"HOBBİT" te Israr Anlaşılamıyor!
Sivas Belediyesi, ´Yüzüklerin Efendisi´ ve ´Hobbit´ serisi filmleri etkisinden olsa gerek, PAŞABAHÇE´de yaptığı “YAMAÇ EVLERE” ısrarla "HOBBİT EVLERİ" demeye devam ediyor. Küresel güç simsarlarının, dünya hâkimiyeti hayallerinin bir yansıması olan bir filmin temel alınması ise hayret uyandırıyor.
Tarih: 7.8.2018 07:50:40/ 1011okunma / 1yorum

 SPHM

Sivas Belediyesinin kendi sinemamız diye çırpınıp duran Yücel ÇAKMAKLI ve kendi mimari tarzımız diye bir ömür uğraşan Turgut CANSEVER´in felsefi ufkundan haberinin olup olmadığı merak ediliyor.

Belediye Başkanı Sami AYDIN ile sunulan projenin baş sorumlusu olan Muaz UZUN´un iştahla anlatıp kamuoyuna sundukları projesinin temel felsefesinden aslında haberlerinin olmadığı sanılıyor.Küresel güç simsarlarının bilinçaltını şekillendirme operasyonu olan "YÜZÜKLERİN EFENDİSİ"nden bir kesitin neden örnek alındığı bilinmiyor.

Batı medeniyetinin, Doğu ile amansız mücadelesi asırlardır devam ede gelsin, bu medeniyetin, küresel güç simsarları ve reklam yolu ile Doğu´nun temel düşüncesini berhava etme girişimi devam ediyor.

Konu ile ilgili pek çok analiz yapılıyor. Özellikle “Yüzüklerin efendisi” filmine işaret eden aydınlar, bu filmin felsefi temellerinin iyi irdelenmesi gerektiği dile getiriliyor. “"İblis´in Kadim Planı"na hizmette bir kilometre taşı olan "Yüzüklerin Efendisi" kitabı ve filmi, her yaştan birçok insanı etkilemiştir. Herkesin oturup filmden bir karakteri canlandırdığı oyun türü) ve bilgisayar oyunlarıyla gençler arasında bağımlılık oluşturmuştur. 
İblis bu filmiyle, yandaşları olan şeytanların, Süleyman zamanında yaşadıkları zillet ve aşağılanmanın rövanşını almaya çalışmıştır.

"Küresel Güç Simsarları"nın "Dünya Hakimiyeti" hayallerinin yansımasıdır. Yani bu güçler, İblis´in altın tas içinde sunduğu "emperyal hakimiyet"in sarhoşluğu geçmeden, zehirlendiklerini ve dünya- ahiret azabını hak ettiklerini anlayacaklardır.

Yüzüklerin efendisi başta olmak üzere bu düşüncenin ürettiği subliminal mesajlarda ilginç analizlere kapı aralıyor.

“Subliminal mesajlar günümüzde ne amaçla ve nerede kullanılıyor?
Subliminal mesajlar günümüzde genel olarak insanlığın bir tüketim makinesi haline gelmesi için kullanılmaktadır. Örneğin Her şirket kendi malının satılması için reklamlarına aslında mallarının çok iyi olduğunun mesajını yerleştirir. Siz televizyonda bu malın reklamını izlediğinizde farketmesenizde bilinçaltınıza gönderilen mesaj sayesinde aslında o malın iyi olduğunu düşünmeye başlıyorsunuz.”

Benzeri düşünceleri içinde barındıran "Hobbit" felsefesinin Belediye tarafından örnek alınması ise uygun bulunmuyor. Neden kendi medeniyet izlerimizin modernize edilerek ele alınmadığı sorgulanıyor.
HOBBİT yerine YAMAÇ evler denilmesi en doğru iken, ısrarla HOBBİT söylemi eleştiri alıyor.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: HOBBİT Israr Anlaşılamıyor
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ferhat ASLAN
7.8.2018 15:29:23
Filimden haberdarlar ise durum vahim. Kötü adamı kime benzetmişler. Hobbit olmak ısrarı neden
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Takip Eden Değil Takip Edilen Gazete!
Şeffaf Bir Başlangıç İçin!
Şeffaf Bir Başlangıç İçin!
BELEDİYE BAŞKANLIĞINI kim alırsa alsın, ŞEFFAF BELEDİYECİLİK anlayışı gereği, koltuğa oturmadan önce İÇ İŞLERİ BAKANLIĞI MÜFETTİŞLERİNİN davet edilerek bir incelme yapılmasının kamu yararı gereği önemli olduğu vurgulanıyor.
Onun da Bir KİTABI Olsun!
Onun da Bir KİTABI Olsun!
Kalabalık ortamlarda şiir okuması ile tanınan Mevlana Mahalle Muhtarı Kazım GÖZEL´in yine kendi yazdığı bir şiiri bağırarak okuduğu gözlemlendi. GÖZEL´in bağırması ile irkilen bazı dinleyicilerin “CENK Mİ” var düşüncelerinin belirdiği yorumları yapıldı.
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
BİR YIL AŞKIN UĞRAŞARAK SİVAS TARİHi KONUSUNDA ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMAYA İMZA ATTI!!!
Güzellikler Çoğalıyor!
Güzellikler Çoğalıyor!
SİVAS, Türkiye´nin en huzurlu illerinin başına geliyor. “ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN” sosyal bilinçlenme adımına SİVAS´ın hemen uyum sağlaması da emniyet birimlerince övgüyle bahsediliyor.
SİVAS, Devlet Kuran ŞEHİR
SİVAS, Devlet Kuran ŞEHİR
Osman ÇELİK Yazdı...
ellerin ellerin...
ellerin ellerin...
/ellerin ellerin ve parmakların/ bir nar çiçeğini eziyor gibi/
Fethi GEMUHLUOĞLU
Fethi GEMUHLUOĞLU
Tarık Sezai KARATEPE Yazdı...
Şehir Kültürüne Kazandırılmalı
Şehir Kültürüne Kazandırılmalı
Kentleşmeye doğru koşar adım giden Sivas´ın, şehir kalabilmesi için elindeki değerlerin kıymetini bilmesi bekleniyor. Bezirci Mahallesi´nde 1890 yılında yapılan ve günümüze kadar ayakta kalmayı başaran eşsiz konak çökmek üzere.Sivas Belediyesi´nin bu eşsiz yapıya hayat vermesi gerektiği arzulanıyor. Bu konağın şehrin kültürel varlığına dahil edilerek, üst düşünce olan Kale Film Platosu mantığını beslemesi gerektiği vurgulanıyor.
CÜCÜ Okurlarla
CÜCÜ Okurlarla
Edebiyatımızın önemli isimlerinden hemşehrimiz hikayeci Mustafa BALEL, yeni bir kitap ile okur karşısında. “CÜCÜ” isimli roman ile keşif tutkusuna kapılar aralamayı hedefliyor.
KIRK´a Dair
KIRK´a Dair
Hüseyin KAYA Yazdı...
Türkülerle Söyleşiriz
Türkülerle Söyleşiriz
Bilir misin kırık gönüllerin yanık türkülerle sarmaş dolaş sohbetini? Duyar mısın yıkık hayallerin viran köşelerinden yankılanan türkülü inlemeleri? Anlar mısın hayat bilmecesinin türkülerle yolladığı sır perdelerini?
"SIR"
"SIR"
Kirkor DEĞİRMENCİYAN yazdı...
bir OZAN daha göç eyledi!
bir OZAN daha göç eyledi!
Sazın ve sözün üstadı Ozan Arif vefaat etti...
Giyotin
Giyotin
Toplumdaki "düğümler" ve sorunlara işaret edip gerçekleri söylemenin acı sonuçları olabilir!
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar