Hal Esnafı Dertli!
Halkın uğrak yeri olan hal adeta dökülüyor. Şehrin yarım yüzyıllık hafızasının, insan ölçeği ve dokusu bozulmadan elden geçirilmesi bekleniyor. Belediyenin burası ile ilgili bir çalışma yaparken mutlaka ama mutlaka, buradaki esnafın görüşlerini alarak yapmasının doğru olacağı belirtiliyor.
Tarih: 25.10.2017 19:07:06/ 2595okunma / 8yorum

SPHM ÖZEL HABER

Şehirlerin eski alışveriş mekanları,camisi,medreseleri mektepleri ve konakları vardı.

Bu mekanlar geçmişle günümüzü birleştirerek bizlere birer vesikadır.

Bugün şehir belleğinde önemli bir yere sahip olan perakende sebze halinin salaşlığından bahsederek hemen yıkılması için karar almaya çalışanlar, acaba oradaki kokuları tatları ve şehir kimliğinde önemli bir yere sahip olan mekanı yıkmak istediklerinin farkındalar mıdır acaba?

Alınan bilgilere göre belediyenin burdan önemli bir kira getirisi inde olduğu söylenmektedir.Bizlere göre orda bulunan esnaflarla görüşülerek üzerinin kapatılması biraz çeki düzen verilerek esnafın rahatça müşterilerine hizmet vermeleri sağlanmalıdır.

Hal esnafı ise tatların ve kokuların mekanı olan şehir dokusunun önemli mühürlerinden halin, geleneksel ve modern düşünce sentezi ile yorumlamanın vaktinin geldiğini belirtiyorlar.

 

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Esnafı Dertli
Okuyucu Yorumları (8 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HAL ESNAFI
3.11.2017 15:47:44
HALDE İNSAN UNSURU UNUTULMAMALI
zahid
3.11.2017 15:48:54
Hal de iş yapan esnafın da görüşleri alınmalı istişare yapılmalı. orayı en iyi onlar bilirler.
hüseyin
3.11.2017 15:49:52
modern yapalım diye hal yok edilmemeli bence
MUZAFFER
3.11.2017 15:53:52
Hal esnafı zaten zor geçiniyor. ORASI KISA ZAMANDA ELDEN GEÇİRİLİRSE ORA CANLANIR BENCE.
mert şerare
26.10.2017 09:36:41
Tarihi eskilere dayanan eski hal gerçekten işler acısı secim döneminde söz verip yeniden yapılmasına el atmayan belediyeyi konuşmaya gerek yok lakin ordaki esnafta elini taşın altına koymadan bura yapılsın diyor esnafta yapılmasnıı istemiyor açıkçası bu şartlardada artık ordan vatandaş alış veriş yapmaz yapmıyorda hal esnafı oturup bir araya gelmeli belediye gidip biz elimizi tayın altına koyacaz sizde taahhüdünüzü yerine geirin diyecek hem sivas kazanacak hem hal esnafgı hemde belediye yok içler acısı aksamaları o bölge tinerci balıcı vs. kaynıyor.
Asmakat
26.10.2017 21:10:46
Sebze halinde faaliyet gösteren esnafın işletmecilik, kaliteli ürün satma becerisi, müşteriye karşı nasıl davranmalı, diksiyon halkla ilişkiler konularında eğitim verilmesi lazım ordaki esnaflar sivası temsil edecek nitelikte değiller işleri güçleri vatandaşa çürük mal satmaktır. kendilerine çeki düzen vermeleri gerekir sebze hali sattığı ürünlerle değil arka plandaki kahveleri ile meşhurdur. merdivenlerden inerken kötü koku yayan çöpleri hiç hatırlamayalım daha iyi akşamları çöp kutusuna bir bakın dökülen zibilin yarısı vatandaşa nasıl satılıyor görün. hele çevrede cirit atan dilenceleri unutmamak lazım zabıtayı elli kere arasanızda usanmışlar göz yumar hale gelmişler. merdiven altı turşu satan bir esnaf var çok güleryüzlüdür arkadaş (küfürle mal satar) daha ne anlatayım sizlere yıkın arkadaşlar girişimci gençlere yeni bir hal yapın adam gibi ticaret yapsınlar bunlar doymuş ....
KÜLHANCIOĞLU
29.10.2017 01:41:41
Ziyabey kütüphanesinden Asma kata doğru bir bakın hele kahvelerin önününe bezler gerilmiş üçüncü dünya ülkesi gibi bu manzarayı gören bir yabancı bize nediyor çok merak ediyorum bu asma kat hemen yıkılmalı halle beraber ne yapılacaksa acilen yapılmalı
metin
28.10.2017 13:22:48
SADECE HAL SORUNU DEĞİL BİRÇOK SÖZ YERİNE GETİRİLMELİ, MESELA : OTOBÜSLER DEĞİŞECEKTİ, KALE BİTECEKTİ, TRAFİK ÇÖZÜLECEKTİ, BUĞDAY PAZARI BEKLİYOR, ÇERMİKLER KALDI ÖYLECE,İSTİHDAM HİÇ OLMADI, DAHA YAZAYIMMI, BU İŞLER NE ZAMAN YAPILACAK,,,
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
Sivas İŞGEM Bölgesinde Vali Davut GÜL´ün destek ve teşviki ile kurulan MRA LAB.LTD.ŞTİ, Türkiyede 5.üretici olarak Laboratuar testleri üretmeye başladı. Geçtiğimiz hafta SUUDİ ARABİSTAN´ın En büyük hastaneler zinciri olan DALLAH HOSPITAL ile ön görüşmeler gerçekleştirerek ihracat adımını attı.
Sömürge Eğitimi
Sömürge Eğitimi
Her yıl, milyonları mankurta çeviren müfredata dokunmayan Milli Eğitim teşkilatı.
Sabır, Demir Leblebidir
Sabır, Demir Leblebidir
TRT HABER´de ekrana gelen “ÖMÜR DEDİĞİN”, hayatın bam teline dokunmaya devam ediyor. Sivaslı hemşehrimiz Zeliha İlhan DOYMUŞ´un hazırladığı program bu hafta ŞARKIŞLA´da idi..
Sivas Geleceğe Yönelmeli
Sivas Geleceğe Yönelmeli
Tepeden tırnağa bir hayal… Tepeden tırnağa bir değişim. Tepeden tırnağa bir gelecek aşkı…
Sen Ne Güzel Adamdın DUDAYEV
Sen Ne Güzel Adamdın DUDAYEV
21 Nisan 1996 da şehid edilen KAFKAS KARTALI Cevher DUDAYEV´i ölüm yıldönümünde rahmetle anıyoruz.
Yüreğimizi Neden Dinlemeliyiz?
Yüreğimizi Neden Dinlemeliyiz?
/yüreğin neredeyse hazinen de oradadır/
Müfterisin Be!
Müfterisin Be!
Türkiye´nin bu yapının gerçek yüzünü gecikmeli de olsa gördüğü bu tarihten neredeyse bir yıl sonra bu küçük beyinli müfteri o dönen koltuğuna bağlı bir reklam ekranında FETÖ terör örgütünün Derneği olan Kimse Yokmu nun kurban reklamlarını yayınladı...
Vali GÜL Sergi Açtı
Vali GÜL Sergi Açtı
Vali GÜL, C.Ü. Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim is Eğitimi Anabilim Dalı öğrencilerinin Öğretim Görevlisi Tamer BALIKÇI rehberliğindeki hazırlanan sergiyi açtı.
Omurgalı Olmak Zor mu?
Omurgalı Olmak Zor mu?
Onurlu, ilkeli, kimseye minnet etmeden, tavır sahibi olarak yaşamak varken, küçük çıkarlar için dalkavukluk yapıp takla atmalar son hız devam ediyor. Omurgalı olmak yerine, omurgasız olmayı yaşam tarzı kabul eden nice insanın acınası bu zavallı hallerini mideler kaldıramıyor.
Hayatta Daha Önemli Şeyler Var!
Hayatta Daha Önemli Şeyler Var!
SİVAS´ta son yıllarda yaygınlaşmaya yüz tutan kahvaltı geleneği sosyal çürümeyi tetikliyor. Sabahları şehrin bir başından bir diğer başına beş on çeşitli kahvaltı için giden azımsanmayacak seküler yığınların, gösteriş ve mide eksenli sığ yaşam uğraşları eleştiri alıyor.
SİVAS´ı Asalaklardan Kurtarmalı!
SİVAS´ı Asalaklardan Kurtarmalı!
Toplumda son günlerde tavan yapan bu hastalık karşısında TIP adamlarının çaresiz kaldığı öğrenildi. Bu hastalığa tutulanların “klinik vaka” olduğu ve tedavilerinin de mümkün olmadığı belirtiliyor.
TANRI´ya Küsen Adam
TANRI´ya Küsen Adam
Anam dizlerini dövdükçe, sanırdım ki dağlar inim inim inliyor. Hele agabeyim ŞAHİN´in KIZILIRMAK´ta boğulması sonrasında, garip anam ruhunu Tanrıya verene kadar dizlerini döve döve ağladı.Amerika da bir kazaya şahit oldum. Bir aile yok oldu çoluk çocuk. Dizlerimi döve döve ağlamışım farkında değilim. Kızım AREVİK, baba herkes bize bakıyor ne yapıyorsun dedi ayıldım...
Az Şey...
Az Şey...
/az şeye sahip olanların köleliği de az olur/
Sivas YAĞMUR Bekliyor!
Sivas YAĞMUR Bekliyor!
Kurak geçen bir kıştan sonra, baharın da kurak geçmesi SİVAS´ı korkutuyor. Kaynak sularının gitgide azaldığı gözlemlenirken, ekinlerin de bir damla suya hasret olduğu belirtiliyor.
FETÖ VİRÜSÜ
FETÖ VİRÜSÜ
Yaşanan bu güvensizlik ve şüphe ortamında cesaretlenen FETÖ çakalları,kırıntıları ve kriptoları her türlü dümeni çevirip “yavuz hırsız, ev sahibini bastırır” düzenine girmektedir vegirdiklerini de görmekteyiz.Hiç alakasız insanların bilegerçekte farklı sebepler olduğu halde, savcılıklara şikayet edilmesi ve sıkıştırılmaya çalışılması, diğer taraftan namı yürümüş FETÖ´cülerin ise ortada dolaşması oldukça manidardır.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar