GÜZERGAH Değişebilir!
SİVAS bir oldu bittiye getirilen Hızlı Tren Güzergahını tartışmaya devam ediyor.Eski hattın Belediye Başkanı Sami AYDIN ve STSO Başkanı Osman YILDIRIM´ın girişimleri ile şehir dışına kaydırıldığı bilinirken, son demde Üniversite altına yapılması planlanan istasyonun altından da kaynak suyunun çıkması ile işlerin arap saçına döndüğü biliniyor. Devleti binlerce liralık zarara uğratacak olan bu hat sıkıntılı iken, burası ile ilgili şikayetlerin devlet birimlerine her gün ulaştırıldığı haber merkezimizin ulaştığı bilgiler arasında. Hızlı Tren müttehidinin kaçtığı da bilinirken, işlerin durduğu ve beton bloklardaki demirlerin paslandığı belirtiliyor. Ulaştırma Bakanı Ahmet ARSLAN´ın ise bu güzergah hakkında inceleme başlattığı iddia ediliyor. Hatta konunun Ak Parti Sivas İl Teşkilatında da gündeme geldiği ve teşkilatın bu sorumluluk hakkında fikirler yürüttüğü alınan bilgiler arasında.
Tarih: 9.7.2017 16:48:37/ 1265okunma / 4yorum

 

 

   TİMUR´un 1400´lü yıllarda SİVAS´ı talan edip Yıldırım BEYAZID´ın en sevdiği oğlu Şehzade ERTUĞRUL´u idam ettirmesi şehrin toplumsal hafızasındaki diriliğini korumaya devam ediyor. “Sana bir iş edeyim ki Timurun ettiği gibi olsun” darbı meseli ise siyasi litarütürde yerini koruyor.

Sivaslılar TİMUR´un ettiği zulümden sonra şimdilerde gündemde olan hızlı tren güzergahının da ikinci zulüm olacağını vurguluyorlar.

Eğer akıl sahiplerince engel olunamazsa SİVAS´ın yüzyılını bereleyecek bir kazık şehre çakılmak üzere.Başkan Sami AYDIN, sessiz sedasız KIZILIRMAK tarafına HIZLI TREN GÜZERGAHINI kaydırırken, buna kimsenin ses çıkarmaması hayret ve ibretle izleniyor.

Eskişehir, Konya, Ankara ve İstanbul´da mevcut güzergahlar yenilenip kullanırken, SİVAS´ta ısrarla KIZILIRMAK DELTASINA kaydırılması arkasında ticari kaygıların olduğu iddia ediliyor.

Dolgularla adeta bir Çin Seddinin oluşturulacağı ve bunun da şehrin KIZILIRMAK bölümünü katledeceği vurgulanıyor.

ÇED raporu hazırlanıp hazırlanmadığı ise diğer bir konu. ÇED raporu konusunda kamuoyunun bir şey bilemesi ise diğer bir sorun olarak ortada duruyor.

GAR´ın Cumhuriyet Üniversitesi tarafına yapılması konusunda REKTÖR´ün ne düşündüğü ise merak ediliyor.Şehir sessiz sedasız bir oldu bittiye doğru götürülürken, sabah kahvaltılarında sıcak çay ve mükellef sofralara arzı endam eden şehir STK´larının ise zahmetsiz Cennet hayalleri için de oldukları gözleniyor.

SİVAS POSTASI HABER MERKEZİNE ulaşan bir bilgi ise heyecan oluşturdu. Ulaştırma Bakanı Ahmet ARSLAN´ın şikayetlere konu olan SİVAS Hızlı Tren Güzergahı hakkında inceleme başlattığı yönünde. İddiaya göre Bakan ARSLAN´ın TCDD yetkililerine talimat vererek güzergahı incelemeye aldığı.

SİVASLILAR ise devleti birkaç kat daha fazla masrafa sokacak olan bu güzergahın değiştirilerek eski haline getirilmesinin en doğru olacağı görüşlerini dile getiriyorlar. Şimdi yapılması planlanan hattın sorunlarla dolu oldup ekonomik maliyetin de kat be kat olduğu herkesçe dile getiriliyor.

 Sivas Postası Gazetesi kamuoyu adına soruyor?

--Hızlı Tren Güzergahı için ÇED raporu hazırlanmış mıdır?

--DOLGULAR kaç metre olacaktır?

--Viyadüklerin nasıl bir görüntü oluşturacak?

--REKTÖR bu konuda ne düşünmektedir?

--Basın da çağırılarak dolgu alanları hakkında izahat verilecek mi?

--Mimarlar Odası neden konuya sessiz kalmakta?

--Yoksa Mimarlar Odası Başkanı Ve Başkan AYDIN´ın ikili ilişkileri mi var?

--Başbakan BİNALİ YILDIRIM yanıltıldı mı?

--Bakan İsmet YILMAZ, yanlış izahatlarla yanıltıldı mı?

--Ankara´daki bürokratlar bu güzergaha gülmekteler mi?
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: GÜZERGAH Değişebilir
Okuyucu Yorumları (4 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Murat
7.7.2017 20:51:57
Ankara yolundaki hızlı tren için yapılmış ancak güzergah değişikliği nedeniyle kaderine terk edilmiş o köprü ayaklarını gördükçe aklıma gelen buna sebep olanlar için beddua ediyorum.
DOĞRU KARAR MEVCUT İSTASYON
9.7.2017 18:09:10
MEVCUT TREN İSTASYONUNUN istasyon olarak belirlenerek oluşturulan güzergah en doğru ve haklı güzergah onun dışında gündemi gelenler ise Ülkemin Sivasın Sivaslının değil bir kaç kişinin hak hukuk yok sayan anlayışına ve çıkarına uygun olup bu yönde çıkan kararlar külliyen haksızlık olur karar verenlerin de içinde olacağı.
taner
10.7.2017 18:53:58
HATTA ÜNİVERSİTEDE YENİ YAPILAN VE BİTMEK ÜZERE OLAN YURT BİNALARININ YIKILACAĞIDA SÖYLENİYOR, ESEF VERİCİ, YAZIK GÜNAH, YOKMU BU MEMLEKETE BİR SAVCI YADA SAHİP
dsefghjk
11.7.2017 09:12:09
Sayın Bakan´a sesleniyorum YHT hattı şehir halkınamı yapılıyor yoksa Üniversite hattı bahanesiyle yatırım alanlarından geçirmek için çırpınan iki kafadar içinmi yapılıyor.Şehrin %99 şimdiki yerine yapılsın derken, Marmaray,Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Yeni İstanbul Hava Limanı gibi (Avrupadan ses getiren), birçok yollar da imzanız varken burada nasıl yanıltıldınız inanmak mümkün değil.Sivas halkı şimdiki yerini istiyor bilginize. SAYGILAR.
Yav He He!
Yav He He!
Belediye Başkanlığı seçimlerine bir yıl kala değişik adaylar da yavaş yavaş kulislerde boy göstermeye başladılar. Bir zamanlar ÜLFET HUKUK DERNEĞİ içerisin de olan ve o zamanlar “kılıcının önü de arkası da kesen” Hilmi BİLGİN´in Başkanlık istediği iddia ediliyor. Toplumda tabanı olmayan ve şehirde en çok eleştirilen bir ismin böyle bir niyetinin olması başta Ak Partililer olmak üzere her kesim tarafından komik bulunuyor.
Şehir, Belediye Başkanını Arıyor!
Şehir, Belediye Başkanını Arıyor!
Belediye seçimlerine bir yıl kala pek çok adayın da yavaş yavaş siyasi arenayı koklaması, bu seçimin kıran kırana geçeceği öngörülüyor.
Su Çatlağını Bulur
Su Çatlağını Bulur
TÜRKİYE, tek vucut olarak sınırları yanı başında bir terör oluşumunu engellemek için var gücü ile mücadele ediyor. Dış destekli PKK ve onun uzantılarına aman vermeyen TÜRKİYE, yerinde hamleler ile tarihi başarılara imza atıyor.
Bir Garip Basın Açıklaması
Bir Garip Basın Açıklaması
MHP teşkilatının yaptığı basın duyurusu kafaları karıştırdı. Genelde hiçbir konuda sesi soluğu çıkmayan Sivas teşkilatının, apar topar bir açıklama yapması analiz edilmeye çalışılıyor.
SİVAS, Başkanını Arıyor
SİVAS, Başkanını Arıyor
SİVAS´ın önümüzdeki aylarda BÜYÜK ŞEHİR Belediyesi olma ihtimali yükselirken, Büyük Şehir olması durumunda başta İl Özel İdaresi araç gereçleri Belediyeye geçecek. Bütün ilçe ve köyler de tek merkezden yönetilecek. Devasa bir şehri yönetecek Belediye Başkanı´nın ise halkın takdirini kazanmış, müteahhitlik ilişkileri olmayan,şehir menfaatleri doğrultusunda iş bitirici, analitik zekaya sahip biri olması kamuoyunda arzulanıyor.
Partiyi Kim Yönetiyor?
Partiyi Kim Yönetiyor?
Ak Parti´de gündem olan bir konu herkesin dilinde. Özellikle Belediye Başkanı Sami AYDIN´ın partiyi şekillendirmek için özel çabası kamuoyuna yansırken, İl Başkanı yeniden olmasına rağmen, psikolojik üstünlüğü bir türlü ele alamayan Ziya ŞAHİN´in ise neden sessiz kaldığı anlaşılamıyor.
SIRA ve GÜÇ KİMDE!
SIRA ve GÜÇ KİMDE!
Disiplin sırasında kim veya kimler var... Kim disiplin yolunu ve neden gösterdi...
Bunları Yapabiliriz!
Bunları Yapabiliriz!
Hızlı Tren İstasyonunun, mevcut GAR olarak dizayn edilmesi şehirde büyük bir memnuniyet oluşturdu. Orada bulunan geniş alanların da dahili ile, burada dünyanın en güzel YHT İSTASYONUNUN yapılarak TÜRKİYE´ye örnek bir çalışma armağan edilmesi bekleniyor. SİVASLILAR bu işi, şehrin TBMM´deki iki güçlü ismi olan YILMAZ ve SOLUK´un hayata geçirebileceğini ve bu hizmet ile de SİVAS tarihine altın harflerle yazılacaklarını dile getiriyorlar.
Halef Selef Kısır Döngüsü
Halef Selef Kısır Döngüsü
Belediye Başkanlığı seçimlerine az bir zaman kala SİVAS siyasi kulisleri hareketlendi. Eski Başkan ÜRGÜP, yeniden Belediye Başkanlığını almak için hazır kıta beklerken, mevcut Başkan AYDIN da üç yıl aradan sonra yavaş yavaş halkla kucaklaşmada büyük çaba sarf ediyor.
Aklın ve Bilimin Yolu Bir
Aklın ve Bilimin Yolu Bir
Sıradışı bakışı, analitik düşüncesi, teknik birikimi ile SİVAS için bir şans olan Mehmet Habip SOLUK, HIZLI TREN konusunda son noktayı koydu. Şehirde son günlerin en popüler ismi olan SOLUK´un, HIZLI TRENİN eski güzergaha gelip, mevcut GAR´ın kullanılacağını açıklaması tarihi bir anlamla hafızalara kazındı. Şimdi ise GAR alanına SOLUK´un teknik bakışıyla TÜRKİYE´nin en modern şeklinin verilmesi bekleniyor...
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
SİVAS için kollar sıvandı. 2018 yılının SİVAS´ın gelişmesi ve kalkınması için daha ivedi neler yapılmalı düşüncesi ile bir araya gelen siyasiler ve bürokratların şehrin yarınlarını masaya yatırmaları memnuniyet ile karşılandı.
Sivas Bu İsimleri Konuşuyor!
Sivas Bu İsimleri Konuşuyor!
HIZLI TREN´in Sivas ayağındaki çalışmaların gecikmesine güzergah değişikliğinin neden olduğu biliniyor. Aklın, bilimin ve kamuoyu isteğinin mevcut güzergah ve gar olduğu bilinmesine rağmen, güzergahı üniversite tarafına kaydırılmasında başrol oynayan Sami AYDIN, Hilmi BİLGİN ve Osman YILDIRIM, Sivaslıların büyük tepkisini çekiyorlar.
GÜL, Sivas´ı Sever
GÜL, Sivas´ı Sever
Geçtiğimiz günlerde 11.Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL´ün KHK´ler ile ilgili açıklamasına , Cumhurbaşkanı ERDOĞAN sert tepki göstermiş ve “dava arkadaşlarımıza yakışmadı üzüldük” demişti.
SOLUK Rüzgarı
SOLUK Rüzgarı
SİVAS´ta iki gündür yoğun temaslarda bulunan Habip SOLUK, ZARA, ULAŞ, ALTINYAYLA ve ŞARKIŞLA´ya uğramanın yanı sıra Sivas Merkezde de çalışmalarda bulundu. LOJİSTİK KÖY´e büyük mesai ayırdığı bilinirken, sondaj çalışmaları yapılan lojistik köyde her şeyin sorunsuz ilerlediği öğrenildi.
Kulisler Hareketleniyor!
Kulisler Hareketleniyor!
Sivas siyasi kulisleri son günlerin en hareketli günlerini yaşıyor. Yaklaşan Belediye Başkanlığı seçimleri için Doğan ÜRGÜP´ün, sahneye indiği bilinirken, diğer başka adayların da yavaş yavaş yüzlerini göstermeye başladığı belirtiliyor. Şehrin, Sami AYDIN ve Doğan ÜRGÜP ikilisi arasına sıkışma kaderi ise ibretle takip ediliyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar