GÜL, Bunu Bitirmeli!
1 Müdürün Makam aracı gün içinde hiç yapmasa özel hizmetine 8 sefer yapıyor, 10 km olsa günlük en az 80 km eder. Şöyle kaba bir hesap ile 1 Müdürün Makam aracı masrafı = şoför maaşı ve diğer ödemeleri + araç amortismanı + araç bakım maliyeti + yakıt toplamı 12-13 bin lirayı geçiyor. 15 - 20 Müdür olsa siz hesaplayın israfın boyutunu…
Tarih: 8.10.2018 01:43:29/ 4627okunma / 9yorum

 

Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Albayrak, tüm kamu kurum ve kuruluşları, Belediyeler ve İl Özel İdarelerinden 14 Eylül´e kadar sahip oldukları ve kiraladıkları araçların envanterini istemiş idi. Müspet bir adım olsa da Kamu kurumlarında yaşanan araç israfı ve harcama kapasitesinin israfı, önü alınamaz derecede başını almış gidiyor, düzelir gibi de durmuyor. Ülkemizin ekonomik sıkıntılar yaşadığı bu zor günlerde, başta Valilerimiz olmak üzere tüm yöneticilerimize büyük görev düşüyor.

Bu durumda devlet oldukça ciddi adımlar atıp halka bu konuda müsrif olmadığını uygulamada göstermelidir.

Halkı geçim sıkıntısı ile mücadele ederken kamuda da tüyü bitmemiş yetimlerin ve hatta doğmamış çocukların, kısacası yarınlarımızın hakkının olduğu, kamu mallarının tasarrufunda dikkat etmek gerek. Kemer sıkması gereken sadece sesi çıkmayan gariban halk olmamalı.

237 sayılı Taşıt  Kanununa baktığımızda kimlere araç tahsis edildiği, hangi makamların araç kullanabileceği açık ve net bir şekilde belirtilmiş iken; kamu kurumlarında her şube müdürünün, her il müdürünün, hizmet aracı olarak kiralanmış araçları makam aracı olarak kullanmaları ile veya kamunun kendi envanterindeki araçları ile öğle yemeğine gitmeleri, sabah şoförün evden almaları akşam eve bırakmaları ekonomimizin bu zor günlerinde hiç de hoş görünmüyor.

İlimizde ise Özel İdare Şube Müdürlerinin kurumlarının başında yazan “Özel” kelimesini yanlış anladıkları görülüyor. Mesela; sabah evden özel şoför alıyor, öğle yemeğine eve götürüyor, şoför yemeğe gidip tekrar mesai saatinde müdürü evden alıyor, akşam tekrar eve bırakıyor vs… derken, 1 Müdürün Makam aracı gün içinde hiç yapmasa özel hizmetine 8 sefer yapıyor, 10 km olsa günlük en az 80 km eder. Şöyle kaba bir hesap ile 1 Müdürün Makam aracı masrafı = şoför maaşı ve diğer ödemeleri + araç amortismanı + araç bakım maliyeti + yakıt toplamı 12-13 bin lirayı geçiyor. 15 - 20 Müdür olsa siz hesaplayın israfın boyutunu…

Türkiye´de yaklaşık 115 bin kamu aracı olduğu ifade ediliyor, buna karşın Fransa´da 2 bin, İtalya´da da 29 bin araç var. Avrupa´nın makam araçları olarak en yoğun ülkeleri Fransa ve İtalya olduğu için verilerde bu iki ülke esas alınmış.  Dolayısıyla; tüm tasarruf genelgelerine, önlemlerine rağmen Türkiye´deki bu israfın halkın ve basının diline pelesenk olması çok da anormal olmasa gerek.

Bu konunun Sayın Valimizin de gözünden kaçtığını düşünüyor, hatırlatmak ve dikkatine sunmak istiyoruz.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Bunu Bitirmeli
Okuyucu Yorumları (9 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Dogrucu Davud
15.10.2018 20:06:54
Sayın Valimiz bu konuyuda kapsayacak şekilde bir konuşmayı il koordinasyon toplantısında yaptı.ama konunun takipçisi olunması önemli.
lüks yaşam
10.10.2018 09:32:17
Cumhuriyet Üniversitesi´ni unutmayın lütfen. Üniversiteye ait resmi plakalı araçlar hafta sonları ve tatil günlerinde şehirde tur atıyorlar. Sayın valimizin dikkatine sunarız...
Muttalip Çiçek
9.10.2018 19:07:50
Ülkede onemli yatırımlar bile durmusken,hastanelerde hayati risk taşıyan ameliyatlar bile malzeme eksikliği gerekçesi ile durdurulurken bu israf neden.yazık gerçekten çok yazık. Sivas postası da olmasa doğruları söyleyecek kimse yok memlekette
Filiz Aslan
8.10.2018 09:38:28
Çok şükür bunu farkedip gören birileri çıktı. Birde çifte müdürlük yapıp yönetim kurulu üyeliği alan 20 yıldır aralıksız müdürlük yapan vazgeçilmezlere dokunsunlar umarım.
Hasan Bal
9.10.2018 08:49:57
Devletin isinde kullandığı mumu dahi kendi özel isinde söndürüp kendi mum ışığını yakan bir peygamberin dinine mensup toplumumuz bugün devletin mali deniz mantığına nasıl dönüştü
Muzaffer Demirci
8.10.2018 10:27:01
belediyeyi unutmayın, başkan yardımcısının makam arabası 24 saat evinin kapısının önünde duruyor. sanki babası kazandı
Hasan çiçek
9.10.2018 23:38:11
Sayın Valim özel kelimesini sadece özel idaredekiler değil karayollarıda, belediyede, dsi de hepsi yapıyor. Size güveniyoruz tüm kurumlardaki bu gidişe bir dur deyin
Yavuz Dagasan
18.10.2018 09:53:44
kurum müdürlerinin hiçbirisinin makam arabası sevdası bitmedi.kimse valinin uyarısına kulak asmadı.değişen birşey yok bizim köyde...valim sen söyle sen dinle...
Hakkı Laçiner
23.10.2018 16:11:00
Antalya valisinin kahvaltı yapan, sigara içen memurun fotoğrafını çekin dediği gibi, bende devletin aracını özele kullananın, makam arabası gibi kullananın fotoğrafını çekip çekip valiye, cimere atacam.
SİVAS İçin Koşturuyor!
SİVAS İçin Koşturuyor!
TBMM´nin en hareketli vekillerinden biri olan hemşehrimiz Habib SOLUK, bir günlük çalışma ziyaretini SİVAS´ta tamamladıktan sonra akşam İSTANBUL´a geçti.
Aşk mı? Mantık mı?
Aşk mı? Mantık mı?
Tacettin KEPENEK Yazdı...
Düşünce Adamı Dik Durur
Düşünce Adamı Dik Durur
Düşünce adamı; Bir zümrenin emir kulu değildir.Hiçbir merkezden talimat almaz.
Bir Kişiye Dokuz Pul,Dokuz Kişiye Bir Pul
Bir Kişiye Dokuz Pul,Dokuz Kişiye Bir Pul
Adaletsiz gelir dağılımı büyümeye devam ediyor. Toplumun büyük bir kesimi asgari ücret ile açlık sınırında yaşam savaş verirken, toplumda var olan “mutlu bir azınlık” ise, asgari ücretin katbe katını bir günde harcıyor.
Bu İddia Doğru Olmamalı!
Bu İddia Doğru Olmamalı!
Adeta yönetici ve seçilmişlerin hak ve hukuku yok olarak yaşadığı ilimizde yine akıllara durgunluk veren bir iddia gündeme düştü...
KUTLAMA Bekleyebilirdi!
KUTLAMA Bekleyebilirdi!
Cumhurbaşkanı ERDOĞAN´ın SİVAS MİTİNGİNDE dil sürçmesi ile “Üniversiteyi SİVAS´a biz kurduk” demesi sosyal medyada 45 yıl önce kurulan Üniversiteyi biz kurduk diye söyledi paylaşımları rekor kırarken, Sivas yöneticilerinin 45.Yıl kuruluşunu adeta CUMHURBAŞKANINA Nazire yapıp SOSYAL MEDYA eleştirilerini pekiştirici hamleleri eleştiri aldı.
RUSLAR´ın Dize Getiremediği Kartal
RUSLAR´ın Dize Getiremediği Kartal
Ruslar´ı dize getiren Kafkas Kartalı Şeyh Şamil, ölüm yıldönümünde rahmetle anılıyor.
Sanatkar Şair MIGIRDİÇ KORKOR
Sanatkar Şair MIGIRDİÇ KORKOR
Artin KORKOR Yazdı...
Gözler Milli Eğitim´de...
Gözler Milli Eğitim´de...
Şehir kamuoyu Müdür SAVAŞÇI´dan eğitim anlamlı temiz bir sayfa açmasını bekliyor. Milli Eğitim tarafından bilinen şaibeli okul idarecileri hakkında bir incelemenin zaruret olduğu vurgulanırken, Kurum kültürünü oluşturamayan, görevini yapmayan, Bayrak törenleri ve İSTİKLAL MARŞI hassasiyeti olmayanların görevlendirmelerinin iptal edilmesinin mecburiyet olduğu vurgulanıyor.
Ömer İNÖNÜ´den SİVAS´a Vefa
Ömer İNÖNÜ´den SİVAS´a Vefa
SİVAS POSTASI GAZETESİ Sivas Kültür ve Tarihine önemli katkılar sunmaya devam ediyor. İkinci CUMHURBAŞKANI İsmet İNÖNÜ´nün oğlu Ömer İNÖNÜ´nün Sivas TÜDEMSAŞ´ta staj yaptığı ve staj parası ile de ÇİFTE MİNARE´nin külahlarını yaptırdığı bilgilerine ulaşıldı.
ÇARE 6.Bölge
ÇARE 6.Bölge
SİVAS Sanayisi can çekişiyor. SİVAS´ın çok acil 6.BÖLGE TEŞVİK kapsamına alınmaması durumunda, pek çok FABRİKA İŞÇİ ÇIKARMAYA başlayacak.
SİVAS´ı Köye Çevirdiniz Köye!..
SİVAS´ı Köye Çevirdiniz Köye!..
SİVAS Merkeze ilçe ve köylerden gelen pek çok insanın şehirle ünsiyet kurmada zorluk çektiği gözlemleniyor. Bir biri ardına açılan İlçe ve Köy dernekleri de, insanların şehirle bütünleşmesinden çok, bir “klan” mantığı içerisinde kalması ile eleştiri alıyor. DERNEKLERDE genel gündemin “kim nerede öldü nereye gömülecek, şu nerde bu nerde, şu şunun oğlu şu şunun torunu, ” gibi olması tepki çekiyor.
"MEMİL ile ALİS"
"MEMİL ile ALİS"
Kirkor DEĞİRMENCİYAN yazdı...
Güzellikler Çoğalsın!
Güzellikler Çoğalsın!
SİVAS Şehir Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği “MEŞHUR SİVAS DÖNERİ” Gecesi düzenliyor.İl dışı ve yurt dışında dahi hasretle aranan bir SİVAS lezzetini gündem alan dernek, “MARİFET İLTİFATA TABİDİR” felsefi yaklaşımı ile iki ayda bir şehir değerini kamuoyuna daha yakından tanıtmayı hedefliyor.
NAZİ İşkence Binası Gibi
NAZİ İşkence Binası Gibi
Kongre Lisesi ve Selçuk Ortaokulu´nun hemen yanı başında bulunan metruk bina görenleri ürkütüyor. Nazi Almanya´sı İşkence mekanlarını anımsatan yapının, güvenlik açısından da tehdit oluşturduğu ve buraya biran önce BELEDİYE´nin el atması bekleniyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar