"Koyun Can Derdinde Kasap Et Derdinde"
Çünkü, son yıllarda toplumun değer yargıları ve hayata bakışı özellikle kadınlarda ve gençlerde oldukça değişti. “Bu devirde paran oldu mu;adamsın, saygı görürsün, bütün kapılar açılır, işin yürür, her şeye sahip olursun vs. vs. “ kanaati, bir değer yargısı olarak artık topluma yerleşti. Bu olgu, on altı yıllık AK parti iktidarınınbirçok hayırlı işinin ve eserinin yanında,olumsuz anlamda ki eserlerinden biri oldu.
Tarih: 9.5.2018 06:34:26/ 1035okunma / 0yorum

“KOYUN CAN DERDİNDE, KASAP ET DERDİNDE”

Demokrasiler de ülke idaresine talip olan ve seçilme hakkını kullanmak isteyen, acele seçimin milletvekili aday adayları,başvurularını yaptılar.

Bunların bir kısmı daha önce milletvekili olmuş veya  hali hazırda milletvekili olanlar.

Bir kısmıdaha önce listeye girmiş,  seçilememiş  veyalisteye girememiş olsa da bir sonra ki seçime kadar devlet kadrolarında ballı maaşlarla koruma altına alınmış olanlar.

Bir kısmı ise icazet almış havasında olanlar yani il başkanlığı ve belediye başkanlığı makamlarından istifa edip milletvekili aday adayı olanlar.

Ve büyük bir kısmı da, inanmış hayalperestler, kendilerini tescil ettirmek isteyen uyanıklar ve egosunu tatmin edenler.

Yani işin bu tarafından bakınca“Koyun can derdinde, kasap et derdinde” iken, bütün  bunların hepsi  bir yana bu seçime damgasını  vuracak  asıl konu  ekonomik vaatler ve gelişmeler olacağa benziyor.

24 Haziran seçimleri,  yönetim sisteminin değişeceği,  ülkenin yeni  bir yola  gireceği,tarihibir seçim olacak. Ancak bu seçimde,  seçim önü  gelişmelerdiğerlerinden  çok farklı  seyrediyor.

Farkında mısınız? Hükümet ekonomik anlamda,önlem üzerine önlem, paket üzerine paket açıklıyor.Yaşanan ekonomik kriz yetmezmiş gibi bir de cumhuriyet tarihinin en önemli seçiminin kazanılması lazım. Ne de olsa bu yolu kendileri açtılar.

Emekliye ikramiye, imar barışı (affı), öğrenci affı,  yaşlılık aylığının iki katına çıkarılması, yeni üniversiteler açılması,  vergi ve bazı alacakların yeniden yapılandırılmasıderken,zorlu bir seçim ekonomisisürecinegirmiş durumdayız.

Halbuki, önce ki seçimlerde AK parti, seçim ekonomisi  uygulamaz  veya  benimsemezdi.

Muhalefet de, durumu okuyor ve sesini  çıkarmıyor yani tuzağa düşmüyorlar. Daha fazlasına zorluyorlar. Zaten hükümetin  açıkladığı ve şu ana kadar verdikleri  milleti tatmin etmiş gibi görünmüyor. Daha ileri adımlar atılmasını bekliyor. Bu sayede,  hiç değilse bu güne kadar düzeltilemeyen gelir dağılımı,belki bir nebze düzeltilebilir.

Ancak, hiçbir cumhurbaşkanı  adayı“kaşıkla verip kepçeyle alırım, nasılsa!” Diye, yanlış bir düşünceye de kapılmamalıdır.

Seçilecek  Cumhurbaşkanı,  aynı zamanda  yıllık enflasyonu en fazla  %5´te tutmalı, kişi başı milli geliri on beş bin dolara çıkarabilecek politikalar geliştirmeli, cari açığı sıfıra çekebilmeli,  Yıllık büyüme oranını %6´nın altına düşürmemelidir.

İşte bu seçimde, bunları yapabileceğini gözü kesen, projesi, bilgisi , ekibi ve inancı olan kazanmalıdır.

Çünkü, son yıllarda toplumun değer yargıları ve hayata bakışı özellikle kadınlarda ve gençlerde oldukça değişti.  “Bu devirde paran oldu mu;adamsın, saygı görürsün, bütün kapılar açılır, işin yürür, her şeye sahip olursun  vs. vs. “ kanaati, bir değer yargısı olarak artık topluma yerleşti. Bu olgu, on altı yıllık AK parti iktidarınınbirçok hayırlı işinin ve eserinin yanında,olumsuz anlamda ki eserlerinden biri oldu.

Seçim önü gelişmeleri analiz edince, liderlerin de bunu gördüğünü ve bu realiteye göre politika ürettiklerini düşünüyorum.Ancak kim kazanırsa kazansın bu işin arkası daha da zor görünüyor.

Tacettin KEPENEK

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Koyun Derdinde Kasap Derdinde
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bu EŞSİZ Yer SAHİPSİZ!
Bu EŞSİZ Yer SAHİPSİZ!
Deniz gibi berrak suyu, bir birinden farklı kuş türleri, eşsiz doğası ve seyir alanları ile keşfedilmeyi bekleyen Hafik Gölü, her ne hikmetse değerlendirilemiyor. SİVAS İl Özel İDARESİ vasıtasıyla artık bu eşsiz doğa harikasının değerlendirilmesi bekleniyor...
Seçim Sathı
Seçim Sathı
Üzeyir YİĞİT Yazdı
"SIR"
"SIR"
Kirkor DEĞİRMENCİYAN yazdı...
UFKA BAK UFKA!
UFKA BAK UFKA!
Komşumuz MALATYA, Sinema dünyasının önde gelen isimleri ile 8. FİLM FESTİVALİNİ yaparken, SİVAS “Etli Pideyi” tescil ettirip, sosyal deney ile deyim yerindeyse “dilenciliği” özendiriyor.
Bölük Pörçük
Bölük Pörçük
Abdullah ÇÜRÜKLÜ Yazdı...
Buhara´dan SİVAS´a II
Buhara´dan SİVAS´a II
İbrahim BALABAN Yazdı...
Adil DARICI Rahmetle Anılıyor
Adil DARICI Rahmetle Anılıyor
Güzel insanlar, güzel izler bırakırlar insan hafızasında…Varlar ve yoklar içinde devinip duran dünya, zarif bir insanı konuk etti az bir zaman… Ve o iyi insanlar, doru atlara binerek, sonsuzluğa doğru uzanıverdiler apansız…
Yeni Bir SİVAS Düşlemeli
Yeni Bir SİVAS Düşlemeli
Çekememezlik, bir birinin kuyusunu kazma, ben olmayayım sen de olma türü sığ zihniyet tortuları bir kenara bırakılarak, “biz varız ve bütün hayalimiz şehrimizin ortak geleceğidir” felsefi derinliğine odaklanma zamanıdır…
Vali AYHAN
Vali AYHAN
Abdülhadi GÜLER Yazdı...
SUBLİMİNAL Saçmalık!
SUBLİMİNAL Saçmalık!
Komşumuz MALATYA Film Festivali ile Türk Sinemasının duayenlerini MALATYA´da ağırlayıp Türkiye ve Dünya sinemasının dikkatini çekerken, SİVAS´ın “abi 5 lira verebilir misin” türü üretmeden tüketme subliminal mantığı ile gündem olması hayret ve ibret ile izleniyor.
Türkülerle Söyleşiriz
Türkülerle Söyleşiriz
Bilir misin kırık gönüllerin yanık türkülerle sarmaş dolaş sohbetini? Duyar mısın yıkık hayallerin viran köşelerinden yankılanan türkülü inlemeleri? Anlar mısın hayat bilmecesinin türkülerle yolladığı sır perdelerini?
Turan TOPGÜL
Turan TOPGÜL
Üzeyir YİĞİT Yazdı
"Oyalı Yazma"
"Oyalı Yazma"
Bir şafak vakti at arabası ile Babam, Ben, Anam ve TATAR Emmi yola çıktı. KUŞLUK zamanı köye vardık. TATAR HOCA önde biz arkada vardık TÜRBE HOCASININ elini öptük.
Kitaplarla Yola Devam
Kitaplarla Yola Devam
Yazarımız Meral DEMİR´in kitapları beğeni ile takip ediliyor.
Bürokratlıktan VALİLİK Makamına
Bürokratlıktan VALİLİK Makamına
Bülent ÖZÇELİK Yazdı...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar