Karanlık Dünyanın Aydınlık Yüzü
Toprağa da âşık olunur mu demeyin. Âşık olunur, hem de delice…Toprak ki cömert ellerini açar hiç kapamaksızın.
Tarih: 2.2.2018 22:11:06/ 1989okunma / 0yorum

                                 

                        KARANLIK DÜNYANIN AYDINLIK YÜZÜ

Nerde yiğitçe bir nida akseder kulaklarınıza, içinde Anadolu kokar buram buram. Türküler şaha kalkar yüreğinin enginliklerinden. Sevdalılar onun şefkatli bağrına yaslanırlar umarsızca. Çiçekler başka kokar içinde; çağlayanlar bambaşka akar yüreğinden. Onsuz yaşamak sürgün yaşamaktır acı ülkesinde.

Toprağa da âşık olunur mu demeyin. Âşık olunur, hem de delice…Toprak ki cömert ellerini açar hiç kapamaksızın. Ne cevherler yatar cömert bağrında. Karşı konulmaz bir sevda ateşi sarar bedenleri. Yürek fırlar yuvasından; beyin dayanamaz yüceliğine. Kıvılcımlar ateş olur; kara sevdalılar dönerler etrafında delice. Karanlıklardan ince bir ışık huzmesi doğar; şahlanır ufuklardan insanlığa doğru. Tohumlar düşer bu toprağa. Bir bir meyveye durur yediverenler. Ulu çınarlar boy verir Anadolu´nun duygulu toprağında. Sonra Mevlâna olur; Yunus olur. Ardından Karacoğlan, Dadaloğlu, Emrah… Ve Ruhsati baba, bilge bir hükümdar olarak tahtında yerini alır vakurca. Aşıklar zincir olur kenetlenir yüreğine. Sonra Veysel katılır aydınlık zincirine bir halka olarak.

Yüce ve kırık bir çınar olarak filizlenir Veysel, Anadolunun içli toprağından. Ab-ı hayat dökülür tatlı dilinden şırıl şırıl, gönül ummanına doğru. Büyük insanlar hep bir yanları kırık olarak adım atarlar ya hayata. Onları farklı ve büyük yapan bu kırgınlıklardır belki de. Veysel de iki ışığını erken yaşta kaybederek, gönül ışığıyla adım atmıştır hayat yoluna. Emekleyerek başladığı hayat yoluna, emekleyerek devam eder.

  Genç yaşımda felek vurdu başıma
Aldırdım elimden iki gözümü
Yeni değmiş idim yedi yaşıma
Kayıp ettim baharımı yazımı

Hayatın çileli yoluna adım atarken, yüreğindeki enginlikleri daha da enginleştirmiş; soylu dilinden şavkıyan umut ışıkları, karanlıkları yırtarcasına öte zamanları aydınlatmıştır. Sabra teslimiyetin billur nağmeleri dökülür dilinden. Gönlünde depreşen istila duyguların çılgın kasırgasını, sabır zinciriyle dizginlemeyi bilir. Bilge bir Anadolu ereninin ağır başlılığıyla gönlünü teselli eder.

Veysel der dünyaya ben niye geldim?
Her zaman ağladım; ne zaman güldüm?
Gönlümde teselliyi kendimde buldum.
Sabır ile teskin ettim özümü.

Toprakla kurulan dost köprüsünün süresiz yareni olur Veysel, Saman alevi dostlukların vefasızlığına karşı inadına toprağa koşar; toprağa sarılır şefkatle. Âdem ile başlayan aşk hikayesinin en duygulu bölümü olur, Veysel´in toprak aşkı. Toprak en sadık dostu olur her zaman. Özünü katar toprağa; sözünü şahlandırır maşukuna. Sarmaş dolaş olur onunla. Destanını yazar sonsuz istirahatgahının.

Dost dost diye nicesine sarıldım.
Benim sadık yarim kara topraktır.
Beyhude dolandım boşa yoruldum.
Benim sadık yarim kara topraktır.

Yüreğinin enginliklerinde öyle cesur bir dağ oturur ki… Gönül dağı derler adına… Yediveren güller açar renk renk. Sevgi tohumları serpiştirir insanlığa cömertçe. Gözleri güzellerin cemalini görmese de gönül gözünden ilhamını alan soylu bir güzelin cemali salınır kelamından. Kelimeler inci mercan gibi dizilir diline.

Güzelliğin on par´etmez.
Bu bendeki aşk olmasa
Eğlenecek yer bulamam
Gönlümdeki köşk olmasa

Göz nurunu yitirmesi küçümsenmeyecek bir kırgınlıktır şüphesiz Veysel´in yüreğinde. Bu noksanlığın derin izleri görülür onda. Yüreğinde biriken duygu seli ummana dönüşür ansızın. Yüreğine akıttığı asil duyguları sözüne katık eder; antik bir kâsede sunar insanlığa. Zaman zaman sitemkâr sözlerle hayata ve topluma ifşa eder özünü. Kadere sessiz bir sitem manzumesi yollar.

   Ele geniş bana dünya dar oldu.
   Tahammülsüz gönlüm bikarar oldu.
   Günüm zindan, gecelerim zar oldu.
   Kader ile bölemedim kozumu.

İnsan sevgisi gönlünün en sadık dostu; en vefakâr yarenidir onun. Kibri asla yaklaştırmaz semtine. Senlik benlik kavgasını alabildiğince yere vurur. Birlik ve beraberlik özlemiyle yanar tutuşur. Benliğini gurur ve kibir tuzağından uzak tutmayı bilmiş, insanı insan olarak sevmiş ve onu yüceltmiştir.

İtimat edersen benim sözüme.
Gel birlik kavline girelim kardeş.
Birlik çok tatlıdır benzer üzüme.
İçip şerbetini kanalım kardeş.

Fani dünyanın güzelliklerini gönül gözüyle görmüş; şatafat ve debdebenin zilletine yüz çevirmiş, canını ten kafesinde bir emanet bilerek zevk-ü safaya da tamah etmemiştir. Zengin gönlünden gelen soylu sözleri dost hatırasına emanet etmeyi bilmesi, erdemliliğine yakışır en büyük yürekliliktir. Ağaç gölgesi dünyaya esaret göstermeyen hürriyet aşığıdır aynı zamanda.

Can kafeste durmaz uçar.
Dünya bir han konan göçer.
Ay dolanır yıllar geçer.
Dostlar beni hatırlasın.

Çileli ve karanlık hayat her geçen an engin gönlünün ak sayfasına kara mührünü vurmuştur. Maddi hazlar peşinde sürüklenen insanlığa gönüle vurulmuş çiçek yarasının en masum mağduru olarak, duyguya teslimiyetin destanını yazmış, maddeyi reddedişin manifestosunu okumuştur.

Dağlar gibi yığsam sarı lirayı,
Silmez içerimden derin yarayı,
Altından yaptırsam köşkü sarayı,
Vay benim başıma gönül şen değil.

Onda Müslüman Türk´ün ince zekâsı ve arifane sezgisi vardır. Müslüman toprağın imanlı çocuğudur o. Veysel toprağa inen bir cemredir. Ilgıt ılgıt esen bir bahar rüzgarıdır. Kutlu bir uyanıştır, aşktır, sevdadır, ümittir, yiğit bir kükreyiştir, canlı bir sevgi tohumudur. Sevgi savaşının en fedakâr neferidir. Toprağa karışmış bir mücevherdir. Asırlara şahitlik eden ulu bir çınardır.  Ana sütüyle yoğrulmuş duru Türkçe´siyle Anadolu insanının gönlüne ilmik ilmik sevgi kilimi nakşetmiştir. Yüreklere ince ince sızan bir duygu pınarıdır o. Yağmur yüklü bulutlar gibi duygu yüklüdür. Vatan ve millet aşkı yıkılmaz bir kale, sönmez bir ocaktır onda. Vatanına duyduğu derin sevgi, milletine duyduğu sonsuz aşk, yıkılmayan bir abidedir yüreğinde. Memleket hizmetinin özlemi kasar kavurur bedenini. Yadellere turnalarla sevda mektupları uçuranlara, vatanına sadakatin ve milletine sevginin en asil cevabını verir.

Vatan bizim, ülke bizim, el bizim.
Emin ol ki her çalışan kol bizim.
Ay yıldızlı bayrak bizim, mal bizim.
Söyle Veysel övünerek, överek.

İkiliğe ve anarşizme karşı ruhunun derinliklerine kazınmış birlik ve beraberlik aşkını bir mühür gibi vurur adeta. Yürek kalesinin burçlarına diktiği ay yıldızlı bayrağın aşkıyla adeta coşar; vatan, millet, bayrak sevgisinin verdiği coşkunlukla şehadet özlemini akıtır dizelerine.

    Birleşiriz bu bayrağın altında.                    İsterdim hayatta düşmanla savaş.
    Biz Türklerde ikilik yok aslında.               Milletime kurban olaydı bu baş.
    Yanar tutuşuruz vatan aşkında                  Nasip değil imiş şehitlik gardaş.
    Hepimiz bu yurdun evlatlarıyız.                İmanım niyetim bana kafidir.

 Veysel, maddi ışıltıya kapanışın, duygu dünyasına açılışın timsalidir. Kim bilir?.. Bu ışıltılı dünyaya kapanıştır içteki kutlu aydınlığı sağlayan. Hayata ve topluma dair söylediği veciz ve ibretli sözler, ancak bu içe dönüşün kıymetli ürünleri olabilir. Duygu dünyasıyla barışıklığın ve dostluğun berrak sezgisi bir çağlayan olarak şiirlerde dillenip sazlarda yankılanmş; şehir şehir, köy köy destanlaşmıştır Anadolu´ nun duygulu toprağında. Anadolu´nun cömert toprağından boynu bükük çiğdemler gibi yükselen Aşık Veysel tüm gönül taşıyanlara örnek olsun. Asırlara damgasını vursun kutlu bir bilge olarak.

Ve Anadolu şahlansın nice Veysellerin ibretli sözleriyle. Yüreklerde hapsolmuş saklı duyguların büyük tercümanı Aşık Veysel Şatıroğlu bir sevgi tohumu olarak düşsün tüm genç yüreklere. Adı kalsın Anadolu´nun en viran köşelerinde dahi. Veyselce haykıralım geride kalanlara son yolculuğun hazin arefesinde.  

              

  Açar, solar türlü çiçek
Kimler gülmüş, kim gülecek.
Murad yalan, ölüm gerçek.
Dostlar beni hatırlasın.     
                                                                                          Emsali KARADUMANKaynak:

Anahtar Kelimeler: Karanlık Dünyanın Aydınlık Yüzü
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bir Başkadır Benim Memleketim!
Bir Başkadır Benim Memleketim!
TRT AVAZ ekranlarında yayınlanan “Ninniden Ağıta Anadolum” programı SİVAS kültürünü ekranlara taşıyarak izleyenleri gözyaşı ülkesine götürdü.
KIZILIRMAK,Kolun Kanadın Kırıla!
KIZILIRMAK,Kolun Kanadın Kırıla!
1998 yılında FRANSA da bir iş için gitmiştim. PARİS´ın kenar semtlerinde kader ya bir SİVASLI aileye denk geldim bahçede. Varoslunlar hatırları daim olsun SOFRAYA buyur ettiler. Sarıldık koklaştık. Oğulların adı ŞAHİN imiş. Kalktım öptüm gözlerinden. Onlar ağladı ben ağladım, onlar ağladı ben ağladım…
ŞARKIŞLA´nın Bedir Türküsü
ŞARKIŞLA´nın Bedir Türküsü
Bedir türküsüne yolunuz uğradı mı hiç? Şarkışla semâlarını tel tel yakıp kül eden Bedir Türküsüne yüreğiniz vardı mı hiç?
PAŞAKÖYLÜ Keşiş´in Yılkı Atı
PAŞAKÖYLÜ Keşiş´in Yılkı Atı
“Taptığına İyi Tap, Tuttuğun İşi İyi Tut Eğer Muaffak Olamazsan Beni Şu Göllere At
AZİZ VLAS Turizme Kazandırılmalı
AZİZ VLAS Turizme Kazandırılmalı
Sivas´ta yaşadığı bilinen Aziz VLAS, dünyanın her tarafında Sivaslı VLAS olarak tanınıyor. Mezarının Gök Medrese civarında olduğu varsayılan VLAS´ın, isminin yaşatılıp turizme kazandırılması durumunda, pek çok değişik milletten insanın, SİVAS´a gelerek AZİZ VLAS´ı ziyaret edip inanç turizmi açısından şehre önemli katkıların sağlanacağı belirtiliyor.
Monna Rosa
Monna Rosa
Zeytin ağacının karanlığıdır Elindeki elma ile başlayan...
Dünya da Bir Tek Sivas´ta Yapılıyor
Dünya da Bir Tek Sivas´ta Yapılıyor
Sivas Mutfağının Sultanı olan TONUS KÖFTESİ, dünyada bir tek ALTINYAYLA yöresinde yapılıyor. Özel misafirler için hazırlanan bu köfteye, düğün köftesi de denilmekte.
Kaldırımlar
Kaldırımlar
Ölüm yıl dönümünde büyük düşünce insanı üstad Necip FAZIL KISAKÜREK´i rahmetle anıyoruz.
Esenlik Bildirisi
Esenlik Bildirisi
Yargı kesin: Acı duymak ruhun fiyakasıdır
Yağmur Duası
Yağmur Duası
/Ortalıkta ölüm sessizliği var/
Bir Japon Nasıl Ölür
Bir Japon Nasıl Ölür
Edebiyatımızın önemli isimlerinden Ali AYÇİL´in DERGAH YAYINLARI´ndan çıkan “BİR JAPON NASIL ÖLÜR” adlı şiir kitabı beğeniyle takip ediliyor.
bir Cahit ZARİFOĞLU şiiri
bir Cahit ZARİFOĞLU şiiri
Kavuşmalarımız ağır aksak, ayrılıklarımız koşar adım...
Taşları Yemek Yasak
Taşları Yemek Yasak
Taşları yemek yasak...
Nazım ELMAS ile Söyleşi
Nazım ELMAS ile Söyleşi
Düşünürlerin kaleminden çıkan eserler, daha bir cezp eder insanı. Toplumun aradığı şeyi ilk önce bulanlar diye düşünürüm hep. Sahiden de, aramaya çıktığımız her güzelliği ilk önce bulupta bize sunar sanat erbabı. Bu hafta, içsel bir zenginliği sunacağız sizlere. İçinden aydınlanıp, dışına ışık veren bir bilgeyi konuk edeceğiz. GİRESUN ÜNİVERSİTESİ Öğretim Üyesi Prof.Dr.Nazım Elmas ile yaptığımız güzel bir söyleşi. Hep beraber okuyalım… Buyurun efendim.
Dergah Dergisi Okurlarla
Dergah Dergisi Okurlarla
Edebiyatımızın akil kalemlerinden biri olan, yazıda büyüğümüz Mustafa KUTLU´nun Dergah yolu, yine kültür hayatımızın önemli isimlerinden Ali AYÇİL´in Genel Yayın Yönetmenliğinde devam ediyor. Dergah Dergisi 338.sayısı ile okurlarla buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar