İdeal İnsan Olmak
Hatice Rümeysa Yazdı...
Tarih: 7.1.2019 08:03:50/ 747okunma / 1yorum

İdeal İnsan Olmak

Yeni bir Pazartesi, Yeniden Merhaba

Değerli Okuyucularımız, Güzel İnsanlar

İyi aileler iyi bireylerden oluşur.

İdeal insan kimliğini kazananlar, iyi eş, iyi evlat, iyi dost, iyi ebeveyn olurlar.

Kişi bir fıtrat ve bir öz üzere doğar. İnsana ait ne var sa onda doğduğundan itibaren vardır. Fıtratın özü saf, temizdir. Kişilere düşen yeni şeyler eklemek değil, verimli fideler suretindeki özü filizlendirmek.

Bebekler dünyaya geldikten sonra ilk dört ay güven duygusu yoktur. Annesinin ideal insan olması çok şeyi değiştirir. İdeal bir annenin bebeği ile ruhsal, fiziksel, sosyal açıdan yetersiz bir annenin bebeği siyah ve beyaz kadar farklıdır.

İlk bir yılın sonunda bebek dünyaya ya güvenir, ya güvenmez. “İlk bana ne verildi ise oyum” der. Birle üç yıl arasında “çocuk ne yaparsam oyum” der. Üç ile altı yaş arasında, “hayal ettiğim şeyi olacak kişiyim” der.

İdeal insanın sıfatları vardır. Vasıflı olmak bunlar arasındadır. Yani belirli bir üslubu, güçlü bir karakteri, sağlam bir amacı olması demektir. Davranış şekilleri tutarlı, aklı başındadır.

Hiçbir insan, vasıf sahibi olmadan başkalarını etkileyemez. Çocuklarımızın birden fazla vasfı olmalı.

İdeal insan disiplin sahibidir, ideal insan prensip sahibidir. Bu, alışkanlıklarda, davranışlarda, günlük yaşamda, her yerde ve her şeyde kendini gösterir. İdeal insan tüm duyguları yaşar, onları kötülemez ama onları kontrol altında tutar. Duygularının esiri değil sahibidir.

İdeal insanın “niye varım?” sorusuna verdiği cevap nasıl yaşayacağını belirler. Bu yüzden ideal insan sevdiği şeyle bütünleşir ama kapılıp gitmez. Almayı değil vermeyi benimser. Hiçbir zaman “beni kim seviyor?” değil, “ben kimi kimleri seviyorum” der.” Sevebilmeniz sevildiğinizin alametidir” der Mevlana. Sevgi bir yetenek sorunudur. Kendini yetiştirmiş insanda bu mevcuttur. Anne sevgisi bize kim olduğumuzu, baba sevgisi dünyanın nasıl bir yer olduğunu öğretir.

İdeal insanlarının mevzu ettiği konular, muhabbetler bu düzeydedir. Bu sebeple çocuğun konuştuğu konu, evde konuşulan konudur. İfadesi bu ölçüdedir.

İdeal insan, başkalarının kendi için bulduğu çözümleri değil, kendi çözümlerini kullanır. Her öğrendiğini kendisi uygulamak için öğrenir, bunu çocuklarına da öğretir. Başarıyı hedefler, araştırmacı ruha sahiptir. Gelişime açıktır. İspatlanmış gerçeklere ulaşmak ister. Aynı kapıyı defalarca çalmak yerine birçok kapıyı çalar.

İdeal insan sevdiği alan üzerinde derinleşmeyi seçer. Yaptığı her işi şevkle yapar. Önemli seçimlerimizi nasıl yapıyorsak küçük seçimlerimizi de öyle yaparız.

“Ben ideal insan mıyım?” diye düşünenler, şu soruyu kendilerine sormalı.

“İnsanların kalplerinde miyim, akıllarında mı?”

İdeal ve başarılı bireyler olmak dileğiyle..

Hatice Rumeysa

rumeysahatice58@gmail.com
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İdeal İnsan Olmak
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Büşra beykaya
7.1.2019 21:05:45
Tebrik ediyorum yazı çok güzel büyük bir keyifle okudum içten ,samimiyetle Ve iyi bir donanıma sahip kalemle kelam edilmiş,yazıların devamını bekliyorum.....
Kıssadan Hisse
Kıssadan Hisse
ALOŞ, etrafta dönen oyunları bildiği için o da bir damın üstüne çıkarak köylülere bağırmış;
Yetkililer Göreve!
Yetkililer Göreve!
SİVAS Toplum Ruh Sağlığı adeta dökülüyor. Bu merkezde PSİKİATRİ doktoru olması gerekirken psikiyatri doktoru da bulunmuyor. Hastalar perişan, aileler perişan, çalışanlar perişan…
Vali AYHAN
Vali AYHAN
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Sivas Benim Yüreğimde...
Sivas Benim Yüreğimde...
Mustafa BALEL İle Söyleşi...
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Sivas kamuoyunun nabzını sadece SİVAS POSTASI tutar...
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Bizim SİVASLI da haber yollamış ki, “KIZI verdik ama ZERUN buğdayı vermedik ki” demiş…
SİVAS´ta Son Tablo!
SİVAS´ta Son Tablo!
Üzeyir YİĞİT Yazdı
İŞGÜZARLIĞA GEREK YOK!
İŞGÜZARLIĞA GEREK YOK!
Numune Hastanesinde özellikle KALP Bölümünde hastalar için aciliyet taşıyan bazı cihazların arızalı olduğu ve gelen kalp hastalarının başka hastanelere sevk edildiği ortada dururken, bu sorunları çözme becerisi gösteremeyen BAŞHEKİMLİĞİN geçtiğimiz günlerdeki bir hareketi “bu da olmaz” dedirten cinsten…
Ölü Bir Şehirde Yaşamak...
Ölü Bir Şehirde Yaşamak...
Osman ÇELİK Yazdı...
GÜNDÖNDÜ...
GÜNDÖNDÜ...
Bahar Sultanı, bu masumiyeti ödüllendirmek için çıkarmış başından altın tacını ve gündöndünün başına takmış…
ZARA´nın Kültür Işığı
ZARA´nın Kültür Işığı
Sivas´ın en renkli ilçelerinden Zara, kendine has özel kültürü ile de dikkatlerden kaçmıyor. Zara Kültürünü, gelecek kuşaklara aktarmak için bir ömür veren Zaralı Aydın, İsmail Hakkı ACAR, nefes almadan üretmeye devam ediyor.
SİVAS´tan Kopamayanlar!
SİVAS´tan Kopamayanlar!
Artin KORKOR Yazdı...
Bir SİVAS Türküsü...
Bir SİVAS Türküsü...
Belki Seni Bana Yazar Yaradan/
Seçim Gündemi Her Yerde!
Seçim Gündemi Her Yerde!
SİVAS yerel seçimlere hazırlanırken, bazı köylerdeki muhtarlık seçimlerinde tansiyonun yüksek olduğu haberleri gelmeye başlıyor.
Sükunet Berhava Edilmemeli!
Sükunet Berhava Edilmemeli!
SİVAS´ın manevi dinamiklerinden biri olan ŞAHABETTİN DEDE, pek çok kişi tarafından ziyaret ediliyor. Kendi dünyasında sükunetli bir yaşamı tercih eden “hal ehli” bu zatın fazla rahatsız edilmemesi sevenleri tarafından arzulanıyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar