Kendi Zenginini Yaratmak
Türk-İş verilerine göre dört kişilik bir aile için yoksulluk sınırı aylık 5.331 TL - yıllık 63.972 TL. TÜİKHane halkı verilerine baktığımızda milletin büyük bir bölümü (%40) bu rakamın altında bir gelir elde edebiliyor. Yani milletin büyük bir kısmı “ fakir”.
Tarih: 2.4.2018 20:07:19/ 1267okunma / 0yorum

2017 yılında ülke ekonomisi %7,4 büyüdü. Tüm zamanların ihracat rekoru kırılarak yıllık bazda  160 milyar dolar ihracat gerçekleşti.  Resmi rakamlara göre 2017 yılında kişi başı milli gelir yaklaşık 10.537 dolara ulaştı.Makro  ekonomik veriler çok iyi.  Demek ki,  ekonomi iyi gidiyor.

Etrafımıza baktığımızda, konutlar yenilendi,  evler daha lüks ve daha büyük hale geldi. Otomobil  sahipliği patladı,  lüks araç  sayısı arttı. Cep telefonu sayısı ve modelleri çoğaldı, herkes cep telefonu kullanır hale geldi. Özel okul, özel üniversite, özel hastane sayıları patladı. Kamu binaları yıkılıyor, yenileri  yapıldı ve yapılıyor. Köprüler, yollar, hastaneler, stadyumlar, hava alanları yapıldı, yapılıyor.Demek ki,  ekonomi   iyi  gidiyor.

Bir de diğer açıdan bakalım.

Ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı “borçlanmayın ortak alın, fırtınaya yakalanmayın” diyor.

Bir başka işadamı beyanat veriyor, “donumuza kadar ipotekliyiz” diyor.

Uzun zamandır, konut ve inşaat sektörünün çarkları ise adeta durmuş durumda.

Dolar 4 TL, Euro 5 TL, Benzin 6 TL.

Toplumun genç ve çalışabilecek bir kesimi, iş bulamıyor, işsiz geziyor. 2018´in başında işsiz sayısı 3.275.000 kişi ve işsizlik oranı  %10,3. Emeklilerin büyük bir bölümü, çaresizlik içinde yaşam mücadelesi veriyor. Esnafların büyük bir bölümü gece gündüz çalışıyor ama para kazanamıyor günü kurtarmaya çalışıyor. Son 3 yılda 430.000 esnaf iflas etmiş.Hükümet bu sayıyı daha fazla artırmamak için önlem almaya çalışıyor. Yine,  yeni bir “nefeskredisi paketi” açıkladı.Özel sektörde ücretli çalışanların çok büyük bir kısmı, düşük maaş ve işini kaybetme baskısı altında.Nerden biliyoruz? Çünkü milyonlarca insan devlet çalışanı olmanın yollarını arıyor.

Türk-İş verilerine göre dört kişilik bir aile için yoksulluk sınırı aylık 5.331 TL - yıllık 63.972 TL. TÜİKHane halkı verilerine baktığımızda milletin büyük bir bölümü (%40) bu rakamın altında bir gelir elde edebiliyor. Yani milletin büyük bir kısmı “ fakir”.

İyi debu çelişkiler neden oluyor?Neden esnaf patır patır iflas ediyor? Hükümet esnafa nefes aldırmak için neden suni teneffüs yaptırıyor?  İşsizlik, hem de genç işsizlik neden azalmıyor? Köylü neden üretemiyor? Neden eti, samanı ithal ediyoruz? Döviz neden sürekli artıyor?  Enflasyon neden iki haneli? Faizler niçin düşürülemiyor?

Diğer yandan  gözle görebildiğimiz  kadarıyla, toplumda gelir  dağılımında yaşanan dengesizlik  ve  değişen  yaşam standartlarına  yetişememenin verdiği her zamanki  sıkıntılar yaşanmakta.Toplumun  bir itirazının veya isyanının olmaması da ekonomide bir kriz olmadığı kanaatini uyandırıyor. Demek ki, açıklanan resmi  ekonomik verilere  ve  açıklamalara  göre  ekonomi  gayet  iyi  gidiyor.

İyi giden  ekonomimizde farklı bir gerçek daha var ki, o da,  her siyasi dönemin  kendi zenginini  yarattığı  gerçeğidir.

Ekonomiden  asıl  payı alanlar değişmiş,  servet el değiştirmiş ve yeni zenginler ortaya çıkmıştır. Bir bakmışsın, üç yıl önce  zar-zor geçinen birisi, üç yıl sonra parayla oynar hale gelebilmiş  veya  durumu gayet iyi olan bir esnaf kısa sürede sıfırı tüketebilmiştir.  Memurundan işçisine,esnafından  tüccarına, avukatından  muhasebecisine, işadamından sanayicisine  her alanda belli  bir zihniyet  çevresinde servet değişimi  ve dönüşümü yaşanmıştır ve yaşanmaktadır.

Yani Türkiye´de, her zaman olan  olmuştur.Her siyasi dönem kendi zenginini yaratır, kuralı bu dönemde de işlemiştir. Türkiye ekonomisinde, herkesin gördüğü  ve  tartışılamayacak tek gerçek budur.

 

Tacettin  KEPENEK
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Kendi Zenginini Yaratmak
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Muhsin Yazıcıoğlu
Muhsin Yazıcıoğlu
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Mahkemeye Sayılı Günler Kaldı!
Mahkemeye Sayılı Günler Kaldı!
SİVAS´ta görev yaptığı yaklaşık 3 yıl boyunca eğitim öğretim haricinde her şey ile uğraşıp, şehri bir birine adeta düşman eden Mustafa ALTINSOY, Nisan ayında hakim karşısına çıkacak.
SİVAS POSTASI´na Manşet Olmanız An Meselesi!
SİVAS POSTASI´na Manşet Olmanız An Meselesi!
Şehrin TEK ÖZGÜR GAZETESİ Sivas Postası, ortaya koyduğu düşünceler, şehre dair ürettiği projeler ile gerek il içinde gerekse il dışında ki okurların dikkatini çekiyor.
Çürüme Büyüyor!
Çürüme Büyüyor!
SİVAS´ta son zamanlarda “küçük çıkarlara, küçük korkulara, küçük hesaplara” tapınan kişiliksiz karaktersiz insan sayısı giderek artıyor.
Annemin Günlükleri
Annemin Günlükleri
Elenora BALCİS Yazdı...
Muhsin Yazıcıoğlu´nun Şehadetinin 10.Yılı
Muhsin Yazıcıoğlu´nun Şehadetinin 10.Yılı
Bahadır KOÇ Yazdı
Güzel Bir Haber!
Güzel Bir Haber!
Bu toprakların yetiştirdiği çok önemli hekimlerden biri olan ORTAPEDİ ve TRAVMATOLOJİ umanı Zekeriya ÖZTEMÜR, Profesör oldu.
Adamı Eşşek Belleme!
Adamı Eşşek Belleme!
Çıkarken de KALAYCIYA demiş ki “adamı eşşek belleme, denesi de yok bunun” demiş…
Kültür Ocağı SİVAS!
Kültür Ocağı SİVAS!
Türk Edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Peyami SAFA´nın babası İsmail SAFA´nın kabri ALİAĞA CAMİ Haziresinde…
Genç Bilaller Yarışacak!
Genç Bilaller Yarışacak!
SİVAS´ta eğitim öğretim anlamlı güzel farkındalıklar ortaya koyan “İhramcızade Anadolu İmam Hatip Lisesi” koordinatörlüğünde Ezan Okuması yarışması yapılacak.
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Takip Eden Değil Takip Edilen Gazete!
Kral Çıplak Olsa Ne Yazar
Kral Çıplak Olsa Ne Yazar
Tacettin KEPENEK Yazdı...
Mutluluğun Resmini Yaptılar!
Mutluluğun Resmini Yaptılar!
SİVAS´ın en köklü okullarından biri olan Halil Rıfat Paşa Lisesi, pür neşe içinde baharın gelişini kutladı.
Halı Müzesi Kurulmalı
Halı Müzesi Kurulmalı
Dünyada eşi olmayan ŞARKIŞLA halıları yok olmak üzere. Selçuklu zamanından kalma yaklaşık 30 civarında ŞARKIŞLA halısının olduğu bilgisine ulaşılırken, bu paha biçilmez halıların depolarda bekletilmesi ise tuhaf bulunuyor. Vali AYHAN´ın, bu ve benzeri tarihi halıların bir arada bulunacağı bir “HALI MÜZESİ” fikrini hayata geçirmesi bekleniyor.
NİSAN´da Hakim Karşısında!
NİSAN´da Hakim Karşısında!
SİVAS´ta görev yaptığı süre zarfında eğitim öğretimi kilitleyip MİLLİ EĞİTİMİ´i içinden çıkılmaz duruma getiren ALTINSOY, Nisan´ın 10´un da “GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAKTAN” yargılanacak.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar