Çalışmama Düzenine Neşter!
SİVAS, geniş çaplı eğitim öğretim analizlerini yapmaya devam ediyor.Hemşehrimiz Bakan İsmet YILMAZ´ın, eğitim anlamlı her türlü ihtiyacı karşılamasına rağmen, başarı gösteremeyen okullar mercek altında. Yıl boyu mesai kavramı gözetmeden çalışıp didinen okul idarecilerinin ödüllendirileceği, çalışmayıp okullarını başarısızlığa mahkum edenlere ise müsaade edilmeyeceği bilgisine ulaşıldı.
Tarih: 22.6.2017 07:56:47/ 3097okunma / 5yorum

 

   Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy ve Milli Eğitim Yöneticileri,  Halk Eğitim Merkezinde okul yöneticileriyle bir araya gelerek Sivas´ın eğitimdeki durumunu masaya yatırdılar. Yılsonu değerlendirme toplantısında TEOG sonuçlarına ve okul başarılarına değinen Altınsoy, "Kimsenin yaptığı yanına kalmaz, başarılı olan okul yöneticilerinin ödüllendirileceğini, başarı için gayret etmeyen yöneticiler içinse gereken çalışmanın yapılacağını” söylemesi olumlu bulundu.

 Çalışan Çalışmayan Belli Olacak

Her okulun başarısının ayrı ayrı incelendiğini ve başarılı okulların ödüllendirileceğini, başarılı olmayanlar için de birtakım çalışmalar yapılacağını ifade eden Milli Eğitim Müdürü  Altınsoy; "Okullarımızın tek tek başarısı inceleniyor ve ona göre ödüllendirilecekler, başarı göstermeyenler varsa onunla ilgili de çalışma yapılacak. Kimse şunu anlamasın; hiç kimse bir şey yapmıyor, çalışan emeğini sarf ediyor, çalışmayanın yanına kar kalıyor. Bazıları çok çalışırken, bazılarının da çok gayret etmediklerini görüyoruz, bunların sonuçları elimizde mevcut. Hiçbir şey tesadüf değildir, kimsenin yaptığı yanına kar kalmayacak.” dedi.

 İnsan Kaynaklarına İSTİFASINI Veren Olmadı

Milli Eğitim´in elinde başarısız olan okulların listeleri olduğu, hatta okulların kendi durumlarını da bildikleri halde, okullarını başarıya taşıyamayıp, son demde okullarını I.TEOG´dan bile gerilere  götüren Okul Müdürü ve Müdür Yardımcılarının “ahlaki bir erdem olarak” Milli Eğitim İnsan kaynaklarına istifalarını vermeleri gerekirken, şuana kadar böyle bir istifa girişiminin olmaması hayret, ibret ve tepki ile karşılanıyor.

Milli Eğitim Müdürü ALTINSOY´un açık açık eldeki veriler ışığında çalışmayanlar belli, çalışanlar da belli demesine rağmen, “II.TEOG sonuçları I.TEOG ‘dan bile kötü olan Okul Müdürü ve Yardımcılarının” istifa edip Milli Eğitimin hareket alanına katkı sunmaları bekleniyor.

 Bakan YILMAZ´ın Çabasını Bereleme Uğraşı

Sivas´ın eğitim  yürüyüşünü çok yönlü olarak analiz eden deneyimli eğitimciler, Milli Eğitim Bakanı Hemşehrimiz İsmet YILMAZ´ın Milli Eğitim Bakanı olması akabinde, şehirdeki bazı mihrakların Bakan YILMAZ´ın başarısız olması için derinden derine kulis yaptıkları görüşlerini dile getiriyorlar.

Bakan YILMAZ´ı memleketi SİVAS´ta başarısız göstermek için özel çaba gösterildiği ve bu çabaya da bazı okul idarecilerinin bilerek ve isteyerek çanak tutup, eğitim öğretim için kıllarını kıpırdatmadıkları belirtiliyor.

 Vali GÜL´ün Çabaları Karşılık Buldu

Göreve gelir gelmez şehrin öncelikli durumunun eğitim anlamlı diriliş olması gerektiğini dile getiren Vali GÜL´ün “okul müdürleri, veliler ve okul aile birliği temsilcileri” ile istişarelerde bulunması eğitimcilerce olumlu bir adım olarak kayıtlara geçmişti.

Vali GÜL´ün bu çabalarının bazı okul idarecileri tarafından örnek alındığı ve bu okullarda da belli başarı ivmelerinin yakalandığı haber merkezimizin ulaştığı bilgiler arasında. Bunun yanı sıra şehirde bazı okul idarecilerinin ise “Toplanıp dağılalım biz kafamıza göre devam edelim. Şimdiye kadar kim kimden hesap sormuş” diye eleştirel davrandıkları hatta  bir sosyal medya haberleşe ağı kurdukları ve bu bilgilerin de SİVAS POSTASI tarafından fark edilmesi akabinde bunun hemen sonlandırıldığı eğitim camiasında herkesçe bilinen bir konu olarak kayıtlara geçti.

 

Destekleme Kursları SABOTE Edildi

 Dersanelerin kapatılması sonrasında, bu açığı kapatmak için Milli Eğitim Bakanlığının okullarda “destekleme kursu” düzenlediği ve kursu veren öğretmenlere de önemli ücret verdiği biliniyor.

 DEVLETİN bu kararlılığına rağmen SİVAS´ta bazı okulların bu kursları hafta içine aldıkları ve bu kursları etkisizleştirmelerinin de başarısızlıkta etken olduğu belirtiliyor. Hafta içi 7 ders gören öğrencilere 2 ders daha eklenerek adeta onların başarmamasının körüklendiği eğitimcilerce dile getiriliyor.

 Hafta sonları rahatlarının bozulmaması için, kursları hafta içine alan ve buna yasal dayanak bulmak için “okul aile birliklerini” ayarlayıp veli toplantısında düzmece kararlar alındığı haber merkezimizin ulaştığı bilgiler arasında.

 Destekleme Kurslarını, hafta içine alarak  SABOTE eden okulların hangileri olduğunu, MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ´nün çok kısa zamanda bir yazı ile açığa çıkarabileceğini dile getiren eğitimciler, kafalarına göre bu ayarlamayı yapan OKUL İDARECİLERİN, kendi kendilerinin görevlendirmelerini kendilerinin bu hile ile iptal ettikleri yorumları yapılıyor.

 DEVLETİN hayat memat meselesi dediği bu kursları ciddiye almayan İdarecilerin, hala görevde olmalarının ise tek sorumlusunun İl Milli Eğitim Müdürlüğü olduğu belirtiliyor.

  Çalışan İle Çalışmayan Ayıklanmalı

Şehrin eğitim anlamlı geniş analizinin çok önemli olduğunu dile getiren uzman eğitimciler, bu analizlerin mutlaka ama mutlaka devam etmesi gerektiğini dile getiriyorlar. Milli Eğitim Bakanının SİVASLI olmasının tarihi bir fırsat olduğu ve bu fırsatın şehrin menfaatine değerlendirilmesi durumunda, SİVAS´ın ülke genelinde ilk 20´lerde olmasının yolunun açılacağı vurgulanıyor.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü´nün yaptığı geniş çaplı analizler sonucunda başarılı olan okulların ödüllendirileceği, başarısız olanlara ise müsaade edilmeyeceği, varılan sonucun bir göstergesi olarak kayıtlara geçti.

MİLLİ EĞİTİM´in bazı konular hakkında taviz veremeyeceği alınan bilgiler arasında. Taviz verilemeyecek, verilmesi mümkün olmayacak konular ise eğitimcilerce şöyle sıralanmakta;

--Mesai saati içinde okulda bulunmayanlar.

--Milli Eğitimde toplantı olmadığı halde Milli Eğitimde toplantı var diye ortadan kaybolanlar.

--Okullarında KURUM KÜLTÜRÜNÜ oluşturamayan.

--Hiçbir mazereti olmadan ardı ardına İSTİKLAL MARŞI törenlerine katılmayan…

--İSTİKLAL MARŞI törenine katılmadığı halde kendisine “ek ders tahakkuk ettirenler”..

--Öğrencilerin Milli Şuur ve Bayrak Töreni adabı kazanmasına katkı sunmayanlar.

--Okul başarıları İl Merkezinde I.TEOG´da ilk 100´ün gerisinde olanlar.

--II.TEOG sonuçlarına göre, okullarını I.TEOG´dan bile gerilere götürenlere…

--Okullarında SOMUT çalışmalar ortaya koyamayanlar…

--Bir yıl boyunca herhangi bir önemli açılış, önemli bir etkinlik organize etme becerisi gösteremeyenler.

--Eğitim kurumlarında “yanlı uygulamalar” organize ederek, Kurum Kültürünü bozanlar…

--Okul Aile birliği gelirlerini haksız yere kullananlar…

--Okulların fiziki donanımına bir çivi dahi çakmayanlar.

--Köy manzarasını oluşturan okul bahçelerinin düzeni için sosyal çevre etkileşimi oluşturarak bunu çözemeyenler…
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Çalışmama Düzenine Neşter
Okuyucu Yorumları (5 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SİVASLI
22.6.2017 12:25:04
Ben devletimize güveniyorum. Bence Sayın Milli Eğitim Müdürü de bence güzel konuştu. ÇALIŞMAYANLARI taşımanın anlamı yok...Devlete çalışan insan gerekli
LİYAKAT
22.6.2017 12:27:53
Allah rızası için liyakat olsun. Görevlendirilecek Müdür ve Müdür yardımcıları ehil olsun.
dikkat
22.6.2017 14:13:30
SAYIN Cumhurbaşkanımız calişmayanlara izin vermeyin derken MEM göz yumarsa sorumlu MEM dir.
AHMET
22.6.2017 10:21:20
ŞU SENDIKACILARI O KAPIDAN İÇERİ SOKMAZSANIZ BAŞARILI OLURSUNUZ YOKSA MUMKUN DEGIL.HER IKI TARAFIDA O KURUMDAN İÇERİ SOKMAYIN SİVAS IN EĞİTİMİNİN İÇİNE ETTİLER
metin
22.6.2017 22:25:58
EMEKLİLİĞİ DOLANLAR TEMİZLENSİN KESİNLİKLE DÜZELİR,,,
En Zor Bakanlığı Yönetiyor
En Zor Bakanlığı Yönetiyor
Hükümetin en önemli Bakanlıklarından olan Milli Eğitim Bakanlığı, 15 Temmuz ihaneti akabinde, FETÖ temizliğinin de ivedilikle yapıldığı bakanlıklardan en başta geleni. FETÖ´nün dersaneler başta olmak üzere en köklü örgütlendiği MİLLİ EĞİTİMDE, Bakan YILMAZ´ın dirayetli duruşu ile bu yapının temizliğinin peyder pey yapılarak, eğitim öğretimin sekteye uğramadan devam ettiği biliniyor.
SİVAS Bunları Konuşuyor!
SİVAS Bunları Konuşuyor!
Ayrıntılar yakında SİVAS POSTASI´nda
CÜSAM Göreve
CÜSAM Göreve
Sivas´ın kültürel değerlerini araştırmak için kurulan Sivas Kültür Araştırmalar Merkezi (CÜSAM)´ın işlerlikli çalışmalar ortaya koyması bekleniyor. Sivas´ın halk kültüründe yeri olan lakin karıştırmalara sebep olan atın yavrusuna ne denildiğinin araştırılarak kamuoyu ile paylaşılması arzulanıyor.
DİVRİĞİLİ Dahi Rahmetle Anılıyor
DİVRİĞİLİ Dahi Rahmetle Anılıyor
SİVASLI iş adamı ve girişimci Nuri DEMİRAĞ, ölüm yıldönümünde rahmetle anılıyor.DİVRİĞİ doğumlu olup üstün bir yetenek ve girişimcilik kabiliyetine sahip olan DEMİRAĞ, aynı zamanda bir Sivas sevdalısı olarak biliniyor.
Bylock ve Fetö Mağdurları
Bylock ve Fetö Mağdurları
Süleyman ÖZIŞIK´ın internethaber´de kaleme aldığı çok çarpıcı bir yazı...
Mehmed Zahid Kotku Anılıyor
Mehmed Zahid Kotku Anılıyor
Binlerce insanın yetişmesine önderlik yapmış olan hocaların hocası Mehmed Zahid Kotku Hazretleri Ölüm yıl dönümünde dualarla anılıyor.
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
SİVAS eğitim tarihinde bir ilk yaşanıyor. İlk defa bir Vali, Okul Aile Birliği Toplantılarının neredeyse tamamına katılarak, şehrin eğitim geleceği için istişarelerde bulunuyor. Tatil günü PAZAR olmasına rağmen 4 okulun toplantısına katılan Vali Davut GÜL´ün, eğitim odaklın bu duyarlılığı vatandaşların takdirini topluyor.
Hayırseverlerin Yardımı Bekleniyor!
Hayırseverlerin Yardımı Bekleniyor!
Ahmet Turan Gazi Mahallesi´nde bir gurup İDEALİST insanın ilk adımı atarak hayata geçirdikleri cami projesi mucizevi bir gayret ve çalışma ile belli bir aşamaya geldi. 2 minaresi tamamlanan caminin minarelerine bayrak çekilerek bu gayret ölümsüzleştirildi.
Genç Gitti, Türk Geldi
Genç Gitti, Türk Geldi
Belediyelerin hassas karnı olan İMAR MÜDÜRLÜKLERİNİN göz önünde olduğu biliniyor. Sivas BELEDİYESİ´nde imar müdürlüğünde ise bir değişim yaşandı. İmar Müdürü Erol GENÇ´in yerine Haydar TÜRK getirildi.
Sağlıkta Yeni Dönem
Sağlıkta Yeni Dönem
Sivas Sağlık Müdürlüğü´ne atanan Selçuk MOĞOLKOÇ Sivas´a geldi. Dün itibariyle şehre intikal eden MOĞOLKOÇ´un,PAZARTESİ günü göreve başlayacağı bilgisine ulaşıldı.
Güzel Günler Göreceğiz
Güzel Günler Göreceğiz
Mardin DERİK´te halka hitap eden Bakan YILMAZ, Türkiye´nin büyüyüp geliştiğini ve güzel günlerin bizi beklediğini söyledi.
TEOG Yerine Fırsat Eşitliği
TEOG Yerine Fırsat Eşitliği
TEOG yerine yeni modeli açıklayan YILMAZ, “Veli tercihine bağlı serbest kayıt sisteminin” fırsat eşitliğinin esas alındığını söyledi. Sınav stresinden öğrencilerin kurtarılacağına vurgu yapan YILMAZ, kültür, sanat, spor ve becerilere ağırlık verileceğini belirtti.Ayrıca Bakan YILMAZ, çocukları sınava değil hayata hazırlamalıyız dedi.
SİVAS Köyleşiyor mu?
SİVAS Köyleşiyor mu?
SİVAS Merkeze ilçe ve köylerden gelen pek çok insanın şehirle ünsiyet kurmada zorluk çektiği gözlemleniyor. Bir biri ardına açılan İlçe ve Köy dernekleri de, insanların şehirle bütünleşmesinden çok, bir “klan” mantığı içerisinde kalması ile eleştiri alıyor. DERNEKERDE genel gündemin “kim nerede öldü nereye gömülecek, şu nerde bu nerde, şu şunun oğlu şu şunun torunu, ” gibi olması tepki çekiyor.
SON KALE Düşmeyecek!
SON KALE Düşmeyecek!
Türkiye,bir “Haçlı” kuşatması altında. Hilal´in asırlara varan medeniyet aşkını, hiçbir dış gücün alt edemeyeceği vurgulanıyor.Bu topraklarda yaşayan her ferdin, Hilal´in sonsuza kadar dalgalanması için canını feda etmekten geri durmayacağını dost düşman herkesin bilmesi lazım.
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
Milli Eğitim Bakanı YILMAZ´ın eğitim anlamlı ekonomik desteği ve Vali GÜL´ün takibi ile şehirde 220 milyon liralık yatırımın devam ettiği bilgisine ulaşıldı. Bu rakamın ise bir önceki yılın 3 katı, onarımlar için harcanan rakamın ise bir önceki senenin 12 katı olduğu öğrenildi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:31 07:12 12:27 15:04 17:24 18:53
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar