Bu İddia Doğru Olmamalı!
Bir yılını dolduran Cumhuriyet Üniversitesi yeni yönetimi artık şehir kamuoyu tarafından irdelenmeye başlandı. Bilimle, akademik kaliteyle,araştırma ile gündeme gelmesi gereken SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi tuhaf ama çok tuhaf bir iddia ile çalkalanıyor. Türkiye ve Dünya Üniversitelerinde eşine pek rastlanmayacak bir hisse devri uygulamasının, Üniversitede hayata geçmesi pes dedirtti.Üniversiteye ait Bilim Aktif LTD.ŞTİ şirketindeki hisse devri şaşkınlık oluşturdu.150 çalışanı ve binlerce liralık Cirosu olan devasa ekonomik birliktelikte neler olduğu ve hisse devri ayrıntıları ve iddialarına yönetimin acilen cevap vermesi bekleniyor.
Tarih: 9.7.2017 16:50:51/ 7337okunma / 13yorum

 

 SPMH (Haber Murat KALENDER)

Üniversiteye bağlı Bilim Aktif LTD.ŞTİ şirketinin -ki bu şirket Üniversitenin İlçeler dahil tüm CAFE ve Kantinlerinin mal alımını ve işletmesini yapan binlerce lira(eski hesap trilyonlarca)  CİROSU olan 150´ye yakın çalışanı ile hizmet veren üniversitenin bel kemiği bir şirket olarak herkesçe biliniyor.

 Haber merkezimize ulaşan bir bilgi adeta şok etkisi oluşturdu. Belki TÜRKİYE´de belki Dünyanın herhangi bir üniversitesinde olmayacak bir uygulama Sivas Cumhuriyet üniversitesinde Rektör YILDIZ tarafından gerçekleştirildiği bilgilerine ulaşıldı.

 23/06/2017 tarihinde 1979 YILDIZELİ Yakacık Köyü Çavuşlu Mahallesi doğumlu M.Sakar isimli bir şahsa Rektör Alim YILDIZ´ın Vakıf Çalışanı H.ÇATMAZ´ın Rektör adına  Prof.Metin BOZKUŞ, Prof. Zahit BAKICI,Prof. Sarper YILMAZ, Erol SEZER ait hisseleri M.SAKAR´a  devrini istediği bilgilerine ulaşıldı….

 Devredilen hissenin toplamda Yüzde 25 civarında olması ve bu yüzde 25 hissenin karşılığının da kağıt üzerinde sadece 2500 lira olması ve para alınıp verilmeden binlerce ciroluk bir şirketin yüzde 25 mal sahibinin Alim YILDIZ ile hangi ilişkiler, dostluklar ve akrabalıkların mahiyeti olduğu merak ediliyor.

 Cumhuriyet Üniversitesindeki bu hisse devrindeki en büyük tuhaflığın bir üniversite rektörünün birlikte çalıştığı akademisyenlere güvenmeyerek, kendisinin hangi bağlantılarının olduğunu üniversite ve şehir kamuoyunca bilinmeyen M.SAKAR adlı şahsa devretmesi şaşkınlık oluşturdu...

 Üniversitenin uluslararası bir mahiyette ekonomik ve bilimsel farkındalıkları ortaya çıkarması iktiza ederken, yerel dinamik ve eski ilişkileri esas alan kayırmacı bir anlayışın ortaya konulması tepki çekmeye devam ediyor.

 Rektör Alim YILDIZ´ın en kısa zamanda bu hisse devri mahiyetini kamuoyuna açıklaması bekleniyor.

 Ayrıca Üniversite dışından monte edilen M.SAKAR´ın üniversitedeki mahiyetinin ne olduğunu şehir kamuoyuna açıklaması bekleniyor.

 Ayrıca OHAL bahane edilerek, bir takım uygulamaların şeffaf olmayan bir tarzda ele alınması ise tepki çekiyor. OHAL bahane edilerek akademisyenlerin herhangi bir konuda eleştirel mantıklarına yer verilmemesi ise üniversitenin bilimsel kimliği ile çeliştiği vurgulanıyor..

 Yine bu hisse devri ile ilgili yetkililerin devreye girerek, olayı soruşturup gerekli incelemeleri yaparak, bu ve benzeri bilinmeyen iş ve işlemlerin kanun ve kamuoyu nezlinde aydınlığa kavuşması bekleniyor.

 Bakan YILMAZ´ın da en kısa zamanda konuya şehrin siyasi büyüğü olarak müdahil olması bekleniyor.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İddia Doğru Olmamalı
Okuyucu Yorumları (13 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ABİDİN ÜNAL
28.7.2017 15:58:16
Skandallar almış başını gidiyor.Bunlar gelirken hesap kitap yapmışlar.Kimin canını yakalım.Bizden olmayanları pasifize edielim derdindeler.Hastanede olup bitenleri almış başını gidiyor.Hülleyle müdür yapmalar.İşi bilmeyenleri göreve getirmeler.Bırakın memurlarla uğraşmayı taşeron şirketlere bile el atmışlar.Kendi adamlarının müdür,şef yapmışlar.İş bilmeyenler insanları göreve getiriyorlar ama hizmet sıfır.Yazık ama çok yazık
Bekir Tunc
12.7.2017 06:31:41
Oncelikle cok yazik. Asil olmasi gereken hisselerin universitenin onde gelmis prof. Hocalara vrrilmesi gerekiyor. Bu kişiler burdan pay veya kar almiyor. Ama m.sakar rektorun yigeni bu sirkette baska guvenilor adam yokmu ve ya universitede. Bu nasil rezillik hoca hayretle izliyoruz. Sahin vakfi yedi birsey olmadi siz geldiniz heryeri bitirdiniz bu nasil is bu sivastan bir halt olmaz
taner
10.7.2017 18:47:28
DİĞER KURUMLARDAN GEÇEN İMAMLARIDA ATLAMAYIN,
gozcü
10.7.2017 20:22:24
Faruk KOCACIK zamanında bu kadar yolsuzluk,adam kayırma,akrabayı işe alma yoktu. Korkuyorum ki yakında Cumhuriyet Üniversitesi´nde ki işletmeler M. SAKAR adına verilecek. Sayın rektör Alim YILDIZ ne yapmaya çalışıyor? Sayın Cumhurbaşakanımızın,milletvekillerimizin ve bakanlarımızın bu durumdan haberi var mı? Rektör Alim YILDIZ hakkında bu konuyla ilgili araştırma yapılmasını istiyorum.
Herkes Biliyor
10.7.2017 14:36:05
Skandal tahminlerim: 1. Rektör yeğenini enstitü sekreteri yaptı. Şimdi lojman veriyor. Gelecekte beleşten yar.doçent kadrosu verecek. 2. ... hocayı alıp teknokente müdür yaptılar.
serin kemer
10.7.2017 22:30:21
unlu senaristler gibi bir ufka sahip bilim kurgu oyunlari konusunda yuksek yetenekleri olan genel sekreter yardimcimiz alper duran kisa zamanda universite ve sehir arasinda kopru oldu kendisi bu konularin kapatilmasi unutulmasi konusunda buyuk cabalar sarfedecektir eminiz
Yapma ya!
10.7.2017 23:17:02
Gerçek bir skandal YÖk nerde? denetleme kurulu ne iş yapar? Tüm yeğenleri işe alındı sekreter oldu lojman sahibi yapıldı. bu Mehmet sakar isimli yeğeni vakfın genel koordinatörü 7 bin lira maaş aldığı konuşuluyor tüm hisselerde üzerine yapılmış ne güzel ne güzel
posta kutusu
11.7.2017 00:03:42
sekiz seneligine geldik diyormussunuz "secim mecim yok buradayiz" diye dolasiyormus alim bey ve ekibi bu haberler uzerine de kimse birsey demez gururlanin yonetiminizi tebrik ederiz bir senede cok yol aldiniz
Zahir hocaya ayıp etmişler
11.7.2017 00:25:40
Hisse alınan kişilerden biri Zahir hoca olarak geçmiş metinde. Eğer doğruysa çok yanlış olmuş. Bu adama kendimden daha fazla güvenirim. İlyas Dökmetaş döneminde Vakfın başındaydı. Milyarlarca borcu olan kuruluşu çok iyi yönetti ve o kurum Sivasta vergi rekortmeni oldu. Tarihin bir cilvesidir ki o ödülü de Faruk Kocacık rektör olduktan kısa bir süre sonra ticaret odasında aldı. Zahir hoca Hüseyin Yılmaz hocanın rektör yardımcısı olduğu dönemde bir soruşturma geçirdi ve bir ceza aldı ve o cezayı bir dönem odasında çerçeveletip öğretim üyelerine göstermiş. Ödülümüz bu oldu diye. Sonrasında Zahir hoca vakfın yönetiminden ayrıldı, borç gırtlağa dayandı. Sonuç: ben rektör olsam vakfın ve döner sermayenin başına Zahir hocay getiririm. Bu adam asla yemez ve yedirmez, tabi hocayı ikna edebilecek bir babayiğit varsa.
AynAdam
12.7.2017 23:08:03
Üniversite hızla boşalıyor. Kalanları da görevlendirme şeklinde sürgün ediyorlar... Merak ediyorum bu üniversitede sağlıklı bir soruşturma yapılsa, başka kimler atılır feto´dan...
Cımbızlı Şair
13.7.2017 00:40:37
Bu haber ve atamaların kıssadan hissesi; "Şüphesiz Allah, adaleti, iyilik yapmayı, yakınlara yardım etmeyi emreder; hayâsızlığı, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor." (NAHL 90-Diyanet İşleri Başkanlığı.) Bir elimde cımbız, bir elimde ayna Umurumda mı ki GERÇEK dünya. Adalet de neymiş,sefam olsun oh oh. Yakınlarıma yardım ediyorum ammenin cebinden, oh oh. Kendi cebime dokunur uyum hiç, oh oh. Hisseler devrediyorum, GERÇEK dünyamın satıyorum anasını, oh oh. Her gün başka bir alemde, GERÇEK alem de neymiş, oh oh. Alnım secdede, size ne aklım nerede oh oh. Hasbeyim var, her gün başka bir yere atarım, oh oh. Zaferim var gözüm gibi bakarım, oh oh. Daha nelerim nelerim var, size ne oh oh. Diyetlerim var öderim, sefam olsun oh oh... (ve sahne çınlar, bi´daha, bi´daha, bi´daha...) Şiir, şairinden utanır oysa. Çünkü şiir gönül işidir. "İşitin ey yarenler Kıymetli nesnedir aşk." buyurmuştur Yunus. Şair ise "Nesne, kıymetli bir aşktır." sanmış, cezbesine kapılmıştır nesnenin. Ne diyelim, sefası olsun. Of of, nedir bu dindarlığın / muhafazakarlığın, taraftarlarından çektiği. Aforizmalar: Sol yanım sızlıyor, der Adalet. Adalet kızaktadır. Asalet, Adaletin karşında öylesine oturuyor. Her şeye rağmen Adil olan, adeta tek dişi kalmış canavar. Oysa Bahattin bakidir, tabi olduklarını söyleyenlerin tüm çirkinliğine rağmen. Güldane remzidir efendimizin. Her işarette bir Hikmet vardır. Zafer inananlarındır, Has beylerin değil.Metin olmak için, boyun eğmemek gerek sert Bakanın karşısında. Himmet nüfusa yanlış yazılmış Hümmet olmuş ama manası aynı kalmıştır, şükür. Muhlis olan, şair Yunustur. Üç kuruşluk menfaate dinini eğip, büken ve ayeti cımbızlayan kasım değildir. İsmet ne güzel sıfattır, Adem olana yakışmaz. Yüce olan el değildir, el açılandır. Sakara iş verilmez. Alp´e er deseler, Duranı asla alperen olmaz. Hayy´dan gelen Hu´ya gider, gerisinden hafazanallah. Hasılı, sizler seçim denilen bir savaşı kazandınız. Savaşta ganimet haktır. Gazanız mübarek olsun beyler. Bize ne?
KARANLIK
11.7.2017 19:59:24
ALPER DURAN´a dikkat çok karanlık çok.
Ali
2.8.2017 21:16:35
MAALESEF CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDE YABANCI HOCALARIN SULTASI VAR BİR ÇOK BÖLÜMDE SİVASLILAR İSTENMİYOR VE FARKLI ŞEHİRLERE GİTMELERİ İSTENİYOR. ALİM HOCA BUNUN ÖNÜNE GEÇMELİ VE DİĞER İLLERDEKİ SİVASLI AKADEMİSYENLERİ DAVET ETMELİ YOKSA REKTÖR VE YARDIMCILARIN SİVASLI OLMASI HİÇBİR ŞEYİ ÇÖZMEZ. AYNI EKİP ALİM HOCAYA DA KARŞI VE MUHALEFET EDİYOR ALİM HOCA SİVASLI HERKES SAHİP ÇIKMALIDIR. İLLA Kİ BİR MAKENDON YA DA ARNAVUT MU GELSİN
Kar Kapıda, Ya Huzur?
Kar Kapıda, Ya Huzur?
Kar yağar, yollar kapanır lakin kimse yüreklere giden yolları kapatmazdı. Yorgun başların dinleneceği güçlü omuzlar, hayata tutunmanın sırrını fısıldarlardı. Sahi nereye gitti o zamanlar?
Yerli OTO Kaçırılmamalı
Yerli OTO Kaçırılmamalı
Yerli OTO yatırımını şehirlerine kazandırmak isteyen İller, 8 veya 10 kişilik komiteler kurarak ANKARA´da lobi yapmaya başladılar.Arsa ve Avantaj tekliflerinde yarışa giren şehirler, dosyalar hazırlayıp TOBB başta olmak üzere önemli yerlere sunarlarken, SİVAS´ın herhangi bir lobi girişimi içinde olmaması tepki çekiyor.
Yerli OTO SİVAS´ta Üretilmeli
Yerli OTO SİVAS´ta Üretilmeli
Kaliteli maden rezervleri, Divriği Demir Çelik, Sivas Demir Çelik, Tüdemsaş ve ESTAŞ birikimi ile yerli otomobil üretimine hazır olan SİVAS, aynı zamanda stratejik bir noktada olması nedeniyle de dikkat çekiyor. KARADENİZ-AKDENİZ bağlantı yolu, hızlı tren güzergahı,demiryolları ağları ile TÜRKİYE´nin ortasında en güvenli yer olan SİVAS´ın yerli otomobil üretimi için en ideal yer olduğu vurgulanıyor.
En Zor Bakanlığı Yönetiyor
En Zor Bakanlığı Yönetiyor
Hükümetin en önemli Bakanlıklarından olan Milli Eğitim Bakanlığı, 15 Temmuz ihaneti akabinde, FETÖ temizliğinin de ivedilikle yapıldığı bakanlıklardan en başta geleni. FETÖ´nün dersaneler başta olmak üzere en köklü örgütlendiği MİLLİ EĞİTİMDE, Bakan YILMAZ´ın dirayetli duruşu ile bu yapının temizliğinin peyder pey yapılarak, eğitim öğretimin sekteye uğramadan devam ettiği biliniyor.
SİVAS Bunları Konuşuyor!
SİVAS Bunları Konuşuyor!
Ayrıntılar yakında SİVAS POSTASI´nda
CÜSAM Göreve
CÜSAM Göreve
Sivas´ın kültürel değerlerini araştırmak için kurulan Sivas Kültür Araştırmalar Merkezi (CÜSAM)´ın işlerlikli çalışmalar ortaya koyması bekleniyor. Sivas´ın halk kültüründe yeri olan lakin karıştırmalara sebep olan atın yavrusuna ne denildiğinin araştırılarak kamuoyu ile paylaşılması arzulanıyor.
DİVRİĞİLİ Dahi Rahmetle Anılıyor
DİVRİĞİLİ Dahi Rahmetle Anılıyor
SİVASLI iş adamı ve girişimci Nuri DEMİRAĞ, ölüm yıldönümünde rahmetle anılıyor.DİVRİĞİ doğumlu olup üstün bir yetenek ve girişimcilik kabiliyetine sahip olan DEMİRAĞ, aynı zamanda bir Sivas sevdalısı olarak biliniyor.
Bylock ve Fetö Mağdurları
Bylock ve Fetö Mağdurları
Süleyman ÖZIŞIK´ın internethaber´de kaleme aldığı çok çarpıcı bir yazı...
Mehmed Zahid Kotku Anılıyor
Mehmed Zahid Kotku Anılıyor
Binlerce insanın yetişmesine önderlik yapmış olan hocaların hocası Mehmed Zahid Kotku Hazretleri Ölüm yıl dönümünde dualarla anılıyor.
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
SİVAS eğitim tarihinde bir ilk yaşanıyor. İlk defa bir Vali, Okul Aile Birliği Toplantılarının neredeyse tamamına katılarak, şehrin eğitim geleceği için istişarelerde bulunuyor. Tatil günü PAZAR olmasına rağmen 4 okulun toplantısına katılan Vali Davut GÜL´ün, eğitim odaklın bu duyarlılığı vatandaşların takdirini topluyor.
Hayırseverlerin Yardımı Bekleniyor!
Hayırseverlerin Yardımı Bekleniyor!
Ahmet Turan Gazi Mahallesi´nde bir gurup İDEALİST insanın ilk adımı atarak hayata geçirdikleri cami projesi mucizevi bir gayret ve çalışma ile belli bir aşamaya geldi. 2 minaresi tamamlanan caminin minarelerine bayrak çekilerek bu gayret ölümsüzleştirildi.
Genç Gitti, Türk Geldi
Genç Gitti, Türk Geldi
Belediyelerin hassas karnı olan İMAR MÜDÜRLÜKLERİNİN göz önünde olduğu biliniyor. Sivas BELEDİYESİ´nde imar müdürlüğünde ise bir değişim yaşandı. İmar Müdürü Erol GENÇ´in yerine Haydar TÜRK getirildi.
Sağlıkta Yeni Dönem
Sağlıkta Yeni Dönem
Sivas Sağlık Müdürlüğü´ne atanan Selçuk MOĞOLKOÇ Sivas´a geldi. Dün itibariyle şehre intikal eden MOĞOLKOÇ´un,PAZARTESİ günü göreve başlayacağı bilgisine ulaşıldı.
Güzel Günler Göreceğiz
Güzel Günler Göreceğiz
Mardin DERİK´te halka hitap eden Bakan YILMAZ, Türkiye´nin büyüyüp geliştiğini ve güzel günlerin bizi beklediğini söyledi.
TEOG Yerine Fırsat Eşitliği
TEOG Yerine Fırsat Eşitliği
TEOG yerine yeni modeli açıklayan YILMAZ, “Veli tercihine bağlı serbest kayıt sisteminin” fırsat eşitliğinin esas alındığını söyledi. Sınav stresinden öğrencilerin kurtarılacağına vurgu yapan YILMAZ, kültür, sanat, spor ve becerilere ağırlık verileceğini belirtti.Ayrıca Bakan YILMAZ, çocukları sınava değil hayata hazırlamalıyız dedi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:34 07:16 12:28 15:02 17:22 18:51
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar