"Madımak" Bir "OD" Dur...
“Numune hastanesi üzerinden camii karşıtlığı yaratarak, camii ve külliye yapımı için kamuoyu oluşturmaya çalışmak doğru bir şey değildir.”
Tarih: 13.3.2018 19:14:54/ 1228okunma / 0yorum

“MADIMAK”bir  “OD ” dur…

2 Temmuz 1993.

O akşam, TVhaberleriniizleyen bütün dünya ve hatta olaylara şahit olan bizler bile şoka girmiştik. Hiç kimse böyle bir sonucu beklemiyordu.Olaylar sırasında5-10 kişilik bir provokatör bir grup ve40-50 kişilik gözü dönmüş  bir çekirdek kitle bunu nasıl yapabilmişti? Otel önünde ki  kalabalığın  tamamına yakını, hepimiz biliyoruz ki meraklı seyircilerdi.  Ancak görüntüleri izleyince gördük ki yarattığı algı çok farklıydı. O günden sonra, bu olay şehrimizin boynuna asılmış bir utanç belgesi olduve aslında Sivas´ı  her geçen gün, yedi bitirdi.

Yıl 2018,aradan 25 yıl geçti.  Son zamanlarda,  şehir yöneticilerimizin özellikle tayin olarak gelip gidenlerin ve milletvekillerinin  bazı davranışlarından,  Sivas olaylarını ve şehrin hassasiyetlerini  tam olarak  anlamadıkları kanaati bende oluşmaya başladı.

Çünkü devlet eliyle yapılmak istenen bir camii ve camii yapılacak bölgede bulunan devlet hastanesinin yıkılmak istenmesi   konusu,bir anda  “camii isteyenler” ve”camii istemeyenler” karşıtlığına dönüşmüş durumdadır.

 Numune hastanesi üzerinden, kent konseyinde başlayan tartışmalar, SRT televizyonunun sahibi arkadaşımızın “bu binayı fareler bastı yıkılsın ve hatta bu binayı Almanlar yapmış,öyleyse hemen yıkılsın”  sözleri ile nezih  bir şekilde devam ederken,  tartışmalar bir anda yön ve boyut değiştirdi.

 Bir yerden düğmeye basılmış gibi,İslami referanslı 44 adet cemaat, cemiyet, dernek, vakıf, sendika  ve  platform adı altındaki birileri aniden ortaya çıktı ve bu konuda bir bildiri yayınladı.

 Bildirilerinde, özetle şunları söylüyorlardı.

Diyorlar ki, “Numune hastanesi binası çürük ve etrafına tehlike saçıyor.”

Diyorlar ki, “Bu binanın hiçbir tarihi ve estetik özelliği yoktur.”

Diyorlar ki, “ihtiyaçtan dolayı burada camii ve külliye yapılması gerekiyor,  burası şehrin meydanı vasfında , hastane engel oluyor.”

 Bunların hiç birine katılmıyorum.  Söylediklerini de,  sırasıyla “yalan, riya, hülle  ve  bilgisizlik” olarak niteliyor ve lafı da fazla uzatmak istemiyorum.

 “Numune hastanesi üzerinden camii karşıtlığı yaratarak,  camii ve külliye  yapımı için kamuoyu oluşturmaya çalışmak doğru bir şey değildir.”

 Bakın, camii-külliye yapımını savunayım derken,  iş nerelere kadar gidebiliyor? Bu  bildiride imzası bulunan  derneklerden birinin başında ki hoca efendi,  rüyasını  anlatarakdiyor ki, “ …peygamber efendimiz ile okul masalarımız gibi  karşılıklı olarak oturmuştuk, siz (peygamber)bembeyaz kağıtlara yüzlerce belki binlerce isim yazmış,  onları  onlarca zarfa katlayıp koymuş ve bana uzatıp vermiştiniz,  gönlüme gelen ise o yazdığınız isimlerin imanına vesile olacaklarımızın müjdesiydi…”diyor.  Bu anlatıma göre, bu hoca efendi  özellikle  peygamberimiz tarafından  görevlendirilmiş,   memleketi hidayete erdirmeye azmetmiş  ve kendini camii ve külliye yapımına  adamış  bir muhteremdir. Ancak bu muhteremin, Sayın Cumhurbaşkanının karşısına çıkartılarak, kafasında takkesi ile camii-külliye proje sunumunun yaptırılması dikkatlerden de kaçmamıştır. 

 Fetullah Gülen´in rüyalı anlatımlarına ne kadar da benziyor? Bu hoca efendinin hitabetinde  ağlama, zırlama var mı?Onu bilemiyorum.

 Hastane yıkılmasın derken, nerden girdik, nereye geldik?

İster komplo teorisi deyin, ister  eyyam,  yaşadığımız bu olay ve bu  kişiler  ile  oluşturulan hava,  bana  Madımağı  anımsatmaktadır.

Madımak  senaryosu  şöyle değil miydi?

Önce birileri çıkıp dinsizliğe-imansızlığa karşıprovokasyon altyapısınıoluşturur. Somut  bir nesne hedef gösterilerek, meyilli insanlar güdülenir  ve o nesnel  hedef imha ettirilir. Son hamlede ise hedef ile özdeşleştirilen insanlarsuçlu ilan edilip, kargaşaortamında ve kim vurdu ya gitti şeklinde,  halli sağlanır.

Şimdi hatırladınız değil mi?

Bu şehir için o tarihten sonra artık, madımak sadece bir “ot” değildir, bu şehrin hafızasında ki, bir “od” tur.Onun için şehri yönetenlerin ve milletvekillerimizin, Sivas olaylarını yeniden okumalarını ve  aklı yetenlerle yeniden analiz  yapmalarını öneriyorum. 

Tacettin KEPENEK
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Madımak
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İyi Ki Geldiniz!
İyi Ki Geldiniz!
Baharın, bereketin ve sevginin timsali olan Leylekler Sivas semalarını eleğimsağma gibi rengarenk yaptılar.Kışa doğru genelde NİL deltasına yol alan leylekler, Mart başı ile SİVAS´a akın akın gelmeye başladılar.
Omurgalı Olmak Zor mu?
Omurgalı Olmak Zor mu?
Onurlu, ilkeli, kimseye minnet etmeden, tavır sahibi olarak yaşamak varken, küçük çıkarlar için dalkavukluk yapıp takla atmalar son hız devam ediyor. Omurgalı olmak yerine, omurgasız olmayı yaşam tarzı kabul eden nice insanın acınası bu zavallı hallerini mideler kaldıramıyor.
Sahtekarlık
Sahtekarlık
Nefret ettiğin insanla iyi geçinme çabasına siz medeniyet diyorsunuz, ben sahtekarlık diyorum. O yüzden anlaşamıyoruz.
KÖMBE Yemek Mesele!
KÖMBE Yemek Mesele!
Sivas kültürünün en önemli unsurlarınından biri olan SİVAS MUTFAĞI, asırlık gelenekleri ile de dikkat çekiyor. Özellikle “kaymak ile yapılan kömbe” yemesinin zahmetli olması lakin insanı tok tutan özelliği ile uzun yol erzakları arasında yerini alıyor.
Yorgun Süvari
Yorgun Süvari
Yalnızlıklar rıhtımı ruhsuz şehirlerin aylak sokakları, sebepsiz acıların mirasını aktarır. Kırılgan gölgelerin selidir kalabalıklar. Afili yalnızlıklar armağanıdır bitkin kaldırımlar. Pespaye adamların siluetine mahkûm yorgun bakışlar çoğaltıyor zaman
Siz Kimsiniz? Devlet Var Devlet!
Siz Kimsiniz? Devlet Var Devlet!
Türkiye büyük devlet olma yolunda emin adımlarla ilerlerken, PARALEL varı kadük girişimlerde hala devam ediyor. Milli Eğitim Müdürü ALTINSOY´un şehrin amiri gibi KIZILIRMAK İLKOKULU ve Halk Eğitim Merkezi Yerini “RAVZA DERNEĞİNE” devrediyorum demesi tek kelimeyle şok etkisi oluşturdu.
Kadın ve Devrim
Kadın ve Devrim
Meksika Devrimi sırasında sıklıkla tacize maruz kalmalarına rağmen erkeklerle birlikte savaşa katılan kadın askerler cinsiyetlerini gizleyerek “Pedro Herrera” adıyla savaşmak zorunda kalmışlardır.
Öncelik SİVAS Olmalı
Öncelik SİVAS Olmalı
Derli toplu öte bir hayal ve ufka, o kadar hasret ki Sivas. Asırlar varki diriltilmeyi bekleyen bu şehir, hala diriltilemiyor.
Yüz Çöreği II
Yüz Çöreği II
Sürekli türküler okunur, maniler söylenir, şiirler okunur, halaylar çekilir.
SiVAS´ı Yeniden Anlamak
SiVAS´ı Yeniden Anlamak
Bu devin uyanması demek, Anadolu´da, yeni bir umudun da dirilişi demektir. Elindeki altın tasla, başını duvardan duvara vuran bu şehrin silkinerek “bizden bir şey olmaz” kalıbını yerle yeksan edip, emin adımlarla ötelere yönelmesi zamanıdır.
Türk Sinemasının Unutulmaz Replikleri
Türk Sinemasının Unutulmaz Replikleri
"Evlenince pembe pancurlu evimiz olacek Necla." "Aman Allahım, ne kadar mesudum!"
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
SİVAS Merkez Halil Rıfat Paşa Anadolu Lisesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle “Geçmişten Geleceğe Yön Veren kadınlarımız” isimli bir tiyatro sahneledi.
yağmur fotoğrafları
yağmur fotoğrafları
Hikâyeler gelip gider zihnimize, şiirler filizlenir yağmurun ayak izlerinden. Usul usul şarkılar yükselir yağmurun sustuğu yerden. Doğduğumuz köy, okuduğumuz uzak şehirler, çalıştığımız küçük kasabalar, özlediklerimiz sevdiklerimiz, toprağa verdiklerimiz siyah beyaz fotoğraflar gibi uçuşur buğulanan pencere önlerinde.
Yağmur
Yağmur
/Yağmur ince ince toprağa sinsin/
Bilime Sıra Gelsin Artık!
Bilime Sıra Gelsin Artık!
Üniversitede görevli pek çok hoca Osmanlı´nın son dönemlerinde adeta kronikleşmiş “beşik uleması” mantığını devam ettirme girişiminden ödün vermiyor.Rektör Yardımcısı Ali TAŞKIN´ın bir uygulaması ise şaşkınlık derecesinde.ÖSYM´ci TAŞKIN´ın kızını Fen Fakültesi Mikrobiyoloji alanında doktora yapmış olmasına rağmen içerik açısından farklı olmasına ve DANIŞTAY kararlarına rağmen döner sermayeden yararlandırma maksatlı Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji kadrosuna geçirmeye çalıştığı iddia edilmekte. Üstüne üstlük TAŞKIN´ın bir ayrıcalıklı hamle ile “üç dört aylık bir tez” bitirme işini de organize ettiği ve hali hazırda bir ismi de ayrıcalıklı kulvardan hoca yaptığı iddia ediliyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar