Medeniyetimizin Temelleri
Nazım ELMAS Yazdı...
Tarih: 10.2.2019 20:37:49/ 353okunma / 0yorum

Geçmişimize baktığımızda hatırladığımız ya da ilk anda aklımıza gelen devletler ve medeniyetler vardır. İster çok eski çağlara ait olsun, ister yakın zamanlara âit olsun, bugün için bir değer taşıyan medeniyetler mutlaka olmuştur.

   Peygamberler, devlet adamları, komutanlar, ilim ve sanat adamları medeniyetlerin oluşmasında en çok emeği olan kişilerdir. Bir millet için bu tür kişilerin olması bir şanstır.

    Nesillerin üstünlüğü mâzilerindeki büyük şahsiyetlerle ortaya çıkar. Geriye bakıldığında topluma yön veren kişilerin olması sonraki kuşaklar için gurur kaynağı olmaktadır. Bizim tarihimiz bu anlamda zengin değerlere sahiptir. Ülkeleri fethetmiş insanlara sahibiz. Bu günlere gelmemizde emeği geçenlere minnet duymaktan, onları hayranlıkla yad etmekten daha tabi ne olabilir?

    Ahmet Yesevî´´den, Şeyh Galib´e uzanan gönül çizgisi üzerinde bir tesbihin taneleri gibi nice erenler nice gönül dostları vardır. Yunus Emre, Mevlâna, Ahmet Yesevî´´nin dünya çapında anılmaları bunlara her yıl yenilerinin eklenmesi milletimiz için gurur kaynağı olmaktadır.

   Dünya çapında ve Türkiyemiz´de çeşitli toplantılarla anılan bu kişilerin unutulmama sebepleri nedir? Sadece bizi değil dünyayı hayran bırakan fikirleri nelerdir? İnsanlığa bakışları nelerdir? Mevlâna´nın davetini hatırlayınız:

“Gel, ne olursan ol yine gel! İster mecusî, ister putperes, ister kafir ol. Tövbeni bin kere bozmuş olsan da yine gel...”

   Yunus Emre´nin şu sözlerini hatırlayalım:

Bir kez gönül yıktın ise

Bu kıldığın namaz değil

Yetmiş iki millet dahi

Elin yüzün yumaz değil

 

Elif okuduk ötürü

Bazar eyledik götürü

Yaradılanı hoş gör

Yaradan´dan ötürü

   Tüm insanlığı kapsayan böyle bir davetin sahibi elbette dünya çapında bir insan olacaktır. Eserleriyle, düşünceleriyle tüm insanlığı kapsayan, duygularıyla asırlar ötesinden gelen bir şahsiyetimiz daha var: 16..y.y.´dan günümüze gittikçe değerleriyle gelen bir sanatçımız... Bir düşünce adamı, şâir, tasavvuf erbâbı.

“Ne yanar kimse bana ateş-i dilden özge

Ne açar kimse kapım bad-ı sabadan gayrı”

Diyen bir bir gönül dostu, bir yalnız adam: Fuzuli

“Mende Mecnun´dan füzun aşıklık istidadı var

Aşık-ı sâdık menem Mecnun´un ancak adı var”

Mısralarıyla edebiyat tarihimizde en güzel Leyla ve Mecnun mesnevisinin üstadı,

“Dest-i buse arzusuyla ölürsem dostlar

Kuze eylen toprağım sunun anınan yâre su” mısralarıyla ölümsüzleşen bir peygamber aşığı ve Hz. Muhammed´in hayranı bir mü´min insan....
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Medeniyetimizin Temelleri
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Cumhuriyetin Rantçıları I
Cumhuriyetin Rantçıları I
Murat KALENDER Yazdı...
Masraflar KİMDEN?
Masraflar KİMDEN?
SİVAS BELEDİYESİ bünyesinde bulunan Birim Müdürleri ve Meclis Üyelerinden oluşan bir OTOBÜS insanın BATUM ve Azerbaycan´a gittiği bilgilerine ulaşıldı. Millet geçim sıkıntısı ile cebelleşirken, bu insanların geziye kendi ceplerinden mi yoksa BELEDİYE yani HALKIN cebinden mi gittikleri merak ediliyor.
Modern Aklın Eleştirsi
Modern Aklın Eleştirsi
Hayata ve insana dair ileri sürülen bazı düşünceler; toplum hayatını, girift insan yaşayışını düzenleme ve ona yön verme iddiasındaki birçok ideolojinin de temelini oluşturmuştur.
Eşkiya
Eşkiya
/yaşadım seni bir kez daha görebilmek için yaşadım/
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Takip Eden Değil Takip Edilen Gazete!
Bilenler de Susarsa!..
Bilenler de Susarsa!..
“KUL HAKKI, LİYAKAT, MÜLAKATLARDA HAKKANİYET” gibi konularda görüş bildirmeyen şehrimiz İLAHİYAT ULEMASINA kolayından iki soru sorarak ilmi açıklamalarını kamuoyu adına bekliyoruz.
Namzetim, Namzetsin, Namzet!
Namzetim, Namzetsin, Namzet!
Cumhuriyet Üniversitesi REKTÖRLÜK seçimleri yaklaşırken, bu dönem artık TIP kökenli bir rektör üniversitede konuşulurken, HİLMİ ATASEVEN´in alttan alta REKTÖRLÜĞÜN aile içinde kalması mantığı ile adaylığa hazırlandığı, haber merkezimize gelmeye devam ediyor.
Dostoyevski´nin Köpeği
Dostoyevski´nin Köpeği
Hayatları boyunca haksızlığa ve kötü davranışlara maruz kalmış insanların, köpek örneğinde olduğu gibi, iyi bir davranış ile karşılaştıklarında nasıl davranacaklarını bilemeyip bocalayabileceklerini dile getirir…
Ak Parti´nin Listesi Neyi Vaadediyor?
Ak Parti´nin Listesi Neyi Vaadediyor?
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Buhara´dan SİVAS´a X.Bölüm
Buhara´dan SİVAS´a X.Bölüm
İbrahim BALABAN Yazdı...
Şeffaf Bir Başlangıç İçin!
Şeffaf Bir Başlangıç İçin!
BELEDİYE BAŞKANLIĞINI kim alırsa alsın, ŞEFFAF BELEDİYECİLİK anlayışı gereği, koltuğa oturmadan önce İÇ İŞLERİ BAKANLIĞI MÜFETTİŞLERİNİN davet edilerek bir incelme yapılmasının kamu yararı gereği önemli olduğu vurgulanıyor.
Onun da Bir KİTABI Olsun!
Onun da Bir KİTABI Olsun!
Kalabalık ortamlarda şiir okuması ile tanınan Mevlana Mahalle Muhtarı Kazım GÖZEL´in yine kendi yazdığı bir şiiri bağırarak okuduğu gözlemlendi. GÖZEL´in bağırması ile irkilen bazı dinleyicilerin “CENK Mİ” var düşüncelerinin belirdiği yorumları yapıldı.
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
BİR YIL AŞKIN UĞRAŞARAK SİVAS TARİHi KONUSUNDA ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMAYA İMZA ATTI!!!
Güzellikler Çoğalıyor!
Güzellikler Çoğalıyor!
SİVAS, Türkiye´nin en huzurlu illerinin başına geliyor. “ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN” sosyal bilinçlenme adımına SİVAS´ın hemen uyum sağlaması da emniyet birimlerince övgüyle bahsediliyor.
SİVAS, Devlet Kuran ŞEHİR
SİVAS, Devlet Kuran ŞEHİR
Osman ÇELİK Yazdı...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar