Kendi Zenginini Yaratmak
Türk-İş verilerine göre dört kişilik bir aile için yoksulluk sınırı aylık 5.331 TL - yıllık 63.972 TL. TÜİKHane halkı verilerine baktığımızda milletin büyük bir bölümü (%40) bu rakamın altında bir gelir elde edebiliyor. Yani milletin büyük bir kısmı “ fakir”.
Tarih: 2.4.2018 20:07:19/ 1084okunma / 0yorum

2017 yılında ülke ekonomisi %7,4 büyüdü. Tüm zamanların ihracat rekoru kırılarak yıllık bazda  160 milyar dolar ihracat gerçekleşti.  Resmi rakamlara göre 2017 yılında kişi başı milli gelir yaklaşık 10.537 dolara ulaştı.Makro  ekonomik veriler çok iyi.  Demek ki,  ekonomi iyi gidiyor.

Etrafımıza baktığımızda, konutlar yenilendi,  evler daha lüks ve daha büyük hale geldi. Otomobil  sahipliği patladı,  lüks araç  sayısı arttı. Cep telefonu sayısı ve modelleri çoğaldı, herkes cep telefonu kullanır hale geldi. Özel okul, özel üniversite, özel hastane sayıları patladı. Kamu binaları yıkılıyor, yenileri  yapıldı ve yapılıyor. Köprüler, yollar, hastaneler, stadyumlar, hava alanları yapıldı, yapılıyor.Demek ki,  ekonomi   iyi  gidiyor.

Bir de diğer açıdan bakalım.

Ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı “borçlanmayın ortak alın, fırtınaya yakalanmayın” diyor.

Bir başka işadamı beyanat veriyor, “donumuza kadar ipotekliyiz” diyor.

Uzun zamandır, konut ve inşaat sektörünün çarkları ise adeta durmuş durumda.

Dolar 4 TL, Euro 5 TL, Benzin 6 TL.

Toplumun genç ve çalışabilecek bir kesimi, iş bulamıyor, işsiz geziyor. 2018´in başında işsiz sayısı 3.275.000 kişi ve işsizlik oranı  %10,3. Emeklilerin büyük bir bölümü, çaresizlik içinde yaşam mücadelesi veriyor. Esnafların büyük bir bölümü gece gündüz çalışıyor ama para kazanamıyor günü kurtarmaya çalışıyor. Son 3 yılda 430.000 esnaf iflas etmiş.Hükümet bu sayıyı daha fazla artırmamak için önlem almaya çalışıyor. Yine,  yeni bir “nefeskredisi paketi” açıkladı.Özel sektörde ücretli çalışanların çok büyük bir kısmı, düşük maaş ve işini kaybetme baskısı altında.Nerden biliyoruz? Çünkü milyonlarca insan devlet çalışanı olmanın yollarını arıyor.

Türk-İş verilerine göre dört kişilik bir aile için yoksulluk sınırı aylık 5.331 TL - yıllık 63.972 TL. TÜİKHane halkı verilerine baktığımızda milletin büyük bir bölümü (%40) bu rakamın altında bir gelir elde edebiliyor. Yani milletin büyük bir kısmı “ fakir”.

İyi debu çelişkiler neden oluyor?Neden esnaf patır patır iflas ediyor? Hükümet esnafa nefes aldırmak için neden suni teneffüs yaptırıyor?  İşsizlik, hem de genç işsizlik neden azalmıyor? Köylü neden üretemiyor? Neden eti, samanı ithal ediyoruz? Döviz neden sürekli artıyor?  Enflasyon neden iki haneli? Faizler niçin düşürülemiyor?

Diğer yandan  gözle görebildiğimiz  kadarıyla, toplumda gelir  dağılımında yaşanan dengesizlik  ve  değişen  yaşam standartlarına  yetişememenin verdiği her zamanki  sıkıntılar yaşanmakta.Toplumun  bir itirazının veya isyanının olmaması da ekonomide bir kriz olmadığı kanaatini uyandırıyor. Demek ki, açıklanan resmi  ekonomik verilere  ve  açıklamalara  göre  ekonomi  gayet  iyi  gidiyor.

İyi giden  ekonomimizde farklı bir gerçek daha var ki, o da,  her siyasi dönemin  kendi zenginini  yarattığı  gerçeğidir.

Ekonomiden  asıl  payı alanlar değişmiş,  servet el değiştirmiş ve yeni zenginler ortaya çıkmıştır. Bir bakmışsın, üç yıl önce  zar-zor geçinen birisi, üç yıl sonra parayla oynar hale gelebilmiş  veya  durumu gayet iyi olan bir esnaf kısa sürede sıfırı tüketebilmiştir.  Memurundan işçisine,esnafından  tüccarına, avukatından  muhasebecisine, işadamından sanayicisine  her alanda belli  bir zihniyet  çevresinde servet değişimi  ve dönüşümü yaşanmıştır ve yaşanmaktadır.

Yani Türkiye´de, her zaman olan  olmuştur.Her siyasi dönem kendi zenginini yaratır, kuralı bu dönemde de işlemiştir. Türkiye ekonomisinde, herkesin gördüğü  ve  tartışılamayacak tek gerçek budur.

 

Tacettin  KEPENEK
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Kendi Zenginini Yaratmak
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yöresel Kültürü Katlediyorlar!
Yöresel Kültürü Katlediyorlar!
Köylerde, beldelerde, ilçelerde yaz boyu devam eden düğünlerde son yıllarda moda haline gelen “orkestra” ekipleri kültürel yapıyı adeta katlediyor.Belediye Başkanlarının, Kaymakamların, muhtarların bu kültür katliamına izin vermemeleri bekleniyor.
Diriliş Partisi Orta Kattaydı!
Diriliş Partisi Orta Kattaydı!
Faruk AKSOY, Yeni Şafak´ta bam teline değen bir yazı kaleme aldı...
Babaannem Derdi ki
Babaannem Derdi ki
Meral DEMİR Yazdı...
Şehre Yakışmıyor!
Şehre Yakışmıyor!
Sivas Merkez KONGRE LİSESİ yan tarafında yıllardır harabe halinde bekleyen bina, şehir merkezine yakışmıyor. NAZİ ALMANYASI işkence binalarına benzeyen bu yapıya BELEDİYENİN neden müdahale etmediği anlaşılamıyor.
Yorgun Süvari
Yorgun Süvari
Yalnızlıklar rıhtımı ruhsuz şehirlerin aylak sokakları, sebepsiz acıların mirasını aktarır. Kırılgan gölgelerin selidir kalabalıklar. Afili yalnızlıklar armağanıdır bitkin kaldırımlar. Pespaye adamların siluetine mahkûm yorgun bakışlar çoğaltıyor zaman
İnsanı İDDİASINDAN Vururlar!
İnsanı İDDİASINDAN Vururlar!
SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi İLAHİYAT FAKÜLTESİ hocaları, “hakkaniyet ve liyakat” üzre bir duruş göstermediklerinden dolayı eleştiri alıyorlar. Özellikle alanları olmadığı halde bazı fakültelere Dekan olan İLAHİYATÇI kardeşlerin, her şart ve durumda diğer dekanlıklar için de yoğun çaba göstermeleri ibretle izleniyor.
Sayın Rektör
Sayın Rektör
Tacettin KEPENEK Yazdı...
Sivas Kışa Hazırlanıyor!
Sivas Kışa Hazırlanıyor!
Sivas Mutfağının en önemli unsurlarından biri olan “bulgur kaynatma” geleneği bu sene de tamamlandı. Eylül başı gibi bulgurlarını kaynatarak değirmenlerde öğüten SİVAS´ın köy ve kasaba insanları, kış hazırlığının en önemli besinini de hazırlamış oldu.
Sizi Alkışlıyoruz!
Sizi Alkışlıyoruz!
Yolda kalmışlara, kimsesizlere, dizinde derman olmayan yaşlılara, kıyıdan köşeden geçenlere, kimsin nicesin, diye sormadan her CUMA günü sıcak yemek ikram eden DENİZ YILDIZLARI DERNEĞİ, sessiz sedasız bir erdemi şehirde yaşatmaya devam ediyor.
KARADEMİR de Favori!
KARADEMİR de Favori!
Yerel seçimlere 6 ay gibi kısa bir süre kala AK PARTİLİLER Belediye Başkan arayışlarına ara vermeden devam ediyorlar.Bu gelenekte ismi her daim ön planda olan Halil İbrahim KARADEMİR´in de ismi Belediye Başkanlığı için geçiyor.
Memleket...
Memleket...
Sonra Sivas´a dönmek için araba tuttuk. Yolda giderken ‘Ah, unuttum´ dedi: ‘Buranın karayemişleri meşhurdur. Anam beni İstanbul´a mektebe gönderirken yanıma torba içinde yemişler vermişti, onları yiyerek gelmiştim. Benim memleket sevgim, yemişle başlar. Geri dönüp alalım.´
Yükselen Dolara Karşı, Yükselen Vicdan
Yükselen Dolara Karşı, Yükselen Vicdan
Yusuf Ağah Yazdı
Bir Fikir!
Bir Fikir!
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İLAHİYAT FAKÜLTESİ, eğitim öğretime devam ederken, burada eğitim gören öğrenciler için “KANAAT DERSİ” konulmasının faydalı olacağı öngörülüyor.Özellikle pek çok İLAHİYAT MEZUNUNUN alanı olsun olmasın pek çok kurum idareciliği için yoğun çaba gösterdikleri gözlemlenirken, KANAAT DERSİ´nin faydalı olacağı belirtiliyor.
Dağların Türküsü
Dağların Türküsü
Hüseyin KAYA Yazdı...
GANDİ´yi Örnek Alabilir!
GANDİ´yi Örnek Alabilir!
Göreve gelir gelmez, AUDİ marka otomobil aldıran Rektörün, yerli üretimi desteklemek için Kongre Müzesi önünde elektirikli çalışan akülü araba benzeri komik arabaya binmesi gülümsemelere neden olmuştu. Hatta Rektörün AUDİ´ye binmeyerek yerli üretime destek için AUDİ´yi sattırıp, gelirini araba çalışmalarına bağışlayacağı zannedilmişti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar