Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Bu konular gerek Cimer´e , gerek Bimer´e ve gerekse Adalet Bakanlığına yoğun bir şekilde şikayet edilmekte buna rağmen düzeltilmemesine ise bir anlam verilememektedir.
Tarih: 18.8.2019 11:57:05/ 2678okunma / 4yorum

İlimizde, son yıllarda ve özellikle hızlı tren, karayolları, DSİ kamulaştırmaları  vb. davalardan dolayı,  mahkemeler tarafından çok miktarda bilirkişi kurulu atanmaktadır. Bu atamaları  bilirkişilik kanununa göre yapılması gerekmektedir.Kanuna göre bilirkişilik belgesine sahip, uzmanlıkları Adalet bakanlığınca tescil edilmiş ve bakanlığın yayınladığı uzman bilirkişiler listesinde yer almışkişilerden seçilen veen az üç uzman  bir araya getirilerek bu bilirkişi heyetleri oluşturulmaktadır.

Ancak Sivas mahkemeleri bilirkişi görevlendirmelerini sırasıyla yapması gerekirken,  sanki bir gelenekmiş gibi sürekli aynı kişileri bilirkişi olarak belirlemektedir. Listelerde yüzlerce bilirkişi uzman varken,  özellikle kamulaştırma davalarında, 10-12 kişi arasında dönen bir bilirkişi grubu kullanılmaktadır.Neden hep aynı kişilerin görevlendirildiği isemerak konusu olmaktadır. Mahkemelerin bu tutumlarından dolayı özellikle bazı bilirkişilerin yılda dört yüz – beş yüz bin lira kazanç sağlamalarına imkântanınmakta ve doğal olarak dikkat çekmektedir. Mahkemelerin oluşturduğu  bu bilirkişi grubunun içine, grup dışından  bilirkişilerin sokulmaması ve hatta  mahkemelerin kapısına bile yanaştırılmaması  dikkat çekmekte  ve kamuoyunda konuşulmaktadır.

Bu  konular  gerek Cimer´e , gerek Bimer´e  ve  gerekse Adalet Bakanlığına  yoğun  bir şekilde şikayet edilmekte buna rağmen düzeltilmemesine  ise bir anlam verilememektedir.

Adalet mekanizmasının kanayan bu yarası, mahkemelerin sürekli aynı bilirkişilerden heyet oluşturması ve hatta ikinci bilirkişi heyetinin  bile yine aynı grubun diğer üyelerinden seçilmesininadaleti nasıl sakatladığınısomut örnekleri ile açıklayacağız...

Örneğin,  Afat Müdürlüğünde çalışan bir grubun, nasıl olup da mahkemelerin daimi bilirkişileri haline geldiklerini ve  bu gruptakilerden sadece bir kişinin  nasıl  olup da  yılda  500.000 TL bilirkişi ücreti aldığını, ayrıca  bu kişinin bununla da  yetinmeyerek, kamulaştırılacağını bildiği bir araziyi eşi ve  kayını adına nasıl satın aldığını ve yine aynı yer için kendi hazırladığı bilirkişi raporu ile  nasıl misliyle kamulaştırma bedeli  tespit ettiğini, 

Ayrıca, bir kamu avukatının,  kendi kurumunun kamulaştırma davası görülürken kanuna aykırı olarak eşinin bilirkişi atanmasını ve olayın ortaya çıkması ile konunun nasıl örtbas edildiğini,

Veya Sivas Kadastro müdürünün bir yılda 220 çalışma günü varken, nasıl olup da  yılın 170 günü keşfe gittiğini, kurumun arabası ve şoförünü kullandığını ve  hatta göreve gidiyormuş gibi harcırah aldığını, olayın patlaması ile nasıl  başka  bir şehre sürüldüğünü, kamuoyunun ve ilgililerinin dikkatine sunmaya, basının kamu görevini yerine getirmeye ve adalet yerini buluncaya kadar açıklamaya devam edeceğiz…

SİVAS POSTASI 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ŞEHRİN GAZETESİ
Okuyucu Yorumları (4 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
hak yerini bulsun
22.8.2019 13:54:40
Sayın valimizin bu konuda gerekli işlemleri yapmasını, devlet memurluğunun çiftlik gibi yan gelip yatma yeri olmadığını, bi haksızlık varsa ilgililer hakkında gerekli işlemleri yapacağına inanıyorum.
Vatan sever
17.8.2019 23:51:27
Bilirkişilik yapan memurun para almaması gerekir Zaten devlet onlara maaş vermiyor mu. Bu sistemi bence adalet bakanlığındaki kişilerde destekliyor yoksa kimse bu kadar ayyuka çıkan bir konuyu görmezden gelemez Soru şu bu sistemi koruyup kollayanlar kimler Yada TC devletinde herşey mi bozulmuş olabilir
mulayim
20.8.2019 00:32:53
Asıl sorun belediyedeki bir grup bunların yaptıklarını bir bilseniz. imar işlerinden voleyi vurdular. herkes biliyor bunların kim olduğunu aklı başında yönetici varsa bir haftada düzeltir. Önce belediyeden başlayın. burdaki müdür v.b. birilerinin istek ve koruması ile bunca zaman sivasda işi götürdüler. SORUN BELEDİYE unutmayın işlerin başlangıç noktası belediye ve burdaki rantı yöneten bir grup bu grup aynı zamanda sizin seçtiklerinize yönetiyor.
kaliteli memur
21.8.2019 11:02:24
bu arada memurlar hangi ara çalışıyor. devlet memura mesai saatinde yerinde ol diye para veriyor. gitte adliyede keşif kovala diye değil. sonrada haktan hukuktan bahsederler
SİVAS, Suriye´yi YÖNETİYORMUŞ!
SİVAS, Suriye´yi YÖNETİYORMUŞ!
SİVAS eşsiz geçmişine rağmen değerlendirilemiyor. Şehrin kültür ve turizminin felsefesi yapılamazken, tarihi kaynaklardaki bilgiler ise gerek halk gerekse şehir yöneticileri tarafından bilinmiyor.
Bunu Yapabiliriz!
Bunu Yapabiliriz!
Karasal iklimle örtüşen TÜRKİYE´nin kendine has en özge yemek kültürü olan SİVAS´ın, GASTRONOMİ Festivalini artık düşünme zamanının geldiği belirtiliyor.
KALİGRAFİ EĞİTİMİ BAŞLADI!
KALİGRAFİ EĞİTİMİ BAŞLADI!
SİVAS´ta Devlet ve Özel okullarda olmayan bir eğitim yeniliği başlatıldı. Eğitim tarihinde ilk olan bu çalışma ile, İlkokul 3.sınıf öğrencilerine “KALİGRAFİ” öğretilmeye başlandı. Bu uygulamanın sistemleştirilerek önümüzdeki yıllarda “müfredat” programına gireceği öngörülüyor.
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Çok yanık, titrek bir ses o kadar güzel etrafa yayılıyordu ki. Usulca odadan çıktım vardım baktım ki, “SEKLEM ÇUVALININ” üzerine çıkmış sabah ezanı okumakta
Danışmanım, Danışmansın, Danışman!
Danışmanım, Danışmansın, Danışman!
Belediye Başkan Danışmanlarının nasıl bir kamu yararına hizmet verdikleri yıllardır anlaşılamıyor.
ZOR OYUNU BOZAR!
ZOR OYUNU BOZAR!
MİLLİ EĞİTİM´in işi titiz ve ciddi alması neticesinde okullardaki “şebeke” yapıları da tasfiye ediliyor.TCK´nın 313. Maddesi gereği suçu sübuta erenlerin ise cezalandırılmaları gerektiği hukukçularca dile getiriliyor.
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
“TONUS köylerini bilirim dayım taraflarıdır. Mileves (düzensiz,tembel) insanlardır. Sadece 2 ay ekin eker biçerler, diğer zamanlar duvar diplerinde gölgeyi kollarlar. Ellerinden bir iş pek gelmez. Birkaç söğüt dikerler su kenarına o kadar çalışmazlar, yatarlar” dedi…”
SİVAS´tan Bir TODOR USTA Geçti!
SİVAS´tan Bir TODOR USTA Geçti!
Artin KORKOR Yazdı...
Annemin Günlükleri!
Annemin Günlükleri!
Elenora BALCİS Yazdı...
"UYUYAN ŞEHRİN" Hazinesi!
"UYUYAN ŞEHRİN" Hazinesi!
SİVAS´ın adeta denizi olan HAFİK GÖLÜ değerlendirilmiyor. Tarihi ve doğal güzelliği ile keşfedilmeyi bekleyen milli hazine acilen “MİLLİ PARK” statüsüne alınarak projelendirmeye hazır.
CEP Telefonu Operatörleri İşinizi İyi Yapın!
CEP Telefonu Operatörleri İşinizi İyi Yapın!
Son günlerde SİVAS´ta bazı vatandaşların telefon konuşmalarını sağlıklı yapamadıklarını dile getirmeleri dikkatlerden kaçmadı. Yaklaşık beş ay kadar önce 73 civarında vatandaş, telefon konuşmalarını rahat yapamayıp cızırtılı yaptıklarını dile getirmekle birlikte, son birkaç gündür de 275 civarında vatandaşın telefon konuşmasını sağlıklı yapamadığından dolayı hoşnutsuzluk içinde oldukları belirtiliyor.
Halkı ÇARPIYORLAR!
Halkı ÇARPIYORLAR!
CEP telefonlarına “VATSAP” hesabınız çalındı gönderdiğimiz şifre ile giriş yapın” diye şifre gönderip sonra da yönlendirme yaparak sitelerine abone yapıp vatandaşı 56 lira çarpıyorlar.
BENDE SIĞAR İKİ CİHAN
BENDE SIĞAR İKİ CİHAN
/ Bende sığar iki cihân ben bu cihâna sığmazam/
ADİL COŞKUN´a VEDA
ADİL COŞKUN´a VEDA
Ömür boyu Türk Milliyetçiliğine hizmet etmiş,MHP üst yönetiminde ve Sivas İl başkanlıgında uzun yıllar bulunmuş,Millet vekili adaylıkları bulunan merhum Adil COŞKUN vefat etmiştir
YENİ ŞAFAK ile Yollarını Ayırdı
YENİ ŞAFAK ile Yollarını Ayırdı
SİVAS başta olmak üzere ANADOLU´da en çok takip edilen yazar olan FARUK AKSOY´un yazılarına YENİ ŞAFAK GAZETESİ´nde son verilmesi şok etkisi oluşturdu. İrfani geleneği temsil eden AKSOY, bu topraklardaki vicdan ve adaletin de gür sesi olarak biliniyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar