Güzel Bir Sempozyum
Nikolayeviç Tolstoy´ un belirttiği gibi ‘´sanatın asıl amacı ahlâkî mükemmelliktir´´
Tarih: 7.11.2018 20:58:54/ 951okunma / 0yorum

Süleyman Demirel Üniversitesi, Türk Tarih Kurumu, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve İslam Tarihçileri Derneği işbirliğiyle 02-04 KASIM tarihleri arasında Isparta ilinde yapılan “Uluslararası Orta Anadolu ve Akdeniz Beylikleri Tarihi, Kültürü ve Medeniyeti Sempozyumu- V.Hamitoğulları Beyliği” konulu bir sempozyumda tebliğini sunan hemşerimiz Uzm Sinan DOĞAN Hamitoğullları dönemindeki kitâbeler, taşıdıkları bilgi yanında estetik yönleriyle de tarihimize ışık tutan önemli belgelerdir dedi.Mekân ve mânâ dengesi gözetilerek estetik bakımdan mimariye yeni bir ruh verme anlayışı, yazı sanatının gelişimine, dolayısıyla mimaride kitâbelerin oluşumuna zemin hazırladığını söyledi.

İslam medeniyetinin hemen her alandaki estetik tezahürleri, İslâm´ın hakikat tasavvurunun daha derinden ve daha yakından hissedilmesi konusunda bir estetik ortam sağlamıştır. Bu ortamın manevi psikoljisini hisseten insan, irade ve akıl gücüyle kendinin iç âlemindeki ince ve güzel duyguları sembolik ve simetrik işaretler şeklinde yansıtan kalıcı kitabeler vb.abideler meydana getirmiştir. Ruhanî bir hendese olan hat sanatı ile Nikolayeviç Tolstoy´ un belirttiği gibi ‘´sanatın asıl amacı ahlâkî mükemmelliktir´´ duygusunu gerçekleştirmiş oluyor. Bu hat sanatta; mantığı, ritmi, matematik nisbeti, melodiyi hep bir arada bulmak mümkündür. Hat sanatındaki geometrik ve ritmik unsurlar sonsuzluğu simgeleyen desenlerin gelişmesine sebep olmuştur.

O, adeta mîmârî bir manzume gibi; sahip olduğu hendesî dengeler ve hassas ölçüler içinde kendisini temaşa edenleri, sırlı bir iklime taşımıştır. Emeviler ile başlayan Abbasîler, Karahanlılar, Selçuklular, Osmanlılarla gelişerek devam eden hat sanatı ile kültürün korunmasına ve ileriye taşınmasına da aracılık etmiştir. Kitabelerde geçen ayet, hadis, dua, şiir vb. metinler, kitabe kapsamı içinde ele alınıp değerlendirildiğinde dönemin kültürel şifrelerine ulaşılabilir. Hat sanatı ve Kitabeler sayesinde Hamitoğullar Beyliği döneminde soysa ekonomiye ait somut bilgilerle döneminde güçlü siyasi yapının bulunduğunu devlet toplum arasında istikrar ve düzen kurulduğunu buna bağlı olarak kültür ve sanatın geliştiği yargısına ulaşmak mümkündür.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Güzel Sempozyum
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yeni Bir Parti Kurulur mu?
Yeni Bir Parti Kurulur mu?
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Bize Yarının Adamı Aydınlar Gerek
Bize Yarının Adamı Aydınlar Gerek
Selim Yıldız Yazdı...
Kıssadan Hisse
Kıssadan Hisse
"- Nasıl olsa bu havuza herkes bir kova süt dökecek!.. benim bir kova su dökmem bir şey değiştirmez!?.. diyerek.. başlamışlar aynı düşünce ile havuza kovalar dolusu suyu boşaltmaya..
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Takip Eden Değil Takip Edilen Gazete!
Dr.GÖLEN Ödüllendirildi!
Dr.GÖLEN Ödüllendirildi!
Sağlık Bakanlığı 14 Mart Tıp Bayramı vesilesiyle hekimleri ödüllendirdi. SİVAS´ta da başarılı ve fedakar Gögüs Doktoru Hayrullah GÖLEN ödüle layık görüldü.
Nikah Kıyacak Değiliz!
Nikah Kıyacak Değiliz!
Tacettin KEPENEK Yazdı...
Yeni Oluşum ve Abdullah GÜL!
Yeni Oluşum ve Abdullah GÜL!
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Haydi TİYATROYA!
Haydi TİYATROYA!
“BEYAZ HÜZÜN” SİVASLI Tiyatro severlerle CUMARTESİ ve PAZARTESİ Günü buluşuyor.
SİVAS´tan Bir TODOR USTA Geçti!
SİVAS´tan Bir TODOR USTA Geçti!
Artin KORKOR Yazdı...
Sizi Rahatsız Etmeye Geliyoruz!
Sizi Rahatsız Etmeye Geliyoruz!
Bütün hakikatleri yoklamak, Bütün yalanların maskesini yırtmak, Kalabalığa doğruyu göstermek.
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Ferhatbostan Mahallesi, Sait Paşa Caddesi, Çıkmaz Sokak 143 Numaralı üzerinde loğ taşı olan toprak bacalı, kerpiç duvarlı, dışı saman karışımlı çamur sıvalı, iç odaları da saman karışımlı çamur sıvalı ve üzeri birkaç kat kireç badanalı evimize geldim.
"Dönme Dolap"
"Dönme Dolap"
Sabah Lunapark´´a giden görevliler sandalyelerin hâlâ dönmekte olduğunu görmüşler. Bekçilerin ikisi de ölmüştü…”
Arife Ana
Arife Ana
Kirkor DEĞİRMENCİYAN yazdı...
Güzellikler Çoğalsın!
Güzellikler Çoğalsın!
Büyük emeklerle hazırlanan “Ufka Yolculuk” Bilgi Kültür Yarışmasında sona gelindi. 17 Mart Pazar Günü yapılacak sınav ile maraton tamamlanacak.
Hayat İşte...
Hayat İşte...
Maharetli ellerde işlenilen her şey,hayatı renklendirir!
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar