Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Bu konular gerek Cimer´e , gerek Bimer´e ve gerekse Adalet Bakanlığına yoğun bir şekilde şikayet edilmekte buna rağmen düzeltilmemesine ise bir anlam verilememektedir.
Tarih: 18.8.2019 11:57:05/ 2893okunma / 4yorum

İlimizde, son yıllarda ve özellikle hızlı tren, karayolları, DSİ kamulaştırmaları  vb. davalardan dolayı,  mahkemeler tarafından çok miktarda bilirkişi kurulu atanmaktadır. Bu atamaları  bilirkişilik kanununa göre yapılması gerekmektedir.Kanuna göre bilirkişilik belgesine sahip, uzmanlıkları Adalet bakanlığınca tescil edilmiş ve bakanlığın yayınladığı uzman bilirkişiler listesinde yer almışkişilerden seçilen veen az üç uzman  bir araya getirilerek bu bilirkişi heyetleri oluşturulmaktadır.

Ancak Sivas mahkemeleri bilirkişi görevlendirmelerini sırasıyla yapması gerekirken,  sanki bir gelenekmiş gibi sürekli aynı kişileri bilirkişi olarak belirlemektedir. Listelerde yüzlerce bilirkişi uzman varken,  özellikle kamulaştırma davalarında, 10-12 kişi arasında dönen bir bilirkişi grubu kullanılmaktadır.Neden hep aynı kişilerin görevlendirildiği isemerak konusu olmaktadır. Mahkemelerin bu tutumlarından dolayı özellikle bazı bilirkişilerin yılda dört yüz – beş yüz bin lira kazanç sağlamalarına imkântanınmakta ve doğal olarak dikkat çekmektedir. Mahkemelerin oluşturduğu  bu bilirkişi grubunun içine, grup dışından  bilirkişilerin sokulmaması ve hatta  mahkemelerin kapısına bile yanaştırılmaması  dikkat çekmekte  ve kamuoyunda konuşulmaktadır.

Bu  konular  gerek Cimer´e , gerek Bimer´e  ve  gerekse Adalet Bakanlığına  yoğun  bir şekilde şikayet edilmekte buna rağmen düzeltilmemesine  ise bir anlam verilememektedir.

Adalet mekanizmasının kanayan bu yarası, mahkemelerin sürekli aynı bilirkişilerden heyet oluşturması ve hatta ikinci bilirkişi heyetinin  bile yine aynı grubun diğer üyelerinden seçilmesininadaleti nasıl sakatladığınısomut örnekleri ile açıklayacağız...

Örneğin,  Afat Müdürlüğünde çalışan bir grubun, nasıl olup da mahkemelerin daimi bilirkişileri haline geldiklerini ve  bu gruptakilerden sadece bir kişinin  nasıl  olup da  yılda  500.000 TL bilirkişi ücreti aldığını, ayrıca  bu kişinin bununla da  yetinmeyerek, kamulaştırılacağını bildiği bir araziyi eşi ve  kayını adına nasıl satın aldığını ve yine aynı yer için kendi hazırladığı bilirkişi raporu ile  nasıl misliyle kamulaştırma bedeli  tespit ettiğini, 

Ayrıca, bir kamu avukatının,  kendi kurumunun kamulaştırma davası görülürken kanuna aykırı olarak eşinin bilirkişi atanmasını ve olayın ortaya çıkması ile konunun nasıl örtbas edildiğini,

Veya Sivas Kadastro müdürünün bir yılda 220 çalışma günü varken, nasıl olup da  yılın 170 günü keşfe gittiğini, kurumun arabası ve şoförünü kullandığını ve  hatta göreve gidiyormuş gibi harcırah aldığını, olayın patlaması ile nasıl  başka  bir şehre sürüldüğünü, kamuoyunun ve ilgililerinin dikkatine sunmaya, basının kamu görevini yerine getirmeye ve adalet yerini buluncaya kadar açıklamaya devam edeceğiz…

SİVAS POSTASI 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ŞEHRİN GAZETESİ
Okuyucu Yorumları (4 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
hak yerini bulsun
22.8.2019 13:54:40
Sayın valimizin bu konuda gerekli işlemleri yapmasını, devlet memurluğunun çiftlik gibi yan gelip yatma yeri olmadığını, bi haksızlık varsa ilgililer hakkında gerekli işlemleri yapacağına inanıyorum.
Vatan sever
17.8.2019 23:51:27
Bilirkişilik yapan memurun para almaması gerekir Zaten devlet onlara maaş vermiyor mu. Bu sistemi bence adalet bakanlığındaki kişilerde destekliyor yoksa kimse bu kadar ayyuka çıkan bir konuyu görmezden gelemez Soru şu bu sistemi koruyup kollayanlar kimler Yada TC devletinde herşey mi bozulmuş olabilir
mulayim
20.8.2019 00:32:53
Asıl sorun belediyedeki bir grup bunların yaptıklarını bir bilseniz. imar işlerinden voleyi vurdular. herkes biliyor bunların kim olduğunu aklı başında yönetici varsa bir haftada düzeltir. Önce belediyeden başlayın. burdaki müdür v.b. birilerinin istek ve koruması ile bunca zaman sivasda işi götürdüler. SORUN BELEDİYE unutmayın işlerin başlangıç noktası belediye ve burdaki rantı yöneten bir grup bu grup aynı zamanda sizin seçtiklerinize yönetiyor.
kaliteli memur
21.8.2019 11:02:24
bu arada memurlar hangi ara çalışıyor. devlet memura mesai saatinde yerinde ol diye para veriyor. gitte adliyede keşif kovala diye değil. sonrada haktan hukuktan bahsederler
SİVAS DAVASI Yeniden GÖRÜLMELİ!
SİVAS DAVASI Yeniden GÖRÜLMELİ!
SİVAS´ta kardeşi kardeşe kırdırarak ülkeyi 90´lı yıllarda bir darbe ortamına hazır hale getirme girişimi, aradan yıllar geçerken daha iyi analiz ediliyor. SİVAS´ta masum insanların 2 Temmuz´da katledilmesi hala gizemini korurken, o yıllarda şehirde epey bir ALMAN vatandaşının olduğu hala dillendirilmeye devam ediyor.
SİDAŞ "DOĞAL GAZ"
SİDAŞ "DOĞAL GAZ"
Tacettin KEPENEK Yazdı...
REKTÖRLÜK AİLEDE KALSIN MANTIĞI!
REKTÖRLÜK AİLEDE KALSIN MANTIĞI!
Sivas kamuoyu birkaç gündür rektörlük yarışını değişik bilgi ve yorumlarla masaya yatırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz gün şehre gelen Hilmi ATASEVEN´in REKTÖRLÜK için kanat alıştırdığı artık bilinirken, bir DERNEĞİN araya girerek iki isim arasında bir İTTİFAK oluşturduğu iddia ediliyor.
YOLLARIMIZ KAPANIYOR!
YOLLARIMIZ KAPANIYOR!
Buğrahan Karaman Yazdı
TELEFONLARDAN CIZIRTI GELİYOR!
TELEFONLARDAN CIZIRTI GELİYOR!
SİVAS´ta halka iletişim hizmeti sunan GSM operatörlerinin, halkın daha sağlıklı konuşması için alt yapı yatırımlarına ağırlık vermesi bekleniyor.
HODRİ MEYDAN!
HODRİ MEYDAN!
SİVAS POSTASI´nın 10 yılı aşkın arşivleri incelendiğinde FETÖ ayrıntıları ortaya çıkmaktadır.
Bir SİVAS Atasözü Der Ki;
Bir SİVAS Atasözü Der Ki;
Devlet, kağnı ile tavşan avlar...
SİVAS´ın Önünü Açın!
SİVAS´ın Önünü Açın!
SİVAS ekonomik olarak kan kaybederken, şehrin kaderini yıllardır ellerinde tutanların hiç birşey olmamış gibi yine kendilerini düşünmeleri ibretle izleniyor. 10 yılını doldurmuş veya 10 yılını aşmış ODA, BORSA, BİRLİK, KURUM yöneticilerinin, bir defa da olsa şehirlerini düşünerek koltuklarını bırakmaları bekleniyor.
SİVAS POSTASI "FİKİR ÜRETİR!"
SİVAS POSTASI "FİKİR ÜRETİR!"
Takip Eden Değil Takip Edilen Gazete!
Depreşti
Depreşti
Abdullah ÇÜRÜKLÜ Yazdı...
KÖMBE Yemek Mesele!
KÖMBE Yemek Mesele!
Sivas kültürünün en önemli unsurlarınından biri olan SİVAS MUTFAĞI, asırlık gelenekleri ile de dikkat çekiyor. Özellikle “kaymak ile yapılan kömbe” yemesinin zahmetli olması lakin insanı tok tutan özelliği ile uzun yol erzakları arasında yerini alıyor.
Bir ÜNİVERSİTE Yorumu!
Bir ÜNİVERSİTE Yorumu!
Yiğide Neayak Yazdı...
"EZDİM ELEDİM, ÇÖZDÜM BELEDİM"
"EZDİM ELEDİM, ÇÖZDÜM BELEDİM"
Öyle ya KUL değil ki insanı daralta, o sonsuz KUDRET sahibi koca TANRI, hiç insanı darda kor mu?”
TUHAF ÇOK TUHAF!
TUHAF ÇOK TUHAF!
Bir zamanlar FETÖ´nün “MAKLUBESİNE” kaşık sallayanların her ne hikmetse bir birilerini kokularından veya bakışlarından tanıdıkları biliniyor..
Cesur Yürek SİVAS POSTASI Gündemi Belirliyor
Cesur Yürek SİVAS POSTASI Gündemi Belirliyor
Sivas için, Sivas´ın geleceği için SİVAS POSTASI doğruları yazmaya devam ediyor. Ya SİVAS POSTASI olmasaydı?
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar