HARİKA BİR DÜŞÜNCE!
SİVAS´a yapılması planlanan “MİLLET BAHÇESİNİN” felsefesinin oluşturularak hayata geçirilmesi gerektiği belirtildi. Yöreye ait bitki türlerinin burada yetiştirilmesine yönelik bir düşüncenin elzem olduğu vurgulandı.
Tarih: 6.11.2019 20:31:57/ 545okunma / 0yorum

SPHM ÖZEL HABER

Çankırı KARA TEKİN ÜNİVERSİTESİ Öğretim ÜYESİ Doç.Dr. Cemil BİLGİLİ, Millet Bahçesi fikrinin ortaya çıkmasının asıl amacının yörelere ait “ENDEMİK” bitki çeşidinin buralarda üretilmesi ve tanıtılmasına yönelik olduğunu dile getirdi.

Projenin ilk başta geniş kapsamlı düşünüldüğü ve bunun da mükemmel olduğuna vurgu yapan Doç. Dr. BİLGİLİ, maalesef ŞEHİRLER boyutunda bu projenin kadükleştirildiğini dile getirdi.

Günümüzde alternatif ve tamamlayıcı tıp olarak nitelendirilen yöresel bitkilerin tanınıp değerlendirilmesine yönelik bir bakışın da buralarda ikame edilmesinin mümkün olduğuna parmak basan BİLGİL, Sivas´ın bunu iyi değerlendirmesi gerektiği görüşünü dillendirdi.

SİVAS´ta yapılması planlanan MİLLET BAHÇESİ´nin bu temel düşünce ile hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek, SİVAS yöresinde yetişen bitkilerin burada bir bölümünün yetiştirilip, gelecek nesillere aktarılması yanı sıra, hatta sağlık alanındaki “etken” madde üretimine de katkı sağlayabileceğini söyledi.

Sadece yeşil alan ve park mantığı çerçevesinde bir düşüncenin yanlış olduğunu ifade eden BİLGİLİ, asıl maksadın deyim yerindeyse “YAŞAYAN BİTKİ MÜZESİ ve ÜRETİMİ” felsefesinde eylemin olması gerektiğini belirtti.

Doç.Dr. Bilgili SÖZLERİNİ Şöyle tamamladı; “Burada şunu belirtmek isterim ki bir dönem SİVAS´ın vazgeçilmezlerinden olan KENGER SAKIZI bitkisini kaçımız tanıyoruz? Toplumsal hafızada var olan buna benzer pek çok endemik doğal tür erozyona uğramadan,bu değerleri halkın genelinin tanıyıp gelecek kuşaklara aktarımı konusunda bence MİLLET BAHÇELERİ değerlendirilmeli.

MİLLET BAHÇELERİ felsefesinin de tam olarak anlaşılmadığı kaanatindeyim.Endemik ve doğal türlerin Millet Bahçesi konseptinde yer alması gerekirdi…”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: HARİKA DÜŞÜNCE
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
USULSÜZ DİNLEME BÜYÜK SUÇ!
USULSÜZ DİNLEME BÜYÜK SUÇ!
SİVAS´ta da yakından takip edilen FETÖ´nün “USÜLSÜZ DİNLEME” davasına ceza yağdı.
KANAT ALIŞTIRIYOR!
KANAT ALIŞTIRIYOR!
Kamu Hastaneler Genel Müdürü Hillmi ATASEVEN´in SİVAS´a geldiği öğrenildi.
Kar Kapıda, Ya Huzur?
Kar Kapıda, Ya Huzur?
Kar yağar, yollar kapanır lakin kimse yüreklere giden yolları kapatmazdı. Yorgun başların dinleneceği güçlü omuzlar, hayata tutunmanın sırrını fısıldarlardı. Sahi nereye gitti o zamanlar?
Sanatkar Şair MIGIRDİÇ KORKOR
Sanatkar Şair MIGIRDİÇ KORKOR
Artin KORKOR Yazdı...
4 EYLÜL KÜLTÜR PARKI
4 EYLÜL KÜLTÜR PARKI
Kent Meydanı´nda bulunan Eski ORDU EVİ´nin yıkılması sonrasında buranın DÜNYANIN en büyük meydanı olma yolundaki en önemli fırsatın değerlendirmesi bekleniyor.
Üniversite´nin 46.Yılı
Üniversite´nin 46.Yılı
Sorular, Sorular, Sorular!..
HER ŞEY İÇİN TEŞEKKÜRLER!
HER ŞEY İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İkinci DEVLET ÜNİVERSİTESİ´NİN kurulması konusunda adeta bir savaş veren ŞEHİR KÜLTÜRÜ DERNEĞİ, maddi ve manevi lobi oluşturarak konuyu ülke gündemine taşımıştı. Üniversitenin hayata geçtiği şu günlerde mutlaka bu savaşı verenlerin de yönetimde söz sahibi olmaları bekleniyor.
HAS Bir Adım Olur!
HAS Bir Adım Olur!
Siyasi hayatı sona eren Sami AYDIN´ın, şehrin ekonomik ufkuna katkı yapması bekleniyor. Örneğin NİJERYA´da bir HELVA Fabrikası açarak, şehre döviz girdisi yapmasının faydalı olacağı söyleniyor. NİJERYA´nın ikliminden dolayı helvasının güzel olduğu ve bu helvayı da AYDIN´ın çok seveceği sanılıyor
Coğrafya Kadere Hükmeder!
Coğrafya Kadere Hükmeder!
Coğrafya insan kaderine hükmeder. İnsanın doğup büyüdüğü topraklar hayatını şekillendirir. Sivas´ta yaşamış insanlar da hangi görüşe hangi milliyete ait olursa olsun bir fedakârlık abidesidir. Tarihi bir gerçek ise bunu ispatlar mahiyette. Ünlü komutan Enver Paşa´yı Sarıkamış Harekâtı´nda donmaktan kurtaran askerin bir Sivaslı olduğu bilgilerine ulaşıldı. Sivaslı bir Ermeni olan Ohannes Aginyan´ın Enver Paşa´yı donmaktan kurtardığı ve Enver Paşa´nın ise bu askere teşekkür mektubu gönderdiği bilgisi edinildi.
Böyle Saf Bakabilsek Keşke!
Böyle Saf Bakabilsek Keşke!
İyi niyetin, dürüstlüğün, adam gibi adam olmanın kullanılır görüldüğü, samimiyetin bir değerinin olmadığı,tavır sahibi olmanın, dik duruşun, güç unsurlarına boyun eğmemenin anlaşılamadığı b u çiğ çağda,anlamın anlamını içselleştirmiş bakışlar yok da değil!
Yakın Geçmişin Sırları
Yakın Geçmişin Sırları
Abdullah ÇATLI, Prof.Dr. Mahmud Es´ad COŞAN ve Muhsin YAZICIOĞLU´nun ölümleri sırrını koruyor. Bu üç isimin de belli aralıklarla kaza süsü verilmiş suikastlarla ortadan kaldırılmasının TBMM´de yeniden bir araştırma komisyonu kurularak irdelenmesi isteniyor.
CAZİBESİ KAYBEDİLMEMELİ!
CAZİBESİ KAYBEDİLMEMELİ!
KENT MEYDANI çevre düzenlemesine 7 milyonluk büyük bir bütçenin harcandığı bilinirken, bu meydanın bitirilmesi akabinde, meydan siluetine uygun iş yeri tabelalarına izin vermeyen BELEDİYE, adeta buradaki işlevselliği de bertaraf etti.
Hesap İçinde Hesap!
Hesap İçinde Hesap!
SİVAS Cumhuriyet Üniversitesinden farklı atakların planlandığı haber merkezimize gelmeye devam ediyor. Hilmi ATASEVEN´in REKTÖRLÜK için, mevcut Rektör Alim YILDIZ´ın ise VEKİLLİK planladığı iddia ediliyor.
Sivas Mutfağının Gözdesi
Sivas Mutfağının Gözdesi
Uluslar arası dergilere kapak olan Tonus Köftesi, Sivas mutfağının yüz akı konumunda. Bir tek Sivas´ta yapılan bu özel köfteye “”Düğün Köftesi” de denilmekte.
Koltuk Kapma Yarışı Sürüyor
Koltuk Kapma Yarışı Sürüyor
Sivas´ta herhangi bir makama gelmek için yapılan mücadele akıllara durgunluk veriyor. En ufak bir yere gelebilmek için “EL ETEK ÖPEN” pek çok insanın, bu acınası hali dikkatlerden kaçmıyor.“Dik duruş, tavır sahibi olma, adam gibi adam olma” gibi erdemlerden habersiz pek çok zavallıya, acımanın bile lüks olduğu görülüyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar