Güzel Bir Sempozyum
Nikolayeviç Tolstoy´ un belirttiği gibi ‘´sanatın asıl amacı ahlâkî mükemmelliktir´´
Tarih: 7.11.2018 20:58:54/ 891okunma / 0yorum

Süleyman Demirel Üniversitesi, Türk Tarih Kurumu, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve İslam Tarihçileri Derneği işbirliğiyle 02-04 KASIM tarihleri arasında Isparta ilinde yapılan “Uluslararası Orta Anadolu ve Akdeniz Beylikleri Tarihi, Kültürü ve Medeniyeti Sempozyumu- V.Hamitoğulları Beyliği” konulu bir sempozyumda tebliğini sunan hemşerimiz Uzm Sinan DOĞAN Hamitoğullları dönemindeki kitâbeler, taşıdıkları bilgi yanında estetik yönleriyle de tarihimize ışık tutan önemli belgelerdir dedi.Mekân ve mânâ dengesi gözetilerek estetik bakımdan mimariye yeni bir ruh verme anlayışı, yazı sanatının gelişimine, dolayısıyla mimaride kitâbelerin oluşumuna zemin hazırladığını söyledi.

İslam medeniyetinin hemen her alandaki estetik tezahürleri, İslâm´ın hakikat tasavvurunun daha derinden ve daha yakından hissedilmesi konusunda bir estetik ortam sağlamıştır. Bu ortamın manevi psikoljisini hisseten insan, irade ve akıl gücüyle kendinin iç âlemindeki ince ve güzel duyguları sembolik ve simetrik işaretler şeklinde yansıtan kalıcı kitabeler vb.abideler meydana getirmiştir. Ruhanî bir hendese olan hat sanatı ile Nikolayeviç Tolstoy´ un belirttiği gibi ‘´sanatın asıl amacı ahlâkî mükemmelliktir´´ duygusunu gerçekleştirmiş oluyor. Bu hat sanatta; mantığı, ritmi, matematik nisbeti, melodiyi hep bir arada bulmak mümkündür. Hat sanatındaki geometrik ve ritmik unsurlar sonsuzluğu simgeleyen desenlerin gelişmesine sebep olmuştur.

O, adeta mîmârî bir manzume gibi; sahip olduğu hendesî dengeler ve hassas ölçüler içinde kendisini temaşa edenleri, sırlı bir iklime taşımıştır. Emeviler ile başlayan Abbasîler, Karahanlılar, Selçuklular, Osmanlılarla gelişerek devam eden hat sanatı ile kültürün korunmasına ve ileriye taşınmasına da aracılık etmiştir. Kitabelerde geçen ayet, hadis, dua, şiir vb. metinler, kitabe kapsamı içinde ele alınıp değerlendirildiğinde dönemin kültürel şifrelerine ulaşılabilir. Hat sanatı ve Kitabeler sayesinde Hamitoğullar Beyliği döneminde soysa ekonomiye ait somut bilgilerle döneminde güçlü siyasi yapının bulunduğunu devlet toplum arasında istikrar ve düzen kurulduğunu buna bağlı olarak kültür ve sanatın geliştiği yargısına ulaşmak mümkündür.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Güzel Sempozyum
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Sivas Benim Yüreğimde...
Sivas Benim Yüreğimde...
Mustafa BALEL İle Söyleşi...
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Sivas kamuoyunun nabzını sadece SİVAS POSTASI tutar...
SİVAS´ta Son Tablo!
SİVAS´ta Son Tablo!
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Bizim SİVASLI da haber yollamış ki, “KIZI verdik ama ZERUN buğdayı vermedik ki” demiş…
İŞGÜZARLIĞA GEREK YOK!
İŞGÜZARLIĞA GEREK YOK!
Numune Hastanesinde özellikle KALP Bölümünde hastalar için aciliyet taşıyan bazı cihazların arızalı olduğu ve gelen kalp hastalarının başka hastanelere sevk edildiği ortada dururken, bu sorunları çözme becerisi gösteremeyen BAŞHEKİMLİĞİN geçtiğimiz günlerdeki bir hareketi “bu da olmaz” dedirten cinsten…
Ölü Bir Şehirde Yaşamak...
Ölü Bir Şehirde Yaşamak...
Osman ÇELİK Yazdı...
GÜNDÖNDÜ...
GÜNDÖNDÜ...
Bahar Sultanı, bu masumiyeti ödüllendirmek için çıkarmış başından altın tacını ve gündöndünün başına takmış…
ZARA´nın Kültür Işığı
ZARA´nın Kültür Işığı
Sivas´ın en renkli ilçelerinden Zara, kendine has özel kültürü ile de dikkatlerden kaçmıyor. Zara Kültürünü, gelecek kuşaklara aktarmak için bir ömür veren Zaralı Aydın, İsmail Hakkı ACAR, nefes almadan üretmeye devam ediyor.
SİVAS´tan Kopamayanlar!
SİVAS´tan Kopamayanlar!
Artin KORKOR Yazdı...
Bir SİVAS Türküsü...
Bir SİVAS Türküsü...
Belki Seni Bana Yazar Yaradan/
Seçim Gündemi Her Yerde!
Seçim Gündemi Her Yerde!
SİVAS yerel seçimlere hazırlanırken, bazı köylerdeki muhtarlık seçimlerinde tansiyonun yüksek olduğu haberleri gelmeye başlıyor.
Sükunet Berhava Edilmemeli!
Sükunet Berhava Edilmemeli!
SİVAS´ın manevi dinamiklerinden biri olan ŞAHABETTİN DEDE, pek çok kişi tarafından ziyaret ediliyor. Kendi dünyasında sükunetli bir yaşamı tercih eden “hal ehli” bu zatın fazla rahatsız edilmemesi sevenleri tarafından arzulanıyor.
Konuştukça Özgürüz!
Konuştukça Özgürüz!
Uzun bir aradan sonra toplanan BAŞKANLAR KURULUNUN, bazı STK ve kuruluşları aralarına almamaları dikkat çekti.İTİRAZ dozu yüksek olanların ise özellikle davet edilmediği yorumları yapıldı.
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
“TONUS köylerini bilirim dayım taraflarıdır. Mileves (düzensiz,tembel) insanlardır. Sadece 2 ay ekin eker biçerler, diğer zamanlar duvar diplerinde gölgeyi kollarlar. Ellerinden bir iş pek gelmez. Birkaç söğüt dikerler su kenarına o kadar çalışmazlar, yatarlar” dedi…”
SİVAS Zihniyet ZİNDANINDA
SİVAS Zihniyet ZİNDANINDA
Osman ÇELİK Yazdı...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar