"Koyun Can Derdinde Kasap Et Derdinde"
Çünkü, son yıllarda toplumun değer yargıları ve hayata bakışı özellikle kadınlarda ve gençlerde oldukça değişti. “Bu devirde paran oldu mu;adamsın, saygı görürsün, bütün kapılar açılır, işin yürür, her şeye sahip olursun vs. vs. “ kanaati, bir değer yargısı olarak artık topluma yerleşti. Bu olgu, on altı yıllık AK parti iktidarınınbirçok hayırlı işinin ve eserinin yanında,olumsuz anlamda ki eserlerinden biri oldu.
Tarih: 9.5.2018 06:34:26/ 950okunma / 0yorum

“KOYUN CAN DERDİNDE, KASAP ET DERDİNDE”

Demokrasiler de ülke idaresine talip olan ve seçilme hakkını kullanmak isteyen, acele seçimin milletvekili aday adayları,başvurularını yaptılar.

Bunların bir kısmı daha önce milletvekili olmuş veya  hali hazırda milletvekili olanlar.

Bir kısmıdaha önce listeye girmiş,  seçilememiş  veyalisteye girememiş olsa da bir sonra ki seçime kadar devlet kadrolarında ballı maaşlarla koruma altına alınmış olanlar.

Bir kısmı ise icazet almış havasında olanlar yani il başkanlığı ve belediye başkanlığı makamlarından istifa edip milletvekili aday adayı olanlar.

Ve büyük bir kısmı da, inanmış hayalperestler, kendilerini tescil ettirmek isteyen uyanıklar ve egosunu tatmin edenler.

Yani işin bu tarafından bakınca“Koyun can derdinde, kasap et derdinde” iken, bütün  bunların hepsi  bir yana bu seçime damgasını  vuracak  asıl konu  ekonomik vaatler ve gelişmeler olacağa benziyor.

24 Haziran seçimleri,  yönetim sisteminin değişeceği,  ülkenin yeni  bir yola  gireceği,tarihibir seçim olacak. Ancak bu seçimde,  seçim önü  gelişmelerdiğerlerinden  çok farklı  seyrediyor.

Farkında mısınız? Hükümet ekonomik anlamda,önlem üzerine önlem, paket üzerine paket açıklıyor.Yaşanan ekonomik kriz yetmezmiş gibi bir de cumhuriyet tarihinin en önemli seçiminin kazanılması lazım. Ne de olsa bu yolu kendileri açtılar.

Emekliye ikramiye, imar barışı (affı), öğrenci affı,  yaşlılık aylığının iki katına çıkarılması, yeni üniversiteler açılması,  vergi ve bazı alacakların yeniden yapılandırılmasıderken,zorlu bir seçim ekonomisisürecinegirmiş durumdayız.

Halbuki, önce ki seçimlerde AK parti, seçim ekonomisi  uygulamaz  veya  benimsemezdi.

Muhalefet de, durumu okuyor ve sesini  çıkarmıyor yani tuzağa düşmüyorlar. Daha fazlasına zorluyorlar. Zaten hükümetin  açıkladığı ve şu ana kadar verdikleri  milleti tatmin etmiş gibi görünmüyor. Daha ileri adımlar atılmasını bekliyor. Bu sayede,  hiç değilse bu güne kadar düzeltilemeyen gelir dağılımı,belki bir nebze düzeltilebilir.

Ancak, hiçbir cumhurbaşkanı  adayı“kaşıkla verip kepçeyle alırım, nasılsa!” Diye, yanlış bir düşünceye de kapılmamalıdır.

Seçilecek  Cumhurbaşkanı,  aynı zamanda  yıllık enflasyonu en fazla  %5´te tutmalı, kişi başı milli geliri on beş bin dolara çıkarabilecek politikalar geliştirmeli, cari açığı sıfıra çekebilmeli,  Yıllık büyüme oranını %6´nın altına düşürmemelidir.

İşte bu seçimde, bunları yapabileceğini gözü kesen, projesi, bilgisi , ekibi ve inancı olan kazanmalıdır.

Çünkü, son yıllarda toplumun değer yargıları ve hayata bakışı özellikle kadınlarda ve gençlerde oldukça değişti.  “Bu devirde paran oldu mu;adamsın, saygı görürsün, bütün kapılar açılır, işin yürür, her şeye sahip olursun  vs. vs. “ kanaati, bir değer yargısı olarak artık topluma yerleşti. Bu olgu, on altı yıllık AK parti iktidarınınbirçok hayırlı işinin ve eserinin yanında,olumsuz anlamda ki eserlerinden biri oldu.

Seçim önü gelişmeleri analiz edince, liderlerin de bunu gördüğünü ve bu realiteye göre politika ürettiklerini düşünüyorum.Ancak kim kazanırsa kazansın bu işin arkası daha da zor görünüyor.

Tacettin KEPENEK

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Koyun Derdinde Kasap Derdinde
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Babaannem Derdi ki
Babaannem Derdi ki
Meral DEMİR Yazdı...
Şehre Yakışmıyor!
Şehre Yakışmıyor!
Sivas Merkez KONGRE LİSESİ yan tarafında yıllardır harabe halinde bekleyen bina, şehir merkezine yakışmıyor. NAZİ ALMANYASI işkence binalarına benzeyen bu yapıya BELEDİYENİN neden müdahale etmediği anlaşılamıyor.
Yorgun Süvari
Yorgun Süvari
Yalnızlıklar rıhtımı ruhsuz şehirlerin aylak sokakları, sebepsiz acıların mirasını aktarır. Kırılgan gölgelerin selidir kalabalıklar. Afili yalnızlıklar armağanıdır bitkin kaldırımlar. Pespaye adamların siluetine mahkûm yorgun bakışlar çoğaltıyor zaman
İnsanı İDDİASINDAN Vururlar!
İnsanı İDDİASINDAN Vururlar!
SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi İLAHİYAT FAKÜLTESİ hocaları, “hakkaniyet ve liyakat” üzre bir duruş göstermediklerinden dolayı eleştiri alıyorlar. Özellikle alanları olmadığı halde bazı fakültelere Dekan olan İLAHİYATÇI kardeşlerin, her şart ve durumda diğer dekanlıklar için de yoğun çaba göstermeleri ibretle izleniyor.
Sayın Rektör
Sayın Rektör
Tacettin KEPENEK Yazdı...
Sivas Kışa Hazırlanıyor!
Sivas Kışa Hazırlanıyor!
Sivas Mutfağının en önemli unsurlarından biri olan “bulgur kaynatma” geleneği bu sene de tamamlandı. Eylül başı gibi bulgurlarını kaynatarak değirmenlerde öğüten SİVAS´ın köy ve kasaba insanları, kış hazırlığının en önemli besinini de hazırlamış oldu.
Sizi Alkışlıyoruz!
Sizi Alkışlıyoruz!
Yolda kalmışlara, kimsesizlere, dizinde derman olmayan yaşlılara, kıyıdan köşeden geçenlere, kimsin nicesin, diye sormadan her CUMA günü sıcak yemek ikram eden DENİZ YILDIZLARI DERNEĞİ, sessiz sedasız bir erdemi şehirde yaşatmaya devam ediyor.
KARADEMİR de Favori!
KARADEMİR de Favori!
Yerel seçimlere 6 ay gibi kısa bir süre kala AK PARTİLİLER Belediye Başkan arayışlarına ara vermeden devam ediyorlar.Bu gelenekte ismi her daim ön planda olan Halil İbrahim KARADEMİR´in de ismi Belediye Başkanlığı için geçiyor.
Memleket...
Memleket...
Sonra Sivas´a dönmek için araba tuttuk. Yolda giderken ‘Ah, unuttum´ dedi: ‘Buranın karayemişleri meşhurdur. Anam beni İstanbul´a mektebe gönderirken yanıma torba içinde yemişler vermişti, onları yiyerek gelmiştim. Benim memleket sevgim, yemişle başlar. Geri dönüp alalım.´
Yükselen Dolara Karşı, Yükselen Vicdan
Yükselen Dolara Karşı, Yükselen Vicdan
Yusuf Ağah Yazdı
Bir Fikir!
Bir Fikir!
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İLAHİYAT FAKÜLTESİ, eğitim öğretime devam ederken, burada eğitim gören öğrenciler için “KANAAT DERSİ” konulmasının faydalı olacağı öngörülüyor.Özellikle pek çok İLAHİYAT MEZUNUNUN alanı olsun olmasın pek çok kurum idareciliği için yoğun çaba gösterdikleri gözlemlenirken, KANAAT DERSİ´nin faydalı olacağı belirtiliyor.
Dağların Türküsü
Dağların Türküsü
Hüseyin KAYA Yazdı...
GANDİ´yi Örnek Alabilir!
GANDİ´yi Örnek Alabilir!
Göreve gelir gelmez, AUDİ marka otomobil aldıran Rektörün, yerli üretimi desteklemek için Kongre Müzesi önünde elektirikli çalışan akülü araba benzeri komik arabaya binmesi gülümsemelere neden olmuştu. Hatta Rektörün AUDİ´ye binmeyerek yerli üretime destek için AUDİ´yi sattırıp, gelirini araba çalışmalarına bağışlayacağı zannedilmişti.
SAVUNAN GAZETE
SAVUNAN GAZETE
Her olumsuzluğa karşı CESUR ADAMLARIN bir araya gelip şehri savunduğu SİVAS POSTASI, Türkiye´nin en çok okunan YERELgazetesi olarak yayın hayatında iz bırakıyor...
Umut...
Umut...
/ Şu göğüs kafesimi genişleten umudum var oldukça/
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar