Hal Esnafı Dertli!
Halkın uğrak yeri olan hal adeta dökülüyor. Şehrin yarım yüzyıllık hafızasının, insan ölçeği ve dokusu bozulmadan elden geçirilmesi bekleniyor. Belediyenin burası ile ilgili bir çalışma yaparken mutlaka ama mutlaka, buradaki esnafın görüşlerini alarak yapmasının doğru olacağı belirtiliyor.
Tarih: 25.10.2017 19:07:06/ 2809okunma / 9yorum

SPHM ÖZEL HABER

Şehirlerin eski alışveriş mekanları,camisi,medreseleri mektepleri ve konakları vardı.

Bu mekanlar geçmişle günümüzü birleştirerek bizlere birer vesikadır.

Bugün şehir belleğinde önemli bir yere sahip olan perakende sebze halinin salaşlığından bahsederek hemen yıkılması için karar almaya çalışanlar, acaba oradaki kokuları tatları ve şehir kimliğinde önemli bir yere sahip olan mekanı yıkmak istediklerinin farkındalar mıdır acaba?

Alınan bilgilere göre belediyenin burdan önemli bir kira getirisi inde olduğu söylenmektedir.Bizlere göre orda bulunan esnaflarla görüşülerek üzerinin kapatılması biraz çeki düzen verilerek esnafın rahatça müşterilerine hizmet vermeleri sağlanmalıdır.

Hal esnafı ise tatların ve kokuların mekanı olan şehir dokusunun önemli mühürlerinden halin, geleneksel ve modern düşünce sentezi ile yorumlamanın vaktinin geldiğini belirtiyorlar.

 

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Esnafı Dertli
Okuyucu Yorumları (9 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HAL ESNAFI
3.11.2017 15:47:44
HALDE İNSAN UNSURU UNUTULMAMALI
zahid
3.11.2017 15:48:54
Hal de iş yapan esnafın da görüşleri alınmalı istişare yapılmalı. orayı en iyi onlar bilirler.
hüseyin
3.11.2017 15:49:52
modern yapalım diye hal yok edilmemeli bence
MUZAFFER
3.11.2017 15:53:52
Hal esnafı zaten zor geçiniyor. ORASI KISA ZAMANDA ELDEN GEÇİRİLİRSE ORA CANLANIR BENCE.
mert şerare
26.10.2017 09:36:41
Tarihi eskilere dayanan eski hal gerçekten işler acısı secim döneminde söz verip yeniden yapılmasına el atmayan belediyeyi konuşmaya gerek yok lakin ordaki esnafta elini taşın altına koymadan bura yapılsın diyor esnafta yapılmasnıı istemiyor açıkçası bu şartlardada artık ordan vatandaş alış veriş yapmaz yapmıyorda hal esnafı oturup bir araya gelmeli belediye gidip biz elimizi tayın altına koyacaz sizde taahhüdünüzü yerine geirin diyecek hem sivas kazanacak hem hal esnafgı hemde belediye yok içler acısı aksamaları o bölge tinerci balıcı vs. kaynıyor.
Asmakat
26.10.2017 21:10:46
Sebze halinde faaliyet gösteren esnafın işletmecilik, kaliteli ürün satma becerisi, müşteriye karşı nasıl davranmalı, diksiyon halkla ilişkiler konularında eğitim verilmesi lazım ordaki esnaflar sivası temsil edecek nitelikte değiller işleri güçleri vatandaşa çürük mal satmaktır. kendilerine çeki düzen vermeleri gerekir sebze hali sattığı ürünlerle değil arka plandaki kahveleri ile meşhurdur. merdivenlerden inerken kötü koku yayan çöpleri hiç hatırlamayalım daha iyi akşamları çöp kutusuna bir bakın dökülen zibilin yarısı vatandaşa nasıl satılıyor görün. hele çevrede cirit atan dilenceleri unutmamak lazım zabıtayı elli kere arasanızda usanmışlar göz yumar hale gelmişler. merdiven altı turşu satan bir esnaf var çok güleryüzlüdür arkadaş (küfürle mal satar) daha ne anlatayım sizlere yıkın arkadaşlar girişimci gençlere yeni bir hal yapın adam gibi ticaret yapsınlar bunlar doymuş ....
KÜLHANCIOĞLU
29.10.2017 01:41:41
Ziyabey kütüphanesinden Asma kata doğru bir bakın hele kahvelerin önününe bezler gerilmiş üçüncü dünya ülkesi gibi bu manzarayı gören bir yabancı bize nediyor çok merak ediyorum bu asma kat hemen yıkılmalı halle beraber ne yapılacaksa acilen yapılmalı
metin
28.10.2017 13:22:48
SADECE HAL SORUNU DEĞİL BİRÇOK SÖZ YERİNE GETİRİLMELİ, MESELA : OTOBÜSLER DEĞİŞECEKTİ, KALE BİTECEKTİ, TRAFİK ÇÖZÜLECEKTİ, BUĞDAY PAZARI BEKLİYOR, ÇERMİKLER KALDI ÖYLECE,İSTİHDAM HİÇ OLMADI, DAHA YAZAYIMMI, BU İŞLER NE ZAMAN YAPILACAK,,,
mehmet kipeitçi
9.5.2018 16:23:24
halin ahı gitmiş vahı kalmış arkadaşlar günü kurtarma adın yapılan fikirler bizi geciktiriyor.halin nostajik bir halimi var demir borularda dayama uyduruk bir yapı zaten.lütfen eski sanayi gibi engel olmayalım ye pirojeler çok güzel bir an önce uygulanmalı
CHP´de DURULTAY
CHP´de DURULTAY
CHP de, Muharrem İnce meselesi için kurultaydan ziyade, acil bir“DURULTAY”elzem görünüyor.
GÜZ Kokusu Gelmeye Başladı
GÜZ Kokusu Gelmeye Başladı
Ağustos ayına yaklaştığımız şu günlerde Sivas´ta da hasat mevsimine girildi. Pek çok yerde ekinler biçilirken, asırlara varan halk irfanı ve bilgeliğinde yer edinen “fireze bas kara bas” sözü ise hala geçerliliğini koruyor. Ekinlerin biçilmesi akabinde, güneşin sararıp yavaş yavaş güz kıvamına girdiği ve akşam üzerine doğru rüzgarın esiş hızının artmaya başladığı gözlemleniyor.
Hacc ve Sosyo-Psikolojik Anlamı
Hacc ve Sosyo-Psikolojik Anlamı
Hac çağrısı, “insanlığa” yönelik bir çağrıdır.
insanlık ölmesin!
insanlık ölmesin!
insanlık ölmesin!
Neredeeen nereye?
Neredeeen nereye?
Yıllardır FETÖ ile mücadele eden ve bedel ödeyen haysiyetli onurlu insanları "BUNLAR FETÖCÜ" diye suç duyurusunda bulunan ve şikayet eden Sami AYDIN´ın, bu heyecanı ve korkusunun nedenleri kamuoyu tarafından merak ediliyor.
Sizi Rahatsız Etmeye Geliyoruz!
Sizi Rahatsız Etmeye Geliyoruz!
Bütün hakikatleri yoklamak, Bütün yalanların maskesini yırtmak, Kalabalığa doğruyu göstermek.
Hisseli Harikalar Kumpanyası
Hisseli Harikalar Kumpanyası
İcraat, halkın gönlüne girme gayreti yerine sosyal medya odaklı sanal içerikle belediye günleri heba edilirken,dizilerdeki kötü karakterlerin SİVAS´ta karşılanması ve ERZURUM SİVAS kar yağışı atışmaları gibi 0-7 yaş zeka esprisi ile yolun sonuna gelindiği gözlemleniyor.
Vah vah vaaaaaahhh!
Vah vah vaaaaaahhh!
Yaşları 65 e dayanan Muaz UZUN ve Ahmet ÖZAYDIN kara kara düşünüyorlar. TEKAÜTE ayrılacak olan bu isimlerin,bir yolunu bulup gerekse Meclis Üyeliğine asılmayı dahi düşündükleri öğrenildi.
Camiyi Bitirelim
Camiyi Bitirelim
Yeni kurulan AHMET TURAN GAZİ MAHALLESİ´nde iki yıl önce bir gurup idealist insanın bir araya gelerek başlattıkları cami projesi adım adım ilerliyor.Hayırseverlerin bu işe el atması durumunda yazın caminin tamamlanacağı belirtildi.
Bunu da Gördük!
Bunu da Gördük!
Yıllardır Kültür Müdürlüğü koltuğunda “oturan” Kadir PÜRLÜ bir skandala imza attı. “Eski Türkiye bürokratik hantallığı ve kast sistemi anlayışının en somut örneği olan ve şehirde “duran adam” olarak tabir edilen İl Kültür ve Turizm Müdürünün, 16 yıla dayanan Müdürlüğünde şehre ne kazandırdığı merak ediliyor.
Şehir Bürokrasisi Değişmeli
Şehir Bürokrasisi Değişmeli
TÜRKİYE değişip her alanda yenilenirken, SİVAS bürokratik yapısı hala aynı yerinde duruyor. “YÜZ ESKİMESİ” ne uğramış pek çok ismin hala yerlerinde durması şaşkınlık oluşturuyor.
Eski Vekil Kamuoyunu Aydınlatacak mı?
Eski Vekil Kamuoyunu Aydınlatacak mı?
SİVAS´taki “ÜLFET HUKUK DERNEĞİ” yapılanması tam anlamıyla araştırılmayı bekliyor. Bu derneğin bir zamanlar içinde olan Eski Vekil Hilmi BİLGİN´in “dokunulmazlığı” da kalktığına göre bildiklerini anlatması arzulanıyor.
Üçü Bir Arada!
Üçü Bir Arada!
SİVAS yerel seçimlere odaklandı. Vekilliği sona eren Hilmi BİLGİN´in, yerel seçimler için satranç oyunu başlattığı kamuoyunda konuşuluyor. Sami AYDIN´ı Belediye Başkanlığı için, Ahmet KUZU´yu da İl Başkanı olarak hazırlayan BİLGİN´in, İsmet YILMAZ´ın etki alanını kırmak için de yoğun çaba gösterdiği haber merkezimize gelen bilgiler arasında.
Sivas Bir Kültür Şehri Değildir!
Sivas Bir Kültür Şehri Değildir!
Lafı dolandırıp döndürmeye gerek yok sevgili okurlar. Sivas bir kültür şehri değildir. Sivas, tarihinde kültürel anlamda en dar ve en içine kapalı dönemini yaşıyor.Turizm konusuna hiç girmeyeceğim, zira kültürel bir yavanlığa boğulan şehirde turizmden bahsetmek komiklik olur.
Aşka Güvenin...
Aşka Güvenin...
Aşk belki çok acı veren bir şeydir ama yine de ona güvenin...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar