ETİYOPYA Kralının Gözleri
Osman ÇELİK Yazdı...
Tarih: 3.12.2018 21:11:15/ 1168okunma / 0yorum

Etiyopya Kralının Gözleri´ni okurken Dostoyevski´nin bir sözü geldi aklıma: “Hepimiz Gogol´un Palto´sundan çıktık”.

Beni böyle birden bire ünlü Rus yazarının “Palto” adlı eserine götüren ne oldu biliyor musunuz? Mustafa BALEL´in “Etiyopya Kralının Gözleri” isimli kitabında, ilmek ilmek işlediği sıradan insanların iç dünyaları.

Gogol  “Palto”sunda dişinden tırnağından ayırarak biriktirdiği paralarla aldığı paltosu çalınan Akaki AKAKİYEVİÇ´i işlemişti. Bin bir umutla yardım istediği bir devlet adamından da azar işitince, büyük bir düş kırıklığı yaşayan adamcağız, üzüntüsünden dert sahibi olarak olaydan kısa bir süre sonraki ölümüyle, nasıl ki insanın yüreğine buzdan bir kılıç gibi saplanıyorsa “Etiyopya Kralının Gözleri”nde de aynı duyarlılığı yaşamamak elde değil.

**

Her öyküde Akaki AKAKİYEVİÇ´ler dikiliveriyor karşınıza. Kitaba adını veren öyküde damarına basılan küçük bir çocuğun isyanı ile koca bir kralın gümbür gümbür yıkılışının anlatıldığı “Etiyopya Kralının Gözleri” işte oluşturduğu bu etkileyici yanı beni bu yazıyı kaleme almaya itti.

Bir edebiyat devi Gogol ile bizden bir yazar olan Mustafa BALEL arasında bir köprü kurmadan edemedim.

Aynı insan sıcaklığı, aynı duyarlılık, bireyden hareketle toplumu çözümlemedeki aynı başarı.

Sıradan insanların yaşamından kesitlerle, bitmez tükenmez bir serüven lezzeti sunan Mustafa BALEL´in “Etiyopya Kralının Gözleri´nde”, bir konakta geçen belki de sıradan, ancak kendi hayatlarının başrolünde sufle almadan oynayan insanların, kare kare alınlarının çentiklerinde okunan hikâyelerini görmekteyiz.

Var olan ötenin, kendi hayal hanelerinde Zümrüdüanka misali ulaşılmaz olan bir yarını arama amacıyla, kendi yaşamının başrolünü oynayan kahramanlar, iç içe geçmiş karakter çözümlemeleri ile, aslında bir birinin aynası niteliğinde.

Yazarın bu aynayı okuyucuya ustaca tutarken, nice hayal kırıklığından kırılan aynanın, yeni bir umutla onarılması konusunda da, üstün bir yetenek sergilediği görülmektedir.

Mustafa BALEL, Sivaslı bir yazar. Eserleri beğeni toplayan, ünü ülke sınırlarını aşmış velut bir aydın.Öykünün söz bayrağı adeta.

“Etiyopya Kralının Gözleri” isimli kitabı, yüreğe dokunan insan sıcaklığı ile hemhal bir motifler serisi adeta. Bahçe içindeki bir Sivas konağında, unutulmuş değerleri anlatıyor bize. Bir Kurban Bayramı arifesinde, ellerine kına yakan çocukların, sabahleyin bayramı karşılamak için yaşadıkları heyecanı, bir fotoğraf karesi benzeri donduruyor adeta.

Ve Sivas´ta yaşamının geçtiği en renkli mahalleler: Kaleardı, Gökmedrese, Nalbantlarbaşı, Sularbaşı,Güdükminare, Çayırağazı…

Zamanla içi boşalan şehrin, geçmiş zaman bulmacalarını kitapta ustaca görmek mümkün.

Çevremizde hatta evlerimizdeki Etiyopya krallarının yanı sıra, kışın kuzine sobalarında patlatılan kestanelerin, közlenen patateslerin, ayvaların bir şehre yaşam veren anılarını da “Etiyopya Kralının Gözleri´nde” olanca çıplaklığı ile görmek mümkün.

**

Bir yazarın kendi söz varlığımızın, en kıymetli hazinesi olduğu gerçeğini yabana atmaması ne kadar da önemli. Hele bunu da her ortamda dillendirmesi. Sanırım Mustafa BALEL´i evrensel kılan da bu işte. Geçmişin güzelliklerini, çağın geldiği gelişmelerle harmanlayarak okuru kendi yüreğine çağırıyor BALEL.

Yüreğe dönmeyi unuttuğumuz, bunun sonucu olarak da, bir birimize yabancılaştığımız şu günlerde, buna o kadar çok ihtiyacımız var ki!

Sahi, yüreğe dönmeyi öğütleyen kaç yazar kaldı ki günümüzde?
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ETİYOPYA Kralının Gözleri
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Şelale gibi Şiirler
Şelale gibi Şiirler
Türk Halk Kültürünü yaşatmak için büyük uğraşlar veren halk ozanları, medeniyet dünyamızda özgün izler bırakmaya devam ediyorlar.
Bir de Buradan Bakmalı!
Bir de Buradan Bakmalı!
Romanlar, ilginç yaşamları ile sosyologların dikkatini çekiyor. Allah “rızkınız benim teminatım altında” derken, insanların rızık kaygısı çekmesine inat, bugün bulup bugün yiyip yarını düşünmeyen ROMANLARDAN pek çok insanın ders çıkarması bekleniyor.
Farklılıklar Zenginliğimizdir
Farklılıklar Zenginliğimizdir
Osman ÇELİK Yazdı...
İyi Biliriz!
İyi Biliriz!
Bir zamanlar SİVAS´ta güzel bir insan yaşadı...Vuslat yıldönümünde güzel insan Vahdettin ALTUN´u rahmetle anıyoruz.
Ne Olacak Bu SİVAS´ın Hali?
Ne Olacak Bu SİVAS´ın Hali?
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Kıssadan Hisse
Kıssadan Hisse
Derken bir gün camdan peri kızını elinden yere düşürmüş. Peri kızı kırılmış.
Sivas´ın Bütün Renkleri SİVAS POSTASI´nda
Sivas´ın Bütün Renkleri SİVAS POSTASI´nda
Doğruların ve güzelliklerin mücadelesi için herkesi ama herkesi SİVAS POSTASI´na davet ediyoruz...
Yarım Doktor Candan...
Yarım Doktor Candan...
Tacettin KEPENEK Yazdı...
Sefam Olsun Oh Oh!..
Sefam Olsun Oh Oh!..
"Bir elinde cımbız, Bir elinde ayna"
İğneli Fıçı
İğneli Fıçı
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Kıssadan Hisse
Kıssadan Hisse
"- Nasıl olsa bu havuza herkes bir kova süt dökecek!.. benim bir kova su dökmem bir şey değiştirmez!?.. diyerek.. başlamışlar aynı düşünce ile havuza kovalar dolusu suyu boşaltmaya..
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Dedim ona ki “DÖNDÜ Bacı un helvası yapmayı bilirsin” dedim. Dedi ki “gadasın aldığım SİVASLI mısın yoksa” dedi.
SANATA YÖNELMEK
SANATA YÖNELMEK
Prof.Dr. Nazım ELMAS Yazdı...
yalan dünya...
yalan dünya...
/yürü bre yalan dünya/ sana konan göçer bir gün/
Sami AYDIN Neden Kaybetti?
Sami AYDIN Neden Kaybetti?
Sayın hemşerilerim bir REİSİ kadrosu başarılı yapar. Kadrosu olmaz ise reis başarılı olamaz.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar