"Madımak" Bir "OD" Dur...
“Numune hastanesi üzerinden camii karşıtlığı yaratarak, camii ve külliye yapımı için kamuoyu oluşturmaya çalışmak doğru bir şey değildir.”
Tarih: 13.3.2018 19:14:54/ 1712okunma / 0yorum

“MADIMAK”bir  “OD ” dur…

2 Temmuz 1993.

O akşam, TVhaberleriniizleyen bütün dünya ve hatta olaylara şahit olan bizler bile şoka girmiştik. Hiç kimse böyle bir sonucu beklemiyordu.Olaylar sırasında5-10 kişilik bir provokatör bir grup ve40-50 kişilik gözü dönmüş  bir çekirdek kitle bunu nasıl yapabilmişti? Otel önünde ki  kalabalığın  tamamına yakını, hepimiz biliyoruz ki meraklı seyircilerdi.  Ancak görüntüleri izleyince gördük ki yarattığı algı çok farklıydı. O günden sonra, bu olay şehrimizin boynuna asılmış bir utanç belgesi olduve aslında Sivas´ı  her geçen gün, yedi bitirdi.

Yıl 2018,aradan 25 yıl geçti.  Son zamanlarda,  şehir yöneticilerimizin özellikle tayin olarak gelip gidenlerin ve milletvekillerinin  bazı davranışlarından,  Sivas olaylarını ve şehrin hassasiyetlerini  tam olarak  anlamadıkları kanaati bende oluşmaya başladı.

Çünkü devlet eliyle yapılmak istenen bir camii ve camii yapılacak bölgede bulunan devlet hastanesinin yıkılmak istenmesi   konusu,bir anda  “camii isteyenler” ve”camii istemeyenler” karşıtlığına dönüşmüş durumdadır.

 Numune hastanesi üzerinden, kent konseyinde başlayan tartışmalar, SRT televizyonunun sahibi arkadaşımızın “bu binayı fareler bastı yıkılsın ve hatta bu binayı Almanlar yapmış,öyleyse hemen yıkılsın”  sözleri ile nezih  bir şekilde devam ederken,  tartışmalar bir anda yön ve boyut değiştirdi.

 Bir yerden düğmeye basılmış gibi,İslami referanslı 44 adet cemaat, cemiyet, dernek, vakıf, sendika  ve  platform adı altındaki birileri aniden ortaya çıktı ve bu konuda bir bildiri yayınladı.

 Bildirilerinde, özetle şunları söylüyorlardı.

Diyorlar ki, “Numune hastanesi binası çürük ve etrafına tehlike saçıyor.”

Diyorlar ki, “Bu binanın hiçbir tarihi ve estetik özelliği yoktur.”

Diyorlar ki, “ihtiyaçtan dolayı burada camii ve külliye yapılması gerekiyor,  burası şehrin meydanı vasfında , hastane engel oluyor.”

 Bunların hiç birine katılmıyorum.  Söylediklerini de,  sırasıyla “yalan, riya, hülle  ve  bilgisizlik” olarak niteliyor ve lafı da fazla uzatmak istemiyorum.

 “Numune hastanesi üzerinden camii karşıtlığı yaratarak,  camii ve külliye  yapımı için kamuoyu oluşturmaya çalışmak doğru bir şey değildir.”

 Bakın, camii-külliye yapımını savunayım derken,  iş nerelere kadar gidebiliyor? Bu  bildiride imzası bulunan  derneklerden birinin başında ki hoca efendi,  rüyasını  anlatarakdiyor ki, “ …peygamber efendimiz ile okul masalarımız gibi  karşılıklı olarak oturmuştuk, siz (peygamber)bembeyaz kağıtlara yüzlerce belki binlerce isim yazmış,  onları  onlarca zarfa katlayıp koymuş ve bana uzatıp vermiştiniz,  gönlüme gelen ise o yazdığınız isimlerin imanına vesile olacaklarımızın müjdesiydi…”diyor.  Bu anlatıma göre, bu hoca efendi  özellikle  peygamberimiz tarafından  görevlendirilmiş,   memleketi hidayete erdirmeye azmetmiş  ve kendini camii ve külliye yapımına  adamış  bir muhteremdir. Ancak bu muhteremin, Sayın Cumhurbaşkanının karşısına çıkartılarak, kafasında takkesi ile camii-külliye proje sunumunun yaptırılması dikkatlerden de kaçmamıştır. 

 Fetullah Gülen´in rüyalı anlatımlarına ne kadar da benziyor? Bu hoca efendinin hitabetinde  ağlama, zırlama var mı?Onu bilemiyorum.

 Hastane yıkılmasın derken, nerden girdik, nereye geldik?

İster komplo teorisi deyin, ister  eyyam,  yaşadığımız bu olay ve bu  kişiler  ile  oluşturulan hava,  bana  Madımağı  anımsatmaktadır.

Madımak  senaryosu  şöyle değil miydi?

Önce birileri çıkıp dinsizliğe-imansızlığa karşıprovokasyon altyapısınıoluşturur. Somut  bir nesne hedef gösterilerek, meyilli insanlar güdülenir  ve o nesnel  hedef imha ettirilir. Son hamlede ise hedef ile özdeşleştirilen insanlarsuçlu ilan edilip, kargaşaortamında ve kim vurdu ya gitti şeklinde,  halli sağlanır.

Şimdi hatırladınız değil mi?

Bu şehir için o tarihten sonra artık, madımak sadece bir “ot” değildir, bu şehrin hafızasında ki, bir “od” tur.Onun için şehri yönetenlerin ve milletvekillerimizin, Sivas olaylarını yeniden okumalarını ve  aklı yetenlerle yeniden analiz  yapmalarını öneriyorum. 

Tacettin KEPENEK
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Madımak
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
FETÖ Davaları Nasıl Gidiyor?
FETÖ Davaları Nasıl Gidiyor?
Abdurrahman DİLİPAK´tan çok önemli analizler...
Sivas´ta Şair Bir Şehzade
Sivas´ta Şair Bir Şehzade
SİVAS Yukarı Tekke´de bulunan Şehzade Bayezıd, iyi bir şehzade olmanın ötesinde aynı zamanda şair biriydi. Babası Kanuni Sultan Süleyman´a yazdığı o muhteşem şiiri hala dillerden düşmüyor.
Huzur Nerede Sahi?
Huzur Nerede Sahi?
Arayışlar nereye götürüyor insanoğlunu? Bitmez tükenmez koşturmaların insan ruhunu berhava eden cenderesi ne zaman son bulacak?
ATALAR DER Kİ:
ATALAR DER Kİ:
/büyük lokma ye, büyük söz söyleme/
SİVAS´ın Zihniyeti Değişmeli
SİVAS´ın Zihniyeti Değişmeli
Osman ÇELİK Yazdı...
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Her “hak” almasında derdi ki; “Allahım beni bana bırakma.”Bu bilge sözü akşama kadar belki yüz defa söyler idi. “Allahım beni bana bırakma, Allahım beni bana bırakma…”
Bu ŞEHİRDE Kuşlar Aç Kalmaz!
Bu ŞEHİRDE Kuşlar Aç Kalmaz!
Hiçbir zaman terk etmeyip tüneyecek bir ağaç bulan serçeler, hiçbir gün yiyecek sıkıntısı çekmediler. Bayat ekmekleri parçalayarak serçelerin önüne sunan şehrin insanının, genlerinde taşıdığı merhamet ışığını söndürmemesi ümitli olmamız için yeter de artar bile…
Memleket...
Memleket...
Sonra Sivas´a dönmek için araba tuttuk. Yolda giderken ‘Ah, unuttum´ dedi: ‘Buranın karayemişleri meşhurdur. Anam beni İstanbul´a mektebe gönderirken yanıma torba içinde yemişler vermişti, onları yiyerek gelmiştim. Benim memleket sevgim, yemişle başlar. Geri dönüp alalım.´
SAVUNAN GAZETE
SAVUNAN GAZETE
Her olumsuzluğa karşı CESUR ADAMLARIN bir araya gelip şehri savunduğu SİVAS POSTASI, Türkiye´nin en çok okunan YERELgazetesi olarak yayın hayatında iz bırakıyor...
Bir Siyah Sancaktır Gece
Bir Siyah Sancaktır Gece
Emsali Karaduman Yazdı...
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Kumru kuşları “hu hu” diyorlar, aşağıda da Fakı Amca “hu hu” diyordu. Bir Ramazan Amca, bir kuşlar, sıralarını sekitmeden “hu hu” diyorlardı.
Yalansın Dünya Yalan!
Yalansın Dünya Yalan!
Edebiyatımızıın "Dede Korkut" u 88 yaşındaki şair Bahaettin Karakoç, Kahramanmaraş´ta tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.
Ya Sivas Postası Olmasaydı?
Ya Sivas Postası Olmasaydı?
SİVAS´ta gündemi sadece ama sadece SİVAS POSTASI Belirler...
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Dedim ona ki “DÖNDÜ Bacı un helvası yapmayı bilirsin” dedim. Dedi ki “gadasın aldığım SİVASLI mısın yoksa” dedi.
Belediye BAŞKANI Kim Olmalı?
Belediye BAŞKANI Kim Olmalı?
Osman ADA Yazdı...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar