Bu Mudur İşte Budur!
BİR YIL AŞKIN UĞRAŞARAK SİVAS TARİHi KONUSUNDA ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMAYA İMZA ATTI!!!
Tarih: 17.3.2019 00:17:02/ 3902okunma / 18yorum

SPHM ÖZEL HABER

Merkez  İzzettin Keykavus Ortaokulu İngilizce öğretmeni Olcayto Şahin, bir yılı aşkın bir süre yoğun olarak çalışarak, ilimiz tarihi alanında M.Ö 2400 Hititler döneminden 29 Ekim 1923 Cumhuriyetin  ilanına kadar belli başlı uygarlıkları, devletleri ve olayları detaylı bir şekilde inceleyen ve açıklayan 485 cmx35 cm ebatlarında bir “Sivas İli Kronoloji Cetveli” hazırladı.

Olcayto Şahin ise konuyu soranlara şöyle açıklama yapmakta;

 “ Branşım İngilizce olmasına rağmen, ilkokul-ortaokul yıllarından bu yana tarih bilimi konusuna yakın bir ilgi duymaktayım ve çeşitli tarihsel ve felsefi konularda amatör çalışmalar yapmaktayım. Son birkaç yıldır da amatörce “Sivas Yerel Tarihi” konusunda çalışmalar yapmaktaydım. Öğretmen olduğum için, okullarda okutulan  Sosyal Bilgiler, İnkılap Tarihi ve Tarih derslerinde   İlimiz yerel tarihi konusunda oldukça kısıtlı bilgiler olduğunu görerek, öğrencilerimizi “Sivas Tarihi” konusunda detaylı bir şekilde bilgilendirecek  bir çalışmayı nasıl  yapabileceğimi  düşündüm. Bu düşünce beni “Sivas İli kronoloji cetveli” hazırlama fikrine götürdü. Yıllarca İlimiz sahaflarında, kitapçılarında İl Halk kütüphanesinde Sivas tarihine  ilişkin kitapları topladım. Daha sonra dijital ortamda M.Ö 2400 Yılından 29 Ekim 1923 Cumhuriyetin İlanına kadar vuku bulan önemli medeniyetleri, devletleri, olayları görsellerle destekleyerek kronolojik olarak 485x35 cm ebatlarında bir “Kronoloji Cetveli” hazırladım. Çalışmamı 29 Ekim 1923 Cumhuriyetin ilanıyla sonuçlandırmamın nedeni ise, bu dönemin çalışmayı içinden çıkılamayacak kadar detaylandıracak olması ve ayrıca  Cumhuriyet dönemi kronolojisinin ayrı bir çalışma konusu olmasıdır. Sivas tarihi konusunda hem kitap, hem de eğitim materyali anlamında büyük bir açık olduğu herkesin malumu. Ben bu çalışmamla bu alanda büyük bir boşluğu bir nebze de olsa doldurduğuma inanıyorum.

Yaptığım çalışmamın yaygınlık kazanarak ilimiz tüm okullarına ve hatta kamu binalarına dağıtılması için resmi anlamda gerekli girişimlerimi sürdürmekteyim. İnşallah yaptığım çalışma ilimiz genelinde devlet kurumlarımız  eliyle yaygınlaştırılarak, Sivas eğitimine ve öğrencilerimize bir katkı sağlar.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Mudur İşte Budur
Okuyucu Yorumları (18 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Egitimci
17.2.2019 15:27:32
Bunu nasıl temin ederiz
Nesrin
17.2.2019 15:29:38
Ilginç bir çalışmaya benziyor teşekkür
Cemal Kaya
17.2.2019 11:02:33
Eline emeğine sağlık. Şu günlerde bu gibi insanlara ve çalışmalara çok acil ihtiyaç var.
Bensu Şahin
17.2.2019 20:49:16
Çok kıymetli amcacım emeğine yüreğine sağlık çok güzel olmuş başarılarının devamını dilerim
Murat ŞAHİN
17.2.2019 20:51:50
Çok kıymetli kardesim; Seni üretkenliğin ve başarılarından dolayı tebrik ediyorum. Yeni eserlerini bekliyoruz! Teşekkürler Olcayto!
Erdal
18.2.2019 18:53:23
Çok güzel bir calisma olmus,büyük bir emek ve araştırma sonucunda ortaya çıkmış umarım hocamız hakettiği değeri gorur
murathan
18.2.2019 22:54:33
Böylesine emek gerektiren bir eseri memlekete kazandıran kıymetli hocamıza yetkili kurum ve kişilerin sahip çıkması, tıpkı hocamız gibi bu tarz müstakil eserler ortaya koyma düşüncesi içindeki arkadaşları motive edecektir. Hocamızın ellerine sağlık, kalemi kavi olsun.
Zafer kilic
18.2.2019 21:56:24
Güzel bir calisma olmus elinize saglik bendede fotoğraf arisivi var
ayben
18.2.2019 21:05:50
hocam elinize sağlık bu çalışmanızı bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ederiz. ülkemizin böyle üretken insanlara çok ihtiyacı var.
memet
17.2.2019 11:13:58
hocam tebrik ederiz. okulların böyle önemli bilgiye ihtiyacı vardı.yetkililerin gerekli yerleri bilgilendirip konunun ehemmiyetini tavsiye etmesi gerekir.
cemre gökçe
17.2.2019 11:34:24
Çok emek verilmiş çok değerli bilgiler içeren bu güzel çalışması için öğrenmeyi ve öğretmeyi seven herkes adına hocamıza çok teşekkür ediyorum ve başarılarının devamını diliyorum.
Sami bildirici
17.2.2019 11:51:16
Değerli Olcayto hocam eline ve emeğine sağlık araştırmacılara öğrencilere ışık tutacağına inanıyorum eserinle övünmemek olmaz çalışmalarında başarılar diliyorum
Yağmur Gökçe
22.2.2019 21:32:55
bana kalırsa bu çok faydalı ve güzel bir çalışma.insanların böyle çalışmalar yapması ülkemiz için gurur verici.gerçekten çok tebrik ediyorum.
Murat Gökçe
22.2.2019 23:12:50
Benzeri çalışmalara örneklik teşkil etmesini dilerim. Kitap olarak da yayınlanması güzel olacaktır. Tebrikler
sümeyye kara
17.2.2019 11:58:13
Sayın Olcayto Bey, bu çalışmanızı SAYIN VALİ BEYE sununuz. VALİ BEY yenilikçi bir insan bence dikkate alır.
Ayzıt Gökçe
22.2.2019 21:24:47
Öncelikle çok tebrik ediyorum. Çok kıymetli bir çalışma olmuş. Sivas´ımıza verdiğiniz değerli katkınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum. İlk fırsatta okumak isterim. Saygılar
turgay özcan
19.2.2019 21:02:09
emeğinize sağlık.Umarım yetkililer bu değerli çalışmayı dikkate alıp değerlendirirler.Tüm okullara birer tane dağıtılmalı...
OLCAYTO ŞAHİN
19.2.2019 21:44:20
SİVAS POSTASINI TAKİP EDEN VE YORUM YAZAN SAYIN ARKADAŞLARA; Hiç azımsanmayacak bir süre yoğun bir şekilde çalışarak naçizane bu eserimle ilimiz tarihine küçük de olsa bir katkıda bulunmaya çalıştım.Hedefimize ulaşabilirsek ne mutlu bizlere.Fakat şunu da çok iyi biliyorum ki; ne yaparsak yapalım bizi yetiştiren bu topraklara vefa borcumuzu ödeyemeyiz. Bizi okuyarak ve yorum yaparak en içten bir şekilde bizi destekleyen arkadaşlarımdan dolayı çok çok mutlu oldum ve sizler yüzünden içim geleceğe yönelik büyük bir iyimserlikle doldu.Bana büyük güç verdiniz.iyi ki varsınız. Not: Ayrıca bize kapılarını açıp yer veren Sivas´ın en yenilikçi gazetelerinden Sivas Postası ailesine ve onun çok kıymetli editörü Osman Çelik Bey´e çok selam ederim. Olcayto ŞAHİN
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Takip Eden Değil Takip Edilen Gazete!
Kral Çıplak Olsa Ne Yazar
Kral Çıplak Olsa Ne Yazar
Tacettin KEPENEK Yazdı...
Mutluluğun Resmini Yaptılar!
Mutluluğun Resmini Yaptılar!
SİVAS´ın en köklü okullarından biri olan Halil Rıfat Paşa Lisesi, pür neşe içinde baharın gelişini kutladı.
Halı Müzesi Kurulmalı
Halı Müzesi Kurulmalı
Dünyada eşi olmayan ŞARKIŞLA halıları yok olmak üzere. Selçuklu zamanından kalma yaklaşık 30 civarında ŞARKIŞLA halısının olduğu bilgisine ulaşılırken, bu paha biçilmez halıların depolarda bekletilmesi ise tuhaf bulunuyor. Vali AYHAN´ın, bu ve benzeri tarihi halıların bir arada bulunacağı bir “HALI MÜZESİ” fikrini hayata geçirmesi bekleniyor.
Uyumamak İçin SİVAS POSTASI Okunur!
Uyumamak İçin SİVAS POSTASI Okunur!
Şehrin TEK ÖZGÜR GAZETESİ Sivas Postası, ortaya koyduğu düşünceler, şehre dair ürettiği projeler ile gerek il içinde gerekse il dışında ki okurların dikkatini çekiyor.
NİSAN´da Hakim Karşısında!
NİSAN´da Hakim Karşısında!
SİVAS´ta görev yaptığı süre zarfında eğitim öğretimi kilitleyip MİLLİ EĞİTİMİ´i içinden çıkılmaz duruma getiren ALTINSOY, Nisan´ın 10´un da “GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAKTAN” yargılanacak.
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Her “hak” almasında derdi ki; “Allahım beni bana bırakma.”Bu bilge sözü akşama kadar belki yüz defa söyler idi. “Allahım beni bana bırakma, Allahım beni bana bırakma…”
Klasiklerimizi Okumak
Klasiklerimizi Okumak
İsmet TANRIVERDİ Yazdı...
Halkımız PAŞABAHÇE´ye Hazır!
Halkımız PAŞABAHÇE´ye Hazır!
SOĞUK KIŞ GÜNLERİNİ, kısır ve etli pide ile geçiren şehrimiz insanı, PAŞABAHÇE´yi hasretle bekliyor. Mangal kokusu ile pür neşe olmak için gün sayan halkımız, piknik malzemelerini hazır kıta bekletiyor.
Sivas´ın Bütün Renkleri SİVAS POSTASI´nda
Sivas´ın Bütün Renkleri SİVAS POSTASI´nda
Doğruların ve güzelliklerin mücadelesi için herkesi ama herkesi SİVAS POSTASI´na davet ediyoruz...
Çürüme Büyüyor!
Çürüme Büyüyor!
SİVAS´ta son zamanlarda “küçük çıkarlara, küçük korkulara, küçük hesaplara” tapınan insan sayısı giderek artıyor.
Yeni Bir Parti Kurulur mu?
Yeni Bir Parti Kurulur mu?
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Bize Yarının Adamı Aydınlar Gerek
Bize Yarının Adamı Aydınlar Gerek
Selim Yıldız Yazdı...
Kıssadan Hisse
Kıssadan Hisse
"- Nasıl olsa bu havuza herkes bir kova süt dökecek!.. benim bir kova su dökmem bir şey değiştirmez!?.. diyerek.. başlamışlar aynı düşünce ile havuza kovalar dolusu suyu boşaltmaya..
Dr.GÖLEN Ödüllendirildi!
Dr.GÖLEN Ödüllendirildi!
Sağlık Bakanlığı 14 Mart Tıp Bayramı vesilesiyle hekimleri ödüllendirdi. SİVAS´ta da başarılı ve fedakar Gögüs Doktoru Hayrullah GÖLEN ödüle layık görüldü.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar