Çekirdek Fırlatma Yarışması Sürüyor!
SİVAS´ta iftarını açar açmaz sokağa fırlayan şehrimiz insanı, “ÇEKİRDEK ÇİTLETİP EN UZAĞA FIRLATMA” yarışması yapıyor. Şehir çekirdek kabukları ile SAMAN vari bembeyaz bir görünüme kavuşurken, çöp bidonlarının özellikle kullanılmadığı gözlemleniyor.
Tarih: 5.6.2018 07:14:00/ 1224okunma / 0yorum

 SPHM ÖZEL HABER

Sivas yazın gelmesi ile birlikte “ilkel” çekirdek yeme ve kabuğunu yere atma yarışmasına sahne oluyor. Her yaş gurubundan insanın, eğitim seviyesi ne olursa olsun, keskin dişleri ile çekirdekleri adeta dans ederek kırıp kabuklarını yere atıp içini yeme geleneği son sürat devam ediyor.

Toplu mekânlar ve oturma alanlarının bembeyaz kesildiği şehrimizde, saman çöplüğüne döndürülüp köyleştirilen şehrin, yaşadığı bu katliamın bir cezası olması gerektiği dile getiriliyor.

Buruciye Meydanındaki arenada, sıra sıra dizili şehrimizin insanlarının, adeta bir biri ile yarışırcasına, çekirdek yeme ve kabuğunu yere atma ilkelliğini yıllar önce gören ÇİNLİ bir turist kafilesinin, “çekirdek yeme Sivaslılar´ın bir geleneği herhalde” diye kayıt tutmaları ise bu durumu apaçık ortaya koyuyor.

İstasyon caddesinde, Kent Meydanında hemen hemen her yerde akşamları bir ayin gibi çekirdek yemeye çıkan halkımızın, bu davranışı hayretle izleniyor. Çekirdeği yiyip, kabuğunu yere veya önde gidenlerin üzerine tükürükle birlikte atan pek çok insanın, “modern” bir hayattan haberlerinin olmadığı ve sadece “mide eksenli bir davranış bozukluğu” içinde oldukları sanılıyor.

Bu ilkelliği sert bir şekilde eleştiren pek çok insan, çevre ve göz zevki kirliliğine neden olan çekirdek yeme ve kabuğunu yere atma tuhaflığının, bir cezasının mutlaka olması gerektiğini dile getiriyorlar.


 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İlkelliğin Cezası Olmalı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kıssadan Hisse
Kıssadan Hisse
ALOŞ, etrafta dönen oyunları bildiği için o da bir damın üstüne çıkarak köylülere bağırmış;
Yetkililer Göreve!
Yetkililer Göreve!
SİVAS Toplum Ruh Sağlığı adeta dökülüyor. Bu merkezde PSİKİATRİ doktoru olması gerekirken psikiyatri doktoru da bulunmuyor. Hastalar perişan, aileler perişan, çalışanlar perişan…
Vali AYHAN
Vali AYHAN
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Sivas Benim Yüreğimde...
Sivas Benim Yüreğimde...
Mustafa BALEL İle Söyleşi...
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Sivas kamuoyunun nabzını sadece SİVAS POSTASI tutar...
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Bizim SİVASLI da haber yollamış ki, “KIZI verdik ama ZERUN buğdayı vermedik ki” demiş…
SİVAS´ta Son Tablo!
SİVAS´ta Son Tablo!
Üzeyir YİĞİT Yazdı
İŞGÜZARLIĞA GEREK YOK!
İŞGÜZARLIĞA GEREK YOK!
Numune Hastanesinde özellikle KALP Bölümünde hastalar için aciliyet taşıyan bazı cihazların arızalı olduğu ve gelen kalp hastalarının başka hastanelere sevk edildiği ortada dururken, bu sorunları çözme becerisi gösteremeyen BAŞHEKİMLİĞİN geçtiğimiz günlerdeki bir hareketi “bu da olmaz” dedirten cinsten…
Ölü Bir Şehirde Yaşamak...
Ölü Bir Şehirde Yaşamak...
Osman ÇELİK Yazdı...
GÜNDÖNDÜ...
GÜNDÖNDÜ...
Bahar Sultanı, bu masumiyeti ödüllendirmek için çıkarmış başından altın tacını ve gündöndünün başına takmış…
ZARA´nın Kültür Işığı
ZARA´nın Kültür Işığı
Sivas´ın en renkli ilçelerinden Zara, kendine has özel kültürü ile de dikkatlerden kaçmıyor. Zara Kültürünü, gelecek kuşaklara aktarmak için bir ömür veren Zaralı Aydın, İsmail Hakkı ACAR, nefes almadan üretmeye devam ediyor.
SİVAS´tan Kopamayanlar!
SİVAS´tan Kopamayanlar!
Artin KORKOR Yazdı...
Bir SİVAS Türküsü...
Bir SİVAS Türküsü...
Belki Seni Bana Yazar Yaradan/
Seçim Gündemi Her Yerde!
Seçim Gündemi Her Yerde!
SİVAS yerel seçimlere hazırlanırken, bazı köylerdeki muhtarlık seçimlerinde tansiyonun yüksek olduğu haberleri gelmeye başlıyor.
Sükunet Berhava Edilmemeli!
Sükunet Berhava Edilmemeli!
SİVAS´ın manevi dinamiklerinden biri olan ŞAHABETTİN DEDE, pek çok kişi tarafından ziyaret ediliyor. Kendi dünyasında sükunetli bir yaşamı tercih eden “hal ehli” bu zatın fazla rahatsız edilmemesi sevenleri tarafından arzulanıyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar