Kadı Burhaneddin´i Anlattı!
SİVASLI hemşehrimiz Sinan DOĞAN, SİNOP´ta Türk-İslam Kültürü Sempozyumunda çok önemli tespitlerde bulundu.
Tarih: 11.10.2018 19:37:10/ 820okunma / 0yorum

SPHM ÖZEL HABER

Uzman Sinan Doğan Uluslararası Geçmişten Günümüze Sinop´ta Türk-İslam Kültürü Sempozyumda, Eratna Ve Kadı Burhaneddin Devletleri Döneminde Din Ve Devlet İlişkilerinde kullanılan Sosyolojik Yöntemler adlı bildirisi ile günümüze ışık tutmaya devam etti.

Hemşehrimiz Uzman Sinan Doğan İlhanlı/Eratna/kadı Burhaneddin döneminde devlet–iktidar gücü kontrol dâhilinde dini zümreler desteklenirken, dini zümrelerin, kendi aralarında veya devletin egemenliği üzerinde siyasi güç kurmasına da izin verilmemiştir şeklindeki konuşmasıyla topluma önemli mesajlar vermeye devam etti.

DOĞAN, şunları ifade etti;  “İlhanlı/Eratna/kadı Burhaneddin dönemindeki din ve devlet ilişkisi, diğer İslam devletlerinden çok farklı bir süreç izlemiştir. İlhanlı/Eratna iktidarı, egemenliğini belirli bir kaynağa dayandırmak ve böylece iktidarına geçerlilik, süreklilik ve daha da önemlisi “meşruiyet” kazandırmak ihtiyacı hissetmekle birlikte döneminin kuramsal bakışıyla yeni bir dini toplumsal tahayyül inşa etmeye çalışmışlardır. İlhanlı/Eratna/Kadı Burhaneddin´in siyasi egemenliğindeki Anadolu topraklarında, devlet iktidar gücü kontrolünde dini örgütlenmeleri gerçekleştirmiştir. Dini zümreleri, bu örgütlenmenin alt şubeleri haline getirilme ve kullanma yoluna gidilmiştir. Toplumun zihniyet yapısına, ruhi bir derinlik, ahlâkî bir yücelik ve fikri bir genişlik kazandırabilecek şekilde devlet–iktidar gücü kontrol dâhilinde dini zümreler desteklenmiştir. Dini zümrelere karşı eşit ve dengeli siyaset izlenmiştir. Dini zümrelerin, kendi aralarında veya devletin egemenliği üzerinde siyasi güç kurmasına da izin verilmemiştir. İlhanlı/Eratna Kadı Burhaneddin döneminde izlenen dini stratejik ve yöntemlerle Anadolu´da ‘´devletin egemenliği korumak ve geliştirmek amacı güdülmüştür. Bu nedenle dini zümreler üzerindeki kontrolü de elden bırakılmamıştır. İlhanlı/Eratna/Kadı Burhaneddin dönemindeki kültürel havzada gelişen Safeviyye ve Halvetiyye Ekberiler,Kübrevîler, Vefâilik, Mevlevîlik,Kalendirîlik gibi dini zümreler, kurumsal ve siyasî tecrübelerin aslî ilkelere aykırı olmamak şartıyla yeni bir dini toplumsal tahayyül inşasında görevlerinde bulunmuştur.”

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Kadı Burhaneddin Anlattı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
BİR YIL AŞKIN UĞRAŞARAK SİVAS TARİHi KONUSUNDA ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMAYA İMZA ATTI!!!
Güzellikler Çoğalıyor!
Güzellikler Çoğalıyor!
SİVAS, Türkiye´nin en huzurlu illerinin başına geliyor. “ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN” sosyal bilinçlenme adımına SİVAS´ın hemen uyum sağlaması da emniyet birimlerince övgüyle bahsediliyor.
SİVAS, Devlet Kuran ŞEHİR
SİVAS, Devlet Kuran ŞEHİR
Osman ÇELİK Yazdı...
ellerin ellerin...
ellerin ellerin...
/ellerin ellerin ve parmakların/ bir nar çiçeğini eziyor gibi/
Fethi GEMUHLUOĞLU
Fethi GEMUHLUOĞLU
Tarık Sezai KARATEPE Yazdı...
Şehir Kültürüne Kazandırılmalı
Şehir Kültürüne Kazandırılmalı
Kentleşmeye doğru koşar adım giden Sivas´ın, şehir kalabilmesi için elindeki değerlerin kıymetini bilmesi bekleniyor. Bezirci Mahallesi´nde 1890 yılında yapılan ve günümüze kadar ayakta kalmayı başaran eşsiz konak çökmek üzere.Sivas Belediyesi´nin bu eşsiz yapıya hayat vermesi gerektiği arzulanıyor. Bu konağın şehrin kültürel varlığına dahil edilerek, üst düşünce olan Kale Film Platosu mantığını beslemesi gerektiği vurgulanıyor.
CÜCÜ Okurlarla
CÜCÜ Okurlarla
Edebiyatımızın önemli isimlerinden hemşehrimiz hikayeci Mustafa BALEL, yeni bir kitap ile okur karşısında. “CÜCÜ” isimli roman ile keşif tutkusuna kapılar aralamayı hedefliyor.
KIRK´a Dair
KIRK´a Dair
Hüseyin KAYA Yazdı...
Türkülerle Söyleşiriz
Türkülerle Söyleşiriz
Bilir misin kırık gönüllerin yanık türkülerle sarmaş dolaş sohbetini? Duyar mısın yıkık hayallerin viran köşelerinden yankılanan türkülü inlemeleri? Anlar mısın hayat bilmecesinin türkülerle yolladığı sır perdelerini?
"SIR"
"SIR"
Kirkor DEĞİRMENCİYAN yazdı...
bir OZAN daha göç eyledi!
bir OZAN daha göç eyledi!
Sazın ve sözün üstadı Ozan Arif vefaat etti...
Giyotin
Giyotin
Toplumdaki "düğümler" ve sorunlara işaret edip gerçekleri söylemenin acı sonuçları olabilir!
Sivas´ın Bütün Renkleri SİVAS POSTASI´nda
Sivas´ın Bütün Renkleri SİVAS POSTASI´nda
Doğruların ve güzelliklerin mücadelesi için herkesi ama herkesi SİVAS POSTASI´na davet ediyoruz...
Görevi Devraldı!
Görevi Devraldı!
C.ÜNİVERSİTESİ´nde BAŞHEKİM değişimi yaşandı. Prof. Dr. Tamer DOĞAN yeni BAŞHEKİM olarak atandı.
Yaşamak Barbar İşidir!
Yaşamak Barbar İşidir!
Osman ÇELİK Yazdı...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar