ETİYOPYA Kralının Gözleri
Osman ÇELİK Yazdı...
Tarih: 3.12.2018 21:11:15/ 1247okunma / 0yorum

Etiyopya Kralının Gözleri´ni okurken Dostoyevski´nin bir sözü geldi aklıma: “Hepimiz Gogol´un Palto´sundan çıktık”.

Beni böyle birden bire ünlü Rus yazarının “Palto” adlı eserine götüren ne oldu biliyor musunuz? Mustafa BALEL´in “Etiyopya Kralının Gözleri” isimli kitabında, ilmek ilmek işlediği sıradan insanların iç dünyaları.

Gogol  “Palto”sunda dişinden tırnağından ayırarak biriktirdiği paralarla aldığı paltosu çalınan Akaki AKAKİYEVİÇ´i işlemişti. Bin bir umutla yardım istediği bir devlet adamından da azar işitince, büyük bir düş kırıklığı yaşayan adamcağız, üzüntüsünden dert sahibi olarak olaydan kısa bir süre sonraki ölümüyle, nasıl ki insanın yüreğine buzdan bir kılıç gibi saplanıyorsa “Etiyopya Kralının Gözleri”nde de aynı duyarlılığı yaşamamak elde değil.

**

Her öyküde Akaki AKAKİYEVİÇ´ler dikiliveriyor karşınıza. Kitaba adını veren öyküde damarına basılan küçük bir çocuğun isyanı ile koca bir kralın gümbür gümbür yıkılışının anlatıldığı “Etiyopya Kralının Gözleri” işte oluşturduğu bu etkileyici yanı beni bu yazıyı kaleme almaya itti.

Bir edebiyat devi Gogol ile bizden bir yazar olan Mustafa BALEL arasında bir köprü kurmadan edemedim.

Aynı insan sıcaklığı, aynı duyarlılık, bireyden hareketle toplumu çözümlemedeki aynı başarı.

Sıradan insanların yaşamından kesitlerle, bitmez tükenmez bir serüven lezzeti sunan Mustafa BALEL´in “Etiyopya Kralının Gözleri´nde”, bir konakta geçen belki de sıradan, ancak kendi hayatlarının başrolünde sufle almadan oynayan insanların, kare kare alınlarının çentiklerinde okunan hikâyelerini görmekteyiz.

Var olan ötenin, kendi hayal hanelerinde Zümrüdüanka misali ulaşılmaz olan bir yarını arama amacıyla, kendi yaşamının başrolünü oynayan kahramanlar, iç içe geçmiş karakter çözümlemeleri ile, aslında bir birinin aynası niteliğinde.

Yazarın bu aynayı okuyucuya ustaca tutarken, nice hayal kırıklığından kırılan aynanın, yeni bir umutla onarılması konusunda da, üstün bir yetenek sergilediği görülmektedir.

Mustafa BALEL, Sivaslı bir yazar. Eserleri beğeni toplayan, ünü ülke sınırlarını aşmış velut bir aydın.Öykünün söz bayrağı adeta.

“Etiyopya Kralının Gözleri” isimli kitabı, yüreğe dokunan insan sıcaklığı ile hemhal bir motifler serisi adeta. Bahçe içindeki bir Sivas konağında, unutulmuş değerleri anlatıyor bize. Bir Kurban Bayramı arifesinde, ellerine kına yakan çocukların, sabahleyin bayramı karşılamak için yaşadıkları heyecanı, bir fotoğraf karesi benzeri donduruyor adeta.

Ve Sivas´ta yaşamının geçtiği en renkli mahalleler: Kaleardı, Gökmedrese, Nalbantlarbaşı, Sularbaşı,Güdükminare, Çayırağazı…

Zamanla içi boşalan şehrin, geçmiş zaman bulmacalarını kitapta ustaca görmek mümkün.

Çevremizde hatta evlerimizdeki Etiyopya krallarının yanı sıra, kışın kuzine sobalarında patlatılan kestanelerin, közlenen patateslerin, ayvaların bir şehre yaşam veren anılarını da “Etiyopya Kralının Gözleri´nde” olanca çıplaklığı ile görmek mümkün.

**

Bir yazarın kendi söz varlığımızın, en kıymetli hazinesi olduğu gerçeğini yabana atmaması ne kadar da önemli. Hele bunu da her ortamda dillendirmesi. Sanırım Mustafa BALEL´i evrensel kılan da bu işte. Geçmişin güzelliklerini, çağın geldiği gelişmelerle harmanlayarak okuru kendi yüreğine çağırıyor BALEL.

Yüreğe dönmeyi unuttuğumuz, bunun sonucu olarak da, bir birimize yabancılaştığımız şu günlerde, buna o kadar çok ihtiyacımız var ki!

Sahi, yüreğe dönmeyi öğütleyen kaç yazar kaldı ki günümüzde?
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ETİYOPYA Kralının Gözleri
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Cumhuriyetin Rantçıları I
Cumhuriyetin Rantçıları I
Murat KALENDER Yazdı...
Masraflar KİMDEN?
Masraflar KİMDEN?
SİVAS BELEDİYESİ bünyesinde bulunan Birim Müdürleri ve Meclis Üyelerinden oluşan bir OTOBÜS insanın BATUM ve Azerbaycan´a gittiği bilgilerine ulaşıldı. Millet geçim sıkıntısı ile cebelleşirken, bu insanların geziye kendi ceplerinden mi yoksa BELEDİYE yani HALKIN cebinden mi gittikleri merak ediliyor.
Modern Aklın Eleştirsi
Modern Aklın Eleştirsi
Hayata ve insana dair ileri sürülen bazı düşünceler; toplum hayatını, girift insan yaşayışını düzenleme ve ona yön verme iddiasındaki birçok ideolojinin de temelini oluşturmuştur.
Eşkiya
Eşkiya
/yaşadım seni bir kez daha görebilmek için yaşadım/
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Takip Eden Değil Takip Edilen Gazete!
Bilenler de Susarsa!..
Bilenler de Susarsa!..
“KUL HAKKI, LİYAKAT, MÜLAKATLARDA HAKKANİYET” gibi konularda görüş bildirmeyen şehrimiz İLAHİYAT ULEMASINA kolayından iki soru sorarak ilmi açıklamalarını kamuoyu adına bekliyoruz.
Namzetim, Namzetsin, Namzet!
Namzetim, Namzetsin, Namzet!
Cumhuriyet Üniversitesi REKTÖRLÜK seçimleri yaklaşırken, bu dönem artık TIP kökenli bir rektör üniversitede konuşulurken, HİLMİ ATASEVEN´in alttan alta REKTÖRLÜĞÜN aile içinde kalması mantığı ile adaylığa hazırlandığı, haber merkezimize gelmeye devam ediyor.
Dostoyevski´nin Köpeği
Dostoyevski´nin Köpeği
Hayatları boyunca haksızlığa ve kötü davranışlara maruz kalmış insanların, köpek örneğinde olduğu gibi, iyi bir davranış ile karşılaştıklarında nasıl davranacaklarını bilemeyip bocalayabileceklerini dile getirir…
Ak Parti´nin Listesi Neyi Vaadediyor?
Ak Parti´nin Listesi Neyi Vaadediyor?
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Buhara´dan SİVAS´a X.Bölüm
Buhara´dan SİVAS´a X.Bölüm
İbrahim BALABAN Yazdı...
Şeffaf Bir Başlangıç İçin!
Şeffaf Bir Başlangıç İçin!
BELEDİYE BAŞKANLIĞINI kim alırsa alsın, ŞEFFAF BELEDİYECİLİK anlayışı gereği, koltuğa oturmadan önce İÇ İŞLERİ BAKANLIĞI MÜFETTİŞLERİNİN davet edilerek bir incelme yapılmasının kamu yararı gereği önemli olduğu vurgulanıyor.
Onun da Bir KİTABI Olsun!
Onun da Bir KİTABI Olsun!
Kalabalık ortamlarda şiir okuması ile tanınan Mevlana Mahalle Muhtarı Kazım GÖZEL´in yine kendi yazdığı bir şiiri bağırarak okuduğu gözlemlendi. GÖZEL´in bağırması ile irkilen bazı dinleyicilerin “CENK Mİ” var düşüncelerinin belirdiği yorumları yapıldı.
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
BİR YIL AŞKIN UĞRAŞARAK SİVAS TARİHi KONUSUNDA ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMAYA İMZA ATTI!!!
Güzellikler Çoğalıyor!
Güzellikler Çoğalıyor!
SİVAS, Türkiye´nin en huzurlu illerinin başına geliyor. “ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN” sosyal bilinçlenme adımına SİVAS´ın hemen uyum sağlaması da emniyet birimlerince övgüyle bahsediliyor.
SİVAS, Devlet Kuran ŞEHİR
SİVAS, Devlet Kuran ŞEHİR
Osman ÇELİK Yazdı...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar