Burası Turizme Kazandırılmalı
Dünya tarihinin gelmiş geçmiş en büyük İmparatorluklarından biri olan HİTİT´lerin tarihte bilinen tek gölleri olan SUPPİTASSU, Sivas´ta bulunuyor. Hitit İmparatorlarının gelip ibadet ettikleri gölün yanı başında bir de ibadethane bulunuyor.Sivas´ın kültür ve turizmine kazandırılması gereken göl ile ilgili bir çalışmamanın yapılmaması eleştiriliyor. Sadece Türkiye ve Sivas için değil dünya içinde çok önemli bir göl olan SUPPİTASSU´nun git gide balçık ve kumlarla dolup yok olmaya doğru gittiği biliniyor.
Tarih: 11.9.2017 20:23:01/ 951okunma / 0yorum

 SPHM ÖZEL HABER

Büyük İmparatorluk olan HİTİT´lerin Sivas´ta SARİSSA ve KAYALIPANAR gibi iki merkezi yanı sıra irili ufaklı pek çok yerleşim yeri bulunduğu bilinmekte.

Sivas´ın Altınyayla İlçesi Başören Köyü sınırları içerisinde bulunan ve 1992 yılında yüzey araştırmaları yapılarak çalışmalara başlanılan SARİSSA, yapılan kazılar sonucunda Fırtına Tanrısının şehri olduğu bulgularına ulaşıldı.

Tarihi anlaşma olan Mısır ile Hititler arasındaki “Kadeş Anlaşmasında” şahit tutulan tanrın Sarissa´nın Fırtına Tanrısı olduğu araştırmacılarca vurgulanmakta.

Sarissa´da pek çok tablete ulaşılırken, Sarissa Şehrinin güneyinde Kulmaç Dağlarının eteğinde 1900 rakımlı yerde bir piknik sırasında keşfedilen gölün ise, aranılan tek göl olan SUPPİTASSU olduğu ortaya çıktı.

Tarihi Hitit Gölü´nün ortaya çıkarılmasından yıllar geçmesine rağmen, gölün temizlenip Turizme Kazandırılması hususunda bir çalışmanın yapılmadığı gözlemlenmekte.

Zamanın da VALİLİK tarafından bir çalışmanın düşünüldüğü lakin, sonra devam ettirilmediği biliniyor.

Sivas´ın en başarılı birimlerinden olan İl Özel İdaresinin burası ile ilgili bir çalışma yapabileceği ve burasın turizme kazandırılmasının mümkün olduğu ifade ediliyor.

Vali Davut GÜL´ün bu minvalde bir düşünce geliştirmesi bekleniyor. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü´nün ufuksuzluğuna burasının bırakılmaması gerektiği vurgulanıyor. Zira yıllardır burasının bilindiği ve İl Kültür Turizm Müdürlüğünün burası ile ilgili üç cümlelik bir düşünceyi dahi hayata geçirebilecek bir beceriye sahip olmadığı herkesçe biliniyor.Burada kapsamlı bir arkelojik çalışma yapılarak gölün yanıbaşındaki tapınağın da kalıntılarının çıkarılması gereği arkeloglarca dile getiriliyor. Gölün etrafının da peyzaj çalışması ile şekillendirilebilmesi mümkün iken asıl önemli çalışmanın ise gölün içinin balçıklardan temizlenmesi olduğu işin uzmanlarınca vurgulanıyor.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Burası Turizme Kazandırılmalı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Merhamet...
Merhamet...
Yüreklerin o dingin seyri alemini, nasıl da katlettik hunharca? MERHAMET; ağaca, kuşa dağa taşa merhamet…MERHAMET, sızım sızım bir yangın yerini abı hayata çeviren merhamet!..
yaşamak yaralanmaktır
yaşamak yaralanmaktır
yaşamak yaralanmaktır
su akar yatağını bulur
su akar yatağını bulur
Mısrasını yitirmiş şiirlerden, yarım kalmış öykülerden, kahramanı yitik romanlardan, gökteki yıldızların allı pullu salınışlarından, zarif tebessümlerden,tebessüm ardındaki derin hüzünlerden…
Sanayi Dönüşümünde SİVAS´ta Var
Sanayi Dönüşümünde SİVAS´ta Var
Sanayide MİLLİ ATILIM projesi kapsamında 11 ilde yapılacak olan SANAYİ SİTELERİ dönüşümünde SİVAS´ta yer alıyor.
Sorumlular Göreve!
Sorumlular Göreve!
SİVAS POSTASI GAZETESİ´nin geçtiğimiz hafta gündeme getirdiği, tarihi ALİ BABA CAMİNİN haziresinin bakımsızlığı hala devam ediyor. Ne VAKIFLAR, ne MÜFTÜLÜK, ne de BELEDİYE oraya el atmamak için direniyor.
Sanduka Örtüleri Yenilendi
Sanduka Örtüleri Yenilendi
Kanuni Sultan Süleyman Han´ın ŞAİR Şehzadesi ve oğulları asırlardır SİVAS´ın misafiri. Babasına baş kaldıran cengaver Şehzade Beyezıd Han´ı her gün SİVASLILAR ziyaret ediyor. Bakan YILMAZ´ın, güzel bir düşünce ile İstanbul Olgunlaştırma Enstitüsüne yaptırdığı türbe örtüleri ise dualarla değiştirildi.
ESTAŞ, İkinci Fabrikayı Açtı
ESTAŞ, İkinci Fabrikayı Açtı
Milli ve yerli sanayinin ete kemiğe bürünmüş hali olan ESTAŞ, 1000 civarında çalışanı ile takdir ediliyor. İkinci Fabrikayı da hayata geçiren ESTAŞ, burada da istihdama önemli katkılar sunuyor.
Keşişin Kayıp Kitapları
Keşişin Kayıp Kitapları
SİVAS tarihi ve kültürü açısından çok önemli hatıralar zinciri...
geçmiş zaman olur ki!...
geçmiş zaman olur ki!...
Sevgi iyilikti, sevgi emekti…
Doğal Besin Kaynağı
Doğal Besin Kaynağı
Havaların yağışlı gitmesi mantarları coşturdu. Sivas´ın dört bir bucağında mantar bolluğu yaşanıyor.
SİVASLILAR Her Şehirde!
SİVASLILAR Her Şehirde!
Sivaslılar yurdun dört bir bucağına dağılmış vaziyette.SİVASLILAR´ın en çok yaşadığı illerin başında İSTANBUL, ANKARA, KAYSERİ, İZMİR gelmekte. Bu illerin her birinde 50 binin üzerinde SİVASLI yaşarken, diğer illerde de SİVASLILAR epey bir varlık oluşturuyorlar.
Talibi Coşkun´un Hatırası Yaşatılıyor
Talibi Coşkun´un Hatırası Yaşatılıyor
Halk kültürünün “EVLİYA ÇELEBESİ” olarak tabir edilen TALİBİ COŞKUN eserleri ile yaşıyor. TRT repertuarında yer alan türküleri yanı sıra ilginç hayatı ile de dikkat çeken AŞIK TALİBİ COŞKUN´un hatırasını yaşatan ALTINYAYLA BELEDİYESİ “Aşık Talibi Coşkun Sanat Evi” açarak, güzel bir hizmet ortaya koydu.
bayramın dokunaklı hüznü...
bayramın dokunaklı hüznü...
Dokunaklı, yarı mahzun, yarı sevinçli bayram günleri...
Belediye Kiracıları Dertli!
Belediye Kiracıları Dertli!
Belediye´ye ait dükkanlarda kiracı olan esnaflar kira miktarını ödeyemiyorlar. Borç harç bularak kira ödeme çabasında olan esnaf, ekonomik durgunluk nedeniyle de iş yapamıyorlar. Başbakan YILDIRIM´ın esnafın işlerini kolaylaştıran önlemler alırken, Başkan AYDIN´ın da buna benzer kolaylaştırmalara giderek, dükkan kiraları aşağıya çekmesini bekliyorlar.
Sorumlular Göreve!
Sorumlular Göreve!
Güzel mimarisi ve haziresinde birçok ilim sahibi insanları barındıran 1792 yılında yapılmış olan ALİBABA camiini caminin arka kısmındaki haziresine bakımsız tan girilememektedir. Sivas postası olarak sorumlularını göreve davet ediyoruz.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar