Hal Esnafı Dertli!
Halkın uğrak yeri olan hal adeta dökülüyor. Şehrin yarım yüzyıllık hafızasının, insan ölçeği ve dokusu bozulmadan elden geçirilmesi bekleniyor. Belediyenin burası ile ilgili bir çalışma yaparken mutlaka ama mutlaka, buradaki esnafın görüşlerini alarak yapmasının doğru olacağı belirtiliyor.
Tarih: 25.10.2017 19:07:06/ 3082okunma / 9yorum

SPHM ÖZEL HABER

Şehirlerin eski alışveriş mekanları,camisi,medreseleri mektepleri ve konakları vardı.

Bu mekanlar geçmişle günümüzü birleştirerek bizlere birer vesikadır.

Bugün şehir belleğinde önemli bir yere sahip olan perakende sebze halinin salaşlığından bahsederek hemen yıkılması için karar almaya çalışanlar, acaba oradaki kokuları tatları ve şehir kimliğinde önemli bir yere sahip olan mekanı yıkmak istediklerinin farkındalar mıdır acaba?

Alınan bilgilere göre belediyenin burdan önemli bir kira getirisi inde olduğu söylenmektedir.Bizlere göre orda bulunan esnaflarla görüşülerek üzerinin kapatılması biraz çeki düzen verilerek esnafın rahatça müşterilerine hizmet vermeleri sağlanmalıdır.

Hal esnafı ise tatların ve kokuların mekanı olan şehir dokusunun önemli mühürlerinden halin, geleneksel ve modern düşünce sentezi ile yorumlamanın vaktinin geldiğini belirtiyorlar.

 

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Esnafı Dertli
Okuyucu Yorumları (9 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HAL ESNAFI
3.11.2017 15:47:44
HALDE İNSAN UNSURU UNUTULMAMALI
zahid
3.11.2017 15:48:54
Hal de iş yapan esnafın da görüşleri alınmalı istişare yapılmalı. orayı en iyi onlar bilirler.
hüseyin
3.11.2017 15:49:52
modern yapalım diye hal yok edilmemeli bence
MUZAFFER
3.11.2017 15:53:52
Hal esnafı zaten zor geçiniyor. ORASI KISA ZAMANDA ELDEN GEÇİRİLİRSE ORA CANLANIR BENCE.
mert şerare
26.10.2017 09:36:41
Tarihi eskilere dayanan eski hal gerçekten işler acısı secim döneminde söz verip yeniden yapılmasına el atmayan belediyeyi konuşmaya gerek yok lakin ordaki esnafta elini taşın altına koymadan bura yapılsın diyor esnafta yapılmasnıı istemiyor açıkçası bu şartlardada artık ordan vatandaş alış veriş yapmaz yapmıyorda hal esnafı oturup bir araya gelmeli belediye gidip biz elimizi tayın altına koyacaz sizde taahhüdünüzü yerine geirin diyecek hem sivas kazanacak hem hal esnafgı hemde belediye yok içler acısı aksamaları o bölge tinerci balıcı vs. kaynıyor.
Asmakat
26.10.2017 21:10:46
Sebze halinde faaliyet gösteren esnafın işletmecilik, kaliteli ürün satma becerisi, müşteriye karşı nasıl davranmalı, diksiyon halkla ilişkiler konularında eğitim verilmesi lazım ordaki esnaflar sivası temsil edecek nitelikte değiller işleri güçleri vatandaşa çürük mal satmaktır. kendilerine çeki düzen vermeleri gerekir sebze hali sattığı ürünlerle değil arka plandaki kahveleri ile meşhurdur. merdivenlerden inerken kötü koku yayan çöpleri hiç hatırlamayalım daha iyi akşamları çöp kutusuna bir bakın dökülen zibilin yarısı vatandaşa nasıl satılıyor görün. hele çevrede cirit atan dilenceleri unutmamak lazım zabıtayı elli kere arasanızda usanmışlar göz yumar hale gelmişler. merdiven altı turşu satan bir esnaf var çok güleryüzlüdür arkadaş (küfürle mal satar) daha ne anlatayım sizlere yıkın arkadaşlar girişimci gençlere yeni bir hal yapın adam gibi ticaret yapsınlar bunlar doymuş ....
KÜLHANCIOĞLU
29.10.2017 01:41:41
Ziyabey kütüphanesinden Asma kata doğru bir bakın hele kahvelerin önününe bezler gerilmiş üçüncü dünya ülkesi gibi bu manzarayı gören bir yabancı bize nediyor çok merak ediyorum bu asma kat hemen yıkılmalı halle beraber ne yapılacaksa acilen yapılmalı
metin
28.10.2017 13:22:48
SADECE HAL SORUNU DEĞİL BİRÇOK SÖZ YERİNE GETİRİLMELİ, MESELA : OTOBÜSLER DEĞİŞECEKTİ, KALE BİTECEKTİ, TRAFİK ÇÖZÜLECEKTİ, BUĞDAY PAZARI BEKLİYOR, ÇERMİKLER KALDI ÖYLECE,İSTİHDAM HİÇ OLMADI, DAHA YAZAYIMMI, BU İŞLER NE ZAMAN YAPILACAK,,,
mehmet kipeitçi
9.5.2018 16:23:24
halin ahı gitmiş vahı kalmış arkadaşlar günü kurtarma adın yapılan fikirler bizi geciktiriyor.halin nostajik bir halimi var demir borularda dayama uyduruk bir yapı zaten.lütfen eski sanayi gibi engel olmayalım ye pirojeler çok güzel bir an önce uygulanmalı
"SIR"
"SIR"
Kirkor DEĞİRMENCİYAN yazdı...
UFKA BAK UFKA!
UFKA BAK UFKA!
Komşumuz MALATYA, Sinema dünyasının önde gelen isimleri ile 8. FİLM FESTİVALİNİ yaparken, SİVAS “Etli Pideyi” tescil ettirip, sosyal deney ile deyim yerindeyse “dilenciliği” özendiriyor.
Bölük Pörçük
Bölük Pörçük
Abdullah ÇÜRÜKLÜ Yazdı...
Buhara´dan SİVAS´a II
Buhara´dan SİVAS´a II
İbrahim BALABAN Yazdı...
Adil DARICI Rahmetle Anılıyor
Adil DARICI Rahmetle Anılıyor
Güzel insanlar, güzel izler bırakırlar insan hafızasında…Varlar ve yoklar içinde devinip duran dünya, zarif bir insanı konuk etti az bir zaman… Ve o iyi insanlar, doru atlara binerek, sonsuzluğa doğru uzanıverdiler apansız…
Yeni Bir SİVAS Düşlemeli
Yeni Bir SİVAS Düşlemeli
Çekememezlik, bir birinin kuyusunu kazma, ben olmayayım sen de olma türü sığ zihniyet tortuları bir kenara bırakılarak, “biz varız ve bütün hayalimiz şehrimizin ortak geleceğidir” felsefi derinliğine odaklanma zamanıdır…
Vali AYHAN
Vali AYHAN
Abdülhadi GÜLER Yazdı...
SUBLİMİNAL Saçmalık!
SUBLİMİNAL Saçmalık!
Komşumuz MALATYA Film Festivali ile Türk Sinemasının duayenlerini MALATYA´da ağırlayıp Türkiye ve Dünya sinemasının dikkatini çekerken, SİVAS´ın “abi 5 lira verebilir misin” türü üretmeden tüketme subliminal mantığı ile gündem olması hayret ve ibret ile izleniyor.
Türkülerle Söyleşiriz
Türkülerle Söyleşiriz
Bilir misin kırık gönüllerin yanık türkülerle sarmaş dolaş sohbetini? Duyar mısın yıkık hayallerin viran köşelerinden yankılanan türkülü inlemeleri? Anlar mısın hayat bilmecesinin türkülerle yolladığı sır perdelerini?
Turan TOPGÜL
Turan TOPGÜL
Üzeyir YİĞİT Yazdı
"Oyalı Yazma"
"Oyalı Yazma"
Bir şafak vakti at arabası ile Babam, Ben, Anam ve TATAR Emmi yola çıktı. KUŞLUK zamanı köye vardık. TATAR HOCA önde biz arkada vardık TÜRBE HOCASININ elini öptük.
Kitaplarla Yola Devam
Kitaplarla Yola Devam
Yazarımız Meral DEMİR´in kitapları beğeni ile takip ediliyor.
Bürokratlıktan VALİLİK Makamına
Bürokratlıktan VALİLİK Makamına
Bülent ÖZÇELİK Yazdı...
Sivas Kongresi´nin 100.Yılı
Sivas Kongresi´nin 100.Yılı
Kimi şehirler, çekirdek bünyelerinde felsefi bir damarı barındırırlar lakin, o şehrin müntesiplerince bu damar bir türlü harekete geçirilemez.
Ezber
Ezber
/ilkin alıcı kuşlar düştü/
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar