Çocuklarımız Camdan Değil
Hatice Rümeysa Yazdı...
Tarih: 10.2.2019 15:44:11/ 268okunma / 0yorum

“Dünyada insanın en önemli işi, yüzünü ağartacak çocuklar yetiştirmektir.”- Bertrand RUSSELL

Anne-baba olmak en değerli dünya nimetidir. Peygamberimiz “Evlat kokusu cennet kokusudur.” buyurur.

Cennet kokulu tatlı yavrularımız, varlığını bildiğimiz andan itibaren sevinci ile beraber sorumluluğu da getirir.

Varlığını fark etmekle birlikte artık iletişim başlamıştır. 12 haftalıktan itibaren zihinsel yazılım başlar anne eliyle.

Anne, bu yüzden tahminlerimizin ötesinde değerli olduğu kadar bir insanoğlunu hayata karşı güçlü ya da korkak, isyankâr ya da munis, mücadeleci ya da tembel olma karakterlerinin tohumlarını ektiği için de önemlidir.

Anne dingin, sakin, huzurlu mesajlar yolluyorsa güven, huzur yer alır küçük insanın yazılımında.

Hayatımız boyunca oluşan bilincimizin yüzde yetmişi 0-6 yaşa kadar tamamlanır. Atalarımız “Yedisinde neyse yetmişinde de odur” demekle herhalde buna işaret etmek istediler.

Çocuğumuzu sevmek kadar onun yazılımının doğru, işlevsel ve bütün hayatı boyunca yolunu aydınlatacak bir doğrultuda oluşmasına önem vermeliyiz.

Mesela bir anne, bir ebeveyn çocuk bir yer çarpıp canı acıdığında genelde şöyle yapar. Çocuğun çarptığı nesneye vurarak orayı cezalandırır. Bu hareket çocuğun yazılımına canı yandığında bunda çocuğun bir payı olmadığı, kendi dışındakilerin cezalandırılması gerektiği bilincini işler. Doğru olan çocuğa en basit bir dille ve göstererek niçin canının yandığını anlatımasıdır. Böylece çocuk büyüdüğünde yaşadığı olayları kendi payına düşen ve karşıdan gelen olarak düşünecektir. Böyle bir eğitim de elbet sabır gerektirir.

Yeterince iyi bir anne bebekken bağrına basmayı, ağladığında empati kurup ihtiyacını karşılamayı, korumayı başarmış olmakla beraber büyüdükçe ona yaşam alanları açmayı, sıkı sıkı bağlandığı gibi yavaş yavaş çözülmeyi başarır.

Dr. Michael CARR-GREGG´ in isabetli bazı tanımları var. Kar küreyici anne ve helikopter ebeveyn diye tarif ettiği aile modellerini her yerde görmemiz mümkün.

Kar küreyici anne; her şeyi çocukları yerine –iyi niyetle- yapan, hiçbir sorumluluk almamasına göz yuman, fark etmeden tembel, bencil daima sorumluluklarını birine devretme ihtiyacı duyan, narsist bir karakterin taşlarını döşeyen ebeveyndir. Mesela hiç yatağını kapatmaması, odasını hiç toplamaması, çamaşırını hiç katlamaması gibi sorumsuzluklar. Hâlbuki çocuklar bir nesneyi taşıyabildikleri zamandan itibaren ev işlerine sürekli katılmalıdırlar. Sofra hazırlamaya yardım etmek, çöpü çıkarmak, çamaşırları asmak ya da katlamak gibi.

Helikopter ebeveynler; sürekli çocuğunu takip eden, her anını gözetleyen ebeveynlerdir. Bugün korumak adına ölçüyü kaçırıp, gerçek dünyada tamamen korunaksız bıraktıklarının farkında olmadan iyi niyetli.

Çocuklarımızın sahibi değiliz. Onların bir sahibi var zaten. Onlara “kulum” diyen bir yaratan var. Biz onların mihmandarıyız. Onları hayata hazırlamak gibi bir vazifemiz var.

Çocuklarımızı candan sevelim ama onların camdan varlıklar olmadıklarını unutmayalım.

Önümüzdeki haftadan itibaren Çocuk-Ebeveyn yazı dizimize devam edeceğiz.

rumeysahatice58@gmail.com
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Çocuklarımız Camdan Değil
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Cumhuriyetin Rantçıları I
Cumhuriyetin Rantçıları I
Murat KALENDER Yazdı...
Masraflar KİMDEN?
Masraflar KİMDEN?
SİVAS BELEDİYESİ bünyesinde bulunan Birim Müdürleri ve Meclis Üyelerinden oluşan bir OTOBÜS insanın BATUM ve Azerbaycan´a gittiği bilgilerine ulaşıldı. Millet geçim sıkıntısı ile cebelleşirken, bu insanların geziye kendi ceplerinden mi yoksa BELEDİYE yani HALKIN cebinden mi gittikleri merak ediliyor.
Modern Aklın Eleştirsi
Modern Aklın Eleştirsi
Hayata ve insana dair ileri sürülen bazı düşünceler; toplum hayatını, girift insan yaşayışını düzenleme ve ona yön verme iddiasındaki birçok ideolojinin de temelini oluşturmuştur.
Eşkiya
Eşkiya
/yaşadım seni bir kez daha görebilmek için yaşadım/
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Takip Eden Değil Takip Edilen Gazete!
Bilenler de Susarsa!..
Bilenler de Susarsa!..
“KUL HAKKI, LİYAKAT, MÜLAKATLARDA HAKKANİYET” gibi konularda görüş bildirmeyen şehrimiz İLAHİYAT ULEMASINA kolayından iki soru sorarak ilmi açıklamalarını kamuoyu adına bekliyoruz.
Namzetim, Namzetsin, Namzet!
Namzetim, Namzetsin, Namzet!
Cumhuriyet Üniversitesi REKTÖRLÜK seçimleri yaklaşırken, bu dönem artık TIP kökenli bir rektör üniversitede konuşulurken, HİLMİ ATASEVEN´in alttan alta REKTÖRLÜĞÜN aile içinde kalması mantığı ile adaylığa hazırlandığı, haber merkezimize gelmeye devam ediyor.
Dostoyevski´nin Köpeği
Dostoyevski´nin Köpeği
Hayatları boyunca haksızlığa ve kötü davranışlara maruz kalmış insanların, köpek örneğinde olduğu gibi, iyi bir davranış ile karşılaştıklarında nasıl davranacaklarını bilemeyip bocalayabileceklerini dile getirir…
Ak Parti´nin Listesi Neyi Vaadediyor?
Ak Parti´nin Listesi Neyi Vaadediyor?
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Buhara´dan SİVAS´a X.Bölüm
Buhara´dan SİVAS´a X.Bölüm
İbrahim BALABAN Yazdı...
Şeffaf Bir Başlangıç İçin!
Şeffaf Bir Başlangıç İçin!
BELEDİYE BAŞKANLIĞINI kim alırsa alsın, ŞEFFAF BELEDİYECİLİK anlayışı gereği, koltuğa oturmadan önce İÇ İŞLERİ BAKANLIĞI MÜFETTİŞLERİNİN davet edilerek bir incelme yapılmasının kamu yararı gereği önemli olduğu vurgulanıyor.
Onun da Bir KİTABI Olsun!
Onun da Bir KİTABI Olsun!
Kalabalık ortamlarda şiir okuması ile tanınan Mevlana Mahalle Muhtarı Kazım GÖZEL´in yine kendi yazdığı bir şiiri bağırarak okuduğu gözlemlendi. GÖZEL´in bağırması ile irkilen bazı dinleyicilerin “CENK Mİ” var düşüncelerinin belirdiği yorumları yapıldı.
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
BİR YIL AŞKIN UĞRAŞARAK SİVAS TARİHi KONUSUNDA ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMAYA İMZA ATTI!!!
Güzellikler Çoğalıyor!
Güzellikler Çoğalıyor!
SİVAS, Türkiye´nin en huzurlu illerinin başına geliyor. “ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN” sosyal bilinçlenme adımına SİVAS´ın hemen uyum sağlaması da emniyet birimlerince övgüyle bahsediliyor.
SİVAS, Devlet Kuran ŞEHİR
SİVAS, Devlet Kuran ŞEHİR
Osman ÇELİK Yazdı...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar