Eleştiri Kültüründe C.Üniversitesi ve Sivas Postası
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Tarih: 15.1.2019 19:59:35/ 1659okunma / 2yorum

Eleştiri Kültüründe Cumhuriyet Üniversitesi ve Sivas Postası

-Birisi birini eleştirdiğinde kenetlenen dostlara değil, yanlış iş yapınca eleştiren dostlara ihtiyacımız vardır. 

-Habib Bey gazetede çıkan haberlere kızmış bir hayli... Ankara´da bir toplantıda vermiş veriştirmiş. Anladığım kadarıyla yeni rektör atamasına memnun. ( Benim derdimin Mehmet Kul beyle olmadığının bilinmesini isterim. Vazifesi de hayırlı olur ve aşkla işini yapar.) Sayın Soluk; “Sivas´a çok büyük! İşler yapıldı. Başarılı bürokratları ve eğitim kurumlarını eleştiriyorlar...” falan demiş. 

Büyük işler! 

-Ben Sivas´tan kopmuş birisi değilim. Allah aşkına; büyük olan işi merak ediyorum. 

*10 bin kişilik öğrenci yurdu yapıldı! Evet, büyük  iş. Ama yanlış planlama yüzünden kentin esnafı öldürüldü! Çocuklar da orada mağdur olmasın diye, kampüs eğlence merkezine çevrilmekte... Olacaklar da geride! 

*MERDER bölgesinden yol alındı. Çocuğun eline şeker verir gibi, Yıldız Dağı kayak tesisi kuruldu. Yine planlaması yanlış tonlarca para harcandı.

***

-Bakın! Benim eleştirilerimi düşmanlık, hasımlık görmeyin. İsteğim, kendimize çeki düzen vermek. Sürekli bir savunma ve altta kalmama gayreti ile hatalarda direnmeyin. Ismarlama ve yüzeysel cevaplarla boşuna kendinizi oyalamayın. Benim işim bu, kızmazsanız eleştirmek. Bu işten zerre çıkarım yok, gazetenin de çıkarı yok. Ne başkan belirleyebiliyor, ne rektör atatabiliyor, ne ne ne! 

-Herkesle göz göze, yüz yüze gelip konuşabiliriz. Tv ekranında bile sohbetimizi yapabiliriz. 

***

-Ne dedik! Cumhuriyet üniversitesi Rektörü göreve geleli yaptığı her iş problem olarak gündem oldu. Üniversitede olan güzel işlerle alakalı, güzel olmasa da alkışlayan ve koro halinde; ‘o süper´ diyen ekip var.

 Hatta yapılanların çok bile olduğunu düşünen bir ekip de var. Bize kötü adam olmak düştü. Bizim de gözümüze hep olmadık şeyler diken olup batıyor. 

-Biri birine yakın tarihte kurulmuş üniversitelerden neyimiz eksik?

Alim Bey ile alakalı yazacağım bireysel yazılar da olacak. Ama şimdi genel gidişatı eleştirdik. Eğitim kurumundan ziyade siyasi mevzularla anılması, ‘zihniyeti belli kişi ve kurumlarca eleştiriliyoruz´ diye basite indirgenmemeli, ne dediğine bakmalı.

-Üniversite, şehrin içinde şehirden izole edilmiş ayrı bir dünya değil, şehirle kaynaşmış, çalışmaları ile şehre mal olmuş bir yapı.

Yazıyor arkadaşlar, ‘El ele verirsek, üniversiteyi daha kalkındırırız´ diye. ‘El ele verirsek´ diye bir şey yok, kimsenin kimseye el uzattığı yok. Kimse, yetkisini de başkası ile paylaşma taraftarı değil. Ayrıca tartışmaya da, eleştirilmeye de tahammülleri yok.

Üniversite, dar bir ekibin birbirini ağırlayarak, kentten izole ettikleri bir yapı olmaya başladı. 

-Alim Yıldız konusu ise sanırım hiç bitmez. Daha çok yazılar olur onunla ilgili.

***

-Siyaset adına sahneye çıkacaklara tavsiyem, kendinizi halka göre dizayn edin, halkı kendinize göre şekillendirmeye çalışırsanız sadece salon toplantılarında konuşur durursunuz! 

-Eleştirince kötü diyorlar. Son zamanda yeniden gündeme gelen ve bizim de yaralarımızı deşen, Kenevir ekimi meselesinde 19 il belirlenirken siz nerede idiniz Allah aşkına? 

(R.G 29Eylül2016) “Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak illerinde ve bu illerin bütün ilçelerinde yapılabilir.” 

Neyimiz eksik bu illerden? 

Yine yoksa daha büyük işler peşinde miydiniz!!!

-Hükümet iyi işler yapıp, hizmet yürütme derdinde iken! Yerel ölçekte; bireyselcilik, programsızlık, tabana kulak vermeme, şehri tekelinde tutmak için bürokrasiye ayar verme... Esas yıpratan bizim dışarıdan yaptığımız eleştiriler değil, bu onmaz yönetme hastalıklarıdır. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (2 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ahmet Okur
16.1.2019 09:29:33
Ağzına sağlık sayın yazar şehrin ve idarecilerin durumu ancak bu kadar anlatılabilir. Fazla söze ne hacet her şey alenen ortaya serilmiş işte durumumuz bundan ibarettir.
Hasan Korkmazcan
18.1.2019 18:04:57
Sayın Rektör Hastanenin Acilinden yolunuz hiç geçmiyor galiba,içler acısı.Diyorlardıda lnanmıyordum . Hastamın başında beklerken duyduklarıma inanamadım;Hastalara ,Dilaltı yok,diğer hastaya Şeker ölçme aletiyok başka bir hastaya idrar torbası yok dedikledrini duydum . Herhalde benim gibi birgün acil hastan olursa önemini anlarsın
TEŞEKKÜRLER İbrahim Amca!
TEŞEKKÜRLER İbrahim Amca!
SİVAS´tan 10 Bin İşçiyi ARABİSTAN´a götürerek onlara iş ve aş imkanı sağlayan SİVAS sevdalısı İBRAHİM BALABAN, şehrin tarihine altın harflerle geçen biri olarak minnetle anılıyor.
Tuhaf Çok Tuhaf!...
Tuhaf Çok Tuhaf!...
SİVAS´ta FETÖ İle SAVAŞAN bir isim olarak bilinen AHMET SEVİM´in, “kızağa” çekilmesi aylardır anlaşılamıyor.
TEŞEKKÜRLER!
TEŞEKKÜRLER!
SİVAS´a 900 yatak kapasiteli yeni bir hastane yapılıyor. 767 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 2019 Yılı Yatarım programına alınan hastanenin temeli yakında atılacak.
Çekirge Bir Sıçrar İki Sıçrar!
Çekirge Bir Sıçrar İki Sıçrar!
“GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAKTAN” 10/04/2019 tarihinde mahkemeye çıkacak olan ALTINSOY´un şahitleri tesir altına alıp kendi lehine ifade vermeleri için bir MAARİF MÜFETTİŞİNİ aracı koyduğu iddia ediliyor.
Körler Şehrinde İki Hazine!
Körler Şehrinde İki Hazine!
ŞANLIURFA´da bulunan GÖBEKLİTEPE dünyanın ilk tapınağı olarak UNESCO tarafından Kültür Mirasına alındı. TÜRKİYE ise 2019 yılını GÖBEKLİTEPE yılı ilan etti. Göbeklitepe´ye 2 milyonun üzerinde turist gelmesi bekleniyor. SİVAS´ta bulunan iki HİTİT hazinesi SARİSSA ve KAYALIPINAR ise atıl bekliyor.
SİVAS İçin Koşturuyor!
SİVAS İçin Koşturuyor!
TBMM´nin en hareketli vekillerinden biri olan hemşehrimiz Habib SOLUK, bir günlük çalışma ziyaretini SİVAS´ta tamamladıktan sonra akşam İSTANBUL´a geçti.
Aşk mı? Mantık mı?
Aşk mı? Mantık mı?
Tacettin KEPENEK Yazdı...
Düşünce Adamı Dik Durur
Düşünce Adamı Dik Durur
Düşünce adamı; Bir zümrenin emir kulu değildir.Hiçbir merkezden talimat almaz.
Bir Kişiye Dokuz Pul,Dokuz Kişiye Bir Pul
Bir Kişiye Dokuz Pul,Dokuz Kişiye Bir Pul
Adaletsiz gelir dağılımı büyümeye devam ediyor. Toplumun büyük bir kesimi asgari ücret ile açlık sınırında yaşam savaş verirken, toplumda var olan “mutlu bir azınlık” ise, asgari ücretin katbe katını bir günde harcıyor.
Bu İddia Doğru Olmamalı!
Bu İddia Doğru Olmamalı!
Adeta yönetici ve seçilmişlerin hak ve hukuku yok olarak yaşadığı ilimizde yine akıllara durgunluk veren bir iddia gündeme düştü...
KUTLAMA Bekleyebilirdi!
KUTLAMA Bekleyebilirdi!
Cumhurbaşkanı ERDOĞAN´ın SİVAS MİTİNGİNDE dil sürçmesi ile “Üniversiteyi SİVAS´a biz kurduk” demesi sosyal medyada 45 yıl önce kurulan Üniversiteyi biz kurduk diye söyledi paylaşımları rekor kırarken, Sivas yöneticilerinin 45.Yıl kuruluşunu adeta CUMHURBAŞKANINA Nazire yapıp SOSYAL MEDYA eleştirilerini pekiştirici hamleleri eleştiri aldı.
RUSLAR´ın Dize Getiremediği Kartal
RUSLAR´ın Dize Getiremediği Kartal
Ruslar´ı dize getiren Kafkas Kartalı Şeyh Şamil, ölüm yıldönümünde rahmetle anılıyor.
Sanatkar Şair MIGIRDİÇ KORKOR
Sanatkar Şair MIGIRDİÇ KORKOR
Artin KORKOR Yazdı...
Gözler Milli Eğitim´de...
Gözler Milli Eğitim´de...
Şehir kamuoyu Müdür SAVAŞÇI´dan eğitim anlamlı temiz bir sayfa açmasını bekliyor. Milli Eğitim tarafından bilinen şaibeli okul idarecileri hakkında bir incelemenin zaruret olduğu vurgulanırken, Kurum kültürünü oluşturamayan, görevini yapmayan, Bayrak törenleri ve İSTİKLAL MARŞI hassasiyeti olmayanların görevlendirmelerinin iptal edilmesinin mecburiyet olduğu vurgulanıyor.
Ömer İNÖNÜ´den SİVAS´a Vefa
Ömer İNÖNÜ´den SİVAS´a Vefa
SİVAS POSTASI GAZETESİ Sivas Kültür ve Tarihine önemli katkılar sunmaya devam ediyor. İkinci CUMHURBAŞKANI İsmet İNÖNÜ´nün oğlu Ömer İNÖNÜ´nün Sivas TÜDEMSAŞ´ta staj yaptığı ve staj parası ile de ÇİFTE MİNARE´nin külahlarını yaptırdığı bilgilerine ulaşıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar