"HOBBİT" te Israr Anlaşılamıyor!
Sivas Belediyesi, ´Yüzüklerin Efendisi´ ve ´Hobbit´ serisi filmleri etkisinden olsa gerek, PAŞABAHÇE´de yaptığı “YAMAÇ EVLERE” ısrarla "HOBBİT EVLERİ" demeye devam ediyor. Küresel güç simsarlarının, dünya hâkimiyeti hayallerinin bir yansıması olan bir filmin temel alınması ise hayret uyandırıyor.
Tarih: 7.8.2018 07:50:40/ 775okunma / 1yorum

 SPHM

Sivas Belediyesinin kendi sinemamız diye çırpınıp duran Yücel ÇAKMAKLI ve kendi mimari tarzımız diye bir ömür uğraşan Turgut CANSEVER´in felsefi ufkundan haberinin olup olmadığı merak ediliyor.

Belediye Başkanı Sami AYDIN ile sunulan projenin baş sorumlusu olan Muaz UZUN´un iştahla anlatıp kamuoyuna sundukları projesinin temel felsefesinden aslında haberlerinin olmadığı sanılıyor.Küresel güç simsarlarının bilinçaltını şekillendirme operasyonu olan "YÜZÜKLERİN EFENDİSİ"nden bir kesitin neden örnek alındığı bilinmiyor.

Batı medeniyetinin, Doğu ile amansız mücadelesi asırlardır devam ede gelsin, bu medeniyetin, küresel güç simsarları ve reklam yolu ile Doğu´nun temel düşüncesini berhava etme girişimi devam ediyor.

Konu ile ilgili pek çok analiz yapılıyor. Özellikle “Yüzüklerin efendisi” filmine işaret eden aydınlar, bu filmin felsefi temellerinin iyi irdelenmesi gerektiği dile getiriliyor. “"İblis´in Kadim Planı"na hizmette bir kilometre taşı olan "Yüzüklerin Efendisi" kitabı ve filmi, her yaştan birçok insanı etkilemiştir. Herkesin oturup filmden bir karakteri canlandırdığı oyun türü) ve bilgisayar oyunlarıyla gençler arasında bağımlılık oluşturmuştur. 
İblis bu filmiyle, yandaşları olan şeytanların, Süleyman zamanında yaşadıkları zillet ve aşağılanmanın rövanşını almaya çalışmıştır.

"Küresel Güç Simsarları"nın "Dünya Hakimiyeti" hayallerinin yansımasıdır. Yani bu güçler, İblis´in altın tas içinde sunduğu "emperyal hakimiyet"in sarhoşluğu geçmeden, zehirlendiklerini ve dünya- ahiret azabını hak ettiklerini anlayacaklardır.

Yüzüklerin efendisi başta olmak üzere bu düşüncenin ürettiği subliminal mesajlarda ilginç analizlere kapı aralıyor.

“Subliminal mesajlar günümüzde ne amaçla ve nerede kullanılıyor?
Subliminal mesajlar günümüzde genel olarak insanlığın bir tüketim makinesi haline gelmesi için kullanılmaktadır. Örneğin Her şirket kendi malının satılması için reklamlarına aslında mallarının çok iyi olduğunun mesajını yerleştirir. Siz televizyonda bu malın reklamını izlediğinizde farketmesenizde bilinçaltınıza gönderilen mesaj sayesinde aslında o malın iyi olduğunu düşünmeye başlıyorsunuz.”

Benzeri düşünceleri içinde barındıran "Hobbit" felsefesinin Belediye tarafından örnek alınması ise uygun bulunmuyor. Neden kendi medeniyet izlerimizin modernize edilerek ele alınmadığı sorgulanıyor.
HOBBİT yerine YAMAÇ evler denilmesi en doğru iken, ısrarla HOBBİT söylemi eleştiri alıyor.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: HOBBİT Israr Anlaşılamıyor
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ferhat ASLAN
7.8.2018 15:29:23
Filimden haberdarlar ise durum vahim. Kötü adamı kime benzetmişler. Hobbit olmak ısrarı neden
Sivas KURBAN´a Hazır mı?
Sivas KURBAN´a Hazır mı?
Halkımız heyecanla Kurban Bayramını bekliyor. Dünyevileşmenin, bütün evrelerini içselleştiren şehrimiz insanının, günler öncesinden derin dondurucuları hazır ederek, Kurban Bayramına hazırlandığı gözlemleniyor.
Kapısız´ın Tohumu
Kapısız´ın Tohumu
Hatem TÜRK´ün yazısı...
Yetkililer Göreve!
Yetkililer Göreve!
SİVAS Numune Hastanesi doktor yetersizliği nedeniyle yeterince hizmet veremiyor. İlçelerden, köylerden, kasabalardan gelenler, hastalarının tedavisi için yeterli doktor olmadığından şikayet ediyorlar.
Sivas Kongresi´nin 100.Yılı
Sivas Kongresi´nin 100.Yılı
Kimi şehirler, çekirdek bünyelerinde felsefi bir damarı barındırırlar lakin, o şehrin müntesiplerince bu damar bir türlü harekete geçirilemez.
Annem Öldü mü
Annem Öldü mü
/sen benim arkamda benzerdin dağa.../
Bu Güzel Haber İşte!
Bu Güzel Haber İşte!
SİVAS´ta sıra dışı etkinlikler de boy gösteriyor. Eski ağaçlardan, bina yıkıntılarından temin edilen odunlara, maharetli elleriyle şekil veren Kemallettin NAMOĞLU, şehre bir çocuk köyü kazandırma yolunda emin adımlarla ilerliyor.
Mesele ERDOĞAN Değil ki!...
Mesele ERDOĞAN Değil ki!...
Ama tek Türkiye var. Ve 100 yıllık Türkiye Cumhuriyetini teslim etmemek için hala bir şansımız var.
Keşişin Kayıp Kitapları
Keşişin Kayıp Kitapları
SİVAS tarihi ve kültürü açısından çok önemli hatıralar zinciri...
Hakan AKSU ve Beklentiler
Hakan AKSU ve Beklentiler
Sivas´ta yıllardır oluşan çalışmama üzerine kurulan düzeni yıkmalı. Uzun yıllardır görev yapan, çalışıyormuş gibi görünen, sıkı sıkıya koltuklarına yapışan yapının bir an önce değişmesi için çaba göstermesi bekleniyor.
DARENDE´ye Doğru Ağır Zaman
DARENDE´ye Doğru Ağır Zaman
Ağır bir zaman… Hayatın çentikli anı, kayda değer bir zamanı dillendirmeye namzet bir huzur ile, içine doğru kıvrılan bir nehir gibi ilerliyor yavaş yavaş… Öte dağlar ve öte diyarların, kendi kendileri ile söyleşmeleri belki de çoğu şeyi anlamlı kılan… Kayda değer bir zaman, ağır ağır ilerliyor DARENDE´ye doğru…
DARENDE´yi Görmeden Ölmeyin!
DARENDE´yi Görmeden Ölmeyin!
Bir zamanlar SİVAS´a bağlı olan DARENDE, gezip görenleri adeta büyülüyor. SOMUNCU BABA ile manevi bir iklim etrafı kaplarken, GÜNPINAR ŞELALASİ ile de doğanın insana sunduğu cömertlik ap açık ortada duruyor.
GÜRÜN´de Ağaçlar Sabırda
GÜRÜN´de Ağaçlar Sabırda
GÜRÜN´de bu yıl dallar meyveye duramadı. Geçen yıl ağaçlar meyve yükünden kırılacak gibi olurken, bu sene yaşanan DOLU nedeniyle ara ara meyve olduğu gözlemlendi.
BURUCİYE Bunu Hak Ediyor mu?
BURUCİYE Bunu Hak Ediyor mu?
SİVAS´ın taş abidelerinden biri olan BURUCİYE MEDRESESİ, deyim yerinde ise kasvet haneyi anımsatıyor. İçine girip çay içenlerin içinin daraldığı gözlemlenirken, zerrece işletme mantığının da olmaması insanları üzüyor.
Kurban ile İlgili Bazı Hususlar
Kurban ile İlgili Bazı Hususlar
Kurban kesmeyi "vacip" olarak kabul eden Hanefi mezhebine göre nisap miktarı mala sahip olan her bireyin ayrı bir kurban kesmesi gerekir.
Sen Sadece Yalansın Dünya!
Sen Sadece Yalansın Dünya!
Ünlü yazar Armağan ETHEMOĞLU vefat etti. ANKARA´da kalp krizi sonucu vefat eden Armağan ETHEMOĞLU, Ankara´da toprağa verildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar