Kıssadan Hisse
ALOŞ, etrafta dönen oyunları bildiği için o da bir damın üstüne çıkarak köylülere bağırmış;
Tarih: 2.2.2018 22:30:00/ 910okunma / 2yorum

 

ALOŞ´u KURDA Boğdurmak

Anadolu´nun bir köyüne kurtlar dadanmış.

Her gece köye dalar ve koyunlara, ineklere bir bir saldırırlarmış.

Köyde onca köpek olmasına rağmen, ALOŞ isminde bir köpek kurtlarla mücadele eder, onların sürüleri parçalayıp yemesine engel olmaya çalışırmış.

Köylü buna öyle alışmış öyle alışmış ki, kendi köpeklerini bağlar, kendileri de evlerine çekilir ve ALOŞ´un hırsız kurtlara saldırması için onu galeyana getirirlermiş.

Bir değil, on değil…

Aloş zamanla oynanan oyunları çözmüş. Çünkü ALOŞ kurtlara saldırdıkça, köylüler semiriyormuş, ALOŞ kurtlara aman vermedikçe, köylüler bunu fırsat bilip bunu kara çeviriyorlarmış…

ALOŞ yine böyle bir gün, kenara çekilmiş ve kurtların köye saldırmasını seyretmiş. Kurtların köye saldırdığını gören köylüler, evlerin damlarına çıkarak ALOŞ ALOŞ diye bağırmaya başlamışlar.

ALOŞ, etrafta dönen oyunları bildiği için o da bir damın üstüne çıkarak köylülere bağırmış;

İyi de köylü kardeşler, siz korkakça evlerinize,perde arkasına saklanıyorsunuz, kurtlar köye saldırınca kaçıyorsunuz, kendinizi kolluyorsunuz, ALOŞ´u da kurtlara  boğdurmaya çalışıyorsunuz.Mertseniz gelin kurtlara birlikte saldıralım” demiş.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Kıssadan Hisse
Okuyucu Yorumları (2 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çakallar...
2.1.2016 11:00:59
Gerek Doğada ve gerekse de Topumsal Hayatta en yaygın canlı türü Çakallardır! Bu konuda cok bilinmeyen Yerel bir Gazetede Kose Yazisi Dahi vardir! Cakallarin en temel ozelliklerinden biri, bir baskasinin Emekleri ile elde ettigi Avi, Hicbir emek sarfetmeksizin faydalanmaktir! CAKAL benzeri insanlarda da durum asagi-yukari aynidir. Iki temel farkla: Amirlerine yalakalik VE din, bayrak, ulke kuruculari veya iktidari temsil eden soz, davranis ve simgeleri "kullanmaktir!"...
Kazım can
11.4.2016 19:25:57
Aman Sivas postası var zaten onlar yazıyorlar.Bizim rahatımız kaçmasın ne yaparlarsa yapsınlar bir gün belki bir yerde bizede selam verirler,çocuğumu belki bir yerde işe kaldırırım,biz kapı arkalarında konuşalım mantığı.Memleketmiş hepsi boş.Siz çok seviyoruz iyiki varsınız
Babaannem Derdi ki
Babaannem Derdi ki
Meral DEMİR Yazdı...
Şehre Yakışmıyor!
Şehre Yakışmıyor!
Sivas Merkez KONGRE LİSESİ yan tarafında yıllardır harabe halinde bekleyen bina, şehir merkezine yakışmıyor. NAZİ ALMANYASI işkence binalarına benzeyen bu yapıya BELEDİYENİN neden müdahale etmediği anlaşılamıyor.
Yorgun Süvari
Yorgun Süvari
Yalnızlıklar rıhtımı ruhsuz şehirlerin aylak sokakları, sebepsiz acıların mirasını aktarır. Kırılgan gölgelerin selidir kalabalıklar. Afili yalnızlıklar armağanıdır bitkin kaldırımlar. Pespaye adamların siluetine mahkûm yorgun bakışlar çoğaltıyor zaman
İnsanı İDDİASINDAN Vururlar!
İnsanı İDDİASINDAN Vururlar!
SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi İLAHİYAT FAKÜLTESİ hocaları, “hakkaniyet ve liyakat” üzre bir duruş göstermediklerinden dolayı eleştiri alıyorlar. Özellikle alanları olmadığı halde bazı fakültelere Dekan olan İLAHİYATÇI kardeşlerin, her şart ve durumda diğer dekanlıklar için de yoğun çaba göstermeleri ibretle izleniyor.
Sayın Rektör
Sayın Rektör
Tacettin KEPENEK Yazdı...
Sivas Kışa Hazırlanıyor!
Sivas Kışa Hazırlanıyor!
Sivas Mutfağının en önemli unsurlarından biri olan “bulgur kaynatma” geleneği bu sene de tamamlandı. Eylül başı gibi bulgurlarını kaynatarak değirmenlerde öğüten SİVAS´ın köy ve kasaba insanları, kış hazırlığının en önemli besinini de hazırlamış oldu.
Sizi Alkışlıyoruz!
Sizi Alkışlıyoruz!
Yolda kalmışlara, kimsesizlere, dizinde derman olmayan yaşlılara, kıyıdan köşeden geçenlere, kimsin nicesin, diye sormadan her CUMA günü sıcak yemek ikram eden DENİZ YILDIZLARI DERNEĞİ, sessiz sedasız bir erdemi şehirde yaşatmaya devam ediyor.
KARADEMİR de Favori!
KARADEMİR de Favori!
Yerel seçimlere 6 ay gibi kısa bir süre kala AK PARTİLİLER Belediye Başkan arayışlarına ara vermeden devam ediyorlar.Bu gelenekte ismi her daim ön planda olan Halil İbrahim KARADEMİR´in de ismi Belediye Başkanlığı için geçiyor.
Memleket...
Memleket...
Sonra Sivas´a dönmek için araba tuttuk. Yolda giderken ‘Ah, unuttum´ dedi: ‘Buranın karayemişleri meşhurdur. Anam beni İstanbul´a mektebe gönderirken yanıma torba içinde yemişler vermişti, onları yiyerek gelmiştim. Benim memleket sevgim, yemişle başlar. Geri dönüp alalım.´
Yükselen Dolara Karşı, Yükselen Vicdan
Yükselen Dolara Karşı, Yükselen Vicdan
Yusuf Ağah Yazdı
Bir Fikir!
Bir Fikir!
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İLAHİYAT FAKÜLTESİ, eğitim öğretime devam ederken, burada eğitim gören öğrenciler için “KANAAT DERSİ” konulmasının faydalı olacağı öngörülüyor.Özellikle pek çok İLAHİYAT MEZUNUNUN alanı olsun olmasın pek çok kurum idareciliği için yoğun çaba gösterdikleri gözlemlenirken, KANAAT DERSİ´nin faydalı olacağı belirtiliyor.
Dağların Türküsü
Dağların Türküsü
Hüseyin KAYA Yazdı...
GANDİ´yi Örnek Alabilir!
GANDİ´yi Örnek Alabilir!
Göreve gelir gelmez, AUDİ marka otomobil aldıran Rektörün, yerli üretimi desteklemek için Kongre Müzesi önünde elektirikli çalışan akülü araba benzeri komik arabaya binmesi gülümsemelere neden olmuştu. Hatta Rektörün AUDİ´ye binmeyerek yerli üretime destek için AUDİ´yi sattırıp, gelirini araba çalışmalarına bağışlayacağı zannedilmişti.
SAVUNAN GAZETE
SAVUNAN GAZETE
Her olumsuzluğa karşı CESUR ADAMLARIN bir araya gelip şehri savunduğu SİVAS POSTASI, Türkiye´nin en çok okunan YERELgazetesi olarak yayın hayatında iz bırakıyor...
Umut...
Umut...
/ Şu göğüs kafesimi genişleten umudum var oldukça/
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar