Kıssadan Hisse
ALOŞ, etrafta dönen oyunları bildiği için o da bir damın üstüne çıkarak köylülere bağırmış;
Tarih: 2.2.2018 22:30:00/ 649okunma / 2yorum

 

ALOŞ´u KURDA Boğdurmak

Anadolu´nun bir köyüne kurtlar dadanmış.

Her gece köye dalar ve koyunlara, ineklere bir bir saldırırlarmış.

Köyde onca köpek olmasına rağmen, ALOŞ isminde bir köpek kurtlarla mücadele eder, onların sürüleri parçalayıp yemesine engel olmaya çalışırmış.

Köylü buna öyle alışmış öyle alışmış ki, kendi köpeklerini bağlar, kendileri de evlerine çekilir ve ALOŞ´un hırsız kurtlara saldırması için onu galeyana getirirlermiş.

Bir değil, on değil…

Aloş zamanla oynanan oyunları çözmüş. Çünkü ALOŞ kurtlara saldırdıkça, köylüler semiriyormuş, ALOŞ kurtlara aman vermedikçe, köylüler bunu fırsat bilip bunu kara çeviriyorlarmış…

ALOŞ yine böyle bir gün, kenara çekilmiş ve kurtların köye saldırmasını seyretmiş. Kurtların köye saldırdığını gören köylüler, evlerin damlarına çıkarak ALOŞ ALOŞ diye bağırmaya başlamışlar.

ALOŞ, etrafta dönen oyunları bildiği için o da bir damın üstüne çıkarak köylülere bağırmış;

İyi de köylü kardeşler, siz korkakça evlerinize,perde arkasına saklanıyorsunuz, kurtlar köye saldırınca kaçıyorsunuz, kendinizi kolluyorsunuz, ALOŞ´u da kurtlara  boğdurmaya çalışıyorsunuz.Mertseniz gelin kurtlara birlikte saldıralım” demiş.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Kıssadan Hisse
Okuyucu Yorumları (2 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çakallar...
2.1.2016 11:00:59
Gerek Doğada ve gerekse de Topumsal Hayatta en yaygın canlı türü Çakallardır! Bu konuda cok bilinmeyen Yerel bir Gazetede Kose Yazisi Dahi vardir! Cakallarin en temel ozelliklerinden biri, bir baskasinin Emekleri ile elde ettigi Avi, Hicbir emek sarfetmeksizin faydalanmaktir! CAKAL benzeri insanlarda da durum asagi-yukari aynidir. Iki temel farkla: Amirlerine yalakalik VE din, bayrak, ulke kuruculari veya iktidari temsil eden soz, davranis ve simgeleri "kullanmaktir!"...
Kazım can
11.4.2016 19:25:57
Aman Sivas postası var zaten onlar yazıyorlar.Bizim rahatımız kaçmasın ne yaparlarsa yapsınlar bir gün belki bir yerde bizede selam verirler,çocuğumu belki bir yerde işe kaldırırım,biz kapı arkalarında konuşalım mantığı.Memleketmiş hepsi boş.Siz çok seviyoruz iyiki varsınız
İyi Ki Geldiniz!
İyi Ki Geldiniz!
Baharın, bereketin ve sevginin timsali olan Leylekler Sivas semalarını eleğimsağma gibi rengarenk yaptılar.Kışa doğru genelde NİL deltasına yol alan leylekler, Mart başı ile SİVAS´a akın akın gelmeye başladılar.
Omurgalı Olmak Zor mu?
Omurgalı Olmak Zor mu?
Onurlu, ilkeli, kimseye minnet etmeden, tavır sahibi olarak yaşamak varken, küçük çıkarlar için dalkavukluk yapıp takla atmalar son hız devam ediyor. Omurgalı olmak yerine, omurgasız olmayı yaşam tarzı kabul eden nice insanın acınası bu zavallı hallerini mideler kaldıramıyor.
Sahtekarlık
Sahtekarlık
Nefret ettiğin insanla iyi geçinme çabasına siz medeniyet diyorsunuz, ben sahtekarlık diyorum. O yüzden anlaşamıyoruz.
KÖMBE Yemek Mesele!
KÖMBE Yemek Mesele!
Sivas kültürünün en önemli unsurlarınından biri olan SİVAS MUTFAĞI, asırlık gelenekleri ile de dikkat çekiyor. Özellikle “kaymak ile yapılan kömbe” yemesinin zahmetli olması lakin insanı tok tutan özelliği ile uzun yol erzakları arasında yerini alıyor.
Yorgun Süvari
Yorgun Süvari
Yalnızlıklar rıhtımı ruhsuz şehirlerin aylak sokakları, sebepsiz acıların mirasını aktarır. Kırılgan gölgelerin selidir kalabalıklar. Afili yalnızlıklar armağanıdır bitkin kaldırımlar. Pespaye adamların siluetine mahkûm yorgun bakışlar çoğaltıyor zaman
Siz Kimsiniz? Devlet Var Devlet!
Siz Kimsiniz? Devlet Var Devlet!
Türkiye büyük devlet olma yolunda emin adımlarla ilerlerken, PARALEL varı kadük girişimlerde hala devam ediyor. Milli Eğitim Müdürü ALTINSOY´un şehrin amiri gibi KIZILIRMAK İLKOKULU ve Halk Eğitim Merkezi Yerini “RAVZA DERNEĞİNE” devrediyorum demesi tek kelimeyle şok etkisi oluşturdu.
"Madımak" Bir "OD" Dur...
"Madımak" Bir "OD" Dur...
“Numune hastanesi üzerinden camii karşıtlığı yaratarak, camii ve külliye yapımı için kamuoyu oluşturmaya çalışmak doğru bir şey değildir.”
Kadın ve Devrim
Kadın ve Devrim
Meksika Devrimi sırasında sıklıkla tacize maruz kalmalarına rağmen erkeklerle birlikte savaşa katılan kadın askerler cinsiyetlerini gizleyerek “Pedro Herrera” adıyla savaşmak zorunda kalmışlardır.
Öncelik SİVAS Olmalı
Öncelik SİVAS Olmalı
Derli toplu öte bir hayal ve ufka, o kadar hasret ki Sivas. Asırlar varki diriltilmeyi bekleyen bu şehir, hala diriltilemiyor.
Yüz Çöreği II
Yüz Çöreği II
Sürekli türküler okunur, maniler söylenir, şiirler okunur, halaylar çekilir.
SiVAS´ı Yeniden Anlamak
SiVAS´ı Yeniden Anlamak
Bu devin uyanması demek, Anadolu´da, yeni bir umudun da dirilişi demektir. Elindeki altın tasla, başını duvardan duvara vuran bu şehrin silkinerek “bizden bir şey olmaz” kalıbını yerle yeksan edip, emin adımlarla ötelere yönelmesi zamanıdır.
Türk Sinemasının Unutulmaz Replikleri
Türk Sinemasının Unutulmaz Replikleri
"Evlenince pembe pancurlu evimiz olacek Necla." "Aman Allahım, ne kadar mesudum!"
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
SİVAS Merkez Halil Rıfat Paşa Anadolu Lisesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle “Geçmişten Geleceğe Yön Veren kadınlarımız” isimli bir tiyatro sahneledi.
yağmur fotoğrafları
yağmur fotoğrafları
Hikâyeler gelip gider zihnimize, şiirler filizlenir yağmurun ayak izlerinden. Usul usul şarkılar yükselir yağmurun sustuğu yerden. Doğduğumuz köy, okuduğumuz uzak şehirler, çalıştığımız küçük kasabalar, özlediklerimiz sevdiklerimiz, toprağa verdiklerimiz siyah beyaz fotoğraflar gibi uçuşur buğulanan pencere önlerinde.
Yağmur
Yağmur
/Yağmur ince ince toprağa sinsin/
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar