Hal Esnafı Dertli!
Halkın uğrak yeri olan hal adeta dökülüyor. Şehrin yarım yüzyıllık hafızasının, insan ölçeği ve dokusu bozulmadan elden geçirilmesi bekleniyor. Belediyenin burası ile ilgili bir çalışma yaparken mutlaka ama mutlaka, buradaki esnafın görüşlerini alarak yapmasının doğru olacağı belirtiliyor.
Tarih: 25.10.2017 19:07:06/ 2957okunma / 9yorum

SPHM ÖZEL HABER

Şehirlerin eski alışveriş mekanları,camisi,medreseleri mektepleri ve konakları vardı.

Bu mekanlar geçmişle günümüzü birleştirerek bizlere birer vesikadır.

Bugün şehir belleğinde önemli bir yere sahip olan perakende sebze halinin salaşlığından bahsederek hemen yıkılması için karar almaya çalışanlar, acaba oradaki kokuları tatları ve şehir kimliğinde önemli bir yere sahip olan mekanı yıkmak istediklerinin farkındalar mıdır acaba?

Alınan bilgilere göre belediyenin burdan önemli bir kira getirisi inde olduğu söylenmektedir.Bizlere göre orda bulunan esnaflarla görüşülerek üzerinin kapatılması biraz çeki düzen verilerek esnafın rahatça müşterilerine hizmet vermeleri sağlanmalıdır.

Hal esnafı ise tatların ve kokuların mekanı olan şehir dokusunun önemli mühürlerinden halin, geleneksel ve modern düşünce sentezi ile yorumlamanın vaktinin geldiğini belirtiyorlar.

 

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Esnafı Dertli
Okuyucu Yorumları (9 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HAL ESNAFI
3.11.2017 15:47:44
HALDE İNSAN UNSURU UNUTULMAMALI
zahid
3.11.2017 15:48:54
Hal de iş yapan esnafın da görüşleri alınmalı istişare yapılmalı. orayı en iyi onlar bilirler.
hüseyin
3.11.2017 15:49:52
modern yapalım diye hal yok edilmemeli bence
MUZAFFER
3.11.2017 15:53:52
Hal esnafı zaten zor geçiniyor. ORASI KISA ZAMANDA ELDEN GEÇİRİLİRSE ORA CANLANIR BENCE.
mert şerare
26.10.2017 09:36:41
Tarihi eskilere dayanan eski hal gerçekten işler acısı secim döneminde söz verip yeniden yapılmasına el atmayan belediyeyi konuşmaya gerek yok lakin ordaki esnafta elini taşın altına koymadan bura yapılsın diyor esnafta yapılmasnıı istemiyor açıkçası bu şartlardada artık ordan vatandaş alış veriş yapmaz yapmıyorda hal esnafı oturup bir araya gelmeli belediye gidip biz elimizi tayın altına koyacaz sizde taahhüdünüzü yerine geirin diyecek hem sivas kazanacak hem hal esnafgı hemde belediye yok içler acısı aksamaları o bölge tinerci balıcı vs. kaynıyor.
Asmakat
26.10.2017 21:10:46
Sebze halinde faaliyet gösteren esnafın işletmecilik, kaliteli ürün satma becerisi, müşteriye karşı nasıl davranmalı, diksiyon halkla ilişkiler konularında eğitim verilmesi lazım ordaki esnaflar sivası temsil edecek nitelikte değiller işleri güçleri vatandaşa çürük mal satmaktır. kendilerine çeki düzen vermeleri gerekir sebze hali sattığı ürünlerle değil arka plandaki kahveleri ile meşhurdur. merdivenlerden inerken kötü koku yayan çöpleri hiç hatırlamayalım daha iyi akşamları çöp kutusuna bir bakın dökülen zibilin yarısı vatandaşa nasıl satılıyor görün. hele çevrede cirit atan dilenceleri unutmamak lazım zabıtayı elli kere arasanızda usanmışlar göz yumar hale gelmişler. merdiven altı turşu satan bir esnaf var çok güleryüzlüdür arkadaş (küfürle mal satar) daha ne anlatayım sizlere yıkın arkadaşlar girişimci gençlere yeni bir hal yapın adam gibi ticaret yapsınlar bunlar doymuş ....
KÜLHANCIOĞLU
29.10.2017 01:41:41
Ziyabey kütüphanesinden Asma kata doğru bir bakın hele kahvelerin önününe bezler gerilmiş üçüncü dünya ülkesi gibi bu manzarayı gören bir yabancı bize nediyor çok merak ediyorum bu asma kat hemen yıkılmalı halle beraber ne yapılacaksa acilen yapılmalı
metin
28.10.2017 13:22:48
SADECE HAL SORUNU DEĞİL BİRÇOK SÖZ YERİNE GETİRİLMELİ, MESELA : OTOBÜSLER DEĞİŞECEKTİ, KALE BİTECEKTİ, TRAFİK ÇÖZÜLECEKTİ, BUĞDAY PAZARI BEKLİYOR, ÇERMİKLER KALDI ÖYLECE,İSTİHDAM HİÇ OLMADI, DAHA YAZAYIMMI, BU İŞLER NE ZAMAN YAPILACAK,,,
mehmet kipeitçi
9.5.2018 16:23:24
halin ahı gitmiş vahı kalmış arkadaşlar günü kurtarma adın yapılan fikirler bizi geciktiriyor.halin nostajik bir halimi var demir borularda dayama uyduruk bir yapı zaten.lütfen eski sanayi gibi engel olmayalım ye pirojeler çok güzel bir an önce uygulanmalı
Yöresel Kültürü Katlediyorlar!
Yöresel Kültürü Katlediyorlar!
Köylerde, beldelerde, ilçelerde yaz boyu devam eden düğünlerde son yıllarda moda haline gelen “orkestra” ekipleri kültürel yapıyı adeta katlediyor.Belediye Başkanlarının, Kaymakamların, muhtarların bu kültür katliamına izin vermemeleri bekleniyor.
Diriliş Partisi Orta Kattaydı!
Diriliş Partisi Orta Kattaydı!
Faruk AKSOY, Yeni Şafak´ta bam teline değen bir yazı kaleme aldı...
Babaannem Derdi ki
Babaannem Derdi ki
Meral DEMİR Yazdı...
Şehre Yakışmıyor!
Şehre Yakışmıyor!
Sivas Merkez KONGRE LİSESİ yan tarafında yıllardır harabe halinde bekleyen bina, şehir merkezine yakışmıyor. NAZİ ALMANYASI işkence binalarına benzeyen bu yapıya BELEDİYENİN neden müdahale etmediği anlaşılamıyor.
Yorgun Süvari
Yorgun Süvari
Yalnızlıklar rıhtımı ruhsuz şehirlerin aylak sokakları, sebepsiz acıların mirasını aktarır. Kırılgan gölgelerin selidir kalabalıklar. Afili yalnızlıklar armağanıdır bitkin kaldırımlar. Pespaye adamların siluetine mahkûm yorgun bakışlar çoğaltıyor zaman
İnsanı İDDİASINDAN Vururlar!
İnsanı İDDİASINDAN Vururlar!
SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi İLAHİYAT FAKÜLTESİ hocaları, “hakkaniyet ve liyakat” üzre bir duruş göstermediklerinden dolayı eleştiri alıyorlar. Özellikle alanları olmadığı halde bazı fakültelere Dekan olan İLAHİYATÇI kardeşlerin, her şart ve durumda diğer dekanlıklar için de yoğun çaba göstermeleri ibretle izleniyor.
Sayın Rektör
Sayın Rektör
Tacettin KEPENEK Yazdı...
Sivas Kışa Hazırlanıyor!
Sivas Kışa Hazırlanıyor!
Sivas Mutfağının en önemli unsurlarından biri olan “bulgur kaynatma” geleneği bu sene de tamamlandı. Eylül başı gibi bulgurlarını kaynatarak değirmenlerde öğüten SİVAS´ın köy ve kasaba insanları, kış hazırlığının en önemli besinini de hazırlamış oldu.
Sizi Alkışlıyoruz!
Sizi Alkışlıyoruz!
Yolda kalmışlara, kimsesizlere, dizinde derman olmayan yaşlılara, kıyıdan köşeden geçenlere, kimsin nicesin, diye sormadan her CUMA günü sıcak yemek ikram eden DENİZ YILDIZLARI DERNEĞİ, sessiz sedasız bir erdemi şehirde yaşatmaya devam ediyor.
KARADEMİR de Favori!
KARADEMİR de Favori!
Yerel seçimlere 6 ay gibi kısa bir süre kala AK PARTİLİLER Belediye Başkan arayışlarına ara vermeden devam ediyorlar.Bu gelenekte ismi her daim ön planda olan Halil İbrahim KARADEMİR´in de ismi Belediye Başkanlığı için geçiyor.
Memleket...
Memleket...
Sonra Sivas´a dönmek için araba tuttuk. Yolda giderken ‘Ah, unuttum´ dedi: ‘Buranın karayemişleri meşhurdur. Anam beni İstanbul´a mektebe gönderirken yanıma torba içinde yemişler vermişti, onları yiyerek gelmiştim. Benim memleket sevgim, yemişle başlar. Geri dönüp alalım.´
Yükselen Dolara Karşı, Yükselen Vicdan
Yükselen Dolara Karşı, Yükselen Vicdan
Yusuf Ağah Yazdı
Bir Fikir!
Bir Fikir!
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İLAHİYAT FAKÜLTESİ, eğitim öğretime devam ederken, burada eğitim gören öğrenciler için “KANAAT DERSİ” konulmasının faydalı olacağı öngörülüyor.Özellikle pek çok İLAHİYAT MEZUNUNUN alanı olsun olmasın pek çok kurum idareciliği için yoğun çaba gösterdikleri gözlemlenirken, KANAAT DERSİ´nin faydalı olacağı belirtiliyor.
Dağların Türküsü
Dağların Türküsü
Hüseyin KAYA Yazdı...
GANDİ´yi Örnek Alabilir!
GANDİ´yi Örnek Alabilir!
Göreve gelir gelmez, AUDİ marka otomobil aldıran Rektörün, yerli üretimi desteklemek için Kongre Müzesi önünde elektirikli çalışan akülü araba benzeri komik arabaya binmesi gülümsemelere neden olmuştu. Hatta Rektörün AUDİ´ye binmeyerek yerli üretime destek için AUDİ´yi sattırıp, gelirini araba çalışmalarına bağışlayacağı zannedilmişti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar