DÜŞMAN DUŞALI KALSIN
Yusufçukların, çayırlardaki munis sesi, yankılanmaya başlamıştı yine. Cılız gözelerin, ırmağa doğru destursuz salınışına, çamurun libasını giyinmiş kerpiç evlerin silueti eşlik ediyordu. Küme küme dereciklerde, gözlerden ırak yuvalarını ören turnalar, sıcağın tüm cömertliğiyle bedenlerini yıkıyorlar ve her karaltı görmelerinde, ürkek bakışlarla etrafı kolaçan ediyorlardı...
Tarih: 18.3.2019 03:07:06/ 1127okunma / 0yorum

       Ağustosun beyinleri kaynatan sıcağı, “çalkama”ların eşliğinde yudumlanıyordu yine. Harman sonuna, ergenlerin umutlu bekleyişleri saklanıyordu, her yıl olduğu gibi... Bereketin, deste deste düz ovaya yayılması, daha bir güldürüyordu gölgeye hasret yüzleri. Dağ taş adam kesilmiş, büyüğüyle küçüğüyle, efil efil salınıyorlardı başakların bereket deryasında...

       Kuşluk vakti iner inmez, Emine Aba tandırı yakmış, kıştan kalan samanları önüne yığmış ve zaman zaman ölgün ateşi canlandırıyordu. Tandırı her otlamasında, gürleyen kızılımsı çıngılar, bir ateş böceği gibi avluyu sarıyorlardı. 

        Her yaz, kalaycının merhametinden aydınlanan büyük tencerede, bulgur pilavı çoktan pişmeye başlamıştı bile. Öğleye, tarlaya bulgur pilavından başkası gitmezdi. Zaten olanda oydu, çaresizliğin kol gezdiği bozkır düzlüğünde.  Tereyağın tılsımlı dinginliğiyle, pilavı iyice harmanladı. Süzme yoğurt da, son kez kontrol ederek heybeye özenle yerleştirdi.

       Erkek gibi kadındı Emine Aba. Köyde herkes ona saygı duyardı. Köyün büyüğü küçüğü, ona, Emine Aba diye hitap ederdi. Yüzünün güldüğünü, hiç gören olmamıştı. Köyün bütün çocukları, onun alnının kırışıklığından ürkerler ve her karşılaşmada yollarını değiştirirlerdi. Oysa  pek kimseye aldırmaz, bin yılın sukutunu taşırdı yere bakan gözlerinde.

 Hazin bir seyran gâhtı sanki hayatı.

  Küçük yaşta yetim kalmış, bu köye evlatlık verilmiş, büyüyüp serpilince de Ali Duran´la evlendirilmişti.

 Bakışları, heybetin en asil duruşunu sergiliyordu sanki. Az ve öz konuşur, konuştu mu da hikmetli sözleri herkesin hafızasına yerleşirdi.

 Şimdiye kadar ağladığını hiç gören olmamıştı. Oysa yüzünden hüzün perisi hiç eksik olmuyordu. Koca bir dünyayı omuzlarında taşıyormuş gibi, adımları yorgundu. Düşmanlar, köylerini bastığında, ailesiyle beraber herkesi katletmişlerdi. Bir tek küçük Emine sağ kalmıştı. Ufak bir tıkırtıda, su başı güvercinleri gibi pır pır ediyordu, sukuta hasret yüreği… Nazenin bir maral gibi, yıkık başını dinlendirecek bir çınar arıyordu sanki.

    ...Ahırdan eşeği getirdi. Heybeyi elleriyle terazileyerek bir güzel yükledi. Eline değneğini aldı. Küçük oğlu Mustafa´yı da yanına alarak tarlanın yolunu tuttu. Kendisi eşeğin yularından çekiyor, Mustafa da, eşeğin sırtında, keyifli keyifli ilerliyorlardı...

       Irgatlar, sıcağın amansız sükûnetiyle cebelleşerek çalışıyorlar, sigara aralarında da, şehirden aydan aya gelen haberleri değerlendirip, kahroluyorlardı. Hele düşmanın, sınırlara doğru yaklaştığı anlatılınca, kalın sarmalı kaçak tütünlerin dumanı ayyuka çıkıyordu.

      Öbek öbek yığınların gölgesinde, herkesi bir düşünce kaplamıştı. Yetmişlik Ramazan Onbaşı, elleriyle kavradığı sıcacık kumları öteye beriye savurarak, kalabalığa doğru, her gece “idare”nin ölgün ateşi eşliğinde anlatılan masalların yitik kahramanları gibi haykırdı:

 --Hududu geçemezler, geçseler de denizi geçemezler. Denizi de geçseler bizi geçemezler.

      Ramazan Onbaşı´nın böyle kararlı konuşması, herkesi rahatlatmıştı. Öyle ya nice savaş görmüş, boğazında “beşi birlik” gibi parıl parıl parıldayan uzunca yara izi kalmış, ocaklarının umudu ağbeyini şehit vermiş biri, boş konuşmazdı ya. Herkes, onun, içleri serinleten sözlerinin düşüncesine dalmıştı sanki. Zaten hepsi de yüreklerini ısıtacak bir umut arıyorlardı, umutsuzluğun sıcakla birlikte sardığı ruhlarına. Yine de, ya düşman hududu geçerse endişesi rahat bırakmıyordu kimseyi...

       Belli belirsiz düşünceler, gelip gidiyordu dimağlarına. Ötelerden bir karaltının, belirginliğini hissettirmesi, yüzlerin gülümsemesine neden oldu. Emine Aba ´nın değneği elinde, dik dik gelişi, yeniden umuda gark etmişti herkesi.

 Genç kızlar ve gelinler, bir koşu vararak eşeğin heybesini indirdiler. Erkekler bir ekin yığınının dibinde, kadınlar bir diğer yığının dibinde, tandır ekmeğinin üzerine dökülen bulgur pilavını yemeye başladılar. Yoğurt torbasında da, bir el çabukluğu ile göze suyuyla harmanlanan çalkama, tas tas iniyordu pilavın ardı sıra. Öğle arası azıcık dinlenmeleri fırsat bilen gelinler, yaşlılara gözükmeden, bezlerden küçük çadırcık yaparak gölgesine emanet ettikleri çocuklarını, emzirmeye koyuldular...

       Ekinler, olanca bereketine rağmen kimsenin yüzünü güldürememişti. Kulmaç´ın kucağından eksik olmayan simsiyah bulutlar, dillendirilemeyen soruları saklıyordu sanki. Kasabalardan, köylerden, şehirlerden eli silah tutan herkes, düşmanın önüne set olmak için sıraya girip, kayıt yaptırıyorlardı.

       Köyden de ilk önce Ramazan Onbaşı niyetlenmiş ancak Baş Efendi´nin “Baba sen yaşlısın, sen burada kal” ikazıyla biraz üzülmüş, yine de bir akıncı edasıyla gençlere harp anılarını anlatmaya devam ediyordu.

       Emine, yine tandırı yakmış, kısık gözleri, saman alevlerinin bulgur çorbasıyla söyleşmesine dalmıştı. Yüzünde, bin yılın yorgunluğu ve dinginliği hüküm sürüyordu. Genç olmasına rağmen, saçları çoktan beyaz gelinliği giymişti bile. Elindeki çubukla hem samanları karıştırıyor, hem de “Düşman, duşalı kalsın” diye söyleniyordu. “Düşman duşalı kalsın” sözünün ilk defa ninesinden duymuştu. Ninesi yeni doğan buzağıyı, annesini rahat sağmak için iple bağlıyor(duşuyor) ve her seferinde de “düşman da duşalı kalsın” diye iç geçiriyordu. Öyle ya fidan boylu erlerin serhat boylarından geri dönmeyişlerine içerlemişti belki de. Yemen´e gidip te bir daha haber alınamayan, kınalı kuzulara yanmıştı kavruk yüreği...  

        Ali Duran, yavaş yavaş yanına yaklaştı. Ayrılığın kol gezdiği kelimeleri usulca mırıldandı:

 --Öyle dalma Eminem, gidiyorum diye ölecek miyiz?

       Emine, hiç kafasını kaldırmadı. Gözlerinden dökülen pıtır pıtır yaşlar, saman çöplerine karışıyordu. Ali Duran, görmezden geldi o sağanağı. O da dayanamazdı böyle ayrılıklara. Usulca Emine´nin yanına çöktü. Ekin biçe biçe nasırlanmış elleriyle, koca koca gözlerini sildi. Titrek sesi, sanki yüreğindeki depremleri haykırıyordu. Emiç´in, papatya oyalı yazmasının kıyısından sarkmış kâkülünü eliyle düzelterek, kulağına fısıldadı:

     —Ağlama, ne olur ağlama. Hem düşmanı tepeleyip döneceğim. Mustafam sana emanet. Sen ağlarsan, nasıl giderim sonra...

 Ağlamak istemiyordu; ama yüreğine de bir türlü söz dinletemiyordu. Gönlünün hüzün kuşları çoktan gelip tünemişlerdi gözlerine. Zaten kimsesizlik şerbetini, çocukluğundan beri çıkınında saklıyordu. Bundan sonra hiç dayanamazdı, yalnızlığın esaretine. Zaten doğuştan künyesine gurbet yazılmıştı. Bir de yüreğinin yarısına mı gurbet yazılacaktı?

      Ali Duran´ın yüzüne bakmaya cesaret edemedi. Öksüzlüğün ve yetimliğin kol gezdiği yüreği, daha fazla dayanamadı. Hıçkırıklara, yerin ve göğün, görünen ve görünmez yaratıkları eşlik etmeye başlamışlardı. Ali Duran´ da ince ince burkulmuştu.

 Emine´nin, elini boynuna attı. Ta büyük ninesinden kalma “hameyli”yi çözdü. Yavaşça kalkarak Ali Duran´ın boynuna taktı. Önlüğünün cebinden çıkardığı papatya işlemeli “çevre”yi de, işliğinin cebine koydu. Kadife sesiyle, gönlünü verdiği adama seslendi:

 --Git, yolun aydınlık olsun. Gidenlere hiç ağlanır mı?... Bak ben de ağlamıyorum.

      Hem konuşuyor, hem de dingin ırmaklar gibi çağıldıyordu. Koca avlunun içinde, iki kişinin sukut vedasına, boğulan tandırdan çıkan dumanlar da ağlıyorlardı sanki.

 Civar köylerden de Çanakkale´ye gidecekler epeyce bir yekûnu tutuyordu. Herkes el yordamıyla ufakça bir hazırlık yapmıştı. Ali Duran´la birlikta on yedi kişi hazırlanmıştı bu köyden. Cuma namazını kıldıktan sonra, at arabalarıyla kasabaya gidecekler, orada da diğer köyden gelenlerle birlikte Sivas´a ulaşacaklardı.

 Köyde derin bir sessizlik yaşanıyordu. Bu derin sessizliği çocukların savaş oyunları bozuyordu. Değnekten yaptıkları silahlarla düşmanı püskürtüyorlar ve bir an önce büyümek için sabırsızlanıyorlardı.

 Bu sessiz beklentiyi köy imamı Mılla Hoca´nın kadife sesi bozuverdi bir Cuma günü. Bakır ibriklerde abdestini alan bir cümle insanlar, usul usul caminin yolunu tuttular. O gün görülmemiş bir heyecan vardı sanki.

 Büyük Sultan Alparslan´ın Malazgirt ovasında kıldığı Cuma namazının küçük bir sahnesiydi yaşananlar. Mılla Hoca, vaazında vatan müdafaasının erdemlerinden bahsetti bir bir. O konuştukça küçük kalabalık hıçkırıklara boğuluyorlardı. İşliklerinin iç ceplerinde taşıdıkları mendillerle küçük sağanakları kurutuyorlardı yaşlılar.

 Kadınlar ve çocuklar caminin hemen yanında öbek öbek oturmuş, bilenlerin okuduğu Kuranı Kerim´leri dinliyorlardı. Derken namaz bitti. Çıkanlar nizami bir şekilde dizildiler. Sıra ile ismarlaşmalar başladı. Helalleşmeler, azık çıkınları, gök kubbeyi yaran feryatlar, bir kez daha yankılanıyordu bu uzak diyarda.

 Kadınlar evde vedalaşmışlardı gidenleriyle. Çocuklar dur durak bilmeden bu hazin tiyatroda hem oynuyorlar hem de ağlıyorlardı.

 Uzun kucaklaşmalar sonunda at arabaları kasaba yoluna doğru hareket ettiler. Arkalarından su dökenler çokça bir temenni de emanet ediyorlardı, fidan boylu aslanlara. Çocuklar kırık aynaları yansıtıp, aydınlık günler dileğini sunuyorlardı apansız.   

**  

       Ramazan Onbaşı, çok değişmişti. Yıllar mı, çektiği acılar mı, onu rahat bırakmıyordu. Elinde değnek, ordan oraya dolaşıyor, hiç kimseyi tanımıyordu. Cepheden iyi haberler, bir biri ardına geç te olsa geliyor; ancak köyden gidenlerin hiç birinden haber gelmiyordu. Çamurun libasını giyinmiş, kerpiç damlarının virane köşelerinde, derin konuşmalar üçüncü yılını doldurmuş; ama gidenlerin haberi hiç gelmemişti.

      Emine Aba, köy çeşmesinden bakraçları doldurmuş, taşlı yollara baka baka ilerliyordu. Birden Ramazan Onbaşı dikiliverdi yanıbaşında. Üstü başı yırtık, gözleri kısık bir vaziyette Emine Aba ´ya söylendi:

--Bedel olmadan olmaz. Bedel verilmeden olmaz. Bedel... Bedel...

 Ramazan Onbaşı´nın bu beklenmedik sözleri onu yıkmıştı sanki. Köyün kadınları, her ne kadar “o delirdi ona bakma” dedilerse de, Emine´nin içi, ilkbaharda eriyen karlar gibi yanmaya başlamıştı çoktan. Dizlerinin bağı çözüldü sanki. Tepeden tırnağa, sıtmayı andıran titremeler, adeta zelzele gibi vücudunu sarstı. 

         Düşman yine bozguna uğramış, tasını tarağını toplayarak Çanakkale´yi terk etmişti. Buruk bir mutluluk, köyden köye yayılıyordu. Gidenlerin sadece bir kaçı, ya kolunu, ya bacağını bırakmış bir vaziyette dönüyorlardı. Mustafa epeyce serpilmiş, avını gözleyen şahin bakışlarıyla anasına her gece, “ana babam ne zaman gelecek” diye sormayı ihmal etmiyordu. Güngörmüş, alnının çentiklerine yüzlerce acının tarihi kazılmış Emiç kadın da her seferinde, “gelecek zümrüdü ankam gelecek” diye onu avutuyor, “idare”nin fitilini kısarak, uzun kış gecelerinde, büyüklerinden dinlediği “manilerle" onu uyutuyordu. 

 "Alma attım yuvarlandı

 Gitti beşiğe dayandı

 Bebek beşikte uyandı

 Nenni balam balam

 Nenni oğul oğul"

 Mustafa, annesinin her defasında, bu ezgiyi mırıldanırken ağladığına şahit oluyordu. Zaten Emine kadında, göz yaşı ülkesinin sağnağını taşıyordu; titrek ruhunun hüzün aynasında... İyi de biliyordu ki, Yemen´e de, Çanakkale´ye de gidenlerin bir daha geriye hiç dönmeyeceklerini…

 **

     Kardelenlerin bahar muştusuyla beraber, otların yeşile çalan renk cümbüşü, yine saçlarını göstermiş, ebemkuşağının bereket türküsüyle birlikte, efil efil dalgalanmaya başlamışlardı yine. Tecrübenin, bakışlarını tarihleştirdiği rençperler, çorak yerler geçmesin diye, sabahın serinliğinde kolları sıvamışlardı. Tandır ekmeğinin arasına iyice yayılarak “düremeç”yapılan salamura peynirler, soğuk sularla, sabahın mahmurluğunu dağıtıyordu. Yoksulluktan al al olmuş yüzler, yarınlara doğru, bitmez umutlarını salıyorlardı, çayır kuşlarının ötüşlerine.

       Küçük tepenin çakıl yolundan bir adamın, sağa sola yalpalayarak geldiğini gören ırgatlar, bir ot yığınının dibinde, kalın tütünlerini sararak, ona doğru bakmaya başladılar.

 Yabancı, kalabalığı görünce çayıra doğru yöneldi. Kısa selamlamadan sonra hiç beklemeden söze girdi:

 --Ben Yozgat´tan geliyorum, Ali Duran´ın ailesini arıyorum. Çanakkale´de beraberdik te..

 Herkes, o an yutkundu kaldı. Kimse ona, bir şey sormaya cesaret edemedi. Bir çocuğun alelacele koşmasıyla, Emine Aba, elinde Mustafa ile orada bitiverdi. Kehil kehil soluyarak, diz üstü bilinçsizce çöktü. Yabancı, esrik bir sukutla, ana oğulu süzdü. “Ben, Ali Duran...” diye konuşmaya çalıştıysa da, bir türlü tamamlayamadı önceden hazırladığı sözlerini. Oradakiler adeta taş kesilmiş, bu hazin öyküye şahitlik ediyorlardı. Yabancının, acıyı içselleştiren titrek eli, onlarca nemli gözün sukutuyla birlikte, usul usul koyun cebine doğru gitmeye başladı. İşliğinin cebinden, papatya işlemeli çevreyi ve “hameyli”yi  Emine kadına doğru uzattı. Herkesin nutku durmuştu. Sessiz gözyaşları, habersizce yüreklere doğru akmaya başlamıştı yine. Öyleya bakımsızlıktan taşlaşan sadece elleriydi, yürekleri değil ya...

       Mustafa, olandan bitenden habersiz, anasının çevreye ve hameyliye sarılarak ağladığına bakıyordu. Orada, işlerini bir an olsun bırakan rençberler de, bu hazin fırsatı ganimet bilip, kendi kayıplarını da katarak bu virane çıngıya, gözyaşı ülkesine, kora halinde eşlik etmeye başladılar. Yabancı, Mustafa´nın çakır gözlerinden öperek kalktı ve geldiği yola doğru kayboldu.

       Ramazan Onbaşı, bir süvari gibi öne atıldı ve meraklı gözleri bir bir süzerek, Emine kadının ellerinden hameyliyi alıp, Mustafa´nın boynuna taktı. Yarık yarık elleriyle, hem gözyaşlarını siliyor, hem de bağırıyordu: Bedel olmadan olmaz. Bedel olmadan olmaz... 

                                                              OSMAN ÇELİK

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Güller Ülkesine Doğru...
Güller Ülkesine Doğru...
Sanattan uzak kalmış, yada kasten kaçırılmış insanın talihsizliği düşündürüyor beni. Yıllar geçmesine rağmen bir şiirin mısrasını hazmedememiş, bir roman kahramanıyla bütünleşmemiş, bir tiyatro sahnesinin içinde kendini bulamamış kişiler yok mu? İnsanı kendinden uzaklaştıran mekanların havasında bunları yaşamak ne kadar zor !
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Şaban amca ezile büzüle “hocam senden izin istemeye geldik” şaşırmıştım. Ne izni Şaban amca dedim.”Biz bu hafta düğün yapacaktık. Eğer izin verirsen Bayrağı kaldıracağız, yoksa erteleyeceğiz”.O an boğazımın düğümlendiğini hissettim....
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Sofra bezini, dışarıya silkeleyip, tahtayı nemli bezle sildikten sonra ders çalışma ve ödev yapmak için kullanırdım.
Bir GÜRÜN Hatırası..
Bir GÜRÜN Hatırası..
Mehmet, Osman ve Hasan Kapısız, Sivas´ın GÜRÜN ilçesinin Tohma vadisinin başladığı SARICA köyünde geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan üç kardeş
İyi Ki VARSINIZ!
İyi Ki VARSINIZ!
Hafta sonları BANKALAR CADDESİ´nde müzik yapan sokak sanatçıları, şehre ayrı bir güzellik katıyorlar.
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
"Kendine gel SİVASLI Kirkor! Sen yokluklardan gelen birisisin. Ananın ağıtları ile büyüdün. Bulgur pilavı yanına çok zaman turşu bile bulamazdın. Böbürlenmen ne ola ki”
İşte, İki GÖNÜL İnsanı!
İşte, İki GÖNÜL İnsanı!
SİVAS´ın KUTUP YILDIZI İhramcızade İsmail Hakkı Toprak´ın, AŞIK VEYSEL´in “KARA TOPRAK” şiirini çok sevdiği ve bunun ezgisini söyleterek göz yaşı döktüğü öğrenildi.
ÜZÜMLÜ Yemeği Yok Oluyor!
ÜZÜMLÜ Yemeği Yok Oluyor!
SİVAS Mutfağının özel yemeklerinden biri olan ÜZÜMLÜ unutulmak üzere. Hem düğün yemeği hem de tatlı olarak asırlardır damak zevkine hitap eden yemeği yapanlar ise bitmek üzere. Tonus Köftesi´nin tamamlayıcısı olan ÜZÜMLÜ, ALTINYAYLA, DELİİLYAS, ULAŞ VE ŞARKIŞLA yörelerine özgü olup, artık yapılmıyor.
İnsan Kitaba Dokunmalı...
İnsan Kitaba Dokunmalı...
"Olan kaderdir. Daha sonra ne olacak kimse bilemez".
TAŞHAN...
TAŞHAN...
/Niçin çıktın dağlara evren çöl oldu leyla/
Aşık DESTANİ İle Söyleşi...
Aşık DESTANİ İle Söyleşi...
SİVAS´ın Kültür-Sanat temsilcisi SİVAS POSTASI, bir birinden özel dosyalar ile kültür hayatımıza renk katmaya devam ediyor.Kültürümüze sazıyla sözüyle katkı sunan Süleyman ULUTAŞ ile SİVAS POSTASI okurlarına tadı damakta bir söyleşi hazırladık...
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Ben küçüktüm o zaman ağlayamamıştım ama aha şimdi bu yazıyı yazarken o anı anımsıyorum ve şimdi AĞLIYORUM…Gözyaşı borcumu ödüyorum.
Taşları Yemek Yasak
Taşları Yemek Yasak
Taşları yemek yasak...
Hurri ve Şerri
Hurri ve Şerri
Bir çok medeniyete beşiklik etmiş olan SİVAS, gizemli bir medeniyet olan HİTİTLER´in en önemli şehirlerinden biri olarak biliniyor. Özellikle HİTİTLER´in burada bulunan Fırtına Tanrısı´nın kutsal İKİZ BOĞALARI ise görenlerin dikkatini çekiyor
Bir Başkadır Benim Memleketim!
Bir Başkadır Benim Memleketim!
TRT AVAZ ekranlarında yayınlanan “Ninniden Ağıta Anadolum” programı SİVAS kültürünü ekranlara taşıyarak izleyenleri gözyaşı ülkesine götürdü.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar