KENTSEL BÖLÜŞÜM
Tacettin KEPENEK Yazdı...
Tarih: 5.2.2020 22:04:54/ 5468okunma / 0yorum

Bu günlerde başımıza sık sık gelen depremler ve diğer afetlerdaha büyüklerinin habercisi olabilir mi? Felaket tellallığı yapmak istemiyorum ama yaklaşan İstanbul depremi için gerekenler yapılmaz ise korkarım bu sadece bir afet değil büyük bir felaket olabilir.

Olası İstanbul depreminde yıkılması beklenen 48.000 adet bina (tahminen 350 bin konut) tespit edilmiş. Öyleyse bunlara neden acilen müdahale edilmiyor ve yıkılmıyor. Devlet re´sen bu binaları yıkabilir,  yıkılanın yerine çok hızlı bir şekilde aynı yere sağlam binalar yaptırabilir. Bu tür yerlerde arsa bedeli söz konusu olmadığıiçin sadece bina yapım maliyeti ortaya çıkar. Bu maliyetin toplamı 10-12 milyar dolar civarında olabilir diye tahminde bulunabilirim.Yapılması gündemde olan Kanal İstanbul´un maliyeti kadar bir bedelden bahsediyorum…

Aslında devlet bir şeyler yapmadı değil, 2012 yılında çıkarılan 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun ile bir şeyler yapılmaya çalışıldı.Ancak söz konusu kanun,bu güne kadar afet riskini bertaraf edecek yaptırımlardan ziyade belediyeler tarafından adeta yeni rant alanları oluşturmak için kullanıldı.

Örnek mi? Sivas´tan bir iki örnek verirsem konu daha iyi anlaşılabilir.2015 yılında SivasEsentepe ve Yunus Emre mahallelerini içine alan 975 dönümlük bir alan, 6306 sayılı kanuna dayanılarak bakanlar kurulu kararı ile riskli bölge ilan edildi. 2015 yılı Mart ayında ilgili bakan İdris Güllüce ile Sivas Belediyesi arasında kentsel dönüşüm protokolü imzalandı ve hatta Bakan Güllüce´ye belediye meclisi tarafından fahri hemşerilik beratı bile verildi.

Aslına bakarsanız bu bölgenin depremsellik anlamında bir riski olmadığı halde, asıl amacı bölgenin sorunlu olan mülkiyet dokusunu çözmek, bölgenin kısmen niteliksiz yapılarını dönüştürmek ve yeniden düzenlemekti.

Mülkiyet dokusunda ki sorunların çözülmesi, yeni imar planı ve parselasyonlar pek ala belediye imkânları ile bir- iki yılda yapılabilecek bir iş iken, yapılmadı ve bildiğim kadarı ile birilerine epeycede para da kaptırıldı.

Fakat siyasilerin oy kaygısıyla, bu bölgeyi kanun kapsamına aldırmaları,sonuçları itibariyle verilen umutları her defasında bir sonraki bahara bıraktı.Bakanlar kurulu kararı çıkalı 5 yıl bitti. En son 2019 yerel seçimleri öncesinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Sivas´a gelmişti.  Yine Esentepe kentsel dönüşüm projesinden bahsetti. Yapacağız, edeceğiz dedi. Bunun üzerinden de, bir yıl geçti.Yine ses, soluk yok…

Aynı akıbet eski sanayi sitesinde de yaşanmakta.Eski belediye başkanları kentsel dönüşüm yapacağım derken şehrin göbeğini adeta viraneye çevirdiler. Sırf bu bölgeyi ranta açabilmek için bakanlar kurulu kararı ile 6306 sayılı kanun kapsamına aldırdılar.İşin trajikomik tarafıise Eski sanayi sitesini afette riskli alan ilan ettirip sonra da yirmi-otuz katlı binalardan oluşan projeler yaptırmalarıdır. Hatta “muazzam” bir başkan yardımcısını da daimi olarak işin başına koydular.Hava atan o belediye başkanlarımızın şimdi kulakları çınlıyor mudur, acaba?

Hani bu kanun deprem ve benzer afetler için önlem maksadıyla çıkarılmıştı?

Sivas özelindedepremin zemine bağlı olarak ortaya çıkarabileceği, yıkıcı ve/veya kalıcı hasar oluşturabileceği bölgeler aslında bellidir. Bu bölgeler, Kızılırmak havzasında ve Aksu (Mısmılırmak) hattında bulunan suya doygun milli-killi gevşekzeminlerdir. Gerçekten bir önlem alınacaksa bu bölgelerde ki zeminler ve özellikle 2000 yılından önce yapılmış binalarincelenmelidir ve olası bir deprem etkisiiçin alınacaksa buralarda bir önlem alınmalıdır.

Biz, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi kanunun bile arkasından dolanıp kentsel dönüşümü “kentsel bölüşüme” çevirmiş bir milletiz. Bu depremler, bu afetler,ülkeyi, şehirleri yönetenler ve milletimiz için varış noktasından önce ki son çıkış olabilir…

Her şeye rağmen yine de elimi yüzüme dolayıp dua ediyorum ki, Allahyine de milletimize, devletimize zeval vermesin…

Tacettin KEPENEK
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KENTSEL BÖLÜŞÜM
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
"ŞEHNÂME"
"ŞEHNÂME"
Osman ÇELİK Yazdı...
Bu ÖNGÖRÜ Yabana Atılmamalı!
Bu ÖNGÖRÜ Yabana Atılmamalı!
SİVASLILAR´ın yoğun olarak yaşadığı İSTANBUL´dan bu tarafa doğru gelişlerden korkuluyor.Otobüs seyahati kaldırılırken, özel araç hareketliliği hız kesmiyor.
SİVAS POSTASI´na Manşet Olmanız An Meselesi!
SİVAS POSTASI´na Manşet Olmanız An Meselesi!
Takip Eden Değil Takip Edilen Gazete!
Herkesi Ansak Olmaz Mı?
Herkesi Ansak Olmaz Mı?
Aslan ÜLKER Yazdı...
Yeni Dünya Düzeni
Yeni Dünya Düzeni
Bülent ÖZÇELİK Yazdı...
KIRK GÜN KAR YAĞAR, BİR GÜN AV OLUR!
KIRK GÜN KAR YAĞAR, BİR GÜN AV OLUR!
SİVAS POSTASI GAZETESİ, NUMUNE´nin yıkılma sürecinde, “savaş ve salgın olma durumunda elimizde fazla hastane olmalı” diye defaatle uyarmasına rağmen bu ikazla dalga geçilmişti.
ÜSTÜ KAPALI BUĞDAY PAZARI
ÜSTÜ KAPALI BUĞDAY PAZARI
Mehmet AĞAOĞULLARI Yazdı...
27 YILDIR KESİNTİSİZ YATIYORLAR!
27 YILDIR KESİNTİSİZ YATIYORLAR!
Şu günlerde yapılan İNFAZ DÜZENLEMESİ çalışmasına, SİVAS olayları mağdurlarının da eklenmesi bekleniyor. HİÇBİR terör örgütü bağlantısı olmayan mağdurlar, “OTEL YANGINI” ile uzaktan yakından ilgileri olmadığı halde 27 yıldır zindanda kesintisiz yatıyorlar.
SİVAS, Suriye´yi YÖNETİYORMUŞ!
SİVAS, Suriye´yi YÖNETİYORMUŞ!
SİVAS eşsiz geçmişine rağmen değerlendirilemiyor. Şehrin kültür ve turizminin felsefesi yapılamazken, tarihi kaynaklardaki bilgiler ise gerek halk gerekse şehir yöneticileri tarafından bilinmiyor.
"SOLUNUM CİHAZINI BİZ ÜRETELİM"
"SOLUNUM CİHAZINI BİZ ÜRETELİM"
SİVAS POSTASI GAZETESİ, STSO Başkanlığı zamanında Osman YILDIRIM ile sık sık karşı karşıya geldi. Hatta mahkemelerle kadar uzanan davalar oldu. Lakin “yiğidi öldür hakkını teslim et” ilkesi ve erdemi gereği YILDIRIM´ın şu zor zamanlarda karşılıksız “solunum cihazı üretip devletin hizmetine sunma girişimini” alkışlıyoruz.
Gün DAYANIŞMA Günüdür!
Gün DAYANIŞMA Günüdür!
Her şeyi devletten beklemek yerine güzel çalışmalar için kolları sıvayan güzel insanlar takdirle karşılanıyor.Kurduğu Ahbap Derneği ile birçok kişiye yardım eli uzatan şarkıcı Haluk Levent, Corona virüs nedeniyle ekonomik sıkıntı yaşayan ailelere yardım etmeye devam ediyor.
EĞİTİMDE Güzel Bir ÖRNEK!
EĞİTİMDE Güzel Bir ÖRNEK!
Milli Eğitim Bakanlığı´nın “UZAKTAN EĞİTİM” çalışması SİVAS´tan da yakından takip ediliyor. Öğrencilerin eğitim öğretim faaliyetleri telefonla takip edilmesi yanı sıra salgına karşı da önemli uyarılar yapılıyor.
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Sivas Postası gazetesi, şehir için bir değerdir. Çünkü ilimizin "think tank"(düşünce üretim merkezi)"dir.Sivas´ın yarınları için her alanda "beyin Fırtınası" yapmaktadır.
İYİLİK KAZANACAK!
İYİLİK KAZANACAK!
Salgın nedeniyle çalışamayan bazı işsiz ailelere, gönüllü bir ekip kendi ceplerinden oluşturdukları bütçe ile UN ulaştırdılar.
YETKİLİLERİN DİKKATİNE!
YETKİLİLERİN DİKKATİNE!
SİVAS´ta “evde kal”uyarıları dikkate alınırken, bazı ailelerin hava alsın diye çocukları marketlere götürmeleri endişe ile karşılanıyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar