her gün biraz daha eksiliyoruz
Hangi sır içindeki sır, başka bir sırra gebedir? Hangi ulvi heyecan ve ideal, yüreği rehin alan bir adanmışlığın adanmışlığıdır?
Tarih: 12.5.2018 05:25:10/ 855okunma / 0yorum

 

Bir gün, diğer bir günün tekrarı gibi görünse de içimizdeki depremleri oluşturan kayıplar içinde onca kayıp, git gide daha bir çoğalıyor gibi.

Hasretine tutunduğumuz her şey, meftunu olduğumuz anlar, hayali gerçekle bütünlediğimiz düşsel zamanlar, farkına varamadığımız bir eksilme ile bizi karşılıyor yeniden…

Arayışları sonlandıran adımlar, hayalleri törpüleyen gerçekler, belki bir hiçliği içinde barındıra barındıra yol almaya devam ediyor.

 

Hergün biraz daha eksiliyoruz aslında…

İçimizde yığınla sökün eden heyecanlar, ulaşılmaz idealler, gerçeği çepe çevre saran hülyalar ile birlikte her gün biraz daha eksiliyoruz göz göre göre…

Hangi sır içindeki sır, başka bir sırra gebedir? Hangi ulvi heyecan ve ideal, yüreği rehin alan bir adanmışlığın adanmışlığıdır?

Hangi derin ruh, aymazlar içindeki aymazı sorgularken, tenhaya rucu eden benlik ile ne kadar tanışıktır?

Nedir amacı, hayatın?.. Nedir bizi böyle içine alan hengâmenin sırrı?

 

Hergün biraz daha eksiliyoruz aslında…

Kalabalıkların, yığınların, dev aynalardaki suretlerini kutsamalarına inat, kalın ellerini üzerimizden eksik etmemek için kıyıda bekleyen toprak, hangi öğüt ile sırlar içindeki sırrı fısıldamaktadır.

Hangi adım, bir diğerinin gölgesini sekitmeden, hayatın varlık içindeki yokluğuna taliptir? Yok içindeki hiçlik, onca koşuşturma içinde yerini alabilmekte midir?

Bunca var içinde, ruhsal sarsıntının zavallılığına yenilen insan, yoklar içindeki yok ile huzuru bulması gerekirken, onu aymazlığın kölesi yapmaya iten duygu nedir?

Ya içimizde bizi kemiren sorular sukuneti? Her saniye ellerini, yüreğimiz üzerindeki gölgelere sere serpe uzatan o tebessüm nedir? İçimize ve dışımıza hakim olan dünya barbarlığını, silip atmaya bizi mecalsiz bırakan kim?

Hangi saltanat, hangi düş, kendi kendimizi gölgelemekte? Hangi cezaya uğramış suç, cezalar içinden bir cezayı berhava etmekte?

Ya dışımızda sökün eden onca varlar. Hangi kolu, hangi kanadı ile kendisine ram olmamız için allı pullu libası ile beklemektedir? Hangi barbar iştah, hangi akıl almaz varlık, bir hiç ile kendini mukayese sınavına sokamaya meyillidir?

Hayat her gün biraz daha eksiliyor. Bir yanımız gibi… Diğer yanımız gibi… Diğer yanımızın yarısı gibi.

Çoğalmaya yüz tuttuğunda bir yanımız, hüzünbaz bir nida ile yine eksiltir. Biz çoğalttıkça o eksiltir, biz artırdıkça o azaltır…

İlla da, kendi kavlince sürdürür devran içindeki devranını…

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: biraz daha eksiliyoruz
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bu EŞSİZ Yer SAHİPSİZ!
Bu EŞSİZ Yer SAHİPSİZ!
Deniz gibi berrak suyu, bir birinden farklı kuş türleri, eşsiz doğası ve seyir alanları ile keşfedilmeyi bekleyen Hafik Gölü, her ne hikmetse değerlendirilemiyor. SİVAS İl Özel İDARESİ vasıtasıyla artık bu eşsiz doğa harikasının değerlendirilmesi bekleniyor...
Seçim Sathı
Seçim Sathı
Üzeyir YİĞİT Yazdı
"SIR"
"SIR"
Kirkor DEĞİRMENCİYAN yazdı...
UFKA BAK UFKA!
UFKA BAK UFKA!
Komşumuz MALATYA, Sinema dünyasının önde gelen isimleri ile 8. FİLM FESTİVALİNİ yaparken, SİVAS “Etli Pideyi” tescil ettirip, sosyal deney ile deyim yerindeyse “dilenciliği” özendiriyor.
Bölük Pörçük
Bölük Pörçük
Abdullah ÇÜRÜKLÜ Yazdı...
Buhara´dan SİVAS´a II
Buhara´dan SİVAS´a II
İbrahim BALABAN Yazdı...
Adil DARICI Rahmetle Anılıyor
Adil DARICI Rahmetle Anılıyor
Güzel insanlar, güzel izler bırakırlar insan hafızasında…Varlar ve yoklar içinde devinip duran dünya, zarif bir insanı konuk etti az bir zaman… Ve o iyi insanlar, doru atlara binerek, sonsuzluğa doğru uzanıverdiler apansız…
Yeni Bir SİVAS Düşlemeli
Yeni Bir SİVAS Düşlemeli
Çekememezlik, bir birinin kuyusunu kazma, ben olmayayım sen de olma türü sığ zihniyet tortuları bir kenara bırakılarak, “biz varız ve bütün hayalimiz şehrimizin ortak geleceğidir” felsefi derinliğine odaklanma zamanıdır…
Vali AYHAN
Vali AYHAN
Abdülhadi GÜLER Yazdı...
SUBLİMİNAL Saçmalık!
SUBLİMİNAL Saçmalık!
Komşumuz MALATYA Film Festivali ile Türk Sinemasının duayenlerini MALATYA´da ağırlayıp Türkiye ve Dünya sinemasının dikkatini çekerken, SİVAS´ın “abi 5 lira verebilir misin” türü üretmeden tüketme subliminal mantığı ile gündem olması hayret ve ibret ile izleniyor.
Türkülerle Söyleşiriz
Türkülerle Söyleşiriz
Bilir misin kırık gönüllerin yanık türkülerle sarmaş dolaş sohbetini? Duyar mısın yıkık hayallerin viran köşelerinden yankılanan türkülü inlemeleri? Anlar mısın hayat bilmecesinin türkülerle yolladığı sır perdelerini?
Turan TOPGÜL
Turan TOPGÜL
Üzeyir YİĞİT Yazdı
"Oyalı Yazma"
"Oyalı Yazma"
Bir şafak vakti at arabası ile Babam, Ben, Anam ve TATAR Emmi yola çıktı. KUŞLUK zamanı köye vardık. TATAR HOCA önde biz arkada vardık TÜRBE HOCASININ elini öptük.
Kitaplarla Yola Devam
Kitaplarla Yola Devam
Yazarımız Meral DEMİR´in kitapları beğeni ile takip ediliyor.
Bürokratlıktan VALİLİK Makamına
Bürokratlıktan VALİLİK Makamına
Bülent ÖZÇELİK Yazdı...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar