Güzel Bir Sempozyum
Nikolayeviç Tolstoy´ un belirttiği gibi ‘´sanatın asıl amacı ahlâkî mükemmelliktir´´
Tarih: 7.11.2018 20:58:54/ 779okunma / 0yorum

Süleyman Demirel Üniversitesi, Türk Tarih Kurumu, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve İslam Tarihçileri Derneği işbirliğiyle 02-04 KASIM tarihleri arasında Isparta ilinde yapılan “Uluslararası Orta Anadolu ve Akdeniz Beylikleri Tarihi, Kültürü ve Medeniyeti Sempozyumu- V.Hamitoğulları Beyliği” konulu bir sempozyumda tebliğini sunan hemşerimiz Uzm Sinan DOĞAN Hamitoğullları dönemindeki kitâbeler, taşıdıkları bilgi yanında estetik yönleriyle de tarihimize ışık tutan önemli belgelerdir dedi.Mekân ve mânâ dengesi gözetilerek estetik bakımdan mimariye yeni bir ruh verme anlayışı, yazı sanatının gelişimine, dolayısıyla mimaride kitâbelerin oluşumuna zemin hazırladığını söyledi.

İslam medeniyetinin hemen her alandaki estetik tezahürleri, İslâm´ın hakikat tasavvurunun daha derinden ve daha yakından hissedilmesi konusunda bir estetik ortam sağlamıştır. Bu ortamın manevi psikoljisini hisseten insan, irade ve akıl gücüyle kendinin iç âlemindeki ince ve güzel duyguları sembolik ve simetrik işaretler şeklinde yansıtan kalıcı kitabeler vb.abideler meydana getirmiştir. Ruhanî bir hendese olan hat sanatı ile Nikolayeviç Tolstoy´ un belirttiği gibi ‘´sanatın asıl amacı ahlâkî mükemmelliktir´´ duygusunu gerçekleştirmiş oluyor. Bu hat sanatta; mantığı, ritmi, matematik nisbeti, melodiyi hep bir arada bulmak mümkündür. Hat sanatındaki geometrik ve ritmik unsurlar sonsuzluğu simgeleyen desenlerin gelişmesine sebep olmuştur.

O, adeta mîmârî bir manzume gibi; sahip olduğu hendesî dengeler ve hassas ölçüler içinde kendisini temaşa edenleri, sırlı bir iklime taşımıştır. Emeviler ile başlayan Abbasîler, Karahanlılar, Selçuklular, Osmanlılarla gelişerek devam eden hat sanatı ile kültürün korunmasına ve ileriye taşınmasına da aracılık etmiştir. Kitabelerde geçen ayet, hadis, dua, şiir vb. metinler, kitabe kapsamı içinde ele alınıp değerlendirildiğinde dönemin kültürel şifrelerine ulaşılabilir. Hat sanatı ve Kitabeler sayesinde Hamitoğullar Beyliği döneminde soysa ekonomiye ait somut bilgilerle döneminde güçlü siyasi yapının bulunduğunu devlet toplum arasında istikrar ve düzen kurulduğunu buna bağlı olarak kültür ve sanatın geliştiği yargısına ulaşmak mümkündür.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Güzel Sempozyum
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SİVAS Otagarında..
SİVAS Otagarında..
Hatem TÜRK´ün yazısı...
"SIR"
"SIR"
Kirkor DEĞİRMENCİYAN yazdı...
MHP, "ŞAH" Dedi!
MHP, "ŞAH" Dedi!
MHP, SİVAS´ın tanınmış isimlerinden olan Memet ER ile seçime girecek.Başarılı ve SİVAS sevdalısı biri olarak bilinen ER´in şehirdeki siyasi dengeleri alt üst ederek Başkanlığı alabileceği yorumları yapılıyor..
Türk´e Uzak, Türkçeye Tuzak
Türk´e Uzak, Türkçeye Tuzak
Haydar MERMER Yazdı!
SİVAS´a Genel Bakış
SİVAS´a Genel Bakış
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Sivas´ın Bütün Renkleri SİVAS POSTASI´nda
Sivas´ın Bütün Renkleri SİVAS POSTASI´nda
Doğruların ve güzelliklerin mücadelesi için herkesi ama herkesi SİVAS POSTASI´na davet ediyoruz...
Bunu da Duy SİVAS!
Bunu da Duy SİVAS!
Eş dost, akraba kadrolaşmaları ile gündemden düşmeyen Üniversitemizin, akademik olarak ne yaptığı merak konusu. Ehliyet, liyakati, işinin ehli gibi evrensel değerlerin ne zaman baş tacı edileceği ise hasretle bekleniyor.
Yıldız´ın KARI SİVAS´ın Kârı
Yıldız´ın KARI SİVAS´ın Kârı
Yıldız Dağı kayak merkezi kış turizmi için halkın hizmetinde. YILDIZ DAĞI´nı ise, tamamlanmasına bir yıl kalan KARADENİZ-AKDENİZ bağlantı yolu abad edecek. KAR olmayan KARADENİZ sahillerinden insanlar kışın bu yolun bitmesi akabinde 2 buçuk saatte SİVAS´ta olacaklar. Ayrıca KARADENİZ´den SİVAS´a beş değişik yol güzergahı da yeniden gündemde…
Sabahattin KARAGÖZ İle Söyleşi...
Sabahattin KARAGÖZ İle Söyleşi...
Bir yörenin en İyi gözlemcileri dışarıdan gelip, orada bîr müddet kalanlardır. Onların bakış açıları tarihe not düşer mahiyettedir. Sabahattin Karagöz´de ekmeğinin ve ideallerinin bir savaşçısı olarak öğretmenlik hayatının ilk göz ağrısı Sivas´a gelir. Genç bir öğretmenin hayallerini, umutlarını ve yarınlara dair düşüncelerini samimiyetle irdeleyelim dedik. Sabahattin KARAGÖZ ile Altınyayla İlçesi Deliilyas Beldesinde, kaderin ördüğü görev yıllarını konuştuk…
Bu EŞSİZ Yer SAHİPSİZ!
Bu EŞSİZ Yer SAHİPSİZ!
Deniz gibi berrak suyu, bir birinden farklı kuş türleri, eşsiz doğası ve seyir alanları ile keşfedilmeyi bekleyen Hafik Gölü, her ne hikmetse değerlendirilemiyor. SİVAS İl Özel İDARESİ vasıtasıyla artık bu eşsiz doğa harikasının değerlendirilmesi bekleniyor...
Seçim Sathı
Seçim Sathı
Üzeyir YİĞİT Yazdı
UFKA BAK UFKA!
UFKA BAK UFKA!
Komşumuz MALATYA, Sinema dünyasının önde gelen isimleri ile 8. FİLM FESTİVALİNİ yaparken, SİVAS “Etli Pideyi” tescil ettirip, sosyal deney ile deyim yerindeyse “dilenciliği” özendiriyor.
Bölük Pörçük
Bölük Pörçük
Abdullah ÇÜRÜKLÜ Yazdı...
Buhara´dan SİVAS´a II
Buhara´dan SİVAS´a II
İbrahim BALABAN Yazdı...
Adil DARICI Rahmetle Anılıyor
Adil DARICI Rahmetle Anılıyor
Güzel insanlar, güzel izler bırakırlar insan hafızasında…Varlar ve yoklar içinde devinip duran dünya, zarif bir insanı konuk etti az bir zaman… Ve o iyi insanlar, doru atlara binerek, sonsuzluğa doğru uzanıverdiler apansız…
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar