KiTAP GÜNLERİ Amatörleşiyor
Maalesef burada da SİVAS´a ait olan bir hastalık gün yüzüne çıkmaktadır. Bir kurum bu işi üstlendiğinde diğerleri nasıl olsa bu işi onlar yapıyor diyerek kenara çekilmekte ve rutini kutsamaktadır.
Tarih: 6.7.2018 20:29:03/ 1659okunma / 2yorum

ŞEHRİN kitapla ünsiyeti hususunda Kitap günlerini 7.sine doğru yol alırken, geçen yıllara benzer bir hazırlığın olduğunu görmek üzüntü verici.

Kendini yenileyemeyen düşünceler, hedefler ve idealler, günü gelir gerileme seyrine dahil olurlar.

Önümüzdeki dönem yaşanacak olan Kitap Günleri, düşünsel anlamda bir gerileme içerisine gireceğe benziyor.

Bunda en önemli etkenin, “lokal bazda hareket” handikabıdır. Tabi diğer etkenleri saymaya gerek yok.

Görünen o ki, Kitap Günleri´ni kucaklayacak etkin bir felsefi yorumlama oluşturulamamaktadır.

Elbette yapılan Kitap Günleri çalışmalarını alkışlamakla birlikte artık yedincisine hazırlık yapılan şu günlerde, yeni düşüncelerle bu anlamlı zamanı taçlandırmak icap etmez mi?

Biliyorum ki kapsamlı bir gayret içine girileceğe benzemiyor. Gelen yazarları ağırlamak, o zamanların sorunsuz geçmesini sağlamak gibi bir düşünce, yapaylık sarmalına girmiş bulunmaktadır.

Peki ne yapmalı? Nasıl etmeli de Kitap Günleri´ni içine girdiği sıradanlık dışına çıkarmalı?

Kabul edelim ki, bu şehirde bir kültür ekibi bulunmamaktadır. Hiçbir kurumun Kitap Günlerini entelektüel bir ufka taşıma noktasında, felsefi duruşu ve birikimi mevcut değildir.

İl Özel İdaresi´nin teknik ekibinin sorunsuzca günleri tamamlaması elbette bir başarı, lakin bu başarının kültürel ayağının da tamamlanması iktiza etmektedir.

Büyük Kitap Fuarlarını inceleyenler veya oraya gidenler bilirler ki, biz maalesef derli toplu bunu algılayamıyoruz. Şehrin tamamının bu günlere dahilini, sağlayamıyoruz. Bu konuda gerek reklam eksikliği gerekse cazibe oluşturma açısından bir beceriksizliğin olduğu ortada.

Çünkü sadece ama sadece alan içine hapsolunmuş Kitap Günleri´nde şehrin haberi dahi zar zor olmaktadır.

Kitap Günleri ve söyleşilerine yeterince insanın katılmaması da içler acısı. Hiçbir kurumun tam kadro etkinliklere katılmaması, kurum yöneticilerin nemelazımcı tutumları içler acısı gerçekten.

Sadece imza günü ve söyleşi esaslı Kitap Günlerini konumlandırmak, öte bir hayal ve medeniyet bilincinden de habersizliğin bir göstergesidir.

Aylar önce Kitap Günleri çalışmaları, geniş istişareler ile yapılması gerekirken, bu işi organize edenlerin istişari düşünceyi dikkate almayarak, kalıplarını belirledikleri şekilde aynen devam ettirme süreçleri, bu heyecanı söndürüp tekrara düşürmektedir.

Peki nasıl bir yol izlemeli?

Maalesef burada da SİVAS´a ait olan bir hastalık gün yüzüne çıkmaktadır. Bir kurum bu işi üstlendiğinde diğerleri nasıl olsa bu işi onlar yapıyor diyerek kenara çekilmekte ve rutini kutsamaktadır.

İşleyişi İl Özel İdaresi işi üstleniyor lakin, Kültür Müdürlüğü, Belediye, Üniversite, Milli Eğitim, STK´lar işin ucundan bile tutmamak için ipe un seriyorlar..

Sivas gibi okumayan, gündelik düşünsel plana hapsolmuş şehirde elbette, devasa etkinlikler zor ama imkansız değil.

Bu sene bu anlamlı günlerin felsefesini yaparak Türkiye´ye örnek olabilecek bir etkinlikler silsilesi düşünebiliriz.

Sadece yazarları ağırlama ve stant kurma gibi şekilsel yavanlıktan kurtularak, içeriğin daha da doldurulmasına dair düşünceler de yabana atılmamalı.

Biz çalıp biz söyleyelim kasaba mantığı çerçevesinde eğer bu işi devam ettirirsek, kişilere bağlı heyecan günü gelir yok olur gider.

Kurumsallaşmaya yönelik bir çaba elzemken, geçmiş yılların tekrarını yapmak, hem şehri, hem kurumları hem de düşünceyi tekrara sokar ki, bu açmazı kırmak için yıllarca yeni rönesansı eylemi hayata geçirmek gerekecek ki o da SİVAS için çok ama çok zor.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KiTAP GÜNLERİ Amatörleşiyor
Okuyucu Yorumları (2 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Şahin Yalçın
8.7.2018 12:32:52
Kitap günleri okulların açık olduğu günlerde yapılmalıdır.Köylerde ilçelerde okuyan öğrencilerimiz bu etkinliğe getirilmeli yazarlarla tanıştırılmalıdır.Bu etkinlik 4Eylül Sivas Kongresi ile alakalı ise onun ruhuna uygun yazarlar davet edilmelidir.Siyasallaşma olmamalı belirli bir cemaat mensupları davet edilmemeli konuşmacılar iyi analiz edilmelidir.Belediye işte birkaç kişi ile davetlileri belirliyor.Valilikte yine aynı yöntemle değerlendirme yapıyor.Entellektüel kitap okurlarının tavsiyeleri dikkate alınmalıdır.Okullar açık olduğu zaman düzenlenmesi gerekliliği ortadadır.Oran projesi olarak mı veya komşu şehirlerle ortak büyük kitap fuarları da düzenlenebilir.Yine de teşekkür ederiz emekleri geçenlere
Vedat Sapay
10.7.2018 19:00:38
Erzurum fuar işini Tüyap´a devretti ve daha profesyonel bir fuara kavuştu. Sivas tahta standlardan ve kültürün k´sinden haberi olmayan yetkililerden kurtulamadı.
Sivas Benim Yüreğimde...
Sivas Benim Yüreğimde...
Mustafa BALEL İle Söyleşi...
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Sivas kamuoyunun nabzını sadece SİVAS POSTASI tutar...
SİVAS´ta Son Tablo!
SİVAS´ta Son Tablo!
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Bizim SİVASLI da haber yollamış ki, “KIZI verdik ama ZERUN buğdayı vermedik ki” demiş…
İŞGÜZARLIĞA GEREK YOK!
İŞGÜZARLIĞA GEREK YOK!
Numune Hastanesinde özellikle KALP Bölümünde hastalar için aciliyet taşıyan bazı cihazların arızalı olduğu ve gelen kalp hastalarının başka hastanelere sevk edildiği ortada dururken, bu sorunları çözme becerisi gösteremeyen BAŞHEKİMLİĞİN geçtiğimiz günlerdeki bir hareketi “bu da olmaz” dedirten cinsten…
Ölü Bir Şehirde Yaşamak...
Ölü Bir Şehirde Yaşamak...
Osman ÇELİK Yazdı...
GÜNDÖNDÜ...
GÜNDÖNDÜ...
Bahar Sultanı, bu masumiyeti ödüllendirmek için çıkarmış başından altın tacını ve gündöndünün başına takmış…
ZARA´nın Kültür Işığı
ZARA´nın Kültür Işığı
Sivas´ın en renkli ilçelerinden Zara, kendine has özel kültürü ile de dikkatlerden kaçmıyor. Zara Kültürünü, gelecek kuşaklara aktarmak için bir ömür veren Zaralı Aydın, İsmail Hakkı ACAR, nefes almadan üretmeye devam ediyor.
SİVAS´tan Kopamayanlar!
SİVAS´tan Kopamayanlar!
Artin KORKOR Yazdı...
Bir SİVAS Türküsü...
Bir SİVAS Türküsü...
Belki Seni Bana Yazar Yaradan/
Seçim Gündemi Her Yerde!
Seçim Gündemi Her Yerde!
SİVAS yerel seçimlere hazırlanırken, bazı köylerdeki muhtarlık seçimlerinde tansiyonun yüksek olduğu haberleri gelmeye başlıyor.
Sükunet Berhava Edilmemeli!
Sükunet Berhava Edilmemeli!
SİVAS´ın manevi dinamiklerinden biri olan ŞAHABETTİN DEDE, pek çok kişi tarafından ziyaret ediliyor. Kendi dünyasında sükunetli bir yaşamı tercih eden “hal ehli” bu zatın fazla rahatsız edilmemesi sevenleri tarafından arzulanıyor.
Konuştukça Özgürüz!
Konuştukça Özgürüz!
Uzun bir aradan sonra toplanan BAŞKANLAR KURULUNUN, bazı STK ve kuruluşları aralarına almamaları dikkat çekti.İTİRAZ dozu yüksek olanların ise özellikle davet edilmediği yorumları yapıldı.
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
“TONUS köylerini bilirim dayım taraflarıdır. Mileves (düzensiz,tembel) insanlardır. Sadece 2 ay ekin eker biçerler, diğer zamanlar duvar diplerinde gölgeyi kollarlar. Ellerinden bir iş pek gelmez. Birkaç söğüt dikerler su kenarına o kadar çalışmazlar, yatarlar” dedi…”
SİVAS Zihniyet ZİNDANINDA
SİVAS Zihniyet ZİNDANINDA
Osman ÇELİK Yazdı...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar