"insan kendini yalnızca insanda tanır"
GOETHE´nin, eserinde geçen kahramanı Faust, yeryüzünün sırlarını çözmek için ömrünü tüketmiş bir insandır.
Tarih: 20.3.2020 19:07:09/ 1192okunma / 0yorum

     YAŞAMA veda etmeden önce söylediği son sözler “ışık biraz daha ışık” olan  Johann Wolfgang von GOETHE´nin  hayat anlayışını irdeleyebilecek bir yazar sanırım daha doğmamıştır. Ancak onun kıyısına yaklaşmaya, bu eşsiz filozofu anlamaya çalışmak bile haz veriyor insana…

***

    Sevgili okurlar bir düşünün “insan kendini yalnızca insanda tanır” düşüncesinin peşinden koşan bir şairi, ALMAN edebiyatının dev ismi olarak algılamak sanırım ona haksızlık olur. Bu irdelemenin temelini, seküler bir mantık çerçevesine hapsetmekte, ona yapılan en büyük haksızlıktır..

Çocukluğundan itibaren beslendiği “bin bir gece masalları” belki de dev bir şairin dünya edebiyatına kazandırılmasına vesile olur.

Küçük bir gözenin, zamanla “HAFIZ ve RUMİ” ile tanışması, onu öyle uçsuz bucaksız bir okyanuslara ulaştırır ki, işte GOETHE´nin hayatında da yeni başlangıçlara kapı aralar.

KUTSAL metinlerden süzdüğü FAUST, defaatle okunması gereken bir başyapıt kanımca…

Bu eser titizlikle irdelenip yorumlandığında onun, ne denli bir derinliğe sahip olduğu da ortaya çıkmaktadır.

Zaten GOETHE´nin, içini kemiren, teolojik arayışlardan başkası değildir. Bir insanın bütün ömrünü, bir eserle bütünlemesi de, bunun apaçık bir göstergesi değil midir?

FAUST´da anlatılanlar, hala günümüzde de geçerliliği olan düşüncelerdir.

GOETHE´nin, eserinde geçen kahramanı Faust, yeryüzünün sırlarını çözmek için ömrünü tüketmiş bir insandır.

Aynı zamanda felsefe ve tıp  başta olmak üzere, bir çok alanda eğitim görmüş başarılı örnek kişidir.

İşte oyun da, yani felsefi yorumlama da burada başlar…

FAUST, onca beceri ve donanımına rağmen, dünyanın bütün zevklerinden yoksun olduğuna inanır. Seküler ne kadar cezp edicilik varsa, ona dair bir arayış içine girer.

Şeytanla (Mefistofeles) bir anlaşma yaparak, içindeki arayış ve memnuniyetsizlikten kendini kurtarırsa ruhunu ona satacağını söyler.

“Bu sözü duyan şeytan Faust ile pazarlık yapar. Şeytanın pazarlığı ise Faust´a istediği bir yaşamı vermek karşılığında, ruhunu kendisine satmasıdır…” 

Şeytan da Tanrı ile pazarlık yaparak, FAUST´u yoldan çıkaracağını söyler..

Nitekim şeytanın bütün sundukları ile kıyasıya bir yürüyüş yol alırken, sevginin gücü vesilesiyle şeytan da bu emellerine ulaşamaz.

***

    GOETHE´nin FAUST´u okuduğunuzda, tanıdığınız pek çok benzerliklere de şahit olmanız kaçınılmaz. Hafızanızda var olan epeyce kutsal metin bölümlerinin, yorumlamalarını da bu eserde görmeniz mümkün.

Ancak yabana atılmaması gereken öz bir düşünce olan tasavvufi bir kokuyu da, FAUST´da ayan beyan görmekteyiz…

Kim bilir, yaşamı boyu ışığı arayan bir bilge, son nefesinde “ışık biraz daha ışık”derken, sırrına vakıf olduğu ve bulduğu “doğudan yayılan ışığı mı" kastetti ki sanırım öyle…
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: insan kendini yalnızca insanda tanır
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
"DANTE ve İLAHİ KOMEDYA"
"DANTE ve İLAHİ KOMEDYA"
Osman ÇELİK Yazdı...
DİKİM EVLERİ MASKE ÜRETİYOR!
DİKİM EVLERİ MASKE ÜRETİYOR!
Anadolu´nun en emin yeri olan SİVAS´ın, stratejik durumu tarih boyu bilinirken, özellikle savaşlar ve salgınlar anında SİVAS´ın önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Son salgınla DİKİM EVİ akılara gelirken, burada bırakın TÜRKİYE´nin Dünyanın maske ihtiyacını karşılayabilecek ekipmanların olduğu SİVAS kamuoyu tarafından devamlı dile getiriliyor.
HASTANE Sivas´a LAZIM!
HASTANE Sivas´a LAZIM!
HASTANE borçlarının giderilmesi için ÜNİVERSİTE HOCALARININ her birinin 2000´er lira bağış yapmaya hazır olduklarını belirtmeleri yanı sıra ÖĞRETMENLERİN DE Nisan ayına dair EK DERS ve KURS Ücretlerini bağışlama arzusunda olduklarını beyan etmeleri ise SİVAS adına GURUR VERİCİ olarak kabul ediliyor.
CUMA NAMAZI KILINMALI!
CUMA NAMAZI KILINMALI!
Mehmet ZAHİD KOTKU geleneğini devam ettiren Muharrem Nureddin COŞAN, “Halkının %99´u Müslüman olan ülkemizde Cuma Namazı´nın gerekli kategorisinde yer aldığına olan inancımızı ve belirli kısıtlamalarla kılınmasına duyduğumuz ihtiyacı belirtmek istiyoruz.” dedi.
AMAN DİKKAT!
AMAN DİKKAT!
SALGIN nedeniyle okulların NİSAN sonuna ertelenmesi, İSTANBUL´u hareketlendirdi. Pek çok SİVASLI´nın, memleketleri olan SİVAS´a dönme düşüncelerinin salgının yayılma ihtimalinden dolayı engellenmesi bekleniyor.
TEDBİRLERE UYALIM!
TEDBİRLERE UYALIM!
15. Yüzyılda atalarımızın uyguladığı yöntemler hala geçerliliğini koruyor.
BiR YERYÜZÜ CENNETİ!
BiR YERYÜZÜ CENNETİ!
AKDENİZ´in incisi ALANYA, gezip görenleri adeta büyülüyor.
"TARIMSAL ÜRETİM SEFERBERLİĞİ İLAN EDİLMELİ"
"TARIMSAL ÜRETİM SEFERBERLİĞİ İLAN EDİLMELİ"
TMMOB ZMO Yönetim Kurulu Başkanı Baki Remzi SUİÇMEZ "Tarıma yönelmeliyiz" dedi...
"Dönme Dolap"
"Dönme Dolap"
Sabah Lunapark´´a giden görevliler sandalyelerin hâlâ dönmekte olduğunu görmüşler. Bekçilerin ikisi de ölmüştü…”
27 YILDIR KESİNTİSİZ YATIYORLAR!
27 YILDIR KESİNTİSİZ YATIYORLAR!
Şu günlerde yapılan İNFAZ DÜZENLEMESİ çalışmasına, SİVAS olayları mağdurlarının da eklenmesi bekleniyor. HİÇBİR terör örgütü bağlantısı olmayan mağdurlar, “OTEL YANGINI” ile uzaktan yakından ilgileri olmadığı halde 27 yıldır zindanda kesintisiz yatıyorlar.
AŞIK VEYSEL
AŞIK VEYSEL
Emsali KARADUMAN Yazdı...
Yağ Pekmez
Yağ Pekmez
“Ahanda TÜRK, ahanda ERMENİ, ahanda RUM ayrı gayrı ne olaki. Halayda aramıza giremeyen büyük devletler, fitne ateşini soktular”
"CORANA" VİRÜSÜNÜN FAYDALARI MI?
"CORANA" VİRÜSÜNÜN FAYDALARI MI?
Yiğide Neayak Yazdı...
SİVAS POSTASI´na Manşet Olmanız An Meselesi!
SİVAS POSTASI´na Manşet Olmanız An Meselesi!
Şehrin TEK ÖZGÜR GAZETESİ Sivas Postası, ortaya koyduğu düşünceler, şehre dair ürettiği projeler ile gerek il içinde gerekse il dışında ki okurların dikkatini çekiyor.
GÖZDEN KAÇAN BİR GERÇEK!
GÖZDEN KAÇAN BİR GERÇEK!
Evi temizleyeceğim, günüm var, arkadaşlarım gelecek diye binbir bahane ile evdeki eşlerini dışarı gönderen ev hanımları, VİRÜS ile adeta büyük bir darbe yediler.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar