Kendi Zenginini Yaratmak
Türk-İş verilerine göre dört kişilik bir aile için yoksulluk sınırı aylık 5.331 TL - yıllık 63.972 TL. TÜİKHane halkı verilerine baktığımızda milletin büyük bir bölümü (%40) bu rakamın altında bir gelir elde edebiliyor. Yani milletin büyük bir kısmı “ fakir”.
Tarih: 2.4.2018 20:07:19/ 1005okunma / 0yorum

2017 yılında ülke ekonomisi %7,4 büyüdü. Tüm zamanların ihracat rekoru kırılarak yıllık bazda  160 milyar dolar ihracat gerçekleşti.  Resmi rakamlara göre 2017 yılında kişi başı milli gelir yaklaşık 10.537 dolara ulaştı.Makro  ekonomik veriler çok iyi.  Demek ki,  ekonomi iyi gidiyor.

Etrafımıza baktığımızda, konutlar yenilendi,  evler daha lüks ve daha büyük hale geldi. Otomobil  sahipliği patladı,  lüks araç  sayısı arttı. Cep telefonu sayısı ve modelleri çoğaldı, herkes cep telefonu kullanır hale geldi. Özel okul, özel üniversite, özel hastane sayıları patladı. Kamu binaları yıkılıyor, yenileri  yapıldı ve yapılıyor. Köprüler, yollar, hastaneler, stadyumlar, hava alanları yapıldı, yapılıyor.Demek ki,  ekonomi   iyi  gidiyor.

Bir de diğer açıdan bakalım.

Ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı “borçlanmayın ortak alın, fırtınaya yakalanmayın” diyor.

Bir başka işadamı beyanat veriyor, “donumuza kadar ipotekliyiz” diyor.

Uzun zamandır, konut ve inşaat sektörünün çarkları ise adeta durmuş durumda.

Dolar 4 TL, Euro 5 TL, Benzin 6 TL.

Toplumun genç ve çalışabilecek bir kesimi, iş bulamıyor, işsiz geziyor. 2018´in başında işsiz sayısı 3.275.000 kişi ve işsizlik oranı  %10,3. Emeklilerin büyük bir bölümü, çaresizlik içinde yaşam mücadelesi veriyor. Esnafların büyük bir bölümü gece gündüz çalışıyor ama para kazanamıyor günü kurtarmaya çalışıyor. Son 3 yılda 430.000 esnaf iflas etmiş.Hükümet bu sayıyı daha fazla artırmamak için önlem almaya çalışıyor. Yine,  yeni bir “nefeskredisi paketi” açıkladı.Özel sektörde ücretli çalışanların çok büyük bir kısmı, düşük maaş ve işini kaybetme baskısı altında.Nerden biliyoruz? Çünkü milyonlarca insan devlet çalışanı olmanın yollarını arıyor.

Türk-İş verilerine göre dört kişilik bir aile için yoksulluk sınırı aylık 5.331 TL - yıllık 63.972 TL. TÜİKHane halkı verilerine baktığımızda milletin büyük bir bölümü (%40) bu rakamın altında bir gelir elde edebiliyor. Yani milletin büyük bir kısmı “ fakir”.

İyi debu çelişkiler neden oluyor?Neden esnaf patır patır iflas ediyor? Hükümet esnafa nefes aldırmak için neden suni teneffüs yaptırıyor?  İşsizlik, hem de genç işsizlik neden azalmıyor? Köylü neden üretemiyor? Neden eti, samanı ithal ediyoruz? Döviz neden sürekli artıyor?  Enflasyon neden iki haneli? Faizler niçin düşürülemiyor?

Diğer yandan  gözle görebildiğimiz  kadarıyla, toplumda gelir  dağılımında yaşanan dengesizlik  ve  değişen  yaşam standartlarına  yetişememenin verdiği her zamanki  sıkıntılar yaşanmakta.Toplumun  bir itirazının veya isyanının olmaması da ekonomide bir kriz olmadığı kanaatini uyandırıyor. Demek ki, açıklanan resmi  ekonomik verilere  ve  açıklamalara  göre  ekonomi  gayet  iyi  gidiyor.

İyi giden  ekonomimizde farklı bir gerçek daha var ki, o da,  her siyasi dönemin  kendi zenginini  yarattığı  gerçeğidir.

Ekonomiden  asıl  payı alanlar değişmiş,  servet el değiştirmiş ve yeni zenginler ortaya çıkmıştır. Bir bakmışsın, üç yıl önce  zar-zor geçinen birisi, üç yıl sonra parayla oynar hale gelebilmiş  veya  durumu gayet iyi olan bir esnaf kısa sürede sıfırı tüketebilmiştir.  Memurundan işçisine,esnafından  tüccarına, avukatından  muhasebecisine, işadamından sanayicisine  her alanda belli  bir zihniyet  çevresinde servet değişimi  ve dönüşümü yaşanmıştır ve yaşanmaktadır.

Yani Türkiye´de, her zaman olan  olmuştur.Her siyasi dönem kendi zenginini yaratır, kuralı bu dönemde de işlemiştir. Türkiye ekonomisinde, herkesin gördüğü  ve  tartışılamayacak tek gerçek budur.

 

Tacettin  KEPENEK
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Kendi Zenginini Yaratmak
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
insanlık ölmesin!
insanlık ölmesin!
insanlık ölmesin!
Neredeeen nereye?
Neredeeen nereye?
Yıllardır FETÖ ile mücadele eden ve bedel ödeyen haysiyetli onurlu insanları "BUNLAR FETÖCÜ" diye suç duyurusunda bulunan ve şikayet eden Sami AYDIN´ın, bu heyecanı ve korkusunun nedenleri kamuoyu tarafından merak ediliyor.
Sizi Rahatsız Etmeye Geliyoruz!
Sizi Rahatsız Etmeye Geliyoruz!
Bütün hakikatleri yoklamak, Bütün yalanların maskesini yırtmak, Kalabalığa doğruyu göstermek.
Hisseli Harikalar Kumpanyası
Hisseli Harikalar Kumpanyası
İcraat, halkın gönlüne girme gayreti yerine sosyal medya odaklı sanal içerikle belediye günleri heba edilirken,dizilerdeki kötü karakterlerin SİVAS´ta karşılanması ve ERZURUM SİVAS kar yağışı atışmaları gibi 0-7 yaş zeka esprisi ile yolun sonuna gelindiği gözlemleniyor.
Vah vah vaaaaaahhh!
Vah vah vaaaaaahhh!
Yaşları 65 e dayanan Muaz UZUN ve Ahmet ÖZAYDIN kara kara düşünüyorlar. TEKAÜTE ayrılacak olan bu isimlerin,bir yolunu bulup gerekse Meclis Üyeliğine asılmayı dahi düşündükleri öğrenildi.
Camiyi Bitirelim
Camiyi Bitirelim
Yeni kurulan AHMET TURAN GAZİ MAHALLESİ´nde iki yıl önce bir gurup idealist insanın bir araya gelerek başlattıkları cami projesi adım adım ilerliyor.Hayırseverlerin bu işe el atması durumunda yazın caminin tamamlanacağı belirtildi.
Bunu da Gördük!
Bunu da Gördük!
Yıllardır Kültür Müdürlüğü koltuğunda “oturan” Kadir PÜRLÜ bir skandala imza attı. “Eski Türkiye bürokratik hantallığı ve kast sistemi anlayışının en somut örneği olan ve şehirde “duran adam” olarak tabir edilen İl Kültür ve Turizm Müdürünün, 16 yıla dayanan Müdürlüğünde şehre ne kazandırdığı merak ediliyor.
Şehir Bürokrasisi Değişmeli
Şehir Bürokrasisi Değişmeli
TÜRKİYE değişip her alanda yenilenirken, SİVAS bürokratik yapısı hala aynı yerinde duruyor. “YÜZ ESKİMESİ” ne uğramış pek çok ismin hala yerlerinde durması şaşkınlık oluşturuyor.
Eski Vekil Kamuoyunu Aydınlatacak mı?
Eski Vekil Kamuoyunu Aydınlatacak mı?
SİVAS´taki “ÜLFET HUKUK DERNEĞİ” yapılanması tam anlamıyla araştırılmayı bekliyor. Bu derneğin bir zamanlar içinde olan Eski Vekil Hilmi BİLGİN´in “dokunulmazlığı” da kalktığına göre bildiklerini anlatması arzulanıyor.
Üçü Bir Arada!
Üçü Bir Arada!
SİVAS yerel seçimlere odaklandı. Vekilliği sona eren Hilmi BİLGİN´in, yerel seçimler için satranç oyunu başlattığı kamuoyunda konuşuluyor. Sami AYDIN´ı Belediye Başkanlığı için, Ahmet KUZU´yu da İl Başkanı olarak hazırlayan BİLGİN´in, İsmet YILMAZ´ın etki alanını kırmak için de yoğun çaba gösterdiği haber merkezimize gelen bilgiler arasında.
Sivas Bir Kültür Şehri Değildir!
Sivas Bir Kültür Şehri Değildir!
Lafı dolandırıp döndürmeye gerek yok sevgili okurlar. Sivas bir kültür şehri değildir. Sivas, tarihinde kültürel anlamda en dar ve en içine kapalı dönemini yaşıyor.Turizm konusuna hiç girmeyeceğim, zira kültürel bir yavanlığa boğulan şehirde turizmden bahsetmek komiklik olur.
Aşka Güvenin...
Aşka Güvenin...
Aşk belki çok acı veren bir şeydir ama yine de ona güvenin...
Keşişin Kayıp Kitapları
Keşişin Kayıp Kitapları
SİVAS tarihi ve kültürü açısından çok önemli hatıralar zinciri...
Bir şeyler Yapmalı!
Bir şeyler Yapmalı!
Ekonomik anlamda kendini gerçekleştiremeyen şehir, sosyal hayatta var olan ve giderek de kronikleşen gerilemeler ile karşı karşıya. Batı illerindeki küçük bir yerleşim yerindeki ekonomik canlılık kadar dahi bir gelişme görülmezken, şehrin kodlarını yıllardır elinde bulunduran bürokratik oligarşi da gelişmeyi engelliyor.
"ihtiyarlık kötü pusattır"
"ihtiyarlık kötü pusattır"
"ihtiyarlık kötü pusattır oğul"
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar