"Koyun Can Derdinde Kasap Et Derdinde"
Çünkü, son yıllarda toplumun değer yargıları ve hayata bakışı özellikle kadınlarda ve gençlerde oldukça değişti. “Bu devirde paran oldu mu;adamsın, saygı görürsün, bütün kapılar açılır, işin yürür, her şeye sahip olursun vs. vs. “ kanaati, bir değer yargısı olarak artık topluma yerleşti. Bu olgu, on altı yıllık AK parti iktidarınınbirçok hayırlı işinin ve eserinin yanında,olumsuz anlamda ki eserlerinden biri oldu.
Tarih: 9.5.2018 06:34:26/ 744okunma / 0yorum

“KOYUN CAN DERDİNDE, KASAP ET DERDİNDE”

Demokrasiler de ülke idaresine talip olan ve seçilme hakkını kullanmak isteyen, acele seçimin milletvekili aday adayları,başvurularını yaptılar.

Bunların bir kısmı daha önce milletvekili olmuş veya  hali hazırda milletvekili olanlar.

Bir kısmıdaha önce listeye girmiş,  seçilememiş  veyalisteye girememiş olsa da bir sonra ki seçime kadar devlet kadrolarında ballı maaşlarla koruma altına alınmış olanlar.

Bir kısmı ise icazet almış havasında olanlar yani il başkanlığı ve belediye başkanlığı makamlarından istifa edip milletvekili aday adayı olanlar.

Ve büyük bir kısmı da, inanmış hayalperestler, kendilerini tescil ettirmek isteyen uyanıklar ve egosunu tatmin edenler.

Yani işin bu tarafından bakınca“Koyun can derdinde, kasap et derdinde” iken, bütün  bunların hepsi  bir yana bu seçime damgasını  vuracak  asıl konu  ekonomik vaatler ve gelişmeler olacağa benziyor.

24 Haziran seçimleri,  yönetim sisteminin değişeceği,  ülkenin yeni  bir yola  gireceği,tarihibir seçim olacak. Ancak bu seçimde,  seçim önü  gelişmelerdiğerlerinden  çok farklı  seyrediyor.

Farkında mısınız? Hükümet ekonomik anlamda,önlem üzerine önlem, paket üzerine paket açıklıyor.Yaşanan ekonomik kriz yetmezmiş gibi bir de cumhuriyet tarihinin en önemli seçiminin kazanılması lazım. Ne de olsa bu yolu kendileri açtılar.

Emekliye ikramiye, imar barışı (affı), öğrenci affı,  yaşlılık aylığının iki katına çıkarılması, yeni üniversiteler açılması,  vergi ve bazı alacakların yeniden yapılandırılmasıderken,zorlu bir seçim ekonomisisürecinegirmiş durumdayız.

Halbuki, önce ki seçimlerde AK parti, seçim ekonomisi  uygulamaz  veya  benimsemezdi.

Muhalefet de, durumu okuyor ve sesini  çıkarmıyor yani tuzağa düşmüyorlar. Daha fazlasına zorluyorlar. Zaten hükümetin  açıkladığı ve şu ana kadar verdikleri  milleti tatmin etmiş gibi görünmüyor. Daha ileri adımlar atılmasını bekliyor. Bu sayede,  hiç değilse bu güne kadar düzeltilemeyen gelir dağılımı,belki bir nebze düzeltilebilir.

Ancak, hiçbir cumhurbaşkanı  adayı“kaşıkla verip kepçeyle alırım, nasılsa!” Diye, yanlış bir düşünceye de kapılmamalıdır.

Seçilecek  Cumhurbaşkanı,  aynı zamanda  yıllık enflasyonu en fazla  %5´te tutmalı, kişi başı milli geliri on beş bin dolara çıkarabilecek politikalar geliştirmeli, cari açığı sıfıra çekebilmeli,  Yıllık büyüme oranını %6´nın altına düşürmemelidir.

İşte bu seçimde, bunları yapabileceğini gözü kesen, projesi, bilgisi , ekibi ve inancı olan kazanmalıdır.

Çünkü, son yıllarda toplumun değer yargıları ve hayata bakışı özellikle kadınlarda ve gençlerde oldukça değişti.  “Bu devirde paran oldu mu;adamsın, saygı görürsün, bütün kapılar açılır, işin yürür, her şeye sahip olursun  vs. vs. “ kanaati, bir değer yargısı olarak artık topluma yerleşti. Bu olgu, on altı yıllık AK parti iktidarınınbirçok hayırlı işinin ve eserinin yanında,olumsuz anlamda ki eserlerinden biri oldu.

Seçim önü gelişmeleri analiz edince, liderlerin de bunu gördüğünü ve bu realiteye göre politika ürettiklerini düşünüyorum.Ancak kim kazanırsa kazansın bu işin arkası daha da zor görünüyor.

Tacettin KEPENEK

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Koyun Derdinde Kasap Derdinde
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SİVAS´a İkinci Üniversite
SİVAS´a İkinci Üniversite
Cumhuriyet Üniversitesinin bilimsellikten uzak görüntüsünün yerine Sivas Bilim ve Teknik Üniversitesi Sivas´tan geleceğe ışık tutacak bilim insanlarının yuvası haline gelebilir ve yıllarca özlem duyduğumuz gerçek manada liyakatle yönetilen bir kurumsal yapıya sahip olur.
Ve Kudüs Şehri
Ve Kudüs Şehri
/Ve Kudüs şehri. Gökte yapılıp yere indirilen şehir/
Nükleer Tıp Servisi Kapatılıyor mu?
Nükleer Tıp Servisi Kapatılıyor mu?
Nükleer Tıp Servisi kapatılmış durumda bu durumda olan hastalar çareyi Cumhuriyet Üniversitesine gitmekte bulurlar ancak; oradada 5 hasta kabulü yapıldığından bu hastalarımız parası olanlar Kayseri yada Ankara iline gidecek zaten parası olmayanın Nükleer Tıp´a ne ihtiyacı var.
Aksu Festivali Başladı
Aksu Festivali Başladı
GİRESUN Festival heyecanını yaşıyor. Yaklaşık 3 Bin yıllık bir geleneği ifade eden Aksu Festivalinin 41.si başladı.
SİVAS´ta Benlik Açmazı
SİVAS´ta Benlik Açmazı
Dillerden düşmeyen tek şey, Sivas´ın kalkınması gerektiğidir. Lakin, bu sözlerin de içinin doldurulması lazımken, her ne hikmetse şehrimizde bu minvalde ortak bir çalışma da vücut bulamıyor.
Kötü Kapanmış Yara
Kötü Kapanmış Yara
hayat hatırlamaktır...
Gönle Dair...
Gönle Dair...
Yorulacaksan, zorlanacaksan, şikayetçi olacaksan, keşkelere sığınacaksan, söze ama diye başlayacaksan; girme aşk yoluna.´ - Mevlana
Merhamet...
Merhamet...
Yüreklerin o dingin seyri alemini, nasıl da katlettik hunharca? MERHAMET; ağaca, kuşa dağa taşa merhamet…MERHAMET, sızım sızım bir yangın yerini abı hayata çeviren merhamet!..
SİVASLILAR Her Şehirde!
SİVASLILAR Her Şehirde!
Sivaslılar yurdun dört bir bucağına dağılmış vaziyette.SİVASLILAR´ın en çok yaşadığı illerin başında İSTANBUL, ANKARA, KAYSERİ, İZMİR gelmekte. Bu illerin her birinde 50 binin üzerinde SİVASLI yaşarken, diğer illerde de SİVASLILAR epey bir varlık oluşturuyorlar.
ORUÇ GÜNLÜĞÜ
ORUÇ GÜNLÜĞÜ
Gönül iner nağmesini yitirmiş zamanlardan bu yana. Çizim çizim ayın ilk hali ile başlayan Ramazan heyecanı, bir cümle insanı mesut ede dursun, hengamaler hengamesinden inip çıkan çocuklar kadar kimsecikler sevinemez. Sahurun abı hayatını içselleştiren toprak suretli analar, ne bilinmez sukut ile yana yakıla dururlarsa dursunlar, seherin ilk ışıklarında yaktıkları tandırları ilk önce hazırlarlar Ramazan bereketine...
´İYİ´ değil; ´İYİ OLANLAR´ kazanmalı....
´İYİ´ değil; ´İYİ OLANLAR´ kazanmalı....
Bu şehrin sonunu düşünmeyecek gerektiğinde şeref, haysiyet ve onuru haricinde her şeyini ortaya koyabilecek yumruğu sert kalbi bir o kadar temiz korkusu olmayan siyasilere ihtiyacı var... Ne kendini mercedes gibi gösteren şahinlere ne bilginlere ne ürgüplere vs vs vs...
Siyonizm ve Filistin´in Felaketi: Nekbe
Siyonizm ve Filistin´in Felaketi: Nekbe
Siyonizm terim olarak siyasal bilimler jargonuna 1893 yılında girmiştir; hem politik bir hareketi hem de ideolojik bir inancı temsil etmektedir. Teorisyenliğini büyük oranda Theodore Herzl´in yaptığı ‘Yahudi Sorunu´nun ancak Yahudilerin kendilerine ait bir devletin kurulmasıyla çözülebileceği kanaatiyle oluşturulmuş bir harekettir.
Ateşten Gömlek Giyindi!
Ateşten Gömlek Giyindi!
STSO´da yeni dönem başladı. Yeni BAŞKAN Mustafa EKEN´i zorlu bir maraton bekliyor. Yenilik ve değişim felsefesi ile yola çıkan EKEN ve gurubunun, en kısa zamanda hedeflerini kamuoyuna deklare etmeleri bekleniyor. Şehirdeki değişimin ilkini hayata geçiren Mustafa EKEN´in Oda, Borsa, Birlik ve STK´larda kronikleşmiş saltanatlara da şerh düşeceği yorumlanıyor. Yeni Başkan Mustafa EKEN´in, seçilen STSO Başkanının görev anlayışını 2 dönem ile sınırlı tutarak, ODA, BİRLİK, BORSA ve STK´lardaki hantallık ve çürümenin de önünü keseceği ümit ediliyor.
her gün biraz daha eksiliyoruz
her gün biraz daha eksiliyoruz
Hangi sır içindeki sır, başka bir sırra gebedir? Hangi ulvi heyecan ve ideal, yüreği rehin alan bir adanmışlığın adanmışlığıdır?
ARAKAN´a Gitti!
ARAKAN´a Gitti!
SİVAS´ın yetiştirdiği önemli kanaat ve gönül insanlarından biri olan Gıyaseddin KARATEPE, TİKA Görevlisi olarak gittiği ülkelerde Türkiye´nin şefkat elini oralara ulaştırmaya devam ediyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar