Fareli Köyün Kavalcıları
Güler misin, ağlar mısın? Arkadaşımızı tanımasam başka şeyler diyebilirim ama herhalde, bir anlık kızgınlıkla ve bulunduğu ortamın gazına geldi diye, tahmin ediyorum.(İnşallah kullandığı araba, bir Alman arabası değildir! )
Tarih: 11.2.2018 21:28:03/ 1649okunma / 0yorum

Sivas Kent konseyinin yapmış olduğu sontoplantının videosunu,bir dostumuz bana da göndermiş.

Kürsü de konuşan, şehrimizin mümtaz şahsiyetlerinden avukat Naci Muslu. Özetle, Eski Numune Hastanesinin yıkılmak istenmesi hakkında konuşuyor. Neden yıkılması isteniyor? Diye sorulduğunu,  toplantıda bulunan bir kişinin“binayı, kedi büyüklüğünde fareler bastığı için yıkılması gerekir”dediğini hatırlatıyor.Naci Bey, konuşmasında farelere karşı alınabilecek tedbirleri de ve bu konuda ki diğer görüşlerini de aktarıyor. Kendisini dinleyince “Fareli köyün Kavalcısı” adlı öykü aklıma geldi ve masalın kahramanı olan kavalcı gözümde canlandı.

Naci Bey kürsüden iner inmez, yerel televizyon sahibidostumuz, kürsüye çıktı.“Binayı farelerin bastığını söyleyen kişi benim” dedi. Ayrıca “bu binayı Almanlar yapmış, onu da yeni öğrendim.Almanların bu binayı yapmış olması, başlı başınabir yıkılma sebebidir. Alman kavminin yaptığı bütün binalar yıkılmalıdır, bize sahip olduğumuz Selçuklu eserleri yeter”diyordu.

Güler misin, ağlar mısın? Arkadaşımızı tanımasam başka şeyler diyebilirim ama herhalde, bir anlık kızgınlıkla ve bulunduğu ortamın gazına geldi diye, tahmin ediyorum.(İnşallah kullandığı araba, bir Alman arabası değildir! )

Bu memlekette gerçekten garip bir durum var. Bu ve benzeri tartışmalar, son15 yılda Sivas´ın klasiği oldu.Kamu binalarının yapılacağı yerler, yıkılacak kamu yapıları veya bu alanların nasıl değerlendirileceği hakkında, bir konu gündeme gelince vatandaş ile karar vericiler arasında sürekli bir çatışma ortamı doğuyor.Karar vericilerin,vatandaş ile bu kadar ters düşmesi anlaşılır gibi değil.

Son yıllar da, tartışmalara sebep olan,  hatalı yer seçimi yapılan ve paraların heba edildiği bina var ki, bu köşe bunları anlatmaya yetmez. Ancak,  yakın dönemde,  tek tek tartışmalaraneden olsa da,hepsi birlikte değerlendirilince daha da çarpıcı görünen,kültür merkezlerine dikkatinizi çekmek istiyorum.

Atatürk Kültür merkezi, 1980´li yıllarda yapıldı. Geçtiğimiz yıl büyükonarım ve restorasyondan geçirildi.

Şems-i  Sivasi Kütüphane ve Kültür merkezi,  istasyon caddesinde bulunaneski tekel binası yerine yapıldı. Yapılsın, yapılmasın, kavgası mahkemelik bile oldu.Sonuç ta yerine yakışmayan, estetikten uzak bir bina ortaya çıktı. Binanın gabarisi ve alanı, şimdikinin yarısı kadar olsadaha iyi olmaz mıydı?

Özel İdare tarafından Yaptırılan Yeni Kültür merkezi binası, Ticaret odasının karşısında ve Atatürk Kültür merkezinin yanında yapılıyor ve inşaatı devam ediyor.  Tartışma konusu bile olamadı,  ben yaptım oldu, denen türden bir icraat.

Fidan Yazıcıoğlu Kültür merkezi, BBP döneminde Doğan Ürgüp´ün mahalle içine yaptığı koca bina.Yurt binasıyeri idi. Sami bey döneminde, Çocuk esirgeme kurumundan deviralındı.iki kurum arasındaki protokolde, o alanın üstü yeşil alan, altı otopark olacaktı.Protokol öyle değil miydi? O devasa bina, o mahallenin içine, yapılır mı?Bir de, utanmadan, sıkılmadan, bina bittikten sonra etrafındaki ruhsatlı binaları, yeşil alana çevirme girişiminde bulunmadınız mı?Şimdi,etrafında ki, sokaklara ne girilebiliyor, ne çıkılabiliyor.Nerede Doğan Ürgüp bey?

SONUÇ :  Aynı bölgede yapılan dört tane kültür merkezi binası,üçü son yedi yılda yapıldı.Birbirleri arasında ki mesafe 200-300´er metre. Tek kelime ile plansızlık ve koordinasyonsuzluk.

Gel de tartışma. Bu kadar koordinasyonsuz bir kent yönetimi olur mu?Milletin parasının heba olması daayrı bir konu.Marifetmiş gibi,herhangi bir yerde boş bir hazine arazisi ya da kurum arazisi bul, binayı kondur yeter. Bu mudur yani teknik ve şehircilik planlama esaslarına göre yer seçimi?

Bu konuların tamamında, Karar vericiler ile vatandaşın bakış açısı arasında uyuşmazlık olmaması ve bir metoda kavuşturulması, kanaatimce artık birzorunludur.Çünkü Köy hepimizin köyü, harcanan para hepimizin parasıdır.

Bakın, tescilli bir bina hakkında bile, tartışmak zorunda kalıyoruz. Karar vericilerin ne yapmak istedikleri tam olarak bilinemeyince, kent konseyinden bile körü körüne savunanlar çıkabiliyor.Körü körüne savunmak adına, binayı farelerin basmış olmasını, Almanların yapmış olmasını veya uyduruk raporlarla çürüğe çıkarılmış olmasını,dahiiddia edebiliyorlar.

Masal da olduğu gibi, ya köyü temiz tutacağız, akılda ve mantıkta birleşeceğiz ve fareleri barındırmayacağız.Ya da kavalcılarımız fareleri temizlemek vesorunlara, yanlışlıklara karşı durabilmek için kavallarını çalacak. Şükür ki,  üç-beş kişi de olsa kavalcılarımız, hala var.

Tacettin KEPENEK
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Fareli Köyün Kavalcısı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Sanduka Örtüleri Yenilendi
Sanduka Örtüleri Yenilendi
Kanuni Sultan Süleyman Han´ın ŞAİR Şehzadesi ve oğulları asırlardır SİVAS´ın misafiri. Babasına baş kaldıran cengaver Şehzade Beyezıd Han´ı her gün SİVASLILAR ziyaret ediyor. Bakan YILMAZ´ın, güzel bir düşünce ile İstanbul Olgunlaştırma Enstitüsüne yaptırdığı türbe örtüleri ise dualarla değiştirildi.
ESTAŞ, İkinci Fabrikayı Açtı
ESTAŞ, İkinci Fabrikayı Açtı
Milli ve yerli sanayinin ete kemiğe bürünmüş hali olan ESTAŞ, 1000 civarında çalışanı ile takdir ediliyor. İkinci Fabrikayı da hayata geçiren ESTAŞ, burada da istihdama önemli katkılar sunuyor.
Keşişin Kayıp Kitapları
Keşişin Kayıp Kitapları
SİVAS tarihi ve kültürü açısından çok önemli hatıralar zinciri...
geçmiş zaman olur ki!...
geçmiş zaman olur ki!...
Sevgi iyilikti, sevgi emekti…
Doğal Besin Kaynağı
Doğal Besin Kaynağı
Havaların yağışlı gitmesi mantarları coşturdu. Sivas´ın dört bir bucağında mantar bolluğu yaşanıyor.
SİVASLILAR Her Şehirde!
SİVASLILAR Her Şehirde!
Sivaslılar yurdun dört bir bucağına dağılmış vaziyette.SİVASLILAR´ın en çok yaşadığı illerin başında İSTANBUL, ANKARA, KAYSERİ, İZMİR gelmekte. Bu illerin her birinde 50 binin üzerinde SİVASLI yaşarken, diğer illerde de SİVASLILAR epey bir varlık oluşturuyorlar.
Talibi Coşkun´un Hatırası Yaşatılıyor
Talibi Coşkun´un Hatırası Yaşatılıyor
Halk kültürünün “EVLİYA ÇELEBESİ” olarak tabir edilen TALİBİ COŞKUN eserleri ile yaşıyor. TRT repertuarında yer alan türküleri yanı sıra ilginç hayatı ile de dikkat çeken AŞIK TALİBİ COŞKUN´un hatırasını yaşatan ALTINYAYLA BELEDİYESİ “Aşık Talibi Coşkun Sanat Evi” açarak, güzel bir hizmet ortaya koydu.
bayramın dokunaklı hüznü...
bayramın dokunaklı hüznü...
Dokunaklı, yarı mahzun, yarı sevinçli bayram günleri...
Belediye Kiracıları Dertli!
Belediye Kiracıları Dertli!
Belediye´ye ait dükkanlarda kiracı olan esnaflar kira miktarını ödeyemiyorlar. Borç harç bularak kira ödeme çabasında olan esnaf, ekonomik durgunluk nedeniyle de iş yapamıyorlar. Başbakan YILDIRIM´ın esnafın işlerini kolaylaştıran önlemler alırken, Başkan AYDIN´ın da buna benzer kolaylaştırmalara giderek, dükkan kiraları aşağıya çekmesini bekliyorlar.
Sorumlular Göreve!
Sorumlular Göreve!
Güzel mimarisi ve haziresinde birçok ilim sahibi insanları barındıran 1792 yılında yapılmış olan ALİBABA camiini caminin arka kısmındaki haziresine bakımsız tan girilememektedir. Sivas postası olarak sorumlularını göreve davet ediyoruz.
Rezalet
Rezalet
Sivas Postası gazetesinde yayınlanan, şahsınızla ilgili OSB haberi henüz tekzip edilmedi. Sizin de üyesi bulunduğunuz OSB müteşebbis heyetinin aldığı bir karar ile itfaiye binası ve Gümrük müdürlüğü binası ile 16 bin metrekare arsası fabrikanızın sahasına katıldı. Karara göre buraların size devredilmesi karşılığında, yaklaşık 600 bin lira tutan yeni itfaiye binasını yapmayı ve ayrıca gümrük müdürlüğü binası için 200 bin lira nakit ödemeyi taahhüt etmişsiniz. Tekrar buradan soruyoruz, yapmayı taahhüt ettiğiniz yeni itfaiye binasını kim yaptırdı? Parasını kim ödedi?Vermeyi taahhüt ettiğiniz nakit para ödendi mi, ödenmedi mi?
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
TÜRKİYE´nin en prestijli üniversitelerinden biri olan AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ,Tıpta Uzmanlık (TUS) değerlendirme raporunda ilk 10 üniversite arasında yerini aldı.
Habib SOLUK Doğru Söyledi!
Habib SOLUK Doğru Söyledi!
Devletimizin şuan OSB için yaptığı yatırımlar çok önemli. NURİ DEMİRAĞ OSB kamulaştırması başka yerde yok. Allah nasip eder bu biterse 40 bin vatandaşımız aş ve iş sahibi olacak. Bunları görmezden gelmeyelim.
Sivas Üzerine Denemeler!
Sivas Üzerine Denemeler!
Şehrimiz bir çok Körfez ve Avrupalı şehirleri ile kardeş şehri haline getirilebilir ve özellikle Arapların bu yayla havasını keşfetmeleri sağlanabilir, aynı şekilde futbol takımımızın Arap takımları ile özel maçlar düzenlemesi yapılır ve kim bilir belki bu vesileyle bu şehir birçok Arap takımının ve insanının kamp ve Ramazan otağı haline gelebilir.
Ankara´nın Yolu Diyarbakır´dan Geçiyor!
Ankara´nın Yolu Diyarbakır´dan Geçiyor!
Bu durumda HDP ve Kürt seçmeninin “barajdan azade” vereceği oylar ve muhtemel oy kaymaları Cumhurbaşkanının kim olacağını belirleyecektir.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar