"HOBBİT" te Israr Anlaşılamıyor!
Sivas Belediyesi, ´Yüzüklerin Efendisi´ ve ´Hobbit´ serisi filmleri etkisinden olsa gerek, PAŞABAHÇE´de yaptığı “YAMAÇ EVLERE” ısrarla "HOBBİT EVLERİ" demeye devam ediyor. Küresel güç simsarlarının, dünya hâkimiyeti hayallerinin bir yansıması olan bir filmin temel alınması ise hayret uyandırıyor.
Tarih: 7.8.2018 07:50:40/ 864okunma / 1yorum

 SPHM

Sivas Belediyesinin kendi sinemamız diye çırpınıp duran Yücel ÇAKMAKLI ve kendi mimari tarzımız diye bir ömür uğraşan Turgut CANSEVER´in felsefi ufkundan haberinin olup olmadığı merak ediliyor.

Belediye Başkanı Sami AYDIN ile sunulan projenin baş sorumlusu olan Muaz UZUN´un iştahla anlatıp kamuoyuna sundukları projesinin temel felsefesinden aslında haberlerinin olmadığı sanılıyor.Küresel güç simsarlarının bilinçaltını şekillendirme operasyonu olan "YÜZÜKLERİN EFENDİSİ"nden bir kesitin neden örnek alındığı bilinmiyor.

Batı medeniyetinin, Doğu ile amansız mücadelesi asırlardır devam ede gelsin, bu medeniyetin, küresel güç simsarları ve reklam yolu ile Doğu´nun temel düşüncesini berhava etme girişimi devam ediyor.

Konu ile ilgili pek çok analiz yapılıyor. Özellikle “Yüzüklerin efendisi” filmine işaret eden aydınlar, bu filmin felsefi temellerinin iyi irdelenmesi gerektiği dile getiriliyor. “"İblis´in Kadim Planı"na hizmette bir kilometre taşı olan "Yüzüklerin Efendisi" kitabı ve filmi, her yaştan birçok insanı etkilemiştir. Herkesin oturup filmden bir karakteri canlandırdığı oyun türü) ve bilgisayar oyunlarıyla gençler arasında bağımlılık oluşturmuştur. 
İblis bu filmiyle, yandaşları olan şeytanların, Süleyman zamanında yaşadıkları zillet ve aşağılanmanın rövanşını almaya çalışmıştır.

"Küresel Güç Simsarları"nın "Dünya Hakimiyeti" hayallerinin yansımasıdır. Yani bu güçler, İblis´in altın tas içinde sunduğu "emperyal hakimiyet"in sarhoşluğu geçmeden, zehirlendiklerini ve dünya- ahiret azabını hak ettiklerini anlayacaklardır.

Yüzüklerin efendisi başta olmak üzere bu düşüncenin ürettiği subliminal mesajlarda ilginç analizlere kapı aralıyor.

“Subliminal mesajlar günümüzde ne amaçla ve nerede kullanılıyor?
Subliminal mesajlar günümüzde genel olarak insanlığın bir tüketim makinesi haline gelmesi için kullanılmaktadır. Örneğin Her şirket kendi malının satılması için reklamlarına aslında mallarının çok iyi olduğunun mesajını yerleştirir. Siz televizyonda bu malın reklamını izlediğinizde farketmesenizde bilinçaltınıza gönderilen mesaj sayesinde aslında o malın iyi olduğunu düşünmeye başlıyorsunuz.”

Benzeri düşünceleri içinde barındıran "Hobbit" felsefesinin Belediye tarafından örnek alınması ise uygun bulunmuyor. Neden kendi medeniyet izlerimizin modernize edilerek ele alınmadığı sorgulanıyor.
HOBBİT yerine YAMAÇ evler denilmesi en doğru iken, ısrarla HOBBİT söylemi eleştiri alıyor.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: HOBBİT Israr Anlaşılamıyor
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ferhat ASLAN
7.8.2018 15:29:23
Filimden haberdarlar ise durum vahim. Kötü adamı kime benzetmişler. Hobbit olmak ısrarı neden
Yazılarıyla SİVAS POSTASI´nda...
Yazılarıyla SİVAS POSTASI´nda...
SİVAS´ın yetiştirdiği güzel insanlardan biri olan İBRAHİM BALABAN, hatıralar zinciri ile çok yakında SİVAS POSTASI ailesinde...
"KALİGRAFİ" Eğitimde
"KALİGRAFİ" Eğitimde
Devlet ve Özel okullarda ilk olan bir uygulama SİVAS´ta başlatıldı. İlkokul 2.sınıf öğrencilerine öğretilmeye başlanılan “KALİGRAFİ” büyük ilgi gördü. Bu çalışmanın ilerde “MÜFREDATA” gireceği öngörülüyor.
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
“TONUS köylerini bilirim dayım taraflarıdır. Mileves (düzensiz,tembel) insanlardır. Sadece 2 ay ekin eker biçerler, diğer zamanlar duvar diplerinde gölgeyi kollarlar. Ellerinden bir iş pek gelmez. Birkaç söğüt dikerler su kenarına o kadar çalışmazlar, yatarlar” dedi…”
Sorular, Sorular, Sorular!
Sorular, Sorular, Sorular!
SİVAS´ın TEK ÖZGÜR GAZETESİ olan SİVAS POSTASI, araştırma ve yorumları ile kamu yararına önemli haberlere ışık tutmaya devam ediyor.Faruk KOCACIK´ın Rektörlüğü zamanında, ÖSYM İl Temsilciğine, dönemin ÖSYM Başkanı Ali DEMİR´in ısrarı ile Ali TAŞKIN´ın atanması analiz ediliyor.
Ballı İmar Değişikliği mi?
Ballı İmar Değişikliği mi?
SİVAS´ı ve SİVAS´ın geleceğini SAVUNAN Sivas Postası Gazetesi´ne ilginç bilgiler ardı ardına gelmeye devam ediyor.Tuhaf bir İDDİA ise, şehirde “mutlu bir azınlık” işlerini tereyağından kıl çeker gibi hallediyor dedirten cinsten!
Üretim Ekonomisi
Üretim Ekonomisi
Hatem TÜRK´ün yazısı...
FETÖ Davaları Nasıl Gidiyor?
FETÖ Davaları Nasıl Gidiyor?
Abdurrahman DİLİPAK´tan çok önemli analizler...
Sivas´ta Şair Bir Şehzade
Sivas´ta Şair Bir Şehzade
SİVAS Yukarı Tekke´de bulunan Şehzade Bayezıd, iyi bir şehzade olmanın ötesinde aynı zamanda şair biriydi. Babası Kanuni Sultan Süleyman´a yazdığı o muhteşem şiiri hala dillerden düşmüyor.
Huzur Nerede Sahi?
Huzur Nerede Sahi?
Arayışlar nereye götürüyor insanoğlunu? Bitmez tükenmez koşturmaların insan ruhunu berhava eden cenderesi ne zaman son bulacak?
ATALAR DER Kİ:
ATALAR DER Kİ:
/büyük lokma ye, büyük söz söyleme/
SİVAS´ın Zihniyeti Değişmeli
SİVAS´ın Zihniyeti Değişmeli
Osman ÇELİK Yazdı...
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Her “hak” almasında derdi ki; “Allahım beni bana bırakma.”Bu bilge sözü akşama kadar belki yüz defa söyler idi. “Allahım beni bana bırakma, Allahım beni bana bırakma…”
Bu ŞEHİRDE Kuşlar Aç Kalmaz!
Bu ŞEHİRDE Kuşlar Aç Kalmaz!
Hiçbir zaman terk etmeyip tüneyecek bir ağaç bulan serçeler, hiçbir gün yiyecek sıkıntısı çekmediler. Bayat ekmekleri parçalayarak serçelerin önüne sunan şehrin insanının, genlerinde taşıdığı merhamet ışığını söndürmemesi ümitli olmamız için yeter de artar bile…
Memleket...
Memleket...
Sonra Sivas´a dönmek için araba tuttuk. Yolda giderken ‘Ah, unuttum´ dedi: ‘Buranın karayemişleri meşhurdur. Anam beni İstanbul´a mektebe gönderirken yanıma torba içinde yemişler vermişti, onları yiyerek gelmiştim. Benim memleket sevgim, yemişle başlar. Geri dönüp alalım.´
SAVUNAN GAZETE
SAVUNAN GAZETE
Her olumsuzluğa karşı CESUR ADAMLARIN bir araya gelip şehri savunduğu SİVAS POSTASI, Türkiye´nin en çok okunan YERELgazetesi olarak yayın hayatında iz bırakıyor...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar