"Daban Emeği"
Kirkor DEĞİRMENCİYAN yazdı...
Tarih: 7.9.2019 23:11:19/ 585okunma / 9yorum

 
“Göğsünü vermişte havaya yele
Olanca sırrımı da demişsin ele
Yar kokusu çıkmışta sevdiğim güle
Daha ben o gülü koklar mıyım
Eylen GÜRCÜM Eylen Eylen Eylen…
**
Kömür gözlüm ben sana doymuşum
Şu yadın dilinden gayet yılmışım
Şu SİVAS güzeli de hep benim olsa
Ben gönlümü bir soysuza vermişim
Eylen GÜRCÜM Eylen Eylen Eylen
**
Damın yamacında dolandım durdum
Selvi boyuna da nameler yazdım
Şu SİVAS elinde ben sana yandım
Ben de şu gönlümü yoluna sundum
Eylen GÜRCÜM eylen Eylen Eylen…”

(Güzel hemşerilerim bu türküyü çok dinlerim AMERİKA´da. KIRŞEHİRLİ bir ozan var bu muhitte. Yardımcım haftada bir davet edip getirir. Varolsun sağolsun gelip söyler.Pek de güzel söyler… O çalar söyler ben ağlarım…)

***

Hemşerilerim SİVAS Bezirci Mahallesi 1940 lı seneler.

Yokluk, fakirlik, çaresizlik gözü kör olsun her bir yanda.

Anam ile babam “horantanın” maişeti derdinde…Babam BEDROS Usta ne iş bulsa seğirtiyor. Anam da öyle…Variyetimiz kıt…

Babam yaz ayağı BOLUCAN tarafına bir “ahbabının” yanına gitti.Bir ay kadar adamın otuna ekinine el verecekti.

Biz BEZİRCİ´de anamın “duldasında” gün geçirmeye başladık.

Kurban olduğum Anam Kemahlı Manuşak Hatun “anaç tavuk” gibi bizi “kişiflerdi”.Karanlık çökünce bahçe kapısının ZERZESİ vurulunca babam geldi diye ŞAHİN abim ile koşar idik.

Bezirci Mahallesi bir birini kollar idi. BİRLEŞMİŞ MİLLETLER gibi her bir millet var idi.TÜRK, ERMENİ, ÇERKEZ, KÜRT, GÜRCÜ, GÖÇMEN…Eksiğimiz gediğimiz bir birimiz ile hallederdik.

Anam gene de bizi hep tembihlerdi. “Oğrun” iş yapman ne ederseniz bana deyin derdi.

BEZİRCİ yazın çok güzel olurdu. Söğüt ağaçlarına yel vurdukça şıkır şıkır ses gelirdi.

Akşam komşulara oturmaya gider idik. Anam hep el işi yapardı. Cebimize “yağlık” kordu ki burnunuz akınca silin diye.

Gece biz yatmaya doğru masallar anlatırdı. “SENEKERİM” efendimizden kahramanlık hikayelerini söylerdi.

Anam konuşurken biz uyurduk.

Biz yatınca anam yekinir kalkar, “halıağacı” başına geçer kilim dokur idi. “KİRKİT” in sesi tak tak duyulur İdi.

Sabah olunca çorbamızı içerdik. Bazı da “gaygana” yapardı kapışırdık. Babamı ise her geçen zaman çok “garisperdik”.

Anam biz “dışlıksızlık” edince pataklardı. Ağzınıza “elbiz” korum diye korkuturdu.Naapsın kurban olduğum garip anam Manuşak Gelin evin “şeleği” üstünde idi…

Güz ayağı babam geldi. Koştuk sarıldık…

O da bize sarılmadı neden mi büyükler sevgilerini “eşkere” belli etmez idiler.Yüzünde gene o sessizlik var idi. “Yollu” gelmişti bizlere her bir şey almıştı.

KUDRETLİ TANRIM lütfen garip babam Bedros Ustayı CENNETİNE koy. O çok iyi bir insandı. Günah neyim bilmez ancak çalışırdı. Karınca dahi incitmez idi.

Evimizde o gün şenlik oldu. Evimizin “hezeni” derdi anam babam için. Geldi ot minderdeki yerine oturdu. Hepimize pırtı almış idi.

Akşam çoraplarını çıkardı anam dabanlarına yağ sürdü.Babamın ökçelerine dikkatli baktım. SERÇE PARMAĞIM girer idi yarık yarık olmuş idi.Anam yağ sürdü. Ben bakınca babam fark etti. “Ne bakıyon daban emeği” dedi.

KUDRETLİ TANRIM şahit ki serçe parmağım girerdi topuklarındaki yarıklarına.O zaman bilemedim hissedemedim ağlayamadım ama aha bu mektubu size yazarken ağlamaktayım.

Kudretli TANRIMIN gücüne varmasın amma, sanki TANRIM bana biraz “kadirlik” eyledi.KİRKOR´a çok servet verdi lakin ANAM ve BABAM göremedi onları rahat ettiremedim göçtüler yanarım da ona yanarım.

Aha şu nasır tutmuş yüreğim alaf içinde yanar durur senelerdir…

 (Hepinize AMERİKA´dan selamlar iletiyorum.  Mektubum ile başınızı ağrıttım.Küçüklerin gözlerinden öpüyorum, hanım evlatlarımın hatırlarını sual ediyorum.SİVASIMA selamlar gönderiyorum.…)
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Daban Emeği
Okuyucu Yorumları (9 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Eğitimci
13.12.2018 14:03:27
Kirkor Amca yine yüreğimizi dağladın. Okurken rahmetli annem aklıma geldi. Manuşak annemizede Allah´tan rahmet diliyorum.
havva
9.12.2018 15:00:02
Harika tesekkurler
Nesrin Filiz
9.12.2018 10:53:26
Ya çok güzel çok etkileyici.sizi tanıyıp günlerce sizi dinlemek isterim.
Harut
9.12.2018 11:16:33
Mükemmel Mr.Kirkor
Tacettin KEPENEK
8.12.2018 19:04:36
Sen oradan yazar ağlarsın, biz burada okur ağlarız. Bilesin ki her yazını heyecanla bekleriz, Kirkor amca...
İlkim
9.12.2018 13:25:50
Sizin gibi güzel bir insanı bize tanıttığı için Osman ÇELIK e teşekkür ederiz.
Tayfun ince
9.12.2018 14:48:20
Severek okudum lütfen hergün yazin
Yildizelililer
9.12.2018 14:50:39
Yıldız elini de yazmanizi çok istiyoruz güzel insan
yusuf tankcı
10.12.2018 12:48:37
Güzel insan Kirkor bey yazınızı okudum.yüreginize sağlık ğünümüzde unutulan Dulda-Kişifleme-oğrun-Yağlik-Ğaygana-Dışlıksız-Eşğere-Alaf gibi kelimeleri bize hatırlattın gençler . bilmezler.selam ve saygılar.
"HAMEYLİ"
"HAMEYLİ"
SİVAS´a yakın DUMANLI muhiti derler ki köylüğünde yaşardı. Orta boylu bir insan idi. BALTASI ile bir “hezeni” bile doğrar idi.
SİVASLI Cesur Yürek SİNEMAYA
SİVASLI Cesur Yürek SİNEMAYA
Sivaslı Cesur Yürek Mihrali Bey, Türk Sineması tarafından keşfedilmeyi bekliyor. Yemen´de büyük kahramanlıklar gösteren ve adına türküler ağıtlar yakılan Mihrali Bey´in kahramanlıkları dilden dile dolaşıyor.
GÖK MEDRESE TARİHİMİZE CAN VERMELİ
GÖK MEDRESE TARİHİMİZE CAN VERMELİ
En büyük ve zengin kültürel varlığımız olan halılarımız koruma altına alarak bunları gelecek nesillere aktarmamız gerekmekte.
Ferhat İle Şirin
Ferhat İle Şirin
Kazmayı kayalara vura vura Şirin´e uzanan yolları ilmek ilmek dokuyan Ferhat,zaman ve mekan aşan utandırılmış sevdaların da timsali olagelmiştir.Sevgiliye ulaşmak için yıllara yayılan umut, sevda ve hasret vakti zamanı gelince bir su yolu olur ve uzanır dağlardan dağlara.Yüreğin en dip labirentlerinde okyanusları barındıran nice giz seyrangahı, bir nakkaş titizliğiyle işlenerek dönüşüverir elmasa…
Sıra TÜRK Yönetmenlerde
Sıra TÜRK Yönetmenlerde
Hz. Peygamber´in hayatını anlatan “ÇAĞRI” filmi yılardır izlenip büyük bir boşluğu doldururken, İRAN yapımı “MUHAMMED” filmi de eleştirilerle birlikte doğu sinema tarihinde yerini aldı. ARAP VE İRANLILAR´ın yaptığı bu filmlerden sonra şimdi gözler TÜRK yönetmenlerde. Anadolu´nun o saf, o masum ve o naif bakışları eşliğinde Hz. Peygamber´i anlatacak yeni bir filmin artık TÜRK eli ile çekilmesinin zamanının geldiği gözlemleniyor.
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Tecer Dağı yakını köylerden KÜPELİ köylüler var idi hatırlamaktayım. Bağdaş kurup akşam yemek yiyip değirmen sırası gözetmekte idiler
SİVAS MİLLETİ
SİVAS MİLLETİ
Dedi ki FRANSAYA geldikden birkaç ay sonra Sivastan haber aldım ki “ANAM ÖLMÜŞ”… “Kendimi dağlara taşlara vurdum kuzular gibi ANA ANA ANA diye mer mer meledim” dedi…
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Ben küçüktüm o zaman ağlayamamıştım ama aha şimdi bu yazıyı yazarken o anı anımsıyorum ve şimdi AĞLIYORUM…Gözyaşı borcumu ödüyorum.
Rüzgarlı Pazar
Rüzgarlı Pazar
Ne kadar anlatsanız bir yanı eksik kalır.
ÜZÜMLÜ Tatlısı Yok Olmasın!
ÜZÜMLÜ Tatlısı Yok Olmasın!
SİVAS Mutfağının özel yemeklerinden biri olan ÜZÜMLÜ unutulmak üzere. Hem düğün yemeği hem de tatlı olarak asırlardır damak zevkine hitap eden yemeği yapanlar ise bitmek üzere. Tonus Köftesi´nin tamamlayıcısı olan ÜZÜMLÜ, ALTINYAYLA, DELİİLYAS, ULAŞ VE ŞARKIŞLA yörelerine özgü olup, artık yapılmıyor.
Bir GÜRÜN Hatırası..
Bir GÜRÜN Hatırası..
Mehmet, Osman ve Hasan Kapısız, Sivas´ın GÜRÜN ilçesinin Tohma vadisinin başladığı SARICA köyünde geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan üç kardeş
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
Kültür hayatımızın önemli isimlerinden biri olan GİRESUN ÜNİVERSİTESİ Öğretim Üyesi Rektör Danışmanı Prof.Dr. Nazım ELMAS´ın yeni kitabı okurlarla buluştu. Yüzlerce öğrenci yetiştirerek Anadolu´nun dört bir yanına öğretmen olarak gönderen ELMAS, öğrencileri tarafından kitap gibi adam olarak anılıyor.
Bunu İlk Defa Duyacaksınız!
Bunu İlk Defa Duyacaksınız!
SİVAS´ın “görünmeyen üniversitesi” olan Şah Dede İhramcızade İsmail Hakkı Hazretleri, ölümünün ardından yıllar geçmesine rağmen sevgiyle anılıyor. İnsanlara, sevgiyi ve birlik beraberliği öğütleyen Şah Dede´nin, Sivas dışında da önemli bir seven kitlesi bulunuyor.
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Her “hak” almasında derdi ki; “Allahım beni bana bırakma.”Bu bilge sözü akşama kadar belki yüz defa söyler idi. “Allahım beni bana bırakma, Allahım beni bana bırakma…”
ŞAH DEDE´yi Götüreceklerdi!
ŞAH DEDE´yi Götüreceklerdi!
Sivas Postası Gazetesi´nin ilk defa gündeme getirdiği Şah Dede´yi ORDU´ya götürme haberi ses getirdi. Gazetemiz ile temasa geçen pek çok SİVASLI, bu tarihi gerçeğin dile getirilmesinden dolayı memnuniyetlerini dile getirdiler.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar