GÜL, Bunu Bitirmeli!
1 Müdürün Makam aracı gün içinde hiç yapmasa özel hizmetine 8 sefer yapıyor, 10 km olsa günlük en az 80 km eder. Şöyle kaba bir hesap ile 1 Müdürün Makam aracı masrafı = şoför maaşı ve diğer ödemeleri + araç amortismanı + araç bakım maliyeti + yakıt toplamı 12-13 bin lirayı geçiyor. 15 - 20 Müdür olsa siz hesaplayın israfın boyutunu…
Tarih: 8.10.2018 01:43:29/ 4503okunma / 9yorum

 

Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Albayrak, tüm kamu kurum ve kuruluşları, Belediyeler ve İl Özel İdarelerinden 14 Eylül´e kadar sahip oldukları ve kiraladıkları araçların envanterini istemiş idi. Müspet bir adım olsa da Kamu kurumlarında yaşanan araç israfı ve harcama kapasitesinin israfı, önü alınamaz derecede başını almış gidiyor, düzelir gibi de durmuyor. Ülkemizin ekonomik sıkıntılar yaşadığı bu zor günlerde, başta Valilerimiz olmak üzere tüm yöneticilerimize büyük görev düşüyor.

Bu durumda devlet oldukça ciddi adımlar atıp halka bu konuda müsrif olmadığını uygulamada göstermelidir.

Halkı geçim sıkıntısı ile mücadele ederken kamuda da tüyü bitmemiş yetimlerin ve hatta doğmamış çocukların, kısacası yarınlarımızın hakkının olduğu, kamu mallarının tasarrufunda dikkat etmek gerek. Kemer sıkması gereken sadece sesi çıkmayan gariban halk olmamalı.

237 sayılı Taşıt  Kanununa baktığımızda kimlere araç tahsis edildiği, hangi makamların araç kullanabileceği açık ve net bir şekilde belirtilmiş iken; kamu kurumlarında her şube müdürünün, her il müdürünün, hizmet aracı olarak kiralanmış araçları makam aracı olarak kullanmaları ile veya kamunun kendi envanterindeki araçları ile öğle yemeğine gitmeleri, sabah şoförün evden almaları akşam eve bırakmaları ekonomimizin bu zor günlerinde hiç de hoş görünmüyor.

İlimizde ise Özel İdare Şube Müdürlerinin kurumlarının başında yazan “Özel” kelimesini yanlış anladıkları görülüyor. Mesela; sabah evden özel şoför alıyor, öğle yemeğine eve götürüyor, şoför yemeğe gidip tekrar mesai saatinde müdürü evden alıyor, akşam tekrar eve bırakıyor vs… derken, 1 Müdürün Makam aracı gün içinde hiç yapmasa özel hizmetine 8 sefer yapıyor, 10 km olsa günlük en az 80 km eder. Şöyle kaba bir hesap ile 1 Müdürün Makam aracı masrafı = şoför maaşı ve diğer ödemeleri + araç amortismanı + araç bakım maliyeti + yakıt toplamı 12-13 bin lirayı geçiyor. 15 - 20 Müdür olsa siz hesaplayın israfın boyutunu…

Türkiye´de yaklaşık 115 bin kamu aracı olduğu ifade ediliyor, buna karşın Fransa´da 2 bin, İtalya´da da 29 bin araç var. Avrupa´nın makam araçları olarak en yoğun ülkeleri Fransa ve İtalya olduğu için verilerde bu iki ülke esas alınmış.  Dolayısıyla; tüm tasarruf genelgelerine, önlemlerine rağmen Türkiye´deki bu israfın halkın ve basının diline pelesenk olması çok da anormal olmasa gerek.

Bu konunun Sayın Valimizin de gözünden kaçtığını düşünüyor, hatırlatmak ve dikkatine sunmak istiyoruz.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Bunu Bitirmeli
Okuyucu Yorumları (9 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Dogrucu Davud
15.10.2018 20:06:54
Sayın Valimiz bu konuyuda kapsayacak şekilde bir konuşmayı il koordinasyon toplantısında yaptı.ama konunun takipçisi olunması önemli.
lüks yaşam
10.10.2018 09:32:17
Cumhuriyet Üniversitesi´ni unutmayın lütfen. Üniversiteye ait resmi plakalı araçlar hafta sonları ve tatil günlerinde şehirde tur atıyorlar. Sayın valimizin dikkatine sunarız...
Muttalip Çiçek
9.10.2018 19:07:50
Ülkede onemli yatırımlar bile durmusken,hastanelerde hayati risk taşıyan ameliyatlar bile malzeme eksikliği gerekçesi ile durdurulurken bu israf neden.yazık gerçekten çok yazık. Sivas postası da olmasa doğruları söyleyecek kimse yok memlekette
Filiz Aslan
8.10.2018 09:38:28
Çok şükür bunu farkedip gören birileri çıktı. Birde çifte müdürlük yapıp yönetim kurulu üyeliği alan 20 yıldır aralıksız müdürlük yapan vazgeçilmezlere dokunsunlar umarım.
Hasan Bal
9.10.2018 08:49:57
Devletin isinde kullandığı mumu dahi kendi özel isinde söndürüp kendi mum ışığını yakan bir peygamberin dinine mensup toplumumuz bugün devletin mali deniz mantığına nasıl dönüştü
Muzaffer Demirci
8.10.2018 10:27:01
belediyeyi unutmayın, başkan yardımcısının makam arabası 24 saat evinin kapısının önünde duruyor. sanki babası kazandı
Hasan çiçek
9.10.2018 23:38:11
Sayın Valim özel kelimesini sadece özel idaredekiler değil karayollarıda, belediyede, dsi de hepsi yapıyor. Size güveniyoruz tüm kurumlardaki bu gidişe bir dur deyin
Yavuz Dagasan
18.10.2018 09:53:44
kurum müdürlerinin hiçbirisinin makam arabası sevdası bitmedi.kimse valinin uyarısına kulak asmadı.değişen birşey yok bizim köyde...valim sen söyle sen dinle...
Hakkı Laçiner
23.10.2018 16:11:00
Antalya valisinin kahvaltı yapan, sigara içen memurun fotoğrafını çekin dediği gibi, bende devletin aracını özele kullananın, makam arabası gibi kullananın fotoğrafını çekip çekip valiye, cimere atacam.
SİVAS´ı 100. Yıla Hazırlamalı!
SİVAS´ı 100. Yıla Hazırlamalı!
Şehrin geleceğine dair öncü fikirler üreten ve bunların takipçisi olan SİVAS POSTASI ekibi, SİVAS KONGRESİ´nin 100. Yılına 100 Proje fikrini de bütün ayrıntıları ile değerlendiriyor.
Sanatkar Şair MIGIRDİÇ KORKOR
Sanatkar Şair MIGIRDİÇ KORKOR
Artin KORKOR Yazdı...
Kahvehaneler Kışa Hazır!
Kahvehaneler Kışa Hazır!
ARALIK´a girdiğimiz şu günlerde, hemen hemen yazlık işlerin bittiği Sivas´ta, insanlar kışa hazırlanıyor. Yazın genelde çalışmama yolunu seçen hemşerilerimizin, havalar soğur soğumaz kahvelerin yolunu tutmaları bekleniyor.
ERATNA BEYLİĞİ´mizin Ata Diyarı Kan Ağlıyor
ERATNA BEYLİĞİ´mizin Ata Diyarı Kan Ağlıyor
SİVAS merkezli kurulan ERATNA BEYLİĞİ´nin Uygur Türkleri tarafından kurulduğu biliniyor. Şimdilerde ise Uygur diyarında ölüm kol geziyor.
SiVAS´ta İki HİTİT Şehri
SiVAS´ta İki HİTİT Şehri
Sivas´ta bulunan iki Hitit Şehri arkeologları büyülemeye devam ediyor. Altınyayla İlçesi´ndeki SARİSSA ile Yıldızeli İlçesinde bulunan KAYALIPINAR geçmişe önemli ölçüde ışık tutuyor. Sivas´ta bulunan bu iki tarihi zarafet, araştırmacıların yıllar sürecek çalışmaları ile zamanla daha iyi gün yüzüne çıkmayı bekliyor.
KALE Doğal Film Seti
KALE Doğal Film Seti
Malatya, Mardin, Kayseri, Van Uluslar arası Film Festivalleri ile ülke gündemlerinde yerlerini almaya devam ediyorlar. Film Platoları oluşturarak kültür ve turizm anlamında önemli kazanımlar elde eden bu illerden, potansiyel olarak geri kalmayan Sivas ise sadece bu gelişmeleri seyretmekle yetiniyor.
KIRK AZİZLER Turizme Kazandırılmalı
KIRK AZİZLER Turizme Kazandırılmalı
SİVAS´ın inanç turizmi açısından değerlendirilmeyi bekleyen pek çok değeri, şehir yöneticilerince görmezden geliniyor. Üçlerbey Mahallesi´nde bulunan “KIRK AZİZLER” in şehit edildiği yerde bunlardan biri. Burasının dünya turizmine açılması gerekirken, imara açılması hayret ve ibretle izleniyor. Burasının neden turizme kazandırılmadığı ise merak ediliyor.
ŞEHRE Yakışmıyor!
ŞEHRE Yakışmıyor!
Kongre Lisesi ve Selçuk Ortaokulu´nun hemen yanı başında bulunan metruk bina görenleri ürkütüyor. Nazi Almanya´sı İşkence mekanlarını anımsatan yapının, güvenlik açısından da tehdit oluşturduğu bilinirken, ÇEVRE Şehircilik İL MÜDÜRLÜĞÜ´nün ne yaptığı ise merak ediliyor.
SİVAS´ın Görünmeyen Üniversitesi
SİVAS´ın Görünmeyen Üniversitesi
Sivas´ın kültür ocağı Âşık Ruhsati, Sivaslılar tarafından anlaşılamıyor. Aşık Ruhsati adeta bir okul gibi binlerce söz sultanının yetişmesine önayak olurken, doğduğu topraklarda tam anlamıyla anlaşılamadı.
Sami AYDIN Güzellemesi Yapan Çapsızlara
Sami AYDIN Güzellemesi Yapan Çapsızlara
Mehmet BAŞKAN Yazdı!...
Karadenizi SİVAS´a Bağladı
Karadenizi SİVAS´a Bağladı
SİVAS´ın efsane Valilerinden Halil Rıfat Paşa´nın, SİVAS-GİRESUN bağlantısını gerçekleştirmek için verdiği mücadele bugün Karadeniz-Akdeniz yol bağlantısının da ilham kaynağını oluşturması ile de önem taşıyor.
Sivas`a Erkek Sığınma Evi Açılmalı
Sivas`a Erkek Sığınma Evi Açılmalı
Eşinden psikolojik şiddet gören pek çok erkek, kendini maça, kahveye, sokaklarda gezmeye, tesbih sallamaya ve basit siyasi konuşmalara vererek deşarj oluyor. Mahalle baskısı nedeniyle konuşamayan pek çok erkeğin, Sivas sokaklarında melul mahzun dolaşması görenlerin içini burkuyor.
Vakıfların KİRACILARI Zorda!
Vakıfların KİRACILARI Zorda!
Vakıfların kiracıları dertli. Yüzde 12 ile yüzde 17 oranındaki kira artışları zaten ekonomik zorda olan esnafı perişan etti. Zorda olan esnaf, STSO ve ESNAF ODASI´nın kendi organizasyon şeması ile temasa geçerek bu artışın geri çekilmesini sağlamaları gerektiğini bekliyorlar..
Kamu Vicdanı Rahatsız!
Kamu Vicdanı Rahatsız!
SİVAS Belediyesi´nin 50 civarında İTFAİYECİ ve ZABITA memuru alacağı bilinirken, bununla ilgili olumsuz ihbarlar geliyor.
KALE Film Platosuna Dönüşmeli
KALE Film Platosuna Dönüşmeli
SİVAS POSTASI GAZETESİ´nin yıllardır gündeme getirdiği Kale´de bir Film Platosu oluşturma fikri, şehirde benimsendi. Böyle bir hayalin gerçekleşmesi durumunda, SİNEMA YÖNETMENLERİNİN tercihlerinden birinin de SİVAS olacağı belirtilmekte..
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar