İdeal İnsan Olmak
Hatice Rümeysa Yazdı...
Tarih: 7.1.2019 08:03:50/ 845okunma / 1yorum

İdeal İnsan Olmak

Yeni bir Pazartesi, Yeniden Merhaba

Değerli Okuyucularımız, Güzel İnsanlar

İyi aileler iyi bireylerden oluşur.

İdeal insan kimliğini kazananlar, iyi eş, iyi evlat, iyi dost, iyi ebeveyn olurlar.

Kişi bir fıtrat ve bir öz üzere doğar. İnsana ait ne var sa onda doğduğundan itibaren vardır. Fıtratın özü saf, temizdir. Kişilere düşen yeni şeyler eklemek değil, verimli fideler suretindeki özü filizlendirmek.

Bebekler dünyaya geldikten sonra ilk dört ay güven duygusu yoktur. Annesinin ideal insan olması çok şeyi değiştirir. İdeal bir annenin bebeği ile ruhsal, fiziksel, sosyal açıdan yetersiz bir annenin bebeği siyah ve beyaz kadar farklıdır.

İlk bir yılın sonunda bebek dünyaya ya güvenir, ya güvenmez. “İlk bana ne verildi ise oyum” der. Birle üç yıl arasında “çocuk ne yaparsam oyum” der. Üç ile altı yaş arasında, “hayal ettiğim şeyi olacak kişiyim” der.

İdeal insanın sıfatları vardır. Vasıflı olmak bunlar arasındadır. Yani belirli bir üslubu, güçlü bir karakteri, sağlam bir amacı olması demektir. Davranış şekilleri tutarlı, aklı başındadır.

Hiçbir insan, vasıf sahibi olmadan başkalarını etkileyemez. Çocuklarımızın birden fazla vasfı olmalı.

İdeal insan disiplin sahibidir, ideal insan prensip sahibidir. Bu, alışkanlıklarda, davranışlarda, günlük yaşamda, her yerde ve her şeyde kendini gösterir. İdeal insan tüm duyguları yaşar, onları kötülemez ama onları kontrol altında tutar. Duygularının esiri değil sahibidir.

İdeal insanın “niye varım?” sorusuna verdiği cevap nasıl yaşayacağını belirler. Bu yüzden ideal insan sevdiği şeyle bütünleşir ama kapılıp gitmez. Almayı değil vermeyi benimser. Hiçbir zaman “beni kim seviyor?” değil, “ben kimi kimleri seviyorum” der.” Sevebilmeniz sevildiğinizin alametidir” der Mevlana. Sevgi bir yetenek sorunudur. Kendini yetiştirmiş insanda bu mevcuttur. Anne sevgisi bize kim olduğumuzu, baba sevgisi dünyanın nasıl bir yer olduğunu öğretir.

İdeal insanlarının mevzu ettiği konular, muhabbetler bu düzeydedir. Bu sebeple çocuğun konuştuğu konu, evde konuşulan konudur. İfadesi bu ölçüdedir.

İdeal insan, başkalarının kendi için bulduğu çözümleri değil, kendi çözümlerini kullanır. Her öğrendiğini kendisi uygulamak için öğrenir, bunu çocuklarına da öğretir. Başarıyı hedefler, araştırmacı ruha sahiptir. Gelişime açıktır. İspatlanmış gerçeklere ulaşmak ister. Aynı kapıyı defalarca çalmak yerine birçok kapıyı çalar.

İdeal insan sevdiği alan üzerinde derinleşmeyi seçer. Yaptığı her işi şevkle yapar. Önemli seçimlerimizi nasıl yapıyorsak küçük seçimlerimizi de öyle yaparız.

“Ben ideal insan mıyım?” diye düşünenler, şu soruyu kendilerine sormalı.

“İnsanların kalplerinde miyim, akıllarında mı?”

İdeal ve başarılı bireyler olmak dileğiyle..

Hatice Rumeysa

rumeysahatice58@gmail.com
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İdeal İnsan Olmak
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Büşra beykaya
7.1.2019 21:05:45
Tebrik ediyorum yazı çok güzel büyük bir keyifle okudum içten ,samimiyetle Ve iyi bir donanıma sahip kalemle kelam edilmiş,yazıların devamını bekliyorum.....
Muhsin Yazıcıoğlu
Muhsin Yazıcıoğlu
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Mahkemeye Sayılı Günler Kaldı!
Mahkemeye Sayılı Günler Kaldı!
SİVAS´ta görev yaptığı yaklaşık 3 yıl boyunca eğitim öğretim haricinde her şey ile uğraşıp, şehri bir birine adeta düşman eden Mustafa ALTINSOY, Nisan ayında hakim karşısına çıkacak.
SİVAS POSTASI´na Manşet Olmanız An Meselesi!
SİVAS POSTASI´na Manşet Olmanız An Meselesi!
Şehrin TEK ÖZGÜR GAZETESİ Sivas Postası, ortaya koyduğu düşünceler, şehre dair ürettiği projeler ile gerek il içinde gerekse il dışında ki okurların dikkatini çekiyor.
Çürüme Büyüyor!
Çürüme Büyüyor!
SİVAS´ta son zamanlarda “küçük çıkarlara, küçük korkulara, küçük hesaplara” tapınan kişiliksiz karaktersiz insan sayısı giderek artıyor.
Annemin Günlükleri
Annemin Günlükleri
Elenora BALCİS Yazdı...
Muhsin Yazıcıoğlu´nun Şehadetinin 10.Yılı
Muhsin Yazıcıoğlu´nun Şehadetinin 10.Yılı
Bahadır KOÇ Yazdı
Güzel Bir Haber!
Güzel Bir Haber!
Bu toprakların yetiştirdiği çok önemli hekimlerden biri olan ORTAPEDİ ve TRAVMATOLOJİ umanı Zekeriya ÖZTEMÜR, Profesör oldu.
Adamı Eşşek Belleme!
Adamı Eşşek Belleme!
Çıkarken de KALAYCIYA demiş ki “adamı eşşek belleme, denesi de yok bunun” demiş…
Kültür Ocağı SİVAS!
Kültür Ocağı SİVAS!
Türk Edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Peyami SAFA´nın babası İsmail SAFA´nın kabri ALİAĞA CAMİ Haziresinde…
Genç Bilaller Yarışacak!
Genç Bilaller Yarışacak!
SİVAS´ta eğitim öğretim anlamlı güzel farkındalıklar ortaya koyan “İhramcızade Anadolu İmam Hatip Lisesi” koordinatörlüğünde Ezan Okuması yarışması yapılacak.
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Takip Eden Değil Takip Edilen Gazete!
Kral Çıplak Olsa Ne Yazar
Kral Çıplak Olsa Ne Yazar
Tacettin KEPENEK Yazdı...
Mutluluğun Resmini Yaptılar!
Mutluluğun Resmini Yaptılar!
SİVAS´ın en köklü okullarından biri olan Halil Rıfat Paşa Lisesi, pür neşe içinde baharın gelişini kutladı.
Halı Müzesi Kurulmalı
Halı Müzesi Kurulmalı
Dünyada eşi olmayan ŞARKIŞLA halıları yok olmak üzere. Selçuklu zamanından kalma yaklaşık 30 civarında ŞARKIŞLA halısının olduğu bilgisine ulaşılırken, bu paha biçilmez halıların depolarda bekletilmesi ise tuhaf bulunuyor. Vali AYHAN´ın, bu ve benzeri tarihi halıların bir arada bulunacağı bir “HALI MÜZESİ” fikrini hayata geçirmesi bekleniyor.
NİSAN´da Hakim Karşısında!
NİSAN´da Hakim Karşısında!
SİVAS´ta görev yaptığı süre zarfında eğitim öğretimi kilitleyip MİLLİ EĞİTİMİ´i içinden çıkılmaz duruma getiren ALTINSOY, Nisan´ın 10´un da “GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAKTAN” yargılanacak.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar