KINA
Babaannem çok yaşlanmıştı bir gün baktım ki başına kına yakmış ‘´anne hayır ola bu ne hal´´ dedim ‘´oğlum saçım çok dökülüyor onun için dedi,, ‘´ Peki babaanne ayağındaki kınaya ne demeli,, dedim ‘´oğlum kına ayak kokusunu ve teri önler,, dedi.
Tarih: 30.3.2018 19:40:53/ 1500okunma / 0yorum

 

Çocukluğumda babaannem hamama giderken ‘´Kildanlığı”da yanda götürürdü.Kildanlıktakil, sabun, kese,lifvs.bulunurdu..Ben babaanneme bu toprağı  ‘´Kili niye götürüyorsun dediğimde.Bu ‘´Kili hamam tasında suyla doldurur çıkışında saçlarının onunla yıkarım.Saçlarımda pamuk gibi olur, derdi.Bu gün öğrendik ki 70 sene önce kullanılan kil şimdi eczacılık sanayinde yeri doldurulmaz bir madde olmuş.

Yine geleneğimizde kısaca töremizde kullanılan bir toprak daha var. “Kına”

Anaerkil aile yapımız içinde konaklarımızda birkaç aile bir arada yaşardı.Nufus kalabalıktı. Amcam birkaç çuval buğday alır,değirmene götürürdü.  O yıllarda Sivas´ta değirmen çoktu.Bizim buğdaylar öğütülmeye başlayınca değirmenci unu teknesinde iki parmağının arasına alır  “Hilmi ağabey Kına gibi un oluyor” derdi.

Doğumunu heyacanla beklediğimiz elinden tutup parkta salıncağa bindirdiğimiz,okula götürdüğümüz,yatarken masal anlattığımız, yemeyip yedirdiğimiz, içmeyip içirdiğimiz kızımız gelinlik çağına gelince ilk töreni kına gecesidir.O gece de hüzün, endişe,heyecan ve mutluluk vardır.

Anne ve baba mutludur çocuklarının mürüvvetini göreceklerdir.Endişelidirler ne olacağı belli değildir.Göz yaşları göz pınarları dışarı değil içlerine akmaktadır.Gelinin kınası yakılır artık yol ayrımı başlamıştır.Eğer kız küçük gelin olmuşsa 16-17 yaşları gibi hele birde gurbete gönderilmiş ise hasretle yanıp tutuşur.Yanık yanık ‘´Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar Aşrı aşrı memlekete kız vermesinler. Ben annemi ben babamı ben köyümü özlerim.´´veya bir tokat türküsü ‘´ Sabahtan kalktımda ezan sesi var, Ezan sesi değil yar yar, burçak yası var.Aman da kızlar ne zor imiş burçak yolması. Burçak tarlasında yar yar gelin olması´´

Damat adayının da başka bir yerde kınası yakılmaktadır.

            Çocukken babamın dükkanına giderdim.(Kunduracı) birileri hacı usta sen bu oğlana ekmek yedirmiyor musun,, diye takılırlardı.Oda‘´karavana yiyince kendine gelir,, derdi.

Biz dünya çapında bir bilim adamı yetiştiremedik. Ama biz dünyaya askerliği öğrettik. Asker bir milletiz askere gidecek Mehmet olur sana bir Mehmetcik. Mehmetçiğin evinde mutluluk ana babada gurur ve coşku vardır.Vatan savunmasına giden Mehmetcik ölürse Şehit kalırsa Gazi kalacaktır. İkisi de kutsaldır.orası Peygamber ocağıdır.Kınası yakılan Mehmet davul zurna eşliğinde kutsal yolculuğuna çıkar.

Tokat´ın Zile  ilçesinde bir parkda otururken heykeller gördüm.O heykellerin altında askere gidene kına yakılır, Vatanına kurban olsun diye, Geline kına yakılır evine, çocuklarına kurban olsun diye,koça kına yakılır İlahi güce Tanrıya kurban olsun diye,

Babaannem çok yaşlanmıştı bir gün baktım ki  başına kına yakmış ‘´anne hayır ola bu ne hal´´ dedim ‘´oğlum saçım çok dökülüyor onun için dedi,, ‘´ Peki babaanne ayağındaki kınaya ne demeli,, dedim ‘´oğlum kına ayak kokusunu ve teri önler,, dedi.

Derler ki Aşık Veysel´in toprak şiiri üzerine yazılmış bir şiir daha yoktur. Bende diyorum ki bu kına denen toprak bir millet ile ancak bu kadar bütünleşir.

Şimdi ünüversitede özellikle sosyaloji hocalarından bir ricam olacak.Bir kız öğrenciye ‘´Kına, üzerine yüksek lisans tezi yaptırsınlar.Bakalım daha neler neler öğreneceğiz.

1960 lı yıllarda Sivas ta her sokakta bir çeşme bulunurdu.Açma kapama musluğuda yoktu.Hala şaşarım gece gündüz 24 saat akan bu sular nereden gelirdi.O çeşme başlarında bazı kadınların birbirlerine ‘´Kına yak anam,,dediklerini duymuşumdur.tabi kadın nezaketi orada bir kelimeyi söyleyemezlerdi.

Ama erkekler  öylemi onlar Argo katarak söylerler ve bu söz günlük hayatta çok kullanılırdı.

Bir toprak parçası olan ‘´Kına´´ insanımızla ancak bu kadar bütünleşebilirdi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KINA
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Doğru Bir Adım Olur!
Doğru Bir Adım Olur!
SİVAS´ta kurulması kesinleşen BİLİM ve TEKNOLOJİ Üniversitesi için REKTÖR ataması bekleniyor. Üniversitenin kuruluş ve işleyiş mantığı göz önüne alınarak TEKNİK BİR İSMİN atanmasına kesin gözü ile bakılıyor. İLAHİYAT kökeninden gelme Prof.Dr. Ali TAŞKIN´ın geçtiğimiz gün okuyup çok etkisinde kaldığı “EMANETİ EHLİNE VERİNİZ” hadisi Şerifin´den sonra adaylık başvurusunu çekeceği iddia ediliyor.
Bu Konu Aydınlatılmayı Bekliyor!
Bu Konu Aydınlatılmayı Bekliyor!
FETÖ ihanet yapısının 2014 yılındaki yerel seçimlerden önce dağıttığı ve hükümeti karalayan “ASLINDA NELER OLUYOR” broşürünü FETÖ DERSANESİ “Selçuk Fen” de de dağıtıldığı lakin açılan soruşturmayı zamanın Sivas Milli Eğitim Müdürü Turan AKPINAR´ın örtbas ettiği iddia ediliyor. Şikayet yolu ile kayda geçen bu olayın detaylarının EMİNİYET birimlerince Cumhurbaşkanlığına ve yeni Bakan SELÇUK´a iletilip iletilmediği ise merak konusu.
Şehrin İnsanı...
Şehrin İnsanı...
şehrin insanı, şehrin insanı, şehrinbozuk paraların insanı, sivicelerin
Padişahlardan 27´si ŞAİR
Padişahlardan 27´si ŞAİR
İstanbul´un Fethinin kutlandığı bu günlerde, gözler yeniden Osmanlı İmparatorluğu´na çevrildi. Büyük bir medeniyetin temsilcisi olan OSMANLI, kültür ve sanatta da dünyanın zirvesinde idi. Kültür araştırmacılarının dikkat çektiği diğer önemli bir konu ise, Osmanlı Padişahlarından 27 tanesinin Divan sahibi şair oldukları yönünde.
Çürüme Büyüyor!
Çürüme Büyüyor!
Sekülerizmin insan karşısına çıkardığı çakma tanrılar, sosyal hayatı yönlendirmekle birlikte, ruh boşluğunu da kendi arzusu minvalinde şekillendiriyor. Pek çok insan farkında olmadan para tanrısı MAMONA tapınırken, hırs ve paranın şekillendirdiği acınası çukurda yaşamaktan da kendini alamıyor.
Vekilim, Vekilsin Vekil!
Vekilim, Vekilsin Vekil!
Ak Parti camiasında çabuk saf değiştirme özelliği ile tanınan Erdal KARACA´nın siyasi “U”dönüşleri şehrin gündeminde.Zeki KILIÇ´ın Başkan Yardımcısı iken, bir “U” dönüşü ile Burhanettin KURU yanına geçen ve sonra da onu da terk ederek Sami AYDIN saflarına geçmesi, siyasi analistlerce tuhaf bulunuyor.
Milletin Seni Unutmadı ALİ ADNAN!
Milletin Seni Unutmadı ALİ ADNAN!
17 Eylül kara bir gün. Milletin sevdiği ve bağrına bastığı Adnan MENDERES´in idam edilişinin yıldönümü.Türkiye´nin tarihine kara bir leke olarak geçen bu katliam ile ülkenin Başbakanı dış ve iç güçler ihaneti ile idam edildi. Ancak Milleti Ali ADNAN´ı hiç unutmadı.
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
Türkiye´nin en kapsamlı yurt çalışmasında sona gelindi. 10 Bin kişilik yurt bitmek üzere. Yurdun hizmete açılması için son çalışmalar yapılırken, Vali GÜL´ün girişimi ile DSİ, FADLUM IRMAĞI çevresini düzenlemeye aldı.
Şehre Ne Katkısı Oluyor?
Şehre Ne Katkısı Oluyor?
Ankara´da 4.sü yapılan SİVAS GÜNLERİ tepki çekiyor. Kemençe ile açılış yapılması bir yana,tanıtım resimlerindeki pek çok maddi hata gözlemlendi.Kangal Köpeği, köfte, peskütan çorbası gibi figürler gösterilirken, bu günlerin SİVAS´a şuana kadar bir katkı sağladığı gözlemlenmedi.
Gözler Milli Eğitim´de...
Gözler Milli Eğitim´de...
Şehir kamuoyu yeni Müdür SAVAŞÇI´dan okullar açılmadan eğitim anlamlı temiz bir sayfa açmasını arzuluyor. Milli Eğitim tarafından bilinen şaibeli okul idarecileri hakkında bir incelemenin zaruret olduğu vurgulanırken, Kurum kültürünü oluşturamayan, görevini yapmayan, Bayrak törenleri ve İSTİKLAL MARŞI hassasiyeti olmayanların görevlendirmelerinin iptal edilmesinin mecburiyet olduğu vurgulanıyor.
Tey, Tey, Teeeeeeeyyyyyy!
Tey, Tey, Teeeeeeeyyyyyy!
Ankara´da başlayan SİVAS´ın tanıtım günleri renkli görüntülere neden oluyor. Halaylar ve şölenler ile yapılan tanıtımın 4.sü gerçekleşiyor. Pazar gününe kadar devam edecek bu etkinliklerin SİVAS´a nasıl bir katkı sunduğu ise çözülemiyor.
Sen Ne Güzelsin Türkiye!
Sen Ne Güzelsin Türkiye!
Mersin´de bulunan KIZKALESİ görenleri büyülüyor. Bir PRENS tarafından deniz içindeki kayalıklara yapılan KIZKALESİ, sahile ise 600 metre uzaklıkta.
DELİİLYAS Küp  Peyniri Kışa Hazır
DELİİLYAS Küp Peyniri Kışa Hazır
Sivas´ın yaşayan kültür ocaklarından biri olan Deliilyas Beldesi, Sivas Mutfağına önemli katkılar sunuyor. Su böreği ve içli köfte yanı sıra, kışlık küp peyniri üretimi ile de damak tadına hitap ediyor. Sağlık açısından da tercih edilen küp peyniri, yurt dışındaki gurbetçilerin de tercihi.
Darbenin Katlettiği Masum
Darbenin Katlettiği Masum
"Cenazemin arkasından ağlamayın, günahtır.Anne, sizlerle helalleşmek istedim, fakat olmadı.Hakkım varsa hepinize helal olsun,siz de helal edin. Nişanlıma da selam eder,Cenabı Allah´ın mutlu bir yuva kurması için ona yardımcı olmasını dilerim"
Başkana Soracaklar!
Başkana Soracaklar!
Sanayi Esnaflarının, kalabalık ortamlarda Başkan AYDIN´ın yürüyüş şeklini analiz ettikleri ve Başkanın kollarını açarak yürümesinin ardında bir rahatsızlığının olduğunu düşündükleri öğrenildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar