Bu Mudur İşte Budur!
Yıllardır SİVAS kamuoyunda tartışmalara neden olan HIZLI TREN GÜZERGAHI´nın tekrar eski yerine döneceği bilgisine ulaşıldı. SİVAS POSTASI GAZETESİ´nin Ankara bağlamlı güvenilir haber kaynakları, sonucun yakın olduğu ve İKİ BAKAN´ın kamuoyuna bunu çok kısa zamanda açıklayacakları bilgilerini ilettiler.
Tarih: 12.1.2018 21:20:58/ 5663okunma / 15yorum

SPHM ÖZEL HABER

SİVAS kamuoyunu yıllardır meşgul eden HIZLI TREN´de son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. Mevcut güzergah yerine, ÜNİVERSİTE tarafına kaydırılması şehir kamuoyunda büyük infial uyandırmakla birlikte, teknik olarak o bölgenin zemin sorunu ve kaynak sularının da çıkması bu güzergahın yeniden eski yerine alınmasına neden olduğu öğrenildi.

HIZLI TREN güzergahının ÜNİVERSİTE tarafına kaydırılmasının çok vahim sonuçlar doğuracağını belirten konunun uzmanları, üniversite ve şehir arasında ÇİN SEDDİ vari iki katlı bir ev boyutun viyadükler ve yükseltiler meydana geleceği ve bunun da şehrin siluetini 100 yıl bozacağını dile getiriyorlardı.

SON DAKİKA olarak SİVAS POSTASI GAZETESİ´nin ulaştığı bilgiler ise sevinç ile karşılandı. HIZLI TREN GÜZERGAHININ eski yerine kaydırıldığı ve en kısa zamanda bununda kamuoyuna ilan edileceği öğrenildi.

Hızlı Tren GARI´nın da mevcut garın MODERNİZE edilerek oraya inşa edilecek olması sonucunda da, şehre yeni bir ekonomik canlılık ve güzel bir görüntü kazandırılacağı bilgilerine ulaşıldı.

Avrupa başta olmak üzere Türkiye´nin pek çok ilinde HIZLI TREN istasyonlarının şehir merkezinde olduğuna vurgu yapan teknik uzmanlar, SİVAS´ın da pekala bu kervana katılarak gelişimini, devlete en az maliyetle tamamlayacak olmasının memnuniyet oluşturacağını ifade ediyorlar.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Mudur İşte Budur
Okuyucu Yorumları (15 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
osman ada
12.1.2018 23:33:11
Yillardir koskoca sivas halki na ragmen toplamda 3 kisi nin rant i ugruna universite ye istasyonu kurmaya calistilar halen de calisiyorlar insallah inat etmezler ki inat ederlese de bilsinler ki binlerce sivasli hizli tren in sivas a gelmesinde sucu olan bu 3 kisiyi Cumhurbaskanina şikayet ederler ben derim ki yeter yeter yeter sivasli sizden artik nefret edecek duruma geldi yaniniz da gezdirdiginiz yalakalarin sozlerine degil halk ne istiyor ne bekliyor ona kulak verin
taner
14.1.2018 02:16:37
KAYBEDİLEN ZAMANIN HESABI SORULMALI, HEM PARTİ HEMDE VATANDAŞ HESAP SORMALIDIR, AYRICA SORUMLULAR AÇIKÇA TEŞHİR EDİLMELİDİR
katibe turunç
17.1.2018 19:51:05
bu işi bu zamana kadar sürüncemde bırakanlardan hesabı sorulmalı. reis el atmasaydı 2030´a belki gelirdi, reisten allah razı olsun
ahat türkmenoğlu
12.1.2018 23:27:26
Hızlı tren hattının yerinin değişmesi inşallah gerçekleşir Heme bir an önce sivas ımızın hızlı trene kavuşması hemide kamuoyunun desteği yerine gelmiş olur şehrimiz Çin Seddi gibi bir ses nede bölünmemiş olur bu konuda Emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz sivas için hayırlısı neyse inşallah o olacaktır
fatih tekir
13.1.2018 10:14:35
Böyle giderse şehir içinde 2 tane yht hattımız olacak.
hacı bey
13.1.2018 13:58:50
müteahhitten başkan olmazmış şekil a da göründüğü gibi olursada şehir için gariban için iyi olmaz müteahhit tayfası için iyi olurmuş.
sivaslı
14.1.2018 17:43:58
Sayın Ada hassasiyetiniz takdire şayan. birde bahsettiğiniz 3 kişiyi açıklayın herkes bilsin
ayşe
14.1.2018 17:47:34
kişisel menfaatleri için bir şehri bu hale getirenlerden sivaslı hesabını sormalı. 3 kuruşluk menfat yüzünden yıllar geçti.gözünüzü toprak doyuracak bilmezmisiniz
cansu
15.1.2018 21:27:45
eski yeni farketmez hangi güzergahtan gelecekse biran önce gelsin
rıfat
14.1.2018 22:34:55
Gidemediğin yer senin değildirr. Hızlı tren en kısa sürede tamamlanmalı, yoksa sivastan göç durmaz
sinan korkmaz
15.1.2018 16:11:11
sami başkanın danışmanları ekmek düşmanı
Arslan arslan
13.1.2018 23:12:54
Sadece halk arasındaki dedikodu olamaz söylenenler.rant davası olmasa şimdiye coktan yapılmıştı belki ortada bir yanlış varsa rant ugruna hesap sorulduğunu halk göemeliki içi rahat etsin yoksa sandıkta elbet sorulur. Ucu başka yerlere dokunacak diye hesap sorulmuyorsa dünya malı için Allah sorsun
centas
14.1.2018 13:38:23
anlayamadığım eski istasyon yerine gelirse erzincan a çıkış yolu sorunlu olacak.sivas son istasyon olmadığına göre eski istasyon yeri mantıklı değil..hızlı tren kablumbaga hızında sivasa girip çıkmak zorunda kalır..bence kuzey çevre yolu güzergahından girip cıksaydı doğru olurdu...şehir bölünmezdi de..uçaklar tam dolu çalışıyor ..hava alanı çok daha uzak..hızlı tren de nerde olursa olsun rağbet görür.şehrin her yerinden üniversite tek bilet ise neden bu kadar eleştirildi anlamadım..üviversite de istasyon olması okuyan okutan veya başka şehirlerden gelenlere de çok iyi olur..ankara sizin eleştirileriniz yüzünden sivasa yapmaktan vazgeçip kayseriye yaparlarsa şaşırmayacağım ..yeter kardeşim durun artık yahu..yüzlerce trilyonu çöpe attırma derdindesiniz. .sivası da devletide sevmiyormusunuz nedir.sivası seviyorsanız ve teknik olarak da mümkünse tabi araştırmalar sonucuna göre ;; eski hattı yeni tren hattının yanından geçirtip esenyurt un altına istasyon yapılsın malatya yönüne çıkışıda kolay olur.şehir tek bölünmeyle iki işi de görür. saygıalrımla..
gülhan
17.1.2018 19:46:57
resmi özel tüm kurumlar tabii ki sivaslılar bu işe sahip çıkmalı ve bir an önce tamamlanmalı
Hacı bekir
6.2.2018 23:41:27
Bu yazdığım yorumu bir yetkili okurmu bilmem ama sivas postası editörleri eminim okuyunca bu fikrimi tartışmaya açacaktır arkadaşlar hızlı tren istasyonu eski gar binası yanına yeni bir bina olarak yapılacak miş hayırlı uğurlu olsun şehrimize bence bu bina yapılırken daha büyük kompleks yapılıp otobüs terminali olarakta hizmet vermesi lazım güney tarafından otobüsler kuzey tarafından tren ulaşımda bir bütünlük olur hızlı trenden inen hemen iline ilçesine aynı yerden biner fazla masraf olmaz zaten bina biraz büyüyecek toplamda düşününce oldukça ekonomik bir yatırım olacak eski terminali doğan bey 13 milyon harcamış hiç sorun değil yıkılsın satsan 50 milyon eder orası lütfen bu konuyu tartışmaya açalım hayali bile güzel bence
SİVAS´ı 100. Yıla Hazırlamalı!
SİVAS´ı 100. Yıla Hazırlamalı!
Şehrin geleceğine dair öncü fikirler üreten ve bunların takipçisi olan SİVAS POSTASI ekibi, SİVAS KONGRESİ´nin 100. Yılına 100 Proje fikrini de bütün ayrıntıları ile değerlendiriyor.
Sanatkar Şair MIGIRDİÇ KORKOR
Sanatkar Şair MIGIRDİÇ KORKOR
Artin KORKOR Yazdı...
Kahvehaneler Kışa Hazır!
Kahvehaneler Kışa Hazır!
ARALIK´a girdiğimiz şu günlerde, hemen hemen yazlık işlerin bittiği Sivas´ta, insanlar kışa hazırlanıyor. Yazın genelde çalışmama yolunu seçen hemşerilerimizin, havalar soğur soğumaz kahvelerin yolunu tutmaları bekleniyor.
ERATNA BEYLİĞİ´mizin Ata Diyarı Kan Ağlıyor
ERATNA BEYLİĞİ´mizin Ata Diyarı Kan Ağlıyor
SİVAS merkezli kurulan ERATNA BEYLİĞİ´nin Uygur Türkleri tarafından kurulduğu biliniyor. Şimdilerde ise Uygur diyarında ölüm kol geziyor.
SiVAS´ta İki HİTİT Şehri
SiVAS´ta İki HİTİT Şehri
Sivas´ta bulunan iki Hitit Şehri arkeologları büyülemeye devam ediyor. Altınyayla İlçesi´ndeki SARİSSA ile Yıldızeli İlçesinde bulunan KAYALIPINAR geçmişe önemli ölçüde ışık tutuyor. Sivas´ta bulunan bu iki tarihi zarafet, araştırmacıların yıllar sürecek çalışmaları ile zamanla daha iyi gün yüzüne çıkmayı bekliyor.
KALE Doğal Film Seti
KALE Doğal Film Seti
Malatya, Mardin, Kayseri, Van Uluslar arası Film Festivalleri ile ülke gündemlerinde yerlerini almaya devam ediyorlar. Film Platoları oluşturarak kültür ve turizm anlamında önemli kazanımlar elde eden bu illerden, potansiyel olarak geri kalmayan Sivas ise sadece bu gelişmeleri seyretmekle yetiniyor.
KIRK AZİZLER Turizme Kazandırılmalı
KIRK AZİZLER Turizme Kazandırılmalı
SİVAS´ın inanç turizmi açısından değerlendirilmeyi bekleyen pek çok değeri, şehir yöneticilerince görmezden geliniyor. Üçlerbey Mahallesi´nde bulunan “KIRK AZİZLER” in şehit edildiği yerde bunlardan biri. Burasının dünya turizmine açılması gerekirken, imara açılması hayret ve ibretle izleniyor. Burasının neden turizme kazandırılmadığı ise merak ediliyor.
ŞEHRE Yakışmıyor!
ŞEHRE Yakışmıyor!
Kongre Lisesi ve Selçuk Ortaokulu´nun hemen yanı başında bulunan metruk bina görenleri ürkütüyor. Nazi Almanya´sı İşkence mekanlarını anımsatan yapının, güvenlik açısından da tehdit oluşturduğu bilinirken, ÇEVRE Şehircilik İL MÜDÜRLÜĞÜ´nün ne yaptığı ise merak ediliyor.
SİVAS´ın Görünmeyen Üniversitesi
SİVAS´ın Görünmeyen Üniversitesi
Sivas´ın kültür ocağı Âşık Ruhsati, Sivaslılar tarafından anlaşılamıyor. Aşık Ruhsati adeta bir okul gibi binlerce söz sultanının yetişmesine önayak olurken, doğduğu topraklarda tam anlamıyla anlaşılamadı.
Sami AYDIN Güzellemesi Yapan Çapsızlara
Sami AYDIN Güzellemesi Yapan Çapsızlara
Mehmet BAŞKAN Yazdı!...
Karadenizi SİVAS´a Bağladı
Karadenizi SİVAS´a Bağladı
SİVAS´ın efsane Valilerinden Halil Rıfat Paşa´nın, SİVAS-GİRESUN bağlantısını gerçekleştirmek için verdiği mücadele bugün Karadeniz-Akdeniz yol bağlantısının da ilham kaynağını oluşturması ile de önem taşıyor.
Sivas`a Erkek Sığınma Evi Açılmalı
Sivas`a Erkek Sığınma Evi Açılmalı
Eşinden psikolojik şiddet gören pek çok erkek, kendini maça, kahveye, sokaklarda gezmeye, tesbih sallamaya ve basit siyasi konuşmalara vererek deşarj oluyor. Mahalle baskısı nedeniyle konuşamayan pek çok erkeğin, Sivas sokaklarında melul mahzun dolaşması görenlerin içini burkuyor.
Vakıfların KİRACILARI Zorda!
Vakıfların KİRACILARI Zorda!
Vakıfların kiracıları dertli. Yüzde 12 ile yüzde 17 oranındaki kira artışları zaten ekonomik zorda olan esnafı perişan etti. Zorda olan esnaf, STSO ve ESNAF ODASI´nın kendi organizasyon şeması ile temasa geçerek bu artışın geri çekilmesini sağlamaları gerektiğini bekliyorlar..
Kamu Vicdanı Rahatsız!
Kamu Vicdanı Rahatsız!
SİVAS Belediyesi´nin 50 civarında İTFAİYECİ ve ZABITA memuru alacağı bilinirken, bununla ilgili olumsuz ihbarlar geliyor.
KALE Film Platosuna Dönüşmeli
KALE Film Platosuna Dönüşmeli
SİVAS POSTASI GAZETESİ´nin yıllardır gündeme getirdiği Kale´de bir Film Platosu oluşturma fikri, şehirde benimsendi. Böyle bir hayalin gerçekleşmesi durumunda, SİNEMA YÖNETMENLERİNİN tercihlerinden birinin de SİVAS olacağı belirtilmekte..
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar