KINA
Babaannem çok yaşlanmıştı bir gün baktım ki başına kına yakmış ‘´anne hayır ola bu ne hal´´ dedim ‘´oğlum saçım çok dökülüyor onun için dedi,, ‘´ Peki babaanne ayağındaki kınaya ne demeli,, dedim ‘´oğlum kına ayak kokusunu ve teri önler,, dedi.
Tarih: 30.3.2018 19:40:53/ 1121okunma / 0yorum

 

Çocukluğumda babaannem hamama giderken ‘´Kildanlığı”da yanda götürürdü.Kildanlıktakil, sabun, kese,lifvs.bulunurdu..Ben babaanneme bu toprağı  ‘´Kili niye götürüyorsun dediğimde.Bu ‘´Kili hamam tasında suyla doldurur çıkışında saçlarının onunla yıkarım.Saçlarımda pamuk gibi olur, derdi.Bu gün öğrendik ki 70 sene önce kullanılan kil şimdi eczacılık sanayinde yeri doldurulmaz bir madde olmuş.

Yine geleneğimizde kısaca töremizde kullanılan bir toprak daha var. “Kına”

Anaerkil aile yapımız içinde konaklarımızda birkaç aile bir arada yaşardı.Nufus kalabalıktı. Amcam birkaç çuval buğday alır,değirmene götürürdü.  O yıllarda Sivas´ta değirmen çoktu.Bizim buğdaylar öğütülmeye başlayınca değirmenci unu teknesinde iki parmağının arasına alır  “Hilmi ağabey Kına gibi un oluyor” derdi.

Doğumunu heyacanla beklediğimiz elinden tutup parkta salıncağa bindirdiğimiz,okula götürdüğümüz,yatarken masal anlattığımız, yemeyip yedirdiğimiz, içmeyip içirdiğimiz kızımız gelinlik çağına gelince ilk töreni kına gecesidir.O gece de hüzün, endişe,heyecan ve mutluluk vardır.

Anne ve baba mutludur çocuklarının mürüvvetini göreceklerdir.Endişelidirler ne olacağı belli değildir.Göz yaşları göz pınarları dışarı değil içlerine akmaktadır.Gelinin kınası yakılır artık yol ayrımı başlamıştır.Eğer kız küçük gelin olmuşsa 16-17 yaşları gibi hele birde gurbete gönderilmiş ise hasretle yanıp tutuşur.Yanık yanık ‘´Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar Aşrı aşrı memlekete kız vermesinler. Ben annemi ben babamı ben köyümü özlerim.´´veya bir tokat türküsü ‘´ Sabahtan kalktımda ezan sesi var, Ezan sesi değil yar yar, burçak yası var.Aman da kızlar ne zor imiş burçak yolması. Burçak tarlasında yar yar gelin olması´´

Damat adayının da başka bir yerde kınası yakılmaktadır.

            Çocukken babamın dükkanına giderdim.(Kunduracı) birileri hacı usta sen bu oğlana ekmek yedirmiyor musun,, diye takılırlardı.Oda‘´karavana yiyince kendine gelir,, derdi.

Biz dünya çapında bir bilim adamı yetiştiremedik. Ama biz dünyaya askerliği öğrettik. Asker bir milletiz askere gidecek Mehmet olur sana bir Mehmetcik. Mehmetçiğin evinde mutluluk ana babada gurur ve coşku vardır.Vatan savunmasına giden Mehmetcik ölürse Şehit kalırsa Gazi kalacaktır. İkisi de kutsaldır.orası Peygamber ocağıdır.Kınası yakılan Mehmet davul zurna eşliğinde kutsal yolculuğuna çıkar.

Tokat´ın Zile  ilçesinde bir parkda otururken heykeller gördüm.O heykellerin altında askere gidene kına yakılır, Vatanına kurban olsun diye, Geline kına yakılır evine, çocuklarına kurban olsun diye,koça kına yakılır İlahi güce Tanrıya kurban olsun diye,

Babaannem çok yaşlanmıştı bir gün baktım ki  başına kına yakmış ‘´anne hayır ola bu ne hal´´ dedim ‘´oğlum saçım çok dökülüyor onun için dedi,, ‘´ Peki babaanne ayağındaki kınaya ne demeli,, dedim ‘´oğlum kına ayak kokusunu ve teri önler,, dedi.

Derler ki Aşık Veysel´in toprak şiiri üzerine yazılmış bir şiir daha yoktur. Bende diyorum ki bu kına denen toprak bir millet ile ancak bu kadar bütünleşir.

Şimdi ünüversitede özellikle sosyaloji hocalarından bir ricam olacak.Bir kız öğrenciye ‘´Kına, üzerine yüksek lisans tezi yaptırsınlar.Bakalım daha neler neler öğreneceğiz.

1960 lı yıllarda Sivas ta her sokakta bir çeşme bulunurdu.Açma kapama musluğuda yoktu.Hala şaşarım gece gündüz 24 saat akan bu sular nereden gelirdi.O çeşme başlarında bazı kadınların birbirlerine ‘´Kına yak anam,,dediklerini duymuşumdur.tabi kadın nezaketi orada bir kelimeyi söyleyemezlerdi.

Ama erkekler  öylemi onlar Argo katarak söylerler ve bu söz günlük hayatta çok kullanılırdı.

Bir toprak parçası olan ‘´Kına´´ insanımızla ancak bu kadar bütünleşebilirdi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KINA
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ESTAŞ´tan 23 NİSAN Hediyesi
ESTAŞ´tan 23 NİSAN Hediyesi
Türkiye´nin ve SİVAS´ın Sanayi devlerinden biri olan ESTAŞ, 41 ülkeye ihracat yapıp, dünya devleri ile yarışarak göğsümüzü kabartıyor. Cumhurbaşkanı ERDOĞAN´ın istihdam çağrısına anında cevap veren ESTAŞ, işçi filosuna yenilerini ekledi. Bunun yanı sıra, geleceğin Türkiyesi´ni inşa edecek çocuklar için de sosyal sorumluluk bilinci anlamında güzel adımlar atıyor.
NAZİ İşkence Binası Gibi
NAZİ İşkence Binası Gibi
Kongre Lisesi ve Selçuk Ortaokulu´nun hemen yanı başında bulunan metruk bina görenleri ürkütüyor. Nazi Almanya´sı İşkence mekanlarını anımsatan yapının, güvenlik açısından da tehdit oluşturduğu ve buraya biran önce BELEDİYE´nin el atması bekleniyor.
Okuyan Üretir, Yatan Tüketir
Okuyan Üretir, Yatan Tüketir
Japonlar okuyup üreterek elde ettikleri teknolojiyi satarken, başta SİVAS olmak üzere, bizim ülkemizde de pek çok insan, haber seyretme, tesbih sallama, saatlerce maç izleme ve "akşam olsa da yatsak" derdinde.
Mağdurlar Ne Olacak?
Mağdurlar Ne Olacak?
28 Şubat yargısı ve uzantıları nedeniyle 2 Temmuz ile hiç alakaları olmadığı halde zindanda çürüyen Sivaslı mağdurlar hala adalet bekliyor. Hepsi hasta ve yaşlı olan Sivaslı olayları mağdurları zindanda çürürken, 28 Şubat´ın failleri keyif çatıyorlar.
Şer İttifaklar Devrede!
Şer İttifaklar Devrede!
Yaklaşık 10 yıldır FETÖ yapılanmasını SİVAS´ta deşifre eden ve onlarla tek başına savaşan SİVAS POSTASI ekibi, eğer 15 Temmuz darbesi gerçekleşse idi en büyük zararı gören bir gazete olacaktı. FETÖ hainlerinin çevirdiği oyunları tek tek kamuoyuna ilan eden SİVAS POSTASI, gizli FETÖ sevenler tarafından her fırsatta sıkıştırılmaya zor durumda bırakılmaya kalkışılıyor.
Sivas´a Kim Sahip Çıkacak?
Sivas´a Kim Sahip Çıkacak?
Sivas-Ankara Uçak Seferlerinin olmaması vatandaşları mağdur ediyor. En azından HAFTA SONLARI olmak üzere uçak seferlerinin başlatılması gerektiğini dile getiren Sivaslılar, Türk Hava Yolları´nın yeterince uçağı bulunduğunu ve Sivas- Ankara uçak seferlerinin biran önce başlatılması gerektiğini dile getiriyorlar.
SİVAS, Körfez Ülkelerine Açılıyor
SİVAS, Körfez Ülkelerine Açılıyor
Şehrimizin girişimci iş adamlarından olan Halit Şirkan HATAY aracılığıyla KATAR ve SUUDİ ARABİSTAN´dan getirilen şirketler, SİVAS´ta yatırım kararı aldılar.Ayrıca Şehri gezen konuklar, SİVAS´ın havasının yayla havası olduğunu ve KÖRFEZ insanına hitap ettiğini dile getirerek, zamanla binlerce KÖRFEZ eksenli turistin SİVAS´ı tercih etmesinin kaçınılmaz olduğunu dile getirdiler.
Ankara Bu SİVASLI´yı Çok Konuşacak!
Ankara Bu SİVASLI´yı Çok Konuşacak!
Türk Ulaşım Sen Genel Başkanı Nurullah ALBAYRAK, bir dizi ziyaretler için SİVAS´a geldi. Onuruna verilen yemekte konuşan ALBAYRAK, “LİYAKATLI İNSANLARIN GÖREV ALMALARI İÇİN MÜCADELE VERECEĞİZ” dedi.
NUMUNE Yıkılmasın!
NUMUNE Yıkılmasın!
Eski Numune Hastanesi´nin yıkılmamasını isteyen Muhammed SARISÖZEN, Bakan İsmet YILMAZ´a açık bir mektup yazarak burasının korunmasını istedi.
Halk Nerede O Orada!
Halk Nerede O Orada!
SİVAS Valisi atandığı günden bu yana halkla iç içe olmanın yanı sıra, çalışmayan bürokratik hantallığı bertaraf etmek için yoğun çaba gösteren Vali GÜL, halk tarafından da en çok sevilen isimlerden biri. Kararlı ve ilkeli duruşu ile bürokrasiyi de harekete geçiren GÜL´ün, şehrin geleceğe yönelmesi hususunda da önemli gayretle içinde olduğu biliniyor.
Buna Bir El Atın!
Buna Bir El Atın!
SİVAS´ın yeni kurulan mahallelerinden Ahmet Turan Gazi Mahallesi´nde bir avuç idealist insanın başlattığı cami inşaatı, maddi imkansızlıklar nedeniyle ağır aksak ilerliyor.Yarım kalan camiye, her konuda kamera karşısına çıkan 44 STK´nın destek vermesi bekleniyor. Bu 44 adet STK´nın her birinin 5 Bin lira destek olması ile caminin tamamlanacağı ve böylelikle laf yerine icraatın ortaya çıkacağı ümit ediliyor.
SON KALE Düşmeyecek!
SON KALE Düşmeyecek!
Türkiye,bir “Haçlı” kuşatması altında. Hilal´in asırlara varan medeniyet aşkını, hiçbir dış gücün alt edemeyeceği vurgulanıyor.Bu topraklarda yaşayan her ferdin, Hilal´in sonsuza kadar dalgalanması için canını feda etmekten geri durmayacağını dost düşman herkesin bilmesi lazım.
TRT´de SİVAS Rüzgarı
TRT´de SİVAS Rüzgarı
Sivas´ın kadim kültürü TRT AVAZ ekranlarında izleyici ile buluşmaya devam ediyor.”Ninniden ağıta Anadolum” isimli programda Sivas´ın türküleri ve ağıtları ekrana yansıdı.
Selami UZUN ve Şehre Dair
Selami UZUN ve Şehre Dair
Ben bu konuda Bakan Bey i de anlayamadım. Bir şehir, Numune Hastanesi binası yıkılmasın diyor. Sivas´ı temsil eden Bakan ki Sivas la ilgili her anlamda karar verici bu konuda halkın duyarlılığını duymazdan geliyor ve tepki alıyor.
Sanki IRMAK Fazla Gibi!
Sanki IRMAK Fazla Gibi!
Şehre fazla gibi gözüken IRMAĞIN yatağının da değerlendirilmesi ümit ediliyor. Dikey mimari unsurlarının her bir çeşidi şehirde arzı endam ederken, asırlardır var olan ırmak yatağının da imara açılarak konut yapılması bekleniyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar