Fareli Köyün Kavalcıları
Güler misin, ağlar mısın? Arkadaşımızı tanımasam başka şeyler diyebilirim ama herhalde, bir anlık kızgınlıkla ve bulunduğu ortamın gazına geldi diye, tahmin ediyorum.(İnşallah kullandığı araba, bir Alman arabası değildir! )
Tarih: 11.2.2018 21:28:03/ 1762okunma / 0yorum

Sivas Kent konseyinin yapmış olduğu sontoplantının videosunu,bir dostumuz bana da göndermiş.

Kürsü de konuşan, şehrimizin mümtaz şahsiyetlerinden avukat Naci Muslu. Özetle, Eski Numune Hastanesinin yıkılmak istenmesi hakkında konuşuyor. Neden yıkılması isteniyor? Diye sorulduğunu,  toplantıda bulunan bir kişinin“binayı, kedi büyüklüğünde fareler bastığı için yıkılması gerekir”dediğini hatırlatıyor.Naci Bey, konuşmasında farelere karşı alınabilecek tedbirleri de ve bu konuda ki diğer görüşlerini de aktarıyor. Kendisini dinleyince “Fareli köyün Kavalcısı” adlı öykü aklıma geldi ve masalın kahramanı olan kavalcı gözümde canlandı.

Naci Bey kürsüden iner inmez, yerel televizyon sahibidostumuz, kürsüye çıktı.“Binayı farelerin bastığını söyleyen kişi benim” dedi. Ayrıca “bu binayı Almanlar yapmış, onu da yeni öğrendim.Almanların bu binayı yapmış olması, başlı başınabir yıkılma sebebidir. Alman kavminin yaptığı bütün binalar yıkılmalıdır, bize sahip olduğumuz Selçuklu eserleri yeter”diyordu.

Güler misin, ağlar mısın? Arkadaşımızı tanımasam başka şeyler diyebilirim ama herhalde, bir anlık kızgınlıkla ve bulunduğu ortamın gazına geldi diye, tahmin ediyorum.(İnşallah kullandığı araba, bir Alman arabası değildir! )

Bu memlekette gerçekten garip bir durum var. Bu ve benzeri tartışmalar, son15 yılda Sivas´ın klasiği oldu.Kamu binalarının yapılacağı yerler, yıkılacak kamu yapıları veya bu alanların nasıl değerlendirileceği hakkında, bir konu gündeme gelince vatandaş ile karar vericiler arasında sürekli bir çatışma ortamı doğuyor.Karar vericilerin,vatandaş ile bu kadar ters düşmesi anlaşılır gibi değil.

Son yıllar da, tartışmalara sebep olan,  hatalı yer seçimi yapılan ve paraların heba edildiği bina var ki, bu köşe bunları anlatmaya yetmez. Ancak,  yakın dönemde,  tek tek tartışmalaraneden olsa da,hepsi birlikte değerlendirilince daha da çarpıcı görünen,kültür merkezlerine dikkatinizi çekmek istiyorum.

Atatürk Kültür merkezi, 1980´li yıllarda yapıldı. Geçtiğimiz yıl büyükonarım ve restorasyondan geçirildi.

Şems-i  Sivasi Kütüphane ve Kültür merkezi,  istasyon caddesinde bulunaneski tekel binası yerine yapıldı. Yapılsın, yapılmasın, kavgası mahkemelik bile oldu.Sonuç ta yerine yakışmayan, estetikten uzak bir bina ortaya çıktı. Binanın gabarisi ve alanı, şimdikinin yarısı kadar olsadaha iyi olmaz mıydı?

Özel İdare tarafından Yaptırılan Yeni Kültür merkezi binası, Ticaret odasının karşısında ve Atatürk Kültür merkezinin yanında yapılıyor ve inşaatı devam ediyor.  Tartışma konusu bile olamadı,  ben yaptım oldu, denen türden bir icraat.

Fidan Yazıcıoğlu Kültür merkezi, BBP döneminde Doğan Ürgüp´ün mahalle içine yaptığı koca bina.Yurt binasıyeri idi. Sami bey döneminde, Çocuk esirgeme kurumundan deviralındı.iki kurum arasındaki protokolde, o alanın üstü yeşil alan, altı otopark olacaktı.Protokol öyle değil miydi? O devasa bina, o mahallenin içine, yapılır mı?Bir de, utanmadan, sıkılmadan, bina bittikten sonra etrafındaki ruhsatlı binaları, yeşil alana çevirme girişiminde bulunmadınız mı?Şimdi,etrafında ki, sokaklara ne girilebiliyor, ne çıkılabiliyor.Nerede Doğan Ürgüp bey?

SONUÇ :  Aynı bölgede yapılan dört tane kültür merkezi binası,üçü son yedi yılda yapıldı.Birbirleri arasında ki mesafe 200-300´er metre. Tek kelime ile plansızlık ve koordinasyonsuzluk.

Gel de tartışma. Bu kadar koordinasyonsuz bir kent yönetimi olur mu?Milletin parasının heba olması daayrı bir konu.Marifetmiş gibi,herhangi bir yerde boş bir hazine arazisi ya da kurum arazisi bul, binayı kondur yeter. Bu mudur yani teknik ve şehircilik planlama esaslarına göre yer seçimi?

Bu konuların tamamında, Karar vericiler ile vatandaşın bakış açısı arasında uyuşmazlık olmaması ve bir metoda kavuşturulması, kanaatimce artık birzorunludur.Çünkü Köy hepimizin köyü, harcanan para hepimizin parasıdır.

Bakın, tescilli bir bina hakkında bile, tartışmak zorunda kalıyoruz. Karar vericilerin ne yapmak istedikleri tam olarak bilinemeyince, kent konseyinden bile körü körüne savunanlar çıkabiliyor.Körü körüne savunmak adına, binayı farelerin basmış olmasını, Almanların yapmış olmasını veya uyduruk raporlarla çürüğe çıkarılmış olmasını,dahiiddia edebiliyorlar.

Masal da olduğu gibi, ya köyü temiz tutacağız, akılda ve mantıkta birleşeceğiz ve fareleri barındırmayacağız.Ya da kavalcılarımız fareleri temizlemek vesorunlara, yanlışlıklara karşı durabilmek için kavallarını çalacak. Şükür ki,  üç-beş kişi de olsa kavalcılarımız, hala var.

Tacettin KEPENEK
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Fareli Köyün Kavalcısı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Babaannem Derdi ki
Babaannem Derdi ki
Meral DEMİR Yazdı...
Şehre Yakışmıyor!
Şehre Yakışmıyor!
Sivas Merkez KONGRE LİSESİ yan tarafında yıllardır harabe halinde bekleyen bina, şehir merkezine yakışmıyor. NAZİ ALMANYASI işkence binalarına benzeyen bu yapıya BELEDİYENİN neden müdahale etmediği anlaşılamıyor.
Yorgun Süvari
Yorgun Süvari
Yalnızlıklar rıhtımı ruhsuz şehirlerin aylak sokakları, sebepsiz acıların mirasını aktarır. Kırılgan gölgelerin selidir kalabalıklar. Afili yalnızlıklar armağanıdır bitkin kaldırımlar. Pespaye adamların siluetine mahkûm yorgun bakışlar çoğaltıyor zaman
İnsanı İDDİASINDAN Vururlar!
İnsanı İDDİASINDAN Vururlar!
SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi İLAHİYAT FAKÜLTESİ hocaları, “hakkaniyet ve liyakat” üzre bir duruş göstermediklerinden dolayı eleştiri alıyorlar. Özellikle alanları olmadığı halde bazı fakültelere Dekan olan İLAHİYATÇI kardeşlerin, her şart ve durumda diğer dekanlıklar için de yoğun çaba göstermeleri ibretle izleniyor.
Sayın Rektör
Sayın Rektör
Tacettin KEPENEK Yazdı...
Sivas Kışa Hazırlanıyor!
Sivas Kışa Hazırlanıyor!
Sivas Mutfağının en önemli unsurlarından biri olan “bulgur kaynatma” geleneği bu sene de tamamlandı. Eylül başı gibi bulgurlarını kaynatarak değirmenlerde öğüten SİVAS´ın köy ve kasaba insanları, kış hazırlığının en önemli besinini de hazırlamış oldu.
Sizi Alkışlıyoruz!
Sizi Alkışlıyoruz!
Yolda kalmışlara, kimsesizlere, dizinde derman olmayan yaşlılara, kıyıdan köşeden geçenlere, kimsin nicesin, diye sormadan her CUMA günü sıcak yemek ikram eden DENİZ YILDIZLARI DERNEĞİ, sessiz sedasız bir erdemi şehirde yaşatmaya devam ediyor.
KARADEMİR de Favori!
KARADEMİR de Favori!
Yerel seçimlere 6 ay gibi kısa bir süre kala AK PARTİLİLER Belediye Başkan arayışlarına ara vermeden devam ediyorlar.Bu gelenekte ismi her daim ön planda olan Halil İbrahim KARADEMİR´in de ismi Belediye Başkanlığı için geçiyor.
Memleket...
Memleket...
Sonra Sivas´a dönmek için araba tuttuk. Yolda giderken ‘Ah, unuttum´ dedi: ‘Buranın karayemişleri meşhurdur. Anam beni İstanbul´a mektebe gönderirken yanıma torba içinde yemişler vermişti, onları yiyerek gelmiştim. Benim memleket sevgim, yemişle başlar. Geri dönüp alalım.´
Yükselen Dolara Karşı, Yükselen Vicdan
Yükselen Dolara Karşı, Yükselen Vicdan
Yusuf Ağah Yazdı
Bir Fikir!
Bir Fikir!
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İLAHİYAT FAKÜLTESİ, eğitim öğretime devam ederken, burada eğitim gören öğrenciler için “KANAAT DERSİ” konulmasının faydalı olacağı öngörülüyor.Özellikle pek çok İLAHİYAT MEZUNUNUN alanı olsun olmasın pek çok kurum idareciliği için yoğun çaba gösterdikleri gözlemlenirken, KANAAT DERSİ´nin faydalı olacağı belirtiliyor.
Dağların Türküsü
Dağların Türküsü
Hüseyin KAYA Yazdı...
GANDİ´yi Örnek Alabilir!
GANDİ´yi Örnek Alabilir!
Göreve gelir gelmez, AUDİ marka otomobil aldıran Rektörün, yerli üretimi desteklemek için Kongre Müzesi önünde elektirikli çalışan akülü araba benzeri komik arabaya binmesi gülümsemelere neden olmuştu. Hatta Rektörün AUDİ´ye binmeyerek yerli üretime destek için AUDİ´yi sattırıp, gelirini araba çalışmalarına bağışlayacağı zannedilmişti.
SAVUNAN GAZETE
SAVUNAN GAZETE
Her olumsuzluğa karşı CESUR ADAMLARIN bir araya gelip şehri savunduğu SİVAS POSTASI, Türkiye´nin en çok okunan YERELgazetesi olarak yayın hayatında iz bırakıyor...
Umut...
Umut...
/ Şu göğüs kafesimi genişleten umudum var oldukça/
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar