Depreşti
Abdullah ÇÜRÜKLÜ Yazdı...
Tarih: 14.2.2020 18:41:17/ 258okunma / 1yorum

DEPREŞTİ
Resimdeki seyyar satıcının lakabı(lağabı) "kovboy"muş. Ne tanır,ne bilirim,yeni öğrendim. Sıvas ağzı ile "koboy"denir. Tommiks Teksas Redkit okuyup paylaştığımız çocukluk evremizde,sokaklarda koboyculuk oynardık. Silahımız da sığırların veya koyunların çene kemikleriydi.

Nereden geldim ben buraya, haaa hatırladım, kovboydan.
Evlerimizin bir veya birbuçuk,bilemedin iki katlı olduğu yıllarda,insanların ayaklarının yere bastığı yıllarda, bahçede yolda boş arsalarda oynardı çocuklar. Analarının göz hizasında. Uşak kaçırma gibi bir olay hiç vukuu bulmadı birkaç ebeveyn kaçırması dışında.
BİR SENARYO:
Kovboy,alışılagelmiş günlük çalışmasını yapıp,arabasını malları ile doldurup,bismillah deyip yola çıktı. Hangi kapıda alıcısının olduğunu ezberlemiş,oraya gelince hafif bir bekleyiş,ardından müşterisi karşısında. Alış veriş tamam,yola devam. De ki bizim sokağa geldi. Beş senedir tatlı 25 kuruştu. Bu gün zam gelmiş 30 kuruş olmuş. Zamanı geldi,elimde bir haftada ancak biriktirebildiğim 25 kuruşum var. Koştum bahçeden kanatlı kapıya bütün gücümle kanadı açıp kovboyun karşısına dikildim.

Kovboy amca diyene de hersleniyor(kızıyor). Tatlı amca lakabı hoşuna gidiyor. Şimdi bana da deseler,ben de sevinirim,her ne kadar tatlı olmasam da. Tatlımı istedim. Haftalık müşterisiyim ya biliyor. Benim patırtımı duyunca kağıda sarmış tatlıyı "iki daş bir baş"(çabucak).
Şimdi zurnanın "zırt dediği"yere geldik.
Ben bir hafta para biriktirmişim "gıdım gıdım"(azar azar) okulda gevrek almamışım,cıncık almamışım ki tatlı alacağım diye... 
Tatlıyı uzattı da...
Parayı almıyor,alamıyor. Bu gün kovboyun terleme hastalığı nüksetti sanki. Yine terliyor.
Bu gün tatlıya zam geldi de...Artık 30 kuruş oldu da...
Kesik kesik konuşuyor,utanıyor,bana nasıl izah edecek "zam geldi" konusunu. 
Tatlı da bende para da. İyi de ben para istemiyorum ki,tatlı istiyorum. Parayı uzatıyorum,azınsıyor,almıyor. Tatlıyı da geri vermek aklımın ucundan bile geçmiyor,vermem geri,bir haftadır hayaliyle yatıp kalkmışım,nasıl veririm geri.
Farketti kovboy. Bilmez mi? Senelerin esnafı. Neyse bu günlük böyle olsun da... deyip yavaşça bizim kapıdan "datlı suya"(kepenek suyu akan çeşme,ne su idi ama) doğru yollandı. Tatlı elimde kalakaldım.5 kuruş borçlanmıştım. Nasıl öderdim. Zaten ucu ucuna biriktiriyordum. İçerde de kardeşlerim tatlı bekliyorlardı..
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Depreşti
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Anonim
23.6.2019 12:35:59
Kovboyun tatlıya yapılan zammı (yeni moda adıyla fiyat güncellemesi) anlatamamasını hikaye edeceğinize kendisini hikaye etseniz daha faydalı olur aslen bir ilçeden Sivas´a kaçarak gelmiştir. Hatta oturduğu ilçede kaymakamlık ona bir ev yaptırmıştır. Benden söylemesi size bu adamdan daha çok hikaye çıkar
Okuma Güçlüğü
Okuma Güçlüğü
Prof.Dr. Nazım ELMAS Yazdı...
Site- Kentler
Site- Kentler
Perihan Mağden, günümüzde “Üç Büyük Günah: Yaşlılık, yalnızlık ve çirkinlik” diyor.
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Yine baktım ki hemşerilerim hepimiz GÖZ YAŞLARIMIZI AVUÇLARIMIZIN İÇİ İLE SİLMEKTEYİZ.
YETKİLİLER GÖREVE!
YETKİLİLER GÖREVE!
SİVAS işsizlik sorunu ile boğuşurken, bu işsizliğe çözüm bulma noktasında çözüm ortaya koyma mecburiyeti olan OSB ise vatandaşca sorgulanıyor. TEŞVİK alan bazı isimlerin fabrika yapmadıkları iddia ediliyor.
TELEFONLARDAN CIZIRTI GELİYOR!
TELEFONLARDAN CIZIRTI GELİYOR!
SİVAS´ta halka iletişim hizmeti sunan GSM operatörlerinin, halkın daha sağlıklı konuşması için alt yapı yatırımlarına ağırlık vermesi bekleniyor.
Artık ŞE-HİR-LE-ŞE-LİM!..
Artık ŞE-HİR-LE-ŞE-LİM!..
SİVAS´a köy ve kasabalardan gelip de hala, oradaki yaşam tarzlarını şehre hakim kılıp “klan” mantığının sürdürülmesi, SİVAS´ı köyleştirmeye devam ediyor.
EVVEL ZAMAN İÇİNDE...
EVVEL ZAMAN İÇİNDE...
Toprak damlı evlerde başlar hayatın seyri alemi. Tandırın hemen yanı başında “evvel zaman içinde” diye başlayan nice hatıra, bir yılkının sırtında sırra kadem basmadan, iniverir bozkırın esrik suretine…
SİVASSPOR´un Bilinmeyen YÜZÜ!
SİVASSPOR´un Bilinmeyen YÜZÜ!
Rüştü Yenice Yazdı...
GÜZEL BİR HABER!
GÜZEL BİR HABER!
Tarihteki tek HİTİT GÖLÜ olan SUPPİTASU, Mart ayı sonu gibi temizlenerek, yeniden su tutmaya başlayacak.
AYDIN OLMAK!
AYDIN OLMAK!
Selim Yıldız Yazdı...
EĞİTİM BİRİNCİ ÖNCELİK!
EĞİTİM BİRİNCİ ÖNCELİK!
Sivas Valiliği Konferans Salonunda, okul müdürleri dönem başı toplantısı yapıldı.
TRABZONSPOR-SİVASSPOR MAÇI
TRABZONSPOR-SİVASSPOR MAÇI
Yiğide Neayak Yazdı...
SİVAS POSTASI ÇÖZECEK!
SİVAS POSTASI ÇÖZECEK!
SİVAS´ta görev yaptığı zamanlarda SİVAS´ı adeta çiftliğe çevirmek için önemli adımlar atan Mustafa ALTINSOY´un şehirdeki ilişkiler ağı merak ediliyor.
SANATA YÖNELMEK
SANATA YÖNELMEK
Prof.Dr. Nazım ELMAS Yazdı...
Sizi Rahatsız Etmeye Geliyoruz!
Sizi Rahatsız Etmeye Geliyoruz!
Bütün hakikatleri yoklamak, Bütün yalanların maskesini yırtmak, Kalabalığa doğruyu göstermek.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar