Cumhuriyetin Rantçıları III
Murat KALENDER Yazdı...
Tarih: 26.2.2019 20:05:54/ 11913okunma / 1yorum

CUMHURİYETİN RANTÇILARI 3
Ticaret, Siyaset ve Paylama

O da ne!
Cumhuriyet olmuş Ticaret...
Onlarca cafe, lokanta, market, yurt.

İşte Sivaslı, şehri anlayacak o yıllarca siyasi ve ticaret zihniyeti ile Kızılırmak´ın ötesi olarak adlandırılan 45 yıllık mazisiyle bilim yuvası olması yerine kişisel çıkar ve hırsların Cumhuriyeti olmuş üniversitemizi şehre katma değer katacak veya olan katkıyı azamiye çıkarmak için çaba sarfetmesi beklenen belki dediğimiz bir rektör ve gelinen durum.
2016 yılını unutmak mümkün değil.
Muhtemelen Yekbaş ve amiri olarak o yıl rektör olarak atanan Alim Yıldız´ın da unutmuş olması mümkün değildir...

Ama onların unuttuğu mesela bir önceki dönemin sonlanmasının sebepleri.
Peki be idi bu sebepler hatırlamak bazen iyi olur.

Mesela siyasi işleyişin iktidara uymaması,
Ticaretin ve akçeli işlerin döndüğü vakıfta ki sıkıntılar,
3. Dünya ülkesi hatta muz cumhuriyetinde görülebilecek kadar vahim duruma gelmiş ve tedaviden çok mikrop yuvası olarak nitelendirilen hastane,

Veya şehir ve kamuoyundan uzaklaşmış bir yapı haline gelmesi...
Belki de o çirkin iftiralarla itibarsızlaştırma yoluna gidip bugün baskı altına almaya çalıştığınız her eleştirenin bir kulp taktığı gazetemizde yayınlanan başörtüsü haberi.

Hani sizlerin ellerinizi ovuşturduğunuz.
Tabi bunların hepsi kime, neye veya zamana göre görecelidir...
Ancak ağzında ki o rant kelimesine bir açıklık getiremeyen Yekbaş ve amiri sıfatında ki rektör sayın Yıldız´a sorumu yeniliyorum...
1-
Yolsuzluk var dediğiniz vakıfta siz mi yolsuzluk yapıyorsunuz ki işlem yapmadınız ortaya atıp sünger çektiniz. Bu yolsuzlukla rant elde edilmiş midir? Eğer elde edilmişse üzerine gidilmemesi burada birileri rant peşinde olduğu için sessiz kalınma yoluna gidilmemiş midir.

2- Cafe, lokanta, yurt, market üssü haline getirilen günümüz Cumhuriyet Üniversitesinde ki bu gidişat şehir ile üniversite arasındaki köprüyü tamamen yıkmamış mıdır? Bu yapılaşmada ticari kazanç var mıdır, bu kazancı elde edenler neye kime göre belirlenmiştir? İlim ve bilim üzerine bir yapı olması gereken kurumunuzda bu şekilde ticari faaliyetlerin ön planda olması ile ticari kazanç elde edilmekte ise bu birilerinin rant elde etmesi anlamına gelmez mi?
3- Vakfın işlettiği öğrenci ve hasta/hasta yakınlarının ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olan kantinler halen vakıfta mıdır yok değilse nedeni ve kimlere hangi şartlarda devredilmiştir. Devralan kişi veya kişiler buradan kazanç elde etmekte midir.
4- Doğrudan temin nedir? Kurumunuz doğrudan teminle kimlere iş vermiş ve/veya aynı kişilere doğrudan teminle verilen işler var mıdır?
İlim ve bilim üzerine çalışması gereken bir kurumda bu kadar çok ticaret ve siyaset olunca elbette bir paylamada olacaktır.
İşte o paylamada dününde alkış tuttuğunuz yazılar yazdığınız gazetemiz bugünü de ise eleştiriye veya işinize gelmeyen sorular karşısında sanal deyip hakaretler ettiğiniz yani payladığınız gazetemiz olmakta...

Neyse istediğiniz kadar paylayın.
Gücünüz, koltuklarınız olabilir.
Dünde gücü ve koltukları olanlar vardı.

Dördüncü yazıda siyasi rantlar üzerine konuşalım.
Bu arada Yıldız Dağını da gezen Üniversite ile ilgili belgeler eşliğinde yazı kaleme alacağını dile getiren yazarımız Üzeyir Yiğit´i de merakla beklemekteyim....
Cevaplarınız olursa ki görüşmek dileğiyle…
Murat Kalender
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Cumhuriyetin Rantçıları
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
sinan Yılmaz
1.3.2019 21:38:05
Hastaların ameliyat yapılmadığı malzeme olmadı için ve ameliyata masada kaldığı hakkında duyumlarda alıyoruz ve bunları söyleyen Aile Hekimleri ve Numune. Hastanesindeki Dr lar
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Takip Eden Değil Takip Edilen Gazete!
Kral Çıplak Olsa Ne Yazar
Kral Çıplak Olsa Ne Yazar
Tacettin KEPENEK Yazdı...
Mutluluğun Resmini Yaptılar!
Mutluluğun Resmini Yaptılar!
SİVAS´ın en köklü okullarından biri olan Halil Rıfat Paşa Lisesi, pür neşe içinde baharın gelişini kutladı.
Halı Müzesi Kurulmalı
Halı Müzesi Kurulmalı
Dünyada eşi olmayan ŞARKIŞLA halıları yok olmak üzere. Selçuklu zamanından kalma yaklaşık 30 civarında ŞARKIŞLA halısının olduğu bilgisine ulaşılırken, bu paha biçilmez halıların depolarda bekletilmesi ise tuhaf bulunuyor. Vali AYHAN´ın, bu ve benzeri tarihi halıların bir arada bulunacağı bir “HALI MÜZESİ” fikrini hayata geçirmesi bekleniyor.
Uyumamak İçin SİVAS POSTASI Okunur!
Uyumamak İçin SİVAS POSTASI Okunur!
Şehrin TEK ÖZGÜR GAZETESİ Sivas Postası, ortaya koyduğu düşünceler, şehre dair ürettiği projeler ile gerek il içinde gerekse il dışında ki okurların dikkatini çekiyor.
NİSAN´da Hakim Karşısında!
NİSAN´da Hakim Karşısında!
SİVAS´ta görev yaptığı süre zarfında eğitim öğretimi kilitleyip MİLLİ EĞİTİMİ´i içinden çıkılmaz duruma getiren ALTINSOY, Nisan´ın 10´un da “GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAKTAN” yargılanacak.
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Her “hak” almasında derdi ki; “Allahım beni bana bırakma.”Bu bilge sözü akşama kadar belki yüz defa söyler idi. “Allahım beni bana bırakma, Allahım beni bana bırakma…”
Klasiklerimizi Okumak
Klasiklerimizi Okumak
İsmet TANRIVERDİ Yazdı...
Halkımız PAŞABAHÇE´ye Hazır!
Halkımız PAŞABAHÇE´ye Hazır!
SOĞUK KIŞ GÜNLERİNİ, kısır ve etli pide ile geçiren şehrimiz insanı, PAŞABAHÇE´yi hasretle bekliyor. Mangal kokusu ile pür neşe olmak için gün sayan halkımız, piknik malzemelerini hazır kıta bekletiyor.
Sivas´ın Bütün Renkleri SİVAS POSTASI´nda
Sivas´ın Bütün Renkleri SİVAS POSTASI´nda
Doğruların ve güzelliklerin mücadelesi için herkesi ama herkesi SİVAS POSTASI´na davet ediyoruz...
Çürüme Büyüyor!
Çürüme Büyüyor!
SİVAS´ta son zamanlarda “küçük çıkarlara, küçük korkulara, küçük hesaplara” tapınan insan sayısı giderek artıyor.
Yeni Bir Parti Kurulur mu?
Yeni Bir Parti Kurulur mu?
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Bize Yarının Adamı Aydınlar Gerek
Bize Yarının Adamı Aydınlar Gerek
Selim Yıldız Yazdı...
Kıssadan Hisse
Kıssadan Hisse
"- Nasıl olsa bu havuza herkes bir kova süt dökecek!.. benim bir kova su dökmem bir şey değiştirmez!?.. diyerek.. başlamışlar aynı düşünce ile havuza kovalar dolusu suyu boşaltmaya..
Dr.GÖLEN Ödüllendirildi!
Dr.GÖLEN Ödüllendirildi!
Sağlık Bakanlığı 14 Mart Tıp Bayramı vesilesiyle hekimleri ödüllendirdi. SİVAS´ta da başarılı ve fedakar Gögüs Doktoru Hayrullah GÖLEN ödüle layık görüldü.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar