Kadir Amca Ölmüş Dediler!
Kendisinde “Bir Şehrin Beş Hali”ni imzalamasını ama imzanın “Ulu Cami´de Sabah” yazısının bulunduğu sayfada olmasını istediğimi söylediğimde benim kadar O da duygulandı.
Tarih: 6.5.2018 20:36:52/ 1865okunma / 0yorum

 

Ne Kolay Söylediler! Kadir Amca´nın vefat haberini aldığımda, aklıma nedense Yusuf Hayaloğlu´nun “Rıza” şiiri geldi. “Öğlen kahvede söylediler, Rıza öldü dediler. Ne kolay söylediler” diyordu şair.

Öyle ya, son yılları ciddi rahatsızlıklarla geçen 85 yıllık bir ömür. Söylemesi neden zor olsun ki, herkes gibi O´na da Hak vaki oldu. Umarım O´nun vefatını bu kolay söyleyebilenler nasıl bir değeri kaybettiklerinin farkına da bu kadar kolay varabilsinler.

Kadir Amca´yı 12 Temmuz 2012 günü tanıma şerefine nail oldum. Sivas Kültür Dergisi´nde yayımlanan “Sıtkınan Sevdim” yazısını okuduktan sonra, merak edip “Şehrin Ahşap Zamanı” ve “Bir Şehrin Beş Hali” kitaplarını da temin etmiş ve bir solukta okumuştum. Başta ekonomik olmak üzere çeşitli gerekçelerle Sivas´tan ayrılma planları yapan o kadar insan varken birisinin çıkıp “Memleketimin üstündeki bu güzelliklerini sevmemden daha çok, toprağının altına gireceğim için Sivas´ımı sıtkınan sevdim.” Diyebilmesi dikkatimi çekmişti önce. Bir de üstüne “Bir Şehrin Beş Hali”ndeki “Ulu Cami´de Sabah” yazını okuyunca tanışmak için uygun ortam yaratmaya gayret etmeye başlamıştım. Sıcak bir yaz gününün ikindiye evrildiği bir saatte, İstasyon Caddesi´nde karşılaştığım Kadir Amca, bir ömür taşıdığı ve kimseden esirgemediği nezaket ve zarafetiyle şehrin tanınmış pastanelerinden birinde doyulmaz bir sohbet imkanını bana da bahşetti. Sivasla ilgili pek çok anısını anlatırken, bir kısmının Cumhuriyetin ilk yıllarına ait olduğunu sandığım çok sayıda fotoğrafı da paylaşma lütfunda bulundu. Kendisinde “Bir Şehrin Beş Hali”ni imzalamasını ama imzanın “Ulu Cami´de Sabah” yazısının bulunduğu sayfada olmasını istediğimi söylediğimde benim kadar O da duygulandı.

İmzanın ardından da “Sivas´ta çok köklü ve zengin bir mani geleneği olduğunu, ancak bu manilerin büyük kısmının unutulduğunu, bu sohbetin anısına kimsenin hatırlamadığı bir maniyi okuyacağını, istersem bunu kendisinden bir yadigar olarak saklayabileceğimi” söyleyerek şu maniyi yazdırdı:

“Yukarı Tekke´yi kapladı duman

Canımdan çok sevdim Vallahi inan

Ölüp de kabre girdiğim zaman

Ben değil mezar taşım söylesin”

Bu duygusal görüşmenin ardından birkaç kez daha kendisi ile sohbet imkanı buldum. Söylememe bile gerek yok. Kendimi çok şanslı sayıyorum. Kadir Amca´nın hemşerileri için bir rol model olup olmadığını bilmiyorum. Ben kendi adıma şu iki hususu rahatlıkla söyleyebilirim, hatta bunu söylemekle yükümlüyüm: Bir, vatan sevgisi, insanların yaşadıkları beldeleri sevilecek yerler haline getirmeye çalışmaları ile başlar. İki, millet sevgisinin ilk aşaması kişilerin çevresindeki insanları ve hemşerilerini sevmesidir.

Kadir Amca Hıdırellez´de toprağa verildi. Hz. Hızır ile İlyas Peygamberin bir araya geldikleri gibi O da çok sevdiği Sivas toprağıyla bir daha hiç ayrılmamacasına buluştu. Bana yazdırdığı maninin sevgi dışında ölümle de ilgili olması, manideki gibi Yukarı Tekke´de defnedilmesi ve defin gününün Hıdırellez´e, bir büyük buluşma gününe denk gelmesi tesadüf müdür bilemiyorum.

Bildiğim sadece bir tek şey var: Sivas´ın toprağının, kendisini sıtkınen seven Kadir Amca´yı sıtkınen kabul edeceğidir. Allah gani gani rahmet eylesin.

Agâh Yekta

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Kadir Amca Ölmüş Dediler
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Şehrin İnsanı...
Şehrin İnsanı...
şehrin insanı, şehrin insanı, şehrinbozuk paraların insanı, sivicelerin
Padişahlardan 27´si ŞAİR
Padişahlardan 27´si ŞAİR
İstanbul´un Fethinin kutlandığı bu günlerde, gözler yeniden Osmanlı İmparatorluğu´na çevrildi. Büyük bir medeniyetin temsilcisi olan OSMANLI, kültür ve sanatta da dünyanın zirvesinde idi. Kültür araştırmacılarının dikkat çektiği diğer önemli bir konu ise, Osmanlı Padişahlarından 27 tanesinin Divan sahibi şair oldukları yönünde.
Çürüme Büyüyor!
Çürüme Büyüyor!
Sekülerizmin insan karşısına çıkardığı çakma tanrılar, sosyal hayatı yönlendirmekle birlikte, ruh boşluğunu da kendi arzusu minvalinde şekillendiriyor. Pek çok insan farkında olmadan para tanrısı MAMONA tapınırken, hırs ve paranın şekillendirdiği acınası çukurda yaşamaktan da kendini alamıyor.
Vekilim, Vekilsin Vekil!
Vekilim, Vekilsin Vekil!
Ak Parti camiasında çabuk saf değiştirme özelliği ile tanınan Erdal KARACA´nın siyasi “U”dönüşleri şehrin gündeminde.Zeki KILIÇ´ın Başkan Yardımcısı iken, bir “U” dönüşü ile Burhanettin KURU yanına geçen ve sonra da onu da terk ederek Sami AYDIN saflarına geçmesi, siyasi analistlerce tuhaf bulunuyor.
Milletin Seni Unutmadı ALİ ADNAN!
Milletin Seni Unutmadı ALİ ADNAN!
17 Eylül kara bir gün. Milletin sevdiği ve bağrına bastığı Adnan MENDERES´in idam edilişinin yıldönümü.Türkiye´nin tarihine kara bir leke olarak geçen bu katliam ile ülkenin Başbakanı dış ve iç güçler ihaneti ile idam edildi. Ancak Milleti Ali ADNAN´ı hiç unutmadı.
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
Türkiye´nin en kapsamlı yurt çalışmasında sona gelindi. 10 Bin kişilik yurt bitmek üzere. Yurdun hizmete açılması için son çalışmalar yapılırken, Vali GÜL´ün girişimi ile DSİ, FADLUM IRMAĞI çevresini düzenlemeye aldı.
Şehre Ne Katkısı Oluyor?
Şehre Ne Katkısı Oluyor?
Ankara´da 4.sü yapılan SİVAS GÜNLERİ tepki çekiyor. Kemençe ile açılış yapılması bir yana,tanıtım resimlerindeki pek çok maddi hata gözlemlendi.Kangal Köpeği, köfte, peskütan çorbası gibi figürler gösterilirken, bu günlerin SİVAS´a şuana kadar bir katkı sağladığı gözlemlenmedi.
Gözler Milli Eğitim´de...
Gözler Milli Eğitim´de...
Şehir kamuoyu yeni Müdür SAVAŞÇI´dan okullar açılmadan eğitim anlamlı temiz bir sayfa açmasını arzuluyor. Milli Eğitim tarafından bilinen şaibeli okul idarecileri hakkında bir incelemenin zaruret olduğu vurgulanırken, Kurum kültürünü oluşturamayan, görevini yapmayan, Bayrak törenleri ve İSTİKLAL MARŞI hassasiyeti olmayanların görevlendirmelerinin iptal edilmesinin mecburiyet olduğu vurgulanıyor.
Tey, Tey, Teeeeeeeyyyyyy!
Tey, Tey, Teeeeeeeyyyyyy!
Ankara´da başlayan SİVAS´ın tanıtım günleri renkli görüntülere neden oluyor. Halaylar ve şölenler ile yapılan tanıtımın 4.sü gerçekleşiyor. Pazar gününe kadar devam edecek bu etkinliklerin SİVAS´a nasıl bir katkı sunduğu ise çözülemiyor.
Sen Ne Güzelsin Türkiye!
Sen Ne Güzelsin Türkiye!
Mersin´de bulunan KIZKALESİ görenleri büyülüyor. Bir PRENS tarafından deniz içindeki kayalıklara yapılan KIZKALESİ, sahile ise 600 metre uzaklıkta.
DELİİLYAS Küp  Peyniri Kışa Hazır
DELİİLYAS Küp Peyniri Kışa Hazır
Sivas´ın yaşayan kültür ocaklarından biri olan Deliilyas Beldesi, Sivas Mutfağına önemli katkılar sunuyor. Su böreği ve içli köfte yanı sıra, kışlık küp peyniri üretimi ile de damak tadına hitap ediyor. Sağlık açısından da tercih edilen küp peyniri, yurt dışındaki gurbetçilerin de tercihi.
Darbenin Katlettiği Masum
Darbenin Katlettiği Masum
"Cenazemin arkasından ağlamayın, günahtır.Anne, sizlerle helalleşmek istedim, fakat olmadı.Hakkım varsa hepinize helal olsun,siz de helal edin. Nişanlıma da selam eder,Cenabı Allah´ın mutlu bir yuva kurması için ona yardımcı olmasını dilerim"
Başkana Soracaklar!
Başkana Soracaklar!
Sanayi Esnaflarının, kalabalık ortamlarda Başkan AYDIN´ın yürüyüş şeklini analiz ettikleri ve Başkanın kollarını açarak yürümesinin ardında bir rahatsızlığının olduğunu düşündükleri öğrenildi.
Şer İttifaklar Devrede!
Şer İttifaklar Devrede!
Yaklaşık 10 yılı aşkın bir zamandır FETÖ yapılanmasını SİVAS´ta deşifre eden ve onlarla tek başına savaşan SİVAS POSTASI ekibi, eğer 15 Temmuz darbesi gerçekleşse idi en büyük zararı gören bir gazete olacaktı. FETÖ hainlerinin çevirdiği oyunları tek tek kamuoyuna ilan eden SİVAS POSTASI, gizli FETÖ sevenler tarafından her fırsatta sıkıştırılmaya zor durumda bırakılmaya kalkışılıyor.
Duyduk Duymadık Demeyin!
Duyduk Duymadık Demeyin!
FETÖ´nün “bir bardak çayını dahi içmemiş” HAYSİYETLİ, ONURLU, VATANSEVER insanları bunlar FETÖCÜ olabilir diye “İHBAR” eden ihbarcı Sami AYDIN´ın resmi verilen“Belediye LED Ekrana” bakması isteniyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar