Bugün, 22 Ocak 2022 Cumartesi


taner
3.12.2015 01:27:00
bişey yapacakları yok, belediye cikcakla 2 yılı geçirdi, Allah bu şehrin yardımcısı olsun, daha nüfus binasını bile yıkamadı:::))))

Hakan
7.12.2015 10:50:11
5 Yıl Sivas´ta yaşadım ve dışardan gelip Sivas´ı çok sevdik. Lakin; Sivas´ın bir gelecek planının hiç olmadığını yıllarca gördüm. Küçük ama oldukça güzel bir merkezi olmasına rağmen bu güzelliklerin belediye tarafından hiç dikkate alınmadığına şahit oldum. Merkezdeki tarihi eserler resmen otopark alanı olarak kullanılıyordu ve haberinize göre halen de öyle. Ne polis ne zabıta bir şey yapmıyordu. Birçok dükkan resmen kaldırımın yarısını işgal ediyor Sivas´ın yegane caddesi istasyonda :) Meydanda mısırcılar, seyyar satıcılar tamamen kontrolsüz satış yapıyor. Tüpler açıkta çocuklar için tehlike saçıyor. Kafasına esen kokoreç tezgahını kurup tüm meydanı kokoreç kokusuna boğuyor da kimsenin bir şey dediği yok. Belediye başkanı dediğin ara sıra çıkacak kenti gezecek, özel kalemine notlar aldıracak ve bunlar hemen uygulanacak.. Ama nerede... Bir önceki belediyeden böyle bir şey görmemiştim ve şimdikinin de aynı olduğu belli...

Anahtar Kelimeler: KALE Değerlendirilmeli

KALE, İyi Değerlendirilmeli

Sivas´ın altın hazinelerinden biri olan Kale için, yeni düşüncelerin geliştirilmesi bekleniyor. Kale eteklerinde, Beypazarı ve Safranbolu türü bir canlı hayatın ikame edilmesi beklenirken, bunu öte yüzyıla taşıyacak bir diğer düşüncenin de, FİLM PLATOSU f

 

Sivas Kale´yi nasıl değerlendireceğini hala kestiremiyor. Kamulaştırmanın hemen hemen sonuna gelindiği görülürken, Kale ile ilgili önemli yorumlamalara hala geçilemedi. Kale etrafında BEYPAZARI ve SAFRANBOLU türü bir mimari tarz düşüncesine geçilerek, burasının turizm anlamlı değerlendirilmesi gerektiği vurgulanıyor.

Turgut CANSEVER´in, muhteşem projesinin seyrekleştirilerek yeniden düşünülmesi gerekirken, bu muhteşem düşünce silsilesine, FİLM PLATOSU fikrinin de eklenmesi bekleniyor.

Böyle içerikli bir projede, bir cümle şehir yöneticilerinin orada kamp kurup, bu devasa projeyi başlatıp bitirmeleri iktiza ederken, gevşek davranıp, sadece ve sadece basın karşısında ara ara dillendirmeleri, var olan hayalinde sönükleşmesine kapı araladığı vurgulanıyor.

Sivas´ın, Kale gibi nice değeri olmasına karşın, hala bu şehrin göç vermeye devam etmesinin, bir akıl tutulması olduğunu ifade eden bir çok insan, neden var olanların, Sivas´ın geleceğini belirlemede etkin olamadığının, sorgulanması gereği üzerinde duruyorlar.