HARİKA BİR DÜŞÜNCE!
SİVAS´a yapılması planlanan “MİLLET BAHÇESİNİN” felsefesinin oluşturularak hayata geçirilmesi gerektiği belirtildi. Yöreye ait bitki türlerinin burada yetiştirilmesine yönelik bir düşüncenin elzem olduğu vurgulandı.
Tarih: 22.8.2019 23:31:57/ 6865okunma / 0yorum

SPHM ÖZEL HABER

Çankırı KARA TEKİN ÜNİVERSİTESİ Öğretim ÜYESİ Doç.Dr. Cemil BİLGİLİ, Millet Bahçesi fikrinin ortaya çıkmasının asıl amacının yörelere ait “ENDEMİK” bitki çeşidinin buralarda üretilmesi ve tanıtılmasına yönelik olduğunu dile getirdi.

Projenin ilk başta geniş kapsamlı düşünüldüğü ve bunun da mükemmel olduğuna vurgu yapan Doç. Dr. BİLGİLİ, maalesef ŞEHİRLER boyutunda bu projenin kadükleştirildiğini dile getirdi.

Günümüzde alternatif ve tamamlayıcı tıp olarak nitelendirilen yöresel bitkilerin tanınıp değerlendirilmesine yönelik bir bakışın da buralarda ikame edilmesinin mümkün olduğuna parmak basan BİLGİL, Sivas´ın bunu iyi değerlendirmesi gerektiği görüşünü dillendirdi.

SİVAS´ta yapılması planlanan MİLLET BAHÇESİ´nin bu temel düşünce ile hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek, SİVAS yöresinde yetişen bitkilerin burada bir bölümünün yetiştirilip, gelecek nesillere aktarılması yanı sıra, hatta sağlık alanındaki “etken” madde üretimine de katkı sağlayabileceğini söyledi.

Sadece yeşil alan ve park mantığı çerçevesinde bir düşüncenin yanlış olduğunu ifade eden BİLGİLİ, asıl maksadın deyim yerindeyse “YAŞAYAN BİTKİ MÜZESİ ve ÜRETİMİ” felsefesinde eylemin olması gerektiğini belirtti.

Doç.Dr. Bilgili SÖZLERİNİ Şöyle tamamladı; “Burada şunu belirtmek isterim ki bir dönem SİVAS´ın vazgeçilmezlerinden olan KENGER SAKIZI bitkisini kaçımız tanıyoruz? Toplumsal hafızada var olan buna benzer pek çok endemik doğal tür erozyona uğramadan,bu değerleri halkın genelinin tanıyıp gelecek kuşaklara aktarımı konusunda bence MİLLET BAHÇELERİ değerlendirilmeli.

MİLLET BAHÇELERİ felsefesinin de tam olarak anlaşılmadığı kaanatindeyim.Endemik ve doğal türlerin Millet Bahçesi konseptinde yer alması gerekirdi…”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: HARİKA DÜŞÜNCE
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MERHABA, MERHABA, MERHABA!
MERHABA, MERHABA, MERHABA!
Sana hiç MERHABA dememiştik Mustafa EKEN!
Karadenizi SİVAS´a Bağladı
Karadenizi SİVAS´a Bağladı
SİVAS´ın efsane Valilerinden Halil Rıfat Paşa´nın, SİVAS-GİRESUN bağlantısını gerçekleştirmek için verdiği mücadele bugün Karadeniz-Akdeniz yol bağlantısının da ilham kaynağını oluşturması ile de önem taşıyor.
DÜZGÜN HİZMET ve İSTİHDAM İÇİN BELEDİYE EL ATMALI
DÜZGÜN HİZMET ve İSTİHDAM İÇİN BELEDİYE EL ATMALI
İlimizde otopark çalışanlarının tavır ve hitapları nedeniyle araç sahipleri arasında ciddi tartışmalar yaşanmaya devam ediyor.
KAMPÜSTE: 2 YARALI
KAMPÜSTE: 2 YARALI
Cumhuriyet Üniversitesi Kampüsü içerisinde bulunan kafeler bölgesinde iki taraf arasında çıkan kavgada silah kullanıldı, biri öğrenci 2 kişi yaralandı. Yaralılar hastaneye kaldırılırken, saldırgan ise olay yerinden kaçmaya çalışırken polis tarafından yakalandı.
YILDIZLAR YILDIZDA
YILDIZLAR YILDIZDA
Gazetemiz düşünce ekibi yıllarca şehirdeki sosyal durağanlık ve etkinliklerde ki geri kalmışlığı gün yüzüne vurarak 4 Eylül kutlamalarına kitap fuarının eklenmesi için verdiği mücadele yıllar önce hayata geçmişti.
Güzellikler Çoğalıyor!
Güzellikler Çoğalıyor!
SİVAS Valiliği´nin öncülük ettiği “ MİNİK YİĞİDOLAR TAKIMINA SAHİP ÇIKIYOR” projesi sayesinde 15 bin çocuk, 1 yıldır sahada maçları takip ediyor. Geçtiğimiz günlerde ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu projeyi örnek alarak İstanbul ilçelerinden çocukları maçları takip etmeleri için sahalara getirdi.
AYIP, AYIP!
AYIP, AYIP!
Kongre Lisesi ve Selçuk Ortaokulu´nun hemen yanı başında bulunan metruk bina görenleri ürkütüyor. Nazi Almanya´sı İşkence mekanlarını anımsatan yapının, güvenlik açısından da tehdit oluşturduğu ve buraya biran önce BELEDİYE´nin el atması bekleniyor.
GÜRÜN´ün Talihi Dönebilir
GÜRÜN´ün Talihi Dönebilir
KANGAL´da kurulan RES (Rüzgar Enerji Santrali), Sivas için iyi bir örneği oluştururken, benzer bir çalışmanın GÜRÜN civarında da yapıldığı bilgisine ulaşıldı.
Yazın Gölge Hoş Kışın Çuval Boş!
Yazın Gölge Hoş Kışın Çuval Boş!
Tarla sezonuna giren SİVAS´a mevsimlik işçiler akın ediyor. ULAŞ Bostankaya mevkinde il dışından gelen mevsimlik işçiler çadır kurup patates ve pancar çapalama işi yapıyorlar. İşsizlikten yakınan SİVASLILAR ise, OKEYE dördüncü bulur bulmaz gölgenin keyfini çıkarıp, dünya siyasetine nizam veriyorlar. Şehrimiz kadınlarının ise, bilumum evlenme programları ve birkaç diziyi zapdedip günü bitirdikleri gözlemleniyor.
SİVAS´ı Köye Çevirdiniz Köye!..
SİVAS´ı Köye Çevirdiniz Köye!..
SİVAS Merkeze ilçe ve köylerden gelen pek çok insanın şehirle ünsiyet kurmada zorluk çektiği gözlemleniyor. Bir biri ardına açılan İlçe ve Köy dernekleri de, insanların şehirle bütünleşmesinden çok, bir “klan” mantığı içerisinde kalması ile eleştiri alıyor. DERNEKLERDE genel gündemin “kim nerede öldü nereye gömülecek, şu nerde bu nerde, şu şunun oğlu şu şunun torunu, ” gibi olması tepki çekiyor.
İMAR MÜDÜRÜNE DAVA
İMAR MÜDÜRÜNE DAVA
2015 için iddianame hazır... İşte o İddianame
HEP GÜNDEMDE, HER ELEŞTİRİDE
HEP GÜNDEMDE, HER ELEŞTİRİDE
Cumhuriyet Üniversitesi acilen yeni bir anlayışla aslı olan ilim ve bilime dönmesi bekleniyor.Adeta ticari bir yapıya bürünen Cumhuriyet üniversitesinde durum içler acısı.
Düşünce Adamı Dik Durur
Düşünce Adamı Dik Durur
Düşünce adamı; Bir zümrenin emir kulu değildir.Hiçbir merkezden talimat almaz.
AYHAN´LA UNUTULMAZ 4 EYLÜL
AYHAN´LA UNUTULMAZ 4 EYLÜL
Cumhuriyetin temelinin atıldığı 4 Eylül Sivas Kongresinin 100. Yılında olağanüstü gayret ve emekleriyle Sivas Valiliği şehri ülke gündemine taşırken Vali Salih Ayhan başta olmak üzere Valilik çalışanları aylarca süren yoğun tempıdaki hazırlıkların meyvesini gururla almayı bildi.
Acilen "SAĞLIK ÇALIŞTAYI" Şart!
Acilen "SAĞLIK ÇALIŞTAYI" Şart!
SİVAS, sağlık alanında adeta küme düştü. Bozuk cihazlardan dolayı sağlık hizmetlerini tam anlamıyla alamayan hastalar, soluğu büyük şehirlerde alıyorlar.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar