Kadir Amca Ölmüş Dediler!
Kendisinde “Bir Şehrin Beş Hali”ni imzalamasını ama imzanın “Ulu Cami´de Sabah” yazısının bulunduğu sayfada olmasını istediğimi söylediğimde benim kadar O da duygulandı.
Tarih: 6.5.2018 20:36:52/ 1952okunma / 0yorum

 

Ne Kolay Söylediler! Kadir Amca´nın vefat haberini aldığımda, aklıma nedense Yusuf Hayaloğlu´nun “Rıza” şiiri geldi. “Öğlen kahvede söylediler, Rıza öldü dediler. Ne kolay söylediler” diyordu şair.

Öyle ya, son yılları ciddi rahatsızlıklarla geçen 85 yıllık bir ömür. Söylemesi neden zor olsun ki, herkes gibi O´na da Hak vaki oldu. Umarım O´nun vefatını bu kolay söyleyebilenler nasıl bir değeri kaybettiklerinin farkına da bu kadar kolay varabilsinler.

Kadir Amca´yı 12 Temmuz 2012 günü tanıma şerefine nail oldum. Sivas Kültür Dergisi´nde yayımlanan “Sıtkınan Sevdim” yazısını okuduktan sonra, merak edip “Şehrin Ahşap Zamanı” ve “Bir Şehrin Beş Hali” kitaplarını da temin etmiş ve bir solukta okumuştum. Başta ekonomik olmak üzere çeşitli gerekçelerle Sivas´tan ayrılma planları yapan o kadar insan varken birisinin çıkıp “Memleketimin üstündeki bu güzelliklerini sevmemden daha çok, toprağının altına gireceğim için Sivas´ımı sıtkınan sevdim.” Diyebilmesi dikkatimi çekmişti önce. Bir de üstüne “Bir Şehrin Beş Hali”ndeki “Ulu Cami´de Sabah” yazını okuyunca tanışmak için uygun ortam yaratmaya gayret etmeye başlamıştım. Sıcak bir yaz gününün ikindiye evrildiği bir saatte, İstasyon Caddesi´nde karşılaştığım Kadir Amca, bir ömür taşıdığı ve kimseden esirgemediği nezaket ve zarafetiyle şehrin tanınmış pastanelerinden birinde doyulmaz bir sohbet imkanını bana da bahşetti. Sivasla ilgili pek çok anısını anlatırken, bir kısmının Cumhuriyetin ilk yıllarına ait olduğunu sandığım çok sayıda fotoğrafı da paylaşma lütfunda bulundu. Kendisinde “Bir Şehrin Beş Hali”ni imzalamasını ama imzanın “Ulu Cami´de Sabah” yazısının bulunduğu sayfada olmasını istediğimi söylediğimde benim kadar O da duygulandı.

İmzanın ardından da “Sivas´ta çok köklü ve zengin bir mani geleneği olduğunu, ancak bu manilerin büyük kısmının unutulduğunu, bu sohbetin anısına kimsenin hatırlamadığı bir maniyi okuyacağını, istersem bunu kendisinden bir yadigar olarak saklayabileceğimi” söyleyerek şu maniyi yazdırdı:

“Yukarı Tekke´yi kapladı duman

Canımdan çok sevdim Vallahi inan

Ölüp de kabre girdiğim zaman

Ben değil mezar taşım söylesin”

Bu duygusal görüşmenin ardından birkaç kez daha kendisi ile sohbet imkanı buldum. Söylememe bile gerek yok. Kendimi çok şanslı sayıyorum. Kadir Amca´nın hemşerileri için bir rol model olup olmadığını bilmiyorum. Ben kendi adıma şu iki hususu rahatlıkla söyleyebilirim, hatta bunu söylemekle yükümlüyüm: Bir, vatan sevgisi, insanların yaşadıkları beldeleri sevilecek yerler haline getirmeye çalışmaları ile başlar. İki, millet sevgisinin ilk aşaması kişilerin çevresindeki insanları ve hemşerilerini sevmesidir.

Kadir Amca Hıdırellez´de toprağa verildi. Hz. Hızır ile İlyas Peygamberin bir araya geldikleri gibi O da çok sevdiği Sivas toprağıyla bir daha hiç ayrılmamacasına buluştu. Bana yazdırdığı maninin sevgi dışında ölümle de ilgili olması, manideki gibi Yukarı Tekke´de defnedilmesi ve defin gününün Hıdırellez´e, bir büyük buluşma gününe denk gelmesi tesadüf müdür bilemiyorum.

Bildiğim sadece bir tek şey var: Sivas´ın toprağının, kendisini sıtkınen seven Kadir Amca´yı sıtkınen kabul edeceğidir. Allah gani gani rahmet eylesin.

Agâh Yekta

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Kadir Amca Ölmüş Dediler
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Havalar Soğudu Aman Üşümeyin!
Havalar Soğudu Aman Üşümeyin!
MALATYA Film festivali ile alkış alıp göz doldururken, SİVAS´ın kkültür birimlerinde yaprak dahi kımıldamıyor. Havaların soğuduğu şu günlerde İL KÜLTÜR ve TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ´nün kaloriferleri yakarak, camdan dışarıyı seyretmeleri bekleniyor.
ETLİ PİDE SAHNELERDE
ETLİ PİDE SAHNELERDE
Sivas kışı yaşıyor.Havaların soğumaya başladığı şu günlerde, kışın son hazırlıkları da yapıldı. Uzun bir yazdan sonra evlere kapanmak zorunda kalacak olan Sivaslılar´ın, kışı etli pide ve kısırla gecirecekleri sanılıyor.Kloriferlere raģmen,sobada buğulu buğulu kaynayan demlikteki çayı özleyenlerde,bu zarif zamanları hasretle animsamaya devam ediyorlar..
Vicdan ve Adalet SİVAS´ı da Görmeli
Vicdan ve Adalet SİVAS´ı da Görmeli
Kardeşi kardeşe kırdırmak için SİVAS ve BAŞBAĞLAR´da oynanan oyun milletin vicdanında derin yaralar açtı. Dış ve İç güçlerin terör örgütlerini kullanarak bir Alevi-Sünni ayrışması yapmak için SİVAS´ta yaptıkları katliam bütün Sivaslılar tarafından nefretle kınanıyor. Yaklaşık 24 yıldır olaylar ile uzaktan yakına ilgisi olmayan insanlar ise cezaevinde çürümeye devam ediyorlar.28 Şubat ruhu ile verilen cezalar kamu vicdanını yaralarken, Sivas mazlumlarının yeniden yargılanması bekleniyor.SİVASLILAR, Adalet Bakanı Abdülhamit GÜL´ün bu konuya eğilerek haksız yere içeride çürüyenler içinde adaleti tesis etmesini istiyorlar.
DİVRİĞİLİ Dahi, Rahmetle Anılıyor
DİVRİĞİLİ Dahi, Rahmetle Anılıyor
SİVASLI iş adamı ve girişimci Nuri DEMİRAĞ, ölüm yıldönümünde rahmetle anılıyor.DİVRİĞİ doğumlu olup üstün bir yetenek ve girişimcilik kabiliyetine sahip olan DEMİRAĞ, aynı zamanda bir Sivas sevdalısı olarak biliniyor.
Bunu Yapmak Zorundayız!
Bunu Yapmak Zorundayız!
SİVAS İl Özel İdaresi tarafından yapılan 10 BİN kişilik yurt, 300 milyon bedelle KREDİ YURTLAR KURUMUNA devredildi. Bu devirden gelecek paranın bir kısmının kültürel ve turizm alanlarına harcanması bekleniyor. HAFİK GÖLÜ ÇEVRE düzenlemesi ve SARİSSA kazıları için acilen harekete geçilmesi isteniyor.
Dünyada Bir Tek SİVAS´ta
Dünyada Bir Tek SİVAS´ta
Dünya tarihinin gelmiş geçmiş en büyük İmparatorluklarından biri olan HİTİT´lerin tarihte bilinen tek gölleri olan SUPPİTASSU, Sivas´ta bulunuyor. Hitit İmparatorlarının gelip ibadet ettikleri gölün yanı başında bir de ibadethane bulunuyor.Sivas´ın kültür ve turizmine kazandırılması gereken göl ile ilgili bir çalışmamanın yapılmaması eleştiriliyor. Sadece Türkiye ve Sivas için değil dünya içinde çok önemli bir göl olan SUPPİTASSU´nun git gide balçık ve kumlarla dolup yok olmaya doğru gittiği biliniyor.SİVAS KONGRESİ´nin 100.Yılına 100 Proje kapsamında burasının peyzaj çalışmasının yapılarak turizme kazandırılması bekleniyor.
Muhafazakar Baronlar Emek Sömürüyor!
Muhafazakar Baronlar Emek Sömürüyor!
Sermayeye hükmeden birçok muhafazakâr işveren, servetine servet katarak iş hayatında etkinliklerini artırıyorlar. Yelpazenin mütedeyyin kısmında olduklarını sık sık umreye giderek ısrarla vurgulayan pek çok patron, emek ve alın terini görmezden gelip, az paraya çok işçi çalıştırmaya devam ediyorlar. Milli ve manevi değerleri de, işine geldiği gibi kullanıp, göstermelik iyilik tüccarlığına da soyunan son yılların Muhafazakâr Baronlarının,sekulerizme de takındıkları gözlemleniyor.
SİVASLILAR Sınırları Aşıyor!
SİVASLILAR Sınırları Aşıyor!
Türk Edebiyatının en önemli hikayecilerinden biri olan hemşehrimiz Mustafa BALEL, Dünya Edebiyatındaki özgün yerini her geçen gün pekiştiriyor. BALEL´in konusu SİVAS´ta geçen “Asmalı Pencere” adlı romanı Tahran´da yayınlanması akabinde, İRAN´ın en önemli gazetesi olan TAADUL´da BALEL ile uzun bir söyleşi yapıldı.
ENVER PAŞA´nın Takdir Ettiği SİVASLI
ENVER PAŞA´nın Takdir Ettiği SİVASLI
SİVAS´ın insanları bulundukları ortamlarda kendilerini maharetleri ile ortaya çıkarıyorlar.Taş bir yapı yapan SİVASLI ustayı tebrik eden Enver PAŞA, “SİVASLI evladım sen ROMA heykellerinden daha iyisini yapmışın. Helal olsun” demiş.
Mehmed Zahid Kotku Anılıyor
Mehmed Zahid Kotku Anılıyor
Binlerce insanın yetişmesine önderlik yapmış olan hocaların hocası Mehmed Zahid Kotku Hazretleri Ölüm yıl dönümünde dualarla anılıyor.
Bu İddia Doğru Olmamalı!
Bu İddia Doğru Olmamalı!
İSTASYON CADDESİNDE zorunlu yapılması gereken OTOPARKIN ticari alana dönüştürüldüğü ve bununda arkasındaki ismin de EROL GENÇ olduğu iddia ediliyor.
Esnafın Sorunlarına Ne Zaman Eğilecek?
Esnafın Sorunlarına Ne Zaman Eğilecek?
Genelde “BAYRAMDA BOZUK PARA BULUNDURUN ve KIŞ LASTİĞİ” takın diye yaptığı açıklamalar haricinde yıllardır şehir için önemli riskler almayan Esnaf Odası Başkanı KÖKSAL´ın kışa yaklaştığımız şu günlerde“KIŞ LASTİĞİ” takın diye açıklama yapması bekleniyor.
CELALOĞLAN AĞIDI TRT´de...
CELALOĞLAN AĞIDI TRT´de...
TRT AVAZ´ın başarılı kültür programlarından biri olan “Ninniden ağıta Anadolum” isimli programın çekimleri SİVAS´ta yapıldı.Türküler Ocağı SİVAS´ın “CELALOĞLAN AĞIDI” TRT AVAZ ekranlarında, izleyenleri adeta mest etti.
SiVAS´ın KARADENİZ´i
SiVAS´ın KARADENİZ´i
Turizm Cenneti olması gereken HAFİK GÖLÜ, eşsiz doğası ve berrak suyu ile keşfedilmeyi bekliyor.Tarihi bir öneme de sahip olan gölün KARADENİZ ile bir alt bağlantısı olduğu varsayılıyor.
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
Fedakar eğitimciler eğitim anlamlı güzel ilkleri hayata geçiriyorlar. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´un, "gözetmensiz sınav" önerisine TÜRKİYE´de ilk sesi Kahramanmaraş Yahya Kemal İlkokulu Müdürü Hüseyin YILMAZ verdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar