez Halil Rıfat Paşa Anadolu Lisesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle “Geçmişten Geleceğe Yön Veren kadınlarımız” isimli bir tiyatro sahneledi.
yağmur fotoğrafları
yağmur fotoğrafları
Hikâyeler gelip gider zihnimize, şiirler filizlenir yağmurun ayak izlerinden. Usul usul şarkılar yükselir yağmurun sustuğu yerden. Doğduğumuz köy, okuduğumuz uzak şehirler, çalıştığımız küçük kasabalar, özlediklerimiz sevdiklerimiz, toprağa verdiklerimiz siyah beyaz fotoğraflar gibi uçuşur buğulanan pencere önlerinde.
Yağmur
Yağmur
/Yağmur ince ince toprağa sinsin/
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar