Kendi Zenginini Yaratmak
Türk-İş verilerine göre dört kişilik bir aile için yoksulluk sınırı aylık 5.331 TL - yıllık 63.972 TL. TÜİKHane halkı verilerine baktığımızda milletin büyük bir bölümü (%40) bu rakamın altında bir gelir elde edebiliyor. Yani milletin büyük bir kısmı “ fakir”.
Tarih: 2.4.2018 20:07:19/ 862okunma / 0yorum

2017 yılında ülke ekonomisi %7,4 büyüdü. Tüm zamanların ihracat rekoru kırılarak yıllık bazda  160 milyar dolar ihracat gerçekleşti.  Resmi rakamlara göre 2017 yılında kişi başı milli gelir yaklaşık 10.537 dolara ulaştı.Makro  ekonomik veriler çok iyi.  Demek ki,  ekonomi iyi gidiyor.

Etrafımıza baktığımızda, konutlar yenilendi,  evler daha lüks ve daha büyük hale geldi. Otomobil  sahipliği patladı,  lüks araç  sayısı arttı. Cep telefonu sayısı ve modelleri çoğaldı, herkes cep telefonu kullanır hale geldi. Özel okul, özel üniversite, özel hastane sayıları patladı. Kamu binaları yıkılıyor, yenileri  yapıldı ve yapılıyor. Köprüler, yollar, hastaneler, stadyumlar, hava alanları yapıldı, yapılıyor.Demek ki,  ekonomi   iyi  gidiyor.

Bir de diğer açıdan bakalım.

Ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı “borçlanmayın ortak alın, fırtınaya yakalanmayın” diyor.

Bir başka işadamı beyanat veriyor, “donumuza kadar ipotekliyiz” diyor.

Uzun zamandır, konut ve inşaat sektörünün çarkları ise adeta durmuş durumda.

Dolar 4 TL, Euro 5 TL, Benzin 6 TL.

Toplumun genç ve çalışabilecek bir kesimi, iş bulamıyor, işsiz geziyor. 2018´in başında işsiz sayısı 3.275.000 kişi ve işsizlik oranı  %10,3. Emeklilerin büyük bir bölümü, çaresizlik içinde yaşam mücadelesi veriyor. Esnafların büyük bir bölümü gece gündüz çalışıyor ama para kazanamıyor günü kurtarmaya çalışıyor. Son 3 yılda 430.000 esnaf iflas etmiş.Hükümet bu sayıyı daha fazla artırmamak için önlem almaya çalışıyor. Yine,  yeni bir “nefeskredisi paketi” açıkladı.Özel sektörde ücretli çalışanların çok büyük bir kısmı, düşük maaş ve işini kaybetme baskısı altında.Nerden biliyoruz? Çünkü milyonlarca insan devlet çalışanı olmanın yollarını arıyor.

Türk-İş verilerine göre dört kişilik bir aile için yoksulluk sınırı aylık 5.331 TL - yıllık 63.972 TL. TÜİKHane halkı verilerine baktığımızda milletin büyük bir bölümü (%40) bu rakamın altında bir gelir elde edebiliyor. Yani milletin büyük bir kısmı “ fakir”.

İyi debu çelişkiler neden oluyor?Neden esnaf patır patır iflas ediyor? Hükümet esnafa nefes aldırmak için neden suni teneffüs yaptırıyor?  İşsizlik, hem de genç işsizlik neden azalmıyor? Köylü neden üretemiyor? Neden eti, samanı ithal ediyoruz? Döviz neden sürekli artıyor?  Enflasyon neden iki haneli? Faizler niçin düşürülemiyor?

Diğer yandan  gözle görebildiğimiz  kadarıyla, toplumda gelir  dağılımında yaşanan dengesizlik  ve  değişen  yaşam standartlarına  yetişememenin verdiği her zamanki  sıkıntılar yaşanmakta.Toplumun  bir itirazının veya isyanının olmaması da ekonomide bir kriz olmadığı kanaatini uyandırıyor. Demek ki, açıklanan resmi  ekonomik verilere  ve  açıklamalara  göre  ekonomi  gayet  iyi  gidiyor.

İyi giden  ekonomimizde farklı bir gerçek daha var ki, o da,  her siyasi dönemin  kendi zenginini  yarattığı  gerçeğidir.

Ekonomiden  asıl  payı alanlar değişmiş,  servet el değiştirmiş ve yeni zenginler ortaya çıkmıştır. Bir bakmışsın, üç yıl önce  zar-zor geçinen birisi, üç yıl sonra parayla oynar hale gelebilmiş  veya  durumu gayet iyi olan bir esnaf kısa sürede sıfırı tüketebilmiştir.  Memurundan işçisine,esnafından  tüccarına, avukatından  muhasebecisine, işadamından sanayicisine  her alanda belli  bir zihniyet  çevresinde servet değişimi  ve dönüşümü yaşanmıştır ve yaşanmaktadır.

Yani Türkiye´de, her zaman olan  olmuştur.Her siyasi dönem kendi zenginini yaratır, kuralı bu dönemde de işlemiştir. Türkiye ekonomisinde, herkesin gördüğü  ve  tartışılamayacak tek gerçek budur.

 

Tacettin  KEPENEK
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Kendi Zenginini Yaratmak
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
Sivas İŞGEM Bölgesinde Vali Davut GÜL´ün destek ve teşviki ile kurulan MRA LAB.LTD.ŞTİ, Türkiyede 5.üretici olarak Laboratuar testleri üretmeye başladı. Geçtiğimiz hafta SUUDİ ARABİSTAN´ın En büyük hastaneler zinciri olan DALLAH HOSPITAL ile ön görüşmeler gerçekleştirerek ihracat adımını attı.
Sömürge Eğitimi
Sömürge Eğitimi
Her yıl, milyonları mankurta çeviren müfredata dokunmayan Milli Eğitim teşkilatı.
Sabır, Demir Leblebidir
Sabır, Demir Leblebidir
TRT HABER´de ekrana gelen “ÖMÜR DEDİĞİN”, hayatın bam teline dokunmaya devam ediyor. Sivaslı hemşehrimiz Zeliha İlhan DOYMUŞ´un hazırladığı program bu hafta ŞARKIŞLA´da idi..
Sivas Geleceğe Yönelmeli
Sivas Geleceğe Yönelmeli
Tepeden tırnağa bir hayal… Tepeden tırnağa bir değişim. Tepeden tırnağa bir gelecek aşkı…
Sen Ne Güzel Adamdın DUDAYEV
Sen Ne Güzel Adamdın DUDAYEV
21 Nisan 1996 da şehid edilen KAFKAS KARTALI Cevher DUDAYEV´i ölüm yıldönümünde rahmetle anıyoruz.
Yüreğimizi Neden Dinlemeliyiz?
Yüreğimizi Neden Dinlemeliyiz?
/yüreğin neredeyse hazinen de oradadır/
Müfterisin Be!
Müfterisin Be!
Türkiye´nin bu yapının gerçek yüzünü gecikmeli de olsa gördüğü bu tarihten neredeyse bir yıl sonra bu küçük beyinli müfteri o dönen koltuğuna bağlı bir reklam ekranında FETÖ terör örgütünün Derneği olan Kimse Yokmu nun kurban reklamlarını yayınladı...
Vali GÜL Sergi Açtı
Vali GÜL Sergi Açtı
Vali GÜL, C.Ü. Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim is Eğitimi Anabilim Dalı öğrencilerinin Öğretim Görevlisi Tamer BALIKÇI rehberliğindeki hazırlanan sergiyi açtı.
Omurgalı Olmak Zor mu?
Omurgalı Olmak Zor mu?
Onurlu, ilkeli, kimseye minnet etmeden, tavır sahibi olarak yaşamak varken, küçük çıkarlar için dalkavukluk yapıp takla atmalar son hız devam ediyor. Omurgalı olmak yerine, omurgasız olmayı yaşam tarzı kabul eden nice insanın acınası bu zavallı hallerini mideler kaldıramıyor.
Hayatta Daha Önemli Şeyler Var!
Hayatta Daha Önemli Şeyler Var!
SİVAS´ta son yıllarda yaygınlaşmaya yüz tutan kahvaltı geleneği sosyal çürümeyi tetikliyor. Sabahları şehrin bir başından bir diğer başına beş on çeşitli kahvaltı için giden azımsanmayacak seküler yığınların, gösteriş ve mide eksenli sığ yaşam uğraşları eleştiri alıyor.
SİVAS´ı Asalaklardan Kurtarmalı!
SİVAS´ı Asalaklardan Kurtarmalı!
Toplumda son günlerde tavan yapan bu hastalık karşısında TIP adamlarının çaresiz kaldığı öğrenildi. Bu hastalığa tutulanların “klinik vaka” olduğu ve tedavilerinin de mümkün olmadığı belirtiliyor.
TANRI´ya Küsen Adam
TANRI´ya Küsen Adam
Anam dizlerini dövdükçe, sanırdım ki dağlar inim inim inliyor. Hele agabeyim ŞAHİN´in KIZILIRMAK´ta boğulması sonrasında, garip anam ruhunu Tanrıya verene kadar dizlerini döve döve ağladı.Amerika da bir kazaya şahit oldum. Bir aile yok oldu çoluk çocuk. Dizlerimi döve döve ağlamışım farkında değilim. Kızım AREVİK, baba herkes bize bakıyor ne yapıyorsun dedi ayıldım...
Az Şey...
Az Şey...
/az şeye sahip olanların köleliği de az olur/
Sivas YAĞMUR Bekliyor!
Sivas YAĞMUR Bekliyor!
Kurak geçen bir kıştan sonra, baharın da kurak geçmesi SİVAS´ı korkutuyor. Kaynak sularının gitgide azaldığı gözlemlenirken, ekinlerin de bir damla suya hasret olduğu belirtiliyor.
FETÖ VİRÜSÜ
FETÖ VİRÜSÜ
Yaşanan bu güvensizlik ve şüphe ortamında cesaretlenen FETÖ çakalları,kırıntıları ve kriptoları her türlü dümeni çevirip “yavuz hırsız, ev sahibini bastırır” düzenine girmektedir vegirdiklerini de görmekteyiz.Hiç alakasız insanların bilegerçekte farklı sebepler olduğu halde, savcılıklara şikayet edilmesi ve sıkıştırılmaya çalışılması, diğer taraftan namı yürümüş FETÖ´cülerin ise ortada dolaşması oldukça manidardır.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar