Kadir Amca Ölmüş Dediler!
Kendisinde “Bir Şehrin Beş Hali”ni imzalamasını ama imzanın “Ulu Cami´de Sabah” yazısının bulunduğu sayfada olmasını istediğimi söylediğimde benim kadar O da duygulandı.
Tarih: 6.5.2018 20:36:52/ 1761okunma / 0yorum

 

Ne Kolay Söylediler! Kadir Amca´nın vefat haberini aldığımda, aklıma nedense Yusuf Hayaloğlu´nun “Rıza” şiiri geldi. “Öğlen kahvede söylediler, Rıza öldü dediler. Ne kolay söylediler” diyordu şair.

Öyle ya, son yılları ciddi rahatsızlıklarla geçen 85 yıllık bir ömür. Söylemesi neden zor olsun ki, herkes gibi O´na da Hak vaki oldu. Umarım O´nun vefatını bu kolay söyleyebilenler nasıl bir değeri kaybettiklerinin farkına da bu kadar kolay varabilsinler.

Kadir Amca´yı 12 Temmuz 2012 günü tanıma şerefine nail oldum. Sivas Kültür Dergisi´nde yayımlanan “Sıtkınan Sevdim” yazısını okuduktan sonra, merak edip “Şehrin Ahşap Zamanı” ve “Bir Şehrin Beş Hali” kitaplarını da temin etmiş ve bir solukta okumuştum. Başta ekonomik olmak üzere çeşitli gerekçelerle Sivas´tan ayrılma planları yapan o kadar insan varken birisinin çıkıp “Memleketimin üstündeki bu güzelliklerini sevmemden daha çok, toprağının altına gireceğim için Sivas´ımı sıtkınan sevdim.” Diyebilmesi dikkatimi çekmişti önce. Bir de üstüne “Bir Şehrin Beş Hali”ndeki “Ulu Cami´de Sabah” yazını okuyunca tanışmak için uygun ortam yaratmaya gayret etmeye başlamıştım. Sıcak bir yaz gününün ikindiye evrildiği bir saatte, İstasyon Caddesi´nde karşılaştığım Kadir Amca, bir ömür taşıdığı ve kimseden esirgemediği nezaket ve zarafetiyle şehrin tanınmış pastanelerinden birinde doyulmaz bir sohbet imkanını bana da bahşetti. Sivasla ilgili pek çok anısını anlatırken, bir kısmının Cumhuriyetin ilk yıllarına ait olduğunu sandığım çok sayıda fotoğrafı da paylaşma lütfunda bulundu. Kendisinde “Bir Şehrin Beş Hali”ni imzalamasını ama imzanın “Ulu Cami´de Sabah” yazısının bulunduğu sayfada olmasını istediğimi söylediğimde benim kadar O da duygulandı.

İmzanın ardından da “Sivas´ta çok köklü ve zengin bir mani geleneği olduğunu, ancak bu manilerin büyük kısmının unutulduğunu, bu sohbetin anısına kimsenin hatırlamadığı bir maniyi okuyacağını, istersem bunu kendisinden bir yadigar olarak saklayabileceğimi” söyleyerek şu maniyi yazdırdı:

“Yukarı Tekke´yi kapladı duman

Canımdan çok sevdim Vallahi inan

Ölüp de kabre girdiğim zaman

Ben değil mezar taşım söylesin”

Bu duygusal görüşmenin ardından birkaç kez daha kendisi ile sohbet imkanı buldum. Söylememe bile gerek yok. Kendimi çok şanslı sayıyorum. Kadir Amca´nın hemşerileri için bir rol model olup olmadığını bilmiyorum. Ben kendi adıma şu iki hususu rahatlıkla söyleyebilirim, hatta bunu söylemekle yükümlüyüm: Bir, vatan sevgisi, insanların yaşadıkları beldeleri sevilecek yerler haline getirmeye çalışmaları ile başlar. İki, millet sevgisinin ilk aşaması kişilerin çevresindeki insanları ve hemşerilerini sevmesidir.

Kadir Amca Hıdırellez´de toprağa verildi. Hz. Hızır ile İlyas Peygamberin bir araya geldikleri gibi O da çok sevdiği Sivas toprağıyla bir daha hiç ayrılmamacasına buluştu. Bana yazdırdığı maninin sevgi dışında ölümle de ilgili olması, manideki gibi Yukarı Tekke´de defnedilmesi ve defin gününün Hıdırellez´e, bir büyük buluşma gününe denk gelmesi tesadüf müdür bilemiyorum.

Bildiğim sadece bir tek şey var: Sivas´ın toprağının, kendisini sıtkınen seven Kadir Amca´yı sıtkınen kabul edeceğidir. Allah gani gani rahmet eylesin.

Agâh Yekta

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Kadir Amca Ölmüş Dediler
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Sivas Kongresi´nin 100.Yılına 100 Proje
Sivas Kongresi´nin 100.Yılına 100 Proje
Türkiye´nin en büyük 10 bin kişilik yurt projesi yavaş yavaş bitiyor. Yurdun önünden geçen FADLUM IRMAĞI ise, alt baştaki köprüye kadar AKSU vari ıslah edilmeyi bekliyor. DSİ ve Belediye ortak girişimi ile burasının elden geçirilmesi durumunda şehre çok önemli bir kazanım sağlanması gerçekleştirilebilir. Burada Vali GÜL´ün bu ırmağı mimarlara projelendirerek hayata geçirmesi durumunda, SİVAS tarihine geçeceği belirtiliyor.
Parçalar Birleşiyor!
Parçalar Birleşiyor!
Darbeci SİSİ ile FETÖ işbirliği yavaş yavaş deşifre olmaya başladı.SİSİ´nin çocukları, torunları ve akrabalarının FETÖ´nün MISIR´da açtığı “SELAHATTİN”Kolejinde okudukları ortaya çıktı.
REVİZYON Yapacak mı?
REVİZYON Yapacak mı?
Dönem sonunda göreve başlayan yeni Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık SAVAŞÇI´nın, Eylül ayı itibariyle şehrin eğitim felsefesini modernize edecek adımlar atması bekleniyor...
Bir Tiyatro Denemesi
Bir Tiyatro Denemesi
SİVAS´a gelir gelmez oturduğu lojmanın eşyalarını değiştiren ve bu eşyaları DEVLETE ödettirmek için Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürlerine baskı uygulayan ALTINSOY´un, bunu ödettiremediği biliniyor.
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
Milli Savunma Bakanı olduğu zamanlarda ATAK HELİKOPTERİ başta olmak üzere yerli ve milli silah sanayinin gelişmesi için elinden gelen yapan hemşehrimiz İsmet YILMAZ´ın, Milli Savunma Komisyonu Başkanı olması yerinde bir adım olarak takdir edildi.
Soy Bir Duruş!
Soy Bir Duruş!
Bir medeniyet mimarı olan Sezai KARAKOÇ, nesilleri aydınlatmaya devam ediyor. Fikirleri ile öte ufukların daha ötesinin müjdesini veren Filozof KARAKOÇ, asırlara hükmeden soy bir duruşundan da taviz vermeyerek, düşünce kozasını bilgi ve hikmetle örüyor.
Hitit Gölü 1900 Rakımda
Hitit Gölü 1900 Rakımda
Kulmaç Dağlarının eteğinde bulunan SUPPİTASSU GÖLÜ, yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.Neden burasının turizme kazandırılmadığı bilinmiyor.
BAKAN İle Görüşecekler!
BAKAN İle Görüşecekler!
MANİSA´da görev yaparken ismi “ÇİFTLİK SORUŞTURMASI” ile “akçeli işlere karışan Mustafa ALTINSOY, SİVAS´ta da görevi kötüye kullanmak, haksız kazanç elde etmek, kumpaslar organize etmek, FETÖ dosyalarını kapatmak için vatanperver müfettişlere telkinde bulunmak, MİLLİ EĞİTİM´in sağlam masalarını bir firmaya değiştirtmek gibi pek çok iddia ile müfettiş soruşturması geçirmişti. Müfettiş raporlarında suçu subuta eren ALTINSOY, Sivas´tan alınarak ADANA´da görevlendirilmişti. Şimdi ise ADANALILAR´ın, ALTINSOY´un görevden alınması için Milli Eğitim Bakanı ile görüşecekleri bilgilerine ulaşıldı.
Kedi Burdaysa Et Nerde?
Kedi Burdaysa Et Nerde?
OSB´de bulunan İTFAİYE BİNASI´nın devri gizemini koruyor.Devre dair şuana kadar ödenmiş bir paraya dair dekont veya bir belge kamuoyuna açıklanmadı.İTFAİYE Binasını OSB´nin yaptığı iddia edilirken, devralanların suskunları merak konusu.
SON KALE Düşmeyecek!
SON KALE Düşmeyecek!
Türkiye,bir “Haçlı” kuşatması altında. Hilal´in asırlara varan medeniyet aşkını, hiçbir dış gücün alt edemeyeceği vurgulanıyor.Bu topraklarda yaşayan her ferdin, Hilal´in sonsuza kadar dalgalanması için canını feda etmekten geri durmayacağını dost düşman herkesin bilmesi lazım.
BATI´nın Katlettiği;Srebrenitsa
BATI´nın Katlettiği;Srebrenitsa
Haçlı BATI´nın organize ettiği Srebrenitsa Katliamı anma günü olan 11 Temmuz, yine hüzünlü geçti. 11 Temmuz 1995 günü Avrupa´nın göbeğinde gerçekleşen katliam, BOSNA da soykırımın da en kanlı göstergesi olarak kayıtlara geçti.
Eller Aya, Sivas Yaya!
Eller Aya, Sivas Yaya!
TURİZMİN “T” sinin olmadığı şehre SİVAS´ı mahkum eden Kültür ve Turizm Müdürlüğü´nün ne yaptığı merak ediliyor. Pek çok şehre akın akın turist uğrarken, SİVAS´ta ise yaprak kımıldamıyor. Yıllardır “koltuklarını” korunmaktan başka şehre bir değer katmayanlara daha ne zamana kadar müsaade edileceği en büyük soru işareti.
Bu Konuda Bir Çalışmanız Var mı?
Bu Konuda Bir Çalışmanız Var mı?
Soğuk iklime dayanıklılık konusunda dünyanın en bilinen hayvanlarından olan Romanov koyunu, SİVAS için çok ideal. Eti kokmayan bu koyunun yılda 6 civarında kuzu verdiği biliniyor. SİVAS´a bu ırkın şimdiye kadar neden kazandırılmadığı ve TARIM MÜDÜRLÜĞÜ´nün niye uyuduğu merak konusu.
Sarıkamış´a Gidip Dönmeyen SİVASLILAR
Sarıkamış´a Gidip Dönmeyen SİVASLILAR
1914 yılının 15-22 Aralık tarihleri arasında, Sarıkamış yakınındaki Allahuekber dağlarında, Kars´ı Ruslardan geri almak için harekata katılan 60 bin asker donarak öldü. Başkumandan vekili Enver Paşa büyük bir güçle, Rusları hiç beklemedikleri bir yerden, Allahüekber dağlarından aşarak vurmayı ve Kars´ı yeniden vatan topraklarına katmayı hedeflemişti. Allahuekber dağlarının yer yer 2-3 bin rakımlı geçitlerinde ısı sıfırın altında 30 dereceye kadar düşüyordu. Türk askerlerinin büyük bölümü ise çölden gelmişti ve üzerlerinde yazlık üniformalar vardı. İşte 1914-1918 Sarıkamış ve Kafkas Cephesinde Şehit olan Sivaslıların isim listesi
MURSİ´ye Selam...
MURSİ´ye Selam...
MISIR´da Batı ve ABD destekli bir darbe ile devrilen seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed MURSİ, hasta olmasına rağmen tecritte.Ömrünü halkına adayan Cumhurbaşkanı MURSİ, SİVAS´ta da yakından takip ediliyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar