"Madımak" Bir "OD" Dur...
“Numune hastanesi üzerinden camii karşıtlığı yaratarak, camii ve külliye yapımı için kamuoyu oluşturmaya çalışmak doğru bir şey değildir.”
Tarih: 13.3.2018 19:14:54/ 1471okunma / 0yorum

“MADIMAK”bir  “OD ” dur…

2 Temmuz 1993.

O akşam, TVhaberleriniizleyen bütün dünya ve hatta olaylara şahit olan bizler bile şoka girmiştik. Hiç kimse böyle bir sonucu beklemiyordu.Olaylar sırasında5-10 kişilik bir provokatör bir grup ve40-50 kişilik gözü dönmüş  bir çekirdek kitle bunu nasıl yapabilmişti? Otel önünde ki  kalabalığın  tamamına yakını, hepimiz biliyoruz ki meraklı seyircilerdi.  Ancak görüntüleri izleyince gördük ki yarattığı algı çok farklıydı. O günden sonra, bu olay şehrimizin boynuna asılmış bir utanç belgesi olduve aslında Sivas´ı  her geçen gün, yedi bitirdi.

Yıl 2018,aradan 25 yıl geçti.  Son zamanlarda,  şehir yöneticilerimizin özellikle tayin olarak gelip gidenlerin ve milletvekillerinin  bazı davranışlarından,  Sivas olaylarını ve şehrin hassasiyetlerini  tam olarak  anlamadıkları kanaati bende oluşmaya başladı.

Çünkü devlet eliyle yapılmak istenen bir camii ve camii yapılacak bölgede bulunan devlet hastanesinin yıkılmak istenmesi   konusu,bir anda  “camii isteyenler” ve”camii istemeyenler” karşıtlığına dönüşmüş durumdadır.

 Numune hastanesi üzerinden, kent konseyinde başlayan tartışmalar, SRT televizyonunun sahibi arkadaşımızın “bu binayı fareler bastı yıkılsın ve hatta bu binayı Almanlar yapmış,öyleyse hemen yıkılsın”  sözleri ile nezih  bir şekilde devam ederken,  tartışmalar bir anda yön ve boyut değiştirdi.

 Bir yerden düğmeye basılmış gibi,İslami referanslı 44 adet cemaat, cemiyet, dernek, vakıf, sendika  ve  platform adı altındaki birileri aniden ortaya çıktı ve bu konuda bir bildiri yayınladı.

 Bildirilerinde, özetle şunları söylüyorlardı.

Diyorlar ki, “Numune hastanesi binası çürük ve etrafına tehlike saçıyor.”

Diyorlar ki, “Bu binanın hiçbir tarihi ve estetik özelliği yoktur.”

Diyorlar ki, “ihtiyaçtan dolayı burada camii ve külliye yapılması gerekiyor,  burası şehrin meydanı vasfında , hastane engel oluyor.”

 Bunların hiç birine katılmıyorum.  Söylediklerini de,  sırasıyla “yalan, riya, hülle  ve  bilgisizlik” olarak niteliyor ve lafı da fazla uzatmak istemiyorum.

 “Numune hastanesi üzerinden camii karşıtlığı yaratarak,  camii ve külliye  yapımı için kamuoyu oluşturmaya çalışmak doğru bir şey değildir.”

 Bakın, camii-külliye yapımını savunayım derken,  iş nerelere kadar gidebiliyor? Bu  bildiride imzası bulunan  derneklerden birinin başında ki hoca efendi,  rüyasını  anlatarakdiyor ki, “ …peygamber efendimiz ile okul masalarımız gibi  karşılıklı olarak oturmuştuk, siz (peygamber)bembeyaz kağıtlara yüzlerce belki binlerce isim yazmış,  onları  onlarca zarfa katlayıp koymuş ve bana uzatıp vermiştiniz,  gönlüme gelen ise o yazdığınız isimlerin imanına vesile olacaklarımızın müjdesiydi…”diyor.  Bu anlatıma göre, bu hoca efendi  özellikle  peygamberimiz tarafından  görevlendirilmiş,   memleketi hidayete erdirmeye azmetmiş  ve kendini camii ve külliye yapımına  adamış  bir muhteremdir. Ancak bu muhteremin, Sayın Cumhurbaşkanının karşısına çıkartılarak, kafasında takkesi ile camii-külliye proje sunumunun yaptırılması dikkatlerden de kaçmamıştır. 

 Fetullah Gülen´in rüyalı anlatımlarına ne kadar da benziyor? Bu hoca efendinin hitabetinde  ağlama, zırlama var mı?Onu bilemiyorum.

 Hastane yıkılmasın derken, nerden girdik, nereye geldik?

İster komplo teorisi deyin, ister  eyyam,  yaşadığımız bu olay ve bu  kişiler  ile  oluşturulan hava,  bana  Madımağı  anımsatmaktadır.

Madımak  senaryosu  şöyle değil miydi?

Önce birileri çıkıp dinsizliğe-imansızlığa karşıprovokasyon altyapısınıoluşturur. Somut  bir nesne hedef gösterilerek, meyilli insanlar güdülenir  ve o nesnel  hedef imha ettirilir. Son hamlede ise hedef ile özdeşleştirilen insanlarsuçlu ilan edilip, kargaşaortamında ve kim vurdu ya gitti şeklinde,  halli sağlanır.

Şimdi hatırladınız değil mi?

Bu şehir için o tarihten sonra artık, madımak sadece bir “ot” değildir, bu şehrin hafızasında ki, bir “od” tur.Onun için şehri yönetenlerin ve milletvekillerimizin, Sivas olaylarını yeniden okumalarını ve  aklı yetenlerle yeniden analiz  yapmalarını öneriyorum. 

Tacettin KEPENEK
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Madımak
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
"FOSEPTİK ÇUKUR" Çöküyor!
"FOSEPTİK ÇUKUR" Çöküyor!
Belediye seçimleri esnasında yüzlerce seçmenin gözlerinin içine baka baka Ahmet Turan Gazi Mahallesinde var olan alt yapı sorununu çözeceğine söz veren Başkan AYDIN, aradan 4 yıl geçmesine rağmen sorunun çözümü için zerrece bir adım atmadı. Yüzlerce insanın kullandığı atıkların “FOSEPTİK ÇUKUR” yolu ile giderildiği ve geçen hafta itibariyle de FOSEPTİK ÇUKUR´un çöktüğü ve etrafa kötü kokular yaydığı öğrenildi.
Bu İddiaya Kim Cevap Verecek?
Bu İddiaya Kim Cevap Verecek?
Yıllarca FETÖ ihanet yapısı ve haksızlıklarla savaşan insanları FETÖCÜ diye şikayet edip, kendi yaptıklarını perdeleme girişiminde bulunan Sami AYDIN, hakkındaki iddiaların ardı arkası kesilmiyor.
Buna Kim Cevap Verecek?
Buna Kim Cevap Verecek?
DEVLETE karşı, 2012´de başlayarak 2013 yılında ve akabinde ki yıllarda açık ve net bir kalkışma gerçekleştiren FETÖ ihanet yapısı analiz ediliyor. Bu yapı ile yaklaşık 10 yıldır savaşan SİVAS POSTASI, bu yapının ilişkiler ağını deşifre etmeye devam ediyor. Her fırsatta SİVAS POSTASI´na çamur atarak şikayet edenlere BELEDİYE LED ekrandaki bu resmin ne hatırlattığı merak ediliyor.
Yazı Evi
Yazı Evi
/Denizde ölürsem bilmem/ Karada gömüleceğim yeri bilirim/
Haykır
Haykır
Yalnızlık girdaplarının dönel sularına, çağıldayan zamanın ipinde sallanan ruhlara haykır! Sakın susma seni senden alan basitliğin hırçın cellâtlarına. Kalabalıkların geniş ovalarından, muhabbet dağının çetin yamaçlarına sığın.
Nükleer Tıp Servisi Kapatılıyor mu?
Nükleer Tıp Servisi Kapatılıyor mu?
Nükleer Tıp Servisi kapatılmış durumda bu durumda olan hastalar çareyi Cumhuriyet Üniversitesine gitmekte bulurlar ancak; oradada 5 hasta kabulü yapıldığından bu hastalarımız parası olanlar Kayseri yada Ankara iline gidecek zaten parası olmayanın Nükleer Tıp´a ne ihtiyacı var.
Parasızlıktan CAMİ Bitmiyor!
Parasızlıktan CAMİ Bitmiyor!
Yeni kurulan AHMET TURAN GAZİ MAHALLESİ´nde iki yıl önce bir gurup idealist insanın bir araya gelerek başlattıkları cami projesi adım adım ilerliyor.Hayırseverlerin bu işe el atması durumunda yazın caminin tamamlanacağı belirtildi…
Sivas, Derin Bir Sevdadır Yüreğimizde
Sivas, Derin Bir Sevdadır Yüreğimizde
Gökte bark bark edip âlemi ervahtan gizler fısıldayan Ay Dede, bu topraklarda yetişen her insanın çocuk hülyalarında nice anıları içinde barındırır. Hele ay etrafında pervane gibi dönen yıldızlarımız da bambaşkadır. Yedi Kandilli Süreyya´nın, her birinin, ne gece düşlerini anımsattığını varın siz hesaplayın.
Samimi İnsan Lazım
Samimi İnsan Lazım
´Dünyanın gösterişli halleri, yapmacık çıkarcı insanları çekmiyor dikkatimi. Bana bir parça, yüreği güzel, samimi insan lazım.´
Vefasız Yar
Vefasız Yar
Kurtulmasın , başın dardan. Umut bekle, tolu kardan. Yansın bağrın, ahu zardan. Sürünesin, vefasız yar.
Kula Minnet Eylemem!
Kula Minnet Eylemem!
Rızkımı veren Huda´dır kula minnet eylemem
SİVAS´a İkinci Üniversite
SİVAS´a İkinci Üniversite
Cumhuriyet Üniversitesinin bilimsellikten uzak görüntüsünün yerine Sivas Bilim ve Teknik Üniversitesi Sivas´tan geleceğe ışık tutacak bilim insanlarının yuvası haline gelebilir ve yıllarca özlem duyduğumuz gerçek manada liyakatle yönetilen bir kurumsal yapıya sahip olur.
Ve Kudüs Şehri
Ve Kudüs Şehri
/Ve Kudüs şehri. Gökte yapılıp yere indirilen şehir/
Aksu Festivali Başladı
Aksu Festivali Başladı
GİRESUN Festival heyecanını yaşıyor. Yaklaşık 3 Bin yıllık bir geleneği ifade eden Aksu Festivalinin 41.si başladı.
SİVAS´ta Benlik Açmazı
SİVAS´ta Benlik Açmazı
Dillerden düşmeyen tek şey, Sivas´ın kalkınması gerektiğidir. Lakin, bu sözlerin de içinin doldurulması lazımken, her ne hikmetse şehrimizde bu minvalde ortak bir çalışma da vücut bulamıyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar