Geç Kalmış Bir Habib SOLUK Yazısı
Yine merkez ve ilçelerdeki eş dostlarımla yaptığım istişarelerde, SİVAS´ın her bölgesinde Sayın SOLUK´un yatırımlarını ve insanımızın insanca yaşaması için elinden gelen çabaları gösterdiğini somut olarak gördüm.
Tarih: 25.1.2018 20:04:20/ 1943okunma / 0yorum

Geç Kalmış Bir Habib SOLUK Yazısı

Yıllardır Habib SOLUK´un ismini SİVASLI bir bürokrat olarak duyardım. Hatta bu ismi, son yıllarda çokca eleştirdiğimi hatırlarım.

Geçtiğimiz günlerde, geçmişte eski GAR´a gelecek olan HIZLI TREN´in biri ANKARA´da, diğerleri de şehirde olan aslında kamuoyu tabanları olmayan hatta şuan en çok eleştirilen yetkililerin Habib SOLUK´un müsteşarlıktan emekli olduğu dönemde, bir oldun bittiye getirerek Hızlı Tren GÜZERGAHINI, DDY yetkililerinin yaptırmış olduğu ve halkın %98´inin mevcut GAR olsun anketine rağmen, bu şahısların Hızlı Tren Güzergahı ve İstasyonunu üniversite tarafına kaydırmaları, başta şahsım olmak üzere şehir halkının büyük tepkisini çekmişti.

Hatta Sayın CUMHURBAŞKANIMIZIN, son Sivas ziyaretinde, “Hızlı Treni geciktirenlerden hesap soracağım” demesi ve akabinde güzergahın eski yerine gelmesini şehrimizin geleceği açısından çok önemli buluyorum.

Bu güzergah yanlışından dönülmesinin arkasını araştırdığımda, Sayın Habib SOLUK´un büyük emeklerinin olduğunu müşahede ettim.Bunun üzerine çok zaman eleştridiğim Sayın Habib SOLUK´u derinlemesine araştırmaya başladım.

Gördüm ki kendisini yetiştirmiş mütevazı, dünyadaki gelişmeleri takip edebilen, bulunduğu makamlarının keyfini sürmeyen, devletin gücünü halkın yararına kullanan biri olduğunu anladım.

Üzüldüğüm husus ben dahil bence biz SİVAS´ta yaşayanlar Sayın Habib SOLUK´un birikimlerinden tecrübelerinden en önemlisi de bürokrasideki ikili ilişkilerinde ki yaptırımından bugüne kadar yeterince istifade edememiş olmamız.

Belki de bunda kendisinin de bizlerle yani Sivaslı ile yeteri kadar  iletişim kurmaması da etken olmuştur.

Yine merkez ve ilçelerdeki eş dostlarımla yaptığım istişarelerde, SİVAS´ın her bölgesinde Sayın SOLUK´un yatırımlarını ve insanımızın insanca yaşaması için elinden gelen çabaları gösterdiğini somut olarak gördüm.

Bence en dikkatimi çeken ise Belediyelerin taleplerini bizzat yerine giderek tespit edip gidermesi.Sıkıntılı konularda ise ilgili kurumları bir araya getirip bir DEVLET ADAMI duyarlılığı ile çözüme kavuşturması beni ziyadesiyle memnun etti.

Bundan sonra bence bize düşen Sayın Habib SOLUK´un Ankara´daki bürokratik birikimi ve gayretini daha iyi anlayıp kavrayarak, bu gücü şehrimizin gelişip kalkınması için daha ivedi değerlendirmeliyiz.

Şunu da belirtmek gerekir ki şuana kadar yaptığı güzel hizmetlerin de hakkını teslim etmeliyiz. Araştırmaların neticesinde yine şahit oldum ki pek çok projenin tamamlanması  ve o projeler kaynak bulunması noktasında elinden gelenden fazlasını bu şehir için yapması memnuniyet verici.

Genel Müdürlük, Müsteşarlık, Bakanlık, şuan Milletvekili ve çok önemli yatırımcı Komisyonlar Başkanı  olarak da etkin ve çok önemli bir konuma sahip. Sayın Başbakanımız ile de yıllara dayanan birlikteliği de çok ama çok önemli. Sivas için bu birikim bence kıymetli bir şans.

Sayın SOLUK´un bu birikimlerinin şehre önemli kazanımlar katacağı aşikar.Buna bir SİVASLI olarak inancım ve güvencim tamdır.Şunun da altını çizelim ki bir Habib SOLUK gerçeği vardır ve şehrin geleceğini düşünenlerde de bir karşılığı olacaktır.

                                                                    Osman ADA
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Kalmış Habib SOLUK Yazısı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İyi Ki Geldiniz!
İyi Ki Geldiniz!
Baharın, bereketin ve sevginin timsali olan Leylekler Sivas semalarını eleğimsağma gibi rengarenk yaptılar.Kışa doğru genelde NİL deltasına yol alan leylekler, Mart başı ile SİVAS´a akın akın gelmeye başladılar.
Omurgalı Olmak Zor mu?
Omurgalı Olmak Zor mu?
Onurlu, ilkeli, kimseye minnet etmeden, tavır sahibi olarak yaşamak varken, küçük çıkarlar için dalkavukluk yapıp takla atmalar son hız devam ediyor. Omurgalı olmak yerine, omurgasız olmayı yaşam tarzı kabul eden nice insanın acınası bu zavallı hallerini mideler kaldıramıyor.
Sahtekarlık
Sahtekarlık
Nefret ettiğin insanla iyi geçinme çabasına siz medeniyet diyorsunuz, ben sahtekarlık diyorum. O yüzden anlaşamıyoruz.
KÖMBE Yemek Mesele!
KÖMBE Yemek Mesele!
Sivas kültürünün en önemli unsurlarınından biri olan SİVAS MUTFAĞI, asırlık gelenekleri ile de dikkat çekiyor. Özellikle “kaymak ile yapılan kömbe” yemesinin zahmetli olması lakin insanı tok tutan özelliği ile uzun yol erzakları arasında yerini alıyor.
Yorgun Süvari
Yorgun Süvari
Yalnızlıklar rıhtımı ruhsuz şehirlerin aylak sokakları, sebepsiz acıların mirasını aktarır. Kırılgan gölgelerin selidir kalabalıklar. Afili yalnızlıklar armağanıdır bitkin kaldırımlar. Pespaye adamların siluetine mahkûm yorgun bakışlar çoğaltıyor zaman
Siz Kimsiniz? Devlet Var Devlet!
Siz Kimsiniz? Devlet Var Devlet!
Türkiye büyük devlet olma yolunda emin adımlarla ilerlerken, PARALEL varı kadük girişimlerde hala devam ediyor. Milli Eğitim Müdürü ALTINSOY´un şehrin amiri gibi KIZILIRMAK İLKOKULU ve Halk Eğitim Merkezi Yerini “RAVZA DERNEĞİNE” devrediyorum demesi tek kelimeyle şok etkisi oluşturdu.
"Madımak" Bir "OD" Dur...
"Madımak" Bir "OD" Dur...
“Numune hastanesi üzerinden camii karşıtlığı yaratarak, camii ve külliye yapımı için kamuoyu oluşturmaya çalışmak doğru bir şey değildir.”
Kadın ve Devrim
Kadın ve Devrim
Meksika Devrimi sırasında sıklıkla tacize maruz kalmalarına rağmen erkeklerle birlikte savaşa katılan kadın askerler cinsiyetlerini gizleyerek “Pedro Herrera” adıyla savaşmak zorunda kalmışlardır.
Öncelik SİVAS Olmalı
Öncelik SİVAS Olmalı
Derli toplu öte bir hayal ve ufka, o kadar hasret ki Sivas. Asırlar varki diriltilmeyi bekleyen bu şehir, hala diriltilemiyor.
Yüz Çöreği II
Yüz Çöreği II
Sürekli türküler okunur, maniler söylenir, şiirler okunur, halaylar çekilir.
SiVAS´ı Yeniden Anlamak
SiVAS´ı Yeniden Anlamak
Bu devin uyanması demek, Anadolu´da, yeni bir umudun da dirilişi demektir. Elindeki altın tasla, başını duvardan duvara vuran bu şehrin silkinerek “bizden bir şey olmaz” kalıbını yerle yeksan edip, emin adımlarla ötelere yönelmesi zamanıdır.
Türk Sinemasının Unutulmaz Replikleri
Türk Sinemasının Unutulmaz Replikleri
"Evlenince pembe pancurlu evimiz olacek Necla." "Aman Allahım, ne kadar mesudum!"
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
SİVAS Merkez Halil Rıfat Paşa Anadolu Lisesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle “Geçmişten Geleceğe Yön Veren kadınlarımız” isimli bir tiyatro sahneledi.
yağmur fotoğrafları
yağmur fotoğrafları
Hikâyeler gelip gider zihnimize, şiirler filizlenir yağmurun ayak izlerinden. Usul usul şarkılar yükselir yağmurun sustuğu yerden. Doğduğumuz köy, okuduğumuz uzak şehirler, çalıştığımız küçük kasabalar, özlediklerimiz sevdiklerimiz, toprağa verdiklerimiz siyah beyaz fotoğraflar gibi uçuşur buğulanan pencere önlerinde.
Yağmur
Yağmur
/Yağmur ince ince toprağa sinsin/
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar