Kadı Burhaneddin´i Anlattı!
SİVASLI hemşehrimiz Sinan DOĞAN, SİNOP´ta Türk-İslam Kültürü Sempozyumunda çok önemli tespitlerde bulundu.
Tarih: 11.10.2018 19:37:10/ 662okunma / 0yorum

SPHM ÖZEL HABER

Uzman Sinan Doğan Uluslararası Geçmişten Günümüze Sinop´ta Türk-İslam Kültürü Sempozyumda, Eratna Ve Kadı Burhaneddin Devletleri Döneminde Din Ve Devlet İlişkilerinde kullanılan Sosyolojik Yöntemler adlı bildirisi ile günümüze ışık tutmaya devam etti.

Hemşehrimiz Uzman Sinan Doğan İlhanlı/Eratna/kadı Burhaneddin döneminde devlet–iktidar gücü kontrol dâhilinde dini zümreler desteklenirken, dini zümrelerin, kendi aralarında veya devletin egemenliği üzerinde siyasi güç kurmasına da izin verilmemiştir şeklindeki konuşmasıyla topluma önemli mesajlar vermeye devam etti.

DOĞAN, şunları ifade etti;  “İlhanlı/Eratna/kadı Burhaneddin dönemindeki din ve devlet ilişkisi, diğer İslam devletlerinden çok farklı bir süreç izlemiştir. İlhanlı/Eratna iktidarı, egemenliğini belirli bir kaynağa dayandırmak ve böylece iktidarına geçerlilik, süreklilik ve daha da önemlisi “meşruiyet” kazandırmak ihtiyacı hissetmekle birlikte döneminin kuramsal bakışıyla yeni bir dini toplumsal tahayyül inşa etmeye çalışmışlardır. İlhanlı/Eratna/Kadı Burhaneddin´in siyasi egemenliğindeki Anadolu topraklarında, devlet iktidar gücü kontrolünde dini örgütlenmeleri gerçekleştirmiştir. Dini zümreleri, bu örgütlenmenin alt şubeleri haline getirilme ve kullanma yoluna gidilmiştir. Toplumun zihniyet yapısına, ruhi bir derinlik, ahlâkî bir yücelik ve fikri bir genişlik kazandırabilecek şekilde devlet–iktidar gücü kontrol dâhilinde dini zümreler desteklenmiştir. Dini zümrelere karşı eşit ve dengeli siyaset izlenmiştir. Dini zümrelerin, kendi aralarında veya devletin egemenliği üzerinde siyasi güç kurmasına da izin verilmemiştir. İlhanlı/Eratna Kadı Burhaneddin döneminde izlenen dini stratejik ve yöntemlerle Anadolu´da ‘´devletin egemenliği korumak ve geliştirmek amacı güdülmüştür. Bu nedenle dini zümreler üzerindeki kontrolü de elden bırakılmamıştır. İlhanlı/Eratna/Kadı Burhaneddin dönemindeki kültürel havzada gelişen Safeviyye ve Halvetiyye Ekberiler,Kübrevîler, Vefâilik, Mevlevîlik,Kalendirîlik gibi dini zümreler, kurumsal ve siyasî tecrübelerin aslî ilkelere aykırı olmamak şartıyla yeni bir dini toplumsal tahayyül inşasında görevlerinde bulunmuştur.”

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Kadı Burhaneddin Anlattı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bu ŞEHİRDE Kuşlar Aç Kalmaz!
Bu ŞEHİRDE Kuşlar Aç Kalmaz!
Hiçbir zaman terk etmeyip tüneyecek bir ağaç bulan serçeler, hiçbir gün yiyecek sıkıntısı çekmediler. Bayat ekmekleri parçalayarak serçelerin önüne sunan şehrin insanının, genlerinde taşıdığı merhamet ışığını söndürmemesi ümitli olmamız için yeter de artar bile…
Memleket...
Memleket...
Sonra Sivas´a dönmek için araba tuttuk. Yolda giderken ‘Ah, unuttum´ dedi: ‘Buranın karayemişleri meşhurdur. Anam beni İstanbul´a mektebe gönderirken yanıma torba içinde yemişler vermişti, onları yiyerek gelmiştim. Benim memleket sevgim, yemişle başlar. Geri dönüp alalım.´
SAVUNAN GAZETE
SAVUNAN GAZETE
Her olumsuzluğa karşı CESUR ADAMLARIN bir araya gelip şehri savunduğu SİVAS POSTASI, Türkiye´nin en çok okunan YERELgazetesi olarak yayın hayatında iz bırakıyor...
Bir Siyah Sancaktır Gece
Bir Siyah Sancaktır Gece
Emsali Karaduman Yazdı...
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Kumru kuşları “hu hu” diyorlar, aşağıda da Fakı Amca “hu hu” diyordu. Bir Ramazan Amca, bir kuşlar, sıralarını sekitmeden “hu hu” diyorlardı.
Yalansın Dünya Yalan!
Yalansın Dünya Yalan!
Edebiyatımızıın "Dede Korkut" u 88 yaşındaki şair Bahaettin Karakoç, Kahramanmaraş´ta tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.
Ya Sivas Postası Olmasaydı?
Ya Sivas Postası Olmasaydı?
SİVAS´ta gündemi sadece ama sadece SİVAS POSTASI Belirler...
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Dedim ona ki “DÖNDÜ Bacı un helvası yapmayı bilirsin” dedim. Dedi ki “gadasın aldığım SİVASLI mısın yoksa” dedi.
Belediye BAŞKANI Kim Olmalı?
Belediye BAŞKANI Kim Olmalı?
Osman ADA Yazdı...
YALAKALIK...
YALAKALIK...
Yalaka için vatan yoktur, yurt yoktur, kurum menfaati ve dostlarının değeri yoktur. Her biri geçici birer binek ve araçtır. O, liyakatle tırnaklarıyla dişleriyle hak ederek yükselenler gibi değil, yalaya yalaya yükselmeye çalışır.
Memleketimden İnsan Manzaraları
Memleketimden İnsan Manzaraları
Yüreği tok midesi tok pala dayının kendiyle emeğiyle yürümüş gelmiş bu yaşına..
GÜRÜN´de Güzel Şeyler Oluyor!
GÜRÜN´de Güzel Şeyler Oluyor!
GÜRÜN, güzel günler yaşıyor. İlçeye DOĞALGAZ´ın gelme sevincine ek olarak, ŞUĞUL VADİSİ de Bakan YILMAZ´ın desteği ve Vali Davut GÜL´ün takibi ile turizme kazandırıldı.
hayat eksiktir biraz
hayat eksiktir biraz
Osman ÇELİK Yazdı...
Yazı Evi
Yazı Evi
/Denizde ölürsem bilmem/ Karada gömüleceğim yeri bilirim/
Site- Kentler
Site- Kentler
Perihan Mağden, günümüzde “Üç Büyük Günah: Yaşlılık, yalnızlık ve çirkinlik” diyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar