Hal Esnafı Dertli!
Halkın uğrak yeri olan hal adeta dökülüyor. Şehrin yarım yüzyıllık hafızasının, insan ölçeği ve dokusu bozulmadan elden geçirilmesi bekleniyor. Belediyenin burası ile ilgili bir çalışma yaparken mutlaka ama mutlaka, buradaki esnafın görüşlerini alarak yapmasının doğru olacağı belirtiliyor.
Tarih: 25.10.2017 19:07:06/ 2213okunma / 8yorum

SPHM ÖZEL HABER

Şehirlerin eski alışveriş mekanları,camisi,medreseleri mektepleri ve konakları vardı.

Bu mekanlar geçmişle günümüzü birleştirerek bizlere birer vesikadır.

Bugün şehir belleğinde önemli bir yere sahip olan perakende sebze halinin salaşlığından bahsederek hemen yıkılması için karar almaya çalışanlar, acaba oradaki kokuları tatları ve şehir kimliğinde önemli bir yere sahip olan mekanı yıkmak istediklerinin farkındalar mıdır acaba?

Alınan bilgilere göre belediyenin burdan önemli bir kira getirisi inde olduğu söylenmektedir.Bizlere göre orda bulunan esnaflarla görüşülerek üzerinin kapatılması biraz çeki düzen verilerek esnafın rahatça müşterilerine hizmet vermeleri sağlanmalıdır.

Hal esnafı ise tatların ve kokuların mekanı olan şehir dokusunun önemli mühürlerinden halin, geleneksel ve modern düşünce sentezi ile yorumlamanın vaktinin geldiğini belirtiyorlar.

 

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Esnafı Dertli
Okuyucu Yorumları (8 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HAL ESNAFI
3.11.2017 15:47:44
HALDE İNSAN UNSURU UNUTULMAMALI
zahid
3.11.2017 15:48:54
Hal de iş yapan esnafın da görüşleri alınmalı istişare yapılmalı. orayı en iyi onlar bilirler.
hüseyin
3.11.2017 15:49:52
modern yapalım diye hal yok edilmemeli bence
MUZAFFER
3.11.2017 15:53:52
Hal esnafı zaten zor geçiniyor. ORASI KISA ZAMANDA ELDEN GEÇİRİLİRSE ORA CANLANIR BENCE.
mert şerare
26.10.2017 09:36:41
Tarihi eskilere dayanan eski hal gerçekten işler acısı secim döneminde söz verip yeniden yapılmasına el atmayan belediyeyi konuşmaya gerek yok lakin ordaki esnafta elini taşın altına koymadan bura yapılsın diyor esnafta yapılmasnıı istemiyor açıkçası bu şartlardada artık ordan vatandaş alış veriş yapmaz yapmıyorda hal esnafı oturup bir araya gelmeli belediye gidip biz elimizi tayın altına koyacaz sizde taahhüdünüzü yerine geirin diyecek hem sivas kazanacak hem hal esnafgı hemde belediye yok içler acısı aksamaları o bölge tinerci balıcı vs. kaynıyor.
Asmakat
26.10.2017 21:10:46
Sebze halinde faaliyet gösteren esnafın işletmecilik, kaliteli ürün satma becerisi, müşteriye karşı nasıl davranmalı, diksiyon halkla ilişkiler konularında eğitim verilmesi lazım ordaki esnaflar sivası temsil edecek nitelikte değiller işleri güçleri vatandaşa çürük mal satmaktır. kendilerine çeki düzen vermeleri gerekir sebze hali sattığı ürünlerle değil arka plandaki kahveleri ile meşhurdur. merdivenlerden inerken kötü koku yayan çöpleri hiç hatırlamayalım daha iyi akşamları çöp kutusuna bir bakın dökülen zibilin yarısı vatandaşa nasıl satılıyor görün. hele çevrede cirit atan dilenceleri unutmamak lazım zabıtayı elli kere arasanızda usanmışlar göz yumar hale gelmişler. merdiven altı turşu satan bir esnaf var çok güleryüzlüdür arkadaş (küfürle mal satar) daha ne anlatayım sizlere yıkın arkadaşlar girişimci gençlere yeni bir hal yapın adam gibi ticaret yapsınlar bunlar doymuş ....
KÜLHANCIOĞLU
29.10.2017 01:41:41
Ziyabey kütüphanesinden Asma kata doğru bir bakın hele kahvelerin önününe bezler gerilmiş üçüncü dünya ülkesi gibi bu manzarayı gören bir yabancı bize nediyor çok merak ediyorum bu asma kat hemen yıkılmalı halle beraber ne yapılacaksa acilen yapılmalı
metin
28.10.2017 13:22:48
SADECE HAL SORUNU DEĞİL BİRÇOK SÖZ YERİNE GETİRİLMELİ, MESELA : OTOBÜSLER DEĞİŞECEKTİ, KALE BİTECEKTİ, TRAFİK ÇÖZÜLECEKTİ, BUĞDAY PAZARI BEKLİYOR, ÇERMİKLER KALDI ÖYLECE,İSTİHDAM HİÇ OLMADI, DAHA YAZAYIMMI, BU İŞLER NE ZAMAN YAPILACAK,,,
Yerli OTO İçin SİVAS İdeal
Yerli OTO İçin SİVAS İdeal
TURKIYE, yerli oto üretme girişimine adım atarken, bu stratejik hamlenin hayata geçeceği en uygun ilin SİVAS olacağı konunun uzmanlarınca dile getiriliyor. Sivas DEMİR ÇELİK ile bağlantılı bir yerli oto fikrinin, demiryolları ve hızlı tren ağının kesişme noktası olan SİVAS´ta hayata geçmesinin ın en ideal düşünce olduğu belirtiliyor.
Kaldırım Günleri Devam Ediyor!
Kaldırım Günleri Devam Ediyor!
Şehrin vazgeçilmez tutkularından biri olan kaldırım günleri devam ediyor. Neredeyse7/24 devam eden kaldırım sökme ve döşeme günlerine ara vermeyen Belediyenin, geçen yıl yapılanları söktüğü ve bu yıl yapılanların da muhtemelen gelecek yaz söküleceği var sayılıyor.
Lal Gibi Sessiz
Lal Gibi Sessiz
içimiz damar damar parçalansa da
Yenilgi Yenilgi Büyüyen Bir Zafer Vardır
Yenilgi Yenilgi Büyüyen Bir Zafer Vardır
Sürgün Ülkeden Başkentler Başkentine
Türkçe Topluluğundan Güzel Etkinlik
Türkçe Topluluğundan Güzel Etkinlik
SİVAS´ın yetiştirdiği önemli aydınlardan biri olan Hüseyin KAYA,Cumhuriyet Üniversitesi´nde “Taşrada Edebiyat Dergiciliği” konulu konferansa katıldı.
Hayatta Daha Önemli Şeyler Var!
Hayatta Daha Önemli Şeyler Var!
SİVAS´ta son yıllarda yaygınlaşmaya yüz tutan kahvaltı geleneği sosyal çürümeyi tetikliyor. Sabahları şehrin bir başından bir diğer başına beş on çeşitli kahvaltı için giden azımsanmayacak seküler yığınların, gösteriş ve mide eksenli sığ yaşam uğraşları eleştiri alıyor.
"Ömür Dediğin" Yüreğe Dokunuyor
"Ömür Dediğin" Yüreğe Dokunuyor
TRT ekranlarında milyonları ekrana bağlayan “ÖMÜR DEDİĞİN” bu hafta yine SİVAS´tan bir çınarı konuk etti. Zeliha İlhan DOYMUŞ´un hazırlayıp sunduğu program alanında bir ilk olarak yoluna devam ediyor.
Bilişim Akademisi Kurulmalı
Bilişim Akademisi Kurulmalı
İlk kazması vurulan “Şehir Parkı” içine Bilişim Akademisinin kurulmasın çok yararlı olacağı öngörülüyor. Dünyada yazılımda en önde olan HİNDİSTAN´dan bile “yazılım uzmanı” getirmenin mümkün olduğu bilinirken, bu yazılım üssünün pekala Sivas´ta kurulabileceği belirtiliyor. İlginç bir özellik olan “hacker ve bilgisayar oyunlarında” bayağı iyi olan SİVASLI genç kuşağın bu dahiyane projede değerlendirilebileceği belirtiliyor.
Gençliğimizin Kahramanları
Gençliğimizin Kahramanları
Yeni Şafak Gazetesi Yazarı İbrahim TENEKECİ´den hoş bir yazı...
FRANSIZ Edebiyatında Bir SİVASLI
FRANSIZ Edebiyatında Bir SİVASLI
Türk Edebiyatı´nın en önemli isimlerinden biri olan hemşehrimiz Mustafa BALEL, Dünya edebiyatındaki özgün yerini pekiştirmeye devam ediyor.BALEL´in “İstanbul Mektupları/Avrupa Yakası” Fransa´da yayımlandı.
Direnişe Devam, Türkmenlere Selam
Direnişe Devam, Türkmenlere Selam
Suriye’de yaşayan Türkmenler, her türlü imkânsızlıklara rağmen, o toplumun en aydın kesimini oluşturuyorlar. Eğitim öğretime çok önem veren Türkmenler, topraklarını korumak içinde silah başından bir an ayrı kalmıyorlar.
Zara´daki BOSNA HERSEK
Zara´daki BOSNA HERSEK
Sivas´ın ZARA İlçesi KAYADİBİ KÖYÜ´ne 1923 yılında BOSNA HERSEK´ten gelerek yerleşen Boşnaklar, kendilerine özgün kültürlerini yaşatmaya devam ediyorlar.
Konaklar İçin Yeni Düşünce
Konaklar İçin Yeni Düşünce
SİVAS´ta konakların kullanımı adeta mülkiyet esasını anımsatıyor. Konağın işletmesini alanlar kimseleri konaklara yaklaştırmazlarken, buralarını da kamu yararına değil de adeta babalarının evi gibi kullanmaları tepki çekiyor. Oysa bu tür mekânlardan herkesin eşit oranda faydalandırılması durumunda şehrin kültür hareketliliğine de önemli katkı sağlayacağı vurgulanıyor.
Paylaştıkça İnsanız!
Paylaştıkça İnsanız!
Anadolu budur işte… İnsanlığın başşehridir Anadolu…
ÖMÜR DEDİĞİN Yüreğe Dokunuyor
ÖMÜR DEDİĞİN Yüreğe Dokunuyor
TRT HABER´de izlenme rekorları kıran “ÖMÜR DEDİĞİN”, bu hafta GÜRÜN-SUÇATI MAHALLESİN´de yaşayan 90 yaşındaki Abdülkadir YURTSEVEN´i ekrana taşıdı. Metinleri müzikleri ve görsel şöleni ile izleyene hoş dakikalar yaşatan program, SİVAS´a da özel bir yer ayırıyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:31 07:12 12:27 15:04 17:24 18:53
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar