Hastanenin Kapısı Bestelendi
Sivas´a ait olan bir türkü daha kayıtlara geçti. “Hastanenin Kapısına Kar Doldu” isimli türkü ve hikâyesi Yazar Osman ÇELİK tarafından araştırılıp ortaya çıkarıldıktan sonra, Ses Sanatçısı CANAN BAŞARAN tarafından da tamamı bestelenerek kültür hayatımıza kazandırıldı.
Tarih: 29.2.2020 11:51:32/ 2593okunma / 4yorum

 

Sivas´a ait olan bir türkü daha kayıtlara geçti. Altınyayla İlçesi Başören Köyü´nde Arife ERDOĞAN tarafından söylenen ve çeşitli kişilerce kaleme alınan “Hastanenin Kapısına Kar Doldu” isimli türkü artık belgelendi.

Yazar Osman ÇELİK tarafından uzun uğraşlar ve araştırmalarca gün yüzüne çıkarılan bu türkü, Sivas´ın kültür duayeni Bekir GÜZELDAĞ tarafından belgesel olarak televizyon ekranlarında halkla buluştu.

Yazar Osman ÇELİK tarafından yayınlanan bütün bölümler, Sivas´ta ilgi ile takip edilerek, türkünün kaynağının da netleşmesini sağladı.

Başarılı Ses Sanatçısı Canan BAŞARAN tarafından tamamı bestelenen bu eşsiz eser, artık dillerden düşmeyen bir mahiyete kavuştu.

Ses Sanatçısı Canan BAŞARAN´ın albümünde de yer aldığı öğrenildi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Hastanenin Kapısı Bestelendi
Okuyucu Yorumları (4 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DELİİLYASLI
3.1.2016 13:41:51
OSMAN HOCAMIZ SAĞOLSUN. SİVAS İÇİN EMEK HARCIYOR
murat kayacan
12.4.2016 21:13:00
OSMAN ABI,SEN SIVAS IN KÜLTÜR ISIGISIN ABIM.
arif ercan
12.4.2016 21:20:08
Osman ÇELİK i bu değerli araştırmasından dolayı kutluyorum.SIVAS in önde gelen aydinlarindan olan Osman beye başarılar dilerim. Dr.Arif Ercan
SELİM ÖZÜRK
12.4.2016 21:55:51
bu türkü beni çok duygulandırır.OSMAN ABİ sağolsun ortaya çıkarmış. OSMAN ABİM den ALLAH RAZI OLSUN.Çok vefalıdır. Herkesin yardımına koşar. Yazdığı 5 tane kitabın hepsinde de çok güzel konular var.
SİVAS MİLLETİ
SİVAS MİLLETİ
Dedi ki FRANSAYA geldikden birkaç ay sonra Sivastan haber aldım ki “ANAM ÖLMÜŞ”… “Kendimi dağlara taşlara vurdum kuzular gibi ANA ANA ANA diye mer mer meledim” dedi…
KARANLIK DÜNYANIN AYDINLIK YÜZÜ!
KARANLIK DÜNYANIN AYDINLIK YÜZÜ!
Toprağa da âşık olunur mu demeyin. Âşık olunur, hem de delice…Toprak ki cömert ellerini açar hiç kapamaksızın.
Mustafa BALEL Öyküleri Romanya`da
Mustafa BALEL Öyküleri Romanya`da
Sivas´ın gururu Mustafa BALEL´in eserleri dünya edebiyatında okurlarla buluşmaya devam ediyor. Fransa, İran ve son olarakta Romanya´da öykü severlerle buluşan Balel´in mısraları, beğeniyle soluklanıyor. Yazı felsefesinin en dip labirentleri iyice soluklandığında Sivas´ın mısmıl kelime ve deyimlerine de çokça rastlanmakta.
İsyanın Şairi, Şairin İsyanı
İsyanın Şairi, Şairin İsyanı
Efsane devrimci Che Guevara, mücadelesi ile gündemde iken onun şairlik yönü ise kamuoyunca bilinmiyor. Hayatı boyunca, mücadeleden mücadeleye koşan Che Guevara´nın hayatını azıcık bilip bilirmiş gibi yapan sanal sosyal demokratlar, kapitelistleşmekten kendilerini alamıyorlar.
Kadim Emanetin Vefalı Ustası
Kadim Emanetin Vefalı Ustası
Şey Ustam o eller senin miydi? Senin miydi, o nasırlı ellerden süzülen zamanın seyri alemi? Senin miydi o eller ustam? Nakış nakış yüreğinden süzdüğün giz seyrangahı?Zamana kayıt düşen anlar, bir mehterin içleri aydınlatan rayıhasını, ilmek ilmek yürekleri işleyen o nasırlı eller senin miydi ustam?
Aziz Baba´nın Malları Yağma
Aziz Baba´nın Malları Yağma
Sivas araştırılmayı bekleyen pek çok konuyu içinde barındırıyor. TAŞHAN´da bir zamanlar ticaretle uğraşmış Aziz Baba´nın ilginç hayatını araştıran SİVAS POSTASI GAZETESİ, önemli sonuçlara ulaştı.
METİNLER ARASI İLİŞKİ...
METİNLER ARASI İLİŞKİ...
Osman ÇELİK Yazdı...
hassas kalp...
hassas kalp...
/bu dünya hassas kalpler için bir cehennemdir/
Bir Başkadır Benim Memleketim!
Bir Başkadır Benim Memleketim!
TRT AVAZ ekranlarında yayınlanan “Ninniden Ağıta Anadolum” programı SİVAS kültürünü ekranlara taşıyarak izleyenleri gözyaşı ülkesine götürdü.
SİVASLI ÖYKÜCÜ Mustafa BALEL ROMANYA EDEBİYATINDA
SİVASLI ÖYKÜCÜ Mustafa BALEL ROMANYA EDEBİYATINDA
Kitaba adını veren ve 1950–1960 arası Şeyhçobanı´nı anlattığı “Ayıp Yerleri Yanlış Konmuş Resimler” adlı uzun öyküsüyle Sivas´ı olanca sıcaklığıyla Romanya´ya taşıyor. Kitapta Sivas´ı konu edinen bir başka uzun öykü de Pulur ve Serçeli´yi anlattığı “Gözyaşı Satıcısı”…
SİVASLI Aydınlar Boş Durmuyor!
SİVASLI Aydınlar Boş Durmuyor!
SİVAS POSTASI Yazarlarından Selim YILDIZ ikinci kitabını çıkardı.
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Odasında bir hindiye tek başına yediğini görmüştüm. “AZAPLAR” ise çok iyi kalpli idiler.
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Şaban amca ezile büzüle “hocam senden izin istemeye geldik” şaşırmıştım. Ne izni Şaban amca dedim.”Biz bu hafta düğün yapacaktık. Eğer izin verirsen Bayrağı kaldıracağız, yoksa erteleyeceğiz”.O an boğazımın düğümlendiğini hissettim....
KIŞ İŞTE...
KIŞ İŞTE...
Beni sorarsan kış işte...
GÖNÜL İnsanları Bir BAŞKA!
GÖNÜL İnsanları Bir BAŞKA!
SİVAS´ın Kutup Yıldızı İsmail Hakkı Toprak Hazretlerinin, hayvanlara karşı gösterdiği merhamet ve sevgi hala dilden dile dolaşıyor. İHRAMCIZADE´yi bir an olsun yalnız bırakmayan köpeği hala unutulmazken, İHRAMCIZADENİN bu köpeğe “PERİŞAN” ismini verdiği öğrenildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar