GÜL, Bunu Bitirmeli!
1 Müdürün Makam aracı gün içinde hiç yapmasa özel hizmetine 8 sefer yapıyor, 10 km olsa günlük en az 80 km eder. Şöyle kaba bir hesap ile 1 Müdürün Makam aracı masrafı = şoför maaşı ve diğer ödemeleri + araç amortismanı + araç bakım maliyeti + yakıt toplamı 12-13 bin lirayı geçiyor. 15 - 20 Müdür olsa siz hesaplayın israfın boyutunu…
Tarih: 8.10.2018 01:43:29/ 6040okunma / 8yorum

 

Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Albayrak, tüm kamu kurum ve kuruluşları, Belediyeler ve İl Özel İdarelerinden 14 Eylül´e kadar sahip oldukları ve kiraladıkları araçların envanterini istemiş idi. Müspet bir adım olsa da Kamu kurumlarında yaşanan araç israfı ve harcama kapasitesinin israfı, önü alınamaz derecede başını almış gidiyor, düzelir gibi de durmuyor. Ülkemizin ekonomik sıkıntılar yaşadığı bu zor günlerde, başta Valilerimiz olmak üzere tüm yöneticilerimize büyük görev düşüyor.

Bu durumda devlet oldukça ciddi adımlar atıp halka bu konuda müsrif olmadığını uygulamada göstermelidir.

Halkı geçim sıkıntısı ile mücadele ederken kamuda da tüyü bitmemiş yetimlerin ve hatta doğmamış çocukların, kısacası yarınlarımızın hakkının olduğu, kamu mallarının tasarrufunda dikkat etmek gerek. Kemer sıkması gereken sadece sesi çıkmayan gariban halk olmamalı.

237 sayılı Taşıt  Kanununa baktığımızda kimlere araç tahsis edildiği, hangi makamların araç kullanabileceği açık ve net bir şekilde belirtilmiş iken; kamu kurumlarında her şube müdürünün, her il müdürünün, hizmet aracı olarak kiralanmış araçları makam aracı olarak kullanmaları ile veya kamunun kendi envanterindeki araçları ile öğle yemeğine gitmeleri, sabah şoförün evden almaları akşam eve bırakmaları ekonomimizin bu zor günlerinde hiç de hoş görünmüyor.

İlimizde ise Özel İdare Şube Müdürlerinin kurumlarının başında yazan “Özel” kelimesini yanlış anladıkları görülüyor. Mesela; sabah evden özel şoför alıyor, öğle yemeğine eve götürüyor, şoför yemeğe gidip tekrar mesai saatinde müdürü evden alıyor, akşam tekrar eve bırakıyor vs… derken, 1 Müdürün Makam aracı gün içinde hiç yapmasa özel hizmetine 8 sefer yapıyor, 10 km olsa günlük en az 80 km eder. Şöyle kaba bir hesap ile 1 Müdürün Makam aracı masrafı = şoför maaşı ve diğer ödemeleri + araç amortismanı + araç bakım maliyeti + yakıt toplamı 12-13 bin lirayı geçiyor. 15 - 20 Müdür olsa siz hesaplayın israfın boyutunu…

Türkiye´de yaklaşık 115 bin kamu aracı olduğu ifade ediliyor, buna karşın Fransa´da 2 bin, İtalya´da da 29 bin araç var. Avrupa´nın makam araçları olarak en yoğun ülkeleri Fransa ve İtalya olduğu için verilerde bu iki ülke esas alınmış.  Dolayısıyla; tüm tasarruf genelgelerine, önlemlerine rağmen Türkiye´deki bu israfın halkın ve basının diline pelesenk olması çok da anormal olmasa gerek.

Bu konunun Sayın Valimizin de gözünden kaçtığını düşünüyor, hatırlatmak ve dikkatine sunmak istiyoruz.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Bunu Bitirmeli
Okuyucu Yorumları (8 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Dogrucu Davud
15.10.2018 20:06:54
Sayın Valimiz bu konuyuda kapsayacak şekilde bir konuşmayı il koordinasyon toplantısında yaptı.ama konunun takipçisi olunması önemli.
lüks yaşam
10.10.2018 09:32:17
Cumhuriyet Üniversitesi´ni unutmayın lütfen. Üniversiteye ait resmi plakalı araçlar hafta sonları ve tatil günlerinde şehirde tur atıyorlar. Sayın valimizin dikkatine sunarız...
Muttalip Çiçek
9.10.2018 19:07:50
Ülkede onemli yatırımlar bile durmusken,hastanelerde hayati risk taşıyan ameliyatlar bile malzeme eksikliği gerekçesi ile durdurulurken bu israf neden.yazık gerçekten çok yazık. Sivas postası da olmasa doğruları söyleyecek kimse yok memlekette
Filiz Aslan
8.10.2018 09:38:28
Çok şükür bunu farkedip gören birileri çıktı. Birde çifte müdürlük yapıp yönetim kurulu üyeliği alan 20 yıldır aralıksız müdürlük yapan vazgeçilmezlere dokunsunlar umarım.
Hasan Bal
9.10.2018 08:49:57
Devletin isinde kullandığı mumu dahi kendi özel isinde söndürüp kendi mum ışığını yakan bir peygamberin dinine mensup toplumumuz bugün devletin mali deniz mantığına nasıl dönüştü
Muzaffer Demirci
8.10.2018 10:27:01
belediyeyi unutmayın, başkan yardımcısının makam arabası 24 saat evinin kapısının önünde duruyor. sanki babası kazandı
Hasan çiçek
9.10.2018 23:38:11
Sayın Valim özel kelimesini sadece özel idaredekiler değil karayollarıda, belediyede, dsi de hepsi yapıyor. Size güveniyoruz tüm kurumlardaki bu gidişe bir dur deyin
Yavuz Dagasan
18.10.2018 09:53:44
kurum müdürlerinin hiçbirisinin makam arabası sevdası bitmedi.kimse valinin uyarısına kulak asmadı.değişen birşey yok bizim köyde...valim sen söyle sen dinle...
Bu Güzellikler Çoğalsın!
Bu Güzellikler Çoğalsın!
İstanbul Milletvekili hemşehrimiz Osman BOYRAZ, doğduğu toprakları hiçbir zaman unutmuyor. Gürün Meslek Yüksek okulu Tören alanının yapımını gerçekleştiren BOYRAZ, buranın bilgisayar ihtiyacını da temin etti. Geçen yıl SİVAS MERKEZ´de başarılı öğrenciler gönderdiği tabletler de hala unutulamadı.
Bu İddia Doğru Olmamalı!
Bu İddia Doğru Olmamalı!
BELEDİYE´nin yaptığı İMAR tadilatı dudak uçuklatır mahiyette.Yaklaşık 1200 metre karelik yeşil alanın hangi saikle proje alanına dahil edildiği merak ediliyor. Her isteyene BELEDİYE´nin yeşil alanları inşaat alanına çevirme hakkını verip vermediği merak edilirken, bu satışın ne kadara yapıldığı ve BELEDİYE´nin zararının olup olmadığını da kamuoyu sorguluyor.
LAMİNANT Parkeleri Bile Söktü!
LAMİNANT Parkeleri Bile Söktü!
SİVAS´tan, İZMİR´e giden C.Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi Profesörü Öcal BERKAN, taşınırken odasını topladı. Odasını toplamakla da kalmayan BERKAN, yerlerdeki LAMİNANT PARKELERİ bile söktürdü.
Düşünce Adamı Dik Durur
Düşünce Adamı Dik Durur
Düşünce adamı; Bir zümrenin emir kulu değildir.Hiçbir merkezden talimat almaz.
Sonuçları Kamuoyu İle Paylaşmalılar!
Sonuçları Kamuoyu İle Paylaşmalılar!
SİVAS İlahiyat Fakültesi hocalarını son zamanlarda hummalı düşüncelerin sardığı öğrenildi. Pek çok alana ilgi duyan İLAHİYAT hocalarının, KÖK HÜCREYE” merak sardıkları ve bunu araştırmaya başlayacakları bilgilerine ulaşıldı. KÖK hücrenin her ortamda varlık gösterme bilimsel analizinin yakın bir zamanda irdelenip kamuoyu ile paylaşılacağı sanılıyor.
Rektör TEKNİK Bir İsim Olmalı!
Rektör TEKNİK Bir İsim Olmalı!
Cumhurbaşkanı ERDOĞAN tarafından, içinde SİVAS Bilim ve Teknoloji Üniversitesin de bulunduğu 18 Üniversiteye REKTÖR atanacak. Şehir kamuoyu, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi felsefesi ve kriterine uygun bir isim olan Prof. Dr. Ertan BUYRUK´un etrafında kenetlendi. Sosyal tabanı olan BUYRUK´un, kendi alanı ile ilgili bir üniversiteye rektör atanması durumunda, kurulacak üniversitenin sağlam temellerinin oluşacağı belirtiliyor.
Belediye Kiracılarına Müjde!
Belediye Kiracılarına Müjde!
Bütün TÜRKİYE´de enflasyonla mücadele için % 10 indirim hayata geçiyor. SİVAS BELEDİYESİ´nin kirada olan dükkanların kiralarını %10 indireceği öğrenildi. Bu indirim ile kiracı esnafın az da olsa nefes alacağı belirtildi.
Bu İddialar Doğru Olmamalı!
Bu İddialar Doğru Olmamalı!
ÖZBELSAN´ı yıllardır VEKALETEN idare eden Şaban KAYA´nın ÖZBELSAN´da çalışan kamyonları olduğu iddiası dilden dile dolaşıyor.
Ne Anlattı Acaba!
Ne Anlattı Acaba!
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KURUM´un MEVLANA TÜNELİ ziyareti renkli görüntülere neden oldu. Bakanı çiçekle karşılayan Mahalle muhtarının “BAKANA ŞİİR OKUDUĞU” sanılıyor.
BELEDİYE Kimden Yana?
BELEDİYE Kimden Yana?
İhalesi yapılarak uygulamaya geçen OTOPARK sisteminde vatandaş mağdur ediliyor. Yol kenarlarını da kapsayan otopark uygulamasında, büyük şehirlerde olduğu gibi GENEL ABONMAN uygulamasına geçilmesi bekleniyor.BELEDİYE´nin ise vatandaştan yana olmaması tepki çekiyor.
Yeniden Yargı Yolu Açılmalı!
Yeniden Yargı Yolu Açılmalı!
28 ŞUBAT´ta bir oldu bitti ile hayatı karartılan mazlumların yeniden yargılanması talep ediliyor. Toplum vicdanında dinmeyen bir yara olan 28 ŞUBAT´TA pek çok insan bir siyasi yargılama ile hapiste çürümeye devam ediyor.
İLÇE, Yarınlara Hazır!
İLÇE, Yarınlara Hazır!
Yolları olmayan, suyu yetmeyen, halkın ihtiyaçlarına cevap veremeyen adeta bir köy görünümündeki ALTINYAYLA´yı geçen 4 yıl içerisinde tepeden tırnağa değiştiren Ak Partili Belediye BAŞKANI Necmettin MERMER´in çalışmaları dikkat çekiyor.
Sivas TV NET´te...
Sivas TV NET´te...
Türkiye´nin kültür ekranı olan TV NET´te yayınlanan “UZUN HİKAYE”, bir birinden ilginç konular ile adeta kültür arşivi oluşturuyor. Cuma akşamı yayınlanan programda SİVAS ve Kirkor DEĞİRMENCİYAN da gündeme geldi.
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
SİVAS´ın İlçelerinden GÜRÜN Doğalgaza kavuştu. Bakan YILMAZ, Vekil SOLUK ve Vali GÜL´ün iştiraki ile açılış gerçekleşti.Böylece Sivas´ın 5 İLÇESİ ve 1 Beldesi Doğalgaza kavuşmuş oldu.
Akıllı Evlat Malı Ne Yapsın!
Akıllı Evlat Malı Ne Yapsın!
Kirkor DEĞİRMENCİYAN yazdı...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar