Buhara´dan SİVAS´a IX.Bölüm
İbrahim BALABAN Yazdı...
Tarih: 10.2.2019 19:32:52/ 1387okunma / 0yorum

       Milli Savunma Bakanlığı İnşaat ve Emlak İşleri Daire Başkanlığı İnşaat Yardımcılığı Ankara emrindeki görevime 30 Mart 1969 tarihinde başladım. İlk bir hafta İstihkam Sadık Albay´ın teknik çalışma odasında Sivil Mimar Nejat Bey, Deniz Kuvvetlerinden Mimar bir Teğmen, Piyade Sınıfından ODTÜ den İnşaat Mühendisi Erdem çalışma arkadaşlarımla birbirimizi tanıma ve tanışma ile geçti. Her sabah Sadık Albay gazeteleri gözden geçirir bazı konularda fikirlerimizi sorardı. Kendisi şiire çok meraklıydı, bastırdığı Yeditepe İstanbul Şiir Kitapçığından bir adet bana hediye etti. Kıdemli Albay olduğu için terfi edemeyince emekli olacağından arkadaşlarla kendisini Ankara Tunalı hilmi semtinde küçük bir kafeye davet ettik.

Kendisi bizim bu davranışımızdan çok memnun olmuştu. İkinci hafta başlayınca Tuğgeneral Şefik Denizalp beni makamına çağırdı ve İnşaat Emlak Dairesine mali yıl için tahsis edilen paradan bir miktar arttığını söyledi. Bu paranın harcanması için bir proje geliştirmemi emretti ve Asım Albayın emrinde çalışmamı istedi. Asım Albay bana Genel Kurmay Başkanlığı binasına ilave yeni bitirilmiş binanın bodrum katındaki Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri ve müşterek brifing verilecek sahneli salonlar için proje yapmamı istedi. Proje çalışmalarımda o kısımlara giriş çıkış yapabilmem için özel izin alındı. Benimle birlikte iş için giriş çıkış yapan ustaları denetleyen aynı zamanda satın almalara ödeme yapan Genel Kurmay´dan Levazım Albay da eşlik etti. Kuvvet Komutanlıkları Salonlarının ve Brifing Salonunun tavan betonarme döşeme kalınlıkları 2 mt olduğundan harp halinde olunsa bile kullanmaya elverişliydi. Her üç salonda yapılması istenen projeler, salonların uzun duvarlarında sessiz hareket eden, ışıklandırılmış flexiglass panoların yapılması olup bunlar askeri amaçlı haritaların değişik haller için kullanılmasına hizmet edecekti.

Proje çalışmamı bitirip, malzeme cins ve miktarlarını hazırlayınca, sıra bu işleri yapacak becerikli, güvenilir ve ucuza iş yapacak taşeron bulmaya geldi. Araştırmam neticesinde kendisi de İnşaat Mühendisi olan Süleyman Demirel´e iş yapmış ve Ankara Sitelerde atölye sahibi bir kişiyle anlaştım. Işıklı panoların hareketleri esnasında sessiz hareket etmesi için sanayide rulmanlara plastik kaplama yaptırdık. Salonların ve brifing sahnesinin kullanıma hazır hale getirilmesi 11 Aylık zamanımızı aldı. Yapılan işleriHava Tümgenerale teslim edip, askerliğimin 24 ayını tamamlayarak  31 Mart 1970 tarihinde terhis oldum. Asım Albay terhis olduktan sonra sivil mühendis olarak Milli Savunma Bakanlığında çalışmama devam etmemi istedi. Kendisine çok teşekkür ettim ve Keban Barajı ve Hidroelektrik Santrali İnşaatında çalışma arzusunda olduğu söyledim.

Milli Savunma Bakanlığı Ar-Ge Dairesinin karşısındaki Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü binası içerisinde ve Keban Barajı HES İnşaatının Proje yapımı ve kontrol sorumlusu olan EBASCO SERVICES INCORPROTED şirketine asker arkadaşım Erdem Beyle beraber mülakat için görüşmeye gittim. Görüşmeden sonra baraja gitmem için Ankara-Diyarbakır uçak biletimi verdiler. İlk defa uçağa bineceğim biletimi cebime koyarak Türkiye´nin ve Dünyanın sayılı projelerinden biri olan Keban Barajı ve Hidroelektrik Santral İnşaatına kavuşmak için Ankara´dan ayrıldım. Tabii bu ayrılık sadece Ankara´dan değil, Ankara Yenimahalle 5. Durak, Aydın Sokak 19 Nolu evde ikamet eden Annem, Babam, çocukları Numan, Mustafa ve Ferruh´a hem analık hem babalık yapan, aileyi çekip çeviren fedakar, güvenilir eşim Rabia´dan da birkaç ay kadar ayrı kalmış oldum. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Buhara SİVAS Bölüm
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Cumhuriyetin Rantçıları I
Cumhuriyetin Rantçıları I
Murat KALENDER Yazdı...
Masraflar KİMDEN?
Masraflar KİMDEN?
SİVAS BELEDİYESİ bünyesinde bulunan Birim Müdürleri ve Meclis Üyelerinden oluşan bir OTOBÜS insanın BATUM ve Azerbaycan´a gittiği bilgilerine ulaşıldı. Millet geçim sıkıntısı ile cebelleşirken, bu insanların geziye kendi ceplerinden mi yoksa BELEDİYE yani HALKIN cebinden mi gittikleri merak ediliyor.
Modern Aklın Eleştirsi
Modern Aklın Eleştirsi
Hayata ve insana dair ileri sürülen bazı düşünceler; toplum hayatını, girift insan yaşayışını düzenleme ve ona yön verme iddiasındaki birçok ideolojinin de temelini oluşturmuştur.
Eşkiya
Eşkiya
/yaşadım seni bir kez daha görebilmek için yaşadım/
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Takip Eden Değil Takip Edilen Gazete!
Bilenler de Susarsa!..
Bilenler de Susarsa!..
“KUL HAKKI, LİYAKAT, MÜLAKATLARDA HAKKANİYET” gibi konularda görüş bildirmeyen şehrimiz İLAHİYAT ULEMASINA kolayından iki soru sorarak ilmi açıklamalarını kamuoyu adına bekliyoruz.
Namzetim, Namzetsin, Namzet!
Namzetim, Namzetsin, Namzet!
Cumhuriyet Üniversitesi REKTÖRLÜK seçimleri yaklaşırken, bu dönem artık TIP kökenli bir rektör üniversitede konuşulurken, HİLMİ ATASEVEN´in alttan alta REKTÖRLÜĞÜN aile içinde kalması mantığı ile adaylığa hazırlandığı, haber merkezimize gelmeye devam ediyor.
Dostoyevski´nin Köpeği
Dostoyevski´nin Köpeği
Hayatları boyunca haksızlığa ve kötü davranışlara maruz kalmış insanların, köpek örneğinde olduğu gibi, iyi bir davranış ile karşılaştıklarında nasıl davranacaklarını bilemeyip bocalayabileceklerini dile getirir…
Ak Parti´nin Listesi Neyi Vaadediyor?
Ak Parti´nin Listesi Neyi Vaadediyor?
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Buhara´dan SİVAS´a X.Bölüm
Buhara´dan SİVAS´a X.Bölüm
İbrahim BALABAN Yazdı...
Şeffaf Bir Başlangıç İçin!
Şeffaf Bir Başlangıç İçin!
BELEDİYE BAŞKANLIĞINI kim alırsa alsın, ŞEFFAF BELEDİYECİLİK anlayışı gereği, koltuğa oturmadan önce İÇ İŞLERİ BAKANLIĞI MÜFETTİŞLERİNİN davet edilerek bir incelme yapılmasının kamu yararı gereği önemli olduğu vurgulanıyor.
Onun da Bir KİTABI Olsun!
Onun da Bir KİTABI Olsun!
Kalabalık ortamlarda şiir okuması ile tanınan Mevlana Mahalle Muhtarı Kazım GÖZEL´in yine kendi yazdığı bir şiiri bağırarak okuduğu gözlemlendi. GÖZEL´in bağırması ile irkilen bazı dinleyicilerin “CENK Mİ” var düşüncelerinin belirdiği yorumları yapıldı.
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
BİR YIL AŞKIN UĞRAŞARAK SİVAS TARİHi KONUSUNDA ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMAYA İMZA ATTI!!!
Güzellikler Çoğalıyor!
Güzellikler Çoğalıyor!
SİVAS, Türkiye´nin en huzurlu illerinin başına geliyor. “ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN” sosyal bilinçlenme adımına SİVAS´ın hemen uyum sağlaması da emniyet birimlerince övgüyle bahsediliyor.
SİVAS, Devlet Kuran ŞEHİR
SİVAS, Devlet Kuran ŞEHİR
Osman ÇELİK Yazdı...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar