Habib SOLUK Beye Cevaben
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Tarih: 8.1.2019 21:06:28/ 3073okunma / 2yorum

Habib Soluk Beye Cevaben
-“Sahipsiz Sivas ve Ertan Buyruk” yazımızda Sayın Soluk, hassasiyet göstererek bazı noktalarda kendisine haksızlık yaptığımı beyan etmiştir. Özellikle kendisine, güzergahı değiştirilen Karadeniz yolunun Zara üzerinden geçişinde “devleti zarara uğratmayı göze alarak” kısmına takılmış. Tabi, ağır bir cümle olabilir. 

-Oysa, yazımda daha ağır cümleler vardı! 
-Onlara alınmaması, o ifadelerimi kabul ediyor manasına gelebilir mi? Evet! 
***
-Bana anlattı, uzun soluklu ve zor projelerin nasıl elinden hayata geçtiğini şaşkınlıkla dinledim. Bu projeleri yapmak ile Ertan Buyruk´u rektör yapmak arasında bir zorluk kıyası yapsak hangisi daha kolaydır? Kendi kendime sordum. 
-Habib beyin katkıları inkar edilmez; Sivas´ta yeni okullar... Ben ne kadar eleştirsem de, üniversite kampüsü içine yapılan 10 bin kişilik yurt binası, ilçelere bazı altyapılar... 
***
-Ben nere takıldım, nereden cevap geldi? 
-Yani kendileri hayatta iken, başka bir ilin milletvekili, yeni kurulacak bir üniversiteye kurucu rektör atıyor! Ardından bir vesile ile Sayın Mahir Ünal, Sivas´a geliyor ve operasyon ekibi ile Üniversite´nin kapısında bir aile resmi çekiliyor. Bari o poza girmeyin arkadaş! Sivas´ımızın güzide siyasi aktörleri de güler yüzle bu resimdeler, herkes mesut mutlu! 
-Güzel iş çıkarttık! 

-Sayın Soluk, yediğimiz bu siyasi operasyona değil de, benim bir tesbitime kızmış! 
-YÖK 3 ismi Reise yollamış, Reis karar vermiş. 

-Reis size değil de, Mahir Beye sordu ise diyecek bir sözüm yok! Rektörlük meselesini aha burada kapatıyorum! 
-Neticede Reis takdir etmiş. Biz de, bu işe aramızda layık biri yokmuş deriz amenna... 
***
-Bana serzenişte bulunduğu Karadeniz bağlantı yoluna gelince! 
-Sayın Soluk her şeyi anlattı. Cevabı kamuoyu önünde vereyim ki! Ahlaken kamuoyuna mal olmuş mesele, huzurlarında aydınlansın. 

-Haşa! Ben bu işten hiç kimse için zerre mıskal ekonomik bir çıkar sağlandı demiyorum. Herhangi bir işten de çıkarıldı demem. 
***
-Sayın Soluk ile görüştükten sonra Karadeniz bağlantı yolunun mimarı Sayın Abdüllatif Şener ile de görüştüm. Sonra bir kaç yerden daha bilgi aldım. Ama ben, her zaman halkın algısı nedir o pencereden bakmak isterim. Basit ve ilk algı nedir? 
(Bu yol Sivas´ı Karadenizde serbest limana yani Fatsa´ya çıkaracak en kestirme yol olması ve beraberinde iç turizmi hareketlendirecek bir çalışma.)
-Sayın Soluk, Karadeniz bağlantı yolu için Sivas, Karaçayır, Kurtlapa, Aybastı ve Fatsa yol güzergahının zemin ve doğal olanaklarının zorluğundan uzun uzun bahsetti. Dolaysıyla maliyet ve fiziki durumdan ötürü imkansız olduğu için yolu değiştirdik dedi. 

-Hatta böyle bir yol hiç yoktu. Sadece siyasi bir vaat idi... gibi ilaveler de yaptı. Allah´tan korkmak gereklidir. Seçmenden korksanız ne, korkmasın ne? 
Sivas-Tokat sınırına kadar, dönümü 2 bin liradan kamulaştırma 3 yıl önce yapılmış,  milyonlarca lira paralar ödenmiş. Sadece etüt çalışması için dolar kuru 1.3 tl iken 780 bin lira harcanmış, (600 bin dolar) güzergahta uçak ile keşif yapılmış. Devletin bu kadar parasının üzerine toprak attık.

***
-Abdüllatif Şener´in ifadesi ile  “Etüdü ve bütçesi çıkmıştı”  planlanan yol 200 km hatta daha az iken, Zara üzerine kaydırılarak hazırlanan projede Sivas-Fatsa arası takriben 320km üzerine çıkıyor! Birde sonradan yapılan Mesudiye barajının etrafını dolanmak zorunda kaldı. Orduya çıkıyor, sonra dön Fatsa´ya. 150 km bölünmüş yolun maliyetini Habib Soluk Bey daha rahat bulabilir. 
-Arkadaşlar, o yolun uzayan 150 km´lik maliyeti saymadan, fazladan yol gidip, zaman ve mazot harcayan şoförlerin senelik yakıt tasarruf düşüncesi bile arazinin zorluğuna rağmen kısa güzergahın tercih sebebi olmalıdır.   
-Kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz. TİKA Alpaylar´a-Himalaya´ların sarp yerlerine prestij yolları yaptı. Ülkemizde ben, Zigana tünelini gördüm. Bolu viyadüklerini gördüm, Torosları dolandım. Akdenizi sahil boyu gezdim. Artvin-Yusufeli arasını dolandım. Hatta kaydırılan yol için açılan 2100 rakımlı Gemin deresi tüneli... 

-İnanın, Sivas-Fatsa arası daha zor değil! 
-Gemin Deresi tünelinin maliyetine bu güzergahta açılacak bir kaç tünelle yol 200 km´ye kadar düşebilirdi bile. Yani ömürlük bir tasarruf için ilk etapta harcanan maliyet hesap da edilmez hoş! İnsanlar benzinli aracı ucuz almayıp neden dizel araca daha çok yatırır! 

***
-2013´te kent konseyi başkanı Mustafa Haste, bir toplantıda konuya açıklık getiriyor. 
-Sayın Haste, net soruyor: 

“SİVAS BÖLGESİ NEYİ BEKLİYOR?”
Bu yolun toplam 240 kilometre olduğuna işaret eden Haste, çalışmaların Samsun bölgesinde başladığını söyledi. Yetkililere, Sivas bölgesinde çalışmaların başlamamasının nedenini soran Haste şu şekilde konuştu: “Sivas bölge içerisi 110 kilometre, Samsun bölge içerisi ise 128 kilometre uzunluğunda. Samsun Bölgesi Reşadiye´den başlamış, inşaat çalışmaları devam etmektedir. Peki Sivas bölge neyi beklemektedir? Öncelikler neye göre tespit edilmektedir” 

***
-Evet, tekrar soruyoruz! Öncelikler neye göre belirlendi? Sivas sınırına kadar olan yol bölgesi iskanı bile yapılmışken. Bizde öncelik Kurtlapa- Sivas arasındaki zemin mi idi! Yoksa Zara mı? 
-Ha! Yola gelince; olsa ne olur, olmasa ne olur? Merder yöresi bunun kararını kendisi versin.
-Bir de şu konuya açıklık getireyim. Habib Bey, ‘2011´de Karaçayır´dan sonraki yollar benim imzamla karayollarına bağlandı´ dedi. ‘ben karayolları sınırına aldım´ yol yoktu gibi bir ifade ile dedi. 2011´den bu tarafa bizim köyün yolu, 1985´de ne ise aynı! Bizim köyün yolunda bir değişikilik hiç olmadı.

-Gayretleri, dürüstlüğü takdire şayan teşekkür ederiz. 
***
-Ama derdimiz yol değil! Yolları inşa edecek nesil imarı için gücünüzü, neden Sivas´ın bazı işlerinde kullanmıyorsunuz? 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Habib SOLUK Beye Cevaben
Okuyucu Yorumları (2 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ahmet Okur
8.1.2019 22:20:14
Allah razı olsun sayın yazar düşüncelerimize ve sesimizi duyuramadigimiz şeylere tercüman olmuşsunuz kaleminize sağlık
Kurtlapalı bir köylü
9.1.2019 15:19:20
Ben bir kurtlapalı olarak karadeniz yolunun köyümden geçmesini isterdim. Çünkü en kısa yol orası. Tarihi vesikalarda bile o yoldan niksar yolu diye bahsedildiğini Tarihçi arkadaşlar söylediler. Merder bölgesinin mazlumiyetini, asaletini, pir sultan gibi dünyaya nam salmış değerlerini bilmeyenler bilsin ki o bölgenin insanı yaklaşık 800 yüzyıldır vatan edindiği yurdun aşığıdır. Zara da bizimdir lakin haksızlığa gönlümüz razı değildir.
BEKA İÇİN
BEKA İÇİN
Sivas kararını nasıl verecek...
Maaş Arttı, Talep Patladı!
Maaş Arttı, Talep Patladı!
MUHTARLIK maaşlarında yaşanan artış MUHTARLIĞI gözde meslek haline getirdi.
Saadet Seçime Hızlı Girdi!
Saadet Seçime Hızlı Girdi!
Saadet Partisi Belediye seçimlerine sürpriz bir isimle girmeye karar verdi. Sivas Belediye tarihine “RÜŞVET İLE MÜCADELE EDEN BAŞKAN” olarak geçen Osman SEÇİLMİŞ´in oğlu Melih SEÇİLMİŞ aday gösterildi.
TÜDEMSAŞ Sivas´ındır!
TÜDEMSAŞ Sivas´ındır!
TBMM Genel Kurulunda SİVAS´ın sorunlarını dile getiren Ahmet ÖZYÜREK, şehirde gündem oldu. TÜDEMSAŞ´ın SİVAS´ın bir değeri olduğunu belirtirken, KENEVİR üreten iller içerisine SİVAS´ın da alınması gerektiğini dile getirdi.
YEREL NABIZ!
YEREL NABIZ!
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Sanki ADAY Gösterildi?
Sanki ADAY Gösterildi?
Ak Parti Genel Merkezi tarafından SİVAS halkının tepkisi dikkate alınarak aday gösterilmeyen, halk tarafından da siyasi karşılığı biten Sami AYDIN´ın, sanki yeniden aday gösterilmiş gibi her ortamda varlık göstermesi, tuhaf yorumlamalara kapı aralamaya devam ediyor.
Kafa Konforum ve Vali Bey
Kafa Konforum ve Vali Bey
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Yeni Bir Üniversite Garip Bir Rektör
Yeni Bir Üniversite Garip Bir Rektör
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Bir Devrin Sonu!
Bir Devrin Sonu!
Belediye seçimlerine yaklaşık 3 ay gibi bir zaman kala, mevcut yönetim de yavaş yavaş veda etmeye hazırlanıyor.
Belediye Seçimleri
Belediye Seçimleri
Osman ADA Yazdı...
Güzellikler Çoğalsın!
Güzellikler Çoğalsın!
SİVAS´ın güzel ilçelerinden biri olan GÜRÜN, siyaset dünyasına yetiştirdiği isimler ile de dikkat çekiyor. GÜRÜNLÜLER, Ak Parti İstanbul Milletvekili Osman BOYRAZ´ın her fırsatta kendilerine destekte bulunmaya devam ettiğini dile getiriyorlar. Son olarak BOYRAZ´ın girişimleri ilçeye gönderilen 15 adet modern kamelya çeşitli yerlere yerleştirilmeye başladı.
Zor Seçim
Zor Seçim
Yusuf Ağah Yazdı
Buhara´dan SİVAS´a V.Bölüm
Buhara´dan SİVAS´a V.Bölüm
İbrahim BALABAN Yazdı...
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
TBMM de SİVAS konulu bir basın toplantısı düzenleyen hemşehrimiz İstanbul MHP Milletvekili Hayati ARKAZ, Sivas´ın adeta ÜVEY EVLAT durumuna düştüğünü dile getirdi.
KÖYDÜ ŞEHİR YAPTI
KÖYDÜ ŞEHİR YAPTI
SİVAS´ın en başarılı BELEDİYE BAŞKANLARINDAN biri olan Necmettin MERMER, yaptığı hizmetler ile ALTINYAYLA ve çevre köylerinin en sevilen ismi oldu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar