Geç Kalmış Bir Habib SOLUK Yazısı
Yine merkez ve ilçelerdeki eş dostlarımla yaptığım istişarelerde, SİVAS´ın her bölgesinde Sayın SOLUK´un yatırımlarını ve insanımızın insanca yaşaması için elinden gelen çabaları gösterdiğini somut olarak gördüm.
Tarih: 25.1.2018 20:04:20/ 2104okunma / 0yorum

Geç Kalmış Bir Habib SOLUK Yazısı

Yıllardır Habib SOLUK´un ismini SİVASLI bir bürokrat olarak duyardım. Hatta bu ismi, son yıllarda çokca eleştirdiğimi hatırlarım.

Geçtiğimiz günlerde, geçmişte eski GAR´a gelecek olan HIZLI TREN´in biri ANKARA´da, diğerleri de şehirde olan aslında kamuoyu tabanları olmayan hatta şuan en çok eleştirilen yetkililerin Habib SOLUK´un müsteşarlıktan emekli olduğu dönemde, bir oldun bittiye getirerek Hızlı Tren GÜZERGAHINI, DDY yetkililerinin yaptırmış olduğu ve halkın %98´inin mevcut GAR olsun anketine rağmen, bu şahısların Hızlı Tren Güzergahı ve İstasyonunu üniversite tarafına kaydırmaları, başta şahsım olmak üzere şehir halkının büyük tepkisini çekmişti.

Hatta Sayın CUMHURBAŞKANIMIZIN, son Sivas ziyaretinde, “Hızlı Treni geciktirenlerden hesap soracağım” demesi ve akabinde güzergahın eski yerine gelmesini şehrimizin geleceği açısından çok önemli buluyorum.

Bu güzergah yanlışından dönülmesinin arkasını araştırdığımda, Sayın Habib SOLUK´un büyük emeklerinin olduğunu müşahede ettim.Bunun üzerine çok zaman eleştridiğim Sayın Habib SOLUK´u derinlemesine araştırmaya başladım.

Gördüm ki kendisini yetiştirmiş mütevazı, dünyadaki gelişmeleri takip edebilen, bulunduğu makamlarının keyfini sürmeyen, devletin gücünü halkın yararına kullanan biri olduğunu anladım.

Üzüldüğüm husus ben dahil bence biz SİVAS´ta yaşayanlar Sayın Habib SOLUK´un birikimlerinden tecrübelerinden en önemlisi de bürokrasideki ikili ilişkilerinde ki yaptırımından bugüne kadar yeterince istifade edememiş olmamız.

Belki de bunda kendisinin de bizlerle yani Sivaslı ile yeteri kadar  iletişim kurmaması da etken olmuştur.

Yine merkez ve ilçelerdeki eş dostlarımla yaptığım istişarelerde, SİVAS´ın her bölgesinde Sayın SOLUK´un yatırımlarını ve insanımızın insanca yaşaması için elinden gelen çabaları gösterdiğini somut olarak gördüm.

Bence en dikkatimi çeken ise Belediyelerin taleplerini bizzat yerine giderek tespit edip gidermesi.Sıkıntılı konularda ise ilgili kurumları bir araya getirip bir DEVLET ADAMI duyarlılığı ile çözüme kavuşturması beni ziyadesiyle memnun etti.

Bundan sonra bence bize düşen Sayın Habib SOLUK´un Ankara´daki bürokratik birikimi ve gayretini daha iyi anlayıp kavrayarak, bu gücü şehrimizin gelişip kalkınması için daha ivedi değerlendirmeliyiz.

Şunu da belirtmek gerekir ki şuana kadar yaptığı güzel hizmetlerin de hakkını teslim etmeliyiz. Araştırmaların neticesinde yine şahit oldum ki pek çok projenin tamamlanması  ve o projeler kaynak bulunması noktasında elinden gelenden fazlasını bu şehir için yapması memnuniyet verici.

Genel Müdürlük, Müsteşarlık, Bakanlık, şuan Milletvekili ve çok önemli yatırımcı Komisyonlar Başkanı  olarak da etkin ve çok önemli bir konuma sahip. Sayın Başbakanımız ile de yıllara dayanan birlikteliği de çok ama çok önemli. Sivas için bu birikim bence kıymetli bir şans.

Sayın SOLUK´un bu birikimlerinin şehre önemli kazanımlar katacağı aşikar.Buna bir SİVASLI olarak inancım ve güvencim tamdır.Şunun da altını çizelim ki bir Habib SOLUK gerçeği vardır ve şehrin geleceğini düşünenlerde de bir karşılığı olacaktır.

                                                                    Osman ADA
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Kalmış Habib SOLUK Yazısı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Merhamet...
Merhamet...
Yüreklerin o dingin seyri alemini, nasıl da katlettik hunharca? MERHAMET; ağaca, kuşa dağa taşa merhamet…MERHAMET, sızım sızım bir yangın yerini abı hayata çeviren merhamet!..
yaşamak yaralanmaktır
yaşamak yaralanmaktır
yaşamak yaralanmaktır
su akar yatağını bulur
su akar yatağını bulur
Mısrasını yitirmiş şiirlerden, yarım kalmış öykülerden, kahramanı yitik romanlardan, gökteki yıldızların allı pullu salınışlarından, zarif tebessümlerden,tebessüm ardındaki derin hüzünlerden…
Sanayi Dönüşümünde SİVAS´ta Var
Sanayi Dönüşümünde SİVAS´ta Var
Sanayide MİLLİ ATILIM projesi kapsamında 11 ilde yapılacak olan SANAYİ SİTELERİ dönüşümünde SİVAS´ta yer alıyor.
Sorumlular Göreve!
Sorumlular Göreve!
SİVAS POSTASI GAZETESİ´nin geçtiğimiz hafta gündeme getirdiği, tarihi ALİ BABA CAMİNİN haziresinin bakımsızlığı hala devam ediyor. Ne VAKIFLAR, ne MÜFTÜLÜK, ne de BELEDİYE oraya el atmamak için direniyor.
Sanduka Örtüleri Yenilendi
Sanduka Örtüleri Yenilendi
Kanuni Sultan Süleyman Han´ın ŞAİR Şehzadesi ve oğulları asırlardır SİVAS´ın misafiri. Babasına baş kaldıran cengaver Şehzade Beyezıd Han´ı her gün SİVASLILAR ziyaret ediyor. Bakan YILMAZ´ın, güzel bir düşünce ile İstanbul Olgunlaştırma Enstitüsüne yaptırdığı türbe örtüleri ise dualarla değiştirildi.
ESTAŞ, İkinci Fabrikayı Açtı
ESTAŞ, İkinci Fabrikayı Açtı
Milli ve yerli sanayinin ete kemiğe bürünmüş hali olan ESTAŞ, 1000 civarında çalışanı ile takdir ediliyor. İkinci Fabrikayı da hayata geçiren ESTAŞ, burada da istihdama önemli katkılar sunuyor.
Keşişin Kayıp Kitapları
Keşişin Kayıp Kitapları
SİVAS tarihi ve kültürü açısından çok önemli hatıralar zinciri...
geçmiş zaman olur ki!...
geçmiş zaman olur ki!...
Sevgi iyilikti, sevgi emekti…
Doğal Besin Kaynağı
Doğal Besin Kaynağı
Havaların yağışlı gitmesi mantarları coşturdu. Sivas´ın dört bir bucağında mantar bolluğu yaşanıyor.
SİVASLILAR Her Şehirde!
SİVASLILAR Her Şehirde!
Sivaslılar yurdun dört bir bucağına dağılmış vaziyette.SİVASLILAR´ın en çok yaşadığı illerin başında İSTANBUL, ANKARA, KAYSERİ, İZMİR gelmekte. Bu illerin her birinde 50 binin üzerinde SİVASLI yaşarken, diğer illerde de SİVASLILAR epey bir varlık oluşturuyorlar.
Talibi Coşkun´un Hatırası Yaşatılıyor
Talibi Coşkun´un Hatırası Yaşatılıyor
Halk kültürünün “EVLİYA ÇELEBESİ” olarak tabir edilen TALİBİ COŞKUN eserleri ile yaşıyor. TRT repertuarında yer alan türküleri yanı sıra ilginç hayatı ile de dikkat çeken AŞIK TALİBİ COŞKUN´un hatırasını yaşatan ALTINYAYLA BELEDİYESİ “Aşık Talibi Coşkun Sanat Evi” açarak, güzel bir hizmet ortaya koydu.
bayramın dokunaklı hüznü...
bayramın dokunaklı hüznü...
Dokunaklı, yarı mahzun, yarı sevinçli bayram günleri...
Belediye Kiracıları Dertli!
Belediye Kiracıları Dertli!
Belediye´ye ait dükkanlarda kiracı olan esnaflar kira miktarını ödeyemiyorlar. Borç harç bularak kira ödeme çabasında olan esnaf, ekonomik durgunluk nedeniyle de iş yapamıyorlar. Başbakan YILDIRIM´ın esnafın işlerini kolaylaştıran önlemler alırken, Başkan AYDIN´ın da buna benzer kolaylaştırmalara giderek, dükkan kiraları aşağıya çekmesini bekliyorlar.
Sorumlular Göreve!
Sorumlular Göreve!
Güzel mimarisi ve haziresinde birçok ilim sahibi insanları barındıran 1792 yılında yapılmış olan ALİBABA camiini caminin arka kısmındaki haziresine bakımsız tan girilememektedir. Sivas postası olarak sorumlularını göreve davet ediyoruz.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar